רק לנשום עמוק ולהירגע... 1358
...זה רק עוד חיוב קטן בכרטיס האשראי. הדרך לנירוונה עוברת דרך הכיס, והדרך לרגיעה דרך לא מעט עצבים.

לאחרונה הייתי מאוד לחוץ בגלל העבודה. בשיחה שקטה בפאב רועש בצפון תל אביב, סיפרתי לכמה חברים על תחושותי. הסברתי להם שאני מאוד לחוץ, ושאם הייתי יכול להירגע טיפה זה היה ממש נהדר - מפני שאני מרגיש שהלחץ הזה, למרות שמקורו בעבודה, מפריע לי גם מחוץ לה. לא, אני לא לחוץ עד כדי כך שאתחיל להתמכר לכימיקאלים שונים. נזכרתי בקלטת הרפיה שהייתי משתמש בה בזמן התיכון, כשהייתי לחוץ מהבגרויות. אבל מי בכלל זוכר איפה הקלטת ההיא, ולמי יש זמן להקשיב לקלטת של שעה בה מסבירים לך איך לנשום ולנשוף ועל מה לחשוב כדי להירגע?

אחד הנוכחים סיפר לי שלפני כ-‏14 שנה, כשהיה סטודנט, סבל גם הוא מלחץ. הוא נרשם לקורס של מדיטציה טרנסנדנטלית, ומאז הוא עושה מדיטציה פעמיים ביום, במשך שעה, וכל חייו השתנו: הוא אדם טוב יותר, הוא מרגיש שלם עם עצמו, והוא לוקח את העבודה ואת החיים באיזי.

אתם צריכים להבין: אני אדם שאפילו את ההורוסקופ בעיתון לא ממש פותח. רק תתחילו לדבר איתי על אנרגיות ועל הילות - אני יוצא מהחדר; אני מעדיף לשחק פוקר ערום (יש קלפי פוקר בברייל?) מאשר שיפתחו לי בקלפי טארוט, או סתם יהפכו את כוס הקפה שלי ויספרו לי שבגיל 35 אני אגיע לירח ושיחזור אלי מאור עיני. בשביל הירח, לפחות, אני לא זקוק לקוראים בקפה: אפשר סתם לקנות בזוקה במכולת. בקיצור, אני בדרך־כלל אדם מאוד סקפטי, ואני בהחלט מעדיף דברים בדוקים ומוכחים. אבל כשאתה לחוץ, או כשקשה לך ומספרים לך שללכת יומיים בבוץ בלי נעליים יפתור לך את כל הבעיות - אז אתה מוכן לנסות גם את זה...

לאחר הבירה השלישית (או הרביעית?) באותו הערב, ניסיתי לשכנע את אותו בחור להסביר לי מה בדיוק קורה שם במדיטציה הטרנסנדנטלית. התשובה היתה משהו כמו: תאמין לי, זה עובד. הוא המליץ לי ליצור קשר עם האגודה, ו"הם כבר יסבירו לך הכל".

יצרתי קשר טלפוני עם האגודה, ושם הזמינו אותי למפגש הכרות, שיערך במלון הילטון בתל אביב. הכניסה חינם.

נרשמתי והגעתי. קצת הפריעה לי השאלה - למה הילטון? מה, המרתף של בית ציוני אמריקה, או סתם מקום קטן ונחמד בתל־אביב, לא מספיק טוב? דווקא אולם בהילטון?

הגיעו כ-‏15 אנשים, רובם ככולם טענו שהגיעו בעקבות מודעה בעיתון. היו שם 15 כסאות. מישהו שאל את המרצה איך זה שיש כסאות בדיוק כמספר האנשים שבאו, והמרצה ענה ששום דבר בחיים האלה לא מתרחש במקרה.

בפתח דבריו המרצה אמר, אולי במקום להגיד מה אנחנו כן, פשוט נגיד מה אנחנו לא. אנחנו לא כת מיסיונרית. אנחנו לא רוצים לשנות את אורח החיים שלכם, ולא את ערך התזונה שלכם. אנחנו רק מבקשים שתעניקו לעצמכם שעה אחת במשך היום - שלושים דקות בבוקר ושלושים בערב. כבר בשלב הזה משהו בדבריו הדליק אצלי נורות אדומות: כשמישהו אומר "בוא אני אגיד לך ת'אמת", די ברור שדבריו לא יהיו בדיוק אמת צרופה.

ההרצאה, באופן כללי, היתה מרתקת ומאלפת, עם המון הסברים על כמה שמדיטציה טרנסנדנטלית היא דבר חיובי וטוב. המרצה הציג תוצאות מחקרים שנערכו בארצות הברית, המעידים שזו המדיטציה הכי טובה שקיימת. המחקרים הביאו עובדות, לפיהן אנשים שעושים את המדיטציה הם יותר בריאים, לחץ הדם שלהם יורד, ועוד ועוד דברים חיוביים. אם לומר את אמת - הוא הצליח לשכנע אפילו אותי ואת אבא שלי.

בסיום ההרצאה הוא סיפר לנו על המהארישי מהש יוגי, האיש שהמציא את השיטה והביא אותה אל המערב. פתאום נזכרתי - המהארישי! זה הבחור הזה, שאפילו הביטלס הלכו אחריו! הוא עשה המון כסף מהמדיטציה, היו לו המון לימוזינות, והיום הוא בכלל גר לו באיזו טירה בשוויץ, ולא בהודו. המרצה סיפר לנו, שלפי אמונת המהארישי, אם כמות מסוימת של אנשים יעשו מדיטציה לפי חישוב מתמטי מסויים - יהיה שלום בעולם.

אז הוא החל לספר על תנאי הקורס. בהתחלה מתקיימת פגישת המבוא, ולאחר מכן יש עוד פגישה, שהיא בחינם, ובה הוא יסביר יותר על הקורס, ולבסוף שלוש פגישות שיתקיימו במשך שלושה ימים רצופים, וכל אחת תמשך שעתיים. על החלק האחרון של הקורס ניתן לחזור כמה פעמים שרוצים. המחיר הוא 7,850 ש"ח לקורס של 8 שעות. כשמדובר במשפחה עם ילדים, שני ההורים משלמים מחיר מלא והילדים מצטרפים בחינם.

מתוך אותו סכום נכבד, 3,000 שקלים מגיעים לצוות הקורס, והשאר לתהליך שלום שהמהרישי יזם. המטרה היא לצבור מספיק כסף כדי להושיב את כול מודטי השלום ביחד, כדי שיהיה להם ממה לחיות - הרי הם עושים פעולה חשובה!

נזכרתי באדם שעשה את הקורס לפני כמה שנים. הרמתי אליו טלפון, והוא אמר לי שלפני כעשר שנים הוא שלם 3,500 ש"ח על הקורס, ואלה היו 3,500 השקלים הכי שווים שהוא השקיע בחייו. הו אמר שיש המון מדיטציות, אבל פה אתה קונה ביטוח לכל החיים. הוא גם המליץ לי לדבר עם בחורה עיוורת שעשתה את הקורס. דיברתי איתה, והיא אמרה לי שהיא תמיד הייתה נרדמת תוך כדי, ובקורס אמרו לה ש"הגוף שלך זקוק לשינה - זה בסדר". היא סיפרה שכל תלמיד מקבל מנטרה משלו שהם כותבים עבורו, לפי מה שמתאים לו. צריך לחזור על המנטרה המון פעמים עד שנכנסים למדיטציה. על חלק זה עובד - ועל חלק לא.טוב, אמרתי, הרי כל המדיטציות אמורות בעצם להביא לאותו דבר: לרגיעה, למחשבה צלולה ולהרגשה טובה. חיפשתי קצת באינטרנט והגעתי אל "העמותה לויפאסנה בישראל".

בשיחה טלפונית הסברתי להם שאני רוצה להתנסות בקורס שלהם. הם אמרו שהקורס הוא חינם - כעשרה ימים בדרום הכוללים אוכל ושתייה. הסברתי להם שאני עיוור, ושאלתי האם הם מוכנים לעזור לי להגיע ממקום למקום במהלך הקורס, והם הודיעו שלא תהיה כל בעיה. הקורס מתנהל בשתיקה מוחלטת: עשרה ימים של שקט, והתחברות אל עצמך. הסברתי להם שזו קצת בעיה לקחת עשרה ימי חופשה מהעבודה, אבל הם אמרו שאין קורס יותר קצר. הצגתי בפניהם עוד בעיה: ההורים שלי מבוגרים, שניהם בשנות השבעים לחייהם. אני חייב פעם ביום להרים טלפון ולוודא שהכול בסדר איתם. הם אמרו לי שאין אפשרות להרים טלפונים, גם במקרה חרום, ושהדבר לא יתאפשר לי במהלך הקורס. אני לא אוהב שאנשים הולכים איתי עם הראש בקיר ולכן חזרתי לאינטרנט.

מצאתי שיש תנועה אחרת, בשם "תובנה", העוסקת במדיטצית ויפאסנה בארץ. הם הסכימו שאני אתקשר פעם ביום הביתה. ואפילו יש להם קורסים קצרים, בני חמישה או ארבעה ימים בלבד, במחיר של 1,000 ש"ח. ואם באמת אין לי זמן, אני יכול לעשות קורס של פעם בשבוע באחד מכמה מקומות במרכז הארץ.

נרשמתי לקורס כזה. בשעה וחצי הראשונות דברו איתי על בודהא ועל התיאוריה שלו, ועל כך שהוא בעצם זה שהמציא את המדיטציה. קיבלתי תרגיל הביתה - לשבת ולהתרכז בנשימה. אני חייב להודות - זה עבד. הרגשתי איך אני "מתנקה" ואיך אני נרגע.

"תובנה" גם הציעו לי לתרגל בבית מסוים במרכז תל־אביב פעמיים בשבוע. הלכתי. בחלק הראשון של הערב תרגלנו מדיטציה במשך כארבעים דקות, ואז הייתה הפסקת תה. אחר־כך ניתנה הרצאה, שלא כל־כך עניינה אותי, על "דהרמה".

בסוף הערב בעלי הבית ביקשו ממני טלפון כי הם רוצים לדבר איתי. בשיחה טלפונית למחרת הם ספרו לי כי נהגתי באופן שאינו הולם את הבית - אבל הם מבינים, "כי הרי אתה עיוור ואתה לא רואה איך כולם מתנהגים כאן". שאלתי אותם מה זאת אומרת, והם אמרו לי שלבית יש אופי של מנזר, ומהרגע בו אתה מגיע אל המדרכה שמול הבית אתה חייב לשמור על שקט מוחלט. אפילו השכנים לא יודעים שהמקום משמש כבית מדיטציה. לטענתם, לא הפסקתי לדבר מהרגע בו נכנסתי לבית - אבל נו, מילא, עם זה הם מוכנים להתמודד. גרוע במיוחד מבחינתם היה זה ששמתי בושם - אסור לשים בושם לפני שמגיעים למקום, כי זה מפריע לאנשים שעושים לידך מדיטציה.

הם גם ממליצים שלא לאכול בשר באותו יום, או בכלל, כי הדבר מטמא את המקום. אבל הכי נורא ומעליב מבחינתם, היתה העובדה שהשתרעתי לי על הכריות ושפרשתי את רגלי בפני המרצה - כלומר, הפסקתי לשבת ישיבה מזרחית, וזה מאוד פוגע בכבוד המרצה, ובכבוד הפסל או התמונה של בודהא שהיה שם בחדר.

ביטלתי את השתתפותי בקורס.מישהו אחר סיפר לי על מקום במרכז תל־אביב שמתעסק במדיטציה נטו, בלי פילוסופיה ובלי המלצות, שגם כולל את מדיטציית המנטרה שכל־כך מזוהה עם הטרנסנדנטלים - אבל כאן המנטרה היא קבועה ולא נבחרת ומותאמת עבור כל תלמיד בנפרד.

אולי אלך לנסות את הקורס הזה, ואולי לא. המחיר שלו, אגב, הוא 500 ש"ח.האמת היא שרק רציתי טיפה להירגע, ולקחת את הדברים בנחת (או ב"שאנטי", כמו שקוראים לזה בחלק מהמקומות) - אבל בינתיים רק נלחצתי יותר.

חשוב לי לומר שאני לא פוסל אף אחת מהשיטות שהזכרתי במאמר זה. העובדה שדברים כן או לא עבדו עלי כמו על אחרים, לא בהכרח אומרת שזה כן או לא טוב למישהו אחר. המאמר גם לא ממש בא לבקר גוף זה או אחר - רציתי רק לתאר את החוויה האישית שלי מהנושא.

את המסקנה האישית שלי אני כן חייב להציג. הגעתי למסקנה שכמו תמיד, הדבר שעושה לי הכי טוב בעולם זה מוסיקה. ואם אקח 7,850 ש"ח ואתן אותם לחנות דיסקים, אהיה רגוע להמון זמן.

ולכן, ההמלצה שלי לסיום - רוצים להירגע? קחו נשימה ארוכה, עצרו רגע, חשבו, וקנו לעצמכם דיסק או בגד שאתם אוהבים. או אולי תלכו לאכול במסעדה טובה. בכל מקרה, כדאי לחשוב טוב־טוב לפני שאתם מוציאים סכומים אסטרונומיים רק כדי שתוכלו להפסיק להלחץ מהמצב הכלכלי.
קישורים
העמותה הבינלאומית למדיטציה בישראל
העמותה לויפאסאנה בישראל
תובנה
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "דת והעידן החדש"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

ועוד ררך זולה למדי להירגע 129389
אולי פחות רלוונטית עבור גידי: לצאת לסוף שבוע ברגל במדבר, דבר שאני עושה מדי פעם בחוג המטיילים שלי - הפעם הבאה בשבוע הבא.
הטיולים הללו, בלי חדשות ואינטרנט, מהווים ניקוי ראש מצויין - מניסיון אישי.
ועוד דרך זולה למדי להירגע 129532
אני מסכימה לחלוטין. במדבר יש שקט שאין בשום מקום אחר, לכל החושים. גם לעיניים וגם לאוזניים וגם לחוש הריח והמישוש. אפילו חוש הטעם שונה.
הניתוק גורם לך להרגיש מצד אחד בודד, מצד שני מחובר...
לא יודעת להגדיר, אבל אפילו לשבת על ראש הר ולהרגיש את הרוח טופחת בעדינות על הפנים. בלי מכוניות וריח אגזוזים, זו מדיטציה מצוינת.
ועוד דרך זולה למדי להירגע 129543
האמת שבאמת דוקא בתור עיוור ואני מאד אוהב להירגע בטיולים העניין הוא שלרוב זה קורה בחול בארץ רוב החברים שלי לא ממש מוצאים את הזמן לטיל
אני מאד אוהב לטיל בצפון דוקא אבל מאד אהבתי איך שנטע במידיות קלטה את יכולת הדברים שמהם אני יכול לההנות בטיול כבדרך כלל אנשים די משגעים אותי בקטע של מה יש לך לעשות בחול הרי בשבלך הכל אותו דבר
האמת שבמדבר לא יצא לי לההיות לעורך זמן מקסימום שדא בוקר שזה לא ממש מדבר
אשמח באמת מתי שהוא לעשות את זה אם משהוא מכן נושע אשמח להצטרף
בכל אופן כן זאת דרך בהחלט נעימה וזולה להרגע
ה
משחק האסוציאציות 129771
הכרתי פעם בחורה שהייתה מורחת ילד (מורה-חיילת) בבי''ס שדה שדה-בוקר. פעם אחת היא הדריכה קבוצה של עיוורים, והיא תיכננה לסיים את היום בקבר של בן-גוריון (ע''פ תוכנית מסלול קבועה שכזו). אלא שבאותו יום היו קצת עיכובים שונים והאוטובוס חזר לשדה בוקר קצת מאוחר מהרגיל, ולה כבר לא היה כ''כ כח. היא החליטה לוותר על התצפית על נחל צין מהקבר, ולסיים את היום.
כשהודיעה על כך לקבוצה באוטובוס, היא אמרה משהו כמו ''טוב, על התצפית מהקבר נוותר היום, כי כבר חשוך ולא רואים כלום...''
לפחות הם לא ראו אותה מסמיקה אח''כ...
משחק האסוציאציות 129774
אני חושב שדן שילון שאל פעם את הזמר העיוור ההוא (איך קוראים אותו) אם הוא צופה בטלויזיה..
משחק האסוציאציות 129818
כשריי צ'ארלס (פסנתרן הג'אז העיוור, שאהוב על אחד מסלבריטאי הצמרת הישראלים - מי זוכר?) היה בן 16 הוא ניגן במועדון חשפנות/בית זונות.
אנדראה בוצ'לי? 129820
אנדראה בוצ'לי? 129860
כן! That's the one
זכית בקילשון מתנה מתנת קילשוני הקילשון!
(דמי משלוח 39.90 ש"ח)
משחק האסוציאציות 129828
פעם התראינתי אצל גבי גזית בבוקר והוא שאל אותי אם יש מקרים שבהם אני שמח שבגללם אני עיוור אז עניתי לו שכשמגשים מתכרחים מרעינים אותי אז זה אחד המיקרים
משחק האסוציאציות? 129880
"שכשמגשים מתכרחים מרעינים"? לא הבנתי כל כך אשמח אם תפרש
שאלה: האם יש לך "מסך" שמבליט נקודות ליצירת כתב קריא או תוכנת קריאה בקול או שיטה אחרת (חבר?) שבה אתה קורא טקסטים במחשב?
שאלה נוספת: מדוע הוספת "האייל העיוור"?
משחק האסוציאציות? 129884
דיון 1033
משחק האסוציאציות? 129915
''כשמגישים מתקרחים מראיינים''.
מגישים מתקרחים מראיינים 129919
(רמז: מישהו סיפר לגידי שמר גזית אינו בעל כסות שער צפופה כפי שהיה בנעוריו).
משחק האסוציאציות 129892
אני דווקא פעם הכרתי עיוור שהיה הולך לסרטים וגם היה נוהג להגיד ''ראיתי את הסרט'' או ''ראיתי את התכנית בטלוויזיה''.
מומלץ 130337
דובי כתב סיפור מקסים על עיוור שמדמיין צבעים והולך לראות סרטים בקולנוע.
(עוד לא יצא לי לומר לך דובי, אבל אתה שד מוכשר)
מומלץ גם אני קראתי את הספיור המצויין ההוא 130339
היתה תקופה שהמחשב שלי לא ממש תמך בWORD
טוב גם עכשיו זה לא ממש מדהים אבל עכשיו אני יכול ליקרוא קבצים באותה תקופה שלא יכלתי דובי שלח לי את הסיפור ההוא ועדי הקריאה לי אותו ומאוד נההננו מהסיפור זה סיפור מצויין מרגש ואפילו מאוד מתאר את עולם הדימוים של העיוור.
דובי זאת הזדמנות מצויינת לומאר לך תודה על ששלחת לי את הסיפור ושמאוד נההנתי וגם להודות לעדי שהקריאה לי אותו
אגב אני קורא בימים אלה את הספר המלא שדובי שלח לי ועוד סיפורים של טלי VISHNE שגם הם ממלצים בחום רב
מומלץ 130345
והנה הלינק (ובאמת סיפור מומלץ)

משחק האסוציאציות 130382
יש לי ידידה עיוורת שאני יוצאת איתה מדי פעם, והיא נהנית מאד מסרטים. גם כשאני מתארת לה מה קורה, אבל גם אם אני שוכחת. והיא אומרת ''ראיתי סרט'' בלי להתבלבל.
משחק האסוציאציות 129778
כשהיתי סטודנט עשו הפסקת חשמל יזומה במכללה שבה למדתי והגעתי לפני שהפסקת החשמל הסתימה השומר בכניסה אמר לי תזהר חשוך שם שלא תיפול

עוד דוגא מצויינת היתה באוטובוס כאשר היה יום גשום עם ארפל בלי סוף והרוח היתה מטורפת ושאלתי את עצמי איך אני הולך ברוח כזאת מטורפת מבלי לליפול ואיך המקל לא יפול לי מהיד.
נגשה אלי זקנה חביבה ואמרה לי אדוני אם הרוח אתה בטח תסתדר יש לך מקל להגנה אבל מה תעשה עם הארפל לא רואים ממטר
ועוד דרך זולה למדי להירגע 129967
קודם כל, בחו"ל יש ריח אחר!
דבר שני, אני שמחה שאתה אוהב טיולים, יש בהם הרבה יותר מראיה בלבד.
ועוד ררך זולה למדי להירגע 130139
לחילופין, אם אתם נוסעים לאיזשהו מקום ליד כביש החוף, ויש לכם כמה שעות, קחו תרמיל קל ובקבוק שתיה, עצרו תחנה אחת לפני או אחרי התחנה שאתם צריכים, ולכו את הדרך. תקבלו הערכה יותר טובה לדרך, וגם תרגעו קצת. עשיתי פעמיים, ונהנתי.
הנזיר שמכר את הפררי 129458
ועכשיו יכול לקנות שנים
המהרישי יוגי 129499
תיקון קטן אך משמעותי - הוא הביא את השיטה לארה"ב, אבל בשום פנים ואופן לא המציא אותה. המהרישי אכן נזנח בידי חסידים רבים בגלל החשדות לשחיתות וכולי ‏1, אבל אין לו שום זכויות על המדיטציה - זו טכניקה שאפילו בודהא בעצמו לא המציא, רק שכלל והעמיק.

ולגבי המאמר - נראה שבוויפאסאנה לא ממש ידעו איך לאכול אותך, או שלא היה להם נעים להעיר לאדם עיוור, וכנראה שזו בעיה שלהם. בכל אופן, באמת לא נהוג להפנות את כפות הרגלים לעבר הדובר המרכזי, וגם לא אוכלים בשר בוויפאסאנה. זה אחד מכללי הבית, מה לעשות (לא הייתי שם אבל סיפרו לי). מי שבא לשם מוכן ויודע מה הוא רוצה לקחת משם, יוצא בדרך כלל שמח. מצד שני, יש סיפורים על אנשים שהגיעו לשם, התעמתו עם עצמם בצורה לא נעימה ויצאו עם מועקה גדולה אף יותר.

מדיטציה אכן מסייעת, וזה כן מניסיון ‏2, לשלוות נפש מסוימת. היא לא פותרת בעיות, אבל משקיטה מאוד את אותו מקום מבולבל וסוער בתוך הנפש שמפריע לראות דברים בבהירות, מנקה המון רעש מהמערכת.

1 רגע של טריוויה: ב"סקסי סיידי" הביטלס שרו במקור Maharishi, what have you done? :-)
2 אם כי כבר שנים שלא עשיתי מדיטציה.
המהרישי יוגי 129506
תודה ייל הטיקון
באיזה מדיטציה התנסת ואיפה למדת אותה?
ג
המהרישי יוגי 129518
לא יודעת. יש טכניקות מדיטציה "כלליות" (אני אפילו לא יודעת אם הכל נכנס תחת "מדיטציה טרנסצנדנטלית", או שזה סוג נפרד). וזה גם היה במסגרות שונות.
מה שעשיתי היה לשבת במדיטציה - לבד, עם עוד "מדריכה" בחדר או עם קבוצת אנשים - בזמנים של עשרים דקות עד שלוש שעות, ופעם גם בסדנה של שישבת. העניין הוא פחות לרוץ לסדנאות (טוב, אני מאוד עצלנית) - יותר חשוב זה להפוך את זה להרגל, לעשות את זה בבית, נאמר, עשרים דקות פעם ביום. ולצורך זה מספיק ללמוד להיכנס לריכוז הבסיסי, ולהמשיך משם. גם אם נדמה לך שזה לא הולך, שאתה כל פעם חוזר ללופים מחשבתיים שמוציאים אותך מהריכוז, צריך פשוט להמשיך עד תום הזמן ואיכשהו, בסוף פוקחים עיניים ומרגישים רגועים יותר. המקום ששואפים להגיע אליו הוא אותו מקום מוחי שקט שמוכר מ"רגע לפני שנרדמים" (גלי אלפא, קוראים לזה), וצריך לתרגל איך "להחזיק את זה" לזמן ממושך יותר.

טכניקות ריכוז? מוזיקה מרגיעה ורפטטיבית, או שקט מוחלט, ישיבה נוחה, לנתק את הטלפון וכל זה.
המהרישי יוגי 129621
מזה מוזיקה מרגיעה ורפטטיבית?

מוזיקה רפטטיבית יכולה לעשות לי המון דברים (כולל הרצון להביא מהמחסן איזה פטיש חמש קילו לשם עיצוב מחודש של מערכת הרמקולים, אבל לא רק), אבל להרגיע?
יוגי הדב 129662
כנראה על זה נאמר ש''יש הרבה דרכים להגיע לנירוונה''
המהרישי יוגי 129688
טוב, אז אפשר גם לא רפטטיבית. דווקא ברפטטיביים הולכים חזק: נעימות דיג'רידו אוסטרלי, צ'אנטינג הודי (חזרה על פסוקים דתיים) והרמוניות איריות (אניה, הרבה אניה. אני שונאת את אניה, וזה קארמטי).
המהרישי יוגי 130383
ואני אוהבת את אניה. ביחוד כשאני נוסעת לבד באוטו וחושך, ונסיעה ארוכה, עם חלונות פתוחים.
ים גלים וברווזים 130847
גלי אלפא?
מישהו יודע להסביר במה מדובר?
הסבר קצר 130861
כאן: http://www.brown.edu/Departments/Clinical_Neuroscien...

דוד גוגל ימסור ברצון כתובות של אתרים נוספים.
ZEN 129547
לי יצא לעשות מדיטצית זן במשך תקופה ארוכה, אבל לא בארץ. חיפשתי את זה גם בארץ ולא מצאתי. זה עלה מעט מאוד (ליש''ט אחת למובטלים, שתיים לבעלי הכנסה, או סכום גלובלי לחודש- שהשתלם לחרוצים שבאו כל יום). הכסף הלך כולו להחזקת המקום, והאשה שעמדה בראש הקבוצה התפרנסה מתרגומים וכתיבת ספרים.
זה היה די מרגיע, אבל ההירגעות שם היא לא המטרה אלא רק שלב ראשוני בדרך ל... דברים אחרים. (שאליהם לא הגעתי, ביחוד בגלל שלא הצלחתי לשבת ב''לוטוס'' מוחלט, שזה דבר לא קל. וגם כי לא הייתי מהחרוצים).
מצווה אוניברסלית מספר 3 129619
טיפשים. קח מהם את הכסף.
לא מצווה - אלא חוק טבע. 129622
מה שתי המצוות הראשונות? 129669
Why like dis baba?
למה טיפשים? וותר רגע על הפחד לצאת פראייר, אולי יש שם משהו, הממ?
ואולי לא? 129671
הו קטני האמונה 129677
זה בדיוק כמו "ההימור של.." - שיט, איך קראו למתמטיקאי הזה (פסקל?):
הוא התלבט אם כדאי או לא כדאי להאמין באלוהים.
מצד אחד, יכול להיות שאין אלוהים ואז אם האמנתי הפסדתי X הנאות ארציות.
מצד שני יכול להיות שיש אלוהים, ואז אם לא האמנתי הפסדתי הפסדתי חיי נצח של אושר.
מכיוון שהתמורה לאמונה (הניתנת בהסתברות חצי) גדולה מהתמורה בכפירה, הרי שמשתלם להאמין.
(מזיכרון, זה יצא לו יותר מוצלח ממה שאמרתי)
הו קטני האמונה 129701
למה הסתברות חצי?
הטיעון של פסקל היה שאינך יכול להיות בטוח שאין
אלוהים ולכן גם אם בהסתברות קטנה כלשהי (לדעתך)
תקבל תמורה אינסופית (חיי נצח של אושר) עדיין
התוחלת אינסופית ולכן זה משתלם.

יש בטיעון הזה מספר פגמים מעשיים ומתמטיים אבל
לא ניכנס לזה.
איפה זה שם? 129675
כל דבר שמגיע ב 1000 גירסאות סותרות שמבטיחות את הגאולה הוא בעיני בעל תוחלת הצלחה אפסית.

מצווה אוניברסלית מספר 7
זיונים. דאג לרוב נשי בקבוצה ואז הפוך אותם לאחד מעיקרי האמונה.
ונזכרתי 129631
לא קשור ממש, אבל מספיק כדי לרשום את זה כאן:

אמי באחרית ימיה היתה מיואשת מספיק כדי לנסות כל דבר, והגיעה למרכז לרפואה אלטרנטיבית בהרצליה. המרכז הציע, בעיקרון, שני סוגים של טיפולים - סמי רפואיים (חמצן, ויטמינים, וכו') וטיפולי הרגעה.

מכיוון שדעתי על טיפולים כאלה היתה ידועה, ואמונה הוא מרכיב חשוב בטיפול, התבקשתי על ידי תומכי המרכז *לא* ללוות את אמא לטיפולים. רק שפעם אחת לא נמצא מלווה אחר, ומצאתי את עצמי במרכז לרפואה אלטרנטיבית.

עמדתי בגבורה בהסברים הארוכים על חשיבות החמצן לנשימה, חשיבות השינה לגוף, חשיבות הרגיעה לרוגע, וכיוצא באלה. אבל מה שבאמת הזכיר לי את המאמר הזה היתה מסחטת הכספים שהופעלה על באי המרכז. הטיפולים במרכז היו יקרים מאוד גם כך, אבל כל אחד מהמטפלים מצא לנכון לציין שזה "רק על קצה המזלג" ולו יבואו אליו לטיפול פרטי נוסף הוא יוכל להציע הרבה יותר - כך ההילרית, כך הפסיכולוג, ולמעשה כל מטפל שנתקלנו בו במהלך היום.

אודה, שבסוף היום נשברתי, וכאשר אמא הסבירה שאין לה כוח לקום בבוקר (בשלב הזה גופה היה אכול גרורות ורווי כימיקלים שיכולים לעייף אפילו ספורטאי צמרת) הציעו לה לשחק עם האוזניים שלה עד שתתעורר. כאן פרצתי בצחוק כל כך קולני, שאמא לחשה לי לגלגל אותה משם במהירות. אני חושבת שלא הפסקנו לצחוק עד צומת מורשה. זה היה אחד הדברים הכי בריאים שעשינו באותה תקופה. אז אולי הביקור ההוא היה שווה משהו בכל אופן.
ונזכרתי 129711
לי גם פעם היה ראש לדברים כאלה. הילרים, תורות מהמזרח ב''בתי ספר'' וכאלה.
קרוב למקום מגורי היה ''בית ספר'' בשם ''מאדיום'' שבו לקחתי הרצאות בכל מיני נושאים כמו הילינג, פסיכוקיברנטיקה (חיים אורון), ולקחתי גם הרצאות בפילוסופיה טיבטית אצל אחד שלדבריו היה במנזר בטיבט.
יום אחד הגיעה אורחת להרצאות האלה, אשה מבוגרת שרק במהלך השיעור התברר מה הקשר שלה לעניין, כאשר ה'מרצה' הציג אותה בגאוה בתור אשה שהיתה חולה בסרטן, והוא ומספר חברים שבשמותיהם הוא נקב, בהם ''הילרית'' בעלת שם שלא אגיד אותו, הצליחו לרפא אותה מסרטן בלי כל השטויות הכימותרפיות, משהו בסגנון (עלי לומר כאן שגם אמי נפטרה מאותה מחלה, הילינג היא ניסתה דווקא בהתחלה, באמצעות ידידה טובה שלה שעסקה בנושא. אבל אח''כ ויתרה על זה). כששמעתי את דבריו קרה לי משהו. לפתע, אני, בחור טוב ומנומס ידוע, ששומע בד''כ הרצאות עד תומן ומתייחס בכבוד למרצה, קמתי, אמרתי ''שלום'', פתחתי את הדלת, יצאתי, סגרתי את הדלת ולא שבתי לשם יותר. אני חושב שזה הדבר הטוב ביותר שהלימודים ה''רוחניים'' האלה עשו לי.
ונזכרתי 129760
כימותרפיה זה לא שטויות אבל זה רעל וטיפול גרוע.
עוד נגיע (במהרה בימינו אמן) לימים בהם סטודנטים לרפואה ילמדו שפעם השתמשו בכימותרפיה להלחם בסרטן, ויחשבו אילו פרימיטיבים היינו.
מאידך, "הילרים" ושאר באבא-בובות שלא רק *מבטיחים" רפואה שלמה ונוטעים תקוות שווא, אלא גם מסיתים כנגד טיפולים קונבנציונליים - אלו אנשים בזויים ומסוכנים.
ונזכרתי 129777
ארנסטו סבטו מצביע על כשלונה של הרפואה להתמודד עם מחלת הסרטן כדוגמה לכשלונם של החיים המודרניים בכלל. הוא טוען שלמרות שהאנושות שעטה אחוזת קידמה והתפתחויות, היא נשארה במקום, רק יותר עייפה ומסוכנת..
הרפואה התפתחה כתוצאה מהקידמה, אך כתוצאה מהקידמה התפתחו גם המחלות (זיהום אוויר שגורם לסרטן, למשל).
ומצד שני, כיצד אתה מאמין שיטפלו בסרטן בעתיד?
ונזכרתי 129787
שסבטו, מי שזה לא יהיה, יפסיק לבלבל במוח (איך אני מת על אלה שמריעים על כל מעידה של הקידמה ומתבוססים בבינוניות מרצון)
הסיבה שסרטן היא כזו מחלה נפוצה היא מפני שאנשים כבר לא מתים משחפת ומחלות זיהומיות אחרות בגיל 30.
אותו כנ"ל מחלות ניווניות, מחלות אוטואימוניות ומחלות זיקנה.

תראה, אני ביולוג, מממרומי מגדל השן של האקדמיה נראה לעיתים שהפתרונות לכל תחלואי הגוף כבר מזמן התגלו ופשוט עדיין לא יושמו. (לעיתים אני תוהה אם אנחנו מחוברים בכלל לקרקע)
יש אלף ואחת ישומים למלחמה בסרטן, החל מטיפולי LTT המכוונים תרופה או רעלן ספציפית לתאי הגידול, נמשך בשימוש בוירוסים הקוטלים ספציפים סרטן, ריפוי גנטי ה"משתיל" גנים הדרושים להתמודדות עם הגידול והבסתו, וכלה ב-PDT שהוא רעל המאוקב ע"י אור בו מזריקים לחולה ואז מאירים רק האיזור הגידול.

כימותרפיה, לעומת זאת, מורידה את הגוף על ברכיו, היא מזיקה בצורה נוראה, ובניגוד לכל הגיון בריא *מגדילה* את הסיכוי לסרטן חוזר משום שהיא פוגעת במערכת החיסון.
כמו כן, היא אולי מרפאה את הסרטן אבל מעודדת כמעט כל חולי אחר, חיידקים, וירוסים, פטריות, you name it.
המצב האבסורדי הוא שהתרופות החדשות והעדיפות לא מצליחות לעמוד ברף הבירוקרטיה והדרישות הבלתי אפשרי של רשות התרופות האמריקאית (FDA), ואילו הכימותרפיה שאושרה לפני שהמצב היה כזה, בחיים לא היתה מאושרת בסטנדרטים של היום.
ונזכרתי 129791
לפי מה ששמעתי מרופאים, לפעמים חולה סרטן יכול לחיות עם הגידול בגופו כמה שנים טובות, בלי לדעת בכלל (כמובן, עד שלב מסוים). מתקיים איזה מצב של "איזון" בין הגידול והגוף. הכימותרפיה מערערת את האיזון הזה, ומובילה להידרדרות חריפה של המצב. אבל לגבי הטענה שלך על כימותרפיה, בזמן שאושרה לא היו טיפולים אחרים בסרטן, כך שהיא נראתה כנראה עדיפה על לא כלום (Orphan drug).

מצד שני, טיפולים כמו ריפוי גנטי נראו מאוד מבטיחים בעבר, אבל היום מסתבר שהם יכולים לגרום לתופעות לוואי לא פחות חמורות. המקרה המוכר הוא של "ילדי בועה" שריפוי גנטי גרם להם ללקות בלוקמיה. אאל"ט, בריפוי גנטי של חולי סרטן לא נרשמו תופעות כאלה, אבל כנראה ששיעורי ההצלחה (עדיין?) אינם מצדיקים את הסיכון.

מעבר לזה, היום יש טיפולים "מכניים" חדשים, שמטרתם לחסל את הגידול הקיים בתוך הגוף, בלי ניתוח. הבעיה היא כמובן שהם לא מונעים התפשטות שלו בעתיד. ולפי מה שהבנתי, לטיפולי PDT יש מוניטין איומים לא פחות מבחינת תופעות הלוואי.
ונזכרתי 129862
זה שפעם כימותרפיה היתה הנשק היחיד בארסנל לא מצדיק את השימוש ה-איך לומר, פולחני בה, בימים בהם יש אלטרנטיבות כל כך יותר מבטיחות.

ריפוי גנטי היא אולי הטכנולוגיה הכי מבטיחה ומחוללת תהפוכות שיש בנמצא, וכאשר תיכנס סוף-סוף לשימוש תדיר, היא תשנה את עולם הרפואה ללא הכר - סופן של מחלות תורשתיות ושל עוד רבות נוספות.
הסכנות שלה, איש אינו מכחיש, הן חמורות ביותר, וסרטן הוא אולי הזעום שבינהן.
הסיבה לסרטן אם אני לא טועה, נעוצה בשימוש בוירוסים המחדירים את הגן המושתל לגנום במיקום אקראי (למשל וירוס ממשפחת הרטרווירוסים, אליהם משתייך גם ה-HIV1). החדרה כזו במקום לא מוצלח (לתוך Tumor suppresor gene או ליד אונקוגן) עשוי לגרום לסרטן.
הסיבה העיקרית לעיכוב ביישום הריפוי הגנטית נובע ממותו של ילד מטופל, דבר שהכניס פאניקה מהכיוון המשפטי.
כמו כן, יש כמה שאלות מהותיות (כמו ספציפיות לאתר הרצוי, אי גירוי מע' החיסון, חדירה למקום רצוי בגנום, חדירה יעילה לתא וכו') שעדיין מחכות למענה טוב יותר.

תרופה מושלמת לסרטן עוד לא נמצאה.
את יכולה להיות בטוחה שזה לא כימותרפיה.
מסכימה ש 129872
אין עדיין טיפול מושלם לסרטן.
כרגע, השאיפה של החולים צריכה להיות לשרוד, עד שיהיה טיפול כזה. וברוב המקרים, כימותרפיה נותנת להם את הסיכוי הגבוה ביותר.
מסכימה ש 129873
לשרוד סרטן ולמות ממשהו אחר (או מסרטן חוזר עוד עשור)
אולי אם ה-FDA יסיר קצת את טבעת החנק, גם לכמה טיפולים חדשים יהיה צ'אנס להציע אלטרנטיבה.
(יש לי דה-ז'ה-וו, או שכבר ניהלנו כבר שיחה על העניין הזה?)
אכן 129875
תגובה 79477

ואילך
מסכימה ש 129921
יש חולי סרטן שאם תיתן להם עשור יודו לך מאד, מה עוד שתוך העשור הבא אולי יבשילו אותן טכניקות שאתה מזכיר ויחליפו את הכימותרפיה.
ונזכרתי 129890
ארז שלום, האם גם מחלת הסוכרת תמצא בעתיד הקרוב תשובה גנטית?

אני מודע לזה שלאו דוקא האתר הזה הוא המוסמך לטיפול בשאלות כאלה, אבל באתרים העוסקים בסוכרת וגם בספרות העוסקת בה, התשובות המפותלות למעשה משאירות את השואל בלי תשובה. אז לכן אני שואל כאן, משום שאולי לך יש איזו אמירה יותר ישירה ועם איזה טווח זמן מתקבל על הדעת (אולי?)
ונזכרתי 130685
אני קורא עכשו משהו בעניין שלך, אז סבלנות, בקרוב אכתוב.
שלח לי mail ואעדכן אותך כאשר אלמד דברים נוספים.
ונזכרתי 130951
טוב, יש לי משהו שעשוי לעניין אותך במידה ואתה סובל מסכרת מסוג 1 (אוטואימוני):
לאחרונה בוצע ניסוי קליני מוצלח בתרופה הקרויה DiaPep-277 של חברת פפטור הישראלית.
התרופה מבוססת על מקטע חלבון קצר (פפטיד 227) שהתגלה ע"י פרופ. ירון כהן, אימונולוג ממכון ויצמן.
הניסוי, שנערך בבי"ח "הדסה", בלם את המשך תמותת תאי לבלב בקבוצת המטופלים בהשוואה לקבוצת הביקורת.
המטופלים נזקקו לפחות זריקות אינסולין ולא נצפו תופעות לוואי לטיפול.
(המידע נלקח מעיתון scientific american המתורגם, גליון 2 דצמבר 2002)

לא ידועים לי עוד פרטים לפי שעה, אך אם זהו סוג הסכרת ממנו סובלת משפחתך אנסה ללמוד על כך יותר.(שלח לי בדוא"ל עוד פרטים על המחלה)
אני גם מאמין שיהיו בידי הזדמנויות טובות לכך היות ואני אהיה תלמיד של פרופ. כהן בחודשים הקרובים.

בריאות וסקרנות
ארז.
תודה 131449
הסוכרת שלי היא מסוג 2 (עכשיו תפסתי שהייתי צריך להבהיר מראש). לא זו שבה חסר לחולה אינסולין אלא זו שבה יש "תנגודת לאינסולין", ווטאבר איט מינז. אצל סבתי זה נתגלה כנראה אחרי גיל שישים, אצל אימי בשנות החמישים ואצלי בשנות הארבעים.

ואני קצת חרד לילדיי, שאצלם אולי זה יקדים עוד יותר.

ושלא לדבר על אחת מבנותיי שהשוקולד הוא לה כסם חיים, כחמצן לנשימה, ואינני יודע איך תחיה בלעדיו, אם וכאשר תצטווה לכך.

אבל תגובתך מאשרת לי את מה ששיערתי: שמי שמקורב לביולוגיה ימצא את המסלול לאינפורמציות מסויימות יותר מהר, אולי אפילו בכמה שנים יותר מהר, ממי שמחפש אותן באתרים פופולאריים/ספרות פופולארית המיועדים לקהל הרחב.

כל טוב,

ברוש
הלו הלו גברת שוקולדה 131588
יש היום מבחר גדול של דברי מתיקה (גם שוקולד, אאל''ט) ללא סוכר. מן הסתם קצת פחות טעים, אבל אולי לא הרבה פחות טעים.
הלו הלו גברת שוקולדה 131646
ירדן,

אני לא יודע אם הנושא הזה מעניין אותך אישית, אבל בכל אופן, לתשומת ליבם של חולי הסוכרת שבין האיילים: בממתקים האלה יש בד"כ בלוף רציני, כמעט שערורייתי (לקח לי כמה זמן לתפוס את זה): אין בהם "סוכר", כלומר אין בהם סוכר לבן רגיל מן הסוג הידוע, אך לרוב הם ממותקים במלטיטול, וזו גם כן פחמימה. אמנם קצת פחות עשירה אבל גם כן פחמימה, וגם כן דורשת אינסולין לשם עיכולה ואיזונה במחזור הדם. ואגב, הממתקים האלה עשירים בקלוריות, אמנם קצת פחות מן הממתקים הרגילים, אבל רק *קצת פחות*, לא הרבה פחות.

כאשר מופיע על הממתק, ובכלל זה גם על השוקולד, כיתוב גדול ומאיר עיניים שנועד לפתות ולבלבל הן את חולי הסוכרת והן את השמנים שעושים דיאטה: "בלי סוכר", "אינו מכיל סוכר", "מותר", וכדומה - צריך ליסוב אחור, כלומר, לסובב את האריזה המפתה ולקרוא את טבלת המרכיבים המודפסת בצד האחורי, בד"כ באותיות קטנות עד זעירות, ובה מופיע המידע הממולכד אודות תכולת הפחמימות.

רק כמה משקאות הממותקים לא במלטיטול אלא באספרטיים או בציקלמט או בסכרין, הם בטוחים לחולי סוכרת וטובים גם למרזים.

לצערי הרב, כרגע אי אפשר לתפוס את כל היצרנים מאחזי העיניים האלה, כי לפי החוק הכל בסדר וכל זמן שהם מפרסמים מאחור טבלת רכיבים, לעיתים באותיות קידוש ביצי זבוב - מותר להם להדפיס מלפנים כל מה שבא להם ואין לכך כל מניעה חוקית. אני מניח (מקווה) שבעתיד כלשהו יהיה חוק, אולי בדומה לזה הנוגע לסיגריות, שיחייב ציון כלשהו בסגנון "הממתק אינו מתאים לחולי סוכרת ואינו מומלץ לשימוש בלא הגבלה למרזים", משהו כזה. בינתיים אין.

לא מזמן נכחתי בהרצאה לחולי סוכרת והדיאטנית הסבירה שם את כל זה ואף הניפה אריזות לדוגמה, אך אחר ההרצאה הבחנתי במציאות העצובה: חלק גדול מן המאזינים היו חולים מבוגרים, לא ילידי הארץ, עולים חדשים, לא מבינים עברית, עולים לא חדשים שקוראים עברית אבל לא מספיק, בעלי קשיי ראייה שחלקם קיימים ממילא באוכלוסיה מבוגרת וחלקם אף מן המאפיינים חולי סוכרת. בקיצור - מגוון של אנשים שאין להם שום אפשרות להתמודד עם המידע המופיע בטבלאות האלה והם בטוחים (גם אחרי ההרצאה) שאלו ממתקים בטוחים לגמרי שאפשר לזלול מהם ללא הגבלה. זה כאב לי מאוד.

מצטער ששוב אני מביא כאן תגובה ארוכה שאינה נוגעת במישרין לנושא הדיון, אך זהו מידע חשוב וראוי שכמה שיותר אנשים יקראו אותו (למרות שרוב האיילים לא נמנים, כנראה, על האוכלוסייה הספציפית שתיארתי. אז תספרו לסבא ולסבתא ...)
שורש היאקון 182121
אתה עשוי למצוא עניין בזה:
(ואל תתיחס לתמונה, זה ג'ינג'ר, בשביל תמונה אמיתית, חפש yakon ב-google)
ונזכרתי 271412
קודם כול התקופה יכולה לטפל רק בחולי סוכרת סוג 1
שגופם עדיין מייצר רמה מסויימת של אינסולין, והדבר
היחידי שהתרופה עושה זה לעקב את הרס התאים.
פעם חברת פפטור היתה "הדבר החם" היום כבר לא.
ונזכרתי 271582
אני לא יודע אם עוררת את הדיון הנשכח הזה במקרה או בעקבות הפרסום בכלי התקשורת אבל הנה, החיסון האפשרי כנגד סכרת:

כתבה ארוכה מדי אבל שווה שווה לקרוא ולדוג את החלקים הערכיים.
יתכן שיש בחיסון גם כדי לחסן אנשים בריאים לחלוטין כנגד הווצרות אפשרית של סכרת בעתיד.
יש גם סקירה על טכנולוגיות נוספות כמו הפיכת תאי כבד למייצרי אינסולין ע"י השתלת גן בהם (gene therpy) וגם שימוש בטכנולוגיית תאי גזע.

ציטוט קוריוז מהכתבה:
"לדעתו של ד"ר וינשטיין, על משרד הבריאות לאסור שיווק של גבינות המכילות מעל ל-‏10% שומן"
אוקיי, בואו *לא* נצביע בשבילו..
שייייששש, איזה עריצות..
ונזכרתי 271809
מצחיק, לפני כמה זמן היה איזה "דיון" באחת מתוכניות הטלוויזיה, בסוגיית ה"חגיגת". עו"ד שמייצג את המשווקים של תחליף הסם, הישווה את הסכנה שבו לסכנה מגבינות שמנות, ואמר בבטחון "הרי לא תציע לאסור שיווק של גבינות שמנות, נכון?".

סתם, שעשע אותי.
תיקון קל 129924
*שני* ילדים פיתחו לוקמיה. הסיבה היא כנראה זאת שציינת, והלקח הוא ששיטת הטיפול הזאת טרם בשלה די הצורך. לא?
תיקון קל 130687
אני תומך בישום הרבה יותר נמרץ של טכניקות ספקולטיביות (ואולי אף אם פוטנציאל סכנה) על חולים סופניים או שאין דרך להקל על סבלם המתמשך, לכאלה, אין מה להפסיד, ואם בחרו בדעה צלולה בטיפול, יש לאפשרו.
מלקחי הטיפול בהם יוושעו אולי אלפי חולים אחרים בעתיד.

רק כדי לשים דברים בפרופורציות,
סרטן היא עבורנו מחלה נוראה, אולם יש אנשים אשר "רק" סרטן היא הקלה משמעותית בסבלם (או הצלה ממוות ודאי).
הניסוי הקליני הכי מוצלח הידוע לי בריפוי גנטי העניק לשני ילדי בועה (מחלת SCID), שדינם ללא ספק היה נחרץ, מערכת חיסון מתפקדת.
מצד שני, אולי אנו מדברים על אותם שני ילדים.
יש לך link על חולי הלוקמיה?
נסה כאן: 130697
ריפוי גני 130953
תודה.
לא ידעתי שכבר יש ניסויים קלינים בכאלו היקפים.
חולי הלוקמיה אינם שני מטופלי SCID הראשונים מכיוון שאלו היו תינוקות שעוד לא מלאה להם שנה.
מעבר לזה זה לא חידש הרבה, אני מניח שמקרי הלוקמיה לא מכים איש בתדהמה, זה סיבוך שהגו בו עוד לפני שהוא ממש קרה.

ראוי לציין ש"ריפוי גני" הוא מושג גג שאוצר בחובו מגוון רחב למדי של טכניקות שונות המשתילות גֶן בתאי גופו של המטופל.
לפי שעה אף אחד לא הצטיין בכל הפרמטרים, ועל כן המגוון.
תת-התחום הענף ביותר הוא החדרת הגן ע"י וירוס מהונדס גנטית, וגם כאן יש מבחר בין וירוסים מאד שונים: רטרווירוסים, לנטיוירוסים (מקרה פרטי של רטרווירוסים), אדנו-וירוס, AAV, הרפס וכנראה גם אחרים.
מקרה המוות שנגרם ע"י ריפוי גני ועיכב את התחום היה דווקא שימוש בוירוס מסוג אדנו, אשר אין לו כל קשר לרטרווירוסים.
ריפוי גני 131036
אתה מתכוון לג'סי גלזינגר, נער בן 18 שמת ב-‏99 מטיפול גנטי במחלת כבד שהיתה לו. אכן השתמשו באדנו-וירוס (וירוס שנושא עליו את הגן הבריא ומוחדר למקום המתאים) והשימוש הזה גרם לכשל תפקודי במספר איברים פנימיים.

בשימוע שנערך לאחר מעשה התברר שמדובר (גם) ברשלנות רפואית - כנראה שהחוקרים באוניברסיטת פנסילבניה היו להוטים כל כך לנסות ולנסות, שהם לא יידעו את אביו של החולה על כך שבניסויים דומים שהתבצעו על קופים, הקופים מתו. כל הניסויים באוניברסיטה הזו הופסקו מיידית (אולי הם חודשו בינתיים, לא יודעת).
ריפוי גני 131122
אם זכרוני אינו מטעני, לוירוסי האדנו יש סגולה להגיע במהירות וביעילות לכבד.
כנראה בגלל זה השתמשו בוירוס הזה למחלה שלו.
ריפוי גני 131173
עוד על גלזינגר - לא יידעו אותו מספיק לגבי הסכנות שבטיפול הניסיוני, טוען אביו.

ריפוי גני 133096
בינתיים ממליצים להגביל את הניסויים בריפוי גנטי:

ריפוי גני 133102
מישהו בבקשה יוכל להסביר לי מהו ריפוי גנטי?
ריפוי גני 182549
תוכל לקבל מושג לא רע בקטע החדשות האופטימי הבא: http://www.newscientist.com/news/news.jsp?id=ns99994... . קדימה סין!
ריפוי גני 182550
תגובה 182549
ארז? 130377
ארז, בוקר טוב,

לפני יומיים התפתח כאן פתיל בענייני מחלות וריפויין. בתגובות שלך ניכרת בקיאות בנושאים אלה. ואני מבולבל (שלא לומר מיואש) מרופאים, אתרים וספרים. לכן הפניתי אליך שאלה בתגובה 129890.

הכינוי "חולה משפחתי", בא לאמור שגם אימי שתחיה וגם סבתי ז"ל חולות סוכרת כמוני.

מקוה שיש לך משהו לחדש לי,

חולה משפחתי
ארז? 131029
תגובה 130951
על PDT 130952
לגבי המוניטין הרע של ה-Photo Dynamic Treatment) PDT), הוא כנראה מוצדק.
הסיבה נעוצה ככול הנראה בכך שהחומרים שהותרו לשימוש שייכים לדור הראשון והבוסרי משהו של סוג טיפול זה.
ככאלה, זמן החיים שלהם בגוף, קרי פרק הזמן בו החומר הופך לרעל בתגובה לאור (גם אור שמש), הוא ארוך.
הטיפול גוזר על המטופל המנעות קיצונית מתאורה על גופו, ותופעות שונות של הרעלה במידה ונכשל בכך.
חומרים חדשים שנמצאים בפיתוח או בסחבת של ה-FDA אמורים להיות יותר קלים לשימוש ובעלי זמן חיים קצר בהרבה.
על PDT 131164
האם אתה יכול להביא מס' של קישורים לאתרים העוסקים בריפוי גני?
על PDT 131174
על PDT 131196
תודה רבה!! (-:

(שלא יגידו שאין פה אנשים מנומסים (-; )
ונזכרתי 130070
במקומך לא הייתי ממהר לחרוץ דין לגביו. אם אני לא טועה יש לו תואר דוקטור בכימיה, ואת האבחנה שלו הוא קבע ממרום ערימת החרא של 80 שנה שעליה הוא יושב.
אולי כבר לא מתים היום משחפת (מה שאגב לא נכון - מתחילים לצוץ זנים עמידים לאנטיביוטיקה בבתי כלא ברוסיה), אבל הרבה מאוד מתים היום מאיידס (מחלה שזכתה לתפוצה גלובלית בעיקבות הקידמה, ואולי בגלל הקידמה היא גם נוצרה).
ואם נפתח קצת את הויכוח לגבי איכות חיים מול רמת חיים, התמונה תהיה מורכבת עוד יותר...
ונזכרתי 130297
תשובתו היפה של סטיבן ג'. גולד: מבחינה אחת קריטית הקדמה הרפואית הביאה ברכה חד-משמעית. עד כדי כך קריטית, במונחי אושר-אומללות, שסביר שהיא מגמדת את כל השאר: מות ילדים. שווה לסבול הרבה סרטן, איידס וסתימות עורקים, ולא לחיות בחשש מתמיד (שמתממש לעתים קרובות) שהילדים שלך לא ישרדו את המגפה של החורף הבא.
ונזכרתי 130530
באופן כללי אני מסכים איתך (בניגוד אולי למשתמע בתגובתי הקודמת, אני לא חושב שבעבר החיים היו כ''כ יפים), אלא שמצד שני אני חושב שהקידמה מחקה הרבה דברים חושבים, כמו משמעות לחיים.
בנוגע לאושר-אומללות, זה מזכיר לי את הסיפור על הזוג הזה שלאחר קריאה של בנתם ומיל (שקראו ל''מירב האושר למירב האנשים''), החליטו לעשות הרבה ילדים. למרות שכתוצאה מהעוני שנוצר הילדים היו מאוד אומללים, בני הזוג המשיכו להביא עוד ילדים לעולם (שהרי כל פרור של אושר, גם אם הוא טובע בים של כאב הוא עוד פרור של אושר).
ה''קידמה'' הפחיתה את שיעורי התמותה באופן משמעותי, אך הדבר גרר אחריו גם השלכות שליליות (חברה שמאחסנת זקנים לא-יעילים עד שכבר ימותו, סוף-סוף...).
ואם נחזור לדיון המקורי - אני חושב שאורך החיים שלנו מעצים את תחושת הריקנות, מה שגורם לנו לחפש פתרונות ''אינסטנט''. כמו גידי, גם אני נוטה להחשיב את רוב הסדנאות הללו כקשקוש מוחלט.
היכן שנגדע היער צומחים עשבים שוטים (''העידן החדש'').
? 130569
''הקידמה מחקה הרבה דברים חשובים, כמו משמעות לחיים''
! 130604
צריך ניקוד? (רמז - יש חטף-פתח מתחת ל-ח').
:)
! 130609
ניקוד לא, רק פירשון לגגבי מתי ה''קידמה'' הספיקה לעשות זאת, איך ולמה.
! 130688
אני חושב ששיעורי התאבדות יכולים להוות אינדיקטור טוב לגבי "משמעות החיים".
שיעורי ההתאבדות במדינות שונות (מס' מקרים ל-‏100,000 אנשים):
איטליה:
1866-1870: 3.0
1871-1875: 3.5
1874-1878: 3.8
1955: 6.6
1965: 5.4
1983: 7.6
1992: 8.0

נרווגיה:
1866-1870: 7.6
1871-1875: 7.3
1874-1878: 7.1
1977: 11.4
1986: 13.9
1992: 13.7

אנגליה:
1866-1870: 6.7
1871-1875: 6.6
1874-1878: 6.9
1955: 11.3
1965: 10.8
1977: 8.0
1986: 9.3
1992: 8.0

(הנתונים מתוך חוברת הקורס של האוניברסיטה הפתוחה - מבוא לסוציולוגיה).

אני חושב שאולי רמת החיים הגשמית שלנו עלתה לאין שעור, אלא שחסרים לנו הרבה מאוד דברים מהותיים. החברה שלנו הופכת יותר ויותר להיות אוסף של בודדים, והסולידריות הולכת ונעלמת.
היום, למי יש זמן לכל הדברים האלה...
הו... הימים ההם! 130734
1. האם אובדן "משמשעות החיים" בחברה הוא ההסבר ה*יחידי* שאתה יכול לחשוב עליו, על מנת להסביר נתונים אלו? (שאלות מנחות לדוגמא: מה ממוצע הגילים ומהי השונות, של המתאבדים לאורך התקופה המדוברת, במדינות השונות. בנוסף לכך: מה היתה התמותה ותוחלת החיים, לאורך תקופה זו, במדינות השונות).

2. מהי משמעות החיים, אותה איבדנו? מהם הדברים המהותיים, לדעתך, שכה חסרים לנו היום? איזו משמעות אתה ממליץ לנו בכלל לאמץ (כי אחרת מדובר בהצהרה נוסטלגית בלבד, שצובעת את העבר בורוד, בלי שום אמירה לגבי הראוי היום או בעתיד)?
הו... הימים ההם! (בזמן הזה) 130798
1. הנתונים מובאים בהקשר של מחקר שנערך ע"י אמיל דירקהיים, מראשוני הסוציולוגים. למעשה הוא הראה שאת תופעת ההתאבדות אפשר להסביר ע"י הסברים חברתיים ולאו דווקא פסיכולוגיים, או רפואיים.
למה?
דירקהיים מצא שבאוכלוסיות שונות, שיעור המתאבדים הוא שונה. חילוניים מתאבדים יותר מדתיים, נוצרים פחות מיהודים, בעלי קשרים חברתיים רבים מתאבדים פחות מאנשים בודדים, ובני לאום מסויים פחות מבני לאום אחר.
כל זאת, לאור העובדה שאצל כולם שאר הפרמטרים שהזכרת הם שווים פחות או יותר - שיעור החולים במחלות סופניות, למשל.

לגבי הגיל ותוחלת החיים - אני לא מסכים איתך לגבי הרלוונטיות של הנתון הזה לסטטיסטיקה, ונהפוך הוא - הוא מחזק את הטענה שבחברה המודרנית הזקנים נזרקים הצידה ולא מוצאים את מקומם. אם זקן ערירי החולה במחלה סופנית מחליט לשים קץ לחייו - בעיני הוא אדם שלא מצא סיבה להמשיך ולחיות.

2. לגבי משמעות החיים אותה איבדנו - אני לא יודע וכמובן שלא מתיימר לדעת. כפי שציינתי קודם - אני מרגיש שהחברה המערבית הולכת ומתפוררת, והפרטים בה מנסים לחפש פתרונות לבעיות שהן לא חומריות.

(רענן ויץ, מוותיקי הסוכנות היהודית ובעל שם עולמי בנושאים של פיתוח אזורי מספר על נסיון כושל של פיתוח חבל ארץ פרימיטווי באירן, בו החקלאים עבדו בשיטות מסורתיות כפי שעבדו לפני 1000 שנה ויותר. לחקלאים ניתנו טרקטורים, שהפכו את העבודה המשפחתית ללא רלוונטית ויצרו בעיות של אבטלה, ניתנו להם בתי ספר, שגרמו לצעירים לנטוש את האזור לכיוון העיר הגדולה, וניתנו להם מרפאות שהעלו את גיל התמותה, ויצרו אוכלוסיה זקנה ו"מיותרת". בסופו של דבר נוצר תהליך הרסני ובלתי הפיך).

נ.ב.
בקשר לכותרת - מישהו סיפר לי שבחורבות פומפיי (שהשתמרה בשלמותה), נמצאה כתובת האומרת "הנוער של היום לא משתווה לנוער של פעם"...
מישהו יודע אם זה נכון?
הו... הימים ההם! (בזמן הזה) 130966
"נוצרים פחות מיהודים"

האם הנוצרים זוכים לחיים בעלי משמעות, יותר מיהודים?
אם לא - מה ההסבר לחוסר העקביות שבטענה (פחות מתאבדים<=>יותר משמעות)?
אם כן - האם זה אומר שמצבם של הנוצרים, טוב יותר?
הפוך גוטה, הפוך! 131007
סליחה, טעיתי - נוצרים מתאבדים יותר מיהודים (לדעתי הדבר מצביע על עוצמת הקשר החזקה בקהילה היהודית, בשילוב עם האיסור החמור על התאבדות בדת).
צריך להדגיש שדירקהיים ביצע את המחקר שלו בסוף המאה ה-‏19 (אם אני זוכר נכון), ובאירופה בלבד, כלומר היהודים היו מרוכזים בקהילות סגורות בעלות קשרים חברתיים חזקים.
הטוג ? 131025
ואולי, רק אולי, אין קשר בין אחוז המתאבדים ההולך וגדל לבין קיום או חוסר קיום המשמעות לחיים.

עוד לא הסברת את הקפיצה הלוגית שעשית בין הבאת הנתונים היבשים אודות ההתאבדות למסקנה כי שיעורי ההתאבדות יכולים להוות אינדיקטור טוב לגבי "משמעות החיים".

אני משוכנע כי ישנה התאמה מלאה בין אחוז המתאבדים העולה מדי שנה לבין תוחלת החיים הנוסקת כמו גם למספר האנשים למטר מרובע וכן בין אחוז המתאבדים לבין "רמת התיכנות".
לגבי הקשר הראשון, הגיוני שפעם, כאשר אנשים מתו בגיל שלושים ולא מיצו את חייהם, לא היה "טעם" להתאבד. ככל שתוחלת החיים עולה כך עולה מספר האנשים שיהרהרו בשאלות פילוסופיות לגבי "מה הטעם?", "מה אנחנו עושים פה?" וכו'. ככל שתוחלת החיים עולה כך עולה מספר האנשים (הזקנים) המרגישים כי חייהם מוצו וכי אין טעם להמשך יסוריהם על פני האדמה.
אני משוכנע כי בנוסף למספרים היבשים שהבאת ניתן למצוא כי הגיל הממוצע של המתאבדים עולה גם כן.
בקשר להתאמה השלישית, ככל שאדם מתוכנת יותר בילדותו, ככל שהוא קרוב יותר לחיי נמלה יירד (אני מניח) אחוז המתאבדים שבקרבו. אנשים המחפשים את עצמם (ולא מוצאים) יעלו את אחוז המתאבדים לעומת אנשים שתוכנתו לבצע משימות מסויימות כגון ריבוי, שינון ספרים וכו' שיהיו עסוקים במילוי המשימות. כלומר, אנשים הבאים לעולם עם "חוברת הפעלה" יגיעו פחות לשאלות קיומיות ו/או סבל שיובילו לנסיונות התאבדות.
הפוך גוטה, הפוך! 131288
על הנתונים של דירקהיים נמתחה ביקורת מתודולוגית מפה ועד הודעה חדשה. הוא הסתמך על נתונים רשמיים, שהם, כמובן, בעיתיים ממדינה למדינה. בעיקר בולט הדבר בקרב יהודים - הממסד היהודי לרוב יכחיש שמדובר בהתאבדות, בשל האיסור החד על כך בדת היהודית. בגלל זה הרבה פעמים ההודעה הרשמית של צה''ל לגבי התאבדות תדבר על ''תאונה'' או ''רשלנות''. מדהים כמה כדורים נפלטים בחדרי שירותים...
ונזכרתי 373371
מה אני, כדהיוט מוחלט, אמור לעשות עם זה? למזלי, אין לי היכרות טובה עם חולה סרטן. אבל כן יצא לי להכיר בדרך עקיפה יותר חולי סרטן, רובם ככולם מהמעמד הבינוני-גבוה, רובם ככולם טופלו אצל רופאים שאין לי כל סיבה לפקפק ביכולותיהם, ורובם ככולם עברו טיפולי כימותרפיה.

האם הרופאים ה"זוטרים" יחסית פשוט לא יודעים מה שאתה, כביולוג, כן יודע? יש עוד משהו שאנחנו צריכים לדעת?
ונזכרתי 373376
ואם יודעים, אז מה? אין להם דרך פעולה אחרת. מנסים מה שעובד ב-‏10%, ומעדיפים אותו על פני לא לעשות כלום (אם כי יש הרבה רופאים שלא היה מזיק להם ללמוד לא לעשות כלום).
ונזכרתי 373386
מגבה במאה אחוז את המשפט שבסוגריים!
ונזכרתי 129894
אני לא אמרתי שזה שטויות. תיארתי את הטון הכללי שבו ה'מרצה' התייחס לזה ומן הסתם לכל טיפול קונבנציונלי.
אני באמת מקווה שימצא טיפול טוב יותר מכימותרפיה.
ונזכרתי 459011
לא ידעתי לאן להצמיד את הדבר הזה, שמקומם אותי, והחלטתי שכאן יהיה מקום לא פחות טוב ממקומות אחרים:

פיליס גלזר נותנת היום במדור שלה בידיעות אחרונות (המהדורה המודפסת) עצות נגד נדודי שינה. העצה הראשונה ברשימה היא זו:

"1. הימנעו מתרופות שעלולות לגרום לנדודי שינה, כמו כאלה נגד גודש באף, אלרגיה, התקררות, לחץ דם, דיכאון ותרופות לבלוטת התריס."

סוף ציטוט. אני לא רופא אבל לצערי ידוע לי מנסיונם המר של כמה קרובי משפחה וידידים, ובעקבות כך גם מקריאה בנושא, כי הימנעות מנטילת תרופות נגד לחץ גבוה שניתנו במרשם רופא לאנשים הסובלים מלחץ דם גבוה בצורה משמעותית מעבר לטווח הנורמלי - עלולה להביא לסיבוכי כלי דם ולב מהירים אצל אותם אנשים ואף למותם בגיל צעיר.

אני לא בעד צנזורה על עיתונים וגם לא אוהב תרופות, אבל זהו דבר עצוב ואפילו חמור בעיני, שגברת חביבה (לא יודע, לא מכיר אותה, בראיונות שהיו על מחלת הסרטן שתקפה אותה היא נראתה חביבה מאוד, אם כי לגמרי מרחפת - בעצם, אולי הריחוף הוא חלק מהקסם שיש בה לגבי קהל החסידות שלה) שיודעת הרבה מאוד על מזון אורגני ובישול צמחוני אבל עכש"י איננה רופאה (תקנו אותי אם אני טועה) - מייעצת עצות רפואיות בלתי אחראיות מעל דפי אחד משלושת העיתונים הגדולים בארץ.

יתר לחץ דם הוא מחלה לכל דבר וצריך להיות מטופל אך ורק ע"י גורמים רפואיים מורשים. לא אכפת לי שאנשים אולי יקשיבו לעצות של גלזר בנוגע לעגבניות ותפוחי אדמה, שלדעתה גורמים נדודי שינה (היא כתבה שם משהו על נוראפינפרין, משהו שאפשר לקרוא בויקיפדיה ובאלף מקומות אחרים, אבל עצם איזכור המונח בטח גורם לכמה אנשים לחשוב שהיא מומחית גדולה) - אבל אני מקווה שלא יקחו ברצינות, חלילה - את העצות שלה לגבי הטיפול במחלות שלהם.
ונזכרתי 459014
ואולי בסך הכל התכוונה שיש להימנע מלקיחת התרופות הללו לפני השינה?
ונזכרתי 459022
הבאתי את הציטוט כפי שהוא בדיוק. וגם אם התכוונה "לא לפני השינה" ושכחה לכתוב את זה, רק רופא יכול וצריך לתת הוראות רפואיות באשר לאופן הלקיחה, זמני הלקיחה וכולי.

עצם העובדה שהיא מזכירה בנשימה אחת, במשפט אחד, רשימה של תרופות שונות לגמרי, בתוכן גם תרופות נגד גודש באף שרבות מהן באות בצורת טיפות, משחות וג'ל ונמכרות חפשי ללא מרשם - וגם תרופות לבלוטת התריס וללחץ דם גבוה - כבר העובדה הזאת מראה כמה כל העניין הוא לא רציני ולא אמין.

שלא תהיה טעות: את האחריות המרכזית אני רואה לא אצל הגברת גלזר עצמה, שלא נראה לי שניתן לצפות ממנה למשהו, אלא בעיתון. עיתון משלושת הגדולים בארץ בעל תפוצה עצומה שנותן במה להגיגיה בלי כל מילת אזהרה מטעם המערכת, אזהרה שהיתה יכול להיות, מצידי, בנוסח: "מדורי המוסף "רק בריאות" הם באחריות כותביהם בלבד, אינם באים במקום ייעוץ רפואי ואין לראות בפרסומם תמיכה או המלצה של העיתון". (ולא באיזה מקום נסתר באותיות זעירות אלא באותיות גדולות במקום בולט)

אני רואה שהרופאים שנהגו להגיב כאן, טלי, דוקטור דריהר ויובל רבינוביץ כבר כמעט לא מגיבים (אני יכול להבין את זה, הם בטח עמוסים מאוד בעיסוקים היום-יומיים שלהם), אבל אני בכל זאת מקוה לתגובה של אחד מהם.
ונזכרתי 459025
עם פיליס גלזר היה איזה סיפור, היא חלתה בסרטן שד שהתגלה אצלה בשלב מוקדם, הסוג מתאפיין בזה שאין לו גרורות אבל יש חזרה במקומות אחרים, והיא עברה כריתה חלקית ואחר כך, אם אני זוכרת את הסיפור, החליטה שהיא לא רוצה את הטיפול הקונבנציונלי שהוצע לה. אני לא יודעת מה איתה עכשיו ומקוה בכל לבי שהיא בריאה, אבל מי שלא הבין שהטורים שלה הם לא יותר מקשקוש חביב ושצריך לקחת ממנה רק את המתכונים ולא את העצות הרפואיות, הערה של המערכת לא תביא אותו אל האור.
ונזכרתי 459036
יעזור לך באמת אם טלי תגיב ותסכים איתך? היא מן הסתם תסכים איתך. תרגישי שיש לך חותמת?

גם אני מסכימה איתך, אבל השטות הספציפית הזו לא מטרידה אותי אישית - כל כך הרבה שטויות מתפרסמות בעיתונים (מודה, חלקן נכתבו בעבר על ידי).
ונזכרתי וחייכתי 459046
(גם השטות הבאה תיכתב על ידיך?)
ונזכרתי וחייכתי 459123
לא, מעכשיו אני כותבת רק דברים חכמים.
ונזכרתי וחייכתי 459241
יש שם פסיק מיותר.
ונזכרתי 459057
אחת התרופות הטובות ביותר נגד נדודי שינה היא תרופה נגד אלרגיה, מהדור הראשון של התרופות האלו שהפסיקו להשתמש בו *בגלל* שהוא גורם לנמנום. לדוגמא Benadryl שאינה ממכרת (אבל ככל הידוע לי לא מיובאת לארץ) עזרה לי מאד בשעתה.
ברומא התנהג כרומאי 129710
גידי,
אני מודה שיש לי בעיה עם רוח הדברים במאמרך.
זכותך המלאה היא לא להסכים עם שיטות מסוימות או אפילו ללגלג עליהן, אך עם זאת אני לא מקבלת את הזלזול נוכח ההתנסויות והחוויות שעברת בכל אחת מאותן סדנאות (ואפילו רק בשלב הטלפוני).
לא קיבלתי את התחושה שמישהו ניסה לעבוד עליך או לעשוק אותך אלא שכל מה שנעשה, נעשה בפניך וביודעין. ידעת כמה עולה הסדנא והיתה בידייך האפשרות להרשם לה או לא. לא מקובל שגם להרשם וגם לקטר.

באשר לחוקי הויפאסנה, אני מניחה שניתן להטיל את האשם גם במארגנים - שלא הבהירו אותם מראש, אך גם בך שלמרות זאת לא הראית נכונות לקבל אותם ולכבד אותם (זאת כפי המנוסח במאמר, תקן אותי אם אני טועה).

נקודה אחרונה גידי, שאין בה כדי לפגוע בך אלא רק כדי לבקר את אופן הצגת הדברים שלך. מחד גיסא, אתה מבקש שעובדת היותך עיוור לא תפגע ביחס הסובבים אליך אך מאידך גיסא, אתה שב ומדגיש את הנקודה שוב ושוב ושוב כאילו על מנת לקבל יחס שונה או מועדף.
נקודה למחשבה.
מסכימה 129786
(כלומר, עם ה"להירשם וגם לקטר").

זה די מזכיר עבודה עיתונאית רדודה שמוצאים בעיתונות מדי פעם- החילוני שמגיע לבית הכנסת ויורד על המתפללים המתנועעים, הדתי שמלעיג על ריקודי הדיסקוטק הטפלים, הציניקן שמלעיז על קבוצות תמיכה וכולי וכולי.
אם אתה לא מתחבר אז אתה לא מתחבר, אל תלך. מי שמוצא בזה רוגע ומוכן לשלם את הכסף- זכותו. להעביר ביקורת מבחוץ זה די קטנוני, מה גם שדי ברור שבאת מראש בגישה מאד מסויימת. אתה לא בקטע? גם אני לא. אז לא.
ברומא התנהג כרומני 129821
או זהו, שלאחר שהוסברו לו הכללים (שלא הוסברו לו מראש, ואת חלקם הוא לא יכול היה להבין מהסביבה משום שלא ראה, למשל, איך יושבים האחרים), גידי *לא* חזר למקום. אם היו מסבירים לו את הכללים מראש, היתה נמנעת אי-נעימות משני הצדדים.

למיטב הבנתי, גידי לא רוצה שהעיוורון יגרום לאחרים לתת לו יחס שונה, אבל הוא כן מצפה מהם להבין את מגבלותיו. אין כאן סתירה: הוא מבקש "אל תרחמו עלי", אבל מצד שני, "אל תצפו ממני לקנות לבד כרטיסים בתחנת רכבת שאין בה קופאי, רק אוטומט למכירת כרטיסים". במקרה הזה, לא אתפלא כלל אם בכניסה למקום היה שלט מאיר-עיניים עם הסברים לגבי כללי הבית. את עיניו של גידי הוא לא האיר, ואם איש לא טרח להסביר לו את הכללים, קשה לבוא אליו בטענות.
ברומא התנהג כרומני 129829
נכון שלא נדבר על זה שלכל אחד מהמכומות הנל התקשרתי הסברתי את מצבי ונסיתי לברר עם יש משהוא שאני צריך לדעת או ליקרוא כודם והם אמרו שלא

טל אני מבין שהטייול הקצר בטחנת הרבת של חוף הכרמל לימד אותך עד כמה המדינה שלנו לא מותאמת לשום דבר
ברומא התנהג כרומאי 129848
מתגובתך העולה בלהבות אני מבין שגם את עסקנית מדיטציונית (משפט מפוצץ הא?!)
אבל בכל מקרה. למיטב הבנתי, מטרת המדיטציה היא לשפר את יכולת הריכוז והמיקוד ואם אפשר גם את שלוות הנפש ורמת הפתיחות.
באם הייתה ניתנת לי תגובה כמו שניתנה לגידי, גם אני הייתי אומר שלום ולא להתראות.
שימי לב- מדריך שדעתו מוסחת מהתנהגות חריגה אך לא מכוונת, מארגנים שלא שוקלים אפילו להבהיר ללקוחות כללים בסיסיים שישפרו את מהלך הקורס וימנעו אי נעימויות ולבסוף נלחצים מסוגיה פשוטה ואף מחכים ללכתו בכדי לעשות זאת בשיחת הבהרה דרך הטלפון. והקטע עם הבשר נשמע כמו פולחן דתי.
איפה כל אותם גורמים שאמורים לבוא ממדיטציה?

ומה זה לא מקובל?! המצאת כללים חדשים?! את רוצה דוגמה אחת לכמה זה מקובל?! הנה שתיים:
א. אנשים נרשמים ללימודי השכלה גבוהה, לתחום שמעניין אותם, ומרגע זה לא מפסיקים לקטר על 'איך המרצה הזה דפוק' או 'איך גונבים ממני כסף' וכו'...
ב. נערים מתגייסים ליחידות קרביות ומיד הופכים ל'אבי ביטר' עם משפטים בלתי נשכחים כ-'כל הזין בפלס"ר גולני' וכדומה.

לסיכום, כתבה נחמדה וזורמת כזאת לא הייתה די הרבה זמן. אין פה שיפוט או קביעת עובדה אלא רק שיתוף בחוויה אישית של חיפוש מבוזבז על דבר שיכולת לעשות גם לבד.
מה רע?!
ברומא התנהג כרומאי 129886
אני לא עסקנית מדיטציונית, מעולם לא הייתי ואף רחוק מזה.

תגובתי היתה אך ורק בהתאם לדברים שכתב גידי ללא כל קשר לנושא הנדון (מבחינתי התיאור יכול להתאים גם לסדנאות כת השטן).

אני רוצה להאמין שאנשים שעוסקים בתחום ושהוא חשוב להם, לא מקבלים אנשים לקבוצות רק בשביל הכסף אלא מניחים גם את הערך המוסף ומגדירים את רצונותיהם מראש על מנת שהפעילות תצלח.
ברומא התנהג כרומאי 129916
ובכן, בעניין זה- גם אני רוצה להאמין, אבל קשה לי מאוד.
ברומא התנהג כרומני 130515
העיקרון הוא מאד פשוט. האמת צריכה להיות מחולקת בחינם. והאושר גם. איש אמת לא מוכר את האמת שלו ב 7500 שקל בשלשה תשלומים.
מי שלא מחלק בחינם, אל תלכו אליו.
אז להפסיק ללכת לאונ' ? 130571
יש! מחר חופש!
זה למישהו יש את התשובות, לא אומר שהוא מסתפק בלעשות לך טוב 130689
ואני דווקא חשבתי שהמטבע הקשה של המאה ה-‏21 הוא אינפורמציה.
ואולי פשוט קראתי קצת יותר מדי סייבר-פאנק..
מדיטציה טרנסנדנטלית ועוד 129933
גידי שלום,
ראשית, אני מבקשת לציין שהמאמר נחמד מאד ומעניין.
בקשר למדיטציה טרנסנדנטלית - ישנו ספר של אברהם עץ-הדר שנקרא "מסודות המדיטציה הטרנסנדנטלית או כיצד מרחפין" אשר פורסם והופץ בארץ בשנות ה-‏60,הכותב הוא אדם אשר היה חבר באגודה הנ"ל ואף היה צ'אקר (רמת מדריך) , הוא נסע להודו מספר פעמים התנסה ועבר מספר שלבים, נפגש עם המהרישי
(שדרך אגב ,עד כמה שידוע לי , איננו המהרישי שהיה בקשר עם חברי להקת החיפושיות) , הרעיון של הספר הוא להוציא את ה"שקר" החוצה,לחשוף את תאוות הבצע והרמאות בארגון ובשיטה בכלל.
למען האמת,הספר די משכנע, קיבלתי אותו מידיד אחרי שהייתי בהרצאת מבוא של האגודה (בהררית בגליל) ושקלתי ברצינות להצטרף , השתכנעתי שלא ואף יותר מכך : ידיד אחר , אשר היה חבר באגודה "הזדעזע" כאשר הוכחתי לו שאני יודעת את ה"מנטרה" שלו (באגודה טוענים שאחרי שאתה משלם את הכסף אתה מקבל מנטרה ייחודית אשר מתאימה אך ורק לך ומבטיחים ששינון מנטרה זו מדי יום תשנה את חייך).
המחבר טוען כי קיימות עשר מנטרות שונות וכי המנטרות מחולקות ע"פ הגיל של ה"מודט".
אני זוכרת שבקורס המבוא סיפרה המרצה בגאוה איך תלמיד אמריקאי מסוים הגיע להודו והציג עצמו כתלמיד חדש המבקש מנטרה וראו זה פלא - הוא קיבל את אותה המנטרה בדיוק.

יש לי גם המלצה קטנה :
יוגה התחלתי ללמוד בהודו ואני ממשיכה בארץ ,
אני חושבת שההשפעה של היוגה על חיי היא עצומה ,
הייתי ממליצה לך להתנסות ,
ב"עכבר העיר" תוכל למצוא הרבה אינפורמציה על המכונים השונים והשיטות השונות,
אני מתאמנת בשיטת איינגר שהיא פשוט מעולה
(פעילות פיזית + תרגילי נשימה + מדיטציה) ,
אך שמעתי גם על מרכז השיוונאנדה בת"א דברים טובים
(למרות ששם היוגה היא פחות "פיזית").

אז בהצלחה
מדיטציה טרנסנדנטלית ועוד 129959
מה הסיפור עם המנטרה? כל כך קשה להמציא כמה מאות כאלה שצריך למחזר אותן עשר?

אה, וברוך שובך.
מדיטציה טרנסנדנטלית ועוד 129974
תודה וברוך הנמצא,
בקשר למנטרה - אינני זוכרת בדיוק אך נכתב בספר כי המנטרות הנ''ל לא ''הומצאו'' ע''י המהרישי אלא הועתקו מהיכנשהו (ספר מנטרות הודי עתיק בסנסקריט).
אל תשאלו הסתבכתי 130059
חיגתי 144 על מנת למצוא את מחבר הספר כדי לבקש עוטק להקלטה בספריה לעיוורים אישתו של מר עץ הדר ענתה והיא אמרה לי שהוא כבר 6 שנים לא חי
והיא לא יודעת אם היא יכולה לשפק לי עוטק של הספר אבל היא דברה איתי במשך 40 דקות על איפה הרחוב שאני גר בו נמצא בנתניה ונסיתי להפנות אותה למאמר שלי בנושא באייל אבל היא אמרה לי שהיא אינה קוראת ברייל.
נתתי לה את הכתובת התקווה שהיא תשלח לי
נשאלת השאלה אם משהוא מת למה לא מוחקים אותו מהראשימות גם בספר
אל תשאלו הסתבכתי 130279
משום שבעלי הקו הנותרים לא טורחים לשנות את השם עליו הוא רשום.

(דובי, שנקרא על שם סבא שלו ז"ל, וסבתא שלו כבר קיבלה כמה טלפונים מאיילים מבולבלים שחיפשו אותו בספר הטלפונים‏1)

1 רמז לאיילים מבולבלים: אני לא גר בתל-אביב.
עוד רמז: http://www.haayal.co.il/author.php3?id=2
אל תשאלו הסתבכתי 130695
לפני כמה חודשים עברתי לגור בדירה שירשתי ורציתי לשנות את הרישום בספר טלפונים וב144 על שמי
היתקשרתי לבזק והם ביקשו לראות צו ירושה לצערי העניין עדיין מעוכב ולבסוף היתבקשתי לשלוח להם פקס שכתוב בו שהאדם משה יעקב אינו בין החיים והיה אם ישוב לחיים וידרוש את קו הטלפון הרשום על שמו אני מתחייבת להחזיר לו אותו
נשבעת לכם צחקתי כל כך
אל תשאלו הסתבכתי 130717
לפני כשנתיים נכנסתי לאחד ממשרדי בזק לסדר בעיה הם התקשרו אלי לאחר יומיים ואמרו לי שהם עושים סקר על שרות הלכוחות
הם שאלו אותי עם כשנכנסתי הפקידה או הפקיד בדלפק כיחו אלי הסברתי להם שאני עיוור ולא ראיתי אבל אני מאמין שהם כן כיחו האישה מהצד השני של הקו אמרה לי שאם אני לא יודע אם כן או לא אני לא מתאים למידגם
מדיטציה טרנסנדנטלית ועוד 132881
שלום לך מיצטער שאני עושה את זה בפורמט הרחב של הכלל הקוראים.
העניין הוא שאני מנסה להשיג עוטק של הספר להקלתה בסיפריה לעיוורים ואני לא מצליח לימצוא עוטק שלחתי לך מייל אבל הוא חזר הכתובת שלך לא מעודכנת
אשמח אם תוכלי ליצור איתי קשר במייל
מדיטציה טרנסנדנטלית ועוד 172853
איך יתכן שפורסם ספר בשנות השישים כאשר המדיטציה הטרנסנדנטלית הגיעה לארץ רק ב 1968?
איך יתכן שהספר דיבר על ריחוף כאשר התעופה היוגית יצאה רק ב 1976?

אז אני לא מכיר את הספר אבל זה לא הגיוני.
לגבי שינון מנטרה יחודית...
אין לזה כל קשר עם המדיטציה הטרנסנדנטלית.
נכון שמקבלים מנטרה אבל אף אחד לא אמר שלאף אחד אחר בעולם אין מנטרה זהה.
לגבי שינון... אין דבר רחוק מהאמת, אסור לשנן את המנטרה, זה רק יביא לכאב ראש...

לגבי תרגולי היוגה שהמליצה הכותבת, לדעתי זה אכן דבר טוב
אם כי מדיטציה טרנסנדנטלית הרבה יותר פשוטה (מניסיון).
התנגדויות וביקורת 130005
נפתח בוידוי קטן:
לפני כשלוש שנים הרגשתי שמשהו חסר בחיי. אובייקטיבית הכל נראה נפלא, אך מבפנים הדברים נראו קצת אחרת. באותו זמן שני חברים שלי עברו קורס ויפאסנה (ע"פ גואנקה), אחד עזב באמצע שלא על מנת לשוב. השני סיים והיה מלא שבחים.
אני עמדתי בפני נסיעה להודו ושילבתי את הקורס בתוכנית הטיול.
זה לא שינה את חיי, אבל אלו היו 10 ימים מאוד מלמדים. וגם מאוד קשים. המשכתי לתרגל מדיטציה במהלך הטיול, ותאמינו לי שאחרי שיושבים במשך 10 ימים, נסיעה ברכבת הודית נראית כמו משחק ילדים. כיום אני לא מתרגלת, אבל אני יודעת שאם הצורך היה עולה יש לי את הכלים לחזור ולתרגל.
את אנשי עמותת "תובנה" אני לא מכירה, אך אם הם מזכירים ולו ברמז את אנשי עמותת הויפאסנה בארץ, קשה לי להבין איך גידי נפגע כ"כ.
ויפאסנה, מעצם מהותה מתורגלת בדממה, ולכן המתרגלים מתבקשים לשמור עליה בצאתם ובבואם לתרגול.
ובעניין הפניית הרגליים- אני חושבת שהטעות הייתה שלהם, מישהו מהמתרגלים הותיקים היה צריך לגשת אליך, גידי, ולהסביר לך את כללי ההתנהגות, ולא להמתין לשיחה טלפונית.
בכל טכניקת מדיטציה משולבים עקרונות שנראים לנו מוזרים, למה לשבת ללא תנועה? למה קורס של עשרה ימים? למה לתת את מבטחי בבודהא? ובבקשה שיסבירו הכל ומראש. לא תמיד ניתן להסביר הכל מראש, לעיתים צריך לבוא, להניח בצד את הספקות וההתנגדויות, ללמוד את מה שניתן, ואז... אז ניתן לחזור לספקות ולהתנגדויות ולשאול: עוזר או לא עוזר? לא עוזר, אל תשתמש בטכניקה שלמדת (אני לא משתמשת בטכניקות ניתוח שירה ספרדית שלימדו אותי בתיכון), עוזר, תשתמש. לא רוצה לשמוע על דהרמה- אל תקשיב למורה, אלא תמשיך לתרגל.
ובאופן כללי, אני מאמינה שלכל אחד יש את הדרך שלו להרגע, לגדול ולהתפתח. ייתכן ומדיטציית ישיבה היא לא הדרך שלך, וייתכן כי אוסף דיסקים יעשיר אותך יותר, אך אנא, יש כאלו שזו דרכם- למה לזלזל?
התנגדויות וביקורת 130034
בארץ כאמור פעלות שתי קבוצות או עמוטות מתחרות לויפאסאנה האחת העמוטה לויפסאנה של גונקה והשניה טובנה שטוענת שגונקה הוא בעצם גורו ושלהם יש את שדרך הטובה ביותר
העידן החדש לעומת פרחי הרע: הפסיכופטיזם הביטחוניסטי בישראל 130125
הוויית העידן החדש היא בבחינת טל-הבוקר, בבחינת הרעפת חסד-מה על נפשות צמאות בשרב הנורא של קיום מודרני; קיום הנשחק באלף ואחת דרכים - בפרע מלחמות תרנגולים בה יד איש בצוואר רעהו בעזוז המרוץ המטורף לפיסת-נוכחות עצמית בלהט מרוץ התחרותיות והעוינות בכלכלה הפוסט-קפיטליסטית.

זוהי חלקת אלוהים קטנה, נווה מדבר של ההכרה, המספקת לנו מעין עיר מפלט לרגע מהשדים הדרוכים של עידננו.

כך, כה נהדר היה לשמוע את דבריו הרוגעים, האנושיים כל כך מעבר למחולות טרוף לאומניים ואחרים של הדלאי-למא בעת ביקורו בארצנו בשנת 2000. בדבריו לא היה זכר לחדות המעצמה הסינית הלוכדת את ארצו בסבך אמביצייה מעצמתית. ולא לדברים הצורמים המעסיקים את היום-יום המעונה של האזרח הישראלי, המתמכר לחדשות הניחתות מידי שעה בשעה.

קולות של שפיות, של קיום שונה עשיר-תודעתית-ריגשית-הוויתית, מיתולוגיות ואתוסים אלטרנטיביים המורעפים ונותנים לנו מרכזי גרויטציה פנימיים לעיתים נחוצות, אותם אנו מקבלים בברכה, חרף מידה זו אחרת, יתכן של כזב פה ושם.

אבל עלינו להקשיב גם לקולות הצורמים, ליתדות הננעצות לעיתים בבשרנו. אנו כולנו במידת-מה כאן בבחינת צלובים, כפי שההיסטורייה של עמנו מספקת שפע ראיות לכך. ידידה שלי, משוררת, כתבה פעם: "כולנו פליטי שואה". השואות הקטנות אינן נעצרות, עשבי הרע והדוקרנים הם כאן, לידך. כל העת. עלינו להכירם, גם אם לא טוב שכך. הכרה נכוחה וחסרת אשלייה עצמית.

לכן אכתוב, ברגע של הכרת-הצרימה, על נושא הנוגד את כל מה שאמיתי וטוב ומעשיר, אך הנוכח עדיין מאד מאד בהוויתנו. הכרת הרע, להבין את יתרונות הטוב ועתיר החסד.

להלן מקורות לתופעת הפסיכופתיזם הביטחוניסטי בישראל, שהיא בבחינת עשבים שוטים - קרקע פורייה לארכי נבלים - על רקע מאבקנו הקיומי.
____________________

פסיכופטיזם ביטחוניסטי: החנק, הפריעה וחסימת המשק - סרט טורקי
**********************************************************************

נשאלתי זה לא כבר על ידי בעל טור בכתב-עת, למה אני נוטה לעיתים להאשים גורמים בשמאל בחוליים שונים בחברתנו ובמה הוא שונה מהימין מבחינת סאוב.

כיוון שכותב דברים אלה הוא אדם חי ונושם ולא בועת אויר, אוסיף כאן דברים מניסיוני הקיומי - שכן מצבי בעיה הרי-פריעה וביזה אינם ערטילאיים אלא פוגעים גם בפרט. היום אני,
מחר - אתה ואתה ואתה --

כך, מצוקת היחיד עשוייה להיות אינדיקציה מצויינת להסתאבות כללית ולשורת בעיות הפוגעות בכולנו. לכן אין להפריד בהקשר השחיתות והסאוב בין הפרט והכלל, בין הגלובלי, הכלל-ציבורי לבין הלוקלי -הסיטואצייה המקומית ה"אישית" והספציפית. כמאמר חז"ל "הא בהא תלייא" (דבר תלוי במשנהו). לכן ניתן לראות בהתייחסותי האישית כאן אנלוגייה למקהלה יוונית במחזה טרגי מאת אייסכילוס ודומיו, המלווה את העלילה. אך גם להפך - מצוקת הרבים עקב החנק והבלימה הינה מעין מקהלה יוונית למצוקת היחיד.
________________

מצד גורמים מרכזיים בשמאל ונוהרי-הלווין שלהם היתה שנים רבות מידה של התנשאות. על כן כוונתי בכמה מרשימותי היתה להראות שההתנשאות והשחץ הפכו ריקים למדי, בבחינת "אף גבוה" המסתיר את שדה הראייה .
והלוא מגמתי - לא ביטול, לא איון, אלא ההפך, באמצעות אתגר והתרסה - קידום במידתי הצנועה, יחד עם אחרים וטובים, מציאות של ציבור בוגר ובשל יותר, נבון ושקול, במקום הדילטנטיות (נבערות בפוזה של ידענות) הרווחת כיום בכל נושא, אף שעומדים במקומותינו בלוחמנות צדקתנית מבושמת-עצמה על הרגליים האחוריות בנושאים שמבינים בהם כה מעט. אך מה עתירת אדרנלין שבשלהוב-עצמי היא הנכונות המתמדת לפרוע במטרות שונות. "נפרע ונשמע" בבחינת "נעשה ונישמע" - תאוות הלחימה קיימת, הבו לנו מטרות.
לכן כתבתי כאן ב-‏27 בינואר על הצבאיות של אוליגרכיות יוניות-לכאורה, צבאיות-לכאורה ולוחמנות הננקטות בראש וראשונה למען השתלטות על נכסים ציבוריים ופרטיים.

האוליגרכיה הצבאית בעלת הרטוריקה היונית: הביזה, הנועם והעמימות

כך, הבדל בולט לעין בין שמאל לימין הוא בכך שחלקים נרחבים בשמאל נוקטים באוריינטציה של בזיזה כלפי משאבי האומה, תוך שיתוף פעולה - ככל שניתן להסיק - עם גורמי פשיעה - אך נהנים מלגיטימציה.

עדויות נסיבתיות לגבי קשרים ושיתוף פעולה מוצנעים היטב מתחת לשולחן אך איתנים בין השמאל והפשע

שלטון ואימה בכל מחיר: עדויות נסיבתיות לקשר וותיק בין השמאל והפשע עוד משנות ה-‏50

ראש הממשלה והארכי-גנב האמריקני - ידידות שכזאת...

הגזל והשחיתות (בעיקר במוסדות ואירגונים של השמאל בעל רבים מקניני המדינה): אלה מלווים במצח נחושה עתיר "לגיטימציה", תוך פגיעה באנשים הגונים ובעלי היושרה באירגון מצד הגנבים והחומסים הנהנים ממעמד איתן (כגון שיסוי קבט"ים בחושפי שחיתויות)

תגובה 68435
פרספקטיבה אישית/קיומית:

אתייחס דווקא לניסיון אישי - אישי כל כך, אך גם מבטא אולטימטיבית את אחת הבעיות המרכזיות בהווייתנו - שהינה צרת רבים וציבורים שלמים. כאן מדובר בביזה - ביזה של קניין אינטלקטואלי במשך כה הרבה שנים, תוך ניסיונות לביים שמדובר בדברים אחרים שהמכנה המשותף לכולם הוא השחרת הניבזז.
הערה דידקטית: טריק בולשביקי נפוץ: "מדובר בבעייה אישית בלבד, הציבור חסר עניין בה". אבל הלוא רואים: מה כאן אם לא ניסיון לקפל את הפרט הנעשק ונחמס סביב מצג של "עניין אישי-בלבד" לכאורא: "ראו את זה, מדובר בעניין אידיוסינקראטי - דהיינו יחודי, עלוב, את מי זה מעניין, עוד ניגזל אחד..".
רק מה, עניין אישי, אכן, עניינם האישי של פורעי וחמדני השררה, ואמנם הציבור היה חפץ בכל לב לא להתעניין בהם עוד, איזה שיחרור נפלא ואויר פסגות -חופשיים מפרע וליסטום - אך הם כופים עצמם הר כגיגית...

שיסו בעבר ומשסים גם כיום בעבדכם הנאמן קבט"ים במקומות ציבוריים שונים המתדרכים את עובדיהם לבזותו (כפי שעולה בעליל - מדובר בפריעה לא אקראית ומגמתית/מאומצת ב"טילטולה") תוך מצג הניבזז והמטולטל כ"עוכר", מצג שכולו על טהרת השקר הפתולוגי.

כך, בתאריך ה-‏15 לפברואר ב-‏8 במוצ"ש בוזיתי תוך הפרת כל מראית עין של תקינות, כשליויתי מישהו לתחנת רכבת צפון ("לאן אתה נוסע?", תוך תרועות צחוק וכיוצא בזה מחוות ביזוי), ולשאלתי התמהה "מי תידרך אתכם לנהוג בי כך", אמרו, "הוראה מהקב"ט", וכששאלתי לשמו, אמר אחד מהם, אתיופי, בחגיגיות נמרצת:"ברר מי הקב"ט של רכבת ישראל". הספקתי לראות את הבעת ההפתעה על פניו כשמלמלתי בזעם שמדובר במעשה נבלה ענק (כנראה לעלעו באוזני הבחור התם הזה שמדובר ב"עוכר ישראל". שקר פתולוגי והיפוכים פרי מוחות קודחים ורעים - שאילולי היו ציניים ללא תקנה, הייתי אומר שמדובר במטורפים - כבר אמרנו?).
__________

יש לאמר כמה מילים על הרקע העכשוי הכללי לפרע ולחנק בהיטלו הציבורי הכללי, כרקע עגמומי: פרשת ניסיון השבקת התפתחות נוסקת של רכבת ישראל ומחטף מינוי המנכ"ל העכשוי. מדובר במחטף אופייני מצד שר התחבורה בעל הסגנון האוונטוריסטי (חרף חזות מרצינה, חגיגית וצדקתנית מאד במעמדים ציבוריים) ד"ר אפריים סנה בשעה שכיהן בממשלה. ניתן לסבור שהלה ידוע אצל אנשים שונים גם בכינויו ההיתולי "מרלבורו מאן", על בסיס הרעיון הגאוני לתבוע מאות מיליונים מחברות הטבק האמריקניות, אולי בהנחה שסיגרייה אמריקנית מסרטנת יותר מסיגריה ישראלית.

היו כמדומה גם עוד יוזמות המצטיירות בפרספקטיבה כאוונטורות (הרפתקאות), כגון מסע פתאומי של תביעות והאשמות חמורות כלפי בנקים שוויצריים וחברות אירופיות , תוך עזוז הסברת שואה בוטה מאד באירופה והאשמות נוקבות וקשות כלפי האיטלקים, השוויצרים, אולי גם האנגלים ומי לא, כמדומה במסגרת יעד של קבלת הון, אם לשפוט על פי התוצאה. אין לשלול את האפשרות הסבירה שמסע זה אחראי כיום יותר מכל דבר אחר להמאסתה של ישראל באירופה. אכן איש אשכולות: פעם מומחה סיגריות, ופעם היסטוריון שואה חגיגי, רציני מאד ומזועזע כראוי לטרגדיה הנוראה, כשהקו המשותף לשואה ולסיגריות פיליפ-מוריס האמריקניות הוא כמדומה "רעיון הגאון להשגת ההון"...

בספטמבר 2001, מונה ביוזמתו וביוזמת בכירי רשות הנמלים והרכבות כמנכ"ל רכבת ישראל מר יוסף שניר, במסגרת פרשיה אפלולית שנידונה בבית המשפט העליון.

פרשת ההדחה ומינוי המחטף ברשות הנמלים והרכבות: בכייה לדורות?

נזכיר כי רכבת ישראל סופחה ב-‏88 לרשות הנמלים, הנישלטת על ידי אדם מרכזי, כמדומה, בכינון ה"פסיכופתיזם" (פסיכופתיזם: במובן נראה לעין של חוסר שיקול מוסרי והעדפת התיפעוליות כשיקול בלעדי -ראו ציטוטים בהמשך) הכמו-ביטחוניסטי המיצר והציני גד יעקובי, המתנגד כאן ככל הנראה בעקביות, בנימתו הזהירה ו"השקולה" להפרטה וכן להפרדת רכבת ישראל בשלב ראשון מרשות הנמלים (בטענה מאיימת שהדבר יהיה בסיס לתביעת הרשות ל"החזר השקעה" בסך 5 מליארד שקל). מדובר כאן למעשה בחנק החזון ההכרחי כל כך, להפוך את רכבת ישראל לרשת תחבורה מסועפת כלל ארצית, בדומה למערב אירופה. גם 1500 עובדי הרכבת גוייסו על ידי ההסתדרות וגורמים עלומים להשבתה כללית בהתנגדות לרפורמה ולהפרדה תוך השבה לקדמות בשלב ראשון של הפרדת רכבת ישראל מרשות הנמלים (דבר שתרם גם את תרומתו כ"ערך מוסף" ליצירת היסטריה של אווירת משבר כללי במשק)

להלן חזון פריסת רשת הרכבות המסועפת והכלל ארצית, כפי שהיציגה אורי יוגב, הממונה על אגף התקציבים במשרד האוצר, בישיבה מורחבת של ועדת הכלכלה של הכנסת, ב-‏13 נובמבר 2002

אורי יוגב:

אנחנו הגשנו הצעה מאוד רחבה, שמדברת על תיקוני חקיקה שיאפשרו למעבר של הרכבת לחברה עצמאית ממשלתית בעצם הוצאתה של הרכבת מרשות הנמלים והפיכתה לתאגיד עצמאי.

מאחורי הכוונה הכללית יש רצון שלנו לשים את הרכבת כפרוייקט המוביל של מדינת ישראל בשנים הקרובות. רואים את זה בגידול בהשקעות הממשלה ברכבת בשנים האחרונות. אנחנו מדברים על גידול משמעותי נוסף.
אנחנו בעצם חושבים שהדרך המרכזית שבה ניתן בעיקרון לפריסת רכבת בכל רחבי ישראל, פתיחתה לחשמלית, פתיחתה לתחבורה הציבורית המובילה בישראל, היא הפיכתה לחברה עצמאית עם הון רחב, שכל הנכסים, שהיום לא רשומים בשום מקום, יהיו של הרכבת, עם יכולת הרכבת להתממן על ידי שוק ההון ועל ידי בנקים, כרגע זה לא קיים. אנחנו חושבים שהמעבר של הרכבת לחברה עצמאית הוא קריטי על מנת להשיג את המטרה הזאת.

מאז ישיבת הממשלה קיימנו הידברות די מקיפה עם שר התחבורה היוצא ואנשי משרדו. בשלב מאוחר יותר ובצורה מתואמת גם עם העובדים.

גד יעקבי:

בצורה מתואמת עם מי?

היו"ר אברהם פורז:

עם העובדים, הוא אומר.

גד יעקבי:

לא. הוא אמר: שוחחנו עם העובדים בצורה מתואמת - עם מי מתואמת?

אורי יוגב:

מתואמת עם משרד התחבורה.
כשישבנו ודיברנו עם שר התחבורה היוצא, הגענו בעצם להסכם, שבסופו של דבר לא נחתם מטעמים הקשורים בקואליציה ופירוק הממשלה, אבל הגענו לגבי הרכבת, בסופו של דבר, להסכמה, שלמרות שהיא לא מחייבת אותנו, אנחנו כן מתכוונים לפעול על פיה.

ההסכמה אומרת, ואני אגיד את עיקריה, ראשית, אנחנו נמשוך את כל פרקי החוק שאינם קריטיים להעברת הרכבת מחוץ לרשות הנמלים. קרי, כל הפרקים שהועברו מוועדת הכנסת כפרקים שאינם דחופים, ובראשם יש רגולציה וכל מיני דברים שקשורים לסמכויות משרדי התחבורה והאוצר - כל הפרקים האלה נמשכים על ידינו.

ובהמשך הדיון -
הערה: ראוי אגב להאזין להשקפת עולמו הנפרסת בלי משים של גד יעקובי : "המדינה רשאית לעשות כל דבר". יש המכנים זאת פאשיזם, ויש - בולשביזם, ויתכן שגם וגם בנופך משונה של מה שכיניתי, וטעמי עימי "ביטחוניזם פסיכופטי". ראוי לשים גם לב להערמת הקשיים וסיבוך וסירבול הנושא. וגם לשפתו הפקידותית הנברנית של הדובר, העשוייה להדהד כבעלת דמיות ברורה מבחינת הסמנטיקה והדקויות הפקידותיות ללשון פקידותית אחרת שנחשפה במשפט מפורסם שנערך בירושלים בשנת 1961.

.

גד יעקבי:

אני מסכים אתך. לכן אין לי חילוקי דעות אתך בעניין זה.

אני רק אומר שהמדינה רשאית לעשות כל דבר, את האבסורדים הגדולים ביותר
*************************************************************************************
ואת הדברים הנכונים ביותר.
על זה לא נערער.
******************

[הערה: "לא נערער" - בבחינת עקרון-יסוד ללא עוררין? כל דבר? אדולף היטלר או יוסף דז'וגאשווילי סטלין היו מסמיקים מנחת ופול פוט מהח'מר רוז' (רוז' =אדום) היה מאדים יותר בנכונות עתירת אדרנלין לעלילות הנפקת גולגלות נוספות... שכן לרשות המבצעת מותר הכל, "הכל הולך" בשם ה"מדינה", כל אבסורד נתעב וכל תועבה אבסורדית, לא כן?. מ.ש.]

אבל כאשר יש דיון, הדיון הזה חייב להיות מעוגן גם בעובדה שיש לרשות הנמלים והרכבות נכסים שהועברו לרכבת ישראל, והדיון הזה חייב להיות מעוגן גם בעובדה שכל כניסה לתהליך הזה לא תועיל לגיוס משאבים לרכבת ישראל, לא תסייע לפיתוחה של הרכבת, שכן היא יכולה לפתח את עצמה, להתפתח, להרחיב את עצמה, לשפר את שירותיה גם ללא כל המהפך החוקתי הגדול הזה.

לכן אני לא רואה בזה חורבן הבית אם רכבת ישראל תהיה חברה עצמאית. יחד עם זאת, אני לא רואה את ההיגיון שמאחורי הדבר הזה, ההיגיון גם מבחינת תהליכי העבודה שיהיו לאחר שזה יהיה, גם לגבי היקף המשאבים שניתן לגייס, משאבי חוץ ומשאבי ממשלה, לצורך המשך פיתוח הרכבת בהיקף ניכר, דבר שהתרחש בשנים האחרונות ללא כל המהפך הזה. הדבר השלישי, גם אינני רואה את התועלת שתהיה בכך מבחינת תנאי העובדים ומבחינת תנאי העבודה ברכבת.

לכן, אני אומר שוב, אינני רואה בכך חורבן הבית. זה לא עניין של ייהרג ובל יעבור. אני רק לא מבין את ההיגיון שמאחורי ההצעה עצמה מבחינת שירותי הנוסעים בישראל לעתיד, פיתוח מערכות הרכבות, גיוס משאבים ותנאי עובדים.

[הערה: ההדגשות הן של כותב המאמר, מ.ש.]

היו"ר אברהם פורז:

תודה רבה.

חבר-הכנסת עמיר פרץ, בבקשה.

עמיר פרץ:

אדוני היושב-ראש, אני מאוד שמח על הדיון הזה. אני חושב שעצם הדברים שנאמרו על ידי הדוברים הראשונים, מצביעים על כך שמתבצע כאן אחד המהלכים החשובים ביותר בשאלות מרכזיות שהן שאלות תשתית של מדינת ישראל. דרכי ההשקעה ודרכי המחוייבות מתבצעות בתהליך העקום ביותר שאפשר.

הרי גם אם היינו רוצים חקיקה רגילה, לא היינו מעלים על דעתנו שלא תינתן אפשרות לבחון היבטים רבים, מסובכים ומורכבים של התהליך הזה. על אחת כמה וכמה שמישהו, יהיה הגאון אשר יהיה - אני מחשיב את הממשלה הזאת כממשלה של חכמים, ידענים והכל בסדר - אבל גם הגאון המוצלח ביותר נוהג בחוסר אחריות אם הוא מנסה להעביר מהלך כזה בחוק ההסדרים. זה פשוט הימור. בהימורים לפעמים מצליחים, אבל כשמדובר בכספי מדינה, אני מציע לא להמר.

____

ניתן אולי לדבר, כאסוסיאציה שובבה בהקשר זה על "כנופיית השלושה", שניר, סנה, יעקובי. מפלס
התאונות ומספר הניקטלים עלה כמדומה בשנה וחצי האחרונות ברכבת ישראל באופן תלול, אך ניראה ששיעור התאונות הוסתר מן הציבור. וגם זכייני מכרז אבטחת הרכבת אינם ממש ג'נטלמנים כלפי ציבור הנוסעים, כפי שניתן לשפוט:

התאונות, ה"פשלות" והפריעה: שימו לב למספר התאונות והניקטלים הרבים בתקופה הנידונה, ולפריעת המאבטחים כלפי חייל צה"ל שהעיר אודות קריסת מזוג האוויר בקרון, ב-‏2 ביולי.

השאלה כאן היא מי (וכיצד) זכו במכרזי אבטחת הרכבת, והאם רק מיקרהו של שלומי עוז (זיכיון אבטחת נימלי התעופה) הוא היחיד מסוגו חרף הבלטתו בתיקשורת כ"שחיתות הימין" והדגשת היותו של עוז פעיל בליכוד?
____________________

מחול הסאוב והאכזריות: קבט"ים ומאבטחים בתרועת עזוז-פרע
***********************************************************************************

ואמשיך בטון אישי בנושא כללי עד כלות: עובדים של חברת האבטחה "רעם" בדיזנגוף סנטר -שחלקם בעלי חזות של עבריינים צעירים או פירחחים גסי-רוח חסרי אחריות (גם כאן - איפוא המכרז? מה טיב כוח האדם שהחברה שוכרת?), מבזים את הכותב האומלל שלפניכם חזור ובזה מידי פעם. אבל כך לעיתים גם לגבי רבים וטובים אחרים, וזאת כאשר מאבטחים המוצבים בצמדים מתחילים כנראה להיות משועממים בגלל החד-גוניות ב"עבודה" (בנבדל מבודק המוצב לבדו. שכן פריעה בחסות הביטחוניזם הינה עניין קולקטיבי): חיטוט בכל גופה של קשישה דלה השפופה עם סלי קניות, טלטול מעשה עבדקן ובדיקה ממושכת-יחסית לאדם מבוגר נעים-סבר וכסוף שיער הנראה כסופר או משורר-לאומי (וקיימת גם ההצטחקות הפירחחית, והחלפת הערות "שנונות").

כאנקדוטה חביבה אוסיף גם כי בשהייה בת יומיים בקיבוץ שפיים בבית ההארחה ניצמד אלי הקב"ט כספחת (איש מזרחי כבן 55) כאילו הייתי עבריין מועד או מפגע (אף שהרבה מכתיבתי עוסק דווקא בנושאי ביטחון לאומי וזכויות היסטוריות, ותרומת המימד היהודי בהיסטוריה ולציויליזציה) , בפסח האחרון, אפריל 2002. וקרו עוד כמה דברים לא ממש נעימים שלא אזכירם כרגע.

כרקע דידקטי כללי אוסיף כי זוהי פרקטיקה שכיחה בפרשות שחיתויות באירגונים, כאשר העובד הנחשד בהלשנה למשטרה על השחיתות מבוזה על ידי הקב"ט. אך לפרוע במלומד רק משום שחמסו ממנו קניין אינטלקטואלי עשרות שנים, היציגוהו ככלי ריק, שללו את זכויות הפנסייה שלו, היטילו עליו טרור
- ומעונינים להציג את הפרשה כעניין שונה של היפרעות מ"עושה צרות" - אם זה אינו משיאי הסאוב, איני יודע מהו סאוב.

אבל גד יעקובי אומר:
אני רק אומר שהמדינה רשאית לעשות כל דבר, את האבסורדים הגדולים ביותר ואת הדברים הנכונים ביותר. על זה לא נערער.
**************************************************************************************************************
וגד יעקובי הוא כידוע an honorable man - אדם מכובד מאד - כשם שאמר מרק אנטוני בהספדו על יוליוס קיסר, אודות הרוצח הבוגדני אפוף הצדקתנות ברוטוס, לפי שייקספיר.
But Brutus says he was ambitious
And Brutus is an honourable man

בסאוב כזה ואחרים הדומים לו ברוח כזב החמס ותרועת הטילטול, תוך מצגי לגיטימציה מצד המורגלים בטקטיקות כאלה, שצברו וותק רב בפריעה ובביזה בחסות ה"לגיטימיצייה" יש לטפל על פי הראוי. אין לו מקום כאן - הוא פוגע בכולם, פרט לפורעי השררה המציגים עצמם כנושאים באחריות כבדה... אך בולמים, מפשלים, חוסמים וחונקים.. ולעיתים גם מטיפים בכבדות חגיגית, או מבזיקים אומר-פרע במהירות לשון במעין פיקחון הדומה לנימת דיבורו השקולה והמתונה של סטלין ("חבל שגוף נהדר כמו זה של המרשל טוחצ'בסקי נידון לכלייה, אבל חייבים"...), דיבר ציני ותיפעולי לכאורא.
____

לכן כתבתי על הפסיכופטיות הביטחוניסטית-לכאורה של גורמים בשמאל. ראו עניין גד יעקובי, שניתן אולי לראותו, מסוף שנות ה-‏60 ואילך, כאחד ממחוללי אקלים הסאוב והחנק המישקי והאישי הראשיים, באיצטלה של קדמה ונאורות טכנולוגית, ותוך יצירת סגנון יחודי של טכנוקרטיות קרירה, המלווה גם ב"נפש של משורר" הכותב שירים שהקורא ישפוט את איכותם.

במאמר מוסגר אוסיף כי פורסמה במוסף סוף השבוע של ידיעות אחרונות ערב ראש השנה 94 או 93 כתבה אודות בנו של גד יעקובי, העובד כרוכל חרוף בשוק דברי סידקית בארה"ב, חי בדוחק רב,
ומידי פעם נישלחים לו כמה דולרים ותרופות על ידי אימו. וכל כך למה? משום שמעט היכפיש את אבה'לה, אמר לעיתונות כמה מילים המגלות, יתכן, עם מי יש לנו פה עסק ומה תחושותיו לגבי אישיותו של אבא המכהן בתפקידים רמים, ולכן, לא מן הנמנע לסבור, "הוגלה לנכר" לחיי חרפה ועוני חרוף, כנראה בעצת "אנשי שלומנו". שכן מצג הסמכות השרירותית חייב להיות מונומנטליסטי וללא כתם.
________________

ונמשיך.

לעיתים גניבות וחמיסות ענק הרות-פורענות מוסוות כ"עניין ביטחוני", תוך שימוש בתקנות המנדטוריות לשעת חירום. לעיתים גם מביימים סכסוך עם "מערכת" כזו או אחרת (מערכת = כינוי רווח בארץ העשוי להבליט לעיתים ברגע קובע, את גישתה של "כנופייה" דומיננטית, לעיתים דווקא כזו המורכבת מעשבים שוטים בתוך האירגון , תכופות שוטים לא יוצלחים הגוררים את האירגון לתהום של תיפקוד לקוי והרה תאונות ו"פשלות").
לעיתים,כשבסאוב עיסקנן, מצג של "סכסוך", או הסתה כנגד הניבזז הינה דרך להתחמק מתשלום "פיצויי ענק": זאת אם קיימת הערכה ראשונית שמדובר בסכום גבוה, כמו גם בפגיעה בשמם "הטוב" של אנשי שררה או חבורת פורעי מערכת. אזי, מביימים סכסוך, מטלטלים ופורעים, תוך האשמות שונות והסתה נירחבת כנגד הניבזז. מדובר בפשיעה לכל דבר, קצת חסרת תקדים, של גורמים ממסדיים-למחצה או ממסדיים לחלוטין, העשויים להסתייע בגורמים עברייניים שהם "עובדים איתם", להרחיק שימת לב ממקור הפריעה/ביזה האמיתי.

הערה: אשר לפורעי מערכת - כך כותב הקרימינולוג הישראלי הדגול פרופ' שלמה גיורא שוהם ששיקל את בנו באחת ממלחמות ישראל:
"המחבר עקב מקרוב במשך תקופה ארוכה למדי אחר אגואיסטים מפרידים קיצוניים, שהמניפולציות המחושבות שלהם לגבי האחרים היו כמעט מושלמות. פסיכופטים ממוסדים אלה, שכמה מהם היו קצינים בכירים, פקידי ממשלה ואנשי אקדמייה, היו חסרי רגשות כמעט לחלוטין כלפי הזולת או שאימנו עצמם להדחיק רגשות אלו כמעט לחלוטין. הם פעלו תוך שכנוע שכל דבקות בזולת, הן חיובית והן שלילית, תפריע להשגת המטרות המניפולטיביות שלהם. כוחם של אגואיסטים קיצוניים להשפיע על אנשים אחרים הוא עצום, משום שהניתוק הרגשי שלהם מהזולת מאפשר להם לא להיות פגיעים לאיבון (התקפדות עקב יסורי מצפון או עלבון וכד'. מדובר בחוסר רגישות מוחלט בצד נחישות טרף, בדומה לזוחלים טורפים קרי דם ממשפחת הלטאות הגדולות כגון אלגטורים וקרוקודילים. הערת מ.ש.) כך שהמניפולציות שהם מפעילים על הזולת מבוצעות ביעילות חסרת-פניות, כאילו שהאנשים האחרים היו חפצים. חנה ארדנט תיארה את "הבנאליות של הרוע" של כמה מהרוצחים הנאצים שהיו מסוגלים לרצוח בני-אדם תוך חוסר מוחלט של מעורבות רגשית. המחבר נכח במשפט אייכמן בירושלים והתרשם שלגבי אייכמן היהודים שנשלחו לתאי הגזים היו מיטלטלים דוממים ללא כל תכונות אנושיות, ולפיכך לא היתה להם כל זכות ליחס אנושי".

(אלימות-האלם, גומא ספרי מדע ומחקר, צ'ריקובר מוציאים לאור בע"מ, 1984 )

לכן כתבתי חזור והדגש שחשובה הערכיות, ואין ערוך למרכז גרויטציה של אמונה ותבונה - שכן אחרת -
הכוח והפריעה הם חזות הכל.
כל הכבוד על ההשקעה בתגובה. 130127
כל הכבוד על ההשקעה בתגובה. 130128
למה אתה מעודד את הגרפומן הפרנואידי הזה?
צונמי באייל. 130140
שרון יקר: קראתי את כל הודעתך מה-TOP הגבוה אל ה-BOTTOM המרוחק (19,649 Bytes או 3125 מילים) ולא הבנתי את כוונתך המדויקת, באחת הפסקאות. האם אתה יכול לחזור שוב על כל הנאמר, אך לרדת קצת יותר לפרטים, על מנת שאוכל לרדת לסוף דעתך?

בתודה מראש,
אביב.
איש רשע ונפשע אתה, מר ישראל. 130147
אותך להאג!
אכן כן. מודה מודה. 130148
אבל אתה, לעומת זאת, שטינקר לא קטן (פודל בלגי/הולנדי ממש) וכמובן עוכר ישראל (אביב).
אכן כן. מודה מודה. 130149
כן, אני עוכר ישראל. יום-יום, אחי.
אפשר תקציר? 130155
למערכת האייל 130163
השורות בהודעה של מר שרון חתוכות משמאל (IE5.5, WIN98), כך שחסרות מלים שלמות. ללא בעיה זאת מובטחני שההודעה היתה מובנת וקלה לקריאה כמאמר המערכת ב"אצבעוני". נא טיפולכם.

ולמר שרון: גיורא שוהם שכל - ולא שיקל - את בנו. ראבאק.
למערכת האייל 130164
שישים פחות קווים תחתיים, ואז זה לא יקרה.

המערכת כרגע קוצצת עודף קווים שכאלה. בהמשך: החלפת רצף סימני קריאה בסימן קריאה יחיד, ובשלב הבא: סיכום אוטומטי של טקסטים.
למערכת האייל 130186
בכלל לא מצחיק, ההצעה שלך. אם המערכת תהפוך כל רצף סימני קריאה לשניים בלבד, זה גם יהיה יותר נחמד לקרוא, וגם יצהיר הצהרה לגבי אופיו הרצוי של האתר. (רק לא בשלב הפריוויו, פן יבולע לנו מילדון שיתהה לאן הלכו סימניו עליהם שקד, וכבר יראה לנו מה זה. אחרי האישור, הוא כבר לא יחזור לקרוא את שקרא, זה בסדר)
למערכת האייל 130272
מה!! אתה!! רוצה להוריד את האופי המיוחד שיש לתגובות של קלטי וחברים!! ?? !! ?? אני מזדעק!!! שערוריה!!

ברצינות: צריך לקוות לטוב לגבי רמת קוראי וכותבי האייל. לא מומלץ לתת לאיזה סקריפט PHP לתקן פה הודעות באופן אוטומטי. בכלל, בלי ססגוניות של חלק מהאנשים פה, האייל הקורא יהיה מקום די יבש ומשעמם, לדעתי.
התקציר (לפי פרקים): 130190
פרק ראשון: אין לי מה להגיד על המאמר בפרט, או על העידן החדש בכלל, ולכן אדבר על נושאים אחרים.

פרק שני: אני הולך להסביר למה השמאל אשם ב"בחוליים שונים בחברתנו".

פרק שלישי: השמאל מתנשא, ולכן אני לא רוצה לבטל אותו, אלא לעודד את צניעותו ושקילותו.

פרק שלישי I: חלקים נרחבים בשמאל בוזזים את משאבי האומה בשיתוף עם גורמי פשיעה (בתוספת מספר דוגמאות פרנואידיות תוך דגש על זאת שבחלק II).

פרק שלישי II: לדוגמא, אתמול נכנסתי לתחנת רכבת צפון, והמאבטח שאל אותי שאלות מבזות (כמו "לאן אתה נוסע?") בעקבות הוראה מלמעלה (אין ספק, חלקים נרחבים מהשמאל).

פרק רביעי: המנכ"ל של רכבת ישראל מונה במחטף "במסגרת פרשיה אפלולית שנידונה בבית המשפט העליון".

פרק חמישי: שניר, סנה ויעקובי, "כנופיית השלושה", אחראים למספר הניקטלים בתאונות ברכבת ישראל.

פרק שישי: גם העובדים של דיזינגוף סנטר מבזים את הכותב, גם זה שבבית הארחה של קיבוץ שפיים (בפסח האחרון) ו"אם זה אינו משיאי הסאוב, איני יודע מהו סאוב".

פרק שביעי: גד יעקובי הוא "אחד ממחוללי אקלים הסאוב והחנק המישקי והאישי הראשיים, באיצטלה של קדמה ונאורות טכנולוגית, ותוך יצירת סגנון יחודי של טכנוקרטיות קרירה". וכתבה רכולותית אודותיו אפילו אמרה שהוא הסתכסך אם אביו.

פרק שמיני (זהו, האחרון): "מדובר בפשיעה לכל דבר, קצת חסרת תקדים, של גורמים ממסדיים-למחצה או ממסדיים לחלוטין, העשויים להסתייע בגורמים עברייניים שהם "עובדים איתם", להרחיק שימת לב ממקור הפריעה/ביזה האמיתי.", אה, כן, וקראתי מאמר של "פרופ' שלמה גיורא שוהם ששיקל את בנו באחת ממלחמות ישראל" שגם הוא מדבר על פשע, אז למה לא להוסיף ציטוט שמזכיר את איכמן.
התקציר (לפי פרקים): 130191
פרק שישי, מילה שניה, צ''ל מאבטחים ולא עובדים.
למה ?! 130684
gees..אפילו התקציר ארוך..
תקציר לתקציר. 130736
__
פ1: אין לי, אז אחרים.
פ2: סססמול. להלן נימוקים:
פ3: איך משנים סססמול לשמאל.
פ3.1: סמול=סכנה=פשע. דוגמא.
פ3.2: דוגמא מ-XFILES.
פ4: מנכ"ל IsraRail שיחק באחד מפרקי XFILES.
פ5: הסססמול הורג (ברכבת)‏1.
פ6: אין מנוס. הססמול בכל מקום.
פ7: XFILES+רמת אביב ג'.
פ8: XFILES+רמת אביב ג'+סופראנוס+דוקומנטרים מיום השואה.
__

עדיין ארוך? להלן תקציר לתקציר של התקציר:

פ12345678: דלג.

_______________
1 להלן קישור לסיפורי מתח של כריסטי.
תקציר התקציר 130760
השמאל רודף את מיכאל שרון באמצעות מאבטחי רכבת ישראל המטרידים.
תקציר תקציר התקציר 130761
סרק, סרק.
Vidi, Visum, Vereor 130241
כמה הערות 130487
כמה הערות:

כאשר אתה אומר שמאל, אתה מתכוון לשמאל מדיני בלבד.
המאמר שלך תוקף את הסססמאל בתחום הכלכלי, וכאן אתה מתעלם מההבדל בין שמאל/ימין במובן המדיני, ושמאל/ימין במובן הכלכלי.
אלו שני מושגים אורטוגונליים לחלוטין.
לדוגמה:
* ח"כ אברהם פורז - שמאל מדיני וימין כלכלי.
* ח"כ דוד טל - ימין מדיני ושמאל כלכלי.
* ח"כ של חד"ש (למעט טיבי) - שמאל כלכלי ואולטרה-שמאל מדיני.
* רוב ח"כ של האיחוד הלאומי - ימין כלכלי ואולטרה-ימין מדיני.

לגבי ה"פסיכפטיזם הביטחוניסטי", כולם סובלים מהמצב הביטחוני הרעוע. כבר התרגלתי ללכת בלי תיק כדי שלא יפשפשו בחפציי האישיים. אבל מכאן לראות את התנהגות כל המערכת כמכוונת ישירות כנגדך, הדבר גובל בפרנואידיות. ליתר דיוק, לאנשי הביטחון (ולמען האמת גם לרוב הקוראים) לא מזיז ממר מיכאל שרון.

למעט העובדה שתגובתך (מאמרך) לא רלוונטי למאמר של גידי, ארוך מדי, לא ממוקד, קופץ מנושא לנושא, ואינו מסביר מה לעזאזל הקשר בין ה"פסיכופטיזם הביטחוניסטי" (אם הבנתי אותו) ושחיתות השמאל, המאמר כמעט קריא.
אבל אם בכל זאת טעיתי בהבנת הנקרא, יש לייחס זאת אך ורק להבנתי הקלוקלת את השפה העברית, ביחד עם חינוכי הלוקה בחסר, שלא לדבר על אוסף מידותי הרעות ואנונימיותי. כל אלה מונעות ממני את הידע האלמנטרי לניתוח והבנה הוגנים של מאמריך. זה לא אומר שמאמר טוב צריך להיות כתוב כך שיעביר בצורה ברורה את הרעיון(ות) המרכזיים בו, אבל זה בדרך כלל עוזר.
הולדת האלים והדת מתוך רוח הסוגסטייה האקוסטית 130376
תנ"ך בעידן החדש - מיתולוגיות, אניגמות והארות חדשות מתוך פרשת עגל הזהב, משה ואהרון.

תאור קצר
**********

המונוטאיזם כמהפכת ענק תאולוגית/אמונית מעורר עד מהרה ריאקצייה לו, נוכח התגלות הכשל הראשון הבולט. אך הריאקצייה משמרת יסודות חדשים של המונוטאיזם, בבחינת אל-חזור הכרתי. בפרשת עגל הזהב מתגלות אניגמות - חלקם מובהרות על ידי מיתולוגיות פגניות - שהבנתם חושפת אספקטים פיזיקליים דווקא של הפגניזם.

הולדת האלים והדת מתוך רוח הסוגסטייה האקוסטית - אניגמות והארות חדשות מתוך פרשת עגל הזהב, משה ואהרון.
********************************************************************************************************************

1) ריאקציה כלפי המונוטאיזם שהיכזיב

כשרואה העם כי משה מבושש לחזור מההר, הוא פונה לאהרון:

"קום, עשה לנו אלוהים אשר ילכו לפנינו כי זה האיש משה אשר העלנו מארץ מצרים לא ידענו מה-היה לו". (שמות, לב', א').

"אלהים אשר ילכו לפנינו". מדוע לשון רבים?

ניתן להניח כי כראקצייה למונוטאיזם, העם מעוניין ברובוי אלים כמו במצריים, כי האל היחיד "הכזיב" ומשה נעלם. כיצד נכשל האל הזה לשמור על משה? משהו לקוי בכוחו מן הסתם, מסיק העם.

2) משה האיש - כהן יחיד לאל יחיד: הא בהא תליא - דמיות כשל הדת החדשה.

"כי זה משה האיש אשר העלנו מארץ מצרים לא ידענו מה היה לו" (שמות לב' א').

למה להוסיף "האיש"? לא ברור שמשה הוא אדם ולא ישות אחרת? אופן דיבור? אם כך, התצורה " X האיש" נדירה בתנ"ך.

אבל ב"זאת הברכה", דברים לג', מופיעה התצורה "משה איש-האלהים" (פסוק א')

סביר שהעם מורה על "משה איש האלהים" ב"משה האיש".

איש יחיד. כוהנו הראשי של אל יחיד. אל זה צץ במצרים, בהקשר של נוכחות אלים רבים.

- מי אתה? (איזה אל אתה, ובאיזה שם פונים אליך? ) שואל משה.
- "אהיה אשר אהיה". אל תקשרוני עם שום אל מוכר לכם כיום במצרים. העדות לנוכחותי וכוחי היא מכוח ההיסטוריה של אבותיכם, והדברים שחוללתי בהיסטוריה זאת.

"משה האיש" - הקונוציה בה' היידוע מורה על אדם יחיד של אל יחיד. אין שני לאל ואין לו יורש או תחליף, אך כך גם לגבי משה. לאל אין לכאורה קיום מבלעדי משה.

אל זה מכזיב לכאורה. "לא ידענו מה היה לו". משה איש האלהים נעלם.

היחידנות כשלה. האל היחיד ואיש-האל היחיד ("משה איש האלהים") נעלמו.

לכן:

"עשה לנו אלוהים אשר ילכו לפנינו"; אנו מעונינים באלים מוכרים, במכלול שלם שלהם, הרי זה עניין שהוכיח את עצמו (ראה עושרה של מצרים ותרבותה) כאלה שהיכרנו 400 שנה במצריים; ולא באל האנונימי-יחסית הזה ("אהיה אשר אהיה") אשר צץ לפתע לפני מספר שנים ותקע אותנו במדבר הצחיח הזה.

חופשיים מעבדות אמנם, אך נטולי כל, משוטטים זמן רב בישימון, ועכשו גם "חופשיים" מהדרכת האל הזה ואיש האלהים שנעלמו להם.

שהרי חשוב לשים לב לא למה שמופיע בכתוב, אלא במה שלא מופיע בו. לכך שבמשך כל אותה תקופת היעלמות, ה' לא מציג את נוכחותו לעם, לא בעצמו ולא על ידי שליח. לכן ברור לכאורה שאין נוכחות לה' בלעדי משה, ולכן משה מתואר באופן כה יחידני: "האיש משה" במובן "משה איש האלהים", במובן "האיש (משה) המביא את אלהים" במובן "היחיד שאין שני לו", במובן זה שאין לאל קיום לכאורא בלעדיו. בלעדי משה האל מתפוגג. ואין בכוחו של האל למנוע את היעלמות משה שהינה גם היעלמותו הוא.
נראה כך: האל אינו קיים בלעדי משה, ומשה אינו קיים בלעדי האל.

תחושת נבגדות?
או בעייתיות האל הלא-מוכר הזה שאולי אינו אלא תרמית מצד "האיש משה"? שהרי יש אלים עם "קבלות מוצקות" שנים רבות במצרים, ועל אל אנונימי וחדש או מתחדש מוטלת חובת ההוכחה.

3) ריאקציה לאחור המשמרת יסודות חדשים: אלילות מצרית דמויית מונוטאיזם.

אהרון יוצר עגל, אל יחיד, אך מורה עליו בלשון רבים: "אלה אלוהיך ישראל אשר העלוך מארץ מצריים". (לב', ד').

האם האל הזה, העגל, מגלם נוכחות אלים רבים? בוודאי.
אלים בדוקים שהיכרנו טוב טוב? כמובן.

אהרון אולי חושש, אך בינתו לא ניסתתרה, ובודאי לא יציג, לאחר אל אנונימי-כביכול אחד, אל אנונימי אחר, ועוד עגל.
מה פתאום עגל? בכוח הסמכות? אך סמכותו של משה ניפגעה וכורסמה אנושות, וכך גם לגבי אהרון הקרוב אליו.
לא, אהרון - אויל איננו, והוא "ילך" על משהו בדוק. בינתיים.

האם אהרון יבחר באל מוכר כלשהו? אך כיצד אל זה מגלם את האלים הרבים? הוא בוחר לא פחות מאשר באבי האלים המצריים: אטום-רא. זה גם האל המצרי הקדמון ביותר, אשר מקורו בהליופוליס שם גולם על ידי השור Merwer , ביוונית - Mneuis .

Atum - בא במצרית עתיקה מהשורש "לא להיות" וגם "להיות מושלם".
מתקופות קדומות כוהניו זיהו אותו עם רא, אל השמש הגדול.

כאן נוסיף משהו אודות אל מופשט וערטילאי נטול פולחן שקדם לאטום-רא. זהו האל נון Nun או נו.
נון הוא התוהו ובוהו (כאוס); האוקיינוס הקדמוני, שבו לפני הבריאה היה הגרעין של כל ההוויה. אמנם הטקסטים קוראים לו "האב של כל האלים" אך הוא נשאר מושג אינטלקטואלי טהור וערטילאי, ולא היו לו מקדשים, או כוהנים ומאמינים.

כוהני אטום-רא לימדו שבתוככי נון ולפני הבריאה, שם ריחפה "הרוח" (נשמע מוכר? "ורוח ה' מרחפת על פני המים", ולפני כן, "בראשית – הארץ היתה תוהו ובוהו"). הרוח הזאת היתה עדיין חסרת צורה, אך נשאה בתוכה את סך כל הנבראים. רוח זאת נקראה "אטום".

בראשית - הארץ היתה תהו ובהו ורוח אטום מרחפת על פני המים.

ואטום התגלה והיציג עצמו למציאות תחת השם אטום-רא, *והוציא מתוך עצמו אלים, אנשים, ואת כל היצורים החיים*.

כך, אטום המיוצג על ידי שור, מייצג גם את כל האלים האחרים בישות יחידה.

רגע, נעצור: Atum - אי הוויה, לא להיות.
יהווה -היפוכו - הווה, קיים.
"אהיה אשר אהיה" - ניתן לפרש גם בתור "אני זה שכן מהווה הוויה, כן קיים". ניגוד לאטום.

האם ניתן לאמר שה' ו/או משה עשו למיתולוגיה המצרית "אופצלוחעס" אם לנקוט בלשון עממית?

או מהפך תאולוגי ב-‏180 מעלות?

האל מתחיל ביש ולא באין.

האל קיים, האלהים החי. ושור או עגל בוודאי איננו. אבל אהרון עושה בחזרה תפנית של 180 מעלות, ועוד לראשית המיתולוגיה המיצרית.

אבל בבחינת מה, היחידנות נשארת. אטום-רא, אל יחיד, הגדול מכולם. אבי האלים.
העם התרגל למונוטאיזם בינתיים במידת מה. אך ביחוד, ספג והיכיר את רוח ההיגיון הפנימי העמוק שבמונוטאיזם, מה שכבר מהווה הרבה מעבר להרגל.

וניתן לפחות לאמר לשבחו של אהרון, שאם כבר, אז הוא בחר בקונספצייה אלילית הקרובה למונוטאיזם ככל האפשר.

אל המגלם את כל האלים.

לכן אהרון מדבר אמנם בלשון רבים, כפי רצון העם שהפך לאספסוף פרוע (ראה בהמשך "וירא משה את העם כי פרוע הוא" - לב', כה'), מדבר בלשון רבים אך בוחר באל יחיד ואולטימטיבי למדי.

דברים ברוח זו אומר אהרון למשה במעמד הפומבי ביניהם: "אל יחר אף אדוני - - ויאמרו לי עשה-לנו אלהים אשר ילכו לפנינו -
[אלה נקטו בלשון רבים; אתה מבין מה הבעייה כאן, משה?]
ויתנו לי [הזהב] ואשליחהו באש ויצא העגל הזה" (לב', כה').
[ביננו, שים לב: לא יצאו כהנה וכהנה אובייקטים, אלא הכל התלכד לעגל *יחיד* אחרי שהישלכתי מה שהישלכתי לאש, המונוטאיזם נישמר, אתה הבנת את זה, משה?].

4) הולדת האלים מתוך האצלת סוגסטייה באמצעות האקוסטיקה
***************************************************************************

"ויתפרקו כל העם את נזמי הזהב אשר באזניהם ויביאו אל אהרון.
ויקח מידם ויצר אותו בחרט ויעשהו עגל מסכה
ויאמרו אלה אלהיך ישראל אשר העלוך מארץ מצרים".
(שמות, לב' ג'-ד').

מה פרוש "עגל מסכה"?

נכון, כוהנים אליליים נהגו ללבוש מסכות המדמות את האל המסויים בשעת פולחן. אבל בכל זאת נראה שמדובר באובייקט גדול ו"עצמאי" יחסית (תכף נראה מה פרוש "יחסית"): "ויקח (משה) את העגל אשר עשו וישרוף באש ויטחן עד אשר דק ויזר על פני המים" (לב', כ'). מדובר באובייקט עגל ולא במסיכת עגל - מסיכה במובן העברי המודרני.

אבל כתוב שאהרון יוצר את העגל באמצעות עבודת חרטות: "ויקח מידם (את תכשיטי הזהב) ויצר אותו בחרט, ויעשהו עגל מסכה". מדובר בעבודת ריקוע ולא ביציקה. אם כן, נראה שב"מסכה" מדובר על תבנית חלולה, ריקוע של פני שטח דקים יחסית.

ולמה חלולה?

גישתי לכל אורך הטקסט כאן היא שמדובר באנשים כמונו הפותרים בעיות, חלקם בעלי גישה המצאתית.

ועוד איזו המצאתיות! לעיתים, הטלת מורא וערור רגשות חגיגיים/נישאים כאחת באופן סוגסטיבי(השאתי) באמצעות אפקטים אקוסטיים.

ניתן לאמר, הולדת האלים, מתוך רוח הנטייה ליצור סוגסטייה על ידי אפקטים אקוסטיים (כפראפרזה על שם יצירתו של ניטשה "הולדת הטרגדיה מתוך רוח המוזיקה").

הכוהן המכונס בבטן האל החלולה, כשקולו הרועם בשעת טקס דתי מקבל ויברציות מתכתיות באמצעות האל המשמש כתיבת- תהודה.

חשבתי לעצמי, ולמה שור דווקא?

ובכן, היו אלים דמויי אדם, אך הישתמשו גם בגילום חייתי.

ולמה?
תחשבו על בטנו הקמורה והענקית של השור. תיבת-תהודה בעלת תכונות אקוסטיות אופטימאליות, בהתיחס לאילוצי החומר.
ואילו אל דמוי אדם? אנכי (וורטיקלי) ארוך וצר, קשה לייצר כאן אפקטים קוליים מרשימים.

היו גם אלים דמויי תן או ינשוף. אך השור מגלם את תיבת התהודה המפיקה את אפקט הויברציות האלוהי/מהדהד המוזר וה"אלטרנטיבי" ביותר למציאות היום-יום - מתוך קול הכוהן המרעים אמריו מבטן הבהמה.

לכן - אבי האלים. בגלל אקוסטיקה טובה. מה, חשבתם שהכוהנים היו אידיוטים? וחסרי תושייה טכנית? הרי כה רב התגמול, הערצת העם, המינחה, הכוח, הכסף.

ולמה עגל? ובכן, כמה זהב יכולים עם עבדים לשעבר לשאת עימם כנוודים במדבר, אף אם הכתוב טורח לאמר לנו שיצאו ברכוש גדול? היו שם בהמות עמוסות זהב? לא, הרי מדובר בתכשיטים אישיים בלבד, לא כן?

עגל - מבנה אקוסטי דומה בקונטור שלו לשור, רק קטן יותר. מספיק לכמות זהב שכנראה לא היספיקה ליצירת שור בגודל הסביר המוכר ממצרים.

ומותר ואף רצוי להיות גם מעט מקורי, במסגרת האילוץ בכמות החומר. מזכיר את השור, אבל זה לא. שונה; אך גם לא שונה מהשור - הרי זה ילדו, רק קטן יותר. ואקוסטיקה - הרי המבנה די זהה. נו, איך אהרון? נכון, העגל לא ממש אבי האלים המצרי, אבל למעשה אותה מהות עצמה. נסיך האלים, אם לא המלך.

5) עדות נוספת

תמיכה לגישתי בדבר ההשבה לקדמות של הפנתאון המצרי והאקלים השילטוני המצרי מצד אהרון ניתנת בפסוק סתום מייד לאחר מכן:

"וירא משה את העם כי פרוע הוא, כי פרעה אהרון לשמצה בקמיהם" (פסוק כה'). העניין יתבהר אם נפסק זאת כדלקמן:

וירא משה את העם כי פרוע הוא

[פרוע במובן "מתמרד" - ומכאן כנראה היה ה"צורך" להטיל עליו מורא באמצעות הטבח שביצעו בו בני שבט לוי לאחר מכן - 3000 טבוחים!]

כי פרעה-אהרון, לשמצה [בפי] קמיהם
[קמיהם -המתמרדים]

דהיינו העם מתמרד [פרוע] שכן "הקמים" על משה ואהרון מטילים על אהרון את השמצה הבאה: "כי פרעה אהרון"; דהיינו שאהרון השים עצמו לפרעה, עם אותו סגנון מנהיגות השואב לגיטימציה מתוך טכס פולחן אלילי סוגסטיבי - דברים מבטנו של העגל, טקס פגני וכיוצא בזה.

רחשי תודה:

תודתי נתונה למאמרו הנפלא ומלא ההשראה של הרב ניסים ישעיהו בטורו "טלית של תכלת" מה-‏17.2.03 שהסב קישבי לפרשת העגל, דבר שאיפשר לי לשים לב בעקבות קריאת המאמר לאניגמות הטמונה בפרשה, ולהנביע פתרונות וקווי חשיבה שנשאוני-מעבר ופתחו אפקים חדשים.

קישור למאמרו של הרב ישעיהו
הולדת האלים והדת מתוך רוח הסוגסטייה האקוסטית 130378
משהו מתנדב לסכם בלשון בני אדם
דלג. 130379
סיכום מנהלים: 130385
1. היה רק עגל זהב אחד, כך שעיקרון המונותאיזם (מונוטאיזם) לא נשבר במעשה עגל הזהב למרות דרישת העם.

2. עגל הזהב היה חלול ובבטנו התחבא כהן שהיה משמיע קולות מעניינים באמצעות אפקטים אקוסטיים של תיבת תהודה.

3. ישנם קוים משותפים למיתולוגיה המצרית והיהודית על מצבו הראשוני של העולם.

4. מאמרים שנדחים ע"י המערכת אפשר לפרסם כתגובות.
סיכום מנהלים: 130399
4. למיטב ידיעתי, המאמר הזה מעולם לא הגיע למערכת, אבל אולי דובי יודע יותר טוב ממני ויתקן אותי. בכל מקרה, המאמר כבר פורסם, כפי שהראו כאן: תגובה 130395 , בפא"צ, לכן לא היה מפורסם באייל (אלא אם כן הפרסום הכפול היה מתואם מראש, למשל: דיון 684).

והערה אישית שלי: חבל שמר שרון מתעקש שלא להבין את כללי המשחק באייל הקורא בפרט ובאינטרנט בכלל. הערתי לו על כך כבר פעם בפא"צ, אבל הוא מתעקש, משום מה, שלא להבין.
סיכום מנהלים: 130404
מיכאל שרון כבר מזמן לא שולח מאמרים לאייל, לאחר שדחינו את רוב (כל?) מה שהוא שלח לנו, משום שאנחנו לא מפרסמים דברים בשפות זרות.
שלחתי שלושה מאמרים, 1 פורסם ו-‏2 "נידחו" 130405
הבנת הנקרא: 1) מה מייצג העגל? 130407
2) האם העגל-מסכה (חלול) היה יחודי? או שמדובר בעקרון פולחן כללי בעולם הפגני המנצל אפקטים אקוסטיים?
הבנת הנקרא: 1) מה מייצג העגל? 130424
ואו מסתבר שאתה יכול גם לכתוב תגובות קצרות למה שלא תעמץ את הרעיון אתה הורג לי את האצבעות עם אורך התגובות
הבנת הנקרא: 1) מה מייצג העגל? 130438
מה זה? מבחן על החומר כדי לראות שהוא באמת קרא בעיון?
הבנת הנקרא: 1) מה מייצג העגל? 130440
90 במבחן מקבלים עותק מאוסף הגיגיו של הישעיהו
100 מקבלים גם עותק מספר 21 רב המחר של המכבר
לקט 130387
(סוף סעיף 4):

שאלה: למה יצרו בני ישראל עגל במדבר?
תשובה: כי הזהב לא הספיק להם לשור.
הבנת הנקרא: ולמה שור דווקא? 130406
הבנת הנקרא: ולמה שור דווקא? 130466
משום שהשור, בגלל בטנו הגדולה המאפשרת לכהן האחראי על הפעלולים הטכניים לשבת בתוכה בנוחות, היה אל ראשי במצרים, ובני ישראל ראו ולמדו מהם.
(הגרסה המסורתית אינה רחוקה בכלל - ראה שמות ל''ג ג' ברש''י).
תיקון : סעיף 2 שורה 9 : צריך להיות: הקונוטציה בה' היידוע 130384
תיקון : סעיף 2 שורה 9 : צריך להיות: הקונוטציה בה' היידוע 130441
תגיד, מ. - לא היה יותר פשוט (ומנומס) להדביק לינק וזהו?
תיקון : סעיף 2 שורה 9 : צריך להיות: הקונוטציה בה' היידוע 130445
אין הבנה פה לנפשו של הגאון
האנשים הקטנים שוב פוחדים מן האמת
אוי לו לאתר השואף להיות פה ואוזן לתרבות הישראלית, יחס שכזה לטובים ולמצוינים שבבני התרבות הישראלית.
חוצפה 130395
אולי די? 130428
זה לא מנומס ולא מכובד לפרסם מאמר במלואו כתגובה למאמר אחר לחלוטין.

אתה רוצה לפרסם מאמר באייל? אתה יודע איך להגיש מאמר- עובדה שמאמר אחד שלך כבר התפרסם.
חוסר משמעות שנולדת מתשוקה מדוכאת 130437
עוד מבולבל אחד, אינטלקטואל שיכול להתאבד בקפיצה מהידע וההבנה שלו לתהום התסכול האישי. אז מה עושים רבותי? נתלים בכל קנה קש שיש לו מראה של חכמה כי הוא מצטט כתבים עבשים עתיקים מלאי ההבל הבלים. מה עוד שאותו אדם שנתן לאינטלקטואל הנבוך השראה מתבל את הדיסה שלו במנות גדושות של אהבת ישראל נוטפת דם ושנאה לאחר. כשמנה כזו מוגשת ונדחפת לגרון העמוק של האקדמאי הדחוי ברור שהוא יתחיל למלמל עוד עוד עוד בין הקאה אחת לשניה.
חוסר משמעות של דימויים מעפנים 130444
השימוש שאתה עושה בדימוי של התאבדות מהידע לתיסכול אינו מוצלח.

בדימוי מהסוג הזה נהוג לשים את התכונה הפחות מוערכת בתור המקום שממנו קופצים ואת התכונה היותר מוערכת במקום שעלייו מתרסקים בסיום ההתאבדות המוצלחת.

לדוגמא: "שם שמור במערכת" הזה יכול להתאבד בקפיצה מהאגו לIQ.
או החברה הפוסטמה של "שם שמור במערכת" יכולה להתאבד בקפיצה מהפלטפורמות למידת החזיה.

הדימוי שאתה הבאת אינו ברור דיו. לא ניתן להבין ממנו אם אתה מדמה את מיכאל שרון לאדם הקופץ מגורד השחקים המייצג את הידע וההבנה שלו אל תוך תהום תיסכולו (תסכול הנובע מדחיית הממסד אותו ואת מחקרו פורץ הדרך), או שמה אתה מדמה אותו לאדם המזנק מתחתית בור אחד לתחתית בור עמוק יותר.

למרות שהדימוי השני מתאים יותר למשחק מחשב או לפתרון בעיות של מינימום גלובלי, נדמה לי שכולם יסכימו שהמשמעות הראשונה, זו שמחמיאה למיכאל שרון, הרבה יותר דרמטית ומתאימה לביטוי בו השתמשת.

מהמשך דבריך לעומת זאת ניראה כי לא התכוונת להחמיא למר שרון אלא לעקוץ אותו בשניניותיך מה שלא ממש צלח בידך.

המשך להתאמן ידידי, אני מאחל לך הצלחה רבה יותר בפעם הבאה ואתה מוזמן לעשות זאת בתגובה לתגובה הזו.
אכן דברים כדרבנות. ברם, מכל מלמדי השכלתי... 130527
זה צלצל לי מוכר... 130528
סיפור אמיתי: אביו של אחד מחברי הוא כתב לעניני מדע בעתון ישראלי חשוב. בתור שכזה, הוא מקבל לעתים דואר מטיפוסים אותם הולמת ההגדרה העממית "מסובבים במוח". להלן לשונו של מכתב שקיבל בעבר; אלפא"ק ‏1, אבל סבורני שמחבר המכתב ומיודעינו מר מ. שרון זקוקים למסגרת דומה. השוו בעצמכם (כל שיבושי הלשון במקור):

תבדוק מה קרה למדענים עם כיס הכסף וכיס המפתחות מעל אוזניים, שבעבועות דבר עושות להם נגיף חיידקים מזוגזג גנטית. או שהיות הידיעה בעמוד 8 של יום השנה ל"ו למותו של אלי כהן בדמסק - משהו מיסטי. קשת במפת כוכבים וגם במפת העיר - תבדוק שם הפרעות. ושם רחוב המשך. העולם הזה הוא מתיחה.

בסוף שבוע בו היה בטלוויזיה סרט "סופרמן 2" היה באותה פינה של עיתון המכונה מתהרה משהו, שיש לו תשובה בשליש ראשון של סרט.

-----------------------------
1 אני לא פסיכיאטר או קב"ן
מדוע לא תנסה להתרכז ולהקצות קשב בשעת קריאת המאמר שלי? 130745
לשפן: האם סבלת מהפרעות קשב וריכוז? 130749
האם היית היפר-אקטיבי בגיל 9 לערך? למדת בכתה מיוחדת?

או שכיום פיתחת את סינדרום המצח הנמוך?

אנה, נסה להתרכז ולקרוא את הטקסט הבא, ולסכם לעצמך מה הבנת ממנו.

תגובה 45870
לשפן: האם סבלת מהפרעות קשב וריכוז? 130782
אני לא שפן, אבל מה שהבנתי זה שהכותב הוא גרפומן פרנואיד.
מצד שני, אולי יש לי בעיות קשב וריכוז.
לשפן: האם סבלת מהפרעות קשב וריכוז? 130964
מדוע אתה גרפומן פרנואיד? נמק.
לשפן: האם סבלת מהפרעות קשב וריכוז? 131082
מדוע אתה סובל מהפרעות קשב וריכוז? נמק!
למיכאל שרון: האם סבלת מטחורים? 132128
האם סבלת מטחורים בגיל 32 לערך? נכשלת גם בטסט שלישי?

או שכיום פיתחת את כישורי הכתיבה המופלאים שלך?

אנא (ולא אנה), נסה להתרכז ולקרוא את הטקסט הבא, ולסכם לעצמך מה הבנת ממנו.

ביזוי והשפלה נאציים של יוצר יהודי, ברוח טרייזנשטאט 132859
קשה לתאר לעצמך, שדווקא בישראל, יתקל יוצר יהודי בביזויים והכפשות, חלקן חמקניות ולכאורה לא ישירות אך רבות עצימות, ברוח בה הושפלו יוצרים יהודים על ידי הנאצים בטרייזנשטאט

טריזנשטאט
גסות הנפש הצרה, מסע הביזוי, ההשתלחות וזריקת הרפש, הרטינות הצדקתניות והמגנות שלא בדין, ההגנה על הביריונות וחשיפת היוצר לביזוי - כל אלה הם מעשה נאציונאל סוציאליסטי מובהק ברוחו, וצריך לאמר זאת.
ביזוי והשפלה נאציים של יוצר יהודי, ברוח טרייזנשטאט 132869
אל תרתע מיכאל. כמו שכבר אמרו כאן, התפוצצויות שנאה וקנאה כאלו, מעידות כאלף אלמונים שיש לך מה להגיד לעולם.

תגובה 132760
האג בעקבות נירנברג, 46 132876
ביזוי והשפלה נאציים של יוצר יהודי, ברוח טרייזנשטאט 132882
תודה אלמוני, על רוח ההתנגדות האמיצה לפורעים שאיבדו צלם, תהיה מי שתהיה.
כמה שאלות למר שרון ממישהו שדווקא מחבב אותו: 132900
-למה? למה אתה חייב להכניס את הנאצים בנושא של העלבה אישית שלך, גסה ובוטה ככל שתהיה?

-זה מה שעשו בטרייזנשטאט? העליבו העלבות דרך אינטרנט?

-למה אתה לא מסתכל על מה אתה מגיב? ה"מחמאה" שנתן לך האייל מתחתיי נתן לינק של דני קלטי(בדמותו החדשה כא' הראשון). כמוהו אתה רוצה להיראות?
כמה שאלות למר שרון ממישהו שדווקא מחבב אותו: 132922
חוץ מזה שאתה אלמוני,
הכישורים שלך בבלשות שואפים אל מתחת לאפס.
ותודה על המחמאות. אם תצא מהחור, אוכל להחזיר לך עליהן כגמולך.
דני הקלטי הוא לוחם רוחני, עוסק בנושאים לפרטיהם 132926
מתוך גישה מחקרית, בעל הומור ובר אוריין. ובעיקר, רציני עד כלות באמונתו ומלחמתו כנגד הפרובוקציות הקשות לצדק הטיבעי המקוממות כל בן תרבות בעולמנו, כל בן תרבות המגן על החיים החשופים והשבירים כל כך והחד פעמיים, ויוצא כנגד גולגולתא והקול המסית והניחר של המוות בריבוי גילגוליו.
דני הקלטי הוא לוחם רוחני, עוסק בנושאים לפרטיהם 132927
אם אני אגיד לך שאתה צודק, האלמוני ימשיך לחשוב שאני זה הוא, אך שיחשוב.
אתה צודק.
דני הקלטי הוא לוחם רוחני, עוסק בנושאים לפרטיהם 132950
דני קלטי(למה ה' הידיעה? זה שם המשפחה שלו, לא כינוי שהוא המציא) הוא אכן לוהט מאוד בעמדותיו, וזה חיובי, אבל מעבר לכך עיקר טיעונו הוא: "הימין! הימין! הימין אשם בהההכל!!!!!!!!"
נראה לי שאתה לא באמת מעוניין בהשוואה שלו אליך.
לעיתים הסכמטיזם הוא קצת בעיני המתבונן. 132957
רצוי לפרקים להבחין בין ביקורת והאשמות. זאת הגם שלעיתים מיטשטשים ההבדלים בין ביקורת חברתית ופוליטית.

ופוליטיקה, מצידה עשוייה לנטות לחד-כווניות, שכן היא מיועדת גם להפיח אנרגיה, לייצר esprit ולחזק את הרצון וההכרה בפני יתידות, דוקרנים ונעיצת-סיכות הפועלים כולם לפורר. בלשון אחרת - גם חשיבה, ביקורת ואפילו הכרות ותחושה פוליטית/חברתית "אלטרנטיביות" עשויות לנטות לפוליטיקה במובן הזה וההפך.

1)מה רע בפירור?
ביזור -זו תמציתו של האנרכיזם למשל. אני חושב שלעיתים מיטשטשים ההבדלים בין פירור/דיסאינטגרציה לביזור. אולי אני טועה.

2) יש מקום להוויה אלטרנטיבית - זו מאפשרת למשל לצאת מקבעונות, המסוכנים אפילו – לייצור, להמצאתיות -שהינן דווקא פונקציות קפיטליסטיות מובהקות, הגם שנוטים לשכוח זאת.

אמונתי שלי: גוון בתוך אחדות, ביזור בתור כיווניות. אינטגרציה של יסודות רבים.

יש הממלאים פונקצייה כזאת ויש אחרת. ניתן לראות זאת גם כסימפונייה פוליפונית (רב קולית) המאחדת יסודות שונים ללכידות, אך לא כזו הגוררת אובדן קוויהם היחודיים של היסודות המצורפים.

אינני אלימינטיבי/סלקני (סלוק יסודות שהוכיחו עצמן במהלך ההיסטוריה). אולי אטנואציות (הנחתות, מזעור, ויסות איזונים) אך לא חיסוליות.

מי שרוצה להבין את הטקסט הזה, מי שטקסט זה מתייחס לשאלותיו - הן המובלעות, הן המנוסחות או לרמזיו האירוניים, שהינם גם כן הצגת סימן שאלה גדול, ימצא בו את מה שימצא בו.

השאר מוזמנים לדלג הלאה, ולסבור שטקסט זה סתום ואינו מובן. לטקסטים מסויימים צריך גם מערכים של ידע ומערכים קוגניטיביים קודמים. אין אפשרות בכל טקסט להתחיל הכל מבראשית. וגם לא חייבים תמיד דרידה...

נ.ב. אני סבור שלחלק סביר מהציונים מביננו, יש לפחות תחושה, אולי מרומזת, אולי אף חרף דעות מיליטנטיות נוגדות, שהממשלה הנוכחית הינה אולי קרש ההצלה האחרון למפעל הציוני. זוהי ממשלה רדיקלית, כן, ויש להבין זאת.
תשובות ומיני- מניפסט 133025
לעיתים הסכמטיזם הוא קצת בעיני המתבונן. הכוונה לאמירות גורפות מסוג "הוא טוען: הימין, הימין [או השמאל] *אשם* בכל".

רצוי לפרקים להבחין בין ביקורת והאשמות. זאת הגם שלעיתים מיטשטשים ההבדלים בין ביקורת חברתית ובין גישה פוליטית, שכן גישה פוליטית עשוייה לעיתים לעטות בדרגה זו או אחרת ציביון אינדוקטרינארי, חד-מימדי ותועמלני.

כך, הטקסט הפוליטי, מצידו, עשוי לנטות לחד-כווניות, שכן הוא מיועד גם להפיח אנרגיה, לייצר esprit ולחזק את הרצון וההכרה בפני יתידות, דוקרנים ונעיצת-סיכות הפועלים כולם לפורר.

בלשון אחרת - גם חשיבה, ביקורת ואפילו הכרה ותחושה פוליטית/חברתית "אלטרנטיבית" עשויות לנטות לפוליטיזציה במובן הזה וההפך.

1) מה רע בפירור?

ביזור - זו תמציתו של האנרכיזם למשל. אני חושב שלעיתים מיטשטשים ההבדלים בין פירור/דיסאינטגרציה לבין ביזור. האנרכיזם, כדוגמא, חותר לביזור הכוח הפוליטי עד העלמתו המוחלטת. ב"כוח פוליטי" הכוונה ליכולת לחולל שינויים בכוח אכיפתם באמצעות האלימות המזויינת של המדינה, או על ידי גורמי כוח פוליטי הפועלים במסגרתה. אולי אני טועה.

2) יש מקום להוויה ותודעה אלטרנטיביות - אלו מאפשרות למשל להשתחרר מקבעונות תפיסתיים, רגשיים וקישביים, העשויים לבלום אפילו – את שיכלול תהליכי הייצור, ואת תנופות ההמצאתיות -שהינם דווקא פונקציות קפיטליסטיות מובהקות, הגם שנוטים לשכוח זאת.

אמונתי שלי:

-גוון בתוך אחדות

- ביזור המחולל כיווניות ואירגון
זאת באנלוגיה ובדומה לתהליכים מוגדרים אליהם מתכנסים תהליכים כאוטיים, כפי שמלמדת תאוריית הכאוס המתימטית של מנדלברוט ואחרים.

- אינטגרציה של יסודות רבים.

יש התורמים לפונקצייה כזאת ויש הממלאים פונקצייה אחרת בכל הוויתם והכרתם. ניתן לראות זאת גם כסימפונייה פוליפונית (רב קולית) המאחדת יסודות שונים ללכידות, אך לא כזו הגוררת אובדן קוויהם היחודיים של היסודות המצורפים.

אינני אלימינטיבי/סלקני (סלוק יסודות שהוכיחו עצמן במהלך ההיסטוריה). אולי אטנואציות (הנחתות, מזעור, ויסות איזונים) אך לא חיסוליות.

מי שרוצה להבין את הטקסט הזה, מי שטקסט זה מתייחס לשאלותיו - הן המובלעות, הן המנוסחות או לרמזיו האירוניים, שהינם, גם הם, הצגת סימן שאלה גדול, ימצא בו את מה שימצא בו.

השאר מוזמנים לדלג הלאה, ולסבור שטקסט זה סתום ואינו מובן. לטקסטים מסויימים צריך גם מערכים של ידע ומערכים קוגניטיביים קודמים. אין אפשרות בכל טקסט להתחיל הכל מבראשית. וגם לא חייבים תמיד דרידה...

נ.ב. אני סבור שלחלק סביר מהציונים מביננו, יש לפחות תחושה, אולי מרומזת, אולי אף חרף דעות מיליטנטיות נוגדות, שהממשלה הנוכחית הינה אולי קרש ההצלה האחרון למפעל הציוני. זוהי ממשלה רדיקלית, כן, ויש להבין זאת.
למיכאל - תגובה עמוקה ומעוררת מחשבה 133090
אני חושב שהתגובה הזו מתייחסת לענינים מהחשובים ביותר שבנפשנו. אתה צודק ביותר בהבחנות הברורות והעניניות אותן היצגת באופן כה ברור.

מצער לחשוב שהפיסקה לפני אחרונה שלך תדבר לכל כך הרבה קוראים איילים שאכן יעדיפו שלא להתעמק בחוכמה הטמונה בדבריך ויקחו את הצעת הדילוג שלך כהזמנה להגחכה. דיאלקטית, עצם העובדה שמעטים הקוראים אותך לעומק מהווה פגיעה חוזרת ונשנית בך ובנו, קבוצת המעמיקים הדחויים על ידי הממסד האטום שעוד ישלם על זה יום אחד.

אני משוכנע שאני מדבר גם בשמם של שאר ידידנו הצבאים הותיקים מכל גווני המחשבה הפוליטית, כשאומר לך כל לחי על תגובתך זו, או בלשונם של י. וס., חזק חזק ונתחזק.
טוף. מי זה י. וס.? 133148
טוף. מי זה י. וס.? 133171
אתה צריך לדעת, אתה הרי כתבת את זה.
טוף. מי זה י. וס.? 133408
נו טוף — קצת הגזמתי.
אבל מלאכתם של צדיקים נעשית בידי (אנונימים) אחרים.

ס"ו,י — שמחו את ירושלם וגילו בה... כל המתאבלים עליה.
דווקא נעים לי בתוך החור 132949
אולי במקום לחכות להחזיר לי כגמולי, תתרכז בבניית טיעונים הגיוניים ועניניים. זה יהיה יותר מתאים לאייל ורוחו.
גם אם אתה באמת לא קלטי, זה לא נראה לי כזה קריטי. אז טעיתי,אז מה?
דווקא נעים לי בתוך החור 132952
אני דווקא (חושב שאני) יודע מי אתה, אבל אל תדאג - אם נעים לך בתוך החור אני לא אוציא אותך משם.
דווקא נעים לי בתוך החור 132984
יש לו שם של חיה צפונית (לא אייל)? לבנה?
לא 132998
אבל אני מודה שאני מנסה כבר איזה 5 דקות להבין לאיזו חייה בכלל התכוונת. אה, דוב?
לא 133035
5 דקות שיכלו להיחסך בצלילי מוזיקה.
ביזוי והשפלה משעשע של יוצר מפגר, ברוח פא''צ 132932
קשה לתאר לעצמך, שדוקא באייל, יתקל קורא אינטליגנטי בקשקושים וחרטוטים, חלקם מבולבלים ולכאורה לא קשורים אך רבי פאתוס, ברוח בה הותשו קוראים אינטליגנטים על ידי יוצרים מפגרים בפא"צ.

פא"צ
גסות הרוח החצופה, מטח הקשקושים, הבירבור והשחתת המילים, הבכיינות הנעלבת והנפגעת מכל בקורת, ההתעלמות מכללי אתיקה וחשיפת קוראי האייל להגיגים מטופשים - כל אלו הם מעשה מיכאל-שרוני פא"צי מובהק ברוחו וצריך לאמר זאת.
הקול קול בילינסקי, והשם - שם ''מיכאל'' 132935
חרטות "צודקות נורא" - הגם שמעט, איך לאמר בעדינות - בלי קשר, נו טוף, איך קרא לכם חנוך לוין:

"אנחנו אנשי בסדר, אנשי בסדר גמור.
דור הולך ודור בא,
ואנו נישארים לעולם".

(מלכת האמבטייה, 1970)

קרא גם על מאבקי אדם-אדם אזרחיים-ברבריים - האם הם כל עולמך? מאבקים כאלה עשויים בנקל לגלוש לפריעת-סאוב ברברית, לתרועת העינויים ולעקירת הנטיעות של שכן חסר ישע, ולהקים עליך את האנושות הנאורה. מדוע שאני אצטרך להוריד עיני למטה ולשאת בביזיון, לשלם את מחיר הדמים בגלל שאתה כביכול בן עמי?

ואת קולך השמעת ברמה גם בטוקבק של מעריב? 132937
מדוע? לא. דגלתי בקיצוץ מליארדים 132938
רבים ובשיחרור הכספים הנעלמים בעליזות עלומה בלבירינט מערכות מפותלות. בוודאי לא בגדימת כמה גרושים הניזרקים לאמנים בשביל שיגידו: Yes, Sir.

Ney, Sir!!

מערכות מפותלות ולוחמה בשחיתות: ע"י קפקא: "המשפט". המתבונן חד העין ישית ליבו למתווים בהם לא רבים הבחינו בפרוטרוט, וזאת בגלל תעול שימת-הלב הקורא לעצם המצב הביורוקרטי הבולט לעין בניכורו:
הכוונה לתאור לבירינטים ביורוקרטיים בדיוק כמעט הנדסי, עצם המיפוי, ולא רק התהליך הסיזיפי.

אם באמנות עסקנן, אספר לכם סיפור קטן 132943
נוכח טרוניות אד-הומינם (לגוף האומר ולא לגופם של הדברים), וכיוצא באלה רטינות וקושיות. סיפור אחד, עולם אפשרי יחיד מתוך נארטיבים, אתוסים ועולמות אפשריים רבים.

אתר בנושא מדיטציה-חינם שוה כל רגע www.har-tzion.com 131239
אני ממליצה לכל המעוניין להכנס לאתר מדהים בנושאי מדיטציה, פילוסופיה, הארה, מלא חכמת חיים.
האתר הזה נתן לי המון, אני מקווה שהוא ייתן גם לכם www.har-tzion.com
אז ככה 131358
נהניתי מאד הן מהכתבה המקורית, הן מהתגובות השנונות, ההתפלפלויות המחוכמות, וגם מהמאמרים ה'עקיפים', למרות שלא מצאתי את אורך הרוח לקרוא אותם עד הסוף.
אם מר שרון רוצה להתבטא תנו לו, מה אכפת לכם?

אבל בענין המקורי, גם אני ספקן וקצת חסכן, אבל אולי באמת מישהו מכיר איזה מדיטציה או טכניקת הרפיה דומה שתפתח לנו צוהר לעולם חדש, מבלי לרושש את עצמנו לדעת?
אז ככה 131359
אם מר שרון רוצה להתבטא, שישלח את מאמריו למערכת, והיא תחליט, בכפוף לשיקוליה, אם לפרסם אותם ומתי. מר שרון נתבקש *לא* *אחת* לחדול ממנהגו זה אבל המשיך להתעלם מהבקשות. על כן, שלא יצפה לסימפטיה או לסובלנות, לפחות לא ממני.
אז ככה 131361
כמה שאתה צודק זה באמת עבר את הגבול
אז למה שהמערכת לא תעיף את הבלבולי שכל 131364
של שרון מהאתר אם הוא מתעלם מהבקשות שלכם כמו שאתה מספר?
לגנבים שלא נותנים להם להיכנס דרך הדלת נותנים להכנס דרך החלון?
זה לא שסתם נותנים להם להכנס משם- אפילו שמים להם סולם 131365
האמת היא 133276
שכמסגרות למדיטציה ישנן מסגרות, מתחשבות מבחינה כספית והן מבחינת גמישות של תנאים חיצוניים, שאינם חיוניים למדיטציה או יותר נכון לתירגולה, מאשר המסגרות אשר ציינת.
אני יכול לתת דוגמא אישית היכן שאני לומד

בית ספר "שאמבאלה"
www.shambala.net
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 172839
קוראים לי יעוז ואני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית אני מכיר את הטכניקה ואת הכת בישראל ובחו"ל. ולמשך תקופה קצרה לימדתי מדיטציה טרנסנדנטלית.

לפני שאני ממשיך אני אומר את זה: מדיטציה טרנסנדנטלית היא טכניקה מסוכנת לבריאות הנפש, היא כת דתית מסוכנת לאנשים ולחברה, שמבוססת על דת ההינדו. הם משתמשים בטכניקות היפנוטיות ושטיפת מוח, בלי שתרגיש. מי שיש לו מעט שכל בראשו יתרחק מכת זו!!!

"מהרישי" הוא לא באמת מהרישי, מהרישי הוא תואר שמהרישי אף פעם לא קיבל. ממש כמו שאני לא קורא לעצמי דוקטור כי אני לא, ככה גם למהרישי אין זכות לקרוא לעצמו מהרישי. אני אתיחס אליו בשמו האמיתי: מהש

מהש הוא שרלטן ומגלומן (וכניראה מעורער בנפשו) המטרות והמניעים שלו הם דתיים, כלכליים והשגת כוח והשפעה. ממש כמו מנהיגים דתיים אחרים (ראה חומניזם) הוא מתנגד לדמוקרטיה ורוצה להנחיל שלטון עולמי של מה שהוא מכנה "חוק הטבע" שזה בעצם שלטון של הכת שלו. במשך כל השנים הוא טורח ומנסה בכל מיני דרכים להשיג מעמד שלטוני. הכת מנסה להשיג פיסה של ריבונות על טריטוריה כדי להשיג מעמד של מדינה. לאחרונה הוא גם התחיל להדפיס ולהפיץ כסף משלו (יתכן אף בניגוד לחוק).

למזלנו הרעיונות של התנועה הם כל כך מגוחכים שרוב הפרוייקטים שלהם נכשלים. הם מדברים גבוהה גבוהה אבל בפועל מדובר בקבוצה של חלמאים. (אני מדבר על הקבוצה שמקורבת ל"מהרישי"- מהש)

יחד עם זאת "מהרישי"- מהש הוא מילארדר שעושה את הונו תוך ניצול תמימותם של אנשים.(בכללם אני בעבר) הוא מבטיח להם הארה אם יתרגלו מדיטציה ואת יתר הטכניקות שלו, כשבפועל מדובר ב"טכניקות" מצוצות מהאצבע. גם המחקרים המדעיים נעשים ע"י התנועה כדי לתת ביסוס כביכול מדעי, מסולפים.

עכשיו לגבי הטכניקה עצמה:

כשלומדים המורה נותן "מנטרה" לתלמיד. בהרצאה המכינה נאמר לאנשים שמתעתדים ללמוד שהמנטרה היא מילה או צליל חסר משמעות. למעשה כל התהליך של המדיטציה, כך נאמר, מבוסס על כך שהמנטרה היא חסרת משמעות כי רק צליל חסר משמעות יכול להתעדן במחשבה ולהביא אותנו לטרנסנדט.

בפועל למנטרות יש משמעות. הם שמות של אלים. אבל רגע זה אפילו יותר מעניין מזה...
המנטרה שלי, שניתנה לי ע"י המורה שלי למדיטציה , כשלמדתי לפני 15 שנה,
היא "אאינג"

)AING)
זה כינוי של האל ההינדי סרסווטי. אבל אם אתה מתרגל כמה שנים מדיטציה, מעודדים אותך לקבל טכניקה מתקדמת, שזה בעצם שינוי שנעשה למנטרה. המורה המיוחד לטכניקות מתקדמות שמגיע מחו"ל מוסיף לך מילים למנטרה. ופה זה נעשה מעניין. אני קיבלתי שתי טכניקות מתקדמות במהלך השנים. הראשונה היתה תוספת של המילה "נמה" לאחר המנטרה שלי כך שאמרתי במחשבה "אאינג נמה" והשניה היתה "שרי"
כך שאם אני מתרגל היום (ואני לא!!!) אני אומר במחשבה "שרי אאינג נמה" (אל תנסו את זה בבית) זאת אמורה להיות המנטרה שלי. שהיא כפי שלמדתי צליל חסר משמעות. העניין הוא שרק בקורס מורים אתה לומד, במקרה, את המשמעות של המילים "שרי" ו "נמה". שתי המילים האלה הן מילים בסנסקריט. הסיבה שאתה לומד את המשמעות שלהם היא, שהם מופיעים בשיר ששרים המורים בטקס ה"פוג'ה" שזה הטקס הדתי של ההוראה האישית בו הם נותנים את המנטרה.

ובכן מה המשמעות של המילים "שרי" ו"נמה"?

"שרי" מתורגם לבערך "הודו ,תפארתו" ו"נמה" בסנסקריט פירושו .... אני משתחווה

המנטרה "חסרת המשמעות" שלי משמעותה "אני משתחווה להוד תפארתו האל אאינג (סרסווטי)"

אבל המורים למדיטציה, התנועה ו"מהרישי"- מהש ממשיכים לשקר לאנשים ולומר להם שמדיטציה טרנסנדנטלית היא לא דת ולא כת.

בסוף קורס המורים (קורס שנמשך 6 חודשים בתנאי פנימיה מחמירים) , ביום האחרון, בשעה האחרונה, אתה מקבל סט של מנטרות. המנטרות ניתנות לך באוזניות מטייפ שבו "מהרישי"- מהש אומר לך מה המנטרות שאתה אמור לתת לאנשים, ואיך לתת אותם לפי גילאים. אתה רושם אותם על פיסת נייר. (זאת הסיבה שבטופס הראיון האישי מתבקשים לרשום גיל או תאריך לידה.)

אבל... מורים שונים בקורסים שונים מקבלים את אותם "מנטרות" ומתבקשים לתת אותם לגילאים אחרים.
כך קורה (וזה היה הסדק הראשון באמונה שלי במדיטציה הטרנסנדנטלית) שאני שקיבלתי את המנטרה שלי "אאינג" בגיל 18 מהמורה שלי, אם הייתי מלמד את עצמי, לא הייתי נותן לעצמי את המנטרה הזאת אלא את המנטרה "אאים"
)AEM)

"אאינג" הייתי נותן למישהו בגיל 16
וברוב תמימותי אפילו חשבתי להתקשר למורה שלי לבדוק שהיא לא טעתה בזמנו במנטרה שהיא נתנה לי. (ממש בדיחה)

אם כפי שנאמר בהרצאה המכינה חשוב שהמורה יתאים את המנטרה לתלמיד, אז למה מורים שונים יתנו את אותה מנטרה לגילאים שונים?

הסיבה היא שזה לא משנה. כי מדובר בטכניקה מצוצה מהאצבע, פשוט קישקוש!!!

מידע נוסף על המנטרות ניתן למצוא ב:
כמורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית אני יכול להעיד שמה שכתוב באתר זה הוא אמיתי ונכון.

אתר עם מידע נוסף על מדיטציה טרנסנדנטלית ממורים לשעבר:
אם הייתי יודע כשלמדתי מדיטציה טרנסנדנטלית את מה שכתוב באתר של המנטרות, לא הייתי מבזבז את זמני וכספי בלימוד מדיטציה טרנסנדנטלית ובודאי שלא הייתי הולך לקורס מורים ל מדיטציה טרנסנדנטלית.

אני מקווה שמי שקורא הודעה זו יתרחק ממדיטציה טרנסנדנטלית.

כתובת האי מייל שמפורסמת היא כתובת אי מייל אמיתית שלי ואני אתייחס לשאלות ולתגובות רציניות בנושא באי מייל.

יעוז
לא נראה לי סביר 172850
מאד לא נראה סביר מה שיעוז אומר
כמה נקודות משונות במאמר שלו:

1. מצד אחד אומר שאלו שמקיפים את מהרישי הם חלמאים
מצד שני הוא אומר שיש לתנועה המון כסף
אז... לא נראה לי שחלמאים יכולים לעשות מליארדים, ואם כן, הייתי רוצה להיות חלמאי כזה :-)

2. הוא אומר שהמחקרים המדעיים הם מסולפים, אולי מחקר אחד או שניים מסולפים אבל... למעלה מ 600 (שש מאות) מחקרים שלא נעשו על ידי האגודה (בדקתי את זה) שפורסמו בעשרות כתבי עת מהמכובדים בעולם זה לא נראה לי סביר שזה מסולף.

3. מהרישי שרלטן ומגלומן?
קל להגיד דבר כזה וזה נובע מתוך קנאה פשוט קנאה.
מהרישי הוא אדם מדהים שבגיל קרוב ל 90 מנהל אימפריה כלל עולמית ומצליח גם לראות את כל הפרטים וגם לראות את הכלל, לא ראיתי הרבה אנשים כאלו.
מה גם שכל דבר שמהרישי אומר הוא מגבה במחקרים מדעיים ונעזר בטובי המדענים בעולם אז...
אני עדיין מאמין למהרישי יותר מאשר למישהו שטוען שהיה מורה למדיטציה.

4. אני יודע מה כתוב בשני האתרים שיעוז הפנה, קראתי אותם והם מלאים סתירות אפילו יותר מאשר המאמר של יעוז.

5. אני אישית מתרגל את הטכניקה כבר הרבה שנים והיא הדבר הטוב ביותר שקרה לי בחיים.
אני מכיר הרבה מורים למדיטציה, כולם אנשים משכמם ומעלה.

אז כל אחד שיקרא ויחשוב למי הוא מאמין.
גם כתובת המייל שלי אמיתית ואשמח לשמוע תגובות.
אגב לא כתבתי ליעוז כי אין לי רצון למלחמות מיותרות.
עזוב מחקרים 172874
ספר לנו על ריחוף.
עזוב מחקרים 505401
מה זאת אומרת ריחוף ?
כל מלה אמת\מלמיליאן 505410
בכיתה ו' עת אני מעיין בסיפריה בספר שיאי גינס, התהפך עלי עולמי ברגע (ולרגע): הגעתי לשיא העולם בריחוף.
ריחוף??! מיד חשתי זעם עצום (היתי ילד זועם)- איך ביטלו את זמני כל המבוגרים המזורגגים האלו, איך-איך הם הסתירו דוקא את האפשרות לרחף? *אפילו אני* לא חשדתי שהם נואלים עד כדי כך. אבל הנה, שחור על גבי לבן. על השקר הגדול שנקרא בית-ספר כבר עליתי, אז אם היתי יודע על *זה* היתי מקדיש לנושא את כל זמני ועכשיו יכולתי כבר להיות אחד המרחפים הצעירים ביותר ולפיכך - אחד המוכשרים ביותר! (בדיעבד היתי. ועודני).

למזלי הרב קרוב מאוד לבית-הספר האזורי, בו שכנה הסיפריה, בה התהפך עלי וכ'ו - שוכן הישוב הררית, מעוז ומרכז של מדיטציה טרנסצדנטאלית -הם, הם, האירגון העוסק בתורת הריחוף, כך נודע לי מקריאה נוספת באותו הדף עצמו -לאחר שפג עוקץ העלבון האדום מסמא העיניים ופינה מקומו להחלטה נחושה וכ'ו.

מיד (ב- 12:30) שמתי פעמי, באוטובוס צהוב אל עבר המקום, המקום אשר נמצא בתחום השגתי הצעירה, בלי צורך לחצות אוקינוסים וכ'ו, קצת מעורר חשד אמנם, הקלות הזאת וקצת מטריד במחשבות על יעוד והכוונה, בהם לא האמנתי כלל וכלל, אבל בכל זאת, תראה... ואולי לא אלוהים אלא מן ניסוי גדול? וכ'ו...

(הנסיעה ארכה כחצי שעה), את מה שראיתי בהמשך, לא באותו היום, אך כהמשכה של אותה החקירה, אקווה שתסלח לי- לא אספר לך, אף כי זה מה ששאלת, אולי תאמר כי הסתאבתי והסתידתי כמו כולם ואולי יהיה בכך מן הצדק-
אך יש נימוק להסתרה מבישה זו עמדי- אני סבור באמת ובתמים- כי לראות במו עיניך את המתכולל באותו הריחוף, גם במחיר נסיעה ארוכה צפונה, תהיה אחת החוויות מתירות הכבלים והמשחררות שתחווה בימיך. כמו שרק צחוק בלתי נשלט באמת, שמקורו בתובנה של הגיחוך *האמיתי* של הכל וכולם. שהוא כל כך מגוחך עד כי הוא *גאוני*. ודבר אינו קים מבלעדו וגם הוא עצמו. מגוחך. ולהיפך. או שלא. וכ'ו.
אולי לא משחרר כמו ריחוף, אבל זה מה יש.(אה כן-ואהבה)
לא נראה לי סביר 172909
מזמן כבר לא קישרתי, אז הרי לך צרור:

1. בשם העושר: http://t2.technion.ac.il/~sgiladb2/logic.htm#crumena...

2. והמחקרים הם?

3. התקפה אישית: http://t2.technion.ac.il/~sgiladb2/logic.htm#hominem

4. והסתירות הן?

5. מקרה פרטי: http://t2.technion.ac.il/~sgiladb2/logic.htm#anecdot...
לא נראה לי סביר 505403
נראה לי שיותר מאוחר אורי שינה את דעתו באופן חלקי:
מתוכו:

"עד כמה שזה ישמע משונה, המדיטציה הטרנסנדנטלית היא טכניקה טובה, טובה מאד. אבל מי שמלמד אותה בארץ ובעולם, זו כת.
בפוסט זה אסביר מדוע אני חושב שמדובר בכת.
מסיבה זאת, למרות שאני חושב שהטכניקה לכשעצמה היא טובה, טובה מאד, אני לא ממליץ ללכת לאגודה למדיטציה טרנסנדנטלית ללמוד אותה.
למרות העובדה שהיא כת, יש לזכור, ככל הידוע לי, עדיין לא מדובר בכת מסוכנת. "
מצוות צריכות כוונה 172881
1. מי מוסמך להעניק את התואר "מהרישי", ומה צריך לעשות כדי לזכות בו?

2. אני מבין שההתנגדות שלך למנטרות אליליות היא מסיבות דתיות. האם יש לדעתך בעיה במלמול חסר פשר של רצף מלים שפירושו בסנסקריט הוא "אני משתחווה לאליל אאינג" (בהנחה שהממלמל אינו מבין סנסקריט)?
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 172980
במה בדיוק שינון שמות, ואפילו אם הם שמות של אלילים הודיים שאני לא יודע עליהם דבר וחצי דבר, מסוכן לבריאות הנפש?
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 669376
אם במידיטציה רצית להתעסק... כדאי שתבין שלמילים יש כוח עז...
ואם אכן מבקשים הם ממך לומר משפט כמו "אני משתחווה להוד מלכותו ########" אז... תבין לבד.
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 669384
השתחוות להוד מלכותו ######## פוגעת בבריאות הנפש?
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 669386
ודייק: הצהרה על השתחוות וגו'.
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 669394
על אחת כמה וכמה.
קל וחומר.
אדרבא!‏1
___________
1- אהה, מה שחשבתם.
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 669398
אלו כותרות הצהובונים לגבי אלנבי 40?
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 629258
שלום לכולכם.
גם אני מורה למדיטציה טרנסדנטאלית, ולמרבה הפליאה אני אח של יעוז.
אח באמת, אותה אמא, אותו אבא.
למעשה הוא זה ששיכנע אותי כשהייתי בן 16 ללכת ללמוד את הטכניקה הזו.
אני השתתפתי באותו קורס מורים של יעוז.קיבלתי ממהרישי את אותו ידע,
מצאתי באינטרנט את אותם דברים שיעוז מצא באינטרנט.
אני ממליץ בחום להתייחס לדברים שנכתבו ע"י יעוז עם הרבה מאוד חמלה.
ניכר מדבריו שהוא כועס מאוד, על מהרישי, על מורים בתנועה, על האגודה וכנראה גם על עצמו.
זה בסדר לכעוס, זה אפילו בריא לבטא כעס. אבל בסופו של דבר, דבריו הם רק ביטוי לכעס.
הם אינם קשורים למדיטציה הטרנסדנאלית.
הם קשורים אך ורק לדרך בה יעוז מנהל את חייו.
אתם מוזמנים להתייחס אלייהם כפי שאני מתייחס אלייהם, עם הרבה מאוד חמלה.
חינן.
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 630335
ואני הדוד של יעוז וחינן וגם המצאתי את שלושתינו. רק את הכסף לא המצאתי, כי כסף זה הדבר האמיתי היחיד בסיפור.
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 654786
חינן, אמנם חלפה שנה ויותר, אבל... לא הבנתי! אתה אח חומל? בעד או נגד מדיטציה טרנסדנטלית? בעד או נגד אחיך?
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 638367
אני שמח לשמועה את דבריך אשר נראים הגיונים והם באצם חששותי , אך למרות הכל היות ואני בה ממקום רוחני אמיתי ומעוגן שהיא תורת ישראל הקדושה עצם התכניקה מובת בספרים הקדושים וכן אולי אפשר לומר שעצם העבודה המדטיבית ע"י מנטרה קדושה תואיל המון ליכלות השכליות שלנו?
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 639010
אינני רואה ולו בדל של רוחניות בתורת ישראל.
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 646677
יפה דיברת ''איני רואה'' אתה יודע שום אתה לא רואה משהו זה לא הוכחה שהוא לא קיים תפתח קצת מקורות תבדוק ואז תוכל לטעון טענה רצינית. יש ביהדות עשרות איזכורים שונים לחוויות רוחניות ומדיטציות שנות תפתח את האינטרנט תחפש מדיטציה יהודית.נכון שתחום זה אינו עיקר היהדות אך אין לומר שהוא אינו קיים.חוסר העיסוק בן נבע בעיקר מהצורך לשרוד בהמשך אלפיים שנה..איך לאחרונה תחום זה מתרחב מאוד
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 658820
הבנתי שהמנטרה זה מחשבה האם הוגים אותה בקול רם או בלב? האם שרים אותה? האם יש מוסיקה ברקע ואם כן מהיא?
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 658823
הוגים בלב, בלי מוזיקה.
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 660527
ליעוז תודה רבה. שמעתי את גרי סיינפלד מקדם ממש באגרסיביות את המדיטציה הזאת ומכיוון שאני מעריצה שלו, הלכתי לבדוק כמה פוסטים בעניין ביוטיוב. ואחכ התחלתי לחפש בגוגול איפה אפשר ללמוד את זנ ולשלם להם. מזל משמיים שהפוסט שלך עלה ראשון.
אני מאמינה לך, כי אתה היחיד פה שאין לו מה להרוויח מלומר את זה )כי מי שלוקח כסף כדי ללמד מדיטציה, שאמורה כביכול להיטיב עם העולם....זה מעלה שאלות. (אגב, כל מדיטציה עושה טוב לאנשים ויש מליון מדיטציות מודרכות ונפלאות באינטרנט ב ח י נ ם!!!)
ועוד משהו, נשמע לי מוזר שסיינפלד מקדם משהו כזה באגרסיביות כשהוא היה האבא של הסקפטים. והוא עושה את זה בהתלהבות מוגזמת לדעתי.
אז תודה שהארת את עיניי. אלף תודה.

נ.ב. אם זה באמת אחיך שכתב פה (ואני בספק) , איך הוא יכול לכתוב עליך ככה אלא אם כן המוח שלו תפוס על איזה כת??? מצער מאוד.
אתה לא דיברת עליו. הוא טרח לדבר עליך. משונה ביותר.
תודה 661470
תודה על הכתבה, נתקלתי ביוטיוב בסרטון שמציג את הטכניקה ואת הכת כדבר נפלא. משמעות המנטרה הניתנת מבטלת כל סיכוי שאי פעם אגע בדבר הזה.. תודה!!
תודה 662920
תודה רבה לא אתקרב לזה עם מקל:)) מרגיש לי נכון מה שכתבת ...
איך מתרגלים את המדיטציה הטרנסצנדנטלית? 663139
קראתי את דברי יעוז, אך מעניין איך מתרגלים את טכניקה זו.
איך מתרגלים מ"ט? מה עושים? הבנתי כי יושבים סביבות 30 שניות בשקט בעיניים עצומות ואז מה עושים ואיך?
סתם מעניין אותי, אני אישה שמתעניינת לדעת.
איך מתרגלים את המדיטציה הטרנסצנדנטלית? 664032
אני מעונינת לדעת איך מתרגלים מדיטציה טרנסטידנטלית כך שלא אצטרך לשלם
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 663446
שלום יעוז. אנא למד אותנו כיצד לעשות מדיטציה בלי לשלם לשרלטנים. תודה
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 663482
ברצוני להפנות את תשומת לבך שיש שיטות מדיטציה שאינן מבוססות על מילמולי טקסט משעמם, מה שאקרא לו שיטת המנטרה. הכוונה לשיטת מדיטציה של השמעת קובצי אודיו, כאשר ההשמעה אמורה ליצור גלי מוח אופייניים למצבי ריכוז שונים. במיוחד מדובר בשיטת הגלים הבינוראלים, נדמה לי באנגלית זה נקרא binural waves . יש דוגמיות רבות ב youtube , לפי התרשמותי רוב הדוגמיות ביוטיוב חסרות ערך ומטעות, רק מיעוטן שווה אולי משהו. יש לי תשובה מפורטת יותר שנימצאת בעריכה, מצטער שלא יכול כרגע להביא אותה, גם זו שאביא (אם אביא) היא תגובה חלקית לכל מה שאפשר לאמר. אבל - הבאתי תגובה קצרה כי קריאת הפתיל מעוררת את הרושם שרק שיטת המנטרה מוכרת.

הניחוש שלי ששיטת המנטרה מוכרת יותר משיטת האודיו מכיוון שניתן באמצעות שיטת המנטרה להוציא יותר כסף מהמתעניינים בעוד שיטת האודיו מאפשרת פחות הוצאת כספים. בשיטת האודיו המתעניין אמור מייד לראות את התוצאות, בעוד שבשיטת המנטרה הוא רואה זאת רק לאחר שמאכילים בטונות של: סוגסטיה, טקסים, פילוסופיה של המזרח הרחוק. אם אתה מבין בשיטוטי אינטרנט , ואתה יכול לברור בין פירסומת של שרלטנים לבין פרסומת הגונה - חפש דוגמיות binural waves ביוטיוב ומשם תגיע לאתרים נוספים באינטרנט שמוזכרים בצמוד לדוגמיות.

לא בטוח שתגיע לשיטה אפקטיבית אבל לא תבזבז המון כסף בנסיונותיך לברר אם השיטה עובדת. בירור חינם לא שווה הרבה, לכן תאלץ להוציא 100 שקלים עד 300 שקלים לפני שתגיע למסקנות. אחזור שוב: רוב הדוגמיות ביוטיוב גרועות ולא עובדות לפחות מה שבדקתי, מיעוטן אולי שוות משהו אבל צריך להוציא כסף בסכום מינימלי, נאמר 300 שקל. מינימום ההוצאה הוא עבור חומרה: אוזניות טובות מסוג בולט bullet ונגן אמפי3 קטן ונוח. בלי הנגן ואוזניות מתאימות השיטה כנראה לא תעבוד כי השמיעה אינה באיכות מספקת.
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 663500
עוד אחד מהאתרים:
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 663542
ויש שיטות ריכוז שונות כמו הלהבה המרוחקת, הכדור הכתום בדרכי הנשימה וכו...
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 663606
שלום לכולם,

אז איך מתרגלים את הטכניקה של המדיטציה הטרנסצנדנטלית?
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 663662
הערה ותהייה:
דוקא שיטות המדיטציה הבסיסיות בבודהיזם המוקדם, מדיטצית ויפאסנה ומדיטצית ריכוז, לא משתמשות במנטרה, וגרסאות שלהן הן גם מהנפוצות במדיטציות בודהיסטיות המתורגלות במערב בימינו. אם נוסיף להן גם את המדיטציה המקובלת בזן בודהיזם - "זאזן", שעיקרה "פשוט ישיבה" ללא שום אובייקט מיקוד, נקבל שדוקא מדיטציות שכוללות מנטרה הן מיעוט אזוטרי (תרתי משמע) מבין התרגולים הנפוצים ונלמדים כיום.

ותהייה: למה נראה לאנשים (כמו התגובה לעיל אבל גם כותב המאמר המקורי) סביר לשלם אלפי שקלים למאמן כושר שאמור לשפר את יכולותיהם הגופניות, לפסיכולוג שאמור לשפר את מצבם הנפשי, לכירופרקט או פיזיותרפיסט שמטפל בכאבי הגב שלהם, למאמן טניס שמשפר את חבטת ההגשה שלהם, למאמן שחקנים שישפר את יכולת המשחק שלהם, ולמרצה שישפר את יכולת הכפלת הטנזורים שלהם, אבל למישהו שיאמן אותם בשיטה שאמורה - מיסטיקה ומטא פיסיקה בצד, חלק ניכר מתרגולי המדיטציה הם 'חילוניים' לחלוטין ולא מצריכים שום אמונה על טבעית - לשפר את היכולת המנטלית שלהם להיות שלווים ורגועים ולו קצת יותר, הם חושבים שאפילו כמה מאות שקלים זה תשלום מוגזם ובלתי מתקבל על הדעת?
נתקלתי לא פעם ולא פעמיים בגישה הזאת, והתהייה הזאת עולה אצלי כבר כמה שנים טובות, שוב ושוב.
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 665220
האם יש הבדל מהותי בין מדיטציה "לפי הספר" לבין תחושת התעלות שאפשר להרגיש (לדוגמא) בשמיעה ממוקדת של מוזיקה אהובה במיוחד?
ואם באמנות הריקנות ואי החשיבה ענייננו, מה רע בסקס?

(לא שיש לי בעיה עם מי שמעדיף מדיטציה, אבל למה להפוך את זה לדת?)
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 665223
אני יודע מעט מאד על התחום, אבל אאז"נ fMRI מראה שבזמן מדיטציה יש פעילות מוחית ייחודית.
מדיטציה טרנסדנטלית. 665225
מאחר ומטרת המדיטציה‏1 איננה תחושת התעלות, אז השאלה שלך לא ממש ברורה. כדאי לברר את זה לפני שעושים השוואות.

אני בכל זאת אנחש את כוונתך, ואענה באנלוגיה:
למה ללכת לחדר כושר כשאפשר לרקוד לצלילי מוזיקה אהובה במיוחד - או לעשות סקס?
למה ללכת לפסיכולוג כשאפשר לדבר עם חברה טובה?‏3

1 אני לא מדבר על מדיטציה טרנסצנדנטלית, בה אין לי שום רקע וידע‏2.
2 המדיטציה הטרנסדנטלית היחידה שפגשתי, היא כאשר הלכתי לשיננית כמה חודשים אחרי שהפכתי לאב, ועצם התחושה של לשכב בשקט במשך חצי שעה, לעצום עיניים ולא לעשות כלום היתה כל כך מתוקה, שהרעש והעקצוצים בחניכיים לא היו קרובים אפילו להפר את הנירוונה הזמנית בה שהיתי.
3 או לעשות...
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 665492
סקס מצריך (במקרה האופטימלי, כן?) תשומת לב ואינטראקציה מתמדת עם פרטנר. ייתכן שנוצרת שם תחושה מנטלית שקרובה להתעלות, אבל היא שונה מאוד מהתחושה כנ"ל שנוצרת במהלך מדיטציה. ודאי שההתלהבות הסוחפת, או לחלופין המלנכוליה המתוקה, שנוצרת בזמן שמיעת מוזיקה לא דומה לשתיהן גם יחד.

גלי האלפא שנוצרים בזמן מדיטציה הם אותם גלים של פעילות מוחית של הרגע שלפני ההירדמות - ההיטלטלות הזו בין מודעות מלאה לבין מנוחת התודעה. במדיטציה פשוט מתאמנים להאריך את התחושה הזו כך שלא תימשך דקה בלבד ולא תוביל לשינה סתם, אלא יהיה אפשר להישאר בתוכה זמן רב, כך שיתאפשר לאדם "לשקוע" לתוך עצמו תוך שהוא עדיין בהכרה מלאה. כל זה מתבצע ללא שעון וללא מודעות לזמן/שלבי המעשה שמתקיימת גם בסקס וגם בשמיעת מוזיקה.
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 665506
התכוונתי לתת תגובות המשך ארוכות לגבי השיטה של גלים בינוראלים בתור מחוללי תדירות פעימות במוח בתדירות אלפא (אולי גלים בינוארלים יכולים לחולל גם פעימות בתדירויות אחרות שאופייניות למצבי ריכוז שונים של המוח, הטענה האחרונה פחות בדוקה בהשוואה לתדירות אלפא). מאחר ואני טרוד בעניינים אחרים לא הגבתי את תגובות ההמשך אבל בכוונתי לעשות זאת ברגע שיתאפשר). אני כרגע מריץ ניסוי עצמי שמורכב מ- 50 ניסויים לפחות שבהם אני שומע גלים בינוראלים אלפא ואחרים לפני השינה ותוך כדי השינה. הניסוי ימשך בערך עוד חודש וחצי מהיום.

מאחר והתרגלתי לישון (כשעה) תוך כדי שמיעת צלילים (צלילים רועמים) של גלים בינוראלים אני מניח שפעימות אלפא בהשראת גלים בינוראלים מסוג אלפא _מתמידות_ כל עוד פס הקול ממשיך לנגן (אלא אם כן המוח מתנגד לתדירות ועובר מעצמו לתדירות אחרת. (ידוע שיש תדירויות שונות של פעימות מוח בזמן השינה, לפי סוג השינה, למשל: שנת REM לעומת שינה עמוקה מאוד שהיא נטולת חלומות).
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 665512
לגבי הניסוי: מה אתה בדיוק בודק? בהשוואה למה? איך אתה מודד את התוצאות?
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 669576
אני בודק האם ניתן לעודד הרדמות.

ידוע שבשלב של לפני הרדמות מופיעים גלי אלפא (מדידות נעשו באמצעות אלקטרודות). העניין שלי נובע מכך שלעיתים תכופות מדי אני סובל מנדודי שינה, כלומר אני מתעורר לאחר מספר שעות שינה שהן הרבה פחות מהנורמה (נורמה מקובלת לשינה היא שנת לילה רצופה של 7 שעות לפחות). במצב של נדודי שינה (מחסור ניכר בשעות שינה של הלילה) אני חש עייפות (וכאבים קלים לא ממוקדים) וכן ירידה בריכוז ביום שלאחרי לילה של שינה חסרה. זה עניין טורדני שאני מנסה להפטר ממנו. שנת יום של שעתיים שלוש (שלאף שטונדה) מסייעת במקרה זה; אבל - לי אישית קשה להרדם בשנת יום (ידוע לי שיש אנשים שלא מתקשים להרדם בשנת יום), אני בודק האם שימוש בגלי קול בינוראלים עוזר בנידון.

עשיתי כ- 30 ניסויים במשך חודש, הפסקתי אותם זמנית לאחר שלא היו מימצאים מרשימים באופן מיוחד. אבל זה לא ביזבוז גמור - הרווחתי מהניסויים בכך שאני מזהה היום _טוב_ מתי ההרדמות שלי תהיה מיידית וזה עוזר לי בהשגת מכסת שעות שינה מספקת ביממה (מה שאני עושה לא יעזור לאחרים כי סדר היום שלי אינו אופייני לאחרים, הוא אינו קשיח).

לאחר הפסקה של כחודשיים בניסויים - אחזור על הניסויים בקרוב ואעשה לפחות עוד 20 ניסויים ואז אחליט, כאמור, אם לעשות כ- 20 ניסויים נוספים (כדי להגיע לאילו שהן מסקנות).

הרווחתי משהו נוסף - יתכנו מימצאים שאינם נוגעים ישירות לשינה אלא למנגנון של הנתקות מ"רעשי הסביבה" (כולל רעשים פנימיים של חלוקת קשב פגומה. חלוקת קשב פגומה: חושבים באופן ממוקד על עניין אחד אבל "תוך כדי החשיבה הממוקדת" גולשים באופן לא רצוני לחשיבה בעניינים אחרים שמסיחים את הדעת).

הנתקות מרעשי הסביבה עשויה להועיל לריכוז מכיוון שלעיתים קרובות פגיעה בריכוז נובעת מכך ש"רעשי סביבה" קוטעים חשיבה רציפה (מונעים חשיבה ממוקדת). מאידך, לא מן הנימנע שלהנתקות מ"רעשי הסביבה" יש מחיר בכך שמאבדים כליל את יכולת החשיבה הממוקדת. מה שאמרתי נשמע מעורפל אבל אין לי דרך להסביר זאת טוב בלי לגלוש להסבר ארוך ומסורבל.

במקום להביא הסבר ארוך : אציין שמדובר במצב דומה ללקיחת תרופת הרגעה. תרופת הרגעה משיגה את מטרתה בכך שהיא מנתקת מרעשי חשיבה מציקים שקשה להפטר מהם. אבל במקביל - תרופת הרגעה גורמת לטישטוש החשיבה בכלל. בכל מקרה, כל העניין של הנתקות שווה בדיקה (בדיקה של השפעת גלים בינוראלים) לפחות בדיקה ראשונית.

אם וכאשר אסיים את הניסויים אסכם אותם (בלי נדר). לא יכול להתחייב למועד סיום הניסויים.
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 665513
איך אתה יודע מתי המח מייצר גלי אלפא? זה ששומעים תדר מסוים לא נשמע לי כמו מדידה מספקת.
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 669577
בדיקת גלי אלפא במוח נעשתה במעבדה באמצעות אלקטרודות. מעט פרטים בויקיפדיה בערכים של גלים בינוראלים (נראה לי שהבדיקות הראשונות לפני יותר ממאה שנה לא נעשו בעזרת אלקטרודות, מכיוון ששימושי החשמל התחילו רק בערך בשנת 1900 (ולכן לא יתכן שימוש באלקטרודות). ניטען שגלים בינוראלים גורמים לתהודה במוח של אותם תדרים (תדרים לאו דווקא אלפא). ניטען שהתהודה נימשכת לפחות זמן קצר אבל לא בטוח שנמשכת זמן ארוך.

הבדיקה שאני עושה אינה אם מופיעים אצלי במוח תדרי אלפא, אלא האם שימוש בגלים בינוראלים משפיעים על מצבי עירנות שיש בסמוך להרדמות. המטרה שלי היא הרדמות במצבים של נדודי שינה. מצבי עירנות (של טרום הרדמות) ניתנים לבדיקה (במיוחד ניתנת לבדיקה הופעת ההרדמות, שהרי הרדמות היא מימצא חד משמעי).

להלן מצבי עירנות של טרום הרדמות שניתנים לזיהוי :
א) רצון לפהק.
ב) הנתקות מהסביבה (נעלמת לגמרי המודעות באיזה מקום אני נמצא), אורכת מספר שניות עד מספר דקות.
ג) חשיבה לא ממוקדת שנעה מעניין אחד למשנהו (פרקי זמן של מספר דקות עד שעה).
ד) אובדן טונוס שרירים (למשל: היד נופלת, החפצים נושרים מאחיזה).
ד) הזיות קלות של מראות וקולות שצצות "משום מקום" ואורכות מספר שניות (מעין חלימה בהקיץ).

אני מתרכז רק במצבי עירנות של טרום שינה כי זה מה שמציק לי (יש לי לי נדודי שינה, מעת לעת, לא בחודשיים האחרונים). אבל - לפי התרשמותי אנשים אחרים עשויים להיות מעוניינים במצבי עירנות מסוג אחר. בתגובתי לצפריר תיארתי במספר מילים את מצב העירנות מסוג "רגישות לרעשי סביבה" שמפריעים לחשיבה ממוקדת. אנשים אחרים יכולים להיות מעוניינית במצבי עירנות מסוג "רגיעה ונינוחות נפשית" (אם אינם רוצים לההשתמש בתרופות הרגעה).
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 683311
הי יעוז,
חולק על דברייך לפחות מנסיוני . לפני יותר מ30 שנה העבירה לי את הקורס אשה מבוגרת בסניף בת"א, המנטרה שקבלתי היתה מילה בעברית ללא שום קשר לאלים הינדים.
כנראה הסתכסכת איתם ועושה להם שיימינג ללא הצדקה..
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 687205
שלום יעוז,
אני מבינה את כל מה שאתה כותב בנוגע לכך שלמנטרה יש משמעות ואפילו משמעות דתית שמקורה בהינדו. מכירה זאת מתירגולים ביוגה שיבננדה. וגם לי הפריע שהציגו א תזה כאילו אין לזה שום בסיס דתי.
אבל אחרי כל זאת אני חושבת שהשאלה האמיתית היא האם הרגשת שהתרגול עזר לך?
אשמח לדעת ...
הילה
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 688168
יעוז תודה על התגובה שלך ועל הפרופורציות שהכנסת אותי לגבי המדיטציה.
תמיד טוב לשמוע חוות דעת חיצונית ממישהו עם ניסיון בעניין.
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 692747
שלום לכולם,
בניגוד לגישה השלילית של הכותב (שנראה לי שאחיו צודק -משהו לא בסדר אצלו בראש...). כל מי שאני מכיר שלמדו מדיטציה טרנסנדנטלית - ואני מכיר הרבה כאלה, כולם קיבלו תוצאות מצויינות בבריאות, אושר, שיפור והצלחה בהמון תחומים בחיים! המדיטציה טרנסנדנטלית היא לא כת, ולא קשורה באמונה או בדת! היא פשוט טכניקה טבעית פשוטה וקלה שמשחררת מתחים ועוזרת לאדם לנצל את הפוטנציאל המלא שלו ולשפר את כל תחומי החיים - זה כמו להשקות את השורשים ולהביא תזונה ופריחה לכל ההיבטים של העץ: לענפים, לעלים, לפרחים, ולפירות! אני מכיר הרבה אנשים מכל רחבי העולם: יהודים, נוצרים, מוסלמים, וכו' שמתרגלים מדיטציה טרנסנדנטלית, ולא רק שזה לא שינה להם את האמונה (מכיוון שזה לא קשור באמונה), אלא גם שהרבה אנשים שמתרגלים מדיטציה טרנסנדנטלית מדווחים שזה עזר הם למצוא יותר תוכן עומק ומשמעות בדת שלהם. אנשים עם מתחים ולחצים אפילו לא יודעים מי הם, וכאשר המתחים נעלמים ואנו משתמשים בפוטנציאל המלא של המוח שלנו - הכל משתפר בחיים, וגם ההבנה וההערכה של מה שיש לנו בתרבות, בדת, במסורת ובחברה! אז כל מי שיש לו ספק לגבי המדיטציה הטרנסנדנטלית אני יכול להגיד בכנות שכל מי שאני מכיר שמתרגלים מדיטציה טרנסנדנטלית קיבלו תוצאות מצויינות, וכמו כן שעד היום לא ראיתי אפילו אדם אחד ששינה את הדת שלו בעקבות התרגול של המדיטציה טרנסנדנטלית. לצערי מי שכתב והתחיל את הנושא הזה עושה עוול גדול לטכניקה מעולה שיכולה לעשות הרבה טוב לכל אדם!

כדי לתת לכם קצת פרספקטיבה שונה, ראיתי באתר
FXP
מידע שמישהו כתב על המדיטציה הטרנסנדנטלית שמצא חן בעיני, אז אני מצרף את זה שוב לשימושכם ולהנאתכם. אני מתרגל מדיטציה טרנסנדנטלית כבר יותר מ-‏30 שנה והתוצאות הם מדהימות ונהדרות!

EXTREMO:הנה הציטוט מ

מה נישמע חבריהההה. טוב סבבה אני מאוד מתעניין במדטציות ביוגה ובכל מה שקשור לזה.ניסיתי למצוא משהו מעניין ומצאתי סוג שונה של מדטציה ,למדטציה הזאת קוראים"מדטציה טרנסנדנטלית".המדיטציה הינה קלה ללמידה,
המפתח שלך לחשיבה בהירה יותר, בריאות טובה יותר, יחסים מספקים ועולם שליו. קל ללמוד את טכניקת המדיטציה הטרנסנדנטלית, תרגולה גורם הנאה והיא מעשירה את כל תחומי החיים.
אוקיי כעת אני יביא לך מידע יותר טוב.

המדיטציה הטרנסנדנטלית במבט חטוף: בכל אחד מאיתנו קיים תחום עשיר וחסר גבולות של יצירתיות, של אנרגיה ושל אינטליגנציה. ככל שנצליח לשאוב יותר מתחום החיים הפנימי הזה, כן נוסיף בריאות, אושר והצלחה בחיינו החיצוניים.

הפוטנציאל הבלתי מוגבל שלך:
טכניקת המדיטציה הטרנסנדנטלית היא דרך פשוטה וטבעית להשגת מנוחה עמוקה – וליצירת קשר עם אותו מאגר פנימי של יצירתיות, אנרגיה ואינטליגנציה – על מנת לקבל את תמיכתו בכל שתעשה ולהעשיר את חייך יום אחר יום.
כל אחד יכול להצליח בלימוד טכניקת המדיטציה הטרנסנדנטלית. הדבר קל ומהנה – 20 דקות ביום של ישיבה נוחה בעינים עצומות. לא נדרש מאמץ או ריכוז, לא מיומנויות מיוחדות או שינוי בסגנון החיים. אינך צריך אפילו להאמין שזה עובד! מדוט פעמיים ביום ותגיע לתוצאות.

עירנות רגועה:
בזמן תרגול טכניקת המדיטציה הטרנסנדנטלית, הרוח והגוף נרגעים, וחווים מצב מיוחד, מצב של עירנות רגועה. ככל שהרוח נהיית שקטה יותר, הגוף נכנס למצב של הרפייה עמוקה. בשלב המודעות הרגוע ביותר, מתעלה הרוח על כל הפעילות המנטלית, וחווה את צורת המודעות הפשוטה ביותר, מודעות טרנסנדנטלית.

היתרונות:
המחקר המדעי הראה שההתנסות במודעות טרנסנדנטלית תואמת יצירתיות רבה יותר, למידה משופרת
IQ גבוה יותר, ציונים טובים יותר, יכולת הנמקה מוסרית גבוהה יותר, עקביות גלי מוח גבוהה יותר, ותפקוד נוירולוגי טוב יותר של הגוף.

עשר סיבות למה כדי ללמוד:
</SPAN> 1. זה קל ומהנה: בני אדם בכל גיל, מכל רקע תרבותי וחברתי, יכולים לתרגל את הטכניקה
הפשוטה, הטבעית וחסרת המאמץ הזאת, כשהם ישובים בנוחות במשך 200 דקות פעמיים ביום.

2. הרווחים מיידיים: תתחילו להבחין בשינויים חיוביים כבר בימים, או השבועות, הראשונים, והרווחים יצטברו ככל שיעברו השנים.
3. מחשבה צלולה יותר: פַּתחו את מלוא הפוטנציאל המנטלי שלכם, שפרו את זכרונכם, הגבירו את היצירתיות, וחדדו את יכולת החשיבה.
4. בריאות טובה יותר: היפכו רגועים ונינוחים יותר, הגבירו את עמידותכם למחלות, היפכו את השפעות ההזדקנות, ותיהנו מיותר אנרגיה וחיוניות.
5. מערכות יחסים מספקות יותר: זכו בחברויות קרובות יותר, ברוגע רב יותר, ביותר ביטחון עצמי, ובפחות חרדות ולחץ נפשי.
6. עולם של שלום: תירמו את חלקכם לשלום עולמי, בכך שתפחיתו את רמות הלחץ הנפשי שלכם, ותקרינו השפעה הרמונית על סביבתכם.
7. צמיחה אישית: התנסו בתודעה טרנסנדנטליתברמה השקטה ביותר של רוחכם, וצימחו לעבר מצבי תודעה גבוהים יותר – הארה.
תובנה

למדוט ולפעול

מידטו, ואז שיכחו את המדיטציה בזמן שאתם פעילים בחיים. עוד

8. הצלחה ללא לחץ: עשו פחות והשיגו יותר בחיים המקצועיים, על-ידי הגדלת היצירתיות והיעילות
9. ערך ייחודי: שום טכניקת התפתחות אישית אחרת לא אומתה במחקרים מדעיים כמייצרת אמינה של מגוון כה רחב של יתרונות.
10. טרנספורמציה: החליטו מה אתם רוצים להיות, והתחילו להשיג מטרה זו דרך תרגול סדיר של תכנית המדיטציה הטרנסנדנטלית.

הוכחה מדעית:
השפעות הטכניקה ויתרונותיה תועדו ביותר מ- 600 מחקרים מדעיים שנערכו ב- 200 אוניברסיטאות ומכוני מחקר ב- 35 מדינות. מכון המחקר הלאומי תרם יותר מ-‏21 מיליון דולר כדי לאמת את יתרונותיה של טכניקת המדיטציה הטרנסנדנטלית. שום תכנית התפתחות אישית אחרת לא זכתה לרמה כזאת של תשומת לב והוקרה מהקהיליה המדעית.

מסורת נצחית:
טכניקת המדיטציה הטרנסנדנטלית באה ממסורת עתיקה של ידע – מסורת הוודה של הודו – שעמדה במבחן הזמן כמדע מתקדם וכטכנולוגיה של התודעה. המסורת הוודית הקפידה לשמור על טוהר תכנית התרגול הזאת במשך אלפי שנים, וכך שמרה על האפקטיביות שלה לגבינו עד היום.

אוקיי זהו אני סיימתי, חלק מי זה אני כתבתי וחלק לקחתי ממקורות אחרים. אני מקווה שתהנו ותבינו באמת עד כמה טובה המדיטציה הזאת. מנהלים, אם אפשר תוסיפו ללנקיה אם לא אז זה בסדר.

EXTREMO סיום הציטוט מ: -

הערה קטנה ממני: כאן רציתי לציין שאי אפשר ללמוד מדיטציה טרנסנדנטלית דרך ספרים או דרך האינטרנט, כדי לקבל תוצאות טובות ויעילות מומלץ ללמוד מדיטציה טרנסנדנטלית רק ממורה מוסמך למדיטציה טרנסנדנטלית שעבר הכשרה מתאימה. אני ממליץ לכל מי שמעוניין ביותר מידע ו/או להרשם להרצאת מבוא בחינם על המדיטציה הטרנסנדנטלית לראות את האתר
meditation.org.il
יש שם הרבה מידע שימושי, מחקרים מדעיים, וכו'
בתחתית דף האינטרנט אפשר גם להרשם להרצאת מבוא - מנסיוני זה חשוב לשמוע על המדיטציה הטרנסנדנטלית ישירות מהמקור - ממורה מוסמך למדיטציה טרנסנדנטלית - ההרצאה היא בחינם אז שווה לשמוע ולהתרשם - ואז תוכלו להחליט בעצמכם!

בהצלחה!
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 692750
למי שאין לו כוח לקרוא את התגובה הארוכה, הנה סיכום קצר מנקודת מבטי:

הצלחתי למצוא איפשהו באינטרנט מישהו אחד שבמקרה מאוד מרוצה מהדבר הזה וכתב קצת מלל משבח, ולכן העתקתי את מה שהוא כתב.

המדיטציה הטרנסנדנטלית היא ארגון גדול ועשיר. יש להם כסף לממן כל מיני מחקרים. התוצאה היא סדרה של מחקרים באיכות נמוכה. באופן כללי אין להם מחקרים רציניים שמראים שמדיטציה טרנסנדנטלית טובה יותר משיטות מדיטציה סבירות אחרות. אבל מעבר לכך: יש שיטות אחרות להירגע. לדוגמה, לשבת ולקרוא ספר.

וכמובן שאני לא מרוויח כלום מההודעה הארוכה שלי, אבל כנסו–כנסו לכתובת ללא קישור שבסופה.
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 692756
רוב האנשים יכולים להרגע על ידי מוסיקה או אמנות אחרת שהם מחבבים. יותר זול וכנראה גם יותר אפקטיבי.

המדיטציה שייכת לתקופה בה לא היו שום אמצעים מודרניים להפעלת מוח, כלומר זו טכניקה מיושנת ולא הכי יעילה אפילו אם היא עובדת.

מה יותר מרגיע מזה ?

אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 692761
למדיטציה יש יתרונות שנבדקו ושאין בדרך כלל בשיטות שהזכרת.
עם זאת, ניתן לעשות מדיטציה *לא* טרנסנדנטלית מבלי לשלם לארגונים וכתות, בצורה פשוטה יחסית ובלי הוצאות מיותרות.
הייתי מהמר שאפילו לימוד של שיטות בסיסיות דרך הרשת יעשה חלק מהעבודה.
מה שקשה, כמו בכל לימוד עצמי, זאת המשמעת, ולפעמים תרגול בקבוצה עדיף ולו מהבחינה הזאת.
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 692765
מי בדק ? מה בדק ?

אם צריך משמעת ו"תנאים מוקדמים אחרים" לתהליך - כנראה אין השפעה חזקה לאותו תהליך (כי מה שמשפיע באמת לא זקוק לקביים כדי שיתקיים).

תרגול בקבוצה אינו שייך להשפעה של מדיטציה כשלעצמה (אולי רק להגביר אותה) כי דינמיקה קבוצתית יש לה כוח משל עצמה. למשל: תשווה את ההרגשה הטובה של מספר אנשים שמשחקים באיזשהו משחק שאהוב עליהם שלא דורש ריכוז גבוה מדי, נניח שש בש, הם ישיגו יותר רגיעה מלחצים מאשר כל תרגול מדיטציה. (אם המשחק תובעני, למשל הימורים בשש בש או משחק תחרותי, לא תהיה רגיעה, דווקא להפך. אבל בכל מקרה – תהיה התנתקות ממה שקרה לפני המשחק).

הבעיה בדינמיקה קבוצתית היא: אינה זמינה רוב הזמן אלא אם כן אתה "חבר מועדון" במשחק פופולרי.

אני משחק שש בש נגד המחשב הרבה ומשיג התנתקות ורגיעה די טוב. זה לא קשור לדינמיקה חברתית אלא לכך שאני נכנס לסוג של זרימת חישובים שתופס אותי חזק. לא חושב שזה ספציפית לשש בש, כל עיסוק אינטלקטולי שדורש ריכוז משמעותי כנראה עושה זאת. אז למה ללכת לפעילות משמימה כמו מדיטציה.
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 692787
נדמה לי שכבר צירפו פה בדיון לינקים למחקרים, למשל אצל ברקת לקראת סוף הדיון.

''מה שצריך משמעת ותנאים מוקדמים כנראה שאין לו השפעה חזקה'' - אז לשיטתך חדר כושר לא משפיע על הכושר ואוניברסיטה לא משפיעה על ההשכלה. תמהני.

''תשווה... שש בש... למדיטציה...'' - רגע, תן לי לדמיין, מי יותר רגוע, שחקני שש בש מול נזירים בודהיסטים. תמהני בריבוע.
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 692792
שש בש מול מחשב זה לא כמו שש בש מול שחקן אנושי.

נסה לדמיין תחרות מדיטציה (ואגב, המהרישי היה דווקא הינדי ולא בודהיסטי. אבל זה לא ממש משנה).
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 692796
בפסקה הרלבנטית דובר על מספר אנשים, לא על מחשב.

למה לנסות? (ולמה דוקא המהרישי רלבנטי כאן? אני בפירוש הזכרתי סוגים שונים של מדיטציה).
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 692802
"שניים" זה "מספר" אנשים במיוחד אם אחד מן השניים הוא "מנטור" שמכיר היטב כיצד מפעילים דינמיקה קבוצתית.

בתגובתי היום הסברתי יותר את יחסי הגומלין בין "שש בש מול המחשב" לבין "שש בש כמשחק בין _אנשים_".
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 692801
אני לא מתרשם מ"מחקרים" למרות שלפי הרוח הנושבת באתר זה "מחקרים" הם הוכחה אולטימטיבית.
רק מחקרים שבהם "מודדים" מספרית משהו נחשבים בעיני (בתנאי שהחוקרים לא מסבנים).

מדיטציה זה סוג של הפעלת רגשות ו/או ריכוז . אם היא יעילה זה מורגש חזק בניסוי אישי או מהתבוננות אצל אחרים, לא צריך שום תרגולת ומשמעת כדי לחוש בתוצאות . תרגולת ומשמעת עולים _כצורך רק כאשר רוצים ליצור סוגסטיה שתופעה מסויימת מתקיימת. כאשר תופעה ברורה ואפקטיבית אין צורך בסוגסטיה שתשכנע אותך שהתופעה קיימת. אם לא להסתמך על ניסוי אישי אלא להסתמך על מפורסמות: ווידוי אצל כומר או שיחת נפש אצל רבי מפעילה תהליכי מדיטציה בלי הכנות מרובות ובלי תרגול. הם מכירים את הנושא (ויתכן שגם נזירים בודיסטים מכירים וגם שרינקים מכירים זאת). אופן הפעולה במקרים הללו הוא יותר דינמיקה קבוצתית בין אנשים (המנטור ו"תלמידו"); לא הטכניקה של שינון מילים חסרות פשר או "הסתכלות פנימה" וכדומה (המנטור הוא זה שיוצר את הדינמיקה: הוא לוחץ על "נימי הנפש" שלך).

הדוגמאות "חדר כושר" ו"אוניברסיטה" לא רלוונטיות. מדיטציה והלכי רוח וריכוז הן תופעות בסיסיות של פעולת המוח שלא מצריכות לימוד (כמו שתינוק לא צריך ללכת ל"בית ספר להליכה" או ל"קורס להליכה נכונה"). מה שצריך הוא לנתב את המוח לפעילות אפקטיבית (שמשתנה באופן אינדווידואלי).

"שש בש נגד המחשב" לגבי אישית כרגע היא פעילות מרגיעה מסיבה כלשהיא שקשה לי לקבוע מהי. אבל זו פעילות אפקטיביות באופן חד וברור. שש בש מול אנשים פועלת באופן שונה בגלל שמול אנשים יש דינמיקה חברתית (שיכולה לבוא על רמת המשחק אבל זה לא מעניין את מי שאינו נחוש לנצח). שש בש תחרותי או הימורי אינו מרגיע אלא מתסיס.

אל תבלבל בין שתי פעילויות: משחק נגד מחשב (שזו פעולה חישובית נטו) ודינמיקה בין אנשים (שזה ערוץ אחר, רגשי נאמר). כל אחת מהפעילויות פועלת כשלעצמה אבל השילוב בין שתי הפעילויות יהיה סינרגני.
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 692803
תינוק אנושי לא יודע ללכת. אם הוא לא יגדל בין אנשים אלא בין זאבים, לא בטוח שהוא ילמד ללכת זקוף.
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 692840
בנסיבות רגילות התינוק ילמד ללכת רגיל.

טוב - המטא הרגל הוא חיקוי הסובבים.
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 694573
הי יועז,
אשמח אם תיצור איתי קשר בפרטי
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 694578
אין לי שום קשר ליועז.
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 694592
אמ,
מי כתב את המאמר "אני מורה למדיטציה לשעבר?
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 694594
עקבי במעלה הפתיל עד לכאן.
עם זאת, אני בספק רב אם הכותב של אותה תגובה מ-‏2003 יהיה זמין לענות לך.
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 694597
אשמח לדעת מי כן יכול לענות לי לגבי מדיטציה
here, there and every where 694602
עכשיו מששאלת, כל מי שקורא באתר ומעונין עשוי לענות לך, או שלא, על פי בחירתו.
עם זאת, נראה לי שיש אתרים בעברית עם הרבה יותר מידע בקשר לנושא הזה מאשר דוקא כאן.
האמת על מדיטציה טרנסנדנטלית! 704694
צריך להיזהר מאנשים באינטרנט שמציגים את עצמם בתור מורים למדיטציה טרנסנדנטלית, או בתור מומחים בנושא! (אפשר מייד לראות בשליליות הרבה שמשהו לא בסדר כאן!). יעוז נראה מאוד מבולבל - הוא סומך יותר על מה שהוא קורא באתרים מוזרים באינטרנט מאשר על ההתנסות האישית והידע שלו. כנראה מתישהו הוא למד מדיטציה טרנסנדנטלית, וקרוב לוודאי שהוא לא בא לקבל צ'קינג (שזה בדיקה אישית של תרגול המדיטציה טרנסנדנטלית ע"י מורה מוסמך), ולכן אי אפשר לדעת אם התרגול שלו הוא נכון. כנראה כל השליליות הזאת באה כתוצאה מתרגול שגוי! כאן חשוב להבהיר שאת המדיטציה טרנסנדנטלית מלמדים מורים מוסמכים שהוכשרו במיוחד על ידי מהרישי מהש יוגי, ומיליוני אנשים בעולם נהנים מחיים טובים בריאים מאושרים ומוצלחים יותר כתוצאה מתרגול המדיטציה הטרנסנדנטלית! כל מי שטוען שמדיטציה טרנסנדנטלית זה כת לא מבין דבר - איך אדם שקיבל טכניקה של "עשה זאת בעצמך" שייך לכת?! זה מגוכך לחלוטין! (כן, אחרי 4 ימים של שעה-שעתיים הדרכה ביום על ידי מורה מוסמך למדיטציה טרנסנדנטלית יש לאדם את כל מה שהוא צריך כדי לתרגל את המדיטציה הטרנסנדנטלית לעצמו בזמנו החופשי בלי שום קשר ותלות בארגון המדיטציה הטרנסנדנטלית!). מיליוני אנשים מכל רחבי העולם מתרגלים מדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית קיימת כבר יותר מ -50 שנה! האם אתם חושבים שכל האנשים המפורסמים כמו ג'רי סיינפלד, אופרה וויפרי, קאטי פרי, אלן דגנרס וכו' שמתרגלים מדיטציה טרנסנדנטלית שייכים לכת?! יש הרבה אנשים אינטלגנטים מכל רחבי העולם שמתרגלים מדיטציה טרנסנדנטלית ומקבלים תוצאות מצויינות ומדהימות. כל מי שרוצה לקחת מהזכות של מהרישי צריך להתבייש בעצמו! כל המטרה של מהרישי להביא את טכניקת המדיטציה טרנסנדנטלית לעולם זה כדי שאנשים יחיו חיים טובים יותר, ללא מתחים, עם בריאות טובה, יעילות בפעילות והצלחה. מהרישי תמיד עודד אנשים מכל התרבויות ומכל הדתות לשמור על הדת והמסורת והתרבות שלהם, הוא נתן לאנושות כלי/טכניקה שיכולה לשפר את החיים לכל אדם בלי שום קשר לפילוסופיה אמונה או דרך חיים. להשמיץ את מהרישי מהש יוגי או לומר שארגון המדיטציה הטרנסנדנטלית זה כת זה עוול לא יתואר! מהרישי לעולם לא ביקש שיעריכו אותו על התרומה הגדולה שלו לאנושות, אבל להשמיץ אדם טוב וטהור כזה, זה משהו שיכול לבוא רק מבורות או מאנשים שיש להם אינטרס לקדם את דברים שטחיים שלהם או מסיבות נסתרות.
אני מתרגל מדיטציה טרנסנדנטלית כבר הרבה שנים וזה עשה לי ולהרבה אנשים אחרים המון טוב בחיים. ואני ממליץ ללמוד מדיטציה טרנסנדנטלית רק דרך האגודה הבינלאומית למדיטציה בישראל ורק דרך מורה מוסמך למדיטציה טרנסנדנטלית - אז אתם בטוחים שאתם מקבלים את הטוב ביותר! אני מאחל לכולם הצלחה עם הכל! כל מי שלומד מדיטציה טרנסנדנטלית בצורה נכונה מקבל את התוצאות הרצויות! סליחה שאני משתמש במילים קשות לגבי כל מי שמנסה להאפיל על מהרישי או על ארגון המדיטציה טרנסנדנטלית - בגלל אנשים כאלה שמפיצים מידע שגוי ומטעה - זה מונע מהרבה אנשים טובים ללמוד מדיטציה טרנסנדנטלית, משהו שיכול לעזור לכל אדם בכל מצב ובכל מקום. ולכל מי שיש עדיין ספק כלשהו - יש יותר מ -670 מחקרים מדעיים שרובם פורסמו בכתבי עת מדעיים כמו "סיינטיפיק אמריקן", "דה אמריקן ז'ורנל אוף סיינס" וכיו'יב שמוכיחים את היעילות ואת התוצאות הטובות של המדיטציה טרנסנדנטלית בהמון תחומים בחיים. וזה לא מחקר אחד או שניים... אלו הרבה מחקרים שבוצעו ב-‏33 מדינות!
דוד
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 728372
חברים תתרחקו מהמדיטציה הזו, זה מסוכן.זה מזמין ישויות לתוך הגוף!
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 728378
מה יש לך נגד ישויות?
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 728387
מה איתך, זה מתחיל ב"ישו" ימח שמו וזכרו. ועוד ברבים!
אני מורה לשעבר למדיטציה טרנסנדנטלית. מדיטציה טרנסנדנטלית היא כת 728416
הבנתי. כמאמר חז"ל: הכל פוי והישות נתונה.
בילבול 184678
אני ילד 19 קוראים לי קובי ומי שכתיו את המאמר הזה בילבל אותי אני חשבתי שכול העיניין הוא הארה האיתי בדיקעון ולא חשבתי על איך ומה וכמה ,בקיצור הסוף שינה אותי לגבי הכול הבנתי שהכול חרתה ברתה הסבר:יום אחד אני ניפגש עם דוד שלא רעיתי 5 שנים ויצה לי לסוכך עמו והוא הסביר לישהחיים צריך לקחת בקלות לקחתי מחלק מהדברים שלו אליי והרגשתי טובב מאוד התחזקתי נפשית (עכשיו אני בירידה)הוא סיפר לי על סדנה למודעות עצמית וניכנסתי לזה בקיצור אני יום שישי מרגיש מלך לחבר היה יום רישון גיוס עז חגגנו,היתה בחורה שאנינידלקתי עליה כול זה קשור מאוד למה פעם אנילא ידעתי לדבר עם בחורות עז תבינו אותי אמירתי לה משהו אני לא זוכר מה אני זוכר שרכדתי איתה צמוד ודוד שלי עלה לי לרואשאני מת אני מיסתכל עליה ואנימאושר מהכוח שיש לי אני 'מלך' דוד שלי אמר לי תיקרה את הספר הנזיר שמכר את הפררי שלא עוד לא קראתי אותו,בקיצור הסוף שינה אותי אני לבד צריך להשתנות אבל אני בפחדים אני צריך עזרה בבקשה אני בדיקעונות אני ליפעמים בפחדים מעצמי מחקה לתשובה קובבה.
מאמר מהארץ של יום שישי האחרון שעושק בתכום המדיטציות 189689
רק לנשום עמוק ולהירגע 198716
התהליך מרתק ונכון!!! לגבי המסקנות - אני מסכימה שלפנק את עצמנו זה עוזר, אבל לא פחות חשוב לקחת פסק זמן. כל אחד מאיתנו, אם יקח לעצמו באופן קבוע- חצי שעה בבוקר וחצי שעה בערב לעשות משהו שהוא אוהב כבר ירגיש הרבה יותר טוב ויותר רגוע. מניסיון זה מה שעומד בבסיס כל התאוריות שווה לנסות.
רק לנשום עמוק ולהירגע 199170
לישון זה נחשב?
בהחלט כדאי לחשוב ולבחון 248811
אבל חוץ מלשמוע מוזיקה, שזה דבר נפלא - גם אני ממליץ, פשוט להקדיש צומת לב מלאה למוזיקה נטו, ואפילו להרשות לעצמך להירדם, אז חוץ מזה - בהחלט יש משהו קסום בהתרגעות. אני יכול בהחלט להבין אנשים שמחפשים את זה, ולשמוח עם כל אלו שמוצאים. שווה להמר עבור איכות חיים. בייחוד אם התוצאה מלווה אותך לאורך כל החיים.
מכל מקום - ההתנסות שלי בתחום הזה שטחית כמעט כמו שלך, אבל אני אתרום אותה גם לטובת הרחבת המאמר בתגובות:
קודם כל - אלכוהול מצליח לפעמים להכניס אותי לריכוז של תובנה. לעיתים אחרות לשחרור, וכמובן יש עוד חוויות.
גראס ליווה אותי בתהליך של היכרות עם עצמי, אבל גם גרם לי בפעם הראשונה שהתמסטלתי כהוגן להזיות שלא מהעולם הזה. מומלץ ביותר, למרות אלמנט הפחד.
כמה ימים לאחר ההתנסות הנ"ל, ואולי יש קשר - התנסיתי לראשונה במדיטציה - חוויתי כניסה לצ'קרה השנייה שכללה גם הזייה נהדרת, אבל בניגוד לזו של הגראס - מאוד מרגיעה. ההדרכה הייתה אישית ולא ממקצוען, אבל מאז, למרות שניסיתי לחזור ולהגיע לחוויה דומה לבד, או בהדרכה בקבוצה לא הצלחתי להזות יותר:(
מה שכן - הצלחתי בחלומות להגיע לתחושה מאוד ממשית של תעופה. יופי של חוויה. כולן אגב הולכות יופי עם מין מפונטז משובח.
זהו. כאמור, ניסיתי עוד יוגות, טאי צ'י, מדיטציות, וכו', אבל לא הגעתי לחוויות משמעותיות. גם לא להירגעות משמעותית.
אני אציין אולי לסיום גם את שיטת אלכסנדר - הפעם הראשונה שהתנסיתי בשיטה הייתה ממש נהדרת - פתאום הגוף מרגיש שונה ומתנהג נכון. לצערי - שנתיים אח"כ כשנרשמתי לקורס קצר של תשעה שיעורים - שוב - החוויה הייתה פחותה בהרבה:(
חולצה או דיסק יכולים לעזור רק לאותו רגע... 263079
נכון שאין צורך להוציא הון על קורסים של מדיטציה, אפשר לקנות ספר על מדיטציה וזה מספיק לדעתי (מנסיון)ץ
ולגבי הבורות שאתה מעלה בעיניין המדיטציה היא פשוט גרועה.
המדיטיה תורמת להמשך חיים שלווים והמיתיים היא מאפשרת ליראות (במקרה שלך אולי זה קשה) את הטבע ביופיון האמיתי המדיטציה נותנת לך אפשרות להתבונן פנימה אל הנפש לחוות את האושר האמיתי בדברים הקטנים שעוברים עלייך כמו למשל פרח שצומיח או השקיעה או סתם מזג אוויר גשום, הכול מסביבך נעשה איטי ואתה מצליח להתבונן ולראות את הנעשה סביבך ולא להרגיש שאתה ריק.
הדלאי למה כטרחן כפייתי? 341262
מאות חוקרים חתמו על עצומה הקוראת למנוע מהדלאי לאמה להסביר בכנס מדעי כיצד תרגול מדיטציה משפר את יכולתו של האדם לחוש חמלה:
למה לסתום לדלאי את הפה? 341271
אמנם לא קראתי את הקישור עד סופו (אני קצר רוח‏1), אבל לא ברור לי למה למנוע מהדלאי לאמה לדבר. הדלאי לאמה רוצה להציג מחקר, שיציגו, ויעמידו לבחינה מדעית. חושב מישהו שהמחקר שגוי, במתודה שלו או במסקנות שהוא מסיק - קדימה, שיתקוף אותו (עניינית) ויציג את נקודות התורפה שלו. סתימת פיות (במיוחד כאשר מדובר על אישיות פוליטית מסוגו של הדלאי לאמה) מצטירת
רע (לא בגלל קוצר ידו או רשעותו של הצייר).

___
1 גם.
למה לסתום לדלאי את הפה? 341272
ד"ר יי ראו, חוקר מוח מאוניברסיטת נורתווסטרן: "לא ייגרם כל נזק אם הציבור יבין שהמדענים האלה, המכריזים על עצמם כמאמינים, ממלאים תפקיד כפול - גם של חוקרים וגם של תומכי האמונה שלהם"." - במלים אחרות, יש חשש סביר שהמחקרים אינם מהימנים. בכנס מדעי זה מה שצריך להכריע, ולא השאלה איך זה מצטייר בציבור (ובכלל, איך היתה מצטיירת בציבור הידיעה ש"המחקר מוכיח" שיש אמת בטענות המודטים, ולראיה הדלאי למה הציג עבודה שלו בכנס מדעי?).
למה לסתום לדלאי את הפה? 341275
זה מתחיל להיות מסובך. אם בשם החשש של ''איזה רושם הציבור יקבל'' ימנעו מאנשים לדבר בכנסים, נפתח כאן פתח לצנזורה פוליטית. אני חושב שהרצאה של הדלאי לאמה היתה יכולה להיות מעניינת מאוד.
למה לסתום לדלאי את הפה? 341376
אתה היית רוצה שמר פז ינאם בכנס של ארכיאולוגים על ההוכחות לקיום מעמד הר סיני? שבריאתנים יוזמנו לכנסים מדעיים על אבולוציה? שחנה קורן תיתן הרצאה בכינוס השנתי של הפסיכולוגים?

העניין של "איך הציבור יקבל" עלה רק כטענת נגד ל"איך הציבור יקבל את ביטול ההשתתפות".
למה לסתום לדלאי את הפה? 341455
לא סתם אני קורא לעצמי קורא נבוך. יש פה בעיה אמיתית. אנשים בעלי אג'נדה שמבצעים סלקציה בעובדות הם סכנה, מוסכם. אבל גם צנזורה של מקוריות בשם הדוגמה היא מסוכנת. נדמה לי שאחד הנימוקים החזקים בזכות הלגיטימיות של "צנזורה" של שרלטנים ( ואג'נדיסטים) היא שכאשר החשש לניצול ציני של הבמה הוא קטן, המדע כן מגלה פתיחות.

למשל, אני הייתי שמח לראות מחקרים רציניים על התהליכים ההסתברותיים שעומדים בבסיס האבולוציה, אבל אני חושש שרוב מי שמתעסק עם הנושא, נגוע בחוסר יושר. נראה לי שההתעסקות הפוליטית של הבריאתנים פוגעת בהתקדמות המדעית בתחום הזה.

לדעתי אין דין הרצאה של הדלאי לאמה כדין הרצאה של חנה קורן. גמ צריך לזכור שהוא הוזמן על ידי המארגנים.

אגב, הנה לינק מעניין שכבר נתתי (לפחות) פעם:
למה לסתום לדלאי את הפה? 341462
זה מתקשר יפה מאד למה שכתבתי היום מפיה של ג'ודית ריץ' הריס ( תגובה 341233 ).
341473
החמצתי את הפעם הקודמת, ולכן כמה טוב שנתת שוב את הלינק!
סיפור מרתק.
למה לסתום לדלאי את הפה? 342397
גב' טארג היא אחייניתו של השחמטאי בובי פישר. אני חושב שהעולם ישמח אם היא תצליח לרפא את דודה, ולא חשוב אם תעשה זאת מקרוב או מרחוק.

לגבי הרצאת הדלאי-למה, זה באמת נראה כמו אמבוש מאורגן ע"י סוכני ממשלת סין. איזה נזק כבר ייגרם משמיעת הרצאתו של הדלאי למה?
למה לסתום לדלאי את הפה? 342432
אתה שואל איזה נזק? נו, באמת. היוקרה, כמובן. היוקרה המדעית הדגולה!
למה לסתום לדלאי את הפה? 342444
אם אני לא טועה הגב' טארג נפטרה בינתיים (ראובן צירף לינק מאד מעניין לפני כמה ימים). לא ידעתי על הקשר שלה לבובי פישר.

איזה נזק כבר ייגרם משמיעת הרצאתו של הרב איפרגן בכנס טכנאי הרנטגן הבא?
למה לסתום לדלאי את הפה? 342494
קרא בלינק שצירפתי http://www.findarticles.com/p/articles/mi_m2843/is_2... ותגלה שהגברת היא דור שלישי של עוסקים בתורת הנסתר ובשאר חוכמות איזוטריות. הגברת צעירה למדי ולכן יתכן שמדובר באימה או משהו כזה.
איזה נזק כבר ייגרם משמיעת הרצאתו של הרב איפרגן בכנס טכנאי הרנטגן הבא? לא ייגרם (מלבד אולי בזבוז זמן). נזק מסויים ייגרם אם יתקבל הרושם שלא מוכנים אפילו לשמוע. הרב איפרגן לא זקוק לכנס טכנאי הרנטגן או לחותמת שלהם כדי למצוא מאמינים.
למה לסתום לדלאי את הפה? 342495
לא קראת את הלינק שצירפתי, נכון?
למה לסתום לדלאי את הפה? 342504
אל תהיה רשע. יש הבדל משמעותי בין ''לא קראת את הלינק'' לבין ''לא קראת את כל הלינק''. מאחר ובסוף הלינק שלך מסופר על מותה של הגב' ברור שלא קראתי עד הסוף. הכותב שלך דחה את ''גילוי האמת'' יותר מדי והסבלנות שלי נשברה.
להגנתי, אציין שהלינק שהבאתי (המספר על הרקע המשפחתי ה''אזוטרי'' של הגב' הביע ספקות לגבי ערך עבודתה, עוד לפני מותה). מה שמוכיח שלא צריך לאכול את כל החביתה כדי להריח שהיא מקולקלת.
למה לסתום לדלאי את הפה? 342506
כן, אבל אחרי שהעירו לך שהיא מתה, המשכת להחשיד אותה. אגב, אין לי בעיה עקרונית עם מחקרים כאלה, כל זמן שהם מבוקרים היטב (וממומנים פרטית אם אפשר), וניכר בה בגברת טארג שהיא הפנימה את החשיבות של double blind וכולי.
למה לסתום לדלאי את הפה? 342512
הלינק שלך מספר שהיא ושותפה כלל לא קיימו את ה-double blind. הם חשפו את התוצאות לפני הניתוח הסופי והגישו תוצאה מעובדת.
מתברר גם שלא כל המממנים היו פרטיים. בין המממנים היה גם משרד הבטחון (זה בלינק שלך או בשלי).
נראה שהנקודה החשובה ביותר בלינק שלך, היא מידת האימון שיש לתת במנגנון הנקרא "בחינת המאמר בקריטריונים מדעיים ע"י הבודקים והעורכים של הפירסום". בסופו של דבר הבוחן נאלץ לתת אימון ביושרה של המחבר. מה שהמחבר לא מספר לבודק (ותמיד יש דברים כאלו) הוא לא יכול לדעת. הוא רק קורא של המאמר ולא בלש מדעי ומכונת אמת. אני חושב שהמנגנון קיים כדי לנפות דברים שהם חסרי ערך על פניהם. הוא אינו יכול להיות קריטריון לערכו הממשי של המאמר. להבדיל למשל מ"הדירות" (אישור של תוצאות הניסוי ע"י גורם בלתי תלוי. עוד דבר שחסרונו במקרה הזה היה חשוד מראש).
למה לסתום לדלאי את הפה? 342543
אני מסכים איתך שיש הערכה מופרזת ליכולות ביקורת העמיתים. אבל המנגנון לא קיים כדי לנפות דברים חסרי ערך (למרות שזאת לפעמים תוצאה טיבעית). ביקורת העמיתים נועדה לנסות לתפוס נואנסים שהמחבר עצמו פיספס. בדיון על הטרחנים שוחחנו פעם על העניין הזה. הטכניקה הזאת היא בעיתית יותר במאמרים ניסיוניים או נומריים.
למה לסתום לדלאי את הפה? 342555
ראיתי כמה מקרים שמתמטיקאים עובדים בקבוצות קטנות (2-3 אנשים) והם בודקים איש את רעהו כדי לגלות טעויות, קפיצות ו"מגרעות" לוגיות. בגלל רמת ההתמחות היום, אני לא מצפה מבודק שיגיע לרמה הזאת. כלומר לפעמים, עצם העובדה שהמחבר מגיש את המאמר אומרת יותר לגבי נכונותו מאשר בדיקת הבודק. לדעתי חשוב להדגיש נקודה זו. המעסיקים שלנו לעולם לא יקבלו אותה, משום שמשמעותה היא שאין להם ברירה ובשלב מסויים הם תלויים ביושרה שלנו ו"כלי הערכה אובייקטיביים" הם מושג מפוקפק או לפחות טעון הוכחה.
אני נכנס לכל הסיפור הזה, רק משום שבלינק שלך יש דוגמה ממש יפה. עורך העיתון שבדק אישר ופירסם את המאמר, גם ערב לקרידיטציות המדעיות שלו במידה כזו או אחרת. ברגע שסופר לו על הצורה שבה טיפלו בתוצאות הוא לפתע "התנער" לגמרי מן ה"עריבות" שנתן. השאלה הנשאלת היא האם הוא יכל לגלות בעצמו את מה שסופר לו. מסופקני.
המסקנה היא שפירסום מדעי בעיתון נחשב הוא קריטריון חשוב אבל לא תמיד מספיק.
למה לסתום לדלאי את הפה? 342559
מרוב עצים, שכחתי את היער.
ואם גם כתבי עת מדעיים שורצים במאמרים לא חשובים/לא נכונים/לא מדעיים מה האסון אם בכנס מדעי תהיה "הופעת חימום" של הרב הרנטגן? אני מבין שמפחדים מן הספק של "חותמת כשרות מדעית". מאחר ואני מפקפק בערכה של החותמת, אפילו אם היא כשרה למהדרין מן המהדרין, אני מסרב להיבהל.
מבחינת אלו הרוצים להשתכנע אין הבדל בין כנס מדעי רציני או הרצאה במתנ"ס או המלצה של תמהוני עם תואר מדעי.
למה לסתום לדלאי את הפה? 342562
דווקא נראה לי שהייתי זע באי נוחות לו הרנטגן היה מופיע בכנס רדיולוגים, אבל נדמה לי שהדלאי לאמה הוא לא בליגה הזאת בכלל, ולא צריך להתרגש במיוחד. אם הבחור השתתף במחקר, שיציג אותו, אדרבא.
למה לסתום לדלאי את הפה? 342565
איני מסכים איתך. חשוב על כל דברי ההבל שמפיצים חסידי היוגה והמדיטציות למיניהן (תורת השדה המאוחד). ספק אם חסידי הרנטגן מגיעים לרמה הזאת.
במחשבה שנייה, כל העסק נראה לי מפוקפק. זה לא נראה בדיוק כנס מקצועי-מדעי. הרי הדאלאי-למה לא ערך את המחקר. לא אתפלא אם מארגני הכנס הזמינו את הדאלאי-למה כדי לעורר עניין ציבורי רחב בכנס שלהם ואולי אפילו יזמו בחשאי את העצומה נגדו.
למה לסתום לדלאי את הפה? 342573
דיר באלאק, מדובר על הדלאי לאמה, לא על המהרישי יוגי. הוא חתן פרס נובל לשלום והמנהיג הגולה של טיבט.

אגב, היכרתי פעם מישהו שרצה ללכת לכינוס מדעי שאירגן ה"רברנד" מון ( או שמא זה היה המהרישי, זיכרוני בוגד). טענתו היתה: אם נותנים כסף למחקר מדעי, מה איכפת לי מה המקור. ברגע האחרון הוא השתפן.
למה לסתום לדלאי את הפה? 366386
עדכונים מהכנס: http://www.wired.com/wired/archive/14.02/dalai.html
למה לסתום לדלאי את הפה? 372357
אני הכרתי אחד שהתחתן אצלו. (ישראלי)
איינשטיין טעה! 344279
אגב ביקורת עמיתים, בphysics today לפני כמה חודשים יש סיפור חצי משעשע על איינשטיין:
מתברר שהוא החרים את ה phys rev מכיוון שהם שלחו לו דו"ח ביקורת על מאמר שהוא ניסה לפרסם שם. במקום להתייחס להערות הבודק, הוא נעלב ושלח את המאמר למקום אחר. בדיעבד התברר שהבודק צדק והוא טעה, והוא נאלץ לתקן את המאמר ברגע האחרון, אבל הוא לעולם לא חזר לפרסם ב phys rev.
למה לסתום לדלאי את הפה? 342496
"Elisabeth Targ, daughter of the paraphysicist Russell Targ " זאת אותה אחת מהמאמר של ראובן, והמאמר שלך הוא משנת 2001.

אני לא רואה הרבה טעם להסביר למה בכנס מדעי צריכים המאמרים להבחן בקריטריונים מדעיים ולא בנימוקים של "איזה רושם מתקבל" או "איזה נזק ייגרם".
למה לסתום לדלאי את הפה? 342503
"I never cease to be amazed by how easily a set of beliefs, no matter how bizarre, will pass from parents to children, and on to grandchildren"
ייתכן שהוא לא שמע מעודו על מעמד הר סיני?
אותך לאורי פז! 342553
למה לסתום לדלאי את הפה? 341277
אדרבא - אם יש חשש סביר שהמחקרים אינם מהימנים‏1, שיקימו ויחשפו את התרמית (או הטעות).

__
1 ולי, באופן אישי, קשה להשתחרר מהתחושה שהחשש הזה אכן קיים.
למה לסתום לדלאי את הפה? 341282
גם לדעתי החשש הנידון קיים בהחלט. מה שלא ברור לי הוא מדוע החוקרים אינם חוששים משינויים במח בעקבות טיפול פסיכולוגי, אבל שינויים בעקבות מדיטציה מפחידים אותם.
למה לסתום לדלאי את הפה? 341380
מי בדיוק צריך לקום ולחשוף? בטח לא מארגני הכנס ההוא.
למה לסתום לדלאי את הפה? 341388
מי מבאי הכנס שסבור שמדובר בשטויות. במקום לפעול נגד הרצאתו של החוקר המכובד, שיפעלו למען הרצאה הסותרת את ממצאיו.
למה לסתום לדלאי את הפה? 341397
הם יתפנו לזה מיד כשיגמרו את הדיון עם דורון שדמי.
למה לסתום לדלאי את הפה? 341577
חשבתי פעם שבשביל להתקבל לכנסים צריך לשלוח אליהם מאמרים איכותיים הקשורים לנושאי הכנס, ושאת מי ששולח מאמר מופרך מטאטאים מכל המדרגות. לא ידעתי שצריך לקבל אותו ולהכין הרצאת נגד. אני רץ לכתוב איזה שניים שלושה מאמרים שמוכיחים שקנטור טעה - נתראה בארה"ב עוד חודש!
למה לסתום לדלאי את הפה? 341802
זהו, שה''אליהם'' שצריך לשלוח מאמרים איכותיים הקשורים לנושאי הכנס, כמו גם האוחזים במטאטא, הם מארגני הכנס. אם אלו יקבלו את מאמריך שמוכיחים שקנטור טעה (בין אם בהסתמכות על המתמטיקה המונדית ובין אם בהסתמכות על המחזות של מונדי), ויזמינו אותך לנאום בכנס, תביעתם של אלון עמית ואגודת ''הגידו כן לתור'' למנוע ממך לשאת את דבריך - אינה ראויה. לכל היותר הם מוזמנים לשלוח למארגני הכנס את מאמרם החושף את טעויותיך ותרמיותיך. אם מארגני הכנס יחליטו להזמין אותך להרצות את טענותיך שקנטור טעה, לא בגלל שהשתכנעו ממאמריך, אלא בגלל שאמא שלך היא אשה מפורסמת - יש להניח שהדבר יפגע יותר בכנס מאשר בשמו הטוב של קנטור.
למה לסתום לדלאי את הפה? 341804
צודק.
למה לסתום לדלאי את הפה? 341821
אני עומדת עכשיו להוציא את ספרי הגדול על יסודות המתמטיקה ההומאופטית שפיתחתי (גילוי ראשון), ואין שום אפשרות לסתור אותה. אני מקווה שחסינות זו לא תעמוד לי לרועץ אצל מארגני הכנס. ראו הוזהרתם.
למה לסתום לדלאי את הפה? 342315
ואם נראה לך שמארגני הכנס עושים טעות קשה בשיקול הדעת, אין מקום לאיזו עצומונת?
למה לסתום לדלאי את הפה? 342442
לא.
כלומר אפשר לכתוב להם ולהאיר את עיניהם, אבל עצומה היא משהו שונה. עצומה היא משהו פוליטי שכוחו בפומביותו ובמספר החותמים עליו, לאו דווקא בתקפותן של הטענות המובעות בו.
למה לסתום לדלאי את הפה? 342623
ואכן, הפומביות ומספר החותמים הם יותר חשובים כאן מתקפות הטענות. לפחות מן הסיבה הזו: החשש העיקרי של העוצמים הוא מהיוקרה המדעית-כביכול שתתווסף לאולי-פסאודו-מדע שמדובר בו‏1. אם החשש הזה מבוסס (ומהפתיל ניכר שיש שפנים לכאן ולכאן), ואם למרות הכל הוא ירצה בכנס, אז לפחות יוודע בציבור שחלק מהקילה המדעית לא חותם על המחקרים הללו, והיוקרה תיפגם.
הרצליה 348113
אני בת 59 סיימתי השבוע את קורס הוויפסנה.והנני יכולה לומר שזה הדבר הכי טוב שעשיתי בחיי. פרוש הוויפסנה הוא "אומנות החיים".(שאינה נלמדת באף מקום בעולם)
אדם שאינו מתנסה בדבר מה הוא בור בדבר המסוים הזה.
לכן אינך מומחה לתת הצעות לאחרים בעניין הוויפסנה.
צר לי מאוד שחיפשת קיצורי דרך. הוויפסנה היא התשובה לכל הסבל בעולם.מי יתן ואנשים יתעוררו וילכו להתנסות בשיטה כדי למנוע מעצמם עוד סבל.
כמו כל דבר רציני ובעל משמעות עירכית צריך לעשותו ברצינות מוחלטת.אם מוותרים אפילו בקצת מפספסים את המטרה.
אתה עדיין לא הייתה מספיק בוגר כנראה ללכת לקורס וויפסנה, שהיה מציל אותך כשהנך צעיר.
אני שולחת לך את ברכתי ומי יתן ולא תדע עוד סבל.
הרצליה 348153
ככלל, רצינות מוחלטת בהחלט לא רצויה ;-)
הרצליה 348192
לא אמרת שסיימת קורס וויפסנה? אם כן, אז איך זה שאת טוענת שהיא אינה נלמדת באף מקום בעולם?

וממה בדיוק אמור קורס הוויספנה להציל את גידי? מחוסר האיזון הנובע מעודף הכסף בארנקו?
הרצליה 348271
זה יכול להות מסוכן! אפשר למעוד וליפול על האף!
הרצליה 366896
> „אני בת 59 סיימתי השבוע את קורס הוויפסנה.”

אני שולח לך את ברכתי ומי יתן ולא תדעי עוד סבל.
הרצליה 534466
שלום לך
אני בת גילך והייתי גם עשרה ימים בוויפסאנה.
אשמח שתקרי את חוויתי האישית:וויפסאנה בערבה-הצד הלא מוכר
נרשמתי לוויפסנה מתוך חלטה למדוט ולעבור תהליך רוחני שמתאים לי לשלב ההתפתחות שלי לאורך השנים האחרונות.חיכיתי בקוצר רוח לזמן שאחל למדוט ,בדרך של שתיקה נאצלת כמובטח,אי שם בערבה .מאתגר ,חדש,מסקרן וגם השיטה המיוחדת הנלמדת בה.
ידעתי שזה לא מדיטציה יהודית.קראתי את הצפוי לי שם והתהליך והכללים.התאים לי.
אך בשום מקום לא נרמז על הצפוי שם .דבר שאינו נכתב בפרסומי העמותה לוויפסנה.[וזאת הונאה של הציבור התמים או הלא מודע הפונה אליהם,כמוני למשל ].
ובכן הגעתי בהתרגשות כמו 59 אחרים כמוני שמתוכם 30 חדשים לגמרי המצפים לחוויה וללא נודע המצפה להם.
מלאנו טופס,מסרנו את הפלאפונים וחפצי הערך למשמורת וקיבלנו חדרים צנועים אך נקיים ומתאימים ונוחים למטרה אליה הגענו.
לאחר ארוחה בשעת ערב, התחלנו את השתיקה הנאצלת ,שפירושה לא לדבר עם אחרים,הפרדה בין גברים ונשים ללא כל מגע,חוסר תקשורת בשום צורה עם הנשים שאתנו.זה היה מרגש פשוט לא להשתמש בכלי הדיבור.אפשרי לדבר רק עם המורה,והמנהלת של הקורס.
שלושה ימים ראשונים אתה מודט ולומד את הכלי שיביא אותך לקבלת הדרך למדוט על פי שיטת הוויפסנה.
בערב כל יום ישנה שיחת ראש הארגון שהינו הודי מכובד, וכדבריו איש עסקים שעבר גם תהליך מדיטציה זו ולמד והגיע לעמוד בראש הארגון לאחר שמורו נפטר.איש בעל חוש הומור ומספר סיפורי בודהה מעולה ומוסר לך אינפורמציה ודרך למדוט נכון- אך מנצל את הבמה הזו כדי לספר על בודהה,ישו ועל כמה הוויפסנה אוניברסאלית ומעל לכל דת ,אך עדיין מרשה לעצמו מתחת למעטה דיבורו להסביר כי מרכז האדם הוא להגיע להיות אדם מואר ונותן לך להבין שזו המטרה אליה באת לעולם ניקוי עצמי וניקוי כל הטראומות שעברת בכל הגלגולים ומטרה עליונה להפוך לאדם מואר שלא יחזור בגלגול אחר בדיוק כמו בודהה.גם ישו הוזכר כאדם שהגיע להארה ואנשים עקדו אותו ולמרות הכל הוא הבין את מעשיהם ברגעיו האחרונים.נקודת הכובד היתה על האדם ולא אלוקים ואם כבר הוזכרה דת זאת היתה הנצרות כי גם שם מדובר באדם שהיטהר והפך לאל כמו בודהה למעשה.
לכל דסקס[שיחה] כזאת כמובן חייב להגיע ולספוג בדומיה נאצלת חומר הטפה חבוי בבדיחותא ודיבור רהוט ומלא הומר ללא יכולת להימנע משטיפת המוח במשך עשרת הימים.
וביום השלישי עמדנו לקבל את הויפסאנה.שלא כמו במעמד הר סיני שנשאלנו אם אנו רוצים לקבל את התורה תוך כדי מדיטציה ולפני קבלת ה"עליה בדרגה "כשאתה כבר מחכה לגולת הכותרת שלשמה הגעת אומר לך האיש שהוא מעביר אותך טקס טבילה בגנגס ועליך לומר שלוש פעמים מילה בהודית לשם טבילה.
אינך מודע לטכס זה אך בתוך כל הסיטואציה אתה אומר ומקבל את הזכות למדוט וללמוד אותה.
כל בוקר למעלה מחצי שעה האיש שטוען שהוא לא גורו מתפלל בשפה שאינך מבין ואתה עצום עיניים סופג את המילים שהם תפילה מתוך ספרון קטן של דת הבהאיים מדבריו של בודהה אשר ייסד את השיטה דרך ההארה.אין מצב שיש לך מה לומר בנידון.ואם אתה יהודי שברח מ"כפיה דתית "ולא הולך לתפילה,הרי אן עומד לך גוי שכופה עליך שעת תפילת בוקר בשפה נעלמה ובקור חורקני להפליא וכולם מקשיבים לקולו ודומייה...
אני בתור חוזרת בשאלה לאחר 13 שנות חרדיות שחזרתי בגלל עקרון ולא הלכתי מאז לבית כנסת ראיתי בזה מאוחר יותר כשהתפכחתי מההלם הראשוני כפיה דתית לשמה בשם נדיבות הארגון לתת לך את הקורס חינם,כך שאתה חסר זכות תגובה כי הרי הם כל כך נהדרים,נדיבים וטובים ולא מבקשים כל תמורה מלבד בסוף הקורס אם תרצה ואתה כלל לא חייב ולא חשוב להם הסכום.אז איך יש לך זכות לטעון על משהו ולבקר...שיטה מתוחכמת להפליא "להעביר אדם על דתו"-מבלי שיבין מה עושים לו ומבלי להיות מסוגל באותו רגע לשאול את ה"עדר השותק נאצלות "לצידו.שליטה מוחלטת במוח האנשים שפתוח לקליטה דרך הנפש והמוח של כל מה שתחדיר לו,מבלי שידע לקראת מה הוא הולך.
וביום השישי לשהותי שם כשבבוקר אני חשה אי נוחות מתפרצת אצלי לשמוע את התפילה הכפויה עלי והלא מובנת בשעת מדיטציה אני חשה יד נוגעת בי אך לא היתה שם יד אדם.כאילו מישהו מעיר אותי.
לפני כן לאחר טכס קבלת הוויפסנה ראיתי תמונות קשות[בחזיוני,בדמיוני-קראו לזה כרצונכם]:תמונה ראשונה מזעזעת של גוויות צפות בגנגס לבושות בגלימות שחורות.[מאוחר יותר הזכירו לי ששורפים מתים בגנגס וזורקים האפר למים.תמונה בשחור לבן מזעזעת.ועוד תמונה של תליית שלושה אנשים ואני חווה תחושה של מחנק אמיתי של חבל התליה.
מאז כל פעם שהיתה תפילה זו אני התחלתי לומר תפילה ותהילים.פתאום נזכרתי בהם וידעתי מילותיהם.[ואגב,אסור היה להביא סידור או כל דבר שהוא מסמל דת כלשהי,וכן חומר כתוב אחר או כלי כתיבה]
עדיין לא נרמזתי.לא קלטתי והמשכתי כמו כולם למדוט ,לשתוק,לאכל ארוחות צנועות ובריאות,ולהקשיב ל"דסקס" שבערב.
ובכן ביום השישי התחילו אצלי סימנים של חוסר מנוחה רוחני.חשתי שמשהו משובש ומיסיונרי קורה סביבי.צליל הגונג שהעיר אותנו וליווה אותנו משך היום לקרא לנו ל"אולם" המדיטציה התחיל להישמע לי כצלילי פעמוני כנסיה או כקריאת מואזין...
ובלילה כשעשיתי מדיטציה התגלה לי שוב מחזה של המרת דת ותחושה חזקה שהייתי פעם באיזשהו גלגול בחיי אישה שכפו עליה להמיר את דתה.חשתי ממש מעין מוות וראיתי שתי ידי אישה מושטות לעברי והיא שואלת אם אני רוצה שתעזור לי .מיד כשנגעה בי התעוררתי מזועזעת מהמחזה.
ואז הגיע הרבי מלובביץ שהייתי פעמיים אצלו ונמניתי בין חסידיו ומשפחתי קשורה אליו ואמר לי"זאת המרת דת ".הבנתי פתאום.ירד לי האסימון.פשוט עברנו טקס המרת דת ללא ידיעתנו,הסכמתנו.נטבלנו רוחנית במימי גנגס שלא קשורים לנשמה היהודית שלנו.
קמתי נסערת וארזתי את המזוודה מתוך כוונה לעזוב.הם הרי אומרים מפורשות שאם אתה רוצה לך מתי שתרצה והם לא יעצרו בעדך.[מעניין אם מישהו יישם זכות זו..]המנהלת נסערה ואמרה לי שאדבר קום עם המורה.אני הגעתי עם המזוודה לשיחה אך שוב הזדעקה מנהלת הקורס שאחזיר אותה שלא יראו אחרים את מה שאני מתעתדת לעשות.
המורה דיברה איתי ואמרה שזהו בדיוק התהליך ואתן לעצמי את הזכות לעבור אותו.
קיבלתי זאת אמרתי בסדר והתנאי היה שלא אגיע בבוקר לתפילה הזרה.
כל פעם שהגעתי לאולם המדיטציה חשתי את חיוכו ונוכחותו של הרבי מימיני ומשמאלי את הרבנית חיה מושקא ובימים הקודמים היתה באה ונוגעת בי מבלי שאדע מי זה .יודעת שזה נשמע הזוי אך כך חשתי,כך דמיינתי כך חוויתי את הדברים.
וביום העשירי מעשר בערב הותרו פיותינו לשיחה כדי להתרגל לרדת לאדמה ולמציאות המחכה לנו בבית וכן לתרום עבור הבאים לקורס הבא כדי שגם הם ייהנו ממה שאנחנו נהנו שעשרת הימים שבהם שהינו וקודמנו ממנו לנו את הקורס.

דווקא המנהלת עודדה אותי לדבר עם אחרות ולהיווכח שרק אני חושבת שמה שאירע בגנגס והתפילות הפריעו לאי מי.היא שוחחה איתי ואני אמרתי לה כמה דברים שרציתי לומר:
1.בני וחברתו רצו לקבל ממני חוות דעת גם עבור חברה צעירים אחרים האם כדאי להם להגיע לוויפסאנה.אמרתי לה האם לדעתי אני אמליץ להם להגיע אם יש תפילה והטבלה ודברים שהם מסתירים ולא מפרסמים באינטרנט ובעצם זאת הונאה בפרסומת.
2.אמרתי לה שהטבילה בגנגס היא המרת דת וכפויה ובמצב של חולשה וחוסר אונים של הנמצאים.היא טענה שלא היה ולא נברא ,אבל שאלתי אחרים וזה היה גם היה.

שוחחתי עם אלו שחוו אתי את החוויה וכן חלקם כלל לא היה מודע לעניין של פעולת הטבילה.חלקם הגדול אמר שאלה סתם מילים של בודהה בשפה זרה ולא ידעו שאלו פסוקי זמרה דתיים[שהמורה הסבירה לי שזה מגיע מספרון דת קטן..[סידור להבדיל].חלק אמרו מה לעשות ,העיקר שלמדנו את המדיטציה שבהחלט היא טובה ואפקטיבית.עובדה שהביאה אותי להתחבר במשנה תוקף לנקודה היהודית שבי.
שוחחתי עם עוד ממנהלי הארגון על תחושותיי.לא קיבלתי תשובות לגבי ההונאה בפרסומת.אמרתי להם שלו באמת זה לכל בני הדתות.מדוע לא הביא מנהלם בשיעוריו דוגמא של רבי עקיבא שאמר לגוי שכל התורה כולה היא "ואהבת לרעך כמוך",אם כבר הוא הטיף לאהבה לזולת ולעשיית טוב.הם טענו שהוא לא מכיר את היהדות ולכן.אם כך אמרתי להם,למה לא נתן למישהו יהודי שילמד אותו או יכתוב לו את החומר שצורה שתתאים ליהודים בארץ..לא היתה תשובה כי כמובן התשובה ברורה.הכוונה היא להפיץ בעולם את תורתו של בודהה בתוך הסוכרייה של מדיטציית וויפסאנה.ניצול ציני של רצון האנשים למדוט ולהתחבר אל עצמם,כדי להפיץ תורה זרה בדרך של כפיה מוסוות .
בערב הגיע המנהלת וביקשה לשאול איך אני חוזרת וקנתה לי בעזרת כרטיס האשראי שלה כרטיס.שילמתי לה ואז אמרה לי קחי את הכסף ובבוקר תני את זה כתרומה לאגודה.בתחילה לא חשבתי אך בבוקר הבנתי...כתבתי לה מכתב שמכיוון שהתרומה היא מתוך כוונה שהבאים אחרי בקורס יהנו"כמוני"מהקורס,הרי שאני עומדת על זכותי לא לתרום למטרה זו ואם אחרי מחשבה צלולה בבית ובדיקה עצמית אחשוב שאני רוצה לתרום למטרה זו הרי את כתובת האגודה אני מכירה ואעשה זאת .
וכמו כן חייבו את כולם להגיע למפגש אחרון והיא הקפידה לומר לי שגם אני אגיע.
אמרתי לעצמי אכבד אותם ואגיע.אך מיד כשהגעתי הבנתי שלא ויתרו על התפילה וקמתי ויצאתי.
כמובן המנהלת נשרכה אחרי.אמרתי לה שברור לה שאני לא הייתי נשארת .היא ביקשה שאחזור מאוחר יותר לשיחה האחרונה,ועמדה בחוץ לחכות לי שאסיים לסגור את מזוודתי...
בדרך אמרה לי שוב רמז שזה תהליך ואני אמרתי לה שזה לא תהליך אלא זה "להיות בן אדם" וכוונתי שהתנהגותה ה"ערמומית" מראה על טיבה וטיבם של הדברים במקום.
לאחר הארוחה שמתי פני סוף סוף לשער אחרי חיבוקים עם הבנות והמנהלת לא הסתכלה יותר לכיווני....
וכשיצאתי סוף סוף לאוויר הבוקר החופשי נשמתי לרווחה וידעתי שאכתב מכתבי זה ואפנה תשומת לב לשטיפת מוח והמרת דת בתוך מדינת ישראל שקורה כ4 פעמים בחודש ,כל פעם שישים איש שהמחצית הם חדשים וכלל אינם יודעים למה הם באים ואחרים אף הם לרוב לא מודעים למשמעות הדברים.
כמה מתוחכם לתת "חינם" קורס שבסופו אינו חינם כי כל הזמן בשיחות מזכירים כמה חשוב לתרום לאחרים ולאגודה כדי שתמשיך להפיץ את הוויפסנה שלמעשה כוללת דת זרה על מנהגיה ופולחניה.

אשמח לתגובתך
גסות רוח 371293
הציניות והעלבונות שאתה מתיז סביבך מעידים על גסות רוח ובורות. עיוורון הוא סבל, אך חרשות במקרה שלך היא מכשול גדול, כי האופן בו אתה מפרש ומעוות את הנסיונות שאנשים עושים כדי להדריך אותך מעידים על נבזות וחוסר מוחלט באמפתיה לצרכיו של האחר. טול קורה מבין עיניך, גידי, כי ''לראות'' זה עניין שאינו תלוי רק במאור עיניים. ואל לו לנבזה להלין על שהוא זוכה לתגובה נבזית.
גסות רוח 371294
קראתי את המאמר יותר מפעם אחת, ולא הבנתי על מה אתה מדבר. לא היו בו ציניות ולא עלבונות אלא תיאור נייטרלי ככל האפשר של מה שקרה. ככל שהבנתי מן העובדות כפשוטן, חוסר ההבנה כלפי מגבלותיו של האחר היה דווקא מצד אנשי הקורס שהעירו לגידי בטלפון הערות מוזרות

אני לא עיוורת, ובכל זאת עד לקריאת המאמר לא ידעתי שאין לדבר החל מן הרגע שמגיעים למדרכה שממול, שאסור להשתמש בבושם ושפרישת הרגליים פוגעת ברגשותיהם של המרצה ושל בודהה, חי או מת. ייתכן שגם אני הייתי פוגעת בכל מיני רגשות, כללים וחוקים - פשוט בבלי דעת.

ואשר לזה שאתה קורא לבעל המאמר "נבזה" - נו, בדבר אחד אתה צודק: "לראות" - זה באמת לא רק עניין של מאור עיניים. עובדה - התגובה שלך מוכיחה כי אדם רואה הוא לפעמים עיוור יותר מאדם עיוור.
גסות רוח 371297
חשוב להבין (ואני מקוה שמאז גם גידי הבין) שכל הקורסים האלה הם עניין של כסף. כסף ותו לא. המסקנה שגידי הגיע אליה בסוף המאמר היא החשובה: מוזיקה שאתם אוהבים, ארוחה טובה, בגד נעים ונוח וכו' - עוזרים באותה מידה.

ואם מישהו בא ואומר לכם שקורס מדיטציה עשה לו ממש טוב - אתם יכולים לשבת ולנשום עמוק בלי לשלם 7000 ש"ח.

חברה שלי עשתה קורס כזה לפני שנים. בהתחלה היא התלהבה ואחרי כמה זמן נרגעה מההתלהבות. היא גם גילתה לי את המנטרה האישית שנתנו לה, נדמה לי שזה היה משהו כמו "לם-פל" (שניהם בקמץ). אז הנה, קיבלתם בחינם. סגרו את הסלולרי ואת הרדיו, נתקו את פעמון הדלת, שבו ישיבה מזרחית, עצמו את העיניים ותגידו במשך עשרים דקות "לם-פל", או איזשהן שתי הברות אחרות שמוצאות חן בעיניכם. אותי זה עצבן אבל אתכם אולי זה ירגיע.
גסות רוח 371304
גם אני למדתי מדיטציה רק לרוע המזל בקבוצת תמיכה של חולי סרטן ובני משפחותיהם. אני מסכים איתך לגבי הביקורת שלך. הלגיטימציה שקיימת בחברה שלנו למכור כל דבר ובמקסימום המחיר האפשרי - מראה כמה אנחנו מנוכרים לעצמנו כבני אדם. מי שהנחה את קבוצת התמיכה היה איש נהדר, אבל אמר פעם להילרית צעירה שהופיעה פעם אחת בקבוצה, שהיא לוקחת פחות מדי כסף והמליץ לחולים לקחת טיפול אצל פסיכולוג; באשר למחיר (250 ש"ח לפגישה), אמר לנו שלהיות חולה עולה כסף. הקבוצה לא היתה מקום לנהל בו ויכוחים-למרות שאני נוטה לויכוחים.
מדוע סיפרתי את כל הסיפור? כי אנשים שאמורים לעזור לאחרים- קורעים להם את הצורה בתשלומים. ראיתי יומן של מטפלת כזאת-עובדת סוציאלית- שלושים פגישות בשבוע וזהו רק חלק מעבודתה.
יש אנשים שהתשלום איננו גבוה בשבילם- יש אנשים שהוא מעבר ליכולתם.
גסות רוח 371305
לפי התיאור המנחה היה די גס רוח בעצמו. וברוב מוחלט של המקרים נראה לי שכל מיני אנשים במקצועות טיפוליים מרמים את עצמם (ובעיקר את מטופליהם) בטענה שעצם התשלום הוא חלק מהטיפול.
גסות רוח 371311
הוא לא זכור לי כגס רוח - זו דרך החיים שלנו לצערי.
את צודקת לגבי הדרך בה אנשים העוסקים בטיפול, עושים רציונליזציה לכסף שהם גובים. כמה שנים מאוחר יותר שוחחתי עם מטפלת כזאת ואמרתי לה באופן די בוטה את הדברים הללו לאחר שנאמה לי על מרכיב התשלום כחלק מהטיפול. בכל אופן, היא בנתה וילה מאד יפה מהמרכיב הזה.
גסות רוח 376990
תגובה 129631.
גסות רוח 371312
ברור שאפשר (וכדאי) לתרגל מדיטציה בבית חינם אין כסף. אבל יש אנשים שבוחרים לרכז את הפעילות הזו, כמו כל פעילות אחרת, בחוגים עם מסגרת זמן קבועה, או לחלופין אנשים שצריכים להרגיש מחויבים לתרגול (ותשלום הוא צורה טובה להתחייב). על אותו משקל יש גם חוגי חובבים לציור ופיסול למשל, שלא לומדים בהם שום דבר אלא רק יוצרים לשם ההנאה - למרות שאני ואתה יכולים לתרגל ציור ופיסול עד דלא ידע, בבית וללא תשלום.
גסות רוח 371316
במקרה הזה הכמות היא האיכות. 250 ש"ח ל-‏45 דקות אינם 50 או 100 או אף 200 ש"ח לחודש.
גסות רוח 371320
התעריף לא משנה - במתנ"ס בפריפריה חוג התעמלות יעלה 50 שקל, במרכז בריאות וכושר בקיסריה הוא יעלה 500 שקל, וכולם עושים את אותן התנועות. מה שמשנה הוא מוכנות האנשים לשלם את הסכומים האלה, שמורכבת מן הסתם משני גורמים:
1. הם חושבים שהם מקבלים דבר חשוב.
2. הם יכולים להרשות לעצמם לשלם.

כבר היה דיון באייל בשאלה, מה קורה כשיש בעיה עם אחד התנאים או שניהם (בתביעה של ה"מקובל" שהבטיח לאשה חולה ריפוי מסרטן. אם אינני טועה הוא זוכה השבוע).
גסות רוח 371324
שעת טיפול של פסיכולוג או עובד סוציאלי שהוסמך לכך- 250 ש"ח ולא רק בקיסריה. יש זולים-‏180 ש"ח. אינני מדבר על כך שבקיסריה אפשר לשלם את זה. זהו מחיר שלהרבה אנשים הוא בלתי עביר או מחייב קיצוץ דרסטי בדברים אחרים וחיוניים. אמירה ש: " אם הוא לא ישלם אז הוא לא יתחייב" היא צבועה באנדרסטייטמנט. זה הופך את העזרה הנפשית שנותן פסיכולוג או עובד סוציאלי למשהו הדומה לעזרה מבנק כשהוא נותן לך הלוואה
או שכר טירחת עורך דין. אבל אינני בא בטענות דוקא לפסיכולוגים. הם חלק מדרך החיים שלנו שמפרידה בין ההתייחסות העיסקית לבין יחסים בין בני האדם.
גסות רוח 371341
על מה אנחנו מדברים בעצם? איך השתרבבו לתגובתך פסיכולוג ועובד סוציאלי? אני דיברתי על הבחירה של אנשים לשלם עבור הדרכה בעשיית פעולה שתיאורטית היו יכולים לעשות אותה גם בבית לבדם (או בעזרת קלטת/ספר).
גסות רוח 371407
נדמה לי ששרבוב הפסיכולוגים הגיע (באופן סמוי) ממני, כשדיברתי על אנשים שרואים בעצם התשלום חלק מהותי מהטיפול: הפסיכולוגים הם היחידים הטוענים זאת. וכמובן התכוונתי לתשלום גבוה במיוחד: אין כל סיבה שהם יעבדו בחינם.
גסות רוח 371446
אה, או.קיי.

לדעתי הסיבה האמיתית לגביית התשלום היא, שזה אחד הדברים הבודדים שניתנים לכימות בטיפול פסיכולוגי :-)
גסות רוח 371453
לדעתי, הסיבה האמתית היא הצורך בגוויה.:)
התייחסות עסקית 371342
חשוב על פסיכולוג, שלמד את מקצועו במשך חמש או שש שנים, ועכשיו הוא צריך להתפרנס. האנשים שלהם הוא יכול לעזור נמצאים במצוקה - אין ספק. היה יפה אם הוא היה יכול לרפא אותם במטה קסם וללכת לעבוד בסבלות, אבל אין לו גב מספיק חזק. הוא גם יודע שחלק מהפונים אליו מרגישים את זה בכיס.
מה הוא צריך לעשות? האם המקצוע שלו בעייתי בעיניך?

(אחר-כך נעבור לרופאים, עורכי-דין, נותני שעורים פרטיים, וכל מי שמתפרנס מלפתור בעיות (מתמטיקאים excluded)).
התייחסות עסקית 371408
אין כל סיבה שפסיכולוגים ימכרו את שירותיהם בחינם, ודאי שלא. הבעיה מתחילה כשהם גובים מחירים גבוהים במיוחד (250 ש"ח לשעה זה עוד בחסד. יש כאלה שלוקחים הרבה יותר), ומצדיקים זאת אידיאולוגית בטענה שלתשלום עצמו יש תפקיד באפקט המרפא.
התייחסות עסקית 371516
בודאי לא אמרתי שמטפלים צריכים לעבוד חינם ואינני תוקף את המטפלים על שהם גובים עבור הטיפול. פסיכולוג או עובד סוציאלי בעל תואר שני, וגם מטפל מסוג אחר,יכול להסתפק בתעריף כזה בארבעה מטופלים ביום-חמישה ימים בשבוע. זה מסתכם ב-‏20.000 ש"ח לחודש ועיני לא צרה בו. אני משוכנע שהרבה אנשים שבאמת זקוקים לעזרה-לא פונים בגלל המחיר שהוצאה כזאת דורשת מהם.
עם כל הכבוד לרצונו להתפרנס, אם הוא בחר במקצוע כדי לעזור לאנשים -שיעזור לאנשים ולא יתעשר על גב מצוקותיהם.
הבעיה היא שהמחיר נקבע למעלה ומחייב את אלו שנמצאים למטה.
איכשהו כל מה שמבוטא בכסף, מנותק מהתייחסות לאנשים. הטיפול כולו אנושי ובנוי על מערכת יחסים בין שני אנשים: מטפל ומטופל. המחיר אינו שייך לזה והוא כביכול כוח עליון שנקבע באיזה ספירה אובייקטיבית-השוק.
התייחסות עסקית 371527
מי אמר שמטפל בוחר במקצוע רק כדי לעזור לאנשים? זה הרי לא נכון לשום מקצוע אחר. מה שכן אני מסכים שבריאות נפש צריכה להכלל בסל הבריאות. והיא אכן נכללת. אז מה רע?

באשר לעניינים של מי למעלה ומי למטה, מי על הגב של מי, וכו' -נראים לי יותר בתחום של הריספקט, ובזה אני פחות מבין. אולי מישהוא אחר ירצה להתייחס לזה.
התייחסות עסקית 371544
הרי זהו שורש הבעיה. מיקצוע שהלוז שלו הוא עזרה לאנשים, נבחר על ידי רבים מסיבות אחרות- למעשה הפוכות. כסף הוא דבר קר ומנוכר שמשמש אמצעי להשגת- קניית דברים. בתרבות שלנו הכסף קיבל גם ערך משל עצמו. אם המקצוע -עזרה לאנשים- נבחר בעיקר בגלל האפשרות להרוויח בו הרבה כסף, המטופל הופך לחשוב רק כאמצעי.
אבל עזוב, אני מוצא את עצמי שוב מותח ביקורת, שכח מזה. כמו ששר לואי ארמסטרונג-איזה עולם ניפלא .
התייחסות עסקית 371547
מוזר. אתה טוען שאנשים צריכים עזרה מיועצים כאלה, בלי קשר לכמות הכסף שיש להם. אז למה סביר (ונאה ויפה) מצד איש המקצוע לבחור לעזור לאלו שאין להם כסף, ולא יפה לבחור לעזור לאלו שיש להם כסף? הרי בכל מקרה הוא לא יכול לעזור לכולם.
התייחסות עסקית 371554
הוא יכול לעזור לאלו שיש להם כסף תמורת הרבה כסף ולעזור לאלו שאין להם - תמורת מעט. ויש כמה שהוא יכול לעזור להם עבור תשלום סמלי. אני עצמי עשיתי כך ומכירה עוד מישהי שנוהגת לפי העקרון הזה - שתינו לא במקצועות המדוברים בפתיל זה אלא בתחומים אחרים, אבל גם העוסקים במקצועות אלה יכולים לאמץ את הנוהג הזה.

אפילו מנתחים פלסטיים מפורסמים הגובים סכומי עתק עבור עבודתם - עושים גם עבודת "פרו בונו", עם תינוקות/ילדים/אנשים בעלי מומים קוסמטיים מולדים או כתוצאה מפציעות.
התייחסות עסקית 371556
כך גם אני. אבל איציק מציג את הדברים כאילו עצם גביית התשלום, במקצוע שליבו עזרה לזולת, יש בו משהו פסול.

מי שבחר במקצוע של עזרה לזולת מחד, ומוכן לעזור לאחרים מאידך (ואוהב את זה), עדיין צריך להתפרנס. ואיני רואה סיבה לדרוש ממנו להרוויח פחות מכמה שהוא יכול להרוויח.
התייחסות עסקית 371557
בכלל לא אמרתי את זה. כתבתי בדיוק מה שהאייל האלמוני כתבה על עצמה. מה שכתבתי עוד הוא על הסתירה המובנית שבין הכסף והמהות שלו בימינו- ובין עיסוק שכולו מרוכז באנשים. עם הסתירה הזאת צריך ואפשר להתמודד. אם לא מתמודדים איתה אז האדם הופך להיות רק אובייקט עזר להשגת הכסף.
התייחסות עסקית 371807
אני לא יודע אם כסף הוא ''דבר קר ומנוכר'', מבחינתי הוא אמצעי תשלום. ראה את תשובתי לאלמוני - אותה הבעיה שתארת קיימת בכל המקצועות, והיא דווקא פחות חמורה ככל שבעל המקצוע מרוויח יותר. הטענה כאילו דווקא מטפלים שמרוויחים טוב לא יודעים להפריד בין השיקול הכספי לשיקול של איכות התוצר והכבוד המקצועי - נראית שגויה.

אני בטוח שבעולם טוב יותר, מטפלים היו עובדים רק מתוך רצון לעזור, והיו מוותרים על כסף ופנאי כדי לעזור לעוד נזקק.
אבל איכשהוא, נראה לי שבעולם טוב עד כדי כך, הרבה פחות אנשים היו צריכים עזרה של מטפלים כאלו.
התייחסות עסקית 371816
הכסף מזמן הפסיק להיות רק אמצעי תשלום ובהרבה מקרים הפך למטרה. מה שהכסף מבחינתך-זה מבחינתך. אתה מכניס לי דברים שלא אמרתי. "דוקא מטפלים שמרוויחים טוב לא יודעים להפריד בין השיקול הכספי ..." איפה אמרתי את זה? יש מטפלים שמסכמים עם המטופל על חוזה טיפולי ואפילו נותנים הנחות בגובה התשלום. אצל אחרים מי שאינו מסוגל לשלם 300 ש"ח לפגישה צריך לחפש לו מטפל אחר ולא משנה אם דווקא הם מסוגלים לעזור לו יותר.
כסף הוא מושג קר ומנוכר למרות שהוא גורם לאנשים לבצע פשעים כדי להשיגו. הוא אמצעי שמבוטא במספר ומספר הוא מושג קר ; לא מספר חפצים או אנשים שיש מאחוריהם תוכן כלשהו. מספר של ניירות שמבטאים איזה כוח קניה. אי אפשר לייחס לו מצבים, רגשות וכד'. ברור שבשביל אנשים הוא לפעמים ביטוי לחלומות (על מכונית, דירה, טיול..). בעסקים הוא כבר לא אמצעי אלא מטרה.
התייחסות עסקית 372440
למרות שקראתי גם את מה שכתבת בהמשך עדיין לא הבנתי למה ''מספר הוא מושג קר'', או מה זה בכלל ''מושג חם''.
התייחסות עסקית 372442
הכוונה למושג ניטרלי. הוא אינו מבטא אלא את עצמו. נכון שלמספר יכולה להיות משמעות שבאה מתוך ניתוח המיספר.
התייחסות עסקית 372445
איכשהו, אני מרגיש שהמשפט הראשון והשני שלך סותרים זה את זה. תוכל לתת דוגמה למושג שאינו מבטא אלא את עצמו?

(לדעתי מספר מייצג כל דבר מלבד "את עצמו" - הרי מספר הוא הפשטה של אלף ואחד מקרים פרטיים, ולכן יש לו משמעויות רבות מספור).
recipriversexcluson 372470
התייחסות עסקית 372481
אם למשל מפעל מייצר פריטים מסויימים. אם תאמר שהמפעל מכר 2000
מהפריטים הללו- יש לזה רק מובן אחד:כמות הפריטים המסויימים שנמכרו- זה מה שהאנשים עושים שם. אם בדו"ח יוצא שהמפעל מכר ב-מיליון ש"ח- הנתון הפך לאבסטרקטי וניתק מהפעילות הממשית. לא ברור מה עושים שם וגם לא מאד חשוב.
אני מקווה שאייל מולד(ר) לא ירד עלי שאני משמיץ את הכסף -אני לא.אני רק מציין עובדה. החיים שלנו בלתי אפשריים בלי שימוש בכסף.
התייחסות עסקית 372494
אם עדיין לא הפנמת את זה, אני לא חושב שאפשר להשמיץ כסף, לשבח אותו, ליחס לו חום, קור, חוסר רגישות או חוסר אנושיות. דברים כאלו אפשר לייחס רק לאנשים ולפעולות שלהם.
אני באמת מציע לך לנטוש את כל הסימבולוגיה התאורטית הזו של "כסף הוא אבסטרקטי" ו"אמצעי במקום מטרה" - ופשוט להסביר למה אתה מתכוון במונחים פרקטיים. לדוגמא, "החברה היא חומרנית", "הרווח הכספי לא בהכרח זהה לתרומה המעשית למסחר/כלכלה/חברה". אני לא חושב שזה אמור להיות כזה מאמץ.
התייחסות עסקית 372498
אתה מתחיל להתעצבן אז עזוב את זה. וחוץ מזה אתה גם נוטה להתנשאות מסויימת. "אם עדיין לא הפנמת את זה.." מה שאתה מבקש ממני להסביר הוא נושא אחר לחלוטין. במישפט האחרון אתה מזכיר את שמעון פרס. כששואלים אותו שאלה הוא עונה שזו לא השאלה; השאלה היא אחרת והוא עונה על מה שהוא רוצה. תהיה בריא.
התייחסות עסקית 372501
ראשית, דבר חלש.
שנית, לא התעצבנתי.
שלישית, כתבתי ש"לא הפנמת את זה" כי באמת לא הפנמת את זה, לאור זה שאתה חושב ש*אני* טוען שאתה משמיץ את הכסף.
רביעית, אין לי מושג מה הנושא שלך - זו בדיוק הבעיה. כל מה שהצעתי זה להסביר את הנושא *שלך* *במושגים פרקטיים*. הדוגמאות שהבאתי הם בסה"כ דוגמאות לניסוח במושגים פרקטיים - לא טענתי שזה הנושא או שזוהי טענתך.
חמישית, אני כבר בריא, תודה על ההתעניינות!
התייחסות עסקית 372504
להגיד "המפעל מכר במיליון ש"ח" זה אבסטרקטי בדיוק כמו להגיד "המפעל מכר 2000". בשני המקרים לא ברור מה הוא מכר. אם אומרים "המפעל מכר פריטים X והרוויח מיליון ש"ח", אין כבר את ה"אבסטרקציה" שמדאיגה אותך.

בכל מקרה, אתה בורח מהשאלה שלי, שלא דיברה על כסף אלא על "מספר". אצלך הכסף הוא קר ומנוכר רק בגלל שהוא "אמצעי שמבוטא במספר", וזהו המספר שהוא אם כל חטאת.

בקיצור, אני עדיין לא ממש מבין מה אתה רוצה לומר.
התייחסות עסקית 372461
אני חוששת שגם אתה מאמץ כאן משקפיים קפיטליסטיות - התפיסה של מספרים (קרי, שורת הרווח) כ''קרים'' או ''חסרי לב'' נגזרת מהם.
התייחסות עסקית 372482
אולי הביטוי לא היה מוצלח אבל כך מתנהלים החיים שלנו. העולם המערבי כולו קפיטליסטי. במדינות השונות יש הסדרים חברתיים שונים- אין רק דגם אחד של קפיטליזם. קראתי ראיון עם מילטון פרידמן ושאלו אותו על שוודיה; הוא הודה שזהו דגם מוצלח של קפיטליזם רק שאי אפשר לממש אותו בארה"ב בגלל חוסר ההומוגניות באוכלוסיה. הוא הגדיר את החברה האמריקאית- hire-fire
התייחסות עסקית 372505
למה?
התייחסות עסקית 372511
... אולי בעצם נגזרת מהביקורת על הקפיטליזם. לא עקרוני.

ידוע לך על מקום או זמן אחר שבו היתה התייחסות כזו למספרים? לי לא ידוע.
התייחסות עסקית 372512
לא, אבל אני לא מבין למה זה נגזר מהקפיטליזם (כלומר, למה קפיטליסטים חושבים ככה). לי זה נשמע, כמו שאמרת עכשיו, כמו משהו שנגזר מהביקורת על הקפיטליזם. אלא שזה כן עקרוני, כי בביקורת הזו שומעים גם הרבה שטויות (בפרט בכל הנוגע לאספקטים הרגשיים של ''למה הקפיטליזם רע ואנחנו טובים'').
התייחסות עסקית 372524
בכוונה התעלמתי מהבעת דעה. אבל אם אתה כבר שואל - הקפיטליזם ודאי מעודד "אוריינטציה של שורת רווח", למרות שקיימים בו גם ערכים מוסריים כמו עבודה קשה והגינות, לפחות בגלגול הפרוטסטנטי שלו. וכאשר יש קונפליקט בין שורת הרווח לבין ההגינות, החברות או האמפתיה (למשל כלפי עובד-ידיד מפוטר), הקפיטליסט צריך לבחור. בהחלט יכול להיות שהרבה בחרו בשורת הרווח. אני אדגיש שזו לא תמיד בחירה רעה מוסרית (מי אמר שזה לא מוסרי לכשעצמו לפטר אנשים?), אבל ברציונליזציה שלה המנהל יתמקד בהצדקת הצד של שורת הרווח ויצטייר כקר ומנוכר.

המצב מחמיר בקפיטליזם הגלובלי, שבו כבר אין בעל מפעל שרואה את הפועלים שלו מגיעים בוקר בוקר לעבודה (אחד עם פנס בעין ואחד הרוג מעייפות ואחד רב עם מנהל המשמרת....), אלא חבר דירקטוריון שיושב בבוסטון ומחליט איך ינהגו מנהלי המשמרות בניו דלהי. הריחוק הפיזי הופך לריחוק מנטלי ומטה את כפות המאזניים בקונפליקט הזה.

רציתי גם לכתוב על איזונים ובלמים שמנסים ליצור קפיטליזם הומני, ולהזכיר תגובה ישנה שלי על הקונפליקט הזה בסרטים הוליוודיים (פולטרגייסט למשל), אבל צריכה עוד כוס קפה :-)
התייחסות עסקית 372525
כמו איציק, נראה לי שקצת התרחקת מהשאלה המקורית שלי, שהייתה ''למה מספר הוא מושג קר''. את מביאה לי דוגמאות לקפיטליסטים שעושים חישובים קרים - נהדר, אבל זה לא כאילו הם המציאו את זה. לסטלין מייחסים את הציטוט של ''מוות אחד הוא טרגדיה, מיליות מיתות הן סטטיסטיקה'' ולחבר'ה מועידת ואנזה יש גם כן רקורד לא רע של שימוש ''קר'' במספרים, אבל בכל המקרים הללו מדובר על השימוש, לא על כך שהמושג עצמו ''קר''. ייתכן שהבעיה היא שעדיין לא הבנתי מה זה מושג ''חם''.
התייחסות עסקית 372528
הקפיטליזם היה לפני סטאלין ולפני ועידת ואנזה.

לגבי "קר" ו"חם" - אולי זו סתם הרחבה מוגזמת של מטאפורה :-)
התייחסות עסקית 372531
כן, אבל אני לא חושב שהקפיטליזם היה מה שנתן לסטלין ולואנזה רעיונות (שאני אחפש ציטוטים של נפוליאון/יוליוס קיסר?).
התייחסות עסקית 372536
לא צריך שיהווה להם מקור השראה. מספיק שיקדים אותם היסטורית.

כן, חפש ציטוטים - זה יעסיק אותך לאיזה רבע שעה, במקום לטפול עלי שאלות שאיציק היה צריך להזיע עליהן :-)
התייחסות עסקית 372546
כדי שמשהו ייגזר מהקפיטליזם, לא מספיק שהקפיטליזם יקדים אותו היסטורית. צריך שהוא גם יהווה להם מקור השראה. אחרת, הפיגועים ב-‏11 בספטמבר נגזרים ממדיניות הרווחה של שוודיה.
התייחסות עסקית 372549
היי, זה לגמרי לא מה שנטען כאן. השבתי ל תגובה 372525 שלך, שבה אמרת שהקפיטליזם לא המציא את התזה האמורה, ולראיה הבאת שתי דוגמאות. אמרתי שכיוון שהדוגמאות באו אחרי הקפיטליזם, זה לא מוכיח ש"הקפיטליזם לא המציא" וגו'.
התייחסות עסקית 372565
היי, אני עדיין חשבתי על תגובה 372511. את יכולה להחליף את "המציאו" ב"היוו השראה" או "השרו גזירה" אם המילה הזו צורמת לך.
התייחסות עסקית 372566
אה, טוב. סטאלין אם כך הוא אכן דוגמה.
התייחסות עסקית 372647
אני חושב שמה שכתבת על מאפיין ה"בעלים הנעלמים" - מאפיין את הקפיטליזם היום. לא חייב להיות תאגיד טרנס לאומי. כל מה שקרוי ההון הגדול, הוא בעלים נעלמים שהעובדים הם מספרים בשבילם.
מתחלף מנכ"ל והרבה פעמים הוא רוצה להגדיל את הרווח לבעלי המניות (דיוידנד). אני מכיר את זה די מקרוב, וזוכר שמועצת המנהלים הורתה למנכ"ל בחברה מסויימת, להפחית את עלויות השכר במיליון ש"ח. כמובן שהם לא ידעו, וגם לא רצו לדעת, את מי יפטרו. זו דוגמא, גדי, למספרים קרים, כמעט נייטרליים. מדוע סטיתי כביכול לנושא אחר והתייחסתי לדגמים שונים של קפיטליזם?
כי בקפיטליזם השוודי- והוא לא פחות קפיטליסטי מהישראלי-יושבים נציגי עובדים בדירקטוריון.
המעניין הוא שהדירקטוריון שבו מדובר-ומספר שנים קודם לכן גם אני ישבתי בו-איננו של תאגיד גדול בו יש בעלים נעלמים. הרגשתי שהדירקטורים חשבו שכך צריכים להתנהל הדברים כי הם כל הזמן מסתכלים למעלה ולומדים משם.
התייחסות עסקית 372649
נו, אבל על פי הגישה שלך, אם המספרים הם "מושג קר", אז אין כזה דבר "מושג חם". בכל מושג אפשר להשתמש בצורה "כמעט נייטרלית" (או שיש לך דוגמה נגדית?)

אני לא רוצה להיכנס לדיון על קפיטליזם. אני בסך הכל רוצה להבין למה דווקא נטפלת למספרים, וניסית לגזור מה"קרירות" שלהם על הקרירות של בעלי ההון המרושעים.
התייחסות עסקית 372651
מפני שאנחנו עובדים עם מספרים ואין דרך אחרת. אתה יכול כמובן להקשות על עצמך ו"לחמם" קצת את המיספרים ולראות מה עומד מאחוריהם. בכל אופן, מיספרים מאפשרים להתעלם ממה שעומד מאחוריהם. למשל, המושג "תשלומי העברה" איננו מושג דומה? האוצר רצה להוריד מספר מיליארדים מהתקציב אז כלכלניו שיחקו במספרים המיצרפיים השונים וכתבו את ההצעה. היום יש הסכמה כללית שהיה כאן אובר קילינג.
התייחסות עסקית 372660
קצת בעיה העניין הזה עם המספרים. 70 מעילים, למשל, נראה לי ביטוי חם מאוד...
התייחסות עסקית 372664
70 מדורות עוד יותר. "לישראל יש 200 ראשי חץ גרעיניים"- אלו מספרים חמים?
אפשר להגדיר מספרים קרים כמספרים שיש מאחוריהם בני אדם, אבל לא מגיעים אליהם; עוסקים אך ורק במיספרים.
אם ניקח את הדוגמא של הדירקטוריון; אם הדירקטורים היו מבקשים את רשימת המוצעים לפיטורים ושואלים שאלות- הייתי אומר שהמיספרים יורדים מהמימד האבסטרקטי-קר שלהם. כדי שתביני קצת יותר לעומק את התהליכים הנפשיים שעוברים דירקטורים:
אחד מהם הוא חבר שלי-מנהל קיבוץ שעבר תהליך הפרטה. בארבע שנות ההפרטה הוא לא פיטר אף אחד. הוא איננו מסוגל (למרות שהיה צורך לעשות את זה לאדם שאינו מתאים באופן קיצוני).
מדוע הוא איננו מסוגל? כי עומדים מולו אנשים אמיתיים שהוא מכיר וחי איתם. בדירקטוריון הוא לא דיבר על שום שם. רק על מיספרים.
התייחסות עסקית 372666
אוקיי, בוא נגיד שלא היו מספרים והיו אומרים "צריך לפטר המון אנשים". אז זה לא היה קר?
התייחסות עסקית 372669
אז זה לא היה רציני; אינני מזלזל במיספרים. ללא מיספרים לא היתה לנו כל יכולת ניהול. אם דירקטוריון היה מוריד הוראה לפטר המון אנשים, היה מקבל בתגובה את רשימת העובדים ובקשה לסמן את מי לפטר. המיספרים נותנים מסגרת וסכומים ומאפשרים לדירקטורים להמנע מירידה לאספקט האנושי שהוא מורכב וקשה. אין לי כל ספק, שאותו דירקטוריון, אם היה צריך לעסוק בשמות- היה מוריד את כמות המפוטרים לחצי. תאמר שזה רק מראה כמה שהשיטה טובה. היא מאפשרת דיון אובייקטיבי. זה כמובן איננו נכון. לפיטורים נרחבים יש מחיר כבד; במקום חלק מהמפוטרים הביאו מאוחר יותר אחרים.
קודם נחתו עלי על שהשתמשתי במונח שלכסף יש מימד נייטרלי ולא אנושי. זוהי המשמעות של המיספרים כי לא החליטו על מספר מפוטרים אלא על ירידה במיליון ש"ח בעלויות שכר. אי האנושיות של ההחלטה נבעה מקבלת החלטה רק על פי המיספר הקר והשטוח של הכסף ולא מה שעומד מאחוריו.
התייחסות עסקית 372665
שוב, הבעיה האמיתית היא שלא ברור לי מה זה "מושג חם" לפי הגישה שלך.

אגב, בוא נקבל את זה שעם מספרים אפשר להתעלם ממה שעומד מאחוריהם. בלי מספרים אי אפשר? (טוב, איך בעצם אפשר בלי מספרים?)
התייחסות עסקית 372670
נראה לי שאיציק הדגים לך איך אטשר בלי מספרים. למשל, דירקטוריון שחבריו מכירים את המועמדים לפיטורים, ובמקום לומר "השאלה היא אם רצוי לפטר X אנשים" אפשר לומר להם, "אם חייבים לפטר מישהו, האם זה יהיה דני ו. או אבי ג.?
התייחסות עסקית 372671
אפשר גם לומר "האם זה יהיה הנודניק מהנהלת חשבונות או האידיוט מקשרי חוץ". אז?
התייחסות עסקית 372673
העניין הוא שהנודניקית מהנהח''ש בדיוק נפרדה מבן זוגה שגם הצליח להוציא ממנה כספים רבים לפני זה, והאידיוט מקשרי חוץ צריך לטפל באביו הגוסס.
התייחסות עסקית 372674
על זה לא מדברים, בדיוק כפי שלא מדברים על זה כשמתייחסים אליהם בתור מספרים.
התייחסות עסקית 372676
ההבדל הוא שאם הם מספרים *אי אפשר* לדבר על זה.
התייחסות עסקית 372681
למה לא? "תפטר לי 10 אנשים", "רגע, כולל ההוא שאמו מתה אתמול?"
התייחסות עסקית 372672
זה לא x אנשים. x אנשים כבר נמצא באמצע הדרך לשאלה " למה יוסי ולא יעקב או, אישתו של יעקב חולה..". התחלנו את הדיון על כסף. ברגע שהדירקטורים אומרים להוריד x שקלים בעלויות שכר- הם באופן מובנה מתנתקים מהאנשים שמאחורי x השקלים. זוהי המשמעות הקרה והנייטרלית של הנתון הכספי.
התייחסות עסקית 372679
כמו המחשב למשל, גם המספרים הם רק כלי. כלי שאליו בני האדם יוצקים משמעויות שונות.
התייחסות עסקית 372680
איכשהו התגלגלנו ממספרים מאד מסויימים לסתם מספרים. המספרים המאד מסויימים שדובר עליהם בתחילת הדיון היה הכסף. האופי של הכסף שונה מרוב המיספרים.
התייחסות עסקית 372682
אני חשבתי שאתה אמרת שהאופי של הכסף נובע מהאופי של המספרים. נו טוב, בוא נעזוב את הדיון המיותר הזה.
התייחסות עסקית 372683
וואלה אתה צודק; מזמן כבר לא היה כאן איזה דיון מעמיק על איך לבשל אורז.
התייחסות עסקית 372684
(לא ברור לי אם נעלבת; "הדיון המיותר" הוא מה שאני פתחתי והמשכתי לנדנד בו).
התייחסות עסקית 372685
לא, זה בסדר, לא נעלבתי גם לא נידנדת. השאלות שלך היו בסדר גמור. אני נזכר מדי פעם בדיון כאורך הגלות על בישול אורז . אולי המילים ''דיון מיותר'' הזכירו לי אותו למרות שלאנשים שניהלו אותו היה זה דיון מעניין ולא מיותר. אני בטוח שיצא ממנו אורז טוב.
התייחסות עסקית 371625
ראשית, ''מכסת'' בריאות הנפש הנכללת בסל הבריאות היא נמוכה מאוד וברוב המקרים איננה מספיקה.
ושנית, בכל מקצוע אחר יש תמיד משהו ש''עובר'' ללקוחות - ''ניתן'' להם, נאמר - בתמורה לכספם, ושאיננו תלוי בהכרח ביחס ישיר בין אדם לאדם. אפילו רופא, אחות או פראמדיק יכולים לטפל בגופו של חולה בתרופות, הנשמות ניתוחים ומה לא - ואם הם אינם ''נחמדים'' או ''אמפתיים'' במיוחד, זה ודאי מוריד מאיכות הטיפול במקרים רבים - אבל עדיין לא מונע מהם למלא את תפקידם.
בטיפול פסיכולוגי, היחס הישיר בין אדם לאדם הוא מרכז העניין. אם החשיבות המרכזית ניתנת לכסף - ההתיחסות היא כבר מתווכת באופן די מזיק.
(ושוב, ודאי שלא הגיוני לצפות למטפלים שיבצעו את עבודתם בחינם. מדובר רק על תמחור מתקבל על הדעת).
התייחסות עסקית 371629
אני חושבת שהעניין נעוץ בהתייחסות תרבותית: למעט מקרים פסיכיאטריים ממש, טיפול פסיכולוגי ממושך נתפס בעיני רבים כטיפול שיש בו משהו מן המותרות. אולי לכן מוכנים לגבות ולשלם עליו כל כך הרבה.
התייחסות עסקית 371631
זה ודאי עניין של התייחסות תרבותית, אבל נראה לי שלא מדובר דווקא בדימוי של מותרות. הייתי אומרת שכמעט להיפך - שאצל הרבה אנשים טיפול נפשי עדיין נתפס כדבר מביש, המעיד על הפרעה חמורה ומשהו שאיננו רחוק כל כך ממחלת נפש. וזו אולי הסיבה שלא נאבקים בגלוי על הכנסתו המלאה לסל הבריאות.
התייחסות עסקית 371633
כן. ''מותרות'' אינה המילה המתאימה. התכוונתי לומר שהוא אינו נתפס כצורך בסיסי או קרוב לבסיסי. ומכל מקום נתפס כמשהו שלאדם מן היישוב אין צורך בו (ואם יש צורך, הוא כנראה ממש בצרות, ומכאן הבושה).
התייחסות עסקית 371634
זה די מוזר, בעצם, לא? בימים שבהם ליקויי למידה, למשל, כבר אינם נחשבים בושה כלל. (או שאני טועה).
התייחסות עסקית 371660
זה בהחלט הולך ומשתנה בדור האחרון (אבל לוקח כמה שנים עד שרואים את האימפקט האפשרי, למשל הרחבה של שירותי בריאות הנפש שניתנים בסל הבריאות).
התייחסות עסקית 371803
אני חושב שמה שנכלל בסל הבריאות הוא נמוך בהרבה מקרים אחרים, ולא רק בבריאות הנפש. מה לעשות שיש סדר עדיפויות גם בין סל הבריאות לדברים אחרים - וגם בתוך סל הבריאות עצמו יש דברים שיותר חשובים מבריאות הנפש.

באשר לחלק השני - אתה מציג תפיסה מאוד נאיבית של מקצוע הפסיכולוגיה. כמעט בכל מקצוע יש שיקול של איכות המוצר/שירות אל מול הרווח. הזכרת את הרפואה - זה ידוע שאיכות הטיפול בחולים (למשל השאלה האם לבצע לחולה בדיקה מאוד יקרה) נפגעת בהרבה מאוד מקרים כתוצאה משיקולים של מה מכוסה בביטוח. וזה גם ידוע שדווקא הרופאים שמרוויחים יותר, נותנים טיפול טוב יותר ופחות משחק אצלם השיקול הזה. אותו דבר נכון גם בעולם התוכנה, הבניין, המסעדנות, והטלוויזיה. אז מה כל כך מיוחד אצל מטפלים פסיכולוגיים? האם הטענה שדווקא הם מכל בעלי המקצוע לא יודעים להפריד בין השיקול הכספי לשיקול של האיכות? או אולי דווקא אצלם מי שמרוויח יותר מטפל פחות טוב?
התייחסות עסקית 371831
לא לא - פספסת. אמנם ברוב המקצועות איכות המוצר/השירות יכולים להיות טובים יותר ביחס ישר למחיר או להיכרות אישית/קרבת משפחה/"כימיה" מיידית וכו', אבל לא על זה מדובר. ההבדל בין כל אלה לבין הפסיכולוגים הוא שבטיפול נפשי ה"סחורה" העיקרית שעוברת - מעבר לידע, למיומנות, למחשבה וכיו"ב - היא בדיוק היחס האישי שאמור להיווצר בין המטפל למטופל. ויחס *אמתי* כזה לא יכול להיות פונקציה של כסף, משום שהוא לא בנוי מחיוך חביב, בדיקות יקרות, איכות של חומרים ודברים דומים.
התייחסות עסקית 371840
נראה לי שאתה זה שפספס. אני טענתי שברוב המקצועות איכות המוצר/השירות *אינם תלויים* ישירות בשכר.
אני מתכנת, ואיכות התוכנה שאני כותב לא תלויה בחומרים. כנ"ל אצל מהנדסים, מנהלים, פקידים, מורים, עורכי דין ופקידות קבלה. אני טוען שברוב המקצועות יש מושגים כגון יושר מקצועי ואישי, שעוזרים לך להפריד בין התשלום שאתה מקבל לאיכות השירות שאתה נותן. אני גם טוען שמי שרמת השכר שלו גבוהה יותר, קל לו יותר לעשות את ההפרדה הזו (כי הוא פחות סופר את השקלים).
אבל עזוב, מאוחר.
התייחסות עסקית 371844
עזוב את כל המקצועות האחרים. אתה ממש לא רואה שום הבדל ביניהם לבין טיפולים נפשיים?
התייחסות עסקית 372085
ברור שיש הבדל. אבל נראה לי שההבדל דווקא גורם לזה שמטפלים יודעים לעשות הפרדה בין שיקולים כספיים למקצועיים בצורה עוד יותר טובה מאשר מקצועות אחרים.
התייחסות עסקית 372123
לא דיברתי על הפרדה כזאת. אני חוזרת, "ההבדל בין כל אלה לבין הפסיכולוגים הוא שבטיפול נפשי ה"סחורה" העיקרית שעוברת - מעבר לידע, למיומנות, למחשבה וכיו"ב - היא בדיוק היחס האישי שאמור להיווצר בין המטפל למטופל. ויחס *אמתי* כזה לא יכול להיות פונקציה של כסף, משום שהוא לא בנוי מחיוך חביב, בדיקות יקרות, איכות של חומרים ודברים דומים".
התייחסות עסקית 372230
ואני מוסיף שוב; בלי לערבב כאן שום השקפות עולם אישיות-הטבע של הכסף מנוגד למערכת יחסים אישיים. היות שהכסף הוא האמצעי שמספק לנו פרנסה וכוח קניה-מגיע למטפל תשלום, אבל כאן מגיע גם חלקו של האיזון המתאים שבין אמצעי קר ונייטרלי ובין הקשר בין בני האדם.
התייחסות עסקית 372236
שוב אתה משתמש בכל מיני אמירות מטאפיזיות משהוא כמו "הטבע של הכסף מנוגד למערכת יחסים אישיים", ועוד טוען שאינך מערבב השקפת עולם אישית. אני קצת מתקשה לראות איך אמצעי תשלום יכול להיות ביחס של ניגוד (או יחס אחר כלשהוא) למערכת יחסים אישיים.
המשפט השני שלך הרבה יותר נהיר לי. כל בעל מקצוע חייב לאזן בין שיקולים מקצועיים לבין שיקולים כספיים. אצל מטפל, השיקולים המקצועיים כוללים גם יחס אישי (אבל לא רק!‏1). עדיין לא הסברת למה אתה (והאלמונית) חושבים שדוקא מטפלים לא יודעים לעשות את האיזון הזה - חוץ מאשר האמירה שכסף זה דבר נורא קר, ומטפל צריך להיות נורא חם. לדעתי, אתם יכולים להרשות לעצמכם להיות יותר קונקרטיים. למה אתם חושבים שמטפל שמרוויח יפה על מטופל X, מטפל בו בצורה לא מספיק מקצועית? האם זה שהוא ירוויח פחות יאמר שהוא יטפל בצורה יותר מקצועית?

1 בכל זאת, בהרבה מקרים מדובר בבעלי תארים אקדמאיים מתקדמים, ולא בחייכנים מקצועיים שצריכים להיות אליך הכי חברים שלך בעולם.
התייחסות עסקית 372244
נדמה לי שאתה משתמש במונח- "מטאפיזי"-באופן לא נכון. הכסף הוא ביטוי כמותי אוניברסאלי לערך של דברים וזו הסיבה שהוא מימד קר. אינך יכול לבטא בו תחושות או מצבים חיים. אתה יכול לומר שהשולחן שווה 50 ש"ח. אינך יכול לומר שהרגשתי 50 ש"ח או שהתפתח ביניהם קשר עמוק בשווי 200 ש"ח. מה מטאפיזי כאן? אתה מנסה להיות מאד לא מטאפיזי, הגיוני ושכלתני, אבל השכלתנות וההיגיון שלי אינן יכולות לחבר מושגים שמוערכים במימדים שונים.
התייחסות עסקית 372233
היחס האישי (או ליתר דיוק, המקצועי) של המטפל הוא הוא השיקול המקצועי שאמור להיות למטפל בבואו לעבוד מול מטופל. שיקול כספי הוא למשל בוא נעשה 5 מטופלים בו-זמנית כי אני מרוויח פי 5. מטפל (כמו כל בעל מקצוע אחר) צריך לדעת להפריד בין השיקולים.
מעבר לזה, אני לא רואה איזה משמעות יש לאמירה "יחס אמיתי לא יכול להיות פונקציה של כסף" - זה בערך כמו להגיד "תוכנה טובה היא לא פונקציה של כסף". קצת סיסמא.
התייחסות עסקית 372234
""יחס אמיתי לא יכול להיות פונקציה של כסף" - זה בערך כמו להגיד "תוכנה טובה היא לא פונקציה של כסף"".
חוששתני שאתה טועה. תוכנה טובה, מסעדה טובה, מעבדה טובה וכיו"ב - הם פונקציה של כסף, כישרון ודברים נוספים. יחס אמתי, כמו אהבה, שנאה, קנאה, ידידות ומרעין בישין מסוג זה הם *לא* פונקציה של כסף וגם לא של כישרון. ואין כאן שום עניין של הפרדה בין שיקולים או של שיקולים מקצועיים. גם הפסיכולוג הנפלא בעולם איננו יכול לכפות על עצמו להעניק לפציינט יחס אמתי רק משיקולים מקצועיים.
התייחסות עסקית 372240
לא הבנתי. אז את אומרת שהערך העיקרי של פסיכולוג זה עניין של יחס אישי גרידא שנובע לא משיקולים מקצועיים וכישרון, אלא מזה שהפציינט מוצא חן בעיניו? אם ככה אני מסכים איתך - גם אני לא הייתי משלם לפסיכולוג כזה.
אם את חושבת שאצל פסיכולוג הערך העיקרי זה השיקולים המקצועיים ועניין היחס האישי הוא אומנם תנאי הכרחי אך רחוק מלהספיק - נו אז ככה אין לך מה להתלונן, כי התשלום הוא רק על השיקולים המקצועיים.
התייחסות עסקית 372243
טוב, נבדוק את זה. בן אדם מתחיל טיפול אצל פסיכולוג טוב, נאמר. אפילו מעולה, או.קיי.? בלי ספק יקר. המטופל יכול לשלם, הוא אדם עשיר. אחרי 3 חודשים/ שנה/ בחר טווח רלוונטי הוא מתרושש בבת אחת. הוא לא יכול לעמוד יותר בעלות הטיפול. מה אתה מצפה שיעשה המטפל?
התייחסות עסקית 372253
יפסיק את הטיפול‏1.
לא הבנתי מה בדיוק אנחנו בודקים כאן? נניח שאותו אדם גם היה בטיפול אצל מרפאה פרטית בנושאי מין/שינה/שיניים, וגם לקח שעורים בקבלה, ולמד לנגן על פסנתר. מה היית מצפה שכל אחד מהגופים הללו יעשו לאחר שהבן-אדם מתרושש?

1 אלא אם כן המטופל מהווה סכנה לעצמו או לאחרים ואז הוא אמור להפנות אותו לגופים ממשלתיים.
התייחסות עסקית 372256
בדיוק בעניין זה אני מצפה שיהיה הבדל בין הראשון לבין האחרונים.
התייחסות עסקית 372262
מדוע יש לך צפיה כזו? אצל רוב האנשים בריאות הגוף קודמת לבריאות הנפש ולכן הם היו מעדיפים שהטיפול במרפאה לא יופסק. אצל חלק לא מבוטל מהאנשים, הכרת סודות הבריאה (באמצעות הקבלה) חשובה אף יותר מטיפול נפשי. and so on.

יתר על כן - האם חשוב שהטיפול לא יופסק מטעמים מקצועיים (כי לפציינט יש בעיות רציניות) או שזה חשוב בגלל שהפסיכולוג מחבב מאוד את הפציינט ברמה האישית? ומה קורה אם הפסיכולוג פתאום נאלץ לעבוד פחות שעות עקב בעיה בריאותית - האם עליו לוותר על הפציינטים שהוא פחות מחבב?

בכל מקרה, גם אם יש לך ציפייה שבמקרה האיזוטרי הזה יהיה איכפת לפסיכולוג מאותו פציינט, זה עדיין לא אומר שבכל שאר המקרים הטיפול של הפסיכולוג מתבסס על "איכפתיות" במקום על 5 שנות לימודים ו-‏5 שנות ניסיון.
התייחסות עסקית 372265
א. לא דיברתי על חיבה. דיברתי על יחס אמתי. יחס אמתי לא יכול להתפרק אוטומטית כשמושא היחס מתרושש. אם הטיפול הנפשי נפסק בגלל ההתרוששות, פירושו שלר היה יחס כזה.

ב. זה לא משנה אם מקרה כשזה הוא מקרה איזוטרי או רווח. זה מקרה בוחן.

ג. נראה לי שאנחנו לא בדיוק מדברים באותה שפה, אשר על כן לא נותר לי אלא לקוות שאתה עצמך אינך פסיכולוג.
התייחסות עסקית 372290
א. נראה לי תפיסה מאוד רומנטית של המושג "יחס אמיתי". אני קיבלתי יחס אמיתי גם מהמורים שלי ביסודי, ומהחברים שלי בעבודה וכאשר המסגרת מתפרקת, היחס נפסק. טיפול פסיכולוגי הוא בהחלט מסגרת שכזו. ולא ענית לשאלה שלי לגבי פסיכולוג שאין לו זמן לכל הלקוחות שלו‏1.

ב. זה גם לא משנה אם זה מקרה בוחן או לא. מה שמשנה זה האם "היחס האמיתי" הוא תנאי מספיק לתשלום לפסיכולוג.

ג. אולי היה עוזר לך לו היית מנסה לקרוא בצורה יותר פתוחה את התגובות שלי, במקום להתחבא מאחורי ביטוי כזה או אחר - "חיבה זה לא יחס אמיתי" ו"שיקולים מקצועיים לא כוללים את היחס האמיתי" ו"יחס אמיתי הוא לא פונקציה של כסף".
לא טענתי שהיחס האמיתי הוא פונקציה של כסף, וגם לא טענתי שטיפול פסיכולוגי הוא הליך טכני טהור שלא מערב קשר אישי.
לי נותר לקוות שלא תזדקקי לטיפול פסיכולוגי, ואם כן, תדעי לעשות הפרדה בין הכסף שאת משלמת לטיפול לבין מה שקורה בטיפול עצמו.

1 היי! גם זה מקרה בוחן!
התייחסות עסקית 372337
א. יחס בין מורה לתלמיד, כל עוד הוא יחס ממוצע הרלוונטי ביניהם, נפסק כאשר המסגרת המקשרת ביניהם נפסקת. כאשר מתפתח יחס אישי יותר, הוא יכול להימשך גם הלאה. כנ"ל לגבי חברים לעבודה. בשני המקרים איש לא נוטש אותך על דעתו.
במצב שבו אין לפסיכולוג זמן לכל מטופליו, אם מדובר בפסיכולוג טוב ואנושי, הוא מוצא להם תחליף לפני שהוא נוטש אותם. זה נקרא יחס אמתי.

ב. לא הגדרתי את היחס האמתי כתנאי *מספיק* לטיפול טוב, אלא כתנאי הכרחי.

ג. את המשפט הראשון בפסקה זו נראה לי שהייתי מכוונת אליך. אני לא רואה למה אתה קורא "התחבאות" מאחורי ביטוי כלשהו, ולא ייחסתי לך את הטענות שלדעתך ייחסתי לך.
התייחסות עסקית 372351
א עדיין לא ענית על השאלה - האם הוא צריך לוותר על המטופלים שהוא מחבב או על המטופלים שפחות צריכים אותו?

ב. אם ככה, אז בדיוק כפי שאמרתי - התשלום הוא על האלמנטים האחרים שמהווים תנאי לטיפול, ולא על "היחס האמיתי".

ג. ההתחבאות היא מאחורי זה ש"לחבב מטופל" זה לא בדיוק יחס אמיתי ו"שיקולים מקצועיים" לא כוללים את היחס האמיתי וכו' וכו'.
אני כמובן ניסיתי להפריד בין שיקולים כספיים שיש לבעל מקצוע לבין כל השיקולים האחרים של בעל המקצוע. אם בעינייך יחס אמיתי זה חלק מהותי מהטיפול הפסיכולוגי, הרי שזה חלק מהשיקולים האחרים של בעל המקצוע (או בקצרה: "שיקולים מקצועיים").
התייחסות עסקית 372376
א. רצוי שיותר על המטופלים שפחות זקוקים לו. לא ברור לי במה זה קשור.

ב. התשלום הוא על הטיפול.

ג. אנא הסבר איך מפתחים יחס אמתי מתוך שיקול מקצועי.
התייחסות עסקית 372381
א. זה קשור לכך שהחלק המהותי בטיפול אינו הדבר אותו את מכנה "היחס האמיתי", אלא בריאות הנפש של המטופלים.
ב. טוב, נסביר מחדש: טענת שיחס אמיתי "לא יכול להיות פונקציה של כסף". לכן את רואה טעם לפגם בכך שמטפלים לוקחים הרבה כסף, נכון? אם ככה, אז אני עונה שהמטפלים לוקחים הרבה כסף לא בעד היחס האמיתי, אלא בעד האלמנטים האחרים בטיפול.
ג. אני לא יודע - איני פסיכולוג או מטפל. בכלל את זו שצריכה להסביר זאת, היות ואת טענת שהיחס האמיתי הוא תנאי הכרחי לקיום הטיפול. תחליטי - האם זהו לפתח יחס אמיתי למטופלים שלך זה חלק הכרחי במקצוע, או שזה משהוא נילווה?
התייחסות עסקית 372400
א. "זה קשור לכך שהחלק המהותי בטיפול אינו הדבר אותו את מכנה "היחס האמיתי", אלא בריאות הנפש של המטופלים."
טעות: אמרתי שאינני מתכוונת ל"חיבה". "יחס אמתי" נוגע יותר ל"איכפתיות". גם כשאין לך זמן לכל ידידיך וחבריך, סביר שלא "תוותר" באופן מיידי דווקא על אלה הזקוקים לך ביותר, אפילו במידה שאינם החביבים עליך ביותר. למשל, ייתכן שתצמצם פגישה עם ידיד נפש שמח וטוב לבב לטובת חבר פחות קרוב שזה עתה חלה אנושות, לא?

ב. שוב, אני טוענת שהיחס האמתי הוא חלק "הכרחי" של הטיפול. משום כך, בלעדיו *אין* טיפול (כלומר, לא טיפול טוב עם התוצאות המקוות). לכן *אי אפשר* לקחת כסף עבור "אלמנטים אחרים בטיפול": טענה כזו שקולה לטענה שאחות מיומנת תיקח תשלום בעבור זריקה מסוימת, רק לא בעד החומרר ששמו בה.

ג. "האם לפתח יחס אמיתי למטופלים שלך זה חלק הכרחי במקצוע, או שזה משהוא נילווה?"
לא זה ולא זה. זה חלק הכרחי מה"תוצר": כשרון איננו חלק "הכרחי" מ"מקצוע" הציור, אבל בלעדיו הציור, לרוב, אינו שווה פרוטה.
התייחסות עסקית 372411
א. תשובה יפה אבל שגוייה. המטפל יעזור למטופלים שיותר זקוקים לו לא בגלל שבנה איתם יחס אמיתי - אלא בגלל שזוהי חובתו האתית-מקצועית - בדיוק כפי שפרמדיק באירוע מרובה נפגעים ילך קודם לנפגעים הקשים, בלי שבנה שום יחס עם אף אחד מהם.

ב. מה הבעיה עם זה? יש הרבה מאוד בעלי מקצועות שלא לוקחים כסף עבור חומרים (בין היתר, אחיות סיעודיות שלא קונות את התרופות), ויש בעלי מקצועות שגובים רק על חומרים, ויש בעלי מקצועות שגובים ממך רק עם אתה מרוויח מהשירות שלהם.

ג. "כשרון איננו חלק "הכרחי" מ"מקצוע" הציור" - זו סמנטיקה. אני משתמש במילה מקצוע כדי לתאר את *כל* מה שצריך כדי שיצא תוצר איכותי - ולא רק כדי לתאר את הטכניקה והידע התאורטי. ברור לי שבהרבה מקצועות צריך גם כשרון‏1, ובהרבה מקרים צריך יחסי אנוש, ובמקרה של פסיכולוג - גם יכולת ליצור קשר עם המטופל. אני לא מבין מה ההתנגדות ללקרוא לזה חלק מהמקצוע או מהשיקולים המקצועיים.

1 מעולם לא שמעתי: "היי אנחנו מחפשים מתכנת, אבל בנוסף צריך גם שיהיה לו כשרון בתכנות".
התייחסות עסקית 372455
א. ואם המטופל הנזקק יותר הגיע למצב זה משום שאישתו זה עתה עזבה אותו לאחר שרוקנה את חשבון הבנק שלהם? מה אומרים אז שיקוליו המקצועיים האתיים?

ג. הוא שאמרתי: אי אפשר להפריד בין ה"תשלום בעבור ידיעת המקצוע" לבין "תשלום בעבור היחס".

--------------
סתם מתוך סקרנות: האם אתה מתאמץ שלא להבין את דבריי, או שזה בא לך ככה, טבעי?
התייחסות עסקית 372476
א. לא הבנתי. אם את שואלת ברצינות - השיקול צריך להיות שיקול בריאותי (של בריאות הנפש) - בדיוק כמו אצל הפרמדיק. פשיטא ששאלת הנזקקות הנפשית של המטופל היא שאלה קלינית *אובייקטיבית* ובלתי תלוייה במצבו הכספי של המטופל (אני מקווה שלפחות לזה את מסכימה) או ביחס האמיתי שפיתח אליו המטפל (אולי עוד לא פיתח - אולי זה מטופל חדש?).

ג. אוקיי, אז י"א‏1 הוא חלק אינטגרלי ממקצוע הפסיכולוגיה - זה סופי? אפשר להמשיך את הדיון כשזה הנחת העבודה? או שנגלה בהמשך שזה לא חלק מהשיקולים המקצועיים?

1 יחס אמיתי
התייחסות עסקית 372493
א. בתגובה 372253 אמרת שאם המטופל התרושש ואינו יכול עוד לשלם כראוי - המטפל, מן הסתם, אמור להפסיק את הטיפול, לא? אז אני שואלת מה אומר השיקול המקצועי-אתי שלו במצב הזה.

ב. איך הגעת למסקנה המעניינת הזאת?
התייחסות עסקית 372497
א. השיקול המקצועי-אתי יאמר שיש להמשיך את הטיפול (תחת הנחה שאין למטופל תחליף הולם) - בדיוק כפי שזה יקרה אצל רופא או אצל מורה לקבלה. אין פה שום קשר או צורך בי''א לשם כך. מה לעשות שהשיקול המקצועי-אתי הוא לא השיקול היחידי בחיים.

ב. לפי זה שכתבת ''הוא שאמרתי'' שבדרך כלל מתפרש כהסכמה לאותו קטע טקטט אליו אתה מתייחס.
התייחסות עסקית 372552
א. כלומר, אם אין י"א גם השיקול המקצועי אתי נופל?

ב. מצטערת, התכוונתי לפסקה האחרונה ממש (כשרונו של המתכנת). הכשרון - כמו הי"א - איננו "שיקול מקצועי" אלא תנאי הכרחי לתוצר העבודה.
התייחסות עסקית 372645
א. להפך (הרי כתבתי זאת במפורש) -השיקול המקצועי-אתי צריך לפעול כאן באופן בלתי תלוי בקיומו של י"א, למשל הוא צריך לפעול במידה שווה גם על מטופלים צעירים וגם על מטופלים פזמניקים.

ב. אוקיי, המונח "שיקולים מקצועיים" אצלי כלל את *כל* התנאים ההכרחיים לתוצר העבודה, ולא רק את מה שאת מתייחסת אליו כשיקול מקצועי. כבר 5 הודעות ברציפות אני מנסה להסביר את זה.
התייחסות עסקית 372652
א. כן, אבל אמרת גם שהוא נופל מול השיקול הכספי. אני טוענת שי''א לא ייפול מול השיקול הכספי.

ב. או.קיי, אז לא הצלחת להסביר את זה. גם כישרון, למיטב הבנתי, לא יכול ליפול ברובריקה של ''שיקולים מקצועיים''.
התייחסות עסקית 372339
האם תתייחס (בנפרד) ל-‏400 ש"ח לטיפול כמו ל-‏180 ש"ח לטיפול?
האם המחיר הגבוה לא יעכיר את תחושת האמון שלך בפסיכולוג?
תאמר שזהו שוק ואם 400 ש"ח הם עלות גבוהה מדי-תמצא פסיכולוג זול יותר. אם אתה במצוקה, תקח את מי שהמליצו לך כפסיכולוג טוב, אבל המחיר הגבוה מנכר את הקשר ביניכם. בטיפול פסיכולוגי
נוצר קשר שהוא לעיתים תלותי, לכן ישנו תהליך סיום הטיפול שאמור לרופף את התלות. שמעתי פעם הסבר מעובדת סוציאלית שתפקיד התשלום הגבוה להקל על הניתוק. לי נראה הטעון הזה כרציונליזציה לעשיית כסף טוב.
אבל מדוע נלין רק על פסיכולוגים? מקסימיזציה של מחירים ורווחים היא עניין לגיטימי בתרבות שלנו. אני מתפלא שאינך מבחין בסממן הלא אנושי והקר שבתרבות הזאת.
התייחסות עסקית 372352
האם המחיר הגבוה לא יעכיר את תחושת האמון - מניסיון אישי, לא. תחושת האמון שלי בבעלי מקצוע (ובפרט פסיכולוגים) היא בדרך כלל תלוייה בעיקר בדברים אחרים והרבה פחות בתשלום. האם כשאתה הולך למוסכניק/רופא/יועץ השקעות, האמון שלך תלוי בעיקר בכמות הכסף שהוא גובה, או ביחס שלו אליך, בהסברים שהוא נותן לך ובאיכות הטיפול? נראה לי שהאופציה השניה היא הנכונה. קל וחומר אצל פסיכולוג.
הסיפא של תגובתך היא (כרגיל) סתומה בעיניי. אני מתפלא מאוד שאתה רואה מקסימיזציה של רווחים בתור עניין לא אנושי. התכונה הזו שלובה באופן אינהרנטי כמעט בכל התרבויות מקדמת דנן, והיא נובעת מתכונות מאוד אנושיות. האם אתה מגדיר בתור "אנושי" אך ורק תכונות שאתה אוהב?
התייחסות עסקית 372353
זוהי הטעות שלך. מקסימיזציה של רווחים והפיכת הכסף כמטרה ולא אמצעי, אינה "שלובה באופן אינהרנטי כמעט בכל התרבויות מקדמת דנן". זהו מאפיין בלעדי של הקאפיטליזם. אינני אומר שלא היו אנשים שחיו על פי תפיסת העולם הזאת כבר לפני 2000 שנה- לא היתה חברה שחיה על פי התפיסה הזאת. הפיכתו של איש העסקים למוביל בחברה והשיקול העיסקי ללגיטימי- היא דבר חדש יחסית.
כשאתה מגדיר את זה כ"אנושי" מקדמת דנן אז אתה פשוט מסתכל במישקפים כחולים על העולם ואומר: ואו, איזה עולם כחול.
התייחסות עסקית 372362
אני לא מבין מדוע התעלמת מעיקר ההודעה.

________
רכושנות, מסחר, צבירת אדמות ורכוש - היו בכל התרבויות. זה שרוב האנשים היה אריסים לא נובע מאיזהשהיא תפיסת עולם אנטי-קפיטליסטית שלהם. אבל מה שמדהים אותי, זה שאתה מסכים שהיו אנשים שחיו לפני 2000 שנה לפי התפיסה הזו, ואתה טוען שהיום זה תפיסה אוניברסלית, אבל לדידך זה עדיין משהוא לא אנושי? שיהיה. זה בערך כמו לקרוא לפתיחות מינית תופעה לא אנושית. העיקר שאתה מודע למי מסתכל במשקפיים על העולם.
התייחסות עסקית 372367
עניתי לחלק השני כי בקשר לחלק הראשון, נדמה לי שמיצינו את הנושא. אם יש לי תחושה שהעלות לא הוגנת אז הדבר משפיע על האמון -והטיפול בנוי על אמון.
אולי במקום להיות נדהם תתיחס למה שאני כותב. רכושנות, מסחר, צבירת אדמות ורכוש אינם פעילות קפיטליסטית. אינני מתייחס לקפיטליזם כמשהו רע או טוב אלא כאל שיטה. השוני העצום שבין הרכושנו, מסחר וכו' לבין המבנה הקפיטליסטי הוא בפרימט של הפעילות העיסקית על כל דבר אחר. הפעילות המיסחרית- לקנות בזול ולמכור ביוקר- לא נחשבה למכובדת בחברה, למרות שאפשר היה למצוא את התואר-''סוחר מכובד''. העיסוק בכסף בכלל נחשב כשווה ערך לרמאות. המושג של הון הוא מושג מודרני לחלוטין. במיוחד היותו של ההון סחיר ובד''כ מנותק מהייצור. כל אלו הן תופעות אנושיות כמובן. כשהשתמשתי במילים-לא אנושי- התכוונתי למימד שקיבל הכסף ולאבסטרקטיות שלו.
לא לחינם מכנים היום מכנים הסוחרים את עצמם-אנשי עסקים.
התייחסות עסקית 372371
א. מסחר תמיד נגע לקניה בזול ומכירה ביוקר.
ב. עשית עכשיו shift לטיעונים שלך - עכשיו מי שעוסק בפעילות "לא אנושית" (מה פתאום רעה, אתה הרי לא מעביר ביקורת) זה אנשי העסקים שמתעסקים רק בהון ולא בפעילות יצרנית. אם ככה, אז אני לא מבין על מה אתה מתלונן - המטפלים עוסקים ביצרנות, כמו 90% לפחות משאר בעלי המקצועות. מה זה משנה אם *לדעתך האישית* איש העסקים הפך להיות "מוביל בחברה"?
התייחסות עסקית 372382
אל תהפוך הערה אגבית שלי למרכז העניין. לא כתבתי באף מקום שמטפלים הם בעלי הון. כל הסטיה לכיוון הזה נעשתה בגלל ההתייחסות למשמעותו של הכסף בחברה שלנו. די נמאס לי מדו שיח החרשים הזה איתך; כנראה שיכולת הביטוי שלי לא מספיק טובה ולא הצלחתי להסביר היטב את השקפתי. ראשית, אינני מתלונן על שום דבר. שנית, נכנסתי לנושא מורכב ואל תציג אותי כמטומטם. מי שיש לו חנות גם הוא מנהל עסק-איש עסקים -עסקים קטנים -ולאו דוקא מה שמוגדר כבעל הון.
מה פירוש-"*לדעתך האישית* איש העסקים... "? זאת איננה דעתי האישית ולא המצאתי אותה. הפעילות הכלכלית היא המוטיב המרכזי של החברה בימינו.
אולי אתה חושב שכמו בימי הבינים, האמונה ויכולת הלחימה הם המוטיבים המרכזיים.
התייחסות עסקית 372387
כנראה שאני באמת לא מבין אותך. אולי כדאי שתיקח כמה רגעים, ותכתוב בצורה ברורה את כוונתך.

א. מהי בדיוק אותה פעילות כלכלית שאתה מתייחס אליה כ"לא אנושית".
ב. איזה מקצועות עוסקים באותה פעילות? מה לגבי פועלי יצור? מתכנתים? מטפלים פסיכולוגיים? עורכי דין? רופאים בקופת חולים? רופאים פרטיים? עבור אלו שכן עוסקים בה, איזה היבטים ספציפיים במקצוע נחשבים במסגרת אותה פעילות ואיזה לא?
ג. מהם בדיוק החסרונות שנגרמים לחברה או לפרט בחברה כתוצאה מאותה פעילות כלכלית? האם אתה יכול לתת דוגמאות קונקרטיות מהשטח לחסרונות כאלו?
ד. מהן הראיות לכך שאותה פעילות גורמת לחסרונות הללו (ואני מדבר על ראיות ממש, ביטויים מהסוג "הטבע של הכסף מנוגד למערכת יחסים אישיים" רק מבלבלים אותי).
התייחסות עסקית 372389
א. לא ייחסתי חוסר אנושיות לשום פעילות כלכלית. אינני מבין
היכן גירדת את זה. דיברתי על היותו של הכסף שהפך בחברה
שלנו לא רק אמצעי אלא מטרה- מימד שמבטא הרבה מאד
פעילויות אך הביטוי הוא אבסטרקטי- מספר. אתן לך דוגמא:
השתתפתי פעם בישיבת הנהלת בית ספר איזורי מסויים. נציג אחד הקיבוצים היה הגזבר של אותו קיבוץ. באותה תקופה דובר על כך
שבית הספר יתחיל לשלם לקיבוצים שכר דיפרנציאלי עבור עבודת
המורים. אותו גזבר נחמד דיבר על כך שיש כל מיני מורים, כאלו שצברו יותר השתלמויות, עשו תארים נוספים וכאלה שלא השלימו את התואר. הדבר כמובן התבטא במשכורת. "שידעו מה הם שווים".
אני מודה שהוא הקפיץ לי את כל הפיוזים. יושב לו הכלכלן הדגול בהנהלת בית הספר כנציג ההורים-הבעלים, ומקטלג את המורים על פי המדד היחיד שהוא יודע- הכסף שהם מביאים הביתה. אם הוא לא היה חבר הנהלת בית הספר הייתי מבין את זה אבל הוא חבר הנהלה;
הכרתי את המורים; שתי המורות הטובות ביותר-אני מאחל לכל בית ספר מורות כאלה- לא השלימו את התואר. לעומת זאת היו מורים/ות עם תארים שהיו גרועים ומשעממים כמורים. על פי מימד הכסף היה ברור את מי צריך להעסיק אבל איכותו של מורה איננו נמדד בערך כספי. הכסף אינו אומר הרבה פעמים שום דבר חוץ מערכו המיספרי.
שוב, אל תכניס לי דברים שאינני אומר.
התייחסות עסקית 372401
גרדתי את זה מתגובה 372339. טוב נראה לי שכדאי שנעצור כאן, נראה לי שאני מרגיז אותך סתם וחבל.

לסיום, רק אומר שאני מסכים שאיכות של אדם לא נמדדת במשכורת שלו, ושהתרבות שלנו אכן די חומרית, ושקשר מטפל-מטופל כולל גם יחס אישי אינטימי, ושיחס כזה אינו תלוי בכמות הכסף שהמטופל משלם.
אבל אני ממש לא מסכים שהתובנות היפות הללו מובילות לטענה שזה לא בסדר שמטפל גובה הרבה כסף עבור שירותיו. בעיניי זו טענה מתנשאת ומתחסדת.
התייחסות עסקית 372335
התחושה שלי היא של תפיסה רומנטית ילדותית לעבודה של הפסיכולוג.

אם העבודה של הפסיכולוג היתה מבוססת אך ורק על יחס, לא היה צריך ללמוד את המקצוע. ואם פסיכולוג משמש רק כחבר של המטופל אז הוא פסיכולוג לא כל כך מוצלח. כשהולכים לפסיכולוג הולכים בדיוק כדי לקבל עזרה מקצועית ולא את השירות שמקבלים בקו חם לסיוע זה או אחר או בפורום תמיכתי ברשת. השירות הזה עולה כסף. מי שלא רוצה - לא חייב.

ואגב, במדינה סוציאליסטית כמו ישראל כמעט כל שירות אפשר לקבל גם בחינם או במחיר סמלי (קופות חולים נותנות מספר מסוים של טיפולים אצל פסיכולוג במחיר נמוך יחסית לזקוקים לכך, למשל). מי שרוצה יותר מזה, צריך לשלם. גם מי שרוצה מנתח פרטי, או בגד של מעצב, או כל שירות אחר.
התייחסות עסקית 372343
א. תגובה 372337

ב. לא אמרתי בשום מקום שעבודת הפסיכולוג מבוססת אך ורק על יחס. גם לא אמרתי שהשירות צריך להינתן בחינם. כן טענתי שהיחס הוא מרכיב *הכרחי* בטיפול נפשי; שמספר הטיפולים שמקציבות קופות החולים הוא נמוך בהרבה מהדרוש; ושיש לי בעיה עם הטענה הפסיכולוגית המקובלת שעצם התשלום על הטיפול משחק תפקיד חשוב ברמת האפקטיביות שלו.

ג. כיוון שכ-‏70% מידידיי במשך השנים היו פסיכולוגים קליניים, קשה לי להניח שהסתכלותי על עבודתם היא "רומנטית" או "ילדותית".
גסות רוח 371335
זיכו את ה"מקובל" הזה? את רצינית? אם כן - זו שערוריה.
מחקר: "המדיטציה טובה לנפש" 464727
"אצל המטופלים שטופלו על ידי מתרגלי המדיטציה היתה ירידה ניכרת יותר בתופעות ההפרעות הפסיכולוגיות כולל חרדה, סומטיזציה, עוינות, פוביה, חשיבה פרנואידית, אובססיה ועוד"?

בארי לונג - barry long 630326
לבארי לונג יש ספרים טובים על מדיטציה ודיסקים למדיטציה מודרכת (באנגלית).
מאוד נקי בלי גל מיני אלים ותורות מאוחרה.
תגובת דמי 644721
(אין לי מה להוסיף על המאמר המשובח הזה, אבל אני אוהב לראות את העיצה שבכותרת שלו בדף הראשי - יחד עם "בחר לך כיוון".)
מה בנוגע ליצירת שירה מכותרות מאמרי האייל?
למתקדמים - שילוב של תגובות סלקטיביות ו"הפסק להתעדכן" וצילום מסך של השיר באתר הבית של האייל.
נשימות 741674
רק לנשום עמוק
ולהרגע
לנשום עמוק
כחול של לילה
לנשום כחול
אוקאינוס
הבו לי
את שארית
שעות השינה
שעות השנה

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים