הרב מאיר כהנא - הסיפור האמיתי (א') 1541
הרבה נכתב על הרב כהנא המנוח במשך השנים. דמותו ותורתו השנויה במחלוקת עוררו תגובות אוהדות מחד, ונזעמות מאידך. חלק ראשון מתוך שניים.
(צילום: באדיבות משפחת כהנא)
הרב מאיר כהנא נולד בניו יורק בשנת 1932 לאביו יחזקאל שרגא, יליד צפת, ולאמו סוניה, ילידת לטביה. מאז נעוריו היה אידיאולוג רב להט. בספר השנה של סיום התיכון, שהוא היה אחד מעורכיו הראשיים, הוצגה קריקטורה שלו, מדבר בלהט מול מליאת הכנסת (כולם ידעו שהוא מתכוון לעלות לישראל) כשהיא ריקה. מין נבואה שכזו. לאחר שסיים את לימודיו התיכוניים למד בישיבת מיר שבניו יורק, שם הוסמך לרבנות, ובמקביל למד היסטוריה ומדעי המדינה לתואר ראשון, יחסים בינלאומיים לתואר שני ובנוסף סיים גם לימודי משפטים. במקביל היה כהנא פעיל בתנועת הנוער בית"ר ולאחר מכן ב"בני עקיבא" (הוא נישא לליבי, חניכה שלו מתנועת בני עקיבא), ושימש כרב בבית כנסת. למרות שהיה פעיל מאוד מבחינה חברתית, סבל מגמגום קל. מי שרוצה, יכול להיזכר במנהיגים היסטוריים אחרים...

אחד המושגים בהם השתמש הרב כהנא באופן קבוע היה המושג "אהבת ישראל". אצלו המושג הזה היה חי ונושם. האהבה שלו לא התייחסה למושג המופשט "עם ישראל", שיש רבים שאוהבים "לאהוב". אצלו, המושג הזה התגשם באיש הפרטי, כמו אותו יהודי קשיש ובודד, בשכונות העוני של ניו־יורק, הנועל את דלתותיו מפחד הבריונים האנטישמיים בשכונה. את ה"ליגה להגנה יהודית" הקים כדי להגן על אותם יהודים קשישים ועניים שהתגוררו בשכונות שבמרכזי הערים בארה"ב, וסבלו שם מאנטישמיות. שכונות אלו היו מיושבות בעבר בעיקר על ידי יהודים, אבל במשך הזמן האמידים־יותר בקרב היהודים עזבו אותן לטובת שכונות יוקרתיות יותר בפרוורים, ונכנסו אליהן שחורים ואחרים ממעמד סוציו־אקונומי נמוך. היו ביניהם בריונים שהחלו להציק ליהודים הנותרים, ואיימו עליהם ועל רכושם. ליהודים לא הייתה יכולת להגיב. הרב כהנא ארגן את הנוער היהודי, בדרך כלל נוער שהיה מנותק מן היהדות, החדיר בנערים גאווה והכרה בערכה של יהדותם, ואימן אותם להיות מסוגלים להגן על היהודים מפני הבריונים.

השפעתם של מעשים אלו הייתה עצומה. ראשית, הם השיגו את מטרתם המוצהרת - הגנה פיזית על היהודים. אולם בנוסף, הם גם גיבשו בנוער היהודי את הקשר והשייכות לעם היהודי. רבים מהם עלו במשך הזמן לארץ כהמשך טבעי לאידיאלים של הליגה.

המתנגדים הגדולים ביותר לפעילותו של הרב כהנא בליגה להגנה יהודית היו אנשי הממסד היהודי, כיון שהוא העלה לפני השטח את הבעייתיות של תפקודם כנציגי היהודים. האוכלוסייה היהודית הייתה השלישית בגודלה בעיר ניו־יורק, וכללה מאות אלפי יהודים עניים, שהופקרו במידה רבה על ידי הממסד שהיה אמור לייצגם ולעזור להם. הדברים הגיעו עד כדי כך, שלא רק שיהודים עניים אלו לא קיבלו את כספי הצדקה שארגונים יהודיים אספו (הללו הקדישו את הכסף לכל מיני מטרות "אוניברסליות"), אלא שהם אף לא קיבלו את כספי הרווחה שהגיעו להם מהעירייה, מחמת חוסר ייצוג מספיק במנהלות המקומיות - זאת כיון שהממסד היהודי היה עסוק בבעיות כגון שוויון זכויות לשחורים ולפורטוריקנים, ולא דאג להגנת המסכנים מבני עמו, מפני התנכלותם של אותם שחורים ופורטוריקנים עצמם. אנשי הממסד היהודי סלדו מכל פעילות שהייתה עלולה להבליט את יהדותם ולדרוש מהם אחריות ישירה לבני עמם - דבר שנגד את העקרונות ה"אוניברסליים" שהם דגלו בהם (ברובם). זאת, על אף שמעמדם החברתי בעצם בא להם כנציגי היהודים.

אחד הדברים החשובים ביותר שהשיג הרב כהנא בחייו היה העלאת מאבק יהודי ברית־המועצות אל התודעה העולמית, דבר שהביא לפתיחה משמעותית של מסך הברזל לעלייה יהודית לארץ ישראל. יהודים אלו נכלאו מאחורי מסך הברזל תוך לחץ ממלכתי להתבוללות ומחיקת הזהות היהודית שלהם. הוא החליט לקחת אחריות ולהילחם למען אחיו, גם במחיר האישי של גינויים והתנערות קולנית מצד הממסדים היהודיים. הליגה להגנה יהודית בראשותו הצליחה להפעיל לחץ על שתי המעצמות, שהיה להן אינטרס כלכלי משותף בהתקרבות הדדית, ובכך הביאה להתניית התקרבות זו בשחרור יהודי ברה"מ. במהלך שנות פעילותה שוחררו עשרות אלפי יהודים, והדורסנות של השלטון הקומוניסטי כלפיהם פחתה, עקב ההד שכל התנכלות כזאת קיבלה בעולם.

אחת "החוויות המכוננות" של הרב כהנא הייתה התנהגותה של יהדות ארצות הברית בזמן שואת יהודי אירופה. שתיקתם, התעלמותם, ופחדם מלהשפיע על מדיניות ארה"ב בכל אמצעי שהוא כדי להציל את אחיהם העולים על המוקד, היו בשבילו דוגמה לכישלון ולפחדנות, שהעידה על אנוכיות וחוסר לויאליות כלפי האחים הנשרפים. הוא בשום אופן לא רצה להיות שותף להתנהגות כזאת.

"סירובו של הנשיא רוזוולט להפציץ את מסילות הברזל ולקבל לארצות הברית ספינות של פליטים יהודיים היה פשע. אולם איזה תגובה באה מצד מנהיגים יהודיים לפשע זה? לא קריאה לחמישה מיליון יהודים אמריקאיים לצאת לרחובות, לא קריאה לשביתות שבת ולמרי אזרחי, לא צעידה המונית של רבנים לבתי הסוהר. הפשע הזה נתקל בסך הכל במחאות הרגילות, שחסרו תוכן ועוצמה. היהודים לא היו מוכנים לוותר על גלימת 'ה"מכובדות", גם כשהיה מדובר בהצלת נפשות של אחיהם" (סיפור הליגה להגנה יהודית, עמ' 82).

השיח הפנימי שלו היה תמיד עם החובה המטפיזית שלו בעולמו, עם "ועתה, מה ה' אלוקיך דורש מעמך?", ולא עם פוליטיקאים ומעצבי דעת קהל, ואפילו לא עם הקהל עצמו. אחד המוטיבים החוזרים אצל הרב כהנא מאז ימי התיכון שלו, עת כתב לבטאון בית הספר, ועד לימיו האחרונים, היה ה"משפט בשמיים": "...אני מאמין שאותן נשמות עומדות.... ובכל פעם שמגיע יהודי לעולם האמת הן שואלות אותו: 'איפה היית כשזעקנו?' אלה הן נשמות היהודים משואת אירופה, ותהיינה שם גם נשמותיהם של יהודי ברית המועצות. אני רוצה להיות מסוגל לענות: הייתי שם ועשיתי מה שיכולתי".

זה היה המניע למאבקו למען יהודי ברית המועצות. כדי להעלות נושא זה על סדר היום הציבורי והתקשורתי, הוא השתמש באלימות נגד הנציגויות והשליחים הסובייטים בארה"ב. פעילות זו כללה "פיצוץ" המופעים של אמנים שהגיעו מבריה"מ להופעות באמריקה, במסגרת "חילופי תרבות"; איומים ברצח דיפלומטים סובייטים בתגובה להוצאה להורג של יהודים; והפגנות סוערות שליוו דיפלומטים רוסיים בכל אשר הלכו.

במאמרו "הצהרה לבית המשפט" שהתפרסם בספר "כהן ונביא" הוא מסביר את צעדיו. ראשית, הוא ראה חובה שבעיית יהודי רוסיה תתפרסם, שכן שום בעיה אינה יכולה להיפתר כל עוד העולם אינו יודע שהיא קיימת. שנית, להערכתו, מצבם של יהודי רוסיה לא יכול להיות רע יותר בעקבות פעילות כזו בארה"ב. בנוסף, על היהודים שמעבר למסך הברזל להרגיש ש"אכפת" ליהדות העולם מהם, כדי שלא יתייאשו וישאבו עידוד ועוצמה מהתמיכה הניתנת להם על ידי אחיהם היהודים. מכל אלה גזר את המסקנה שרק אלימות תביא את שאלת יהודי רוסיה אל כותרות העיתונים, וכך אכן היה. בעקבות פעולות הליגה נפתחו שערי ברה"מ במידה חסרת תקדים ויותר מ-‏60 אלף יהודים שבו הביתה לישראל, כולל צעירים ואקדמאים.

למרות ההצלחה, הרב כהנא היה מודע לסכנות הנובעות מהיות התנועה אנטי ממסדית, ונקיטתה בשיטות שאינן בנורמה המקובלת. במאמר "על אקטיביזם ואקטביסטים", שהתפרסם בעיתון "ג'ואיש פרס", (מופיע גם הוא באסופה "כהן ונביא'), הוא ניתח בצורה בהירה את המבחן שעל פיו ניתן לשפוט אדם התומך בעמדות של מיעוט אידיאליסטי הפועל נגד התפיסות המקובלות ונגד הממסד:

"מי מצטרף לתנועה אקטיביסטית אנטי ממסדית? קומץ של אידיאליסטים אמיתיים אשר אכפת להם מעומק ליבם, ואשר הם באמת ובתמים מזדהים עם המטרה, או האנשים שהם נאבקים למענם. ועוד סוג של אנשים שמצטרף לתנועה כזאת הם "האנטיים המקצועיים" לסוגיהם ... יש שמחפשים את ההתלהבות, יש שמורדים בהורים, ולבסוף יש מרי נפש ובעלי נטייה לשנוא ... כשבוחנים מנהיג, דע, שהכשרון איננו דבר נפוץ, אך הכשרון איננו הדבר הראשון שעליך לחפש. כשהקב"ה בחר את משה וגם דוד, הוא לא בחן אותם ביכולת הנאום או הארגון שלהם. הוא לא הסתכל על המוח, אלא על הלב. שניהם היו רועי צאן, והקב"ה בחן איך הם טיפלו בעדר. היו אלה הרחמנות והאכפתיות על הכבשים הרכות שהביאו את ה' לבחור בהם להיות רועים של אנשים ... כשבוחנים מנהיג אקטיביסט, השאלה חייבת להיות האם הוא אוהב או שונא יהודים? לעיתים קרובות מדי מאחורי הדאגה הקנאית ליהודים ... לא עומדת כל כך האהבה לנדכאים כמו השנאה לממסד. לעיתים קרובות מדי, היהודי המדוכא והסובל, מהווה לא יותר מאשר קרדום לחפור בו את עתידו האישי של המנהיג ... על כן, הקשב והתבונן היטב באותו אדם שטוען שהוא אוהב יהודים. האם הוא מאיים פיזית על יהודים אחרים - ולו בשם ה"מטרה"? אותו אדם אינו אוהב, הוא שונא. האם הנאומים שלו מלאים מרירות כל כך עזה, עד שהשומע יכול כמעט לטעום זאת? ... היזהר מאותו אדם."

גם לאחר עלייתו ארצה, המשיך הרב כהנא לקיים קשר רצוף עם יהדות ארה"ב והיה נוסע לשם להרצאות בכל רחבי המדינה במשך חודשיים מדי שנה. השפעתו על יהדות ארה"ב בכלל ועל הצעירים בפרט הייתה גדולה. במאמר פרידה מהרב כהנא שפרסם יורם חזוני בג'רוזלם פוסט הוא כותב: "...מאיר כהנא הקדיש עשרים שנה לסיבובי הופעות בקמפוסים באמריקה, עם המסר שלו: לימדו על היהדות, עלו לארץ ישראל, התעקשו על מה שאתם מאמינים בו, והיאבקו עליו. בכל שנותיי כסטודנט, לא שמעתי אף פעם את המסר הזה מפיו של נואם אחר: לא מפיו של רב הקמפוס, שפחד שדיבור גלוי בעניינים אלו, עלול לתת לסטודנטים תחושה לא נוחה; לא מפיו של שליח הסוכנות, שחשב ש"אם יהיו לנו שאלות", אנחנו נבוא אליו; לא מפיהם של פוליטיקאים ישראלים שבאו לביקור, שבדרך כלל השמיטו כל אזכור של עלייה או יהדות. הרב כהנא היה המנהיג היהודי היחיד שהיה לו מספיק אכפת מהחיים שלנו, כדי לבוא אלינו ולספר לנו מה הוא חשב שאנחנו יכולים לעשות. הוא היה היחיד שעשה רושם שהבין כמה רצינו שתהיה לנו סיבה טובה להישאר יהודים - על אף שהמשמעות היחידה שהוצעה ליהדותנו הייתה הפסקות לימוד עם פלאפל ב"הלל"... תופעה זו לא הייתה מוגבלת לנאום אחד מסוים. במשך השנים, התברר לי שאין כמעט אקטיביסט יהודי־אמריקאי צעיר, שלא קרא את ספריו, לא שמע את נאומיו, ולא צחק והריע לשמע הקלטות של הדיבייטים שלו, שהשמיע סטודנט כלשהו בחדרו בפנימייה..."בחלקו השני של המאמר אדון בחזונו של הרב כהנא לגבי דמותה הרצויה של מדינת ישראל וביחסי הגומלין בינו ובין הציבוריות הישראלית.
קישורים
אתר כהנא הרשמי
חלקו השני של המאמר
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "פוליטיקה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

אישיות מרתקת 159018
תמיד הוקסמתי מהאיש הזה המורכב והמעניין, רק האיש עם השפם המצחיק מעסיק אותי יותר...
תודה על הכתבה
אישיות מרתקת 159020
מה הקשר בין הכתבה לבין צ'רלי צ'פלין?
אישיות מרתקת 159022
השני השני, זה שצ'ארלי, כאפרה עליו, גילם. אם זאת אני מניחה שהבנת את זה :)
אישיות מרתקת 296496
בושה וחרפה להשוות בין חלאת האדם לבין הרב כהנא הי"ד!!!
אישיות מרתקת 515196
בוא'נה, אתה מלכלך על צ'רלי צ'פלין!?
אישיות מרתקת 159031
מה פתאום צ'פלין. שפם מצחיק זה אך ורק עמיר פרץ..
אישיות מרתקת 159033
אה, השפם מצחיק, ואני חשבתי שבעל השפם אמור להצחיק.
אישיות מרתקת 159021
למעשה כל כך התרשמתי מהרעננות הקונספטואלית להעלות כתבה על כהנא שאפרסם לינק אליה באתרי (ברשותו של דובי כמובן)
אישיות מרתקת 159030
אחח... גודווין, גודווין, מה יהיה עליך, יא חביבי?
אישיות מרתקת 159032
לגודווין היה שפם?
אישיות מרתקת 159034
זה כבר שייך לדיון 1522
You lose, God Win
אישיות מרתקת 159035
גודווין????
אישיות מרתקת 159134
זהו דיון על כהנא טבעי מאוד ומתאים שגודוין יפעל מהר מהרגיל בסה''כ זה היה צפוי
פטור מגודווין 159226
נדמה לי שלאור תגובה 111011 למשל, אפשר להשאיר הפעם את גודווין‏1 בצד. בדיוק כמו שאם הינו דנים כאן בחוקי נירנברג המקוריים, לא היה טעם לקפוץ כל שניה עם גודווין.

1 חוק גודווין: תגובה 52441 .
אישיות מרתקת 159636
למען הסר ספק-לא השוויתי בין כהנא לאיש עם השפם המצחיק, רק טענתי שאחד מעניין והשני מעניין אף יותר. נוצר כמובן איזשהו קשר אסוציאטיבי בינהם-לא איתמם-אך לא השוואה במובן הלוגי של המילה.

ומה זה לעזאזל גודווין? האם זאת עקיצה?
אישיות מרתקת 159638
אההה, מצאתי את הלינק. זאת עקיצה כלפי השכל הישר והאסוציאציה הבריאה במקרה הזה. כמו לומר שכל פעם שמזכירים את החמאס מישהו יגיד משהו על פיגועים....
-באם באמת השכל הישר מחייב להיזכר באיש עם השפם המצחיק לנוכח כהנא (ושוב זאת לא הייתה השוואה, אפילו לא אסוציאציה של ממש, אלא יותר הבעת עניין בכאריזמה הפנאטית של שניהם).
תגובה שיטחית של אדם שיטחי 159023
בעקבות המאמר, נכנסתי לאתר של כהנא, וכמובן מיד צדה עיני את מדור הבדיחות
רובם גרסאות של בדיחות עתיקות שעברו גיור, אבל אחת מהם צרמה לי במיוחד. בהנחה ואין כאן הפרה של זכויות יוצרים, הריהי לעיונכם:

A man walks into a curio shop in Haifa. Looking around at the exotica, and he notices a very lifelike, life-sized bronze statue of a rat. It has no price tag, but is so striking he decides he must have it. He took it to the owner: "How much for the bronze rat?"
"Twelve shekels for the rat, one hundred shekels for the story," said the owner. The man gave the man twelve shekels. "I'll just take the rat, you can keep the story."

As he walked down the street carrying his bronze rat, he noticed that a few real rats had crawled out of the alleys and sewers and began following him down the street. This was disconcerting, he began walking faster. But within a couple blocks, the herd of rats behind him had grown to hundreds, and they began squealing . He began to trot toward the Bay, looking around to see that the rats now numbered in the MILLIONS, and were squealing and coming toward him faster and faster. Concerned, even scared, he ran to the edge of the Bay, and threw the bronze rat as far out into the Bay as he could. Amazingly, the millions of rats all jumped into the Bay after it, and were all drowned.

The man walked back to the curio shop. "Ah ha," said the owner, "you have come back for the story?"
"No," said the man, I came back to see if you have a bronze Arab

תגובה שיטחית של אדם שיטחי 159027
הבדיחה מאד מצחיקה, אני לא מבין על מה כל הרעש הצדקני.
''טרנספר וזה עובר''
תגובה שיטחית של אדם שיטחי 159058
יש לציין שהבדיחה אינה מייצגת, היא היחידה שמצחיקה מכולן.
תגובה שיטחית של אדם שיטחי 159063
יש הבדל בין סתם בדיחה לבין בדיחה הנכתבת באתר אידיאולוגי. אם אתה חובב הומור שחור, למשל, אתה יכול למצוא שעשוע מסוים בבדיחת שואה. אולי שעשוע עם טעם מר, אבל בכל זאת שעשוע.

לעומת זאת, ברגע שאתה קורא את אותה הבדיחה באתר אידיאולוגי (למשל באתר של נוער וואספי באמריקה המדבר על בעיות דמוגרפיות של האדם הלבן או על החזקת ההון בארה''ב ע''י יהודים) הבדיחה פתאום מקבלת קונוטציות אחרות. אז לבדיחה יש כבר כוונות במישור המעשי. פתאום זה כבר לא מצחיק. פתאום זה צורם, כמו שזה צרם לקורא הנבוך מלמעלה, איתו אני מזדהה לחלוטין.
תגובה שיטחית של אדם שיטחי 159028
אם כבר נכנסים לבדיחות שחוקות (איך מתקבלים ל"כך"), אז מי היתה זמרת הבית של כהנא?
תגובה שיטחית של אדם שיטחי 159038
לאור אופטופיקו של פתיל זה ובמסגרת הפינה "איפה היית כש...": במסגרת אימון אי שם בגבעות הצחיחות של ואדי קלט, חמש בבוקר, במסגרת מסדר הבוקר מודיע סמל הצוות‏1:
יש לי שתי הודעות בשבילכם: נגמר הסוכר וכהנא מת.

_________
1 קיבוצניק מאחד הקיבוצים במישור החוף.
159133
היה מצחיק יותר אם הוא היה מודיע בנוסח חדשות רעות וחדשות טובות (בהתאמה)

________________
אנצל את הזדמנות לשבח את יובל ר. ומקלדתו הוירטואלית המצוינת
תודה 159706
אם כבר שיבחת, אז הנה הכתובת: http://www26.brinkster.com/yovalr/internet/vkeyboard...
תגובה שיטחית של אדם שיטחי 159627
אני היתי בכיתה ט8 שהית כיתה של לא יוצלחים שלמדו במסלול ללא בגרות בביתספר כושל בנתניה אותו בית ספר שהחליט שביגלל שאני עיוור אני לא יעשה בגרות אותו ביתספר שבגללו עזבתי את התיכון בתחילת יא.
אני זוכר תמונה מטורפת לגמרה של המון אנשים מהכיתה ומהכיתות הסמוכות בהפסקה יוצאים החוצה וצורחים מוות לערבים ועוד סיסמאות סיטנא מזעזעות אני היתי מביית סמולאני טיפוסי ולא הבנתי למה הם צועקים ועוד יותר לא הבנתי למה אף אחד מההנהלה לא פותח מגהפון ומבקש להפסיק את הבלגן.
עוד פחות הבנתי למה כמה ימים אחרי כאות מחאה רצחו ערבי מיסכן שרכב על חמור ואיך בבית הספר לא גינו את הנושא והתעשקו בכמה הרב היה מהפכני.
שנים לאחר מיכן פגשתי את המנהל והוא אמר לי לשאלתי שקבוצה של 30 ילדים צורחים לא בדיוק עשתה מספיק רעש כדי להשתיק אותם אולי בדיאוד זאת היתה טעות
אני זוכר גם את הבלגן שהיה בלוויה של האיש.
אני מחכה לחלק השני של המאמר כמעניין אותי לדעת כמה דברים.כ
שהיתי ילד בבית ספר דתי חשבתי לרגע בגיל 11 שיש הרבה במשנתו של כהנא ואבא שלי מיד הסביר לי למה איין וגם חבר אחר אמר לי שכהנא רוצה לכפות חוכים דתיים בארץ אני לא מכיר לעומק את האידיאולוגיה של האיש ואני חושב שהוא היה בהחלט עוף מוזר.
תגובה שיטחית של אדם שיטחי 160213
אני הייתי בטירונות כשגנדי נרצח (שמעתי על כך מחבר בטלפון). יום אחרי הרצח היתה לנו "שיחת חדשות שבועית" שבה עדכנה אותנו המ"כית ה(לא)חביבה אודות המצב הכלכלי ואודת אירועים חשובים נוספים. כמובן שהרצח לא הוזכר ולו במילה.

בשלב מסוים הצביע אחד הטירונים ושאל בהיסוס מה לגבי גנדי. משלב זה התפתחה השיחה באופן דומה למדי למתואר לעיל:

מ"כית: "גנדי? מה איתו?"
טירון: "שמעתי שהוא נרצח."
מ"כית: "אה כן? באמת? אז מה אתה רוצה לדעת?"
טירון: "אה... מה שלומו?"
[ טירונים נקרעים מצחוק ]
מ"כית: "מישהו יודע עוד משהו על הנושא הזה?"

בזאת פחות או יותר נסגר נושא הרצח של גנדי בטירונות שלי.

למי שלא הבין, את עדכון החדשות מכינים מש"קי חינוך ומעבירים ליחידות. בבסיסי הטירונות צריך להעביר x שעות חדשות בשבוע כך שקורה שלפעמים לוקח כמה ימים מהיום שמכינים את העדכונים עד שהם מועברים לטירונים. לכן בתיק החדשות של המ"כית לא היה אזכור לרצח. איך זה יכול להיות שהיא לא ידעה עליו בכל זאת? כנראה שזו (אינה) תעלומה.
תגובה שיטחית של אדם שיטחי 160306
זה עניין כזה של טירונות קרבית, או שזה אמור להיות גם בטירונות של ג'ובניקים עלובים כמונו? כי לי לא זכור שהיו דיווחי חדשות כאלו במהלך אותו חודש נשכח...

(לקבלת פרופורציה: כשאני הייתי בטירונות, ארע אסון המסוקים)
160919
גם אצל ג'ובניקים. גם.
כמובן, במהלך אותם יומיים וחצי (דווקא זכורים בשעשוע) היו בערך שני דיווחים, אבל אם אני לא טועה, חתיכות מהעיתון היו מגיעות בצורה כזו או אחרת לפחות פעם ביומיים.

(לקבלת הפורפורציה, כשאני הייתי בטירונות הקולומביה התרסקה, והיו בחירות)

____________
העלמה עפרונית, כבר בלי חסך חדשותי.
נדמה לי שכבר הזכרתי.. 160920
אבל למה לא לחזור על סיפור טוב? בזמן הטירונות שלי (טירונות ג'ובניקים של עתודאים), נפלו התאומים. אז אנשי הסגל מצאו טלויזיה, וכולנו בילינו זמן איכות בלצפות בסיקור בשידור חי.
נדמה לי שכבר הזכרתי.. 161064
גם אני בעתודאים (או לפחות הייתי) ודווקא קיבלנו עיתונים כל יום + סקירה מפי אחד הטירונים + טלוויזיה בכיתה הסמוכה למאהל. וכל זה היה כשפרצה אינתיפאדת אל-אקצא (וכך יצא לי לראות לייב את נאום ה"מי שלא מבין את זה צריך קסטה" של פואד)
O-: 160928
"יומיים וחצי"?
160932
טוב, לא באמת.
אבל אם אני אומרת "יומיים וחצי" אז כולם מבינים שאני מגזימה. אם הייתי נוקבת במספר האמיתי ‏1 זה סתם היה מביך.

1 פחות משבועיים.

_________
העלמה עפרונית, משועשעת למדי מאחד הלינקים.
סדר העדיפויות הלאומי של היהודים ''דפוק'' 160541
מאוד (בלשון המעטה).
אני מצרף פה לינק מענין המתאר את התנהלות הענינים בישראל בזמן שואת יהודי הונגריה, פשוט מדהים.
סדר העדיפויות הלאומי של היהודים ''דפוק'' 160544
מה היה הישוב היהודי אמור לעשות ב44?
להתייחס, לזעוק, לצעוק, להתפלל, לשבות רעב 160727
הכל חוץ מלא כלום...
להתייחס, לזעוק, לצעוק, להתפלל, לשבות רעב 160728
כן, בעיקר להתפלל. זה בטוח היה משנה את פני ההיסטוריה. שישה מליון מתפללים לא הזיזו להוא מלמעלה, אבל עוד כמה קולות והמסה הקריטית היתה מושגת.
להתייחס, לזעוק, לצעוק, להתפלל, לשבות רעב 160734
זה תמיד מפליא אותי מחדש, הרטוריקה הזאת של "להתפלל...לזעוק...". וכי אין בכך רדוקציה כלשהי של *הברוך-הוא עצמו*? מה, הוא לא יודע? אי אפשר לתת לאינטליגנציה שלו קצת קרדיט?

במובן מה, אפשר להעריך קצת יותר את האומרים: גזירה, כי לא מחשבותי מחשבותיכם ולא דרכיכם דרכי. לא פופולארי ולא פופוליסטי, אבל לפחות עקבי.
להתייחס, לזעוק, לצעוק, להתפלל, לשבות רעב 160737
הבנתי הכל חוץ,
משני מושגים בסיסים
מה זה הכל?
מה זה לא כלום?
במקרה שלכם הכל זה לעשות קצת מאמץ ולקרוא את המאמר בלינק 161261
לא כלום זה לברבר בלי לקרוא.
במקרה שלכך זה לעשות קצת מאמץ ולנסות לטעון ענינית 161270
בבקשה קרא מחדש את המאמר,
ותמצא לי בו דרך פעולה אחת שמציע הכותב שיכלה הסוכנות היהודית לנקוט ולא נקטה.או שורה של פעולות מעשיות שיכלה הסוכנות לנקוט,מעבר לרטוריקה של לעשות הכל,להתפלל,לזעוק לצעוק,לצרוח וכ''ו.

או שכל טענותיך על מנהיגות הישוב היהודי מסתכמות בטון הרטורי החרישי שנקט למול המציאות.
לא ברור לי אם קריאתך לוקה או הבנתך 161427
בכל מקרה אתה צריך סיוע מקצועי.
לא ברור לי אם קריאתך לוקה או הבנתך 161431
מעבר לגידופים ולסיוע ההומניטרי שאתה מציע בנדיבות כה רבה.
האם היה ממש בחלופות או דרכי הפעולה האלטרנטביות שהסוכנות יכלה לנקוט בהם,שהמאמר בקושי מאזכר?
האם היה משהו ממשי ,ביכולת של ראשי הסוכנות להשפיע על המאצץ המלחמתי של בעלות הברית באופן כזה שימנע את את המשך ההשמדה.או שאת כותב המאמר לא מענין בכלל עצם ההתכנות של פעולות הסוכנות,
וכל קצפו יוצא על כך שהסוכנות לא ארגנה טכסי פולסא-דנורא פומביים.בהם רבנים מכובדים היו מגדפים בפומבי את הנאצים ועוזריהם.וכך היה בא לציון גואל.

כמו שזה נראה כותב המאמר התחיל עם הנחת יסוד מוקדמת,הסוכנות לא עשתה כלום,הוכיח אותה דרך פרוטוקולים של ישיבות הסוכנות,בטענה המקדימה שהסוכנות היתה צריכה לעצור כל פעילות בכל מישור אחר ולהמקד רק בהצלת יהודי הונגריה,רק שכח לבדוק האם דרך פעולה כזאת,
רכוז כל המשאבים של הישוב היהודי באותה תקופה למען יהדות הונגריה היתה בכלל אופציה ראלית.
לא רק שלא היה נסיון לעזור אלא שהיה נסיון לגמד את הבעיה 161435
וכשהדברים התגלגלו למזומנים הם דוקא נרתמו לעזור לבעלי האמצעים בחריצות רבה.
להמשיך במופע הדמגוגיה 161441
לפחות הם לא ברחו כמו בגין בתחילת שנות הארבעים מפולין,תוך שהוא משאיר את בני עמו למות שם.
להמשיך במופע הדמגוגיה 161451
עכשיו אתה מטיל את האשמה על כל מי שנמלט בעור שיניו. זה רק מוכיח שאין לך טיעונים עניניים.
להמשיך במופע הדמגוגיה 161457
למדתי ממך משהו
תגובה 161435
להמשיך במופע הדמגוגיה 161460
להמשיך במופע הדמגוגיה 161467
ומה בדיוק הקשר לנושא שלנו?
להמשיך במופע הדמגוגיה <== זה הקשר. 161470
אלה יהודים וגם אלה יהודים 161589
אם נבצע ניסוי מחשבתי ונחליף בפוזיציות של המשתתפים - נקבל את אותה התוצאה !

מה זה משנה איזה כלב נשך איזה כלב ?

אז על מה בעצם הויכוח בינכם (מעבר לפן האישי)?
נקבל את אותה התוצאה בתוחלת, כמובן 161590
זה רק אני? 209856
או שבמצגת הזו ישראל מוצגת ללא הגולן?
קפריסין יוק 211063
וקפריסין נעלמה כלא היתה.
כן... 159024
הבעיה כמובן היא לא אהבתו של כהנא לעם ישראל, אלא מה שנראה כמו שנאתו הגזענית לעמים אחרים. אולי בחלק הבא תהיה התייחסות לזה?
כך 159041
אסתי,

אני מסכים איתך במאה אחוז. אני גם לא הייתי מצפה שבחלק הבא תהיה התייחסות לזה, שכן ע"פ הבנתי מדובר במאמר אפולוגטי שנועד לטהר את שמו של כהנא ולהציגו באור חיובי בלבד. כמו כן, אם איני טועה, ניצה כהנא מחברת המאמר, היא קרובת משפחתו של כהנא.

ועוד יש לציין שאידיאולוגיה הגזענית של כהנא הובילה בהמשך להקמת תנועה המוגדרת כארגון טרור הן ע"י הממשל האמריקני והן ע"י ממשלת ישראל. ראו הקישורית הבאה (ושימו לב בחברת אלו אירגונים טרוריסטיים נמצאת "כך", מס' 12 ברשימה):
"כך" הוכנסה לרשימה זו בעקבות הטבח במערת המכפלה שביצע ברוך גולדשטיין, שהחזיק באידיאולוגיה הזו שאכן מצחינה משנאת זרים ואין תמה שהיא הובילה אותו לטרור ורצח.
כך 159045
האם גולדשטיין היה חבר בתנועת "כך"?
האם נשלח למעשהו בידי מנהיגי התנועה?
כך 160804
"ד"ר ברוך גולדשטיין היה מגדולי תלמידיו של הרב מאיר כהנא הי"ד, ברוך הכיר את הרב כהנא עוד בארה"ב והצטרף לפעילות של הליגה להגנה יהודית בארה"ב". אחרי הרצח של כהנא גולדשטיין הספיד אותו וכתב "יהי רצון ונראה בקרוב בקיום הכתובים - יודע בכתובים לעינינו נקמת דם עבדיך השפוך". אבל כנראה שגולדשטיין לא כל כך סמך על אלוהים שהוא ימהר לנקום, ודאג לעשות את זה בעצמו. עוד כמה דברים על הקשר בין כהנא והרוצח גולדשטיין באתר כהניסטי http://www.geocities.com/dr_b_goldstein/kahane_heb.h...
כך 160825
ענית בחיוב על השאלה הראשונה.
השאלה השניה נשארה פתוחה.
''יודע בכתובים לעינינו'' 160943
זה פסוק חדש? (כשבדקתי הוא עוד לא היה).
צריך להיות כתוב שם: "יודע בגויים לעינינו" 160944
כהנא - טרור אורבני 159066
מאיר כהנא עיצב כנראה את השקפת עולמו המיליטריסטית בהשפעת תנועת בית"ר בה היה חבר בצעירותו, כותבת יהודית תידור באומל מאונ' בר-אילן. ללח"י, או "כנופית שטרן", היתה השפעה על עיצובה של תנועת כך. כששאלו את יצחק שמיר אם כהנא הוא טרוריסט הוא ענה "כהנא, טרוריסט? כמי שהיה מעורב שנים רבות בטרור אני יכול לומר שהוא טרוריסט מדרג ב', כולו סמליות רעשנית ורטורית בלי שופ פעילות אמיתית...כהנא לא הבין מהי משמעות "צבא", לא היה לו שום [קוד של] כבוד".

הלהט הרטורי של כהנא ותנועת כך הגיע לשיא כשהם שמו פצצה במשרד ששייך לארגון סובייטי במנהטן, והרגו מזכירה באחד המשרדים. "אמצנו את שיטת האלימות "Hit And Run" העידו פעילי התנועה, ופולחן האישיות של כהנא הגעי לשיא "הוא היה הדבר הכי קרוב לאלוהים" לפע דבריו של הכהניסט יוסי טמפלמן.
כהנא - טרור אורבני 159177
אגב, מעניין לציין שכהנא מעולם לא זכה להצלחה גדולה בקרב המתנחלים. עיקר התמיכה בו הייתה דווקא בעיירות פיתוח, עקב ההצהרות שלו לגבי "הערבים לוקחים לכם את מקומות העבודה"‏1.

1 הציטוט לא היה מכהנא, בהכרח, אלא מבן דמותו באופרת הרוק "מאמי": "הם פה הם שם בכל מקום וכבר קשה לכם לחיות, הם מסריחים, הם מתרבים כמו שפנים, הם מזריעים לכם ולנו את הילדות, את כל האחיות, את האמהות!"
כן כך נראית העיירה שלי 159199
אני יכול להעיד שהייתה לכהנא הצלחה יפה אצל חלק מבני עיירות הפיתוח.

עם זאת, אותם לובשי החולצות הצהובות שאגרוף מעטר אותן, ואשר הסתובבו בשכונתי, לא היו מן השמנא וסלתא של העיירה.
היו אלה נרקומנים ומובטלים כרוניים, שעבורם הגעתו של כהנא לעצרת הייתה אקשן אמיתי, שנערכים אליו ימים לפני ומדברים עליו ימים אחרי.

כמי ששיחק עם החבר'ה האלה מדי פעם כדורגל, אני יכול להעיד שבעקבות השתתפותם בעצרת שלו הם היו נטענים תחושת משמעות ושליחות שאותה, כמי שחיו בשוליה הזנוחים של החברה, לא הכירו.

דומני שהיה זה פנחס שדה שאמר כי הקבצן צריך כלב, כדי שגם לו יהיה במי לבעוט. כהנא ב"יום השנאה" שערך להם נתן להם במתנה כלב ערבי. כהנא ידע להצית את דמיונם במילים, אך גם במעשי גבורה כגון זה:

ב-‏1984 התאספו 30 אלף תושבי אום אל פאחם והאיזור, כדי לחסום את דרכו של ח"כ כהנא שהתכוון להפגין בתוך כפרם.
כהנא הודיע כי מאחר ובבחירות האחרונות הסתבר כי כמה מתושבי הכפר הצביעו עבורו, הוא בא להציע לערבים לעזוב את המדינה. אלף שוטרים נדרשו לאירוע, עימות אלים, יידויי אבנים על תומכי כהנא, עשרות מתושבי אום אל פאחם נפצעו.
כהנא נעצר ופונה משם.
כן כך נראית העיירה שלי 159204
לפי איך שאתה מתאר את זה נראה שכהנא גם סיפק לערביי אום אל פאחם כלב‏1 לבעוט בו - הוא עצמו.

1 להבדיל מסיפור העכברושים, אינני משווה את כהנא לכלב, אלא את ההתיחסות של תושבי אום אל פאחם אליו להתיחסות של קבצן לכלב.
כן כך נראית העיירה שלי 159422
במובן עמוק דבריך נכונים.
אין הרבה אנשים שיכולים בקלות לאסוף עשרות אלפים מתושבי אום אל פאחם ולהכניס אותם לאקסטזה של התלהמות.

כהנא והשייח ראאד סאלח הם אולי היחידים.

צירוף של כריזמה לוהטת ורטוריקה הפונה אל הצד הקמאי שבנפש, רטוריקה שמושגיה הבסיסיים הם שבט ודם, דת בשירות הפוליטיקה, פחד ושנאה.
כן, הימין הקיצוני ספג מהלומה קשה עם מותו. לכהנא הייתה הכריזמה שנעדרה אצל יורשיו (קליינר?:)

אגב, דומני שחבירת הליכוד לעבודה, כדי להוציא את תנועתו מחוץ למשחק הפוליטי, נעשתה בהתלהבות גדולה על רקע התיקו "הנצחי" שהיה בשנות שמיר בין הגושים. תיקו שבו כל מנדט היה קריטי, ועם הרב כהנא כאאוטסיידר מקצועי, גוש הימין לא ידע אף פעם איפה הוא עומד.
ולהלן שיר מתאים: 159459
יום עצמאות בעיר הקודש
--------------------

אחרי שכל השאר הלכו למסיבות
שלא היה לנו מה לחפש בהן
ירדנו העירה, היית
כל-כך יפה, זרקת
אבן על חתול.
אנשים רמי קול צהובי חולצה שחורי אגרוף
שרו אהבה לעמם ולארצם, אנחנו
נלווינו אליהם.
בחצות הסירו השוטרים
את המחסומים מהכביש הראשי,
עיר של סינדרלות, אמרת.
הסוף היה כפי שרק
יכול היה להיות:
אני לגמתי אייריש קרים, אתה
לעסת פרוסות ש/ל חזיר וגבינה
ואני אומרת
יכולתי אז
לתת לך
למרות הכל
ולמרות החתול.

(לאה פילובסקי)
כך 159069
אם לדעתך העובדה ש''ניצה כהנא מחברת המאמר, היא קרובת משפחתו של כהנא'' לא מאפשרת לה לכתוב מאמר אובייקטיבי, אני מצפה שתתלונן על מדיניות העריכה של האייל באחד הבלוגים הנפוצים.

וברצינות, זאת הערה מתחת לחגורה.
כך 159070
מי אמר שמתפרסמים פה רק מאמרים אובייקטיביים? אם כי אם אכן מדובר בקרובת משפחה הייתי מצפה לדיסקליימר.
כך 159072
אני לא אמרתי שמתפרסמים כאן רק מאמרים אובייקטיבים. אבל הטענה שנובעת מדבריו של מר גלבץ היא ש*לא יכולה* להיות התייחסות אובייקטיבית מצד קרובי-משפחה, או שלא רלוונטי לצפות לאחת כזאת.

למה דיסקליימר? ואיזו דרגת קירבה מחייבת לדעתך דיסקליימר?
כך 159076
עד רמת אחיינית בודאי. מעבר לכך מדובר בתחום אפור, לשיקול העורך. לטעמי כדאי בכל מקרה.
כך 159079
לטעמי לא. וזה נוגע ישירות לנושא המאמר.

בחברה המודרנית מודדים את האדם ואת דבריו ללא קשר למוצאו. אדם עומד בזכות עצמו, ונמדד לפי מעשיו. לכן, אם הכותבת נושאת-תפקיד בתנועה פוליטית שקשורה לכהנא, הייתי מצפה לאזכור של העובדה. במקרה אחר, של ''קשר דם'' מסוג כלשהו, זה לא רלוונטי לנושא המאמר.
אחרת, כולנו מידרדרים לבחינת טיעונים ודעות על רקע מוצא, ולפני שנשים-לב נמצא את עצמנו חוברים לכהנא.
כך 159081
ואם היא, לשם הדוגמא בלבד, "סתם" יורשת את התמלוגים ממכירת ספריו?

אם כבר גם בכיוון השני, למה חברות אפשרית בתנועה כהניסטית משפיעה על תקפות הדברים? הרי אנחנו לא באים לשפוט את הכותב אלא לבחון את המאמר.
כך 159090
אני אמרתי שחברות בתנועה כהניסטית רלוונטית? התייחסתי לנשיאה בתפקיד. אני מניח שבד"כ השיקול בציון תפקידו של הכותב הוא אפשרות להשתמש במאמר לניסיון קידום של אינטרסים זרים שנובעים מהתפקיד - ואז זאת חובתה של המערכת לציין זאת. ב"אינטרסים זרים" אני לא מתכוון לכל סוג של הבעת דעה כשלעצמה (זה חל גם על חבר בתנועה), אלא לניסיון קידום של אינטרסים שלא יכולים להיות ידועים לנו אם לא נדע פרטים על התפקיד שאותו ממלא הכותב.

ההורים שלי היו עוד בסבסטיה, וכיום יש לי דוד שהוא ראש ראשות מקומית בשטחים. כשאכתוב מאמר פוליטי, האם אני צריך לציין עובדות אלו? אם לא, מה ההבדל?
כך 159093
רגע, אז מה זה משנה בעצם מה מטרת המאמר? נגיד שהכותב התכוון לקדם אינטרסים זרים (זרים למי?), אז מה? או שהכתוב נכון/תקף/משכנע או שאינו כזה.

או שאתה רוצה לקבל את המאמר בהקשר רחב ככל הניתן או שההקשר אינו רלוונטי לבחינת המאמר. הגישה שלך היא איפושהו באמצע ואני לא בטוח שאני מבין אותה.
כך 159101
אתה צודק. הגישה שלי לא לגמרי ברורה. אני יכול להעלות טיעון ארכני שיסביר ויצדיק אותה, אבל לא נראה לי שאני מסוגל באמת לעמוד מאחוריו, אז אוותר.
לעניין שפתחנו בו - רלוונטיות הקשר המשפחתי בפני עצמו – אני ממשיך לחשוב שאין צורך להצהיר על קרבת משפחה. ההסתכלות שלי היא נורמטיבית בעיקרה. אדם זכאי לפרסם מאמר גם בלי שהוא יבחן על רקע של "מי היה אבא שלך". דבר זה לא פוסל דיון ע"י המגיבים בנושא מידת ההשפעה של הקרבה ‏1, אבל אין זה נאות להניח מראש השפעה כזאת.

1 למשל, אפשר לטעון שאדם בוחר להקים משפחה עם אנשים שנטיותיהם תואמים את נטיותיו, ולא בהכרח שנטיות המשפחה יוצרות את נטיות האדם. כל האמור מתייחס כמובן לכולנו, ולא דווקא לניצה.
כך 159178
אם מוציא לאור של ספר כותב עליו ביקורת לעיתון, אני מצפה שיציינו בפני את זה שהוא המו"ל. אם מנכ"ל משרד הבריאות כותב טור נגד הקיצוץ במשרד הבריאות, אני מצפה שיגידו לי מי הוא, כדי שאוכל לשקול את האינטרסים שלו בעניין כחלק מקריאה ביקורתית של הטקסט.
קרבת משפחה, לעומת זאת, אינה מהווה שיקול, לדעתי. אין פה עניין של אינטרסים, וניצה, עד כמה שאני הבחנתי, לא כוללת כאן התייחסויות אישיות לאדם שמצריכות הסבר לגבי הקשר שלה אליו. את המאמר הזה, תיאורטית, יכול לכתוב כל מי שקרא את ספריו של כהנא ותומך בדרכו‏1.

1 כלומר, אני, למשל, לא הייתי יכול לכתוב אותו.
כך 159083
אבל הגילוי הנאות המתחייב, אם מתחייב‏1, אינו בשל "קשר דם" אלא בשל מהות היחסים בין הכותב לבין מושא הכתיבה.

1 ואינני יודע אם הוא מתחייב כאן, אבל אני חושב שבכל אופן האחריות בנושא זה היא על הכותב ולא על העורך. אין זה מתפקידו או מחובתו של עורך לפשפש בקשרים, בעבר ובייחוס של הכותב. חובת הגילוי הנאות של האחרון היא כלפי העורך וכלפי הקוראים כאחד.
כך 159084
ייתכן ואין מתפקידו של העורך לפשפש בעברו של הכותב, אך נניח והעורך מודע לקשר בין הכותב למושא הכתיבה והכותב נמנע מלציין אותו, האם אין מתפקיד העורך לודא שהמידע הזה יובא לידיעת הקוראים?
כך 159094
אם בידי העורך יש מידע שנראה לו ראוי לציון, הוא צריך להביאו לידיעת הקוראים. המשפט הקודם הוא טרואיזם, כמובן, אז אני אנסה שוב: אם העורך והכותב חלוקים ביניהם בשאלת היותו של מידע ראוי לציון, העורך יכול להתנות את פרסום המאמר בפרסום המידע.
כך 159089
אם הגילוי הנאות מתחייב ממהות היחסים, למה לציין את קשר הדם?
כך 159095
רק מבחינת האספקט העובדתי, קוראי האייל הקבועים - וביניהם בוודאי גם כמה מן העורכים, אם כי בשל מגבלותיו הידועות לא בטוח שהעורך הראשי נכלל בהם - יודעים כי ניצה נשואה לברוך כהנא, בנו של מאיר כהנא: תגובה 110507 .
כך 159151
חשוב מ''כך'', ניצה הצהירה בעבר שהיא גם תומכת בדעותיו של הרב כהנא, בנוסף להיותה כלתו.
כך 159098
כשמבטיחים לי את "הסיפור האמיתי" מאחורי אחת הדמויות היותר שנויות במחלוקת בחברה הישראלית, אזי הפרספיקטיבה של השכר הישר אומרת לי שזהות הכותב יכולה להיות רלוונטית למאמר. האם מדובר בעיתונאי חוקר? איש אקדמיה? חסיד נלהב? קרוב משפחה שראה את מושא הכתבה גם כשהיה יוצא מהשירותים? צי'לבה ידועה? וכו'.
הפרספקטיבה של השכר הישר כמעט תמיד עוזרת לי. אני יודע שאני כמעט תמיד יכול לסמוך עליה. לכן אני משתדל להמנע מקביעת נוסחאות עתידיות.
כך 159102
שאלה: האם הפרספקטיבה שלך על המאמר השתנתה אחרי שאתה יודע על קרבת המשפחה? כי לי זה נראה מאמר אוהד במופגן, שלא מנסה להסתיר זאת.
כך 159105
קונן בי החשד שמא מדובר בקרובת משפחה. ממש ניסיתי לחפש את זה בין השורות, בהתחלה או בסוף או כאיזכור במהלך הטקסט.
כשקראתי את התגובות והבנתי שמדובר בכלתו של הרב כהנא חשבתי שהיה חשוב לאזכר את העניין הזה. לא בגלל שעכשיו המאמר מוכתם כלא אובייקטיבי. אני לא מפחד מסובייטיביות. היא בכל מקום. כנראה שרק היא קיימת. חשבתי שחשוב לאזכר את קירבת המשפחה כיוון שזה מוסיף נופך לאופי ה''גילויי'' שבמאמר.
כל זאת, כאמור, מבלי להיכנס לתהיות עתידיות, ניסוחים משפטיים או פילפולים אתיים.
כך 159376
אבקשך לחזור בך מ''צ'ילבה ידועה''.
כך 159113
אני מסכימה שיש צורך לציין את עובדת היותי קרובת משפחתו של הרב כהנא, ואמנם עשיתי זאת בהערה בקורות החיים, (בעיקר כדי להבהיר שהנתונים שיש לי, הם ממקור ראשון...) אולם היא נשמטה /הושמטה. מכל מקום המאמר נכתב על ידי, על דעת שהקוראים מודעים להיותי נשואה לבנו של הרב כהנא. למען האמת, בחלק השני הוספתי פסקה המתארת את הרב כהנא מנקודת מבטי האישית כאדם, אולם גם היא הושמטה בתהליך העריכה.
כך 159453
כדאי לשים לב ל"Legal Criteria for Designation".
לדידנו, כיהודים ישראלים, אין אלה קריטריונים נכונים כלל וכלל.

תוכל לבסס את טענתך, לפיה האידאולוגיה של "כך" "מצחינה משנאת זרים"?
או שמא זו סתם השמצה?
כן... 159043
סליחה, עכש"י גם אהבתו ל"עם ישראל" היתה מעט מוטלת בספק. אני זוכר במעורפל כתבת טלוויזיה‏1 בו הוא מתייחס בזלזול ושנאה על "שולי‏2" אלוני.

1 או שמא פגשתי את האדם פנים אל פנים? הייתכן?
2 כך במקור.
''בכל פעם שהם מדברים על אהבת ישראל, 159048
אני יודע שהם שונאים מישהו" (יוסי שריד, על אני לא זוכר מי)
האם לא עלה כהנא לדוכן הכנסת, או שמא זה היה בהפגנה כלשהי, עם חבל ועם הסיסמה "חבל לבוגדים"? זה בעניין אהבת ישראל.

אני מצטער ניצה, אך אני מניח שאת התכוננת לתגובות מסוג זה ואולי אף יש בפיך תגובות ראויות שיאירו את עיננו.

_____________

אני נזכר בימים אחרים בהם הגנתי בגופי, בכיכר פריז שבירושלים על "נשים בשחור" מפני זעם ההמונים. פעם אחת הסתננתי לפני תחילת העימות אל בין אנשי כהנא, לא זוכר בדיוק למה. אף אחד לא חשד בכלום, עד שאחד מהם ניסה לפגוע באבן גדולה וחדה בשוטר (או בסוסו) שעמד צמוד אלינו. לפני שהוא הספיק זינקתי עליו. מייד התחילו להקיף אותי אנשי הקבוצה. ניסיתי להסביר להם שזה לא בסדר לפגוע בשוטר, אך לא הספקתי הרבה ושוטר אחר ריסס את כולנו בגז מדמיע, ישר לפנים! יתכן שאלו מן הקוראים העוסקים מעת לעת בהפגנות אלימות או בתקיפות מיניות, חוו זוועה זו. למי שלא, אומר רק שזו הייתה הרגשה של סוף.
לפחות באירוע הגז המדמיע השני שלי, כבר הבנתי שלמרות גודל הסבל, צריך רק להחזיק מעמד עד שזה יעבור.
כרונולוגיה 159051
מתי הוקם "נשים בשחור"? כהנא נרצח בסוף 1990, קצת לפני מלחמת המפרץ אאלט.
כרונולוגיה 159053
אני לא יודע מתי הן קמו. נדמה לי שהאירוע המתואר קרה לאחר שכהנא נרצח. יתכן שזה היה נוער כהנא, או אנשי כהנא חי, או אנשי תנועת כך.
כרונולוגיה 159420
>>>>>>>>
מתי הוקם "נשים בשחור"? כהנא נרצח בסוף 1990, קצת לפני מלחמת המפרץ אאלט.
<<<<<<<<

בשלהי האנתיפאדה הראשונה מתי שהוא בין 87-91 , אם זכרוני אינו מטעה אותי.
''בכל פעם שהם מדברים על אהבת ישראל, 159125
אל תתנצל על הבוטות. תכף תראה שאני מחזירה...
אני ממש לא מסכימה שאהבת ישראל בהכרח גוררת שנאה לאחרים, כפי שאהבה לילדיך אינה גוררת שינאה לילדים אחרים. זה כן גורר פעילות שמטרתה להגן/ להיטיב עם האהובים עליך. זה הרי מגוחך לטעון שהרב כהנא שנא רוסים, ולכן פעל למען שחרור היהודים מאחורי מסך הברזל. לדעתי זה מגוחך באותה מידה לחשוב שהרב כהנא שונא ערבים ולכן ממציא את הסכסוך בינינו ובין האומה הערבית. היחס שלו לערבים, כמו היחס שלו לרוסים נובע מהסכנה/ הרע שהם עושים לבני העם שלו, אותו הוא אהב באמת ובתמים.

אני חוששת שיש אנשים רבים שאצלם המצב הפוך: ההזדהות שהם מגלים כלפי הסבל של הערבים נובע מיחס בעייתי (בלשון עדינה) שיש להם כלפי חלקים מעמם (למשל אל המתנחלים). עובדה היא שסבלם של שותפינו (המשתפ"ים) מבין הערבים, אינו נוגע להם, אלא רק סבלם של אלו שבהתנגדותם לקיומנו בחבל ארץ זה, יכולים לקדם את מטרותיהם כלפי אחיהם (ה"מתנחלים"), קרי, עקירתם מאדמתם ובתיהם.
''בכל פעם שהם מדברים על אהבת ישראל, 159145
זה לא לגמרי קשור אבל קצת בכל זאת:

אני גר ליד כיכר רבין, ופעם היתה הפגנה של כל המתנחלים שהגיעו בהמוניהם מהשטחים. אני די ימני בדעותי, מצידי שלא יחזירו כלום וכו', אבל מוכרח להגיד לך שפחדתי. כלומר אני לא בטוח שהרגשתי שהחברה האלה, הלבושים בצורה נורא שונה משלי, עם כל מיני ציציות, לבושים מוזרים, זקנים, האנשים האלה הם *העם* שלי!
פשוט פחדתי מהחברותא בקרב אנשים אלה. הם לא נראים לי כמו העם שלי, הם נראים לי כמו עוף משונה מוזר.
לא אכפת לי שימשיכו להגן על השטחים, למען האמת אשמח, אבל יש לי בעיה. מקווה שהיא הובנה. אולי יש לך איזה פתרון ?
אולי תסע לעשות אצלם שבת? 159147
ברצינות.
(אני יודע כמו מה זה נשמע; אבל עם בעיות כאלה, גם הפתרונות כאלה.)
אולי תסע לעשות אצלם שבת? 159268
רעיון טוב, במיוחד אם הוא ייסע במכונית לא ממוגנת ויטעה בדרך. יש סיכוי טוב שזה יפתור לו את הבעיה יחד עם עוד הרבה בעיות אחרות.
מעבר להרי החושך 159373
בשטחי יהודה ושומרון גרים כמאתיים אלף אזרחי ישראל. בניגוד לאגדות, רבים מהם נוסעים למקום עבודתם בתחומי הקו הירוק, ובחזרה, מדי יום.
אולי תסע לעשות אצלם שבת? 159399
עוזי הרעיון משעשע, באמת.
אבל אני מדבר איתך שכתושב ת"א פחדתי להיות בקירבתם במרכז ת"א, כלומר אם זכור לכם תמונה של אותו מתנחל ממוסף הארץ שמגרש את כל הערבים מהכפרים השכנים (ברח לי השם), אז הוא נראה כמו פודל לידם, מבחינת הקשיחות, מידת המפחידות.
לא ברור לי אם אתם תוקפים אותי בגלל הדעות שלי, אז בואו נמחק אותם, אני אדיש פוליטית.

בכל זאת פתרון מישהו? ובעיקר מהצד של המתנחלים בינינו? המשמעות של מה שאני אומר שיש פה 2 עמים יהודיים, ולא אחד.
''בכל פעם שהם מדברים על אהבת ישראל, 159365
יש גם במאמר עצמו עדות מובהקת לאהבת ישראל. מדובר שם על יהדות ארה"ב בזמן השואה "דוגמה לכשלון ופחדנות שהעידה על אנוכיות וחוסר-לויאליות כלפי האחים הנשרפים". יהודי ארה"ב פעלו נגד היטלר מן הרגע הראשון. הם אכן מיתנו את פעולותיהם כדי לא לגרום לנקמת הנאצים ביהודי גרמניה (מן סוג של שנאת ישראל שכזאת). לעומת זאת הרמז הזדוני של הגברת כי יהודי ארה"ב ידעו מה מתחולל באושויץ, אבל שתקו כדי לא להרגיז את הגויים, גם הוא סוג של אהבת ישראל.
ב-‏1944 התאבד אחד מהיהודים בממשלת פולין הגולה במחאה על השמדת היהודים. אני מציב אתגר בפני המגיבים: מה שמו של יהודי זה?
אני חושב שזה מעיד כאלף עדים על ההשפעה שיכלה להיות לפעולות של יהודי ארה"ב בזמן המלחמה.
''בכל פעם שהם מדברים על אהבת ישראל, 159368
כמדומני ששם המתאבד היה זיגלבוים.
''בכל פעם שהם מדברים על אהבת ישראל, 159369
אכן כן
The well-known Bundist activist Shmuel
Mordechai Zigelboim committed suicide on May 1, 1943, on the threshold of the British Parliament building in London. It was a protest against the disinterest the free world was showing about the murder of a whole nation.
הוא עשה זאת בפתח הפרלמנט הבריטי!
איזכור אחד(!) באינטרנט:
''בכל פעם שהם מדברים על אהבת ישראל, 159370
''אני מבקש להביע במותי את מחאתי העמוקה ביותר כנגד חוסר המעש שבו העולם משקיף ומרשה להשמיד את העם היהודי.''

ואולי כדאי לציין ששמואל זיגלבוים היה חבר הוועד הלאומי הפולני שישב בלונדון מטעם ''הבונד'', ארגון יהודי לא ציוני.
''בכל פעם שהם מדברים על אהבת ישראל, 159372
אני מניחה שאתה לא כולל כל ביקורת על הממסד היהודי תחת ההגדרה "אהבת ישראל".... ואגב, זה שהממסדים היהודים לא הרגיזו את הגרמנים באמת מנע מהנאצים מלנקום ביהודי גרמניה....
המטרה של הבקורת של הרב כהנא על התנהגות הממסד בארה"ב לא היתה רק ביקורת לשמה. הוא לא רק ביקר אותם, אלא למד מבקורת זו את הדרך בה באמת צריך לפעול, והוא נהג אחרת. ואמנם, בפעולותיו, שהממסד היהודי מאוד לא אהב (וגם מדינת ישראל לא כל כך), אולם יהודי רוסיה מאוד מאוד אהבו, הוא הצליח ליצור תאחיזה בין ההתקדמות ביחסים בין ארה"ב וברית המועצות, ובין שחרור חלק מהיהודים ויחס יותר ליברלי אליהם. הוא הצליח במקום שאיש לפניו לא הצליח- גם ממסדים גדולים, וגם מדינה עצמאית. מי שרוצה לדעת את כל הפרטים והשיקולים שעמדו מאחורי כל פעילות, מוזמן לקרוא את ספרו: "סיפורה של הליגה להגנה יהודית".
צריך להיות מעבר לגיל מסויים כדי לזכור את חוסר התקווה שהיה בדיבורים על היהודים שנמצאים מעבר למסך הברזל, לפני שלושים שנה. את התחלת המהפך בעניין עשה איש אחד, עם חבורה קטנה של אנשים עם מסירות גדולה לעניין, שהיה מוכן לותר על ה"מקובלות" שלו בחברה. לא אכפת היה לו להיות הכבשה השחורה של כל הממסדים, ובלבד שיצליח לחלץ את אחיו מאחרי מסך הברזל.
הממסדים ומדינת ישראל התחילו לפעול בכיוון, כאשר הנושא היה בתודעה הציבורית בזכות הרב כהנא. אז, לא היתה להם ברירה, אלא לצאת מהאדישות וההשלמה עם אבדנם של יהודי רוסיה לעם היהודי, אותן הם תרצו ב: "פעילות משמעותית בנושא יכולה להרגיז את הרוסים, והם ינקמו ביהודים", אלא מה...
מי שלא קונה את מה שאני אומרת כאן, שישאל כל עולה מרוסיה שעלה לארץ במהלך שנות השבעים, מי היה הרב כהנא עבורם.
''בכל פעם שהם מדברים על אהבת ישראל, 159391
מעניין אותי לדעת האם יש משהו במעשיו או ברעיונותיו של הרב כהנא שאינך מסכימה איתו? (ברמת האיסטרטגיה, לא ברמת הטקטיקה)
''בכל פעם שהם מדברים על אהבת ישראל, 159397
תשאל ספציפית ואני אענה.
''בכל פעם שהם מדברים על אהבת ישראל, 159400
לא ספציפית. אני פשוט סקרן לדעת אם את יכולה לחשוב על משהו ברמת העקרון בו אינך מסכימה עם חותנך? אין זו שאלה קנטרנית.
''בכל פעם שהם מדברים על אהבת ישראל, 159411
תראה, היו בזמנו כמה דברים שלא הסכמתי אתם. דברתי אתו על כך. (הוא בדרך כלל לא קבל את דעתי....). לא יודעת מהן ההגדרות שלך לאסטרטגיה וטקטיקה, אני הייתי מגדירה אותן כאי הסכמות טקטיות.
מה איתך, שוקי? 159398
ואני אשמח לדעת, אם יש משהו במעשיו או בדעותיו של הרב כהנא זצ''ל הי''ד שאתה מסכים איתו.
מה איתך, שוקי? 159403
התשובה היא כן. יש לא מעט דברים.
אני מסכים עם רוב הדברים שניצה בחרה להביא במאמר מתוך דבריו.
אני מסכים שאהבת ישראל היא דבר חשוב.
אני מסכים שמצבנו היה לא טוב אם גורלנו היה תלוי בידי הפלשתינאים.
דרך אגב, לא צנזורה ולא חרם. המאמר יכול להתפרסם בכל מקום, אבל אני למשל לא רוצה לתלות אותו בחדרי.
מה איתך, שוקי? 159406
מה, כי יש לך בעייה של מקום בחדר?
מה איתך, שוקי? 159410
איך אתה מבין את המושג "אהבת ישראל"?
מסקרן אותי לדעת.
מה איתך, שוקי? מהשוקי ההוא 159551
בחיי, בנאדם נעדר לכמה ימים וכבר שמו נגנב? (:

מעתה אמור שוקי + שם משפחה למען הקל על המשתתפים הקבועים.
מה איתך, שוקי? מהשוקי ההוא 159556
מעתה אמור שוקי שמאל (ר"ת: שם משפחה אין לא)
לא קונה 159779
את האשרות והמסמכים קיבלנו לבסוף בשנת 1979, במאמץ ובהתמדה, כמו כל האחרים. לא על ידי מלאך, לא על ידי שרף ולא על ידי שליח של אף אחד. למיטב ידיעתי, המדיניות של הוצאת אשרות (במסגרת של "איחוד משפחות" בלבד) לא השתנתה במשך כל אותה התקופה. אז אם תשאלי את אבא שלי, הוא לא יוכל לספר לך כלום על הרב כהנא.

אגב, תוכלי להרחיב בקשר ל"אובדנם של יהודי רוסיה לעם היהודי"? בתור אחד שעוד זוכר משהו משם, מעניין אותי לדעת למה את מתכוונת.
לא קונה 159945
הטענה אינה שהיו שרפים שחלקו אשרות, אלא שהשלטונות הסכימו לאשר מספרים של עשרות אלפים בשנה בשנות השבעים לאחר ההתעוררות הבינלאומית, שבאה בעקבות העלאת הנושא לכותרות על ידי הרב כהנא, לעומת מאות בודדות בשנות השישים.
האובדן של יהודי רוסיה לעם היהודי היה מתרחש חס וחלילה, אם הם היו ממשיכים להיות מנותקים מיהודי שאר העולם, תוך שאין מי שילמד יהדות, ותוך שהשלטונות מקשים מאוד על קיום המצוות. עוד כמה עשרות שנים, וההתבוללות והבורות היו מגיעים לרמות שלא היתה מהן חזרה. אני זוכרת את השיחות והעצרות שהיו לנו כהזדהות עם ''יהדות הדממה'', בבית הספר היסודי. התחושה היתה אז שאנו מדברים על יהדות אבודה כמעט.
לא קונה 160076
חבל - ההישג היחיד שהיה יכול להיות לברית המועצות גם הוא נלקח מהם...

אבל מה שרציתי להגיד הוא שגם הנצרות שרדה תחת המשטר הקומוניסטי, ולכן אין סיבה לחשוב שהיהדות הייתה נמחצת תחתיו.
לא קונה 160207
ההבדל בין היהדות לנצרות ברוסיה גדול כמו ההבדל בין רוב גדול לעומת מיעוט...
ברור, ברור... 160228
;-)
''בכל פעם שהם מדברים על אהבת ישראל, 515197
עברת "אוהל אב"כ" בטירונות? זה אמור להיות מאותו סדר גודל, לא?
''בכל פעם שהם מדברים על אהבת ישראל, 515227
לא עברתי את זה בטירונות והסבל היה גדול.
כן... 159451
צודקת בהחלט.
מישהו יכול לתרום מידע בעניין "שנאתו הגזענית לעמים אחרים"?
יש לך שם, סתם איילת? 159456
אנשים עם דעות כמו שלך לא מגיעים לאתר הזה כל יום. אז אם לא איכפת לך, בואי נעזוב לרגע את הרב, כי אני רוצה לשמוע ממך
מה דעתך על יהודיה שמתחתנת עם גוי?
מה דעתך על יהודי שמתחתן עם גויה?
מה דעתך בכלל על גויים?
ידוע לי שאנחנו מעטים ו''לא יפים'' בעיני רבים. 159465
בלי הסבר רקע - אי אפשר. אז ככה.
לדעתי, קיומה של מדינת ישראל בכלל, וכמדינה יהודית בפרט, נתון בסכנה מצד הערבים. על כן, האיזון הנכון, לדעתי, בין הרצון להבטיח את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ובין הרצון לקיים משטר ליבראלי/דמוקרטי מחייב את התשובות שלהלן:

א. אין לעודד נישואין בין יהודי/ה לשאינם כאלה (ובמיוחד עם ערבים), אך אין לאסור נישואין כאלה, הנערכים בחו"ל.
ב. בהתאם לכך, אין לקיים *בישראל* מנגנון, המאפשר נישואין כאלה, אך יש להכיר בנישואין כאלה הנערכים בכל מדינה אחרת בעולם שאינה אוייבת (קפריסין ופרגוואי, למשל).
ג. אין להעניק אזרחות לבן הזוג הלא-יהודי/ה ולילדיהם באופן אוטומאטי, רק מכוח נשואיו/ה ליהודי/ה או הולדתם בישראל או היותם צאצאים לאזרח ישראלי, אך יש לאפשר להם לגור בישראל במעמד של "תושב ארעי".
ד. אין להעניק לזוג מעורב כאמור, ולילדיהם, חלק מהזכויות הסוציאליות (קצבת ילדים וסיוע בדיור, למשל).

ומה דעתי על גויים?
למרות שהשאלה מעליבה, אשיב לה.
ה"גויים" הינם בני אדם, בדיוק כמונו.

ההבחנה צריכה להיות בין אוייבים ובין אוהבים, והיחס לאוייב, מעצם הגדרתו ובדרך הטבע, צריך להיות שונה מהיחס למי שאינו אוייב. סתם עניין של שכל ישר.

תוכלי להשיב את על אותן שאלות ששאלת?
ידוע לי שאנחנו מעטים ו''לא יפים'' בעיני רבים. 159470
ממה שאמרת אני מבינה שמה שחשוב לך זה לא השתייכות לאומית/דתית טכנית, אלא שאלת ה"בעד/נגד" ישראל.
לפי זה, דרוזי, צ'רקסי, בדואי, או רוסי נוצרי, שמשרתים בצבא צריכים להיות עדיפים בעינייך על יהודים חרדים שלא מכירים במדינה הציונית. ולכן לבני הקבוצה הראשונה מגיעות כל הזכויות האזרחיות והסוציאליות, ולחרדים האנטי ציונים- לא.
האם אכן?

[אני?לי אין דעה על "גויים". שנאמר: כמה מידידיי הטובים הם- בני אדם :)].
את מתחמקת, אסתי 159485
משום ששאלת *מספר שאלות* והשבת רק על *אחת מהן*. ואף על זו שהשבת - השבת בצורה מתחמקת.

השירות בצבא הינו ביטוי אחד בלבד להזדהות עם ישראל. הוא הכרחי לשם קבלת זכויות סוציאליות אך אינו מספיק. אפשר להעלות על הדעת שונא ישראל שמשרת בצבא משיקולים שונים.
אבל בעיקרון, מי שמשרת בצבא ואינו שונא ישראל - בודאי שהוא זכאי לזכויות סוציאליות רבות מאלה של חרדי לא ציוני שמתנגד לעצם קיומה של המדינה.
מכל מקום, לשניהם לא ראוי להעניק *אזרחות*.
את מתחמקת, אסתי 159486
לא מתחמקת, אבל הנה- לא מפריע לי שיהודים נשואים לגויים.
עכשיו ברור?
למה לא להעניק אזרחות ללא-יהודי שמשרת בצבא?
את מתחמקת, אסתי 159489
עכשיו קצת יותר ברור.תודה.
האם את תומכת בהענקת אזרחות ישראלית לכל אדם שנישא לישראלי/ת, באופן אוטומאטי, רק מעצם נישואיו לישראלי/ת?
ואותה שאלה לגבי ילדיהם.
ואותה שאלה גם כשהלא-ישראלי הינו ערבי.
ובכלל - יש הבדל בעינייך בין ערבים/מוסלמים ובין אחרים שאינם יהודים בהקשר של הענקת מעמד כלשהו בישראל (מעמד של תושב או של אזרח, בעיקר) עקב נישואים לאזרח ישראלי?
התאזרחות 159495
אין סיבה להעניק אזרחות אוטומטית למהגרים. במדינות אחרות, מקובל להעניק למהגר/ת שהגיעו למדינה בעקבות נישואים לבן הארץ, מעמד זמני כלשהו, ואחרי כמה שנים המהגר יכול לבקש להתאזרח. בקשת ההתאזרחות לא מאושרת באופו אוטומטי, וצריך להוכיח עמידה בדרישות מסוימות- ידיעת שפה והיסטוריה, למשל. צריך להוכיח שבזמן שחלף עבדת או למדת, ולא ביקשת סעד מהמדינה‏1. צריך להראות שלא הסתבכת בפלילים. ואולי עוד כמה דברים.
בסוף כל ההוכחות, יש מקומות שבהם המתאזרח נדרש להישבע אמונים למדינתו החדשה.

סידור דומה נראה לי סביר גם בארץ. לגבי יהודים ולא יהודים כאחד.

1 אי בקשת סעד אומר- שאת זכאית לשירותי בריאות וחינוך, ואם עבדת ופוטרת את תקבלי את כמה חודשי דמי האבטלה שמגיעים לכל מי ששילם ביטוח לאומי. אבל אם ביקשת קצבת סעד, וכל מיני הטבות שנלוות אליה- לא תקבלי אזרחות.
סליחה שאני נדחף, 159500
אבל רק לרגע.

אם אני אחליט להתחתן עם ערביה‏1, ואת תסרבי לתת לה ולילדי זכויות אזרח, אני אעשה כל שביכולתי לשלול ממך את זכויות האזרח שלך. איך? מקנדה הרחוקה אלחם בישות הגזענית שלך בכל האמצעים החוקיים שעומדים לרשותי, בתקווה שתתפורר ואת תהפכי לגר תושב ששייך יאסין יחליט אילו זכויות לתת לו.
________________

1- ערביות מעוניינות מוזמנות לפנות בכתב.
מדברי כהנא זצ''ל 159516
אומר הרב כהנא בספרו "אור הרעיון", פרק כ', בדברו על ה"מתייוונים" ועל אלה "שנטמעו והושפעו ע"י התרבות הזרה":
"לא מחשבותינו מחשבותיהם, והשאלה אם גברה אצלם ההתבוללות על הבלבול או להיפך, נשארה בגדר תיקו".

מה דעתך?
מדברי כהנא זצ''ל 159531
דעתי היא שאני רואה את זה ככבוד רב להיחשב מתיוון על ידיך, ואם את רואה אותי כמבולבל, מתבולל, בולבול או מיץ לבלב‏1 ממש לא מעניין אותי. כל מה שמעניין אותי הוא שהאידיאולוגיה שלך מסוכנת לי. עבורי את אויב. לא אחות, לא תינוקת שנשבתה, לא ימנית - פשוט אויב.

(ניחוש פרוע אומר גם שאת בת של ניצה, אבל זה לא שייך לכלום).
____________
1- רק לא מיץ פטל, בבקשה.
מדברי כהנא זצ''ל 159549
וכיצד, לדעתך, ראוי ונכון לנהוג באוייבים בכלל, ובאויביך בפרט?
ועוד שאלה אחת קטנה, ברשותך: את מי אתה מגדיר כאחיך/אחותך (לבד מאלה הביולוגים)? את מי אתה מגדיר תינוק/ת שנשבא/תה? את מי אתה מגדיר סתם ימני/ת?
מדברי כהנא זצ''ל 159553
כל עוד את אויבי האידיאולוגי, אלחם בך אידיאולוגית. כשתתחילי לתלות אנשים כמוני בכיכרות, אשתדל לתלות אותך קודם או לברוח (היי, גם מתיוון וגם פחדן!) בהתאם לאיך שאעריך את סיכויי.

אחי הם אלה שאינם מנסים לפגוע בחופש האישי שלי בשם האידיאולוגיה שלהם.

תינוק שנשבה הוא מה שקוראים לי מדי פעם, לא מונח שאני מרבה להשתמש בו.

סתם ימני הוא מי שאוחז בסתם דעות ימניות.

אני מקווה שהייתי לעזר.
מדברי כהנא זצ''ל 159558
"כשתתחילי לתלות אנשים כמוני בכיכרות, אשתדל לתלות אותך קודם או לברוח".

- אל חשש. אתה, לפי השקפתי, אחי (גם אם תינוק שנשבה). ואין תולים אחים או מענישים אותם על *טעותם*. יש להוכיח אותם ("הוכח תוכיח את עמיתך") ולקוות שהתוכחה תועיל.

"אחי הם אלה שאינם מנסים לפגוע בחופש האישי שלי בשם האידיאולוגיה שלהם".

- אז יש לך מלאנת'לפים אחים בעולם. אפילו האסקימואים אחיך !!

"תינוק שנשבה הוא מה שקוראים לי מדי פעם, לא מונח שאני מרבה להשתמש בו".
- גם לי נראה מתאים לכנותך תינוק שנשבה. אל תיפגע.

"סתם ימני הוא מי שאוחז בסתם דעות ימניות".
- ומהו הגבול בין "מי שאוחז בסתם דעות ימניות" ובין ימני *פסול*? המתנחלים, למשל (וסליחה על ההכללה), הם סתם ימניים?

ושאלה לסיום: מתי, לאחרונה, ביקרת (לא ביקור חטוף. שישבת, לפחות) אצל יהודים של ממש?

ושבו בנים לגבולם, אמן.
יהודים של ממש? 159563
עוד לא מצאתי ''יהודי של ממש'' (חה) שיסכים לעשות איתי את העיסקה ההדדית של שבת-תמורת-שבת, וזה דווקא חבל כי אני מכין יופי של צלעות חזיר.
אהבתי. 159567
יהודים של ממש? 159571
מסכן.
ואולי זו הסיבה? 159601
הטאבו היהודי על החזיר - שאריות קפואות של זמן עתיק 159609
כתבתי מעט על ההיסטוריה של החזיר, מביותו לפני כ7000 שנה, דרך עלייתו למדרגת טוטם מצרי קדום, הפיכתו לטאבו, ירידתו לסמל הרוע ולבסוף, הכנסתו לקופסה היהודו-מוסלמית שמקפיאה את העבר, אולי לטובתם של דורות עתידיים בעלי יצר חקרנות.

הטאבו היהודי על החזיר - שאריות קפואות של זמן עתיק 159615
ואם כבר בענייני חזירים עסקינן, אז הנה פיסת טריוויה קטנה.

בתחילת שנות השמונים פרסמה סוכנות הידיעות AP ידיעה בדבר מין של חזיר ש"התגלה" ככשר. מקור החזיר המדובר הוא באינדונזיה, והוא נקרא בבירוסה (babirusa). כידוע, חזירים נפסלים ביהדות על סעיף אי העלאת גרה (הם כן מפריסים פרסה ושוסעים שסע), אולם הבבירוסה נחן בקיבה מרובת תאים - דבר המרמז על יכולת להעלות גירה.

הדווח עורר סנסציית זוטא בעולם ובארץ, ואפילו הרב הספרדי הראשי לישראל נדרש לעניין. לאחר בדיקה מדוקדקת יותר, הסתבר כי הבבירוסה למעשה אינו מעלה גרה, וגם אילו היה, מבנה הניבים שלו היה כנראה פוסל אותו למאכל מהבחינה ההלכתית. גורל דומה עלה בחלקו של מין חזיר אחר בשם טיאסו (tayassu) הנפוץ בדרום אמריקה.

תמונה של בבירוסה (ושל מספר חזירים ביזאריים אחרים) ניתן לראות ב- http://www.greenapple.com/~jorp/amzanim/ffa12.htm .
הטאבו היהודי על החזיר - שאריות קפואות של זמן עתיק 159702
חזיר הבבירוסה הוא אחד מכוכבי ספריו של הרב בא גד, בהם הוא מנסה להראות שחז''ל ידעו על הבבירוסה כבר לפני אלפי שנים.
שתי שאלות מאלמוני מתערב 159564
1. "ולקוות שההוכחה תועיל" - ומה יהיה אם היא לא תועיל?
2. "אפילו האסקימואים אחיך" - מה בדיוק רע בזה?
שתי שאלות מאלמוני מתערב 159569
אם לא תועיל - נפסיד כולנו, לפי השקפתי.
אין כל רע בכך, שיהודי יגדיר את האסקימואים כ''אחיו''. רק שזה מעוות לגמרי את המושג ''אח'' ומרוקן אותו מכל תוכן.

וההגדרה כל כך רחבה, עד שגם הפלשתינאים הינם אחיו...
שתי שאלות מאלמוני מתערב 159572
כדי להשיב לכופרים מותר לחלל את השבת?
שתי שאלות מאלמוני מתערב 159576
ראשית, לא טענתי שאתם ''כופרים''. ברוב המקרים, לדעתי - תינוקות שנשבו בלבד.
ושנית, השבת טרם נכנסה אצלנו...
שתי שאלות מאלמוני מתערב 159585
כבר מזמן חשדתי שארץ ישראל שלך אינה נמצאת על כדור הארץ...
היה לי חבר, היה לי אח 159671
לא, זה לא מרוקן את המושג מתוכן, זה אפילו לא נותן לו תוכן ממש חדש.

אני מניח שאני ''אחיך'' כי שנינו יהודים, כלומר יש איזו תכונה חשובה בעינייך שמשותפת לנו. היא חשובה במידה כזאת שכל מי שניחן בה הופך לך לאח, הרי לא אימצת אותי בגלל שום סיבה אחרת. את לא מתייחסת לאספקטים ביולוגיים, כי גם אם הייתי בן לקוזק פרבוסלבי וכושית עובדת אלילים משבט המאסאי הייתי אחיך לו רק התגיירתי כהלכה. לפחות כך אני מבין.

ובכן, עבורי, העובדה ששנינו יהודים חשובה קצת פחות. היא לא תנאי הכרחי, וודאי שאיננה תנאי מספיק כדי שאראה אותך כבת משפחתי המורחבת בשום מובן. יש תכונות אחרות שמהוות בשבילי קריטריון הרבה יותר משמעותי, ואסקימואי בהחלט יכול להיות ניחן בתכונות אלה, בשעה שנועם פדרמן ואיתמר מרזל לא. יתר על כן, עצם היותו של מישהו ''יהודי של ממש'' דווקא מקשה, במידת מה, על ''התאחיינותו'' עימי בגלל פערים אידיאולוגיים וטכסיים שמקשים על היחברות.

יתר על כן, יש אידיאולוגיות שמי שאוחז בהן נפסל אוטומטית מלהשתייך לחבורה (האמורפית למדי) של ''אחי''. למשל, רב שמתפלפל בשאלה אם מותר לחלל שבת כדי להציל גוי, בלי שהתשובה ברורה לו מיידית, לא יכול להיות אח שלי כפי שאני מבין את המושג הזה. מי שמחזיק אידיאולוגיה שמצמצמת את החופש שלי לחיות את חיי על-פי דרכי הוא לא אח, הוא צורר. מי שמאמין במה שעל פי הבנתי מסכן אותי - הוא אויב. הוא יכול, כמובן, להיות אחי הביולוגי, אבל אנחנו הרי לא מדברים על זה.
מדברי כהנא זצ''ל 159577
את אולי לא תתלי אותי, אבל נועם פדרמן יעשה את זה בשמחה. אני לא בטוח אם כשהחמצן יפסיק להגיע למוח שלי אני ממש אבדיל ביניכם.

(היה כאן פתיל על זה אי פעם, אם זה ממש חשוב לך את יכולה לחפש ''פדרמן'' או משהו כזה).
מדברי כהנא זצ''ל 159581
אין לדעת מהי עמדתו האמיתית של פדרמן.
כידוע, התשקורת אינה רואה בו קדוש, ולכן סביר להניח, שהוא מוצג בהתאם לכך.
מומלץ לשוחח איתו ישירות (ואת תשכח לקחת בלוני חמצן).

מכל מקום, אין כל ספק שבכל מקרה שיהיה לך מחסור בחמצן (ולא רק בסיטואציה הנ"ל) אחוש לספק לך אותו (ואפילו בלחץ גבוה, בתקווה שאצליח להחיות כמה מתאי מוחך, שנפגעו זה מכבר, כמדומני).

אגב, אתה חושב שאתה יכול להבדיל בינינו *עכשיו*? אתמה...
אין לדעת? 159602
את עמדתו לגבי תליית תומכי הסכמי אוסלו בכיכר שמעתי במו אוזני (בטלוויזיה, אמנם, אבל הקלטה אותנטית), זה לא משהו שהתקשורת המציאה.

עוד על דיעותיו אפשר לקרוא מפי הסוס כאן: http://www.kahanetzadak.com/hebportal/bg/hespedim.ht...

ובאשר לתאי המוח שלי, עשי לי טובה, אני בקושי מסתדר עם אלה שיש, אני ממש לא צריך להחיות את אלה שכבר נפטרתי מהם. תודה.
אין לדעת? 159730
אז זהו! אתה יוסי ביילין!
אז, כשנועם פדרמן הציע שפושעי אוסלו יתלו בכיכר, אחרי משפט כמובן, לקחת את זה ממש אישי, ועכשיו אני מבינה למה!

בלי צחוקים- מה שאתה עושה זו הדרך הקלאסית של השחרת פנים והוצאה מהלגיטימציה של הדיון הציבורי על ידי עיוות (מודע?) של מה שנאמר.
נועם פדרמן לא אמר שצריך לתלות את *תומכי* אוסלו. מזה יכול להשתמע שהוא רוצה לתלות חלק נכבד (ושוטה למדי..) מאזרחי מדינת ישראל. אלא את *מתכנני* אוסלו אשר עברו לדעתו על כמה וכמה חוקים של מדינת ישראל, שהעונש הקצוב עליהם הוא מוות, וגם זה אחרי משפט.
זה דווקא מתאים שבדיון על הרב כהנא מתרחשת דוגמית in vivo של מה שעשו לו במשך כל חייו. איך אומרים - השנאה מקלקלת את השורה.
אין לדעת? 159734
כן, לקחתי את זה אישי. אני מניח שלתלות את יוסי ביילין - אחרי משפט, כמובן - זה בסדר בעינייך. למה, בעצם, צריך משפט אם גזר הדין כבר ידוע? אפשר לחסוך הוצאות ולפעול בהתאם למה שתורתנו הקדושה כבר הראתה במקרים שונים בהיסטוריה.

זה החלק היפה במה שקורה כאן. תחת האיצטלא של אהבת ישראל, ערכים יהודיים ושאר המלים היפות, מתחבאים אנשים שרוצים לתלות בכיכרות. מזל שלפעמים הם מתבטאים בקצת פחות כשרון ממך, זה נותן אפשרות להציץ לאן "אהבת ישראל" הזאת רוצה להוליך את כולנו. מאותה סיבה הודיתי לך על הציטוטים שהבאת מפי הרב כהנא: כשמתרגמים את האידיאולוגיה שלו לשפת המעשה יותר קל לראות כמה היא מתועבת.

את צודקת שמר פדרמן לא הציע לתלות אותי באופן אישי, טעיתי והטעיתי כשאמרתי "תומכי אוסלו", ואני מתנצל. לעומת זאת, שמעתי מפי אחד מאחייך האידיאולוגיים שאני "גרוע מערבים", ובאותה נשימה כמעט שהערבים הם כלבים, ומה הרבותא בלתלות כמה בעלי חיים ירודים כמוני לתפארת צור ישראל וגואלו?
אין לדעת? 159745
זה מה שפדרמן אמר, אתה יכול לחשוב שאתה נגד עונש מוות ותליית אנשים, אפילו אם הם רוצחים סידרתיים. אפשר שלפדרמן תהיה דעה אחרת בקשר לעונש מוות. אבל ''למתוח'' את דבריו כדי להעמיד אותו באור של רוצח המונים, זה לא ישר, וזה לא לגיטימי.

לא הייתי טורחת לדייק אותך אם לא הייתי חושבת שזה מה שנעשה באופן שיטתי לפעילי הימין הקרוי קיצוני. אחר כך באייל מלגלגים על איך תשעים וחמישה אחוז מוציאים שם רע לכל הימנים הקיצוניים.
הרי כל ההצעה לכתוב מאמר על הרב כהנא באה מכך שדובי היה משוכנע שהרב כהנא קורא להרוג ערבים לארוחת בוקר. כמו כן הרבה ממה שהאיילים כותבים כאן, נובע מ''ידע'' מהסוג הזה. מה שאני מנסה במאמרים הללו הוא בסה''כ להעמיד דברים על דיוקם.
זה שהדעות של הרב כהנא אינן לטעמך יכולתי איכשהו לנחש. גם בעיני, מה שאתה רוצה לעשות לחלק מבני עמך ולארצך, מתועב ומסוכן. אולם אני לא מאשימה אותך בהתחפשות אלא מתייחסת באופן ענייני. אשמח אם במקום ל''קרוא בשמות'' תגדיר באופן ברור מה נראה לך מתועב ואם אפשר, תנמק. אז אפשר לפתוח דיון, אם בא לך כמובן.
והצנע לכת, תזכורת (או כותרת משנה: למה קצת קשה לאהוב אתכם) 159677
הנעלבין ואינן עולבין, שומעין חרפתן ואינן משיבין, *עושין מאהבה ושמחים ביסורים* ...
מדברי כהנא זצ''ל 159698
מהם 'יהודים של ממש'?
או, תחי האדנותיות 159703
"אין תולים או מענישים [אחים] על טעותם"
"גם לי נראה מתאים לכנותך תינוק שנשבה."
"מתי, לאחרונה, ביקרת.. אצל יהודים של ממש?"

המונח העברי המתאים הוא עכירת האווירה (שנשמע לדעתי הרבה יותר קולע מהמונח האנגלי, "muddying the water"). בחיי, אני יכול רק להפנות אותך ואת הצופים אל תגובה 114516, ולשאול: האם זה מאפיין כזה בלתי-נפרד של הקיצוניים באשר הם?
מה ההבדל בין כבוד הרב לבין כבוד רב? 159687
שרב אפשר לכבד אבל כבוד אי אפשר לרברב...

מה המרחק בין גנטיקה של התא לבין גנטיקה של העמים ‏1?

____________
1- רק לא מיץ כוהנים, בבקשה.
מדברי כהנא זצ''ל 159652
דיון 94

זו גם דעתי. פחות או יותר.
רק כדי להבהיר 159673
(כאילו שזה מעניין מישהו):

על פי התפיסה *שלי* את היהדות אני לא מתיוון גאה, אני יהודי גאה. לפי התפיסה הזאת השאלה אם אני אוכל חזיר או לא היא שאלה משנית, היא קשורה להיסטוריה של היהדות ולשיכבה הלא-ממש-חשובה של המושג הזה, ואינה שייכת למהות.
גם ערביות? 159678
השטוף בזימה - זקנה קופצת עליו (בבלי) (-:
שתקפוץ, 159680
אני לא עושה אפליה מטעמי גיל :-)
כפתור ופרח, 159684
אך חכמי רזין ממליצים מתינות מה, שיש גם להיזהר מחמתה של הזקנה השניה, זו חרוקת הזי"ן - והיא (הרי) הקופצת!
חוקי הניקוד 159688
מה לשוטה שכמותי ולחכמי רזין? חרוקת זי"ן או צרויית קו"ף, אני מקבל בזרועות *פתוחות* כל מי שבאה, ו*מדגיש* - לא ל*שוא* כמדומני - שיש *לחטוף* אותן כל עוד האדם *מסוגל*, בלי ל*קמץ* ובלי *[מ]פיק* ברכיים.

כך למדוני בנעורי ב*קבוץ*, או שמא הייתי *חולם*?
'hell's a poppin 159709
נו טוף, מה שפר מזלי שזקנה אינני, ואלביס וקליף לא ידעתי,

ועוד Kochotei במתניי.

(אבל מה יהיה עם החיוך הזה, לא מצליחה להיפטר מהחיוך, ושום לימונים לא עוזרים כאן)
The Young Ones 159718
היו שואלים: Are you lonely tongiht? אבל אני, שכבר עברו יותר מ Forty days מאז הייתי נער, יודע ש It's all in the game, ומכתבי חוזרים אלי עם החותמת Return to sender. ככה זה כשחיים ב Ghetto האינטרנטי.
לעניין הצפנת קודים 159811
אני לא בטוח שהבנתי את הקוד המוצפן בניק (החדש?) שלך. את גם כאן למשל תגובה 135583 תגובה 135589, וגם כאן תגובה 156926 ?
אם כן אז את קצת מוזרה, עלמתי :)
הא, לו עוד עלמה הייתי... אך הנה השבת עלומים בהינף להרף, ואודה 160039
כן, גם וגם וגם

אבל בוא נעזוב את זה. יש כאן דברים מאוד מעניינים, בדיון הזה. וחבל רק שניצה לא היתה במלה"ע II, כי היא היתה יודעת לעשות שימוש מושכל בפצצות, והכל היה נראה אחרת. לילה טוב
סליחה שאני נדחף, 159715
אני מבקש את סליחתך מראש על היטפלותי לנקודה קטנה אך חשובה במסגרת הדברים שכתבת - כיצד תוכל להתחתן עם ערביה בתחומי מדינת ישראל? הרי הדבר אינו אפשרי טכנית בארץ זבת חלב ודבש, המקפידה על סגרגציה נוקשה בתחומה; אזרח ישראלי ממוצא יהודי (כמוך לדוגמא) אינו יכול להתחתן עם אזרחית ישראלית ממוצא ערבי, למרות שלשניהם תעודות זהות, אזרחות ודרכונים כחולים, כל זמן שאחד מהצדדים המעורב בדבר אינו מעוניין להתגייר או להתאסלם.

למה אי אפשר? ככה. זה המצב.

מבחינה זו דומה שהכהניזם מתחיל כנראה אי שם בפרטיה הקטנים של הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. נקודה למחשבה.
סליחה שאני נדחף, 159719
אכן, אינני מאושר גם מהמצב כפי שהוא היום. אני מניח שאם זה יהיה אקטואלי ניסע לקפריסין כדי להשיג את אישור השלטונות, אבל למען האמת לא נראה לי שזה עומד לקרות בעתיד הנראה לעין.
סליחה שאני נדחף, 159723
כמובן, אפשר לנסוע לקפריסין, אפשר להתחתן בנישואי רנו (ארה''ב) או טונדרן (דנמרק), אולי ממש כפי שבדרום אפריקה הישנה והטובה נסעו לבנטסוטנים כדי להשיג דברים אחרים. אפשר לבצע הכל, אך אי אפשר להסביר דבר זה, ששני אזרחים חוקיים של מדינה ריבונית - המגדירה והמבינה עצמה כדמוקרטית ונאורה - אינם רשאים להתחתן בתחומה על ידי מוסד מוכר מצידה, בגלל השוני בדתם.

אי אפשר להסביר זאת, ובגלל שאי אפשר להסביר זאת כהנא ותואמיו לקחו ולוקחים את הקופה בסיבוב הראשון, היות ובמידה מסויימת החרפה שהם מציגים אינה אלא ווארייציה מורכבת של החרפה שמדינת ישראל מציגה לאזרחיה הריבוניים בנקודה זו.
סליחה שאני נדחף, 159725
אני מסכים איתך.
סליחה שאני נדחף, 159737
ויש אומרים שכן הוא הדבר גם בקשר להריגת ערבים (כהנא בסך הכל הטיף למה שנאורים ממנו הצטיינו בו הרבה יותר) ולא כל שכן גירושם.
סליחה שאני נדחף, 159740
אני אישית מעדיף להיתלות באילנות נמוכים יותר, אך בעלי השפעה חזקה הרבה יותר על מה שאני מבין ומפרש כתת המודע הקולקטיבי של הנפש הישראלית-יהודית במדינת ישראל, שפירושו במציאות זו סגרגציה פנימית חסרת תקדים במדינה המבינה ומפרשת עצמה כמדינה מערבית (ואינני מדבר על השטחים מבחינה זו).

זה שישראל מסובכת בסכסוך ארוך ועקוב דם, שבמסגרתו היא הורגת ערבים וערבים הורגים ישראלים ממוצא יהודי הוא נתון שלהבנתי אינו נמצא אך ורק בשליטתה, ועל כן לא בנקודה זו נעוצה הבעייה המרכזית לשיטתי.

אני מאמין שאת שורשי הבעייה שבמסגרתה נתונה ישראל יש כנראה לחפש במערכת ההפרדה הפנימית המתקימת בה, שנועדה להבדיל ולהפריד בין ישראלים ממוצא יהודי לאחרים; זה אולי לגיטימי במסגרת שיטה דתית שמבקשת להכשיר ולקדם רעיונות מסוג זה, אך אין זה דבר שיש למצוא במדינה המבקשת להתנהל באופן תקין, ולו לפחות בעיני עצמה.
סליחה שאני נדחף, 159753
מה זה "תת המודע הקולקטיבי של הנפש הישראלית-יהודית במדינת ישראל"?
יש נפש ישראלית-יהודית אחת?
סליחה שאני נדחף, 159760
ראשית אבקש לסייג דבריי מראש, ולהבהיר שהמושג עצמו אינו 'מדעי' גרידא כי יותר התבוננותי, ולקוח ממחקריו האנליטים השונים של קרל גוסטב יונג בכל האמור למושג 'תת מודע קולקטיבי' - מחקרים שעל תוצאותיהם אין קונצנזוס של ממש, וזאת מסיבות שונות שאין טעם לפרטם במסגרת דיון זה.

יחד עם זאת, במידה ואני אישית מנסה לחקור ולברר את טיב התחושה הכללית המצוייה במדינת ישראל, הרי שלפי שיטה זו יש לבדוק את המיתוסים והסיפורים הלאומיים והדתיים המלווים את הקמתה, כמו גם את התקופה שקדמה לכך. מבחינה זו ישראל הריבונית והחילונית אינה אלא משל לדבר עמוק הרבה יותר, שהיא הדת והתרבות המצויים במרכז הווייתה שמוגדרת כיהודית, ושהינה בפירוש הנמשל לכל דבר הגדרתי המתרחש בה.

מה בדיוק פירוש 'דבר' זה לא ניתן ממש להגדיר במשפט אחד או שניים, אך יש במסגרתו, ככל הנראה, קשר לא פשוט לסיפורם הכללי של היהודים ודתם בבחינת הבדלנות המאפיינת אותה בתחומים שונים, שכמובן חזרו והופיעו לשיטתי בתחפושת חילונית גם במדינת ישראל, כפועל יוצא לדבר שמצוי במרכז ההוויה היהודית להבנתי: ההיבדלות מהגוי.

אני מאמין שאת הנקודה הספציפית הזו כהנא הבין היטב, ועל כן בחר לפרוט עליה ולהתרכז בה - ולו מבחינת הפוטנציאל הטמון בה, שבמסגרתו מועלים, נדחקים ונדחסים רגשות בלתי רציונאליים בעליל, וזאת כאמור ללא כל קשר ישיר סיכסוך הישראלי-ערבי ולבעיותיהם הפנימיות של הערבים עצמם בכל האמור להתייחסותם למדינת ישראל.

במילים אחרות: יש לשער שמטרתו של כהנא היתה, בסופו של דבר, ריסוק ופירוק החברה החילונית בישראל מנכסיה, בסופו של דבר. השאלה הערבית הוותה לא יותר מאשר אמצעי לדבר זה.
סליחה שאני נדחף, 159776
אני לא יכול להסכים אתך פחות. כהנא ותנועתו שייכים לימין הפשיסטי-קיצוני, שקיים במדינות רבות. בחינה של התנועה (הן בחינה אידיאולוגית והן של דרכי הפעולה) תצביע על שייכות זאת. העניין המפתיע הוא דווקא שחסידי תנועות אלו עיוורים לזהות בין התנועות, כשהחלק המבדיל ביניהן הוא בעיקר שם האומה המתבדלת.

בדלנות מאפיינת קבוצות חברתיות של בני-אדם בכלל, ולאומים בפרט. בהכללה, מדע ההיסטוריה הוא תולדות הבדלנות האנושית ותוצאותיה. ייחוס 'הוויה' מסוימת ל"נפש הקולקטיבית", לתרבות או למדינה היהודית גם היא סוג של בדלנות במסווה אינטלקטואלי: סירוב להכיר שאנחנו ככל העמים.
סליחה ש*אני* נדחף, 159889
ובכל זאת, יש הבדל בשריטה של ילד שגדל בבני ברק לעומת רחביה, תל-אביב או עזה, ישראל או פולינזיה. סתם, יש משהו באדם תבנית נוף מולדתו.
סליחה ש*אני* נדחף, 159911
הבדל ב/שריטה/?
סליחה ש*אני* נדחף, 159946
"יש משהו באדם תבנית נוף מולדתו" זאת מטאפורה. אני מתאר לעצמי שהיא מסמלת אילו דימויים וצורות הסתכלות שרווחות בחברה נתונה בזמן מסוים. הדימויים האלה ניתנים לפריטה ולהבנה, ובשום-פנים לא משותפים לכל בני-החברה (אולי לרובם, ואני גם בספק: כל אחד מטמיע דברים אחרת). זה שונה מאוד מדיבורים על הוויה משותפת ונפש קולקטיבית, "תחושה כללית המצויה במדינת ישראל" וכו'.
גם לא ברור לי, ואני אשמח אם אלכס ירצה לפרט, האם ההוויה הזאת תלויה בגזע, בהשתייכות ללאום, במיקום משותף או במשהו אחר.

בכל מקרה, הנקודה העיקרית שלי נגעה ל"בדלנות היהודית" שאני לא רואה אותה כלל כמיוחדת (זה נשמע לי כל-כך מוזר, שאני לא יודע מאיפה להתחיל להסביר זאת. האם צריך להזכיר היכן עלה שלטון בגלל איום על זהות האומה והגזע, שלטון שגרר למלחמת עולם?), ולאופייה של התנועה הכהניסטית.
(רציתי לכתוב יותר על התנועה הכהניסטית, ולערוך השוואה בינה לבין אידיאולוגיות אחרות, אבל ניצה לא נתנה לי מספיק חומרים לעבוד אתם. אולי בכל זאת, אם יהיה לי כוח).

(אגב, לא ענית לי לאי-מיילים האחרונים).
סליחה ש*אני* נדחף, 159949
גם לי (תגובה 150577) עד היום. יתכן שזה לא מגיע אליו מסיבה כלשהי.
סליחה ש*אני* נדחף, 159958
מצטער על האימיילים, בימים האחרונים לקחו ממני את חדר העבודה שלי, ואני עודב מהמחשבים של הילדים (כשהם לא בית), ויש שם כמה דברים רלוונטיים לשאלות שלך.

אפו', לא שערתי שחיכית לתשובה על הוירוסים (אח, שים לב עד כמה משפט זה מתאים למאמר הנוכחי). גם אני מקבל אימיילים מכתובות אייליות מוכרות שכנראה "נחטפו" על ידי גורם שלישי.

אשר ל"גורם המשותף", אני יכול לחשוב על דוגמה מאד טובה - האם אתה מכיר ישראלי שלא ערך ברית מילה לילדו? הנה צריבה תודעתית בה ריטואל דתי הפך לטכס חברתי עבור אנשים שאין להם כלום עם האספקטים הדתיים של היהדות. חילונים גמורים (חלקם אפילו מתעבי סממנים דתיים) ובכל זאת הם נאחזים בטכס המזעזע הזה.

מדוע?
סליחה ש*אני* נדחף, 159960
בגלל "בעיית הקפיצה"?

תגובה 28350
סליחה ש*אני* נדחף, 160166
אני חושב שלא צריך לבלבל בין ''הדרך לפתרון'' לבין ''עצם משמעות המעשה''.
נחשון היה ראשון 160168
אני לא חושב שאני מבלבל בין "הדרך לפתרון" לבין "עצם משמעות המעשה". עצם משמעות המעשה, להבנתי, קשור קשר הדוק לפחד להיות שונה (שאגב, יתגלה, סביר להניח, כבר לפני המקלחת הצבאית). חילוניים אולי חושבים על הטקס ומשמעויותיו, אבל נראה לי שברוב המקרים אומרים לעצמם "למה לי לגרום לילד שלי להיות שונה אחר כך? כולם עושים את זה, אז זה כנראה לא איום ונורא", כלומר, קשה ברמה האינדיבידואלית לבצע את "הקפיצה הראשונה" שתוביל לשינוי הנורמה. את הדרך לפתרון מציע ירדן, בתגובה המקושרת, אבל זה כבר לא ממש מענייני.
נחשון היה ראשון 160402
אני חושב שכן יש בילבול בין בשניים (ונדמה לי שהעשרוני כתב על זה בתגובה 160304).

אגב, האם זה לא ברור שמי שמצדיק מילת זכרים מכל סיבה שהיא, איננו יכול להתנגד למילת נקבות מאותן סיבות?

אפרופו מילת בנות - זו היתה נהוגה גם בקרב קהיליות יהודיות שונות בסביבות שנת 0 והמאות הראשונות לספירה, אך משום מה הופסקה. אם משהו יודע מה גרם להפסקת מילת בנות בקרב היהודים?

ובכל זאת, אולי נחזור לנקודה שהעלה יהונתן, כשהתנגד לאותה "נפש קולקטיבית והוויה משותפת". אני הבאתי את עניין המילה להראות שישנם קבוצות של אנשים שיש להם מאגר תרבותי משותף שמשפיע לא רק על מה שהם חושבים ומרגישים אלא גם על מה שהם עושים לעצמם ולאחרים. אני לא חושב שיש "מוח משותף" (אם כי הייתי שמח להשתתף בזה שלך, יהונתן ואחרים), אלא שאולי אפשר לדבר על כך שעיצוב מוחם של חברי קבוצה מסוימת מוביל לדפוסים זהים משותפים.
נחשון היה ראשון 160459
קצת מוזר לי להיות זה שיגן על המילה, אבל אסף שרעבי כתב פעם משפט סתום על ההבדל בין מילת גברים לבין מילת נשים בחברה פטריארכלית: תגובה 31637
נחשון היה ראשון 160496
במה זה שונה מהלגיטימיות להכניס שטוזות "חינוכיות" *דווקא* לבן הזכר שלך, רק משום שאתה חי בחברה פטריארכלית?

דיכוי בתוך הקבוצה ההגמונית, הוא עדיין דיכוי לכל דבר.
נחשון היה ראשון 160499
יכול להיות שמדובר בדיכוי, אבל אי אפשר להתעלם מהיחס השונה בחברה פטריארכלית לשני המינים (כמו גם בחברה מטריארכלית). מה זה אומר לגבי מילת בנים לעומת מילת בנות? אני לא יודע לגמרי, אבל אני חושב שזה אומר שיש הבדל במשמעות הטקס, המעשה והשלכותיו.
נחשון היה ראשון 160511
לפי מה ששמעתי, מילת בנות היתה נהוגה בעבר בקרב יהודי אתיופיה, במולדתם הישנה.
מילת היהודיות 160713
ההיסטוריון והגאוגרף סטראבו מאמסיה שחי במאה הראשונה לפנה"ס כתב על מילת בנים ונשים שנשמר בקנאות במצרים, גם על ידי יהודים שישבו או באו ממצרים.

הסטיריקון הרומי ג'ובנאל (מאה 1-2 לספירה) מספר על מילת בנות בקרב היהודים, כסמל לפרישות.

ז"א, בתקופה בה כביכול חיו יהודים על פי ההלכה, כאילו בני ברק שלימה, למעשה היו ביניהם קהיליות של פנטים פרימיטיביים, כמו בכל מקום אח על פני האדמה. סדנא דארעא.
''מכל סיבה שהיא'' 160520
אני מתפלא שאף אחד לא הגיב על זה עד כה.
מה זו ההתממות המתפלספת הזו? איך אפשר להשוות בין מילת נשים למילת גברים? הראשונה נועדה להבטיח את נאמנות האישה לבעלה, ע"י מניעת הנאה מינית ממנה ואילו השניה? איזה נזק היא גורמת לאיכות חיי הנימול? נדמה לי שהיא רק מיטיבה איתו, לא?
מדוע זה ברור שמי שמצדיק את האחת אינו יכול להתנגד לאחרת?
רלטיביזם?
''מכל סיבה שהיא'' 160526
אף אחד לא עשה השוואה שטוענת לזהות בין הדברים (עד כמה שאני ראיתי).

"נדמה לי שהיא רק מיטיבה איתו"

זו בדיוק מהות העניין. לך נדמה שהיא רק מיטיבה והטענה היא שלאו דווקא, אולי אפילו להיפך.

זה לא ברור שמי שמצדיק את האחת אינו יכול להתנגד לאחרת. פשוט יש כאן דרישה לנימוקים ועד כה לא ראיתי נימוקים משכנעים במיוחד בעד ביצוע ניתוח אלקטיבי זה באופן כפוי על בני אדם (ביחוד כאשר ההורים עושים זאת כי "כולם עושים" ולא בגלל גישה מסורתית/דתית בה הם מחזיקים).

הסבר מדוע אתה מתנגד למילת נשים בכל צורותיה השונות (להזכירך, יש דרגות שונות למילת נשים). הסבר מדוע אתה תומך במילת גברים וכיצד היא מיטיבה עמם (מעבר לאמירות של "נדמה לי שהיא רק מיטיבה").

לא מספיק להתלונן על רלטביזם, אלא צריך לגרש אותו באופן אקטיבי. רלטביזם מגרשים באמצעות נימוקים מבוססים יותר מ"נדמה *לי*" או "*אני* מאמין ש".
באנו חושך לגרש 160530
יש דרגות? כמה כבר יש שם לחתוך?
אילו דרגות?
דרגות בכריתת הפות 160710
הקטעים הבאים לקוח מהאנציקלופדיה לדתות ואתיקה.

1) הצרפתי דוהוסה Duhousset מתאר קליטורידקטומי (כרתית דגדגן) לפי המנהג המצרי. כשבקשתי מחברתי הצרפתיה לתרגם לי את הקטע, היא מאד השתוממה, והזהירה אותי שלא אקרא את התרגום על בטן מליאה:

"בעיקרון, הכריתה מהווה העלאה של הדגדן לקרבן, ומבוצעת בנערות בגילאי 9 עד 12. הגבר המנתח, בדרך כלל הגלב, חופן אפר בידיו כדי שהאצבעות לא יחליקו בשעה שהוא אוחז בדגדגן, שמותחים אותו מספר פעמים, מאחור לפנים, כדי שאפשר יהיה לחתוך אותו באבחת להב אחת..."

2) שבטי הטוטונאקאס במזרח מקסיקו עושים חתך פשוט בשפתי הערווה, בעזרת סכין מאבן צור.

3) האביסיניאנים מבצעים כריתת דגדגן על ידי אבן. (בניגוד לפרוצדורה המורכבת של המצרים).

4) שבטים מסוימים באוסטרליה מבצעים כריתה פנימית, חיתוך שפותח את הנרתיק.

מספיק דרגות?
באנו חושך לגרש 160714
תגובה 160292
''מכל סיבה שהיא'' 160533
מה זה, אתה נוקט בשיטת אביב י. ‏1 הישנה: "התש את היריב בסדרת שאלות שהתשובה עליהן מצריכה כתיבת מאמר, כך שישכח מה הנקודה שרצה להעביר. הכרז על ניצחונך".

אפופידס טען, ונדמה לי שאני מסכימה, שמידת האכזריות שנובעת מן המילה - ובמיוחד מידת הכאב והסבל שנמשכים לאחריה - גבוהה הרבה יותר במילת נשים מאשר במילת גברים. מעבר להיבט העקרוני (שניהם טקסי חניכה שמבוצעים בכפייה בגוף הנחנך/נחנכת), "מותר" בהחלט לגנות באופן חזק יותר את הטקס המזוויע יותר.

1 שישוב במהרה עם ציונים טובים.
''מכל סיבה שהיא'' 160551
אביב לא הלך לאף מקום ואת כמובן יודעת את זה (זה לא ש"הוא" ניסה בכלל להסתיר, זה פשוט התחיל בתגובה 158976, לאחר מירמור קל על אייל אלמוני או שניים, והמשיך במידרון החלקלק). אפילו הציונים פסדר(+).

תתפלאי(?), אבל גם אני מסכים שמילת נשים אכזרית הרבה יותר ושהיו צריכים לגזום עוד כמה ס"מ הגונים לגבר (מטרים במקרה של פופק זצ"ל), לפני שההשוואה היתה באמת סבירה. אבל מה לעשות שיש צורות סמליות יותר למילת נשים, בהן לא מתרחשת פגיעה של ממש ובהן אפילו נטענות טענות דומות למילת הגברים (כולל טענת החישוף העצבי שעלתה פה איפשהו).

מותר בהחלט לגנות באופן חזק יותר את הטקס המזוויע יותר. אני אפילו נוהג כך (אם כי יש פחות צורך בחברה שלי, משום שהטקס המזוויע יותר בכלל לא נהוג בה). אבל מה עלינו לעשות כשלמעשה הטקס הפחות מזוויע (אך עדיין מזוויע) הוא הטקס היחידי מבין השניים, שעדיין נהוג לבצעו בחברה שלנו?
''מכל סיבה שהיא'' 160555
ועגילים באוזן לילדות קטנות, לא מזוויע במידה דומה?
''מכל סיבה שהיא'' 160560
לא. הנזק והסבל, לעניות דעתי‏1, קטנים לאין ערוך מזו של מילת נשים.

1 ואין לי בזה נסיון אישי,למזלי.
''מכל סיבה שהיא'' 160564
התכוונתי בהשוואה למילת גברים, והטענה שהיא המנהג היחיד מסוגו בחברה שלנו.
''מכל סיבה שהיא'' 160562
בהנחה שההורים עושים זאת לילדים בניגוד לרצונם? מזוויע, אך במידה פחותה בהרבה (ההפרש בין הזוועות גדול יותר מההפרש בין מילת נשים למילת גברים). מה הקריטריון למידת הזוועה? שאל את עצמך מה מזעזע אותך יותר, שיחתכו *לך* חתיכה מהאוזן או מאיזורים "קצת" יותר רגישים.

אם מישהו יסביר ויראה לי שבמילת גברים פוגעים באיזור שריכוז העצבים וכלי הדם שבו לא גדול יותר מאשר הריכוז שיש בלמטה של האוזן (תנוך?), אולי אבין את השאלה שלך ואולי אשתכנע.
''מכל סיבה שהיא'' 160565
אמנם אני לא מנוקב אוזן, אבל נראה לי שזו פעולה שכואבת בעת הביצוע, ומחלימה בקצב דומה למילה אצל נימולים בני 8 ימים, פרט לנטייה שלה להזדהם. כך שקשה לי להכריע, אובייקטיבית, איזה משתי הפעולות - חיתוך העורלה או ניקוב האוזן, מזעזעת יותר.
''מכל סיבה שהיא'' 160571
כואבת? כן. בטח לא נעימה. יותר מן הכאב, היא גורמת למעין שוק קל, כיוון שהניקוב מתבצע במין "אקדח", וכמובן קרוב מאוד לאוזן. הצליל לא נעים לשמיעה. אבל בתור אחת שניקבה את אוזניה בגיל 16 ‏1, אני יכולה לומר לך שזה ממש לא כזה סיפור.
זה גם תלוי בהקשר וביחס ההורים - יכול להיות שהניקוב יהיה טראומטי עבור הילדה, יכול להיות שהיא תשכח מזה לאחר יום וחצי.

1 היום הם עוד צמד נקבים שאין להם שימוש. מישהו צריך?
''מכל סיבה שהיא'' 160576
אי אפשר להכריע, בתנאי שאנו מתעלמים מכך שבמילה מוסר חלק מגוף האדם (ובו מערכת עצבים צפופה למדי). אי אפשר להגיד את זה על ניקוב אוזן. לדעתי טענת ההבדלים בריכוז העיצבי (וקשירת קשר בין עצבי חישה למידת כאב, הוא לא אקסטרפולציה חסרת בסיס) היא דווקא כן אוביקטיבית ואשמח אם מישהו יתקן אותי בעניין זה.

בכל מקרה, כל ניקוב, חיתוך ופגיעה כפויה בגופו של ילד *ע"י הוריו* ולא עפ"י רצונו האישי של האדם, כאשר הדבר הוא אלקטיבי ולא הכרחי מבחינה רפואית, הוא מזעזע. השאלה היא רק עד כמה מזעזע. אני גם נגד הורים שעושים לילדם בן הארבע פירסינג באף וזה ממש לא רלוונטי לנושא הנידון.
''מכל סיבה שהיא'' 160584
אינני זוכר את מידת הכאב של חווית המילה אולם אני יכול להעיד שהכאב הנגרם מנעיצת עגיל באוזן ע''י אדם מיומן תוך שימוש במכשיר דמוי אקדח שנועד לעניין הוא זניח.

אתה מוזמן להשוות את הכאב של צביטה חזקה בתנוך האוזן לזה שנגרם עקב צביטה חזקה של ראש איבר המין שלך. אני מניח שגם בלי לבצע בפועל את החלק השני של הניסוי אתה תודה שההבדל הוא תהומי.
''מכל סיבה שהיא'' 160848
לא, סתם מכוער פחד.
''מכל סיבה שהיא'' 160849
מדוע לא? בשני המקרים מדובר בהליך כירורגי אלקטיבי. במקרה של המילה נטען (אך לא הוכח באופן חד משמעי לכאן או לכאן) שיש להליך הזה איזשהי תועלת בריאותית, ובניקוב האוזן - גם זה לא, רק פתח לזיהומים.
''מכל סיבה שהיא'' 160855
משום שתגובה 160576 ו-תגובה 160584. באותה מידה יכלת לעלות טיעון שמשווה את המילה עם פליק קטן על גב היד.
''מכל סיבה שהיא'' 160858
לא ממש. פליק קטן על גב היד אינו הליך כירורגי אלקטיבי.
''מכל סיבה שהיא'' 160859
ועשיית עגיל איננו הליך כירורגי אלקטיבי בו נחתך ומוסר מהגוף חלק בעל ריכוז גבוה וצפוף של עצבים וכלי דם.
''מכל סיבה שהיא'' 160861
תראה, אולי זה רק אני, אבל נדמה לי שמרחק בין ניקוב האוזן לעריכת מילה קטן יותר מאשר המרחק בין ניקוב האוזן לפליק על היד. אבל אולי זה רק אני. אני לבד בדעה הזו? מישהו?
''מכל סיבה שהיא'' 160865
מה ההגדרה שלך ל*מרחק*?
ההגדרה שלי, במקרה זה, היא מספר קצות העצבים הנפגעים בתהליך (וזה מתורגם לכאב, בין השאר).

מספר קצות העצבים הנפגעים:
----------------------------------
פליק על היד:0.
עגיל באוזן: X.
מילת גברים: Y.

הצב ערכים ב-X ו-Y ונוכל לענות על השאלה שלך. עד כמה שאני יודע (ויתקנו אותי אם אני טועה) Y שווה ל-‏10000 עד 20000.

בכל מקרה, אני מתנגד גם לכך שהורים יעשו עגילים לילד בן 8 ימים ואף בכלל, רק בגלל שמתחשמק *להם*. ילד הוא לא הרכוש של ההורים שלו ואל להם לנהוג בגופו כבשלהם (אלא אם זה נחוץ מבחינה רפואית ולהגנת הילד).

(למען הסר ספק, אני לא מציע איזה חוק שימנע מהם לעשות זאת, בשני המקרים).
''מכל סיבה שהיא'' 160868
אני דווקא הייתי מציע חוק שימנע את זה (מילת גברים, נשים, קעקועים, פירסינג, ועגילים עבור כל מי שלא עבר את גיל 16), מלבד היוצא מהכלל של מצווה דתית, וגם זה תחת פיקוח רפואי.
''מכל סיבה שהיא'' 160871
רגע רגע... למה מצווה דתית היא יוצא מן הכלל? מה יש במצווה הדתית שמעניק לה את המעמד המיוחד הזה?
''מכל סיבה שהיא'' 160873
אין גוזרים גזירה שהציבור לא יכול לעמוד בה.
''הרבה קדמוך ונשטפו'' 160950
לא תהיה הראשון שגוזר על ברית המילה, וכמו במקרים הקודמים תמצא שרבים מוכנים לעבור על החוק בשמחה כדי למול את בניהם.
''הרבה קדמוך ונשטפו'' 160955
לכן ניתן להגיע לפשרה *סבירה*‏1 בה הדבר חייב להעשות בהשגחה רפואית, ע"י רופא מוסמך ואף רצוי שבבית החולים, תוך כדי כיבוד האספקט הדתי של העניין (למי שזה רלוונטי לגביו). כירורגיה זה לא עסק לאולמות הומי אדם, פולקה, מיקרופים, אנשים רוקדים ומוסיקה מזעזעת. דת לא מחייבת התנהגות פרימיטיבסקית.

________
1 כן, זה סביר.
''הרבה קדמוך ונשטפו'' 160968
בלי להכנס לשאלה מתי אנשים רוקדים זה פרימיטיבסקי ומתי לא, קח בחשבון שמוהל בעל נסיון מל כמה אלפי תינוקות, בעוד שרופא מוסמך בדרך-כלל מל לא יותר מכמה עשרות. פעולת החיתוך עצמה היא פשוטה, והנסיון נראה לי משמעותי יותר מן החלוק הלבן. במקרה של סיבוך (נדיר) אפשר (וצריך) להביא את התינוק לבית-חולים.
יתכן שהדברים אינם ידועים מספיק: מוהלים עוברים קורס וזקוקים לאישור של משרד הבריאות.
כשאתה אומר נדיר ''למה את מתכוונת'' 161013
(עבור כל אלה ש"אוהבים" כשאני שואל שאלות, נא לדלג על א', ג' ו-ד' או אפילו על התגובה בכלל או אפילו על כל תגובותי באופן כללי, תודה)

א. מה אחוז המקרים שמופיעים סיבוכים בעקבות מילה?
ב. בשביל ניסיון, צריך תחילה לחתוך המון. בתחילת דרכו המוהל חותך גם בלי ניסיון (ולא, זה לא אותו דבר כמו אצל רופאים שצריכים לעשות קצת יותר מאיזה קורס בשביל לקבל הסמכה). גם אם הוא עושה זאת כאשר מוהל מנוסה לידו, המוהל המנוסה לא ממש יכול לעזור לו ברגע שהוא עושה משהו לא בסדר.
ג. איזה פיקוח יש בישראל על מוהלים, לאחר שאלו עברו קורס וקיבלו אישור ממשרד הבריאות?
ד. מה אורך הקורס?
ה. אולם המסיבות הוא לא מקום מבוקר מבחינה רפואית. לא שם צריך לעסוק בכירורגיה. במקרה של סיבוכים, המרחק מבית החולים יכול לעשות את ההבדל בין סיבוך פשוט לסיבוך קצת יותר מורכב. אין שום סיבה שהאדם שחותך, לא יהיה זה שגם ידע מה לעשות אם הוא עושה משהו לא בסדר.
איכה אשא לבדי 162080
(סליחה על העיכוב בתגובה)

א. אין לי מושג, וזה מן הסתם תלוי בשאלה מהו "סיבוך".

ב. אכן - אבל אם המספרים מתאימים לאלו שנתתי בתגובה הקודמת, המוהל מנוסה יותר מן הרופא הממוצע 99% מן הקריירה שלו. בנוסף, מדובר בפרוצדורה אחת שמשתמשים בה בציוד מותאם למשימה, ולא בחיתוך ב"יד חופשית".

ג. יש רישום של תלונות כנגד מוהלים; יותר מזה אינני יודע.

ד. ששה חודשים, כמדומני.

ה. גם מספרה אינה מבוקרת מבחינה רפואית - ובכל-זאת הספרים מרשים לעצמם לקרב מכשירים חדים לראשי הלקוחות (ויש תאונות, פה ושם). נראה שזו רוב מהומה על (כמעט) לא מאומה.
''הרבה קדמוך ונשטפו'' 160974
האספקט הדתי מחייב מניין (עשרה גברים), כך ש''המון'' מסויים נדרש. נכון, לא חייבים פולקה (אף פעם לא חייבים פולקה).
את מילת בני ביצעתי בארה''ב, שם רגילים לבצע חיתוך כירורגי זה יום לאחר הלידה. הרופא פשוט שואל אותך אם אתה מעוניין לעשות זאת בבי''ח או בטקס דתי, ומכבד את רצונך.
''הרבה קדמוך ונשטפו'' 161018
אני מניח את עיקר הבעיה לא בהתנהגות שמסביב לקיצוץ אלא בבעיה שהורים מבצעים מעשה בגוף בנם כאשר הוא חסר אונים ולא יכול להביע את דעתו.
''הרבה קדמוך ונשטפו'' 161020
גם אני. פשוט, כבר היינו שם. אבל אם כבר הם לא שואלים אותנו או אותו, אז לפחות שיתעללו בבנם בצורה מבוקרת, בבית החולים (כמו שנהוג ברוב המקרים בארה''ב, למשל).
''הרבה קדמוך ונשטפו'' 161021
אפשר גם לאסור את המילה. היא לא שונה מקיצוץ אצבע אך סביר שכואבת יותר בצורה משמעותית.
''הרבה קדמוך ונשטפו'' 161029
לאסור על מי ואיך? או במילים אחרות: בהצלחה. או במילים אחרות: בוא נהיה ריאלים.

קודם שאנשים בחברה שלך יעזו(?!) להחליט לא לבצע מילה בילדהם, מבלי לחשוש שיכניסו לבן שלהם מכות ושיתעללו בו נפשית בצה"ל, משום שהוא מין פריק מוזר שכזה. הרי הג'ונסון שלו שונה וזה נורא בולט לעיני כולם (לפחות כך נדמה לישראלים, משום מה). אחרי שתצליח לעשות את זה עם מיעוט קטן בישראל, אז יהיה ריאלי לדון אם זה לגיטימי או לא, לאסור את המנהג בחוק (וגם אז אאחל לך "בהצלחה" עם קורטוב של ציניות).

הדרישה שלך דומה למישהו שטען שיש להריץ אדם שחור לנשיאות ארה"ב, בתקופת העבדות באמריקה.
''הרבה קדמוך ונשטפו'' 161036
גילוי נאות: אני לא יהודי ולא נימול וכל חיי אני מוקף יהודים לא סבלתי מדברים אלו כלל.
''הרבה קדמוך ונשטפו'' 161038
אותי שכנעת (טוב, זה מצ'חשבתי כבר קודם). עכשיו נשאר לך לשכנע כמעט את כולם בכך. החברה שלנו יותר פתוחה משנותנים לה קרדיט - זו דווקא היתה הטענה שלי בדיון זה.

לפעמים אני מקבל את הרושם שהישראלים הם קצת ישראלופובים ולכן הם מרגישים שהם חייבים להתכופף ולהיות קונפורמיים, גם כשזה מנוגד לסט הערכים שלהם. אבל מאוד יכול להיות שאני טועה בעניין זה.
''הרבה קדמוך ונשטפו'' 161045
האם גם שירותך הצבאי עבר חלק מבחינה זו?
''הרבה קדמוך ונשטפו'' 161059
גם אני.
זה כבר מתחיל לחזור על עצמו, 161043
ולכן אני מתעקשת לשאול- יש סיבה עקרונית לזה שאתם מכנים אותו דווקא ג'ונסון?

__________
העלמה עפרונית, וכאב ראש שהגיע משומקום.
טיעון שחוזר על עצמו, באייל?! גועלד! 161046
לגבי השאלה: זה פשוט נשמע יותר סימפטי מ"One eyed monster".
161051
גם ירוק זית יותר יפה מירוק קיא.
זה עדיין לא הופך אותו לצבע יפה.

_________
העלמה עפרונית, דווקא חיבבה פעם ירוק זית. היום היא אוהבת ורוד.
הקהל מתבקש לבחור את המונח המועדף עליו מהשיר הבא: 161053
Isn't it awfully nice to have a penis?
Isn't it frightfully good to have a dong?
It's swell to have a stiffy.
It's divine to own a dick,
From the tiniest little tadger
To the world's biggest prick.
So, three cheers for your Willy or John Thomas.
Hooray for your one-eyed trouser snake,
Your piece of pork, your wife's best friend,
Your Percy, or your cock.
You can wrap it up in ribbons.
You can slip it in your sock,
But don't take it out in public,
Or they will stick you in the dock,
And you won't come back.

--Monty Python

שגיאה ביידיש שחוזרת על עצמה, באייל?! געוואלד! 161095
חשבתי ש''ג'ונסון'' זה בגלל הכובע של לינדון 161099
וחרוצים ממני אולי גם ימצאו לינק עם תמונה.
''הרבה קדמוך ונשטפו'' 161241
גוי ערל מבקש לאסור על יהודים למול את בניהם... איך לא חשבו על זה קודם?
''הרבה קדמוך ונשטפו'' 161257
יהודי נימול מוצא צורר (אנטישמי?) בכל מי שמעביר עליו ביקורת... איך לא חשבו גם על זה קודם?
''הרבה קדמוך ונשטפו'' 161263
האם התכוונת אלי? אם כן, הסבר איך הגעת למסקנה שאני "מוצא צורר (אנטישמי?) בכל מי שמעביר עלי/ו ביקורת".
אתן לך הנחה, ניחשת נכון - אני יהודי נימול.
אני התכוונתי לפוליטיקוס, כמובן, שהעיד על ערלותו בהודעותיו שלו.
''הרבה קדמוך ונשטפו'' 161268
סליחה על שאני לא יכול לענות ברצינות (הראויה?) על השאלה שלך.
רק רציתי להגיד שהיה משהו קצת משעשע באייל אלמוני ששואל "האם התכוונת אלי?".
סלחתי כדבריך 161296
מה משעשע בכך? אני האלמוני אליו הפנית את תגובה 161257
אבן נגולה וחיות אחרות 161302
מה משעשע בכך? מה שמצחיק ומבדר כמובן.

במקום לשחק משחקים של אלמוני ואם זה באמת כל כך חשוב לך שתובן נכונה, אתה פשוט יכול להשקיע דקה מזמנך ולהבהיר למה *בדיוק* התכוונת בתגובה 161241 (שאני ראיתי בה תגובה רפלקסיבית, מתבקשת, לא ממש רצינית ולא מעמיקה במיוחד). אינני פרשן מוסמך לדברי חוכמה אלמוניים (צ'מע, אני עדיין רק בשלבי ההתמחות, אבל ממש מתקשה לעבור את מבחני ההסמכה. שלא לדבר על הבירוקרטיה בארץ האלמונים... הו הבירוקרטיה).
מה לא הבנת? 161308
בעיקר, מה אתה רוצה. 161311
ומה אתה לא הבנת מ-"במקום לשחק משחקים של אלמוני ואם זה באמת כל כך חשוב לך שתובן נכונה, אתה פשוט יכול להשקיע דקה מזמנך ולהבהיר למה *בדיוק* התכוונת בתגובה 161241"?

לא צריך לענות. זה מה קוראים אותו שאלה רטורית. היה שלום.
אה. ביי. 161319
בעיקר, מה אתה רוצה. 161483
תפסיק להתעסק איתם, אתה מעצבן את המערכת.
''הרבה קדמוך ונשטפו'' 161091
אתה מאיים על הזכות של האזרח הישראלי להוציא לקבלן ונטורה את העיניים?
ההומו ישראליטיקוס המצוי ימצא תמיד סיבה לאולמות הומי אדם, פולקה, מיקרופים ושאר הדברים, הא ראייה הוא עושה כן גם כשנולדת לו בת ("בריתה").
''הרבה קדמוך ונשטפו'' 161215
חל וחסיסה. אני רק מאיים על "זכותו" לעסוק בכירורגיה, ניתוחי מעקפים ו/או ניסויים לביקוע אטומי, תוך כדי עיסוק בפולקיאדה אובססיבית. עת לחגוג ועת לחתוך. לא רק עת, אלא גם מקום. יש מקומות נפרדים - אולם המסיבות ובית החולים (למרות שהם לפעמים מזכירים אחד את השני באיכות המזון).
''מכל סיבה שהיא'' 160870
ההגדרה שלי למרחק, בניגוד לשלך, היא הנזק הגופני הכולל לילד ומידת הסיכון. מכה יבשה על היד אינה כוללת חיתוך רקמות בגוף, סכנה של שטף דם שלא נעצר, או זיהום. אני גוזר את המטרה הזו ממה שאני מבין כ''טובת הילד'', שכוללת, בראש ובראשונה, את חייו.

למען הסר ספק מצדי, אני לא מחפש להצדיק את המילה על ידי ניקוב האוזניים. שניהם מיותרים בעיני (למרות שיש טענות שלא הוכרעו כי יש למילה יתרון בריאותי).
''מכל סיבה שהיא'' 160881
כאשר הדבר נעשה בהשגחה רפואית, אני חושב שהסיכון לנזק של ממש הוא אפס במקרה של הפליק ודי שואף לאפס בשני המקרים האחרים. אפשר להגות עוד כל מיני התעללויות מיותרות בילד בן 8 ימים שמהן הוא כנראה יחלים, בלי פגיעה של ממש במהלך חייו.

מצד שני, פעמים רבות הדבר נעשה ללא השגחה רפואית מיומנת. זה כבר גובל במעשה שדווקא כן יש להוציאו אל מחוץ לחוק, לדעתי.

שנינו חושבים שזה מיותר. אז אנחנו בעצם מסכימים, לא?

לגבי היתרון הבריאותי, לא השתכנעתי שיש כזה וגם אם יש כזה, לא השתכנעתי בכך שזה מצריך הליך שיש לבצעו דווקא בגיל 8 ימים. מה כל כך דחוף? תנו לאדם להחליט לבד מה הוא רוצה לעשות עם הגוף שלו (הטענה שלי היא שעושים את זה בגיל זה משום שהמעשה כל כך מכאיב, עד שרוב האנשים היו מסרבים לעשותו ברגע הראשון שההתנגדות היא אופציה בשבילהם).

סתם בשביל הנוקדנות, עוד טעות קטנה בהשוואה שלך: עגיל הוא לא רק הליך כירורגי, הוא גם משאיר חפץ זר בגופו של האדם (מכאן הזיהומים). השוואה נכונה יותר היתה אם היית מדבר רק על חירור האוזן, מבלי להשאיר חתיכת ברזל בחור שנוצר. אז ההבדל המהותי בין שני ההליכים בולט אף יותר.
''מכל סיבה שהיא'' 160872
לא הבנתי, פליק על היד לא כואב?

ד"א1 בבריתות היום נהוג להשתמש בהרדמה מקומית. כמובן שכשהאילחוש פג, הכאב חוזר.

ד"א2 אתה לא היית בין אלה שהבדילו בין "כאב" לבין "סבל" בדיון על שחיטה ומוסר? אם כך, קח בבקשה בחשבון שתינוק פחות מסוגל לחוות חווית "סבל" בעקבות כאב.
''מכל סיבה שהיא'' 160874
יחסית למילת גברים, פליק על היד לא כואב.

1) סימום לא רלוונטי למידת הפגיעה. אפשר להוריד למישהו יד מבלי שהוא ירגיש.
2) לא, זה לא הייתי אני. אני דיברתי על חוסר אמפתיה לבעלי חיים שאין בו כל פסול מנקודת מבט אנתרופוצנטרית. מאוד לא קשור, כאשר מדברים על בני אדם.
''מכל סיבה שהיא'' 160877
בכלל הסתבכתי- ערן תגובה 160870 אומר שההגדרה *שלו* כוללת נזק ולא *רק* כאב, אבל אתה ( ב 1 ) אומר ש "סימום לא רלוונטי למידת הפגיעה" , כלומר, אתה אומר שלא רק שכאב אינו חזות הכל, אלה שכאב הוא "לא רלוונטי".
''מכל סיבה שהיא'' 160878
העניין פשוט ביותר, לא?

אפשר לכפות על האזרח הרבה דברים, כולל שלילת חופש בבית סוהר, אישפוז כפוי, ואולי אפילו תרופה, למען ריפויו או לרסן התנהגות אלימה. אפשר גם לקחת את חייו של אזרח במקרה של עונש מוות, אבל יש לזה התנגדות גוברת והולכת בעולם המערבי.

תינוק הוא ישות משפטית שזכאית להגנת החברה. למעשה החברה מחויבת להגן עליו. באיזו זכות אפשר להצדיק פגיעה גופנית כלשהי, אפילו אם היא לא כואבת?

אם זה רק בזכות חופש הפולחן הדתי, אז אני חושב שיהיה קשה עד בלתי אפשרי להתנגד לפולחנים אחרים, כולל הקרבת חתולים שחורים ומילת בנות, חוסר אמונה ברפואה וכיוב'.
''מכל סיבה שהיא'' 160883
"(וזה מתורגם לכאב, *בין השאר*)"

כאב הוא סתם אינדיקטור למידת פגיעה (תרתי משמע). ההתנגדות שלי לא נובעת בעיקר בגלל כמות הכאב הנגרמת. אם זה היה המקרה, לא היתה לי בעייה להשלים עם עשיית עשרה נזמים באף לילד בן שנתיים, בתנאי שהילד יסומם כמו שצריך לאורך תקופת ההחלמה.

במילים אחרות (ומנוסחות טוב יותר), מה שרון בן-יעקב אמר (חוץ מעניין החתולים שלא ממש הבנתי את הקשר שלו לנושא).
''מכל סיבה שהיא'' 160887
הנה החתול השחור
''מכל סיבה שהיא'' 160569
אה, לא שמתי לב. מעניין אם המרצים שלו יודעים מזה :-)
נו באמת, מטרים? 160586
תגובה 46043
ברוך מחיה מתים 160587
מטרים מטאפיזיים.
''מכל סיבה שהיא'' 160702
אנא הסבר איך קיצוץ חלק בגוף משפרת את איכות חיי הקצוץ?
''מכל סיבה שהיא'' 160707
אתה כללי מדי. יש הרבה "קיצוצים" שמצילים ומשפרים חיים.
לגבי המילה: בארה"ב יש רוב מכריע ל"קצוצים" (80%), וזה משפר את איכות חייהם בכך שהם קונפורמיים. לבנים ובנות אמריקאים "טובים" רבים יש התניה חברתית בנושא זה.
להלן מאמר שנראה לי מאוזן, שבסופו של דבר אומר שרצוי לא לעשות את זה אם לא ממש חייבים, אך מכבד את כל הקבוצות העוסקות בכך
''מכל סיבה שהיא'' 160708
תודה אך התכוונתי משפרים את איכות חייהם הפיסית. יש לי מספר הערות בנוגע לחלק החברתי שכתבת עליו אך אשמור אותן לעצמי לעת עתה
''מכל סיבה שהיא'' 160709
גם אני התכוונתי בעיקר לפיזית. מאחר ורובם המכריע ''קוצץ'' סמוך ללידה, הם לא יודעים מה הם מפסידים (אם בכלל יש הפסד), ומצד שני הם מסירים אלמנט שעשוי לפגוע בסיכויים שלהם עם בנות זוג שעברו התניה.
''מכל סיבה שהיא'' 160723
אכן. הוכחה: שרלוט, מ"סקס והעיר הגדולה", יצאה עם בלתי נימול. לאחר נסיון אחד ניסתה להתחמק מלשכב עימו, מאחר ולא היתה היא הראשונה שהגיבה כך, הוא החליט לעבור מילה.
לאחר שהוא עבר מילה, הוא זרק אותה כדי לחגוג את עליית ערכו בשוק עקב הקיצור.
מ.ש.ל.

אגב, יש לי חבר שקוראים לו בנימין אבל אני קורא לו בני..סתם. אני לא זוכר איך קוראים לו, אבל הוא עובד בשטיפת רכב בהרצליה פיתוח וכל שיחה איתו מעשירה אותי. כשמכרתי את האוטו הוא הקפיץ אותי ונתן לי טרמפ בכיוון הבית והוכיח לי שאני מאמין באלוהים.
זה הלך בערך ככה:
בני: "הנה, תראה שגם אתה מאמין באלוהים: אם קורה משהו טוב למישהו, מה הוא יגיד? תודה לאל, ברוך השם. ואם משהו רע קורה לו, ממי הוא יבקש עזרה?"
אפופידס: "מ.ש.ל."
בני: "מה?!"
אפופידס: "לא, יש לי דלקת בגרון. תוכל להוריד אותי אחרי צומת כדורי?"

לפוליטיקוס:
בעניין המילה, אמרתי "נדמה לי" משום שלא רציתי להכנס לוויכוח התועלת. כי בכל מקרה, ישנן מספיק סיבות טובות למילת גברים, לבד מאלו החברתיות. מה שלא קיים במילת נשים.

לרון: איני מכיר את הנושא, אך אם הייתי דתי הייתי מוציא על האייל דין רודף.

יום יפה לכולם.
תיקון 160724
לאחר הפיסקה השנייה צריך היה להיות: "ואז הבנתי שיש לוגיקות נוספות החושפות לנו ועולם שלם של אמיתות שנמנע מאיתנו עד כה, עקב הצטמצמותנו ללוגיקה של האליטות."
אבל כבר מאוחר מדי מכדי לתקן, וזה גם לא ממש משעשע.
''מכל סיבה שהיא'' 161015
1 תוכל אולי לפרט את הסיבות הטובות? כי עד כמה שהבנתי לא מספיק ב"סיבות טובות והאמינו לי" בכדי לשכנע ובבירור אי אפשר לסתור "ישנן מספיק סיבות טובות"
2 אכן הוכחה מצוינת ועל פיה אנו אמורים ללמוד מ"הבית הלבן" את הדרכים הנכונות לטפל בסכסוך עם הפלסטינים ובכלל. אמורים ללמוד מקומדיות מהם חיי הנישואים הנכונים ומכאן תוכל להבין את ההמשך
''מכל סיבה שהיא'' 161026
אולי במקום להתלונן על הרטוריקה הזו שוב ושוב, צריך פשוט לאמץ אותה?

משהו בסיגנון:

כי בכל מקרה, ישנן מספיק סיבות טובות לא לפגוע באבר מינו של אדם, לבד מאלו החברתיות. נדמה לי שזה ידוע. נדמה לי שלעורלה יש מספר תפקידים הידועים לעולם הרפואי. לא מדובר באיזו פיסה של רקמות מיותרות. נדמה לי שיש לכך אפילו תרומה מבחינה רפואית. שלא לדבר על ההנאה המוגברת מחיי מין, כפי שהוכיחו זאת באיזה סידקום שראיתי פעם.

לגבי התרומה למלחמה באיזה סרטן איזוטרי? מדובר בסרטן שהסיכוי לחלות בו הוא לא גבוה כמו סרטן השד למשל (1 ל10?) אלא נדמה לי שהוא משהו בסביבות ה-‏1 ל-‏100000. כאשר אלו ההסתברויות, האם זה באמת שווה את הסיכון לסיבוכים בזמן המילה (בהנחה שיש ממש במחקרים שמראים איזה קשר סטטיסטי *מסוים* בין המילה לבין אותו סוג של סרטן)?
מילה של גבר 161118
1) קראתי את המאמר שהביא Lior ב תגובה 160707 . זה די משכנע, אם כי הייתי קורא עוד חומר אם זה היה עומד על הפרק.

כדאי רק לזכור שברוב העולם (ועד לא מזמן במערב), רמת ההגיינה וכן זמינות ורמת הטיפול הרפואי עדיין מצדיקות ניתוחון זה (להערכתי). אני מקווה שלאחר קריאת תגובה 160292 תסכים איתי גם כי נזקה של מילת נשים להנאתן מחיי המין ולבריאותן גדול לאין שיעור מזה של מילת גברים. גם הכוונה שמאחורי ה"הליך" מבדילה בין שני המקרים.

2) זה היה בצחוק, אם כי לדעתי יש לא מעט שניתן ללמוד מן הסדרות האמריקאיות. חלק גדול מהן חינוכי ומכיל למשל מגוון גדול של מודלים ליחסים, טיפוסים ואופני התמודדות עם מצבים פשוטים ומורכבים כאחד. מצד שני יש סדרות "איכות" כמו "הסופרנוס", שמציבות רוצחים כגיבורי תרבות...אבל זה לא המקום. בכל אופן, לצערי אני רואה די מעט טלביזיה, ובפרט לא את "הבית הלבן". האם יש להם רעיון לפיתרון הבעייה הפלשתינאית? מה זה, בקיצור?

3) בקרת נזקים: בתגובה 160723 : המשפט הלפני אחרון (לפני ה"יום יפה"), מטופש מכמה בחינות ומיותר. הוא מבוטל בזאת.
מילה של גבר 161154
1 א) תוכל לפרט את הסיבות הטובות לדעתך?
ב) לא קראתי את אותה תגובה עדיין אך אני יכול להכריז כי לדעתי תוצאות מילת הנשים גרועות בהרבה מתוצאות מילת הגברים אך קציצת הזרועות גרועה בהרבה ממילת נשים ולכן מותר למול נשים באופן יחסי זה לא כ"כ רע.
ג) הכוונה שמאחורי הקיצוץ לא חשובה חשובות התוצאות שעמן הילד/ה יאלצו להתמודד ללא אפשרות בחירה.
2 א) גם אני לא רואה טלוויזיה בד"כ אך אני יודע פרט אחד בנוגע ל"בית הלבן" והוא שעלילת הסדרה מתרחשת בבית הלבן. מעבר לכך אינני יודע האם בסדרה מוצגים פתרונות או הצעות בעניין.
ב) בויכוח בעניין הועלתה אותה סדרה בדיוק כטיעון לטובת אותה עמדה.
ג) לצערך?
מילה של גבר 161193
אין לי כרגע מה להוסיף על מה שמופיע במאמר ושאר מה שנאמר בדיון כאן בנושא המילה. אני מסכים אתך שרע מאוד אינו עושה רע לטוב. אני מסכים שהכוונה אינה חשובה כתוצאות, אך יש מקרים בהם הכוונה היא חלק ממערכת שלמה החותרת לאותה מטרה. במקרה זה - דיכוי האשה.
לגבי צערי, ובכן, בטלוויזיה יש הרבה דברים מעניינים, מחכימים ומצחיקים, שבגללם מיצר אני על שאין לי די זמן לצפות בטמבלוויזיה ‏1. כמובן, יש שם גם דברים אחרים.

1 כפי שהרב אמנון יצחק קורא לה.
''מכל סיבה שהיא'' 161019
אני יודע על שניים (אין קישורים) שעלו מברה''מ לשעבר ונימולו בארץ כחלק מהכנסתם למדינה מודרנית. הם הרגישו בהבדל כ''כ דרסטי במין שלפני ושאחרי עד שעברו ניתוח להחזרת העורלה.
''מכל סיבה שהיא'' 161031
מה שאמרת עכשיו, נשמע מאוד מופרך. אשמח אם תסביר איך זה עובד בדיוק.

הרי אם הם הרגישו ירידה כ"כ דרסטית, זה בגלל שהסירו מגופם מערכת עצבים די סבוכה. האם אתה טוען שניתן להשתיל חזרה את המערכת העצבית הסבוכה הזאת?

כמו שדובי כבר הסביר, "החזרת" עורלה זה די בלוף.
''מכל סיבה שהיא'' 161037
אני לא יודע מה הייתה הרגשתם לאחר הניתוח אך אני יודע שהם ניסו לשחזר את מצבם לפני המילה.
''מכל סיבה שהיא'' 161039
אז נסה להשתמש, בפעם הבאה, בצמד המילים "נדמה לי" :-)
''מכל סיבה שהיא'' 161040
איפה?
''מכל סיבה שהיא'' 161041
אני יודע על שניים (אין קישורים) שעלו מברה"מ לשעבר ונימולו בארץ כחלק מהכנסתם למדינה מודרנית. נדמה לי שהם הרגישו בהבדל כ"כ דרסטי במין שלפני ושאחרי עד שעברו ניתוח שנדמה לי שהחזיר להם את העורלה.

או שהטענה היתה שהם רק רצו לחזור, למרות שאין באמת דרך חזרה?
''מכל סיבה שהיא'' 161049
רצו לחזור. עברו ניתוח. הצליחו? לדעתי לא. קראתי ברשת (קישור מהאייל?) על אדם ששיחזר את עורלתו ע"י מתיחה של שארית העורלה ולטענתו ההבדל משמעותי אך אין לא בסיס להשוואה עם אדם שלא נימול מעולם.
''מכל סיבה שהיא'' 160711
נכון, ואילו מילת גברים נועדה להבטיח את נאמנות הזכר לריטואל השובניסטי-גברי, על ידי *הגברת* ההנאה המינית, אבל לא עם האישה.

ההסבר החבוי לברית מילה היא שהזכר יוכל להזדווג בצורה יעילה וטובה עם השכינה. אברהם אביהם, לפני שנימול, לא היה מסוגל להפרות בזרעו את האלוהות. העורלה גרמה לכך ששיפכתו ניטפה על הריצפה. לאחר המילה, העור הוסר ולא חסם את הזרע, שניתז בחוזקה ישר לפתחה המצפה של השכינה, היא ההתגשמות הנשית התחתונה של האלוהות.

ולא, אני לא המצאתי את זה.
אז מי כן? 160715
מרתק 160842
מהיכן זה?
ברית זרע בין אדם לשכינה 160965
אני אתן רק כמה דברים בקצרה. ראשית, כל נושא המילה קשור לקשר עם האלוהות. פתיחת הבשר מסמלת *ומאפשרת* את היפתחותו של האדם לאלוהיו. לכן רק מי שנימול מסוגל לעבודת האל, כי הערל סגור בבשרו ובנפשו. לא רק שהערל לא מסוגל, הוא גם אינו רשאי. אחד המקורות לכך הוא הפרוש על "וירא אליו [אל אברהם] יהוה" (ברא') והפרשן אומר בפרוש "עד לא אתגזר אברהם הוה אטים כיון דאתגזר אתגלי כלא ושרא עליה שכינתא בשלימו" (זוהר). ז"א, לפני שאברהם עבר ברית מילה, הוא היה אטום ולאחר הברית הוא נהייה גלוי ופתוח לנוכחותה המלאה של השכינה. צריך לזכור כמובן שבטרמינולוגיה הזו, שכינה היא הנוכחות הנקבית של האלוהות בעולמות התחתונים.

פתיחת בשר הפאלוס הכרחית אם כן לעבודת האל. זה מזכיר לי את כל סיפור קורבנות האדם (נדמה לי שכתבתי על כך בצמד המאמרים "הביאה הגדולה" דיון 1422 ודיון 1432). יש לעבור דרך ברית המילה על מנת לחוות את האל. שוב, במסגרת הנחת המצע המיני של הדת, ההוויה הארוטית שלה, הסיפור הזה מתלבש יפה מאד. צריך לזכור גם ש"ארוס" זה לא רק סקס, והיוונים הקדומים (הדת האורפאית ואח"כ אריסטו) ראו בארוס את הכוח המאחד שמדביק בין מהויות שונות בעולם.

כריתת העטרה היא האמצעי דרכו האדם יכול לחשוף את סוד ההוויה, כש"סוד" הוא שמה של ספירת הפאלוס "יסוד". ברית המילה אם כן היא הדרך לחקירת האמת של הבורא, וחיתוך העטרה מאפשר את החדירה (שים לב למונחים) לתוך מערכת לימוד התורה.

אשר לטיפטוף הזרע מהאבר הערל, הנה אחד המקומות "עד שלא אתגזר אברהם ההוא זרעא דיליה לא הוה קדישא בגין דנפק בגו ערלה לתתא, לבתר דאתגזר נפק ההוא זרעא בגו קדישא ואתדבק בקדושה..."(זוהר). לפני שאברהם נימול זרעו לא היה קדוש משום שהוא יצא ונדבק לערלה, וכו'.

למי שמתעניין אני יכול להפנות למחקריו של חוקר היהדות הגדול, אליוט וולפסון.
ברית זרע בין אדם לשכינה 161190
מעניין מאוד, אם כי, נדמה לי כי לעיתים הגישות המיסטיות, האינטרדיסציפלינריות הללו הולכות רחוק מדי בנסיונן להבין ולתבנת את המציאות האנושית. אבל אני לא יודע, ייתכן שוולפסון ‏1 מסתמך על עובדות הסטוריות מבוססות ולא רק מיתוסים, ספרי כישוף ותבניות מושאלות מתחום אחד לשני.

1 סקירת ספר שלו העוסק גם בנושא המילה: http://www.esoteric.msu.edu/VolumeII/WolfsonReview.h... .
ברית זרע בין אדם לשכינה 161333
אולי יעניין אותך לקרוא עוד כמה דברים בנושא, כולל "מדוע לסביות יהודית היא בלתי אפשרית".

סליחה ש*אני* נדחף, 159965
אני לא מכחיש את קיומם של מוסדות חברתיים, מוסכמות וכאלה, גם כשהם לא הגיוניים. אבל ברגע שאני יכול להסביר התנהגות ותכנים תרבותיים ע''י המושגים האלה, לא דרושות לי הנחות על נפש קולקטיבית והוויה משותפת.
סליחה ש*אני* נדחף, 159966
אתה מתעלם (באלגנטיות) מהערך הבריאותי של הברית
סליחה ש*אני* נדחף, 159967
יש הוכחות לערך הזה?
האם יש הוכחות שהברית לא פוגעת בשום דבר? (למשל בהנאה ממין)?
סליחה ש*אני* נדחף, 159970
זכורים לי במעורפל מחקרים המראים שהברית מפחיתה את הסיכוי לסרטן (הערמונית, אני חושב) וההנאה זה דבר אישי, איך בדיוק תמדוד הנאה במחקר אובייקטיבי? כמי שעבר ברית בגיל מאוחר אני יכול להעיד על שיפור בחיי המין
סליחה ש*אני* נדחף, 159971
טוב, אולי בגיל מאוחר זה לא רעיון רע - אתה חושף קצות עצבים "טריים", ונהנה יותר מסקס. כשאתה עושה את זה בגיל 8 ימים, עם השנים, העצבים החשופים בעטרה מאבדים רגישות עקב החיכוך בתחתונים, והגבר הנימול לא יודע מה הוא מפסיד (עד שמישהו באייל מספר לו, ואז הוא נהיה מריר ומתוסכל)
סליחה ש*אני* נדחף, 159984
האם כל סוגי התחתונים גורמים לאובדן רגישות? האם גם תחתוני בוקסר המאפשרים לזין לנוע בחופשיות יחסית גורמים לאותו אפקט? אולי אפשר לתכנן תחתונים שהחיכוך בהם יגביר את הרגישות ואת ההנאה ממין (ולא לשכוח לשלוח לי תמלוגים על הרעיון)
הרשה לי להצדיע לך 159994
"כשאתה עושה את זה בגיל 8 ימים"
סליחה ש*אני* נדחף, 159985
מה הבעיה לערוך מחקר? שאל את *אותם* אנשים על מידת ההנאה שלהם מסקס לפני שנימולו ‏1 ואחרי.

____________

1 בהנחה שנימולו בגיל מבוגר.
סליחה ש*אני* נדחף, 159989
כן, אבל אז לא תהיה לך קבוצת ביקורת, כי בניגוד לדברים אחרים הנאה ממין זה עניין אישי (מאוד)
סליחה ש*אני* נדחף, 160079
הברית מפחיתה את הסיכוי לסרטן הערמונית, אבל לא יותר מאשר שמירה על הגיינה בסיסית (מקלחת או שתיים בשבוע‏1). כלומר, אפשר להגיד שבזמנים עברו היה לזה תועלת כלשהי. כיום, בעידן המודרני - ממש לא.

1 במקרה הגרוע. מוטב כל יום, אבל זה כבר לא קשור לסרטן, אלא לסוציאביליות שלך.
סליחה ש*אני* נדחפת, 160092
האם סרטן הערמונית נגרם כתוצאה מזיהומים?
מבחר סרטנים 160097
לא בדיוק כתוצאה מזיהומים במובן הכללי, אלא באופן הקשור בחומר הנקרא "סמגמה", "smegma" (?), המצטבר מתחת לעורלת הערלים שלא נימולו. החומר הנ"ל אמנם סך את הפין ומגן עליו מחיכוכים, אך הוא גם חשוד כמכיל חלקיקים קרצינוגניים מסוג כלשהו. כמו כן חשוד החומר כגורם גם לסרטן צואר הרחם אצל הנשים-הפרטנריות. יש גם איזה ממצאים (לאורך שנים, נדמה לי) כי הסרטן הנ"ל מופיע אצל נשים יהודיות פחות מאצל אחרות, וממצא זה משוייך לנימולותם של הגברים היהודים (אם כי יש המבטלים בזעם ומשייכים את זה לגנים הגליצייאנריים המשובחים של היהודיות).

אל תחטפי דכאון ואל תנסי למצוא ידיים ורגליים בכל זה. הפתרון המומלץ הוא, כמובן, התנזרות מוחלטת.

"תן לי פרישות וטוהר הדרך, אבל לא עכשיו" (מיוחס מסורתית לפרנציסקוס הקדוש, נדמה לי. אבל לא לסמוך עלי בעניין זה, הקדושים התערבבו לי לגמרי)
מבחר סרטנים 160100
מה שהזכיר לי את "מריה" למודי בר און, בביצוע החמישיה:
מבחר סרטנים 160119
באותו עמוד יש קטע המדגים את ההתעללויות בצבא
מבחר סרטנים 160131
לא התעללויות אלא את פואמתיותו של הרס"ר, כדוגמת:
"הסיגנון הוא לבוש המחשבה" או "הגיהנום הוא הזולת שמור על נקיונו"
מבחר סרטנים 160132
הם באמת מצחיקים. מחר נבסס את חיבת חוטבי עצים למלבושי נשים, בעזרת מערכונים של מונטי פייטון.
מריה 160135
חבל שברקת גילתה לי שאני לפעמים מדברת יפה. עכשיו החיוך משם, תגובה 159709, כבר היה לקללה.

- Heilige Mutter, אנא, רחמייך - החיוך כבר חמוץ עד מרה, אפילו יותר מהלימונים...

- חולירע, במקום לימונים תקחי ס ט ר י כ נ י ן ! ותפסיקי לקרוא לי הייליגה או שאני אשתגע כאן תיכף! מה בסך הכל אני רציתי מה, בסך הכל לא רציתי להיות חד-הורית כמו הכנפו הזאת ומה נהיה לי מכל זה. מילא הכנפו, אם היא בסוף עוד גם תיכנס לכנסת אז לפחות יהיה לה מזה איזה פנסיה או משו. ואני מה יצא לי?! אלפיים שנה כבר יושבת פה ויושבת ויושבת ואפילו פ י פ י לא נותנים לעשות, והתינוק הגולם הזה לא נהיה יותר קל מיום ליום, בכלל לא (זה התינוק הארבע מאות אבל אף'חד מהמבקרים לא שם לב). בסוף הכנפו עוד תעשה עסקה יותר טובה ממני.

- רגע, אבל הייליגה, אני עוד לא גמרתי עם הוידוי, תשמעי רגע, שמת לב שהאיש הזה, תגובה 159718, יודע נורא יפה לערבב את השמות של השירים? טוב, אז תשמעי רגע...

- ס ט ר י כ נ י ן ! ! ע כ ש י ו ! ! ה ר ב ה ה ה ! ! !
למה אני צריכה לסבול ככההה!!!!
מריה 160146
די, תירגעי, מאמא, אין לך גבולות. גם אני, הלכתי בתיכון או בצבא, ל- Hells' a poppin' בקולנוע פאריז או גורדון. את מוציאה לי את החשק לידע כללי.

ועכשיו אני לא עונה לך יותר (אלא אם תבוא שוב, אי משם, תגובה עניינית ומנוסחת בלשון בני אדם).
מבחר סרטנים 160103
תודה. כשאת מסבירה משהו מדויק את מדברת נורא יפה.

באשר להתרועעות עם לא-נימולים, אני את שיעור הסיכון שלי כבר חטפתי.
התנזרות 160110
בסיינטיפיק ידיעות לפני כמה זמן טענו שהתנזרות גם גורמת לסרטן ( משהו שם לא מתנקז ).
התנזרות 160111
סרטן זה כמו גודווין. לאורך זמן הסיכוי שלו להגיע גובר, מאלף ואחת סיבות שונות ומשונות. בהתחשב בסיכויים עליהם אנו מדברים, זה ממש לא סיבה רציונלית ללחתוך חלקים מהגוף, בטח כשמדובר בחלקים רגישים כל כך ובטח כשיש לזה מחיר.

עפ''י הגישה הזאת צריך להעביר את כל הנשים כריתת שד מונעת, על מנת להפחית את הסיכוי לסרטן.
התנזרות 160114
תתפלא - יש נשים שמחליטות על כריתת שחלות (לאחר שכבר ילדו את מספר הילדים הרצוי להן) כדי להפחית את הסיכוי ללקות בסרטן השחלות בגיל מבוגר.
התנזרות 160128
יפה. הן מחליטות זאת עבור *עצמן* לאחר שהחליטו שהן מוכנות לשלם את המחיר (שהוא לא ממש מחיר עבורן משום שהן ילדו כבר את מספר הילדים הרצוי להן).

אי אפשר להגיד את אותו הדבר על ברית מילה (שזו החלטה עבור מישהו אחר מבלי לשאול אותו אם הוא מוכן לשלם את המחיר העתידי של המעשה). למה לא להשאיר את ההחלטה לביצוע ניתוח אלקטיבי זה בידי האדם עצמו? אם באמת חוששים מסרטן, זה לא מאוחר מדי להחליט את ההחלטה בגיל 17.

כל עניין הסרטן הוא סתם תירוץ שבדיעבד. זהו פתרון של אנשים חילוניים שמחפשים תירוץ שיסביר למה הם עושים מעשה, שבכלל לא נובע מסט הערכים שלהם. התירוץ הזה מנסה לפתור דיסונאנס קוגניטיבי והוא לא הסיבה האמיתית לברית המילה. הסיבה האמיתית היא סיבה דתית/מסורתית.
סליחה ש*אני* נדחף, 159968
והערך הבריאותי של מציצת ויריקת הדם?
סליחה ש*אני* נדחף, 159974
לא חייבים לעבור ברית אצל מוהל, אני אישית עברתי ברית בבית חולים (ואני מתפלא שזוהי לא ברירת המחדל שכן מדובר בניתוח רפואי לכל דבר ועניין)
סליחה ש*אני* נדחף, 159976
אה! אבל זה כל העניין שרון מנסה להראות, רוב האנשים בוחרים בריטואל הברברי הזה, ולא עושים ניתוח אלקטיבי לשיפור הסיכוי להימנע מסרטן ערמונית.
מה זה אלקטיבי? 159981
כן, אבל רון לא גר בישראל ולכן אינו שותף לחרדה של הורים רבים לגורל בנם שלא נימול במקלחת המשותפת בטירונות (לא שאני מעודד ירידה מהארץ אבל יש כאן איזה פלוס) מה גם שלמעט המשפחה (הקרובה) איך מישהו ידע שלא עברת טקס רגיל עם מוהל, רבע עוף ובורקס?
מה זה אלקטיבי? 159988
מה קורה לבנים לא נימולים במקלחות משותפות בטירונות שמצדיק חרדת הורים?
מה זה אלקטיבי? 159990
אני חושב שזה די ברור, לא? הצבא מבוסס על אחידות בין החיילים וברגע שמישהו שונה מכל השאר הוא יהפך למוקד תשומת לב (שלא מרצונו, אולי) במקלחת במקרה הטוב, ומוקד ללעג והתעללות במקרה הרע, כל הורה נורמלי היה מעוניין לחסוך חויה לא נעימה זאת מילדו (אפילו אם הוא מתנגד אידיאולוגית לברית)
מה זה אלקטיבי? 160000
א. אם הייתי רואה את החברה שלי בצורה הזאת (אתה מתאר פה חברה חולנית למדי), הייתי שוקל בכובד ראש אם אני רוצה שהבן שלי יגדל בה, גם אם הוא נימול.
ב. הצבא מבוסס על אחידות מסוימת בין החיילים, אפילו בכלי הזין שלהם, אבל ממש לא בצורה אליה אתה מתכוון. הרעיון של דרישה לאחידות באיברי המין של החיילים, נשמע חולני משהו.
ג. לחשוש מכך שיציקו לבנך באיזה תסריט עתידי הזוי ולכן להתעלל בו בעצמך למעשה, ע"י הנפת *סכין*. הגיון של הקדמת מכה למכה שכזה. אם כל ההורים היו שוברים לתינוק שלהם את האף, האם גם אתה היית קופץ מהגג?
מה זה אלקטיבי? 160010
בסדרה ''טירונות'' הקדישו מספר פרקים לחייל בשם בוריס, עולה חדש, שלא רצה להתקלח ביחד עם כולם בגלל שלא היה נימול, כולל פקודה מהמסמל לקלח את אותו בוריס בשם ההגיינה, כיון שלא ידע את הסיבה מדוע הוא אינו מתקלח. בהמשך יוצא בוריס לחופשה מיוחדת על מנת לעבור ניתוח ברית מילה.

אתה יכול לטעון שהרעיון חולני או הזוי אבל דומני שהמתואר באותה סדרה קרוב יותר למציאות.
''צריך להפסיק לשקר בטלוויזיה'' 160014
מבלי להתייחס לסוגיה גופא, יש לי חשד כבד שהאנשים שעושים בארץ סרטים ותכניות טלוויזיה על הצבא, עושים אותם על הצבא כמו ש(הם חושבים ש)הוא היה כשהם היו בצבא, לפני 30 שנה. חוץ מזה, מהמעט שהצלחתי לסבול מ"טירונות" ומ"כנפיים", הם גם עושים טלוויזיה גרועה. יוצא דופן הוא הסרט המצויין והמצחיק מאד מאד מאד "גבעת חלפון אינה עונה", שעליו אני ממליץ מאד.
''צריך להפסיק לשקר בטלוויזיה'' 160037
"גבעת חלפון" הוא אכן סרט מצחיק מאד מאד מאד והוא אף משקף את תפיסת הצבא בעיני אותה תקופה בה נעשה הסרט, כמובן, בהקצנה, כמיטב המסורת הגששית, שאלמלא כן לא היה כה מצחיק.

אינני חושב שטירונות הייתה סדרה "גרועה", בוודאי לא בהיבט הצבאי שלה.
מניסיוני האישי ומשיחות שערכתי עם אנשים אחרים שצפו בסדרה הרי שסדרה זו הייתה קרובה, מבחינה מקצועית, למציאות הצבאית יותר מכל סדרה או סרט ישראלי שנעשה עד אליה. זה כולל ירידה לפרטים הקטנים ביותר, כולל שפה, הווי, תרגולות (למשל איך נכנסים לחדר בלש"ב), פרטי לבוש צבאי‏1 וכדומה. הדבר נובע בעיקר מליווי צמוד של הצבא את ההפקה והעמדת מתקן האימונים של גבעתי, לרבות חיילים ומפקדים, הן לצורך השתתפות בסדרה והן לצורך חניכה של השחקנים.
יתכן שלדעתך המשחק או הסיפורים האישיים שליוו את הסדרה היו גרועים או מופרכים, על זה ניתן להתווכח, כמובן. לטעמי היא לא. לטעמי מדובר במוצר טלוויזיוני טוב מאד, גם בהשוואה להפקות מחו"ל. אבל להגיד שהסדרה מייצגת צבא לפני שלושים שנה, לטעמי, היא הדבר האחרון שניתן להגיד עליה.

אשר לכנפיים, מהמעט מאד מאד שראיתי התרשמתי מסיפור גרוע המשוחק באופן רע, כך שלא נמשכתי לראות את הסדרה ואינני יכול לחוות דעה באשר לאמינות הסדרה מהבחינה הצבאית, מה גם שאני פחות מכיר את ההויה הצבאית "הכחולה".

_________________
1 הדוגמא המובהקת לטעמי בסרטים ישראלים, ככל הנראה, מפאת מחסור בתקציב, היא ערבוב משווע של סוג מדים עם דרגות (מדי ב' עם דרגות א' למשל), כומתה ונעלים.
פרטים קטנים אך מפריעים עד מאד לאמינות הסרט.
מי שחלם גבעתי שיתעורר 160045
"טירונות" אכן עולה לדעתי על ההפקה המביכה "כנפיים" (ממנה ראיתי פרק וחצי), אם כי לטעמי לא היה מדובר ב"מוצר טלוויזיוני טוב", אלא יותר באוסף של קלישאות בנאליות (לפחות ברור המקרים, ולא שאני ממש מצליח להיזכר עכשיו בפרטים המדויקים של הסידרה, חוץ מזה שבסוף כולם מתים שם או משהו).

האמינות הגבוהה של "טירונות" נבעה, כאמור, משיתוף הפעולה המלא שהעניק צה"ל ליוצרי הסדירה. שת"פ שעליו גם נשמעה בזמנו ביקורת (מוצדקת לדעתי). ידוע כי בתחילה רצו יוצרי הסידרה לעסוק בקורותיהם של טירוני גולני דווקא, אך משפנו לצה"ל הוסבר להם שלגולני כבר יש מספיק הילה, והם בצה"ל היו מעונינים דווקא לקדם בקרב הציבור, ובעיקר בקרב המלש"בים, את הפופולאריות של החטיבה "הלא ממש מוערכת", אם להתבטא לרגע בלשון דיפלומטית‏1.
יחד עם זאת, בקשר לאמינות הצבאית, ובהקשר לפרטי הלבוש שהזכרת, עובדה אחת שאני זוכר שמעט "צרמה" שם, במיוחד אחרי כל ההשקעה בפרטים הקטנים, היא שמתחת למדיהם לבשו הטירונים חולצות טי בשלל צבעי הקשת, כאילו היו טבחים פז"מניקים במיוחד‏2 באיזה בסיס תחזוקה, ולא כאילו היו טירונים ממושמעים בחטיבת חי"ר מוערכת.

לגבי ההודעה של מיץ (שקצת ערבבה בין סרטים לבין סדרות טלוויזיה), הייתי רוצה לציין גם את הסרט החביב מאוד "האח של דריקס" (אם כי בוודאי לא ניתן להשוות אותו לסרט הישראלי המצחיק של כל הזמנים), ובטח יש גם עוד כמה סרטי צבא חביבים ו/או אמינים שאני לא זוכר כרגע.
_____________
1 ואכן, לפחות מן הבחינה הזאת הסידרה מלאה את יעודה, והביאה לעליה חדה בביקוש ליחידה בקרב מלש"בים. אני זוכר שבזמנו מה שממש הפתיע אותי היה כשפגשתי חיילים ותיקים בוגרי גבעתי, שעדין היו בצבא אך כבר לא בחטיבה, שהסידרה ממש מילאה אותם גאווה.
2 טוב, אז אולי כאילו היו סתם טבחים, לאו דווקא פז"מניקים‏3 במיוחד.
3 הר"ת ברבים האלה משגעות אותי, אני לא יודע איפה לשים את הגרשיים.
''צריך להפסיק לשקר בטלוויזיה'' 160082
1 בסרט "מבצע כדור הרעם" (אם אינני טועה), נראה השחקן שמשחק את מוטה גור (אא"ט) כשהכומתה שלו בכותפת ימין (אא"ט).
''צריך להפסיק לשקר בטלוויזיה'' 160121
אולי יש בקהל הקוראים חיילים או משוחררים חדשים (או הורים לכאלו)? אם כן, מה היחס לחריגים בצה"ל של היום (ובמיוחד במקומות רגישים כמו מקלחות משותפות)?
מה זה אלקטיבי? 160012
א. כן, חולני, מאוד חולני, אבל זה לא מיוחד לחברה הישראלית, אלא תופעה המתרחשת בכל צבאות העולם (בגלל עצם המסגרת המיליטריסטית, שאין לפרטים בה חופש ולא כל שכן זכות לפרטיות), זהו (לצערי) הטבע האנושי ואם אינך רוצה שבנך יגדל בחברה שכזאת תצטרך לעבור לסגנון חיים של רובינזון קרוזו

ב. אני כמובן לא תומך בדרישה לאחידות, אבל כהורה אני לא יכול להתעלם מהתופעה הקיימת ולתת לבני לסבול מכך, אנשים (ובמיוחד ילדים בני 18) נוטים להיטפל לחריג, זאת תופעה חברתית ופסיכולוגית מוכרת

ג. הלואי והיה זה תסריט הזוי, אבל זאתי מציאות אכזרית, אני יכול רק לאשש מסקנה זאת משרותי הטראומתי בצבא הרוסי. בשל חזותי הדומה לזו של בני הקווקאז (שהרוסים מאוד גזענים אליהם) "זכיתי" לקללות, השפלות, מכות ואף ניסיון אונס במקלחות שנחלצתי ממנו, כאשר גילו שאני יהודי סבלתי עוד יותר (והדברים לא היו רחוקים משימוש בנשק חם), וכל זה נגלל תווי פנים קווקאזיים, אני לא רוצה לחשוב אפילו מה היה קורה לו הייתי נימול (רוב הסלאבים לא נימולים). אני מניח שמלבד האנטישמיות מצב העניינים בצה"ל לא שונה בהרבה לכן אני מוכן "להניף סכין" על בני על מנת למנוע ממנו גורל דומה
התפרצות 160020
סלח לי על השאלה האישית, אתה לא דובר עברית כשפת אם ?
לא הייתי מצליח לגלות את זה בכתיבה שלך, גם לא באיומי אקדח.
התפרצות 160027
שפת אמי רוסית, אך העברית אינה נופלת ממנה בהרבה וזאת של ילדיי (שהגיעו לישראל בגיל צעיר) כבר צברית לגמרי. חבר טוב שלי שעלה בשנות ה70 (וכדי לקשר את הדברים למאמר: הוא מסתייג מאוד מדעותיו של כהנא על הערבים) טוען שמלבד שרידים של מבטא רוסי קל ושגיאות כתיב קטנות מדי פעם העברית שלי היא ברמה של ישראלי ממוצע. אתחייחס לדבריך כלמחמאה, תודה
לא נכון 160072
העברית שלך ברמה יותר גבוהה משל בוגר התיכון הישראלי הממוצע!
חן חן 160117
מה זה אלקטיבי? 160031
א. זה לא הטבע האנושי, זה הטבע של חלאות. אני לא חושב שהחברה שלי בנויה מאוסף של חלאות ובטח שלא חלאות הם אלה שיגרמו לי להניף סכין על בני, בניגוד לאמונתי. אז יהיו את אלה שירימו גבה, ביג דיל. הטענה שהתעללות של ממש נפוצה בישראל,במקרים כאלה , היא חסרת בסיס. זה לא משהו שנפוץ "בכל צבאות העולם". עפ"י גישה זאת, יהודים נימולים לא יכולים לשרת בצבא ארה"ב.

ב. ברגע שאתה חותך לבן שלך את הצ'ופצ'יק, למרות שאין לכך כל משמעות אמונית בשבילך, רק בגלל ש"כולם עושים את זה", אז למעשה אתה דווקא כן תומך בדרישה לאחידות. ה"חותכים ובוכים כי קצת חוששים" הזה הוא די נלעג.

ג. צה"ל הוא לא הצבא הרוסי. ההשוואות חסרות בסיס. עם כל הביקורת שלי על החברה בה אני חי, החברה פה היא "קצת" יותר פתוחה מהחברה הרוסית בעבר ובטח יותר מזו שהיתה בצבא הלא סימפטי שלה. גם לסיביר לא שולחים אצלנו אף אחד.

ד. אם אני בתור ילד בן 13 הצלחתי לצפצף על כל העולם (כולל "לחץ פיזי מתון" מצד המשפחה) ולהגיד שאני לא מוכן לעלות לתורה (כמו כולם סביבי), אז גם אדם מבוגר יכול להתמודד עם איזו הרמת גבה פה ושם. אפילו בתור ילד, מצאתי את הסיטואציה די משעשעת ולא הרגשתי מאוים. לא הכניסו לי מכות ואפילו הצלחתי לשכנע אנשים, שהילד שקרא לי ערבי, הוא קצת דפוק בראש ופרמיטיבסקי. לנורמות חברתיות יש פחות כח משנדמה לרוב בני האדם. הכח הזה הוא די וירטואלי. לא צריך להיות רובינזון קרוזו, סוציופט או אדם לא חברתי. רק צריך קצת עמוד שידרה, זה הכל. אם הילד ירצה להוסיף לעצמו מום בג'ונסון שלו, בגיל הטיפש-עשרה המתקדם, ארים גבה ואעזור לו לממן כספית את השגעון הפרטי שלו.
מה זה אלקטיבי? 160044
מה זה האייל העשרוני, נאורי? לא גמרת את המבחנים?
מה זה אלקטיבי? 160116
א. טענה חסרת בסיס? אני לא חושב, הנה דוגמא אקטואליתhttp://news.walla.co.il/?w=//414869 ואם החיילים האלה התעללו בחבריהם רק בגלל שהיו צעירים, תאר לך, מה היה קורה אילו היה בפלוגה הזאת גם "רוסי מסריח" שלא נימול? אני לא אמרתי שיהודים לא יכולים לשרת בכלל בצבא ארה"ב (גם בגלל שארה"ב היא לא דוגמא טובה מפני שרבים מהנימולים שם אינם יהודים), אבל אני בטוח שהשירות לא יהיה נעים כשיקראו להם "קייקים", יאשימו אותם במלחמה בעירק ומה לא...

ב. אני לא עושה את זה "רק בגלל שכולם עושים את זה" אלא בגלל שכולם עושים את זה ובמסגרות מסוימות, מי שלא עושה את זה סובל מהתעללולויות והשפלות, מיצטער אם זה נראה לך נלעג אבל אני חושב שלמרוד במוסכמות בכל מחיר זה לא פחות נלעג

ג. כן, אני מסכים שיותר נמוך מהשפל של הצבא הרוסי קשה לרדת (ראה כאן למשל http://news.walla.co.il/?w=//390871), אבל גם צה"ל הוא לא "טלית שכולה טכלת" וכבר היו מקרים מעולם

ד. ילד בן 13 מסוגל לקחת אחריות (במידה מסוימת) על תוצאות מעשיו, אבל כאן מדובר בהחלטה שאני אקבל ומישהו אחר (בני) יצטרך לשאת בתוצאותיה, אני לא מקבל את המוסר התנ"כי של "אבות יאכלו בוסר ושיני בנים תקהינה", למה אתה מנהל מאבקים אידאליסטיים על גבם של ילדיך?
מה זה אלקטיבי? 160141
א. יפה. פיתרון טוב הוא גם לשבור לילד כמה אצבעות בשביל שירד לו מספיק פרופיל, כך שהוא לא יתגייס כלל לצבא המטורף הזה (מטורף כביכול).

ב. שוב, לא הראת שזה נפוץ שחיילים סובלים מהתעללויות בצה"ל, בשל סיבה זו.

ג. היו גם מקרים של אנשים בצבא שהתעללו בהם בגלל שיש להם משקפיים. האם זו סיבה טובה להחרים לילד שלך את משקפיו בגיל צעיר?

ד. לא מדובר במרד כנגד החברה ובמאבק אידאליסטי על גבו של הילד שלי. זו המצאה שלך. אני פשוט לא מסוגל לדמיין מצב שבו אני אתן למישהו להניף סכין על הבן שלי, רק בגלל שכולם עושים את זה. כאמור, אם הילד ירצה לעשות את זה בגיל מבוגר יותר, אני לא אמנע זאת ממנו.

ברגע שאתה חותך כי אתה חי בחברה עם מסורת מסוימת ולא בגלל שאתה שותף למסורת הזאת, אתה דווקא כן תומך מעשית במוסר התנ"כי של "אבות יאכלו בוסר ושיני בנים תקהינה". אם לא היית תומך במסורת הזאת, היית מאפשר לילד להחליט בשביל עצמו החלטות שכאלה לגבי גופו ולא כופה עליו את הפוביות שלך מהחברה הישראלית.
מה זה אלקטיבי? 160153
א.אתה מגזים, שבירת אצבע היא פגיעה רפואית (בעוד שברית עשויה להועיל לבריאות) בלתי הפיכה (בעוד שעורלה ניתן להשתיל בחזרה), מה גם שאני לא מעוניין לסכל את הגיוס לגמרי כי בכל זאת אנחנו גרים במזרח התיכון ולא בשוייצריה. אכן הצבא (כל צבא) הוא מטורף לכן בזמנו (לפני כמה מאות שנים) חלק מיהודי רוסיה נהגו לחתוך חלק מהזרת כדי לשחרר את הבן מהצבא הצארי

ב.לא מצאתי כתבות בעיתונות על התעללות מסיבה זאת, אבל אני מכיר מספר לא מועט של מקרים אישיים. הרשה לי לשאול אותך שאלה אישית (אתה לא חייב לענות כמובן), כששירתת בצה"ל לא הבחנת ביחס שונה (לרעה) לחריגים? אתה גם מוזמן להתייחס לתגובה 160121

ג.כן, אבל אלו מקרים שונים, בעוד שהחרמת משקפיים תפגע בוודאות בבריאותו של הילד, יש מחקרים המראים שהברית תגן על הילד מפני סרטן

ד.אחת האפשרויות היא לבצע את הברית בגיל מבוגר (תוך הסכמה של הילד), אבל משיחה שקיימתי עם חבר שהוא רופא במקצועו הבנתי שהכאב יותר גדול אם הניתוח נעשה בגיל מבוגר ולכן עדיף לדעתי לבצע את הניתוח בגיל צעיר יותר

בין כה וכה אתה נאלץ, כאבא, לקבל הרבה החלטות שהילד לא מסכים איתן (ואם הוא לא רוצה לאכול? או לקבל חיסון חשוב? מה תעשה תחכה עד שיגדל ויוכל להחליט בעצמו או שתכפה עליו את החיסון), אז ניתן לכאורה לשאול מאיפה יש לך את הזכות להחליט עבור הילד? נו, אלה החיים

הפוביות שלי הם לאו דווקא מהחברה הישראלית (שעכשיו אני עצמי משתייך אליה) אלא משירות צבאי בכלל, התעללויות יש בכל צבא (כבר אמרו חכמים ממני כי הכוח משחית)
מה זה אלקטיבי? 160164
א. אני לא מגזים. אם נשווה גזימה קטנה של חלק מאצבעו של ילד לבין גזימה קטנה מאיבר מינו, השני נשמע לי מזעזע הרבה יותר. משניהם סביר שהוא יחלים (ובשניהם סיכון רפואי כמו בכל ניתוח). בשניהם הוא ישאר עם מום לכל החיים (ובשניהם המום הוא לא מספיק גדול בשביל לגרום לשינוי דראסטי במהלך חייו).

ב. לא נתקלתי בתופעות שכאלה. אני לא אומר שאין תופעות ספוראדיות שבהן יש לטפל, אני פשוט אומר שלא מדובר בתופעה. אני לא חושב שעושים בעיות בצבא לחיילים, עפ"י הצורה של איברי המין שלהם. בטח שלא כתופעה מספיק נרחבת כדי לשקול ברצינות גזימה של ילד בן 8 ימים.

ג. החרמת המשקפיים לא תהרוג אותו, לא תפגע בבריאותו ולא תעשה אותו חולה. הילד פשוט לא יראה כל כך טוב. חושיו יוקהו במידה מסוימת, זה הכל. בדיוק כמו שחושיו של הנימול מוקהים כתוצאה מהמילה. ראייה 6/6 מושלמת או הנאה מוגברת מיחסי מין - אני לא יודע אם כל האנשים חושבים שהראשון חשוב/קריטי יותר.

ד. זה לא שהכאב גדול יותר, פשוט בגיל מבוגר האדם מספיק בוגר בשביל להתנגד לאקט הזה. זה אכן לא מקרה שממהרים לבצע זאת בגיל כל כך מוקדם. תינוקות לא נוהגים לצחקק ולהנות במהלך הטקס המלבב הזה.

יפה. אז אני מחליט החלטה שהילד אולי לא יסכים איתה. אני מחליט לא לחתוך אותו. משום מה יש לי תחושה מוזרה שלבצע בבן שלי מומים, בלי סיבה הגיונית, זה דווקא לא לטובתו. בחשש מסרטן, כשבאמת יש סיבה לחשוש, אפשר לטפל מאוחר יותר במהלך החיים. סביר להניח שהילד יבחר לא לעשות זאת ויחיה חיים ארוכים ומאושרים.

נ.ב.
אפשר לקבל הפניות רציניות למחקרים *רציניים* שהוכיחו את מה שנטען פה שכבר הוכח? מישהו?
מה זה אלקטיבי? 160176
א.ברית מילה הוא ניתוח הפיך וגיזום אצבע לא

ג.זה בדיוק ההבדל, לגבי משקפיים קיים קונצנזוס רפואי, ולגבי הפגיעה של הברית אין הסכמה

ד.בהנחה שכאב הברית בבגרות אכן גדול מהכאב בילדות, אם ילדך ירצה לעבור את הניתוח בבגרותו הרי שיחוש כאב מיותר

תראה, בסופו של דבר כל העניין של חינוך ילדים הוא הימור אחד גדול, הרי אינך יודע מה יהיו דעותיו בעתיד, יתכן ששלחת אותו לחוג ציור אבל הוא התגלה דוקא כשחמטיסט מיצטיין
מה זה אלקטיבי? 160177
א. ברית מילה היא ניתוח הפיך? האם אני יכול כיום לעבור ניתוח השתלת עורלה (לא שאני רוצה, אני עם ניתוחים בחלק ההוא של הגוף גמרתי).
ד. בהנחה שחיתוך איבר המין לילד בן 8 ימים הוא כואב, אם ילדך לא ירצה לעבור את הניתוח בבגרותו הרי שגרמת לא כאב מיותר.

תראה, בסופו של דבר כל העניין של חינוך ילדים הוא הימור אחד גדול, הרי אינך יודע מה יהיו דעותיו בעתיד, יתכן ששלחת אותו לחוג שחמט אבל הוא התגלה דוקא כרקדן צ'ה צ'ה צ'ה מצטיין.
מה זה אלקטיבי? 160178
למיטב ידיעתי, גם כריתת אצבע היא היום תהליך ''הפיך למחצה''. הבנתי שאפשר היום לחבר איברים שנכרתו ואף להחזיר להם חלק מהתחושה.
מה זה אלקטיבי? 160311
אם אתה עושה את זה מיד, לא אם אתה עושה את זה כעבור 18 שנה חסר שמונה ימים.

אני חושב שמה שהאלמוני התייחס אליו הם ניתוחים לשחזור עורלה, שזה קצת כמו ניתוחים לשחזור קרום הבתולים: בלוף. בניתוח לשחזור העורלה מותחים את העור שעל אבר המין (או משתילים עור נוסף, לא בטוח) כך שבמצב רפוי העור העודף יכסה את הכיפה - כך שאיבר המין יראה כאילו הוא בלתי-נימול. מובן שכל נזק שנגרם לעצבים באזור הוא בלתי הפיך, ושכל העסק הוא די מפגר וחסר תועלת, אלא אם אתה דואג שמא יצחקו עליך במקלחת של צבא רוסיה.
מה זה אלקטיבי? 160330
דרך אגב, נדמה לי שהפריעה, שהיא חלק מהמילה היהודית, נועדה בדיוק לעניין זה - להקשות על הנימולים ''למשוך בעורלתם''.
מה זה אלקטיבי? 160180
אני לא יודע מה יהיו דעותיו בעתיד ולכן אני משאיר לו את גופו שיעשה בו ככל העולה על רוחו. אתה הוא זה שעושה משהו אקטיבי, לא אני. אני לא כופה שום דבר על אף אחד, אתה כן. אתה חושב שזו זכותך לכפות דבר כזה על בנך, אני לא חושב שזו זכותי לפגוע בגופו של ילדי, אלא אם זה הכרחי מבחינה רפואית.

הטיעונים:
1. כי כולם עושים את זה.
2. כי יהיה לו רע בצבא.
3. כי זה מונע סרטן.
4. כי זה כואב יותר לעשות את זה מאוחר יותר.
5. זה פחות נורא מלחתוך לילד חלקים מהאצבע.

מהטיעון הראשון יש להתעלם. האחרים הם טיעונים אמורפיים, לא מבוססים מספיק, לא משכנעים ודי לא מצדיקים את הפגיעה בילד בן 8 ימים, לדעתי.
כל העם צבא 160183
למה אתם מתייחסים רק לצבא? הלא בכל פעם שהוא הולך להשתין במקום ציבורי השונות שלו בולטת, החל מגן הילדים. בגילים האלה הבעיה נראית לי יותר משמעותית מאשר בגיל 18.
מה זה אלקטיבי? 160192
כהורה מוטלת עליך האחריות לא רק לשלמות גופו של ילדך, אלא גם לבריאותו הנפשית. ילדים חריגים הם לעיתים מזומנות מטרה ללעג אצל חבריהם. כל מי שילדותו זכורה לו, יודע עד כמה הצורך להיות שייך הוא מהותי לתחושת הבטחוןוהדימוי העצמי. מבלי להכנס לשאלה הגופנית האם כדאי לבצע ברית מילה, ומבלי להכנס לשאלה התרבותית (שלדעתי היא המעניינת ביותר), החלטה מודעת של הורה לגרום לבנו להיות חריג באופן כל כך בולט, ועוד במקום הנושא חרדות רבות ובעל חשיבות לדימוי עצמי וזהות מינית, היא עוד פחות מוסרית מהאקט הפיזי של הטלת מום (לשם כך לא חייבים מוהל - יש גם דרכים רפואיות 'עדינות' יותר).
לא ממש מקורי מצדי... 160202
אבל הנה הצעה: ילדים אינטליגנטים מדי נחשבים לחנונים, הם חריגים, מציקים להם והופכים את חייהם לגיהנום. מכאן, שלשיטתך, יש לפגוע במוחם באופן אקטיבי, כדי להוריד את מנת המשכל שלהם ולהתאים אותם לחברה.
לא ממש מקורי מצדי... 160215
(הנחה כבר-לא-סמויה: להודעה לעיל יסודות אוטוביוגרפיים)

אני מאמין, ואני מתנצל מראש על החוצפה, שאיני אינטליגנטי פחות ממך, ואף על פי כן מעולם לא התייחסו אלי כאל חריג או הפכו את חיי לגיהנום. אולי, רק אולי, הצלחה חברתית קשורה יותר לסוציאביליות מאשר למנת המשכל?

ובמקרה זה, לגבי אנשים בעלי יכולות חברתיות נמוכות - לא הייתי מהמר על כך שפגיעה מוחית היא פיתרון מוצלח עבורם.
לא ממש מקורי מצדי... 160219
עדיף שבמקום להיעלב, תתייחס לנקודה עצמה.

אני בטוח שאתה אינטליגנטי הרבה יותר ממני. לא אל עצמי אני מתייחס, אלא אל הנער גאוני בן-עילוי, שלא מצליח להסתדר בחברה לא בגלל חוסר-יכולת חברתית, אלא בגלל שהוא בכלל לא מצליח לדבר ברמה של אנשים כמונו.

לפי שיטתו של האייל הנימול, כמה מכות בראש הן הפתרון.
לא ממש מקורי מצדי... 160317
לא צריך להיות גאון גדול כדי להחשב לחנון ולהיות ממודר חברתית. הכל תלוי בסביבה בה אתה נמצא. ניקח אותי, לדוגמא. בביה"ס היסודי סבלתי מחוסר הצלחה חברתית משווע - הייתי מנודה, לא היו לי חברים קרובים, ונותרתי רוב הזמן מסוגר. למה? כי הייתי חנון (או איך שלא קראו לזה אז). וראה זה פלא - בחטיבת הביניים יצאתי מהסביבה החברתית הזו ועברתי לכיתת מחוננים - לא בגלל האתגר האינטלקטואלי אלה בעיקר כי רציתי להיות בסביבה שלא תראה בי חריג שכזה. וראה זה פלא - מכיתה ז' ועד י"ב היו לי המון חברים, כמה מהם טובים מעוד, אפילו יצאתי עם כמה בחורות פה ושם.
האם נעשיתי סוציאבילי פתאום בחודשיים שבין כיתה ו' לכיתה ז'? לא. הסביבה השתנתה, וזו החדשה יכלה לקבל אותי למרות שאני מעז לקרוא ספרים מדי פעם ואפילו (אללי!) לקבל ציונים טובים פה ושם.
מה זה אלקטיבי? 160203
"להיות חריג באופן כל כך בולט"
מה? מה בולט בזה? הסבר בבקשה. מדוע זה יותר חריג מלהיות כושי, למשל?

אם אגיע למסקנה שהחברה הישראלית היא כל כך מפגרת, כך שהלא נימול עלול לסבול בה מבעיות פסיכולוגיות בגלל חוסר סבלנות‏1 של החברה היהודית, אחפש לי חברה קצת יותר נורמלית לגדל בה ילדים.

דובי? יש לך עדיין את הכרטיס ההוא לקנדה?

=======
1 אוי ויי. אנחנו לא מדברים פה על חוסר סבלנות לאיזה סממן חיצוני ובולט כמו צבע עור, גובה או היקף מותניים. אנחנו מדברים פה על חברה שהיא לא סבלנית כלפי משהו אינטמי שאין יותר מרשות הפרט ממנו, כמו שלמות איבר המין של אדם. אנחנו מדברים פה על כמה עצבים בקצה של הצ'ופצ'יק ולא על סממן חיצוני הבולט לעיני כולם. יהודים יקרים, have you gone completely and utterly bonkers? אתם בטוחים שאתם שייכים לקבוצה ההיא שמתלוננת על חוסר סבלנות אל יהודים מסביב לעולם?
מה זה אלקטיבי? 160280
נראה לי שיש כאן בלבול בין כמה טענות. ראשית, לא תשמע ממני מלה בעד חוסר סובלנות כלפי חריגים בכלל וכלפי לא נימולים (מדוע לא "ערלים"?) בפרט. אין לי כל כוונה לסנגר על חוסר סבלנותם של ילדים. אולם, וזו כנראה עובדה, נדרש פרק זמן בחייו של אדם עד אשר מצפונו וערכיו מתחזקים דיים כדי להעמיד את סובלנותו (או כל ערך אחר) במבחן. מכאן - כל חברת ילדים תהיה נגועה בחוסר סובלנות כלפי חריגים (לפחות עד גיל מסוים), יהיה חינוכם משובח ככל שיהיה. יחד עם זאת, אתה בהחלט מוזמן לחפש לילדיך חברה בריאה וסובלנית יותר בכל מקום בו תחפוץ (אם כי כל חברה מוצאת לעצמה חריגים משלה, כידוע).

השוואת החריגות בין ילד שחור לילד ערל היא באמת קצת יותר מאתגרת את הטענה שלי. הנה כמה טעמים לאי-תקפותה:
- ילדים כיום נחשפים בחיי היומיום שלהם לאנשים בעלי גווני עור מגוונים (תרתי משמע...). ניתן להטיל ספק באשר למידת חריגותו של ילד שחור, כאשר חבריו מכירים את ה"תופעה" מצפיה בטלויזיה ואף מהרחוב הישראלי המשובץ גווני עור שונים.
- בכל אופן, וגם אם המצב לא היה כזה (ר' סעיף קודם), ילד המספר להוריו על ילד שחור ההולך איתו לגן, לא יקבל (בד"כ, יש לקוות), פידבק שלילי. במקרה של ילד ערל, עלולים ילדים, לצערנו, לקבל חיזוק לדחיית החריג מהוריהם. אין זה מצב רצוי, אמנם, אך זה כנראה מה שיש.

לפיכך, מסקנתי היא: הרוצה להלחם בברית המילה יעודד קודם כל סובלנות ופתיחות חברתית כלפי האלטרנטיבה, ורק לאחר הצלחה (אפילו חלקית), יעשה בבנו נסויים של פסיכולוגיה חברתית.
מה זה אלקטיבי? 160304
"לפיכך, מסקנתי היא: הרוצה להלחם בברית המילה יעודד קודם כל סובלנות ופתיחות חברתית כלפי האלטרנטיבה, ורק לאחר הצלחה (אפילו חלקית), יעשה בבנו נסויים של פסיכולוגיה חברתית."

וברטוריקה הכנה והלא מוצלחת, הכה אופינית לי, אני מבקש: שששש... שקט... זה בדיוק מה שאני מנסה לעשות. למה אתם לא מצטרפים? לא מספיק להגיד בקול חרישי וקטן ש"לא תשמע ממני מלה בעד...". זה די מזכיר לי את כל ה-"לא שיש לי משהו נגד..." או את "אבל חברי הטובים ביותר...".

אימרו בקול גדול: "חברה שתגרום לאדם בעיות פסיכולוגיות בגלל שהוא לא קוצץ חתיכה מה'One eyed monster' שלו, היא חברה מפגרת ואף פרימיטיבית. אנחנו לא רוצים לחיות בחברה מפגרת ולגדל בה את ילדנו, בין אם הם נימולים ובין אם הם לא. אנחנו מעדיפים לבנות פה חברה "קצת" יותר סבלנית".

אימרו בלי בושה: "יהודים יקרים, אתם כבר לא קהילה יהודית קטנה הסגורה בתוך עצמה שצריכה לחשוד, לרכל ולצקצק על כל דבר קצת שונה שמסתובב בתוכה. הוציאו את ההתנהגות הגלותית המגעילה הזאת מהמערכת שלכם. כבר יש לכם מדינה. יהודים יקרים, התבגרתם בשנים האחרונות קצת (לא מספיק) בענייני צבע עור ונטיות מיניות, אז נא להתבגר בבקשה גם בנושאים אחרים, כמו זכותם של אתאיסטים לא לבצע כמוכם טקסים דתיים שהם חסרי משמעות לגביהם".

ההסבר של "אז זה כנראה מה שיש" לא מקובל עלי, בדיוק כמו שהוא לא היה מקובל עלי לגבי אנשים שחורים, לפני העליה הגדולה מאתיופיה. עפ"י ההסבר שלך, ההורים האתיופים הראשונים שנתנו לילד שלהם לדרוך על אדמת הקודש, היו אנשים חסרי אחריות, רק משום שהם לא דאגו מראש להנחיל סבלנות בקרב החברה הגזענית שקלטה אותן.

לדעתי הסבר ה"אז זה כנראה מה שיש" לא צריך להיות מקובל גם עליכם. הסבלנות הזו כלפי אי הסבלנות היא בדיוק מה שעוזר ליצר אצלנו את הגויל נייפש הזה, ואני לא מדבר עכשיו רק על ענייני ברית המילה.
מה זה אלקטיבי? 160319
"אמא, היום הכרתי ילד חדש בגן. מותר לי לשחק איתו?"
"למה לא, מתוק?"
"כי הפיפי שלו מוזר."
"מה זאת אומרת?"
"יש לו יותר מאשר לי."
"מה, יותר ארוך?"
"לא, בקצה הוא נראה אחרת. מוזר כזה, כאילו יש לו עוד חלק."
"געוואלד! אסור לך לשחק איתו!"

ככה, אתה מתכוון? זאת נראית לך שיחה סבירה?
כי אם אני הייתי ההורה של הילד הנ"ל הייתי עוצר מיד אחרי "הפיפי שלו מוזר" ושואל "מה פתאום ראית לו את הפיפי?".

(דובי, חרד מהיום שבו הוא יאלץ להתייחס לאיבר הזה בשם "פיפי")
מה זה אלקטיבי? 160322
נסה לשחזר את הישגיך התסריטאיים עם משתתפים בגילאים 8 או 10 או 14.
מה זה אלקטיבי? 160354
אין לי מושג איך בני 8 ובני 10 עשויים לקרוא לאיבר המין, אז נקפוץ ישירות לבני 14:

ילד: "<טריקת דלת> <מוזיקה רועשת>"

(סוף)

טוב, טוב, נניח שהילד ממש בא לדבר עם הוריו על דבר כזה, למרות שלא סביר:

ילד: "וואי, לא תאמינו מה ראיתי היום במקלחת בבריכה!"
אמא: "מה?"
ילד: "זוכרים את איציק, מ-ח'4? לא חתכו לו את הזין!"
אבא: "ששש! איך אתה מדבר?"
ילד: "נו, אז הזה. לא חתכו לו אותו."
אבא: "מה, לא עשו לו ברית מילה?"
ילד: "כן, זהו."
אמא: "מזעזע. אתה לא הולך לבריכה הזאת יותר. אני אתקשר עכשיו למורה שלך ואדרוש שיוציאו אותו מבית-ספר. חרפה שכזאת!"
אבא: "תגיד לי, מה פתאום הסתכלת לו על השטרונגול?"
ילד: "אה... תראה, סתם, במקרה, ככה..."
אבא: "אתה הומו?! עוף לי מהבית, חלאת אדם! מגעיל! אל תכנס לפה יותר עד שתתחיל לאהוב בנות, סוטה!"

(סוף)

איך אני?
מה זה אלקטיבי? 160362
פאתטי.
מה זה אלקטיבי? 160374
אולי, אבל לא יותר מהחברה היהודית כפי שמספר אנשים תארו אותה למעלה. היא נשמעת באמת פאתטית.

חוסר סובלנות כלפי צורת איבר מינו של אדם, עד כדי גרימת בעיות פסיכולוגיות חמורות וירידה לרשות הפרט המוצנעת ביותר - באמת נשמע כמו שבט פאתטי ומסוגר של סוטים.

לשמחתי, אני לא חושב שהמצב של החברה שלי עד כדי כך חמור. אני רק חושב שיש בה יותר מדי אפולוגטיקה וכניעה לחוסר סובלנות של חלקים קצת חשוכים, שקיימים לצערי בתוכה.
דובי, 160373
אתה לא פאתטי כמו שאמר כאן מישהו, אבל אתה יכול הרבה יותר - מפי אשת מקצוע, האמן לי. ראיתי את זה בכמה דברים שכתבת ב''במה''. אל תיעלב.

(אני מחזיקה את המקלדת בכוח, שלא ייפלט לי בטעות איזה ''דובי דוב דובון'' קטן, למרות שבעיני זה היה רק נחמד, אבל לא בעיניך ולא בעיניהם. אבל נראה שרק אני אטפח לעצמי על השכם על ההתאפקות הזאת)
דובי, 160379
צודקת, טעות שלי. התכוונתי רק לקטע ההוא, לא לדב כולו.
דובי, 160421
בטח שהוא לא פאתטי - הוא פרסם סיפור במגזין מד"ב!

לא בדיוק לולאה 160493
אבל איכשהו קשור תגובה 160142
לא בדיוק לולאה 160614
אולי גם תגובה 144155 קשורה?
מה זה אלקטיבי? 160332
מה פירוש "מה פתאום ראית לו את הפיפי"? ההורים שלו דוגלים בגישה קננגיסרית ללבוש.
מה זה אלקטיבי? 160661
עד כמה שאני יודע, יש בעיה הלכתית לשחק עם גויים כי אחר כך גם מתחתנים איתם ובלגאנים. אני לא יודע מה הדין לגבי יהודים לא נימולים.
ודייק 160282
(חוסר) סובלנות ולא (חוסר) סבלנות.
ודייק 160305
יופי באמת, עכשיו אני קורא את זה, אחרי שכתבתי את תגובה 160304. בפעם הבאה, נא להקפיץ לי פופ-אפ איך שאני מדליק את המחשב.

תודה, בכל אופן :-)
מה זה אלקטיבי? 160420
בקשר ל- ‏1: האם אתה מעדיף לחיות בחברה שאינה סובלנית "לאיזה סממן חיצוני ובולט כמו *צבע עור*, גובה או היקף מותניים"?
מה זה אלקטיבי? 160429
אתה שואל ברצינות? נו טוף.

התשובה היא: כמובן שלא.

אתה כל כך בטוח שאצלנו כל כך סובלניים כלפי צבע עור או מוצא אתני, יחסית לחברות אחרות בעולם המערבי? אני לא. המצב אצלנו גם לא סימפטי במיוחד בעניין זה. הכיצד זה יכול להיות אחרת, כאשר החברה שלנו יורדת עד לפרטים האינטימיים והקטנים ביותר?
(טוב, לא תמיד קטנים, לפעמים מדובר בפרטים גדולים במיוחד. בכל זאת הסתובב פה פעם איזה פופק אחד, זצ"ל).
מה זה אלקטיבי? 160314
כל עוד מותר ללבוש בגדים (ואפילו הצעתי להתיר לאנשים להסתובב בעירום מלא טרם התקבלה), הרי שהחריגות של הבן הלא-נימול היא הכל פרט ל"אופן כל-כך בולט". להיפך. זה האיבר המוצנע ביותר בגוף הגבר. גם בשירותים, מקובל שלא לבהות זה באיברו של זה‏1, ואפילו במקלחות משותפות אין זה נחשב מנומס במיוחד.
לא ידוע לי שילדים בגיל הגן משווים את איבר המין שלהם - אני בספק אם איבר מין לא-נימול יתקבל שם בצורה שונה באופן משמעותי מאשר, נגיד, בוהן עקומה.

1 ב-Complete Guide to Guys של דייב בארי יש תאור מצחיק בהיסטריה של פרוטוקול השימוש בשירותים ציבוריים.
לא ''מחקרים'', אבל גם כן משהו 160244
מחקרים אין לי, ולפי מה שהבנתי זהו אחד מהנושאים האלה שהדעות עליהם חלוקות בדיוק חצי-חצי. כמספר המחקרים התומכים בחשיבות הרפואית של המילה, תמצא מאמרים שמבטלים את האספקט הרפואי מכל וכל.

כבר הסכימו כאן שאי-אפשר לשאול גברים בנושא, כי אין קבוצת ביקורת; עם זאת, נזכרתי בשיחה שהיתה לי בנושא עם כמה חברות, שהזדמן להן (-אהמ-) לטעום משני העולמות. בגדול הן טענו שאין שום הבדל מבחינת ההנאה, ורובן מעדיפות גברים נימולים (גם זו שהגיעה ממדינה בה ברית המילה היא די נדירה) בגלל שלעיתים האיזור מתחת לעורלה עלול להדיף ריח לא נעים.

הנה, הרווחתם.
זאת ואף זאת 160247
לעניין ה"גזימות" למיניהן: למרות החיבה האיילית הידועה לאנאלוגיות-מזעזעות-ככל-האפשר - אולי כדאי להזכיר כאן כי ה"גזימה" בעת המילה אינה כוללת עצמות וסיבי שריר אלא רק עור ומעט כלי דם קטנים (בניגוד לאצבע, למשל) ואין היא פוגעת בארכו העתידי של האיבר (שוב, בניגוד למה שקורה עם האצבע) אלא כדי מספר מיקרונים (?), כעובי פיסת עור.

הריח הלא נעים: המוהל הידוע (שאומרים שמל גדולי אומה ואת ילדיהם, וגם את ילדיי שלי) ישראל רוטרמן ז"ל, סיפר (לי, עת הוזמן למול את בני השלישי, זמן לא רב לפני פטירתו בטרם עת), כי לעיתים הוא נקרא למול ילדי שגרירים ועובדי שגרירויות, כלומר - לא יהודים - ומשום הסיבה הזאת בדיוק (הריח) וכן גם משום "דלקות", כך אמר, המתפתחות אצל ערלים יותר משאצל נימולים. ובמקרים כאלה (אמר), הוא בהחלט עושה את העבודה ברצון, ובלי ה"ברכות", ולא כטקס דתי.

וחוץ מזה אני כבר יודעת שיצלבו אותי, אבל: החברות/רים גם מספרות/רים כי לצורך פעילות אוראלית - מעט יותר נוח נימול מלא-נימול. זאת משום העור ה"עודף" מעט אצל הלא-נימול, הנע קדימה ואחורה עם כל תנועה (תיכף העורכים ימולו את התגובה הזאת מילה מלאה לגמרי, למרות שאני מדברת ברצינות).

כל זה בא לעודד את אלה שכבר נימולו, ואין בדברים משום המלצה למול את מי שלא נולדו עדיין, או נולדו בשבוע האחרון.
הטיעון הזה תמיד קומם אותי 160248
את יודעת, יש שאומרים שההנאה הגברית ממין גדלה כאשר מלים את האשה. ברגע שלאשה אין דרך אמיתית להגיע לאורגזמה, הרי שהיא נעשית הרבה יותר נינוחה במיטה, והגבר יכול להנות הרבה יותר.

נו, קדימה, מילת נשים להמונים! עוד לא מאוחר מדי לימול את בנותיכן בנות שמונה הימים!

ועתה מספיק עם הסארקזם. הצלחת לשכנע גבר להסיר את עורלתו שלו בשביל הנוחות שלך? סבבה. אבל למה זה בכלל שיקול כשמדברים על לבצע ניתוח כזה מבלי לשאול אותו, כשהוא רך בן שמונה ימים?
הטיעון הזה תמיד קומם אותי 160254
מה הקשר בין מילת נשים לבין יכולתן להגיע לאורגזמה? נשים נימולות (כך?) מאבדות את כשרון המשחק?
הטיעון הזה תמיד קומם אותי 160256
המילה אצל נשים היא פגיעה ישירה בדגדגן, בין היתר. אני לא גניקולוג, אבל אאז''נ, זה מונע או פוגם באפשרות האורגזמה.
הטיעון הזה תמיד קומם אותי 160257
אם לא ישנת, אתה אפילו לא צריך להתעורר.
אני חוזר, במילים אחרות: איך פגיעה ישירה בדגדגן מונעת או פוגמת באפשרות (זיוף) האורגזמה?
הטיעון הזה תמיד קומם אותי 160260
אני מעולם לא אמרתי שזה פוגם באפשרות זיוף האורגזמה.
כליל, קח מקל, קח תרמיל, בוא איתי אל הגליל, ואולי דורון ילמד משהו 160292
מילת נשים. את הפנדורה הזאת לא רציתי לפתוח למרות שהיו רגעים שזה התבקש. בשביל מה שיש לי לומר בנושא זה צריך משהו בסדר גודל של מילון לטיני, ואתה, שלא ישנת, תירדם הרבה לפני שאגיע לכדי שליש.

אתה אולי לא תאמין, אבל העסק הארוך (כנראה {?}) שתיכף אכתוב כאן, הוא התמצית שבתמצית:

א. (וזה בעיקר לדורון): את מה שיודעים כולם בחברות עולם שלישי לא ציוויליזאציוניות‏1, "שבטיות", אם תרצה, כבר מזמן ובאופן רציף, פרויד לא ידע ובחברה המערבית יודעת האקדמיה רק כך וכך שנים: הדגדגן הוא *אכן* האיבר האורגזמי בגוף האשה.
אם לזייף אז לזייף, איש/ה איש/ה עפ"י כישוריו/ריה ויצירתיותו/ה‏2 -

אבל אם מדובר בדבר האמיתי - הדגדגן הוא המפתח. (דורון, זאת לא בושה, גם אחרי שנים ארוכות אפשר עדיין לשמח קצת את הגברת גלילית, וכבר היו דברים מעולם {וכמובן אני תמיד נופלת בקטעים של ציניות, אירוניה וכיו"ב. תצחק, תצחק, גם זה בסדר. ובלבד שתחזור בתשובה, אם צריך}). (רצינית, מה לעשות, לא הולך, הקלילות)

ב. מילת נשים:

עושים אותה במקומות רבים משחשבתי (לפי הערכות, יש כיום למעלה מתשעים מיליון נשים נימולות. ברררר), מוסלמים וכל מיני דתות ומסורות.

מילת גברים נעשית פחות-או-יותר בדרך אחת, ובתוצאות דומות עד אחידות. מילת נשים זה סיפור אחר לגמרי. היא נעשית בערך בשלוש דרגות-גג מבחינת ההחמרה:

דרגה א. מילה שהיא סמלית, פחות או יותר, ובה מוסרת רק כיפת העור העוטפת שמעל לדגדגן. המילה הזו, משהחלימה, אינה מזיקה, אינה פוגעת ביכולת ההנאה המינית ולעיתים אף חושפת את הדגדגן ליתר תענוגות ביתר קלות. מילה כזו מבוצעת פה ושם גם בארץ, אם כי אין בידי נתונים לגבי ממדי התופעה. (זה נעשה בעיקר לצורך יציאת-ידי-חובה דתית)

דרגה ב. המחמירה יותר: הסרת הדגדגן כולו, הבולט כלפי חוץ ועפי"ר גם החלק החבוי בתוך הגוף. זה מחלים הרבה יותר לאט וביותר סבל. משהחלים - מקפד את היכולת האורגזמית, אם כי לא תמיד באופן מוחלט, היות והאיזור עשיר בעצבים גם שלא בתוך הדגדגן עצמו.

דרגה ג. המחמירה מכולן: הסרת הדגדגן, פנימי וחיצוני, כיפתו, חלקים ניכרים מן ה"שפתיים החיצוניות" ומן ה"שפתיים הפנימיות". בקיצור - חורבן והרס ללא הכר. מילת כזו אינה מחלימה כלל, במקרים רבים. היא גורמת לכאבים קשים למשך כל החיים, בעיקר בעמידה, לצלקות בלתי נרפאות, דימומים, פצעים מוגלתיים, ובעיקר - לסבל נורא בעת הלידה, שהיא הרי ממילא תהליך הכרוך גם כך בכאבים. אה, עוד משהו: גורמת גם סבל וכאבים בעת קיום יחסי מין. לא רק שאין אורגזמה - גם נורא נורא כואב.

ובתוך השלוש-גג האלה יש עוד הרבה דרגות ביניים, כמידת יכלתה וכישוריה של המוהלת, הכלי בו היא משתמשת (שבר זכוכית, מכסה שהוסר מפחית שימורים, סכין גילוח חלוד, סכין של ממש, רחמנא ליצלן..), ומידת ההשתוללות של הנימולה (מילת נשים אין עושין בגיל שמונה ימים אלא בערך בין הגילים שמונה - שתים עשרה)

אי לכך ובהתאם לזאת:

מובן שאין שום צורך לעשות תחרות מסוג זה, מה-יותר-אכזרי, אבל מאחר וכבר עושים אותה, את התחרות, אז מילת נשים לוקחת בהליכה.

חוץ מזה מה אתה רוצה דווקא ממני? שים לב - אני הצהרתי חזור והצהר כי לא אמול את בניי העתידיים, כי זה אכזרי ופוגע ברשות הפרט, וכי אשאיר את זה להחלטתם הם, לכשיעמדו על דעתם. וזה היה כמה שנים טובות לפני שהתפתח בעניין זה טרנד יאפי רמתשרוני ניואייג'י, או מה שזה לא יהיה. משנכנס בעלי לחיי, התברר לי באופן סופי ושאינו משתמע לשתי פנים שאצלו, אצל הבעל, אין חוכמעס, וכי מול נמול. ומלנו.

ואשר להערה הקטנה והחביבה שהערת, על כך שאני עצמי בוודאי הצלחתי לשכנע גבר להסיר עורלתו לנוחותי - נו טוף, אני מניחה שלהצליף *בי* במקום שלא היית מצליף במישהו/הי אחר/ת, זה כנראה לא רק מותר אלא אולי אפילו בגדר חובה חברתית מהנה. שיבושם (ולהגיד שקצת נפגעתי? בשביל מה להגיד, הרי זה יהיה עוד יותר כיף).

אבל אני מקווה שתישן, בלי קשר

מולי

1 זה היה נסיון (כושל, אולי), להימנע משימוש במילים מכוערות כגון "פרימיטיביות", וכולי.

2 מתברר שגם גברים מזייפים, אם כי קשה להבין בשביל מה להם. היה על זה משהו פעם ב"סיינפלד".
האם אינך לסבית? 160721
האם אינך לסבית? 160894
כבר סיפרתי למישהו באימייל, אז עכשיו גם לך, מה כבר אכפת: זה משהו בסביבות לסבית8%:הטרו92%
האם אינך לסבית יפה? 160902
מה לגבי היפה? אחוז אחד יופי?
האם אינך לסבית יפה? 160915
אחרי ריטוש הקרביים? איזה אחוז יופי כבר יכול להיות לי?

קרביים מרוטשים זה דבר יפה בעיניך?
8% לסבית? 162253
מה זה שמונה אחוז לסבית? מה זה אומר? במה זה מתבטא? את מוכנה להסביר קצת?
8% לסבית? 162257
מן הסתם, על כל 100 איש שהיא שוכבת איתם, 8 הם נשים. (-:
8% לסבית? 162294
כל הפרטנרים שלה למיטה הם גבריים רק ב8% מגופם (~15 ס"מ).
מסעותיי עם יוכי 162305
פעם הסבתי‏1 במיטתי שבמחלקת היולדות‏2 וקראתי ספר של הסופרת אריקה ג'ונג, "איך להציל את חייך במו ידייך".

הסתובבה לה אחות קטנה ומתוקה, יוכי שמה, שערותיה הצבועות (צהוב, אלא מה?) תחובות היטב מתחת לשביסה הסרוג ושלמת אחיות ארוכה לה, ארוכה יותר משלמות האחיות האחרות. יוכי, שבאה מבית שמרני מסורתי קצת-דתי, ובעלה, גם כן בעל רקע די מסורתי-דתי, עברו כשנתיים לפני כן תהליך עשיית תשובה, ונעשו כאלה מין, כאלה מין חרדים-אך-לא-מאוד.

יוכי ניגשה אלי ונטלה מידי את הספר.

"מה זה?" היא שאלה, בקול גבוה וצפצפני ומתוק, "זה על עזרה ראשונה?"

"לאאא!" צחקתי קצת, "זאת סופרת חרמנית כזאת... היא כתבה על כל מיני עניינים שהיו לה עם גברים ועם נשים... היא שכבה עם כולם..."

יוכינקה לא בדיוק *זרקה* את הספר. באמת, אי אפשר לומר שהיא *זרקה* אותו. היא רק הפרידה, מבוהלת משהו, את האצבעות האוחזות, והספר נשמט מטה. קצה אחד של הכריכה (קשה להפתיע) פגע בבטני, ברחמי המתאמץ להתכווץ‏3. דפים שלא הודבקו די הצורך עפו והתפזרו על המיטה וקצת על הרצפה.

אני עשיתי "איי" קטן (כי קצת כאב), ויוכי עשתה "יווו" גדול (גם בגלל שהכאיבה לי וגם בגלל הדפים שעפו).

גהרה יוכי מעליי, קצות ציציותיה המתוקים בוודאי, הזעירים למדי, המשוערים עד בלי די, לטפו (כנראה) מבעד שמלתה את הסדין שמעל לחלוק שמעל לכתונת ביה"ח שלבשתי.

יוכי שקדה לאסוף את הדפים ואני, שמיים רחמו, שקדתי לדגדג מתניה ועוד כמה מאזוריה, בערך מבית השחי ומטה בקו ישר, וצבטתי אותה צביטות עדינות (אולי שלוש-ארבע), ואף סטרתי רכות על ישבנה הקטן‏4, החרדי למחצה, חרד למחצה. יוכי צחקה והתפתלה מחמת הדגדוגים, וצווחה בפלצטו המתוק שלה צווחות קטנות שלפחות *לי* נשמעו כצווחות עונג פשוט ובלתי מתוסבך עד להפתיע. לשאר היולדות זה נשמע, כנראה, אחרת לגמרי. חלקן נראו דאוגות והשאר אפילו כעוסות.

אחר כך סבבה יוכי אל צידה השני של המיטה, לאסוף את הדפים שנשרו אל הרצפה, ובכך ניתנה לי ההזדמנות לדגדג ולצבוט אזוריה שעוד היו חפים מכל גילוי, פשע ורשע.

לחדר נכנסה אחות מבוגרת, נזעמת, חרדית גם היא, פחות מיוכי עפ"י אורך שמלתה, אך יותר ממנה, כנראה, במידת צדקנותה. היא נעצה בשתינו מבטים רושפים (או אולי רק דימיתי, מחמת רגשי האשמה), ואיכשהו יוכינקה שלי התנדפה משם והתאיידה אל הירח, כך נדמה היה, למספר נאה של שעות. חיפשתיה ולא מצאתיה.

כן, החויה הלסבית מסתכמת לעיתים ממש בזה, בזה בסך הכל. ולא צריך יותר, זה היה נפלא ומרגש. ובכל זאת -

למחרת בבוקר שרקתי במקלחת קטע של גרשווין‏5. מאוד אוהבת את גרשווין ותמיד שורקת. קרובי משפחה וידידים מזהים מרחוק את השריקה האופיינית, ובאותו בוקר אולי גם יוכי זיהתה. היא נכנסה אל המקלחת, הביטה בשדיי התפוחים מעודף חלב, מישמשה לי בשד הימני ואמרה שלא אזנח את הטיפול בהם, והזכירה לי שאני משתחררת והולכת הביתה בעוד כשעתיים.

נפרדנו בחיבוקים ובנשיקות. היא נשקה לי במה שנראה כתערובת תום לב וחיבה, ואני נשקתיה במשהו שאיני יודעת מהו, ואין לדעת אם יש לו שם, ואם היה לו שם, אולי הייתי מעדיפה שלא לקרוא לו בשמו. ובמשך שבועות אחר כך עוד היו לי מעט יסורי מצפון. לא בגלל שנשיקות זה רע, אלא בגלל שלא ברור מה יוכי הבינה ומה לא הבינה ועד כמה, והדברים האלה, וכל הדברים בכלל, צריכים להיעשות כשכל הצדדים מודעים ומסכימים.

הא, יוכי יוכי, לולא היה שמך כה מכוער, שם שבשום אופן לא עושה לי את זה, לו רק היה לך שם מוסיקלי יותר, ייתכן שהייתי נוטלת את התינוקת החדשה שלי בתוך הסל-קל, ואורזת *אותך* בתוך התיק עם החלוקים והמגבות, וחוטפת אותך איתי לאוסטרליה, בעקבות מלכה שפיגל האבודה, ואולי הייתי שוכחת את הדרך בחזרה. איזה מזל ששמך (האמיתי, הכל אמיתי) יוכבד. איזה שם נורא.

אני מתנצלת, אלמוני, אם הסיפור אינו מגעיל מספיק. סיפורים מעורטלים יותר אי אפשר לספר כאן, לא מתאים לרוח האייל. ותקוותי היא שזה מבהיר משהו לגבי האחוזים.

מולי.

1 לא שכבתי ולא ישבתי, הסבתי, יש שם, במיטה, חלק מתכוונן המאפשר את זה.

2 הייתי במחלקת היולדות מספר פעמים גבוה יותר מן הנתון הסטטיסטי הישראלי-חילוני-סטנדרטי, ומשם, מן המחלקות האלה, שאובות כמה מתובנותי בענייני החיים, היקום, ובייחוד הישראלים והישראליות.

3 לצעירים שעוד לא נתוודעו אל עובדות החיים: אחר הלידה הרחם אמור להתכווץ ולחזור לממדים הקרובים ככל האפשר למה שהיה לפני ההריון, והתהליך כרוך באי נוחות מסויימת משום פעולות ההתכווצות של דפנותיו.

4 למען האמת, ביחס לשאר חלקי גופה, הישבן לא היה כל כך קטן. היתה בו איזו גדלות, פיזית ואסתטית, ואולי גם רוחנית, אך הרוחנית לא עניינה אותי באותם רגעים.

5 אומרים שנשים זוכרות את כל פרטי הלידות. אני זוכרת את הקטעים ששרקתי במקלחת, את פליאתן של האחיות לשמע מנהג זה, ואת כעסה של אחות אחת, פעם, בגלל הרעש.
מסעותיי עם יוכי 162310
נראה לי יותר כמו סיפור של לסבית 4%, עפ"י ההשערה שהציצי שעיר.
תגידי, 162316
כבר שקלת בכובד ראש לעבור לאתר אחר כמו שהבטחת? אולי הגיע הזמן?
תגידי, 162318
מה יש לך נגד הפוגה אירוטית קלה מהדיונים הכבדים?
תגידי, 162329
זה לא עושה לי את זה, ואני תוהה למי כן.
למה? 162348
כתיבתה הרבה יותר משעשעת אותי מכתיבתן של כל ה''איילת מטיילת בארץ ישראל'', ניצה, סטרייט וכל הפזיזא האלה.
תגובה לא מצחיקה לסיפור לא מצחיק 162340
מה אם במקום מאושפזת היה מדובר במאושפז? גבר ששוכב לו ב-נניח- מחלקה אורטופדית, וצובט מדגדג ומוריד מכות קטנות וחביבות לאחות שבאה לטפל בו?

אם לא ידעת, מולי, קוראים לזה הטרדה מינית. ואם יוכי לא לא בדיוק הבינה את כוונתך, זה אפילו עוד יותר גרוע. ואם היא כן הבינה, גם אז הסצינות במחלקה ובמקלחת היו ממש ממש מיותרות.

ואם זה סתם סיפור שחיברת לשעשוע הקהל, ובכן, לפחות אחת מהקהל לא חשבה שזה משעשע.
תגובה לא מצחיקה לסיפור לא מצחיק 162341
לא רק את, גם אני כאן תגובה 162316
תגובה לא מצחיקה לסיפור לא מצחיק 162347
במובנים רבים את צודקת. המחשבה על גבר השוכב לו במחלקה ומטריד את האחות עלתה אף בדעתי, והדידה שינה מעיני למשך תקופה ארוכה (ולמותר לציין שאף אני, כמרבית הנשים, עברתי בעצמי מצבים כאלה, עם מטרידים גברים, הרבה יותר מפעם-פעמיים).

עם זאת, עובדה היא כי חיבה רבה שררה ביני לבין יוכי, עוד לפני הפרשייה הקצרצרה של הצביטות והסטירות, ולאחריהן. דבר זה אינו נותן להן כל לגיטימיות, אך מחבל מעט במשוואת גבר-מטריד-מינית - אשה-מטרידה-מינית, אולי.

מובן שלא את הכל הבאתי כאן. הרי האייל איננו ספר היסטוריה. רצה הגורל ופגשתי את יוכי שנתיים מאוחר יותר, בלידתי הבאה, והיו לנו כמה שיחות נפש בן הצלחנו ללבן כמה דברים. תתפלאי, אבל בסופו של דבר נתברר שעזרתי לה לחשוף כמה נקודות שפחדה לחשפן בעצמה. ושוב - מובן שגם זה אינו נותן כל לגיטימציה למעשיי.

שאלת משעשע-לא-משעשע אינה קיימת, ככל שזה נוגע לי. מבחינתי, וכשהתחלתי לתקתק על המקלדת, השאלה היחידה היתה האם אצליח להעביר את כל הסיפור על השאלות האתיות-אסתטיות שהוא מעלה, מבלי לכחד דבר, לא מעצמי ולא מעין הקורא, ובלי שום הנחות. והצלחתי.
(ובכל אלה, אגב, אין כדי לקצץ בהנאה העצומה שבמעשים הגועליים עצמם. כולנו
אנושיים, אסתי)

ואין כאן מקום לטפיחה עצמית על השכם, אבל אולי יש מקום כלשהו לסימון ''וי'', ברובריקת ''גילוי לב מלא''. ואת ה''וי'', מה לעשות, כן סימנתי, גם אם לגבייך אינו מעלה ואינו מוריד.

מובן שגילוי לב מלא-מלא-מלא היה אם הייתי מביאה כאן גם את שמי האמיתי, אך דבר זה נבצר ממני לעשותו לאו דווקא בגלל הנקודות המכוערות שבסיפור, אלא מסיבות רבות נוספות. עצם העירטול הנפשי, גם אם בשם בדוי, הוא בשבילי צעד שלפני כך-וכך זמן לא הייתי מסוגלת לעמוד בו.

ומעבר לבעיות האתיות, אני מאמינה (ואף שומעת על כך מן הפיות עצמם) כי המבוכות והתחושות המבצבצות במעשה, מופיעות אצל נשים רבות ואצל נערות רבות. אם מישהי תקרא והדבר יעזור לה להבהיר לעצמה כמה הבהרות ולפתוח כמה אשנבים לאור השמש המטהר - ובאתי על שכרי, גם מבלי לדעת על כך. ייתכן שגם לזה אין בעינייך כל משמעות, אך בעיני יש.
תגובה לא מצחיקה לסיפור לא מצחיק 162362
אוף. הפיסקה האחרונה שלך חינוכית, מצטדקת ופוריטנית - והורסת סיפור מצויין ומרגש.

לא כל דבר אפשר לבחון בסטריאוטיפים חברתיים ובהדבקת תוויות. אחרת החיים נעשים אפרוריים למדי. אבל כמובן, אני לא צריך לספר לך את זה.
תגובה לא מצחיקה לסיפור לא מצחיק 162570
הפיסקה מצטדקת - את זה הבנתי, בקוים כלליים - אבל למה "פוריטנית"? מה כאן פוריטני?
תגובה לא מצחיקה לסיפור לא מצחיק 162571
החליפי בבקשה ''פוריטנית'' ב''צדקנית'' (ואל תפספסי את המשך המשפט).
טוב. לא פספסתי. וגם אתה בחור מצויין ומרגש (-: 162578
מסעותיי עם יוכי 162366
קטע יפהפה ומרגש.
לגבי התגובות הראויות שקדמו לי: כפי שלא תמיד אנו דורשים מיצירות אומנות לעמוד בקריטריונים מוסריים מחמירים, כך לא בטוח שכדאי הדבר בכל צעד ושעל בחיים עצמם, ובמיוחד ברגעים חולפים וקסומים (כגון זה). לפעמים לוקחים סיכון מוסרי קטן, מבלי לחשוב על כללי המשחק.
מסעותיי עם יוכי 162376
החיים אנלוגיים לאומנות? ואני חשבתי שהאומנות אנלוגית לחיים.

(במסקנה אני אתך. אני גם לא חושב שכל הטרדה היא מין רוע מוסרי מוחלט).
מסעותיי עם יוכי 162377
עוד לא חשבתי על נושא זה, אך אני נוטה להסכים עמך. בבניית המשפט אליו מתייחס אתה לא התכוונתי לומר משהו על מי אנלוגי למי. פשוט על האומנות כבר כתבתי ‏1 ולכן ממנה התחלתי כ"מובנת מאליה" בשוכחי לרגע את האופן בו זה ייקרא(זה קורה לי מדי פעם). תודה על התיקון.

1 ציטוט עצמי, ללא בושה (טוב, קצת..) מתוך תגובה 89817 "מטבעה של יצירה (ובעצם של כל התרשמות וכל הצגה) שהיא מצטמצמת להיבטים מסויימים בלבד של מושאיה. באומנות, פעמים רבות אלו הם רק הרגשות המיידיים והבלתי מלוטשים הקשורים בחוויה שבאים לידי ביטוי. לא כל חוויה אנושית או תיאורה צריכים לעבור במסננת תקינות זו או אחרת."
מסעותיי עם יוכי 162472
כדאי וראוי שהאמנות תהא משוחררת מכל נחצים, ובכלל זאת אלה שאנו (בקוצר ראותנו, לעיתים קרובות) מכנים "מוסריים" - *בייחוד* אלה ה"מוסריים".

שאם לא כן, מוצאת עצמה במהרה לא עוד אמנות אלא קומיסריות.
מוסר ואומנות 162475
אני נאלץ לחלוק עלייך. הצעתי לרופף מעט את הכבלים המוסריים פה ושם נאמרה בהנחה שלא מדובר בחריגות חמורות במיוחד. שום דבר, ובפרט לא האומנות, אינו מצדיק בעיניי התרחקות משמעותית מדרך הטוב. האומנות יכולה להיות עם תכנים ערכיים ובלעדייהם, אך אומנות שלצורך עשייתה יש לבצע דברים מאוד לא מוסריים (למשל סרטי סנאף) או שיש בה, באופן ברור כדי לגרום לעשייתם של דברים כאלו, אין לה מקום בעיניי.

היכן הגבול? אני לא יודע, זה תלוי יחיד, חברה וזמן ואיני רואה גם כיצד ומדוע יש לגזור גבול זה מעקרונות על. אך המקרה אותו תיארת, ואולי גם כמה דברים "נוראים" יותר הם עדיין בגבול הנסבל, כחריגים בלבד, אך אני רואה באהלהת ‏1 האומנות דבר מסוכן.

1 כבר הכניסו את זה לעברית?
אתה פשוט צודק* 162477
* אוי, כבר אמרתי את המשפט הזה פעם, לחרדון, אא"ט, מה שלא מפחית מתקפותו כרגע.

עם הרבה דברים כבר יצא לי להתווכח, אבל לא עם סרטי סנאף. ניצחת.

1 כן, הכניסו, אבל כותבים את זה ככה: "האלהת" (ה"א קודמת לאל"ף)
האלהת 162478
תודה! מתברר שגם ביטאתי את זה לא נכון.
חוץ מזה נתפסת! עכשיו אני יודע לפחות שאינך גבר. גבר אמיתי אינו טועה לעולם.

_________________
אפופידס, 30% יותר שטויות מן המתחרים! דרוש ממוכר האנשים שלך.
האלהת 162488
מה, אתה *אמרת* לפעמים, במקומות צפופי/דלילי אוכלוסין - "אהלהת"? - שיואו, כמה חבל שלא הייתי שם, לשמוע את זה... (עכשיו הרשעות כבר משכנעת אותך סופית שאשה הנני?)

תשתדל לא לענות על זה. צריך להיות איזה גבול, לאילו רמות טפשות אפשר להוריד את האתר המסכן (ואני כבר עברתי אותו בשביל שנינו).
תקדים! 162490
המשפט האחרון שלך (כולל הסוגריים) נכון.
הומו מילא, זכותך, אבל למה אתה קורא לעצמך "ספיינס"? באיזה זכות? 163412
מולי החביבה/שובבה 162540
תישארי כאן, ותספרי מידי פעם את חוויותייך, וכל העכברושים הזעופים יקראו להם בחוריהם האפלים, בלהט, כל מלה ומלה, ואחר כך יצאו ויינשפו:
"לכי!..." אל תשימי לב. יש עכברושים אפרוריים שלא יכולים לסבול מישהו שיותר מוכשר ויותר מעניין מהם
פשוט נכון 162550
וגם ביזיתם את כבוד הרב 162577
אפופידס, 162565
מתנצלת על תגובה 162488. זה היה גועלי ומיותר.

(אני עוד חייבת לך הסבר באשר להבדלים {כפי שנראים לי} בין השקפותיך הפוליטיות לאלו של שכ"ג, אבל זה דורש חיפוש יותר יסודי ממה שאני מורגלת)
אפופידס, 162610
בוקר טוב מאמינה,
הנחתי שתגובה 162488 נאמרה בהומור. אגב, גם תגובות קשות אני נוטה לפרש כנאמרות בחיוך, או במובן חיובי כלשהו ואם לא אז בטח לכותב היה יום לא טוב או שדרכתי לו על נקודה רגישה מבלי דעת או ברשלנות וכן הלאה...‏1
ככה שזה בסדר.
לגבי שכ"ג - עזבי. אני מניח שאמרת את דברייך חצי בצחוק ועל סמך תחושה מצטברת. זה לא כזה מעניין לעשות מחקר השוואתי בינו לביני, גם אם ניתן לבטח למצוא הבדלים רבי חשיבות בין שתי דמויות "מופת" אלו. חבל על הטירחה!

1 ראי גם סעיף ג. בתגובה 79597

יום א' שמח ונהדר ושאר שבוע גם כן מעל הממוצע!
אפופידס, 162819
תגובה 162726 והלאה

תגובה 162540 (עכשיו שיחכו קצת)

I'm going to drink myself to death

(למשפט הזה טרם נמצאה מקבילה עברית ראויה)

ליל מנוחה, היה בריא

מולי
היי, אלמנה שחורה 163122
קודם הלך שכ"ג ועכשיו אפו ויהונתן אורן, שהם השניים האחרונים ששוחחו איתך ‏1, גם כן לא שומעים מהם יותר.

אשה קטלנית?

1 כן, אני עושה עלייך עבודת מחקר, עלייך ועל ידידייך. בקרוב אדע עלייך הכל. אין לי מה לעשות בחיים
היי, אלמנה שחורה 163223
לשכ''ג שלום. נראה לפני כמה דקות מתכתש עם ליכטש בדיון על השיר. אמנם שם הוא ''יהושפט ברכה-גלולה'', אבל זה הוא.
היי, אלמנה שחורה 163254
אכן, אני חי.

השיחה הידידותית שלי עם מר ליכטש אינה התכתשות. כנראה לא הבנת את המסר!

שכ"ג
מסעותיי עם יוכי 216461
שלום מולי. קוראים לי סתיו ואני תלמידת תיכון בכתה ט" ויש לי אחות שגדולה ממני בשמונה שנים ויש לה בת בת שנה ושמונה חודשים: האחיינית המדהימה שלי שקוראים לה הדר. בלידה שלה אחותי לא רצתה אפידורל ולא שום דברים אחרים כי שטפו לה את המוח עם כל מיני קורסים וספרים וכאלה. וכשהיא כבר כן רצתה אז זה היה מאוחר מידי והלידה כבר היתה קרובה וגם לא יכלו לתקוע לה את המחט כי היא כל הך השתוללה. בקיצור הלידה הזאת היתה חווייה זועתית ונוראה ומאז היא ואמא שלי כל הזמן מדברות על זה ולא מפסיקות ועכשיו היא עוד פעם בהריון ויש לה התלבטויות והיא לא יודעת מה לעשות ומרוב שהיא לא מפסיקה לדבר על זה אז גם אני כבר נורא חרדה לה למה שיקרה איתה וגם את האמת אני חרדה כבר גם לעצמי לזמן שיגיע שגם אני אצטרך להביא ילדים וחשבתי אפילו כבר לותר על חוויית האמהות והעיקר שלא יצטרך ללדת. בגלל שאת כתב שאת ילדת יותר פעמים מהנתון הישראלי הסטטיסטי אז חשבתי שבטח את תוכלי לתת לי עצה טובה בשביל אחותי מנסיונך הרב (מזל שהגעתי לאתר הזה ולספור שלך אבל לא כתבת כמה לידות עברת!!!!! למה את זה לא כתבת!!!!!).
אני מאוד אהבתי את הספור שלך למרות שבהתחלה קצת היזדעזעתי כי זה לא כל כך חנוכי אבל בכל זאת הוא משעשע אהבתי ונהנתי ואשמח לקרוא עוד ספורים פרי עטך יש לך בלוג? עוד דבר אחרון: מי זה גרשווין ששרקת קטעים שלו במקלחת? זה זמר? אם כן אז לא שמעתי עליו. תעני לי מהר בגלל החרדות שלי ותודה לך.
בברכה ממני סתיו.
מסעותיי עם יוכי 216464
זה היה הכרחי לעורר את התגובה ההיא?
מסעותיי עם עצמי 216493
יכול להיות שאחרי שהתגובה של האיילה המסולמית (תגובה 216012) לא עוררה את ההדים המצופים, נוצר צורך לנסות בכיוון אחר.
מסעותיי אתך 216508
אינני סתיו, אם זה מה שאתה מתכוון - ואני כן האיילה המוסלמית, ולא עשיתי נסיונות מיוחדים להסתיר את זה.

אין טעם לפרט איך עלתה במוחי שאלת הרעלה, שהיא בעיני שאלה מעניינת, גם אם אולי מצחיקה. ולא, לא ציפיתי להדים, רק לתשובתו של אלון, ואותה כבר קיבלתי.
מסעותיי עם יוכי 216507
הי סתיו (שם יפה),

אני עונה מהר אבל לאו דווקא למה ששאלת. לצערי אינני מתמצאת בעניינים אלה, ומעולם לא נצרכתי לתכשירי אילחוש (לידות קלות, גם זה קורה, את רואה?). נדמה לי שנקלעת אל האתר הלא נכון. ישנם בוודאי אתרים העוסקים בלעדית בנושאים אלה, ובהם תוכל אחותך (לא את!) למצוא את המידע הדרוש.

מותר לעוץ לך עצה שלא ביקשת? - עזבי את כל זה. את לא תוכלי לעזור לאחותך ואני בוודאי לא אוכל. איזה נושאים מעסיקים את בנות כיתתך? בנים? אהבות? בגדים? - אז תשתדלי גם את לעסוק בעניינים בלתי מזיקים אלו :-), וכשאחותך ואמא משוחחות - לכי למקום אחר, תכיני שיעורים או משהו. ולגבי עצמך אין לך מה לפחוד בכלל. עובדה שאמרת משהו על האפי-מה-שמו - סימן שאת יודעת שיש אפשרויות להקל, ועד שאת עצמך תלדי את ילדייך - יהיו עוד אפשרויות כאלה. אחותך סירבה להיעזר בקידמה הרפואית, אבל את לא תסרבי, נכון?

כל טוב.

נ.ב. ג'ורג' גרשווין היה מלחין, הוא נפטר בשנת 1937. מהסגנון שלך נראה לי שהוא לא יעניין אותך בשלב זה של חייך. אולי בעוד כמה שנים תשמעי את המוסיקה שלו ותיהני ממנה.

נ.ב2. אין לי בלוג.
מסעותיי עם יוכי 216510
דווקא יש סיכוי שסתיו תיהנה מחלק גדול משירי פורגי ובס, לא?
מסעותיי עם ברי... ברי... בריטני? 216513
כרגע היא מצווה לאהוב את בריטני ספירס, לא? (אבוי, אולי תיכף יתברר שהספירס כבר פינתה את מקומה לבאה בתור ושהבורות שלי היא בלתי נסלחת ובלתי חוקית)
מסעותיי עם ברי... ברי... בריטני? 216519
ככל הידוע לי כוכבה דעך קצת, אך מאידך לא קמה לה יורשת של ממש (לא ג'יי לו, לא אגילרה, לא שקירה, ולא עוד איזה שבעת-אלפים שניסו). צריך לחכות שמקס מרטין הממזר יתלבש על מישהו חדש.

ייתכן אפילו שיש בנות-תשחורת המקשיבות ל-Pink ששרה, אם אני זוכר טוב,

LA told me
You'll be a pop star
All you have to change
Is everything that you are

I'm tired of being compared
To damn Britney Spears
...

מסעותיי עם ברי... ברי... בריטני? 216891
לא יודעת. אני בגילה אהבתי גם את הלהיטים בני החלוף וגם את הביטלס, אל דמיולה וארבע העונות של צ'ייקובסקי (אם כי האחרון הוא בערך כל מה שנשאר לי ממוזיקה קלאסית).
(מסקרנות) 216895
את מתכוונת ל"עונות" (או "החודשים") של צ'ייקובסקי או ל"ארבע העונות" של ויוולדי?
(מסקרנות) 216964
לארבע העונות של ויוואלדי, כמובן.

(מה נהיה איתי? עושה רושם ששלוש מתוך ארבע תגובות של החתומה מעלה נגועות לאחרונה בליקויים עובדתיים קשים. חבל שאין spellcheck לעניינים כאלה).
מסעותיי עם ברי... ברי... בריטני? 216937
כן, כן, אני בטוחה שהטעם המוסיקלי * שלך* היה מגוון למדי באותו גיל. למעשה, אם יורשה לי, וגם אם לא יורשה לי - כשאני קוראת את כתבייך בכל מיני נושאים, כולל גם בנושאים הקשורים בחברות התרופות, מתקופת גלובס - אפילו *מהם* אני יכולה להסיק שטעמך המוסיקלי לא הסתכם בבריטני ספירסיות של אז, אל תשאלי איך.

- והוא שאמרתי לסתוונית המודאגת - אמרתי שלפי ה*סגנון* שלה - אני משערת שגרשווין לא יעניין אותה בשלב זה - לפי ה*סגנון* שלה!

אני? אה, טוב, לפי החינוך שקיבלתי בבית, לפי הורי, המוסיקה הקלאסית וחלקים מסויימים, מצומצמים, מן הג'אז, היו חוקיים, וכל השאר ומה שנותר היו "זבלללל!!!", ודין כותביהם ומבצעיהם צלייה נצחית בגיהינום, רצוי תוך השמעה רצופה של הקלאסית היותר כבדה וטורדת אזניים.

רק בייסורי מצפון קשים הגעתי ללגיטימציה של הביטלס ושות'. על לואי סאצ'מו ארמסטרונג זצוק"ל אמרה אימי שהוא "חצוצרן נהדר וזמר שהיו צריכים לאסור עליו לשיר". וכיון שהיתה בת סמכא בענייני מוסיקה, האמנתי לה. רק אחרי שנים של דם, יזע ודמעות, הודיתי ביני לביני - והרבה יותר מאוחר גם ביני לבינה - שאני אוהבת את קולו הצרוד, הנפלא.

ולעניין צ'ייקובסקי/ויוואלדי - אה, אהממ, בעצם, אשאיר את זה בינך לבין אלון. אני כאן רק בשביל הכיף :-) .
מסעותיי עם ברי... ברי... בריטני? 216965
...זהו, שמהסגנון שלה התרשמתי שאולי יש לה פוטנציאל לשמוע מוזיקה קלה של מלחינים גדולים‏1. לכל דבר יש כמה רבדים, את יודעת.

1 ואם לא פורגי ובס, אולי היא תאהב את הרגטיים של סקוט ג'ופלין? את "העוקץ"? מחול החרבות של חצ'טוריאן?‏2 את הביצועים הפופיים והרוקיים הרבים לקלאסיקות של קורט ווייל או אירווינג ברלין? אלה לחנים פופולריים לכל דבר ועניין, ואין סיבה שמישהי שהצליחה לכתוב הודעה בהירה באייל לא תוכל לאהוב אותם, גם אם הסקרנות המוזיקלית שלה לא גבוהה (השאלה היא כמובן אם מישהו טרח או יטרח להכיר לה אותם).

2 את חצ'טוריאן למשל אני לא מכירה - אלא ממחול החרבות, שהשמיעה לנו המורה למוזיקה בביה"ס, וכולם אהבו אותו עד אחד. יש גם ביצוע רוקי מסחרר, בגיטרה חשמלית, לקטע הזה (שכחתי את שם הלהקה).
אקספשנס 216966
הלהקה ההולנדית שניגנה בביצוע רוקי את מחול החרבות, ז''א.
תקליט שלהם נשדד ממני בנעורי, אשמח לשמוע אם ניתן להשיגם איפושהוא.
אקספשנס 223009
הביצוע של האקספשנס הוא לא ממש רוקי, אני חושב שהוא מתאים הרבה יותר לקטגוריה של ג'אז.

שמעתי פעם ביצוע מאוד רוקי של מחול החרבות (וגן של מעוף הדבורה של קורסקוב, לא ברור לי אם מדובר באותו מבצע אבל הם נישמעו דומה), מדובר נגינה מהירה מאוד על גיטרה חשמלית עם דיסטורשן חזק. לא יודע מי אחראי להם.

בכל אופן אמור להיות תקליט של האקספשנס איפשהו בבית או אצל ההורים, אם אתה מעוניין שלח לי דואל.
מסעותיי עם ברי... ברי... בריטני? 216973
אני בטוח שאת גם מכירה כמה קטעים מהבלט ''ספרטקוס'' של חצ'טוריאן, את רק בטח לא זוכרת שככה קוראים לזה ושהוא כתב את זה. (הייתי שורק לך את זה, אבל יש לי בעיה עם כרטיס הקול)
ספרטאקוס 217203
זה מקו אונידין?
ספרטאקוס 217225
לא יודע, לא מכיר את קו אונידין. (זה ליד קו מז'ינו?)
נדמה לי שזה שימש בתשדיר שירות לבית הספר הצבאי למקצועות ים. (יחד עם הפתיחה של הוטל קליפורניה)
ספרטאקוס 217227
ספרטאקוס 217229
בדיוק.
ספרטאקוס 217228
"קו אונידין" הייתה סדרה מפורסמת בשנות ה-‏70, שנעימת הפתיחה שלה נשמעת עד היום באחת הפרסומות לחבילות דיסקים (כלומר, זו יצירה קלאסית ששמה זרח מפרחוני, אבל כנראה הוזכר במעלה הפתיל)

ספרטאקוס 217230
השם של היצירה מופיע בכותרת של ההודעה שלך.
ספרטאקוס 217231
כן, נו... אוף... :)
כליל, קח מקל, קח תרמיל, בוא איתי אל הגליל, ואולי דורון ילמד משהו 160829
תודה מקרב לב על דאגתך למפלס השמחה בגליל.
ניסיתי לנהוג כעצתך, ולשמח קצת את הגברת הגלילית, אלא שקשה לשכנע אנשים בדברים הקשורים לאמונה, וכך, למרות אמונתך היוקדת באופטלגין, זוגתי שתחיה מעדיפה להתלות בכאב הראש.
כליל, קח מקל, קח תרמיל, בוא איתי אל הגליל, ואולי דורון ילמד משהו 160896
אז אולי תנסה קודם קצת משחק מקדים. למשל שח, דמקה, סולמות ונחשים (איך קראו לזה? סולמות ונחשים? שכחתי)
כליל, קח מקל, קח תרמיל, בוא איתי אל הגליל, ואולי דורון ילמד משהו 161114
1) הרסת לי את היום, אבל חשוב שנתונים אלו יגיעו למעריצי התרבויות "האותנטיות" וכן לרלטיביסטים.
2) אין לי מה להוסיף.
3) עדיין אין.
4) נו באמת זה כבר לא מצחיק.
כליל, קח מקל, קח תרמיל, בוא איתי אל הגליל, ואולי דורון ילמד משהו 161206
1) הרסתי. בשביל זה אני כאן. וזה כשעוד לא כתבתי הכל, השמטתי כמה דברים מדרגה ג.

4) אתה מתכוון לזה - תגובה 160829? (-:
כליל, קח מקל, קח תרמיל, בוא איתי אל הגליל, ואולי דורון ילמד משהו 161231
4) זה דווקא כן היה משעשע וטוב שדורון תפס זאת באופן זה.
כליל, קח מקל, קח תרמיל, בוא איתי אל הגליל, ואולי דורון ילמד משהו 161276
אלמלא ידעתי שאפשר לסמוך על התפיסה של דורון, הרי לא הייתי כותבת כך. חוצמזה, דורון גם גילה כאן מתישהו התמצאות בדקדוק היידי, מה שמוסיף לו אצלי עוד כמה נקודות (ואולי גם אצל שתחיה)
מה זה אלקטיבי? 515205
אני מכיר לא מעט לא נימולים שעשו צבא, ולא זכו לשום התייחסות חריגה כתוצאת עורלתם. גם איתי בטירונות היו לא יהודים, ובכלל לא הבחנתי אם הם נימולים או לא. זה לא איזור שאליו גברים נוטים להפנות את מבטם בעת שהות משותפת במקלחת.
מה זה אלקטיבי? 515204
החוויות שאתה מתאר אכן קשות מאוד, אבל הצבא האדום ככלל נודע בהיותו לא מסביר פנים לחייל, ועל אחת כמה וכמה לחיילים חדשים. גם ''רוסים טהורים'' מספרים על התעללויות שחוו שם.
מה זה אלקטיבי? 160106
אלקטיבי פרושו מבחירה. ניתוח אלקטיבי זה ניתוח רשות, בניגוד לניתוחים מצילי חיים.
מה זה אלקטיבי? 160118
תודה על ההסבר, בהתחלה חשבתי שהתכוונת לסלקטיבי
אלקטיבי לא מציל חיים? 160123
כשבני התחיל להחנק בשנתו מספר פעמים בלילה, רופאת ה אא"ג המליצה על ניתוח פוליפים "אלקטיבי" דיון 158080. אז נכון שהוא היה מתעורר במצב כזה, אבל קראתי שהחנקויות כאלה גורמות לנזק לא הפיך אם לא מטפלים בזה. אולי רופא יכול להביא את המדדים לקביעה מתי הניתוח הוא מציל חיים, מתי אלקטיבי ומתי קוסמטי.
אופס 160124
צריך להיות תגובה 158080
אופס 160126
אולי כמו שמודעת אבל למי שעודנו בחיים היא סגולה לאריכות ימים, כך קישור לדיון שטרם נכתב הוא סגולה לכך שהאייל יגיע לדיון עם אותו מספר? :-)
אופס 160130
אם אני לא אזכה, אולי נכדי יזכו.
WOW 160142
מה לדעתכם יהיה נושא המאמר בדיון 158080?
WOW 160143
צימחונות מול אכילת סלעים
WOW 160145
המלחמה בין הרובוטים הישראלים לרובוטים הפלסטינים, אלא מה?
WOW 160148
"יום הולדת 213 לאייל" עם קישור לתגובות אלה.

(בהנחת קצב ממוצע של 750 דיונים (כולל חדשות וסקרים) לשנה)
WOW 160307
אני הייתי מהמר על "תוצאות המדגם: רוב מוחלט לשמעון פרס"

בלי להתחייב לאיזה תפקיד (נשיאות המאדים?), או איזה שמעון פרס (הראשון?).
WOW 160309
סביר להניח שזה יהיה אותו הפרס שאנו מכירים היום.
גם יותר סביר להניח שזה יהיה:

"תוצאות המדגם: שוב שמעון פרס מפסיד, במספר קולות, את התפקיד הנכסף"
WOW 160320
"דובי קננגיסר, 50 שנה למותו: על העורך הראשי הראשון של האייל הקורא".

(דובי, בפרץ שגעון גדלות)
WOW 160409
"מיכאל שרון, 40 שנה למהפיכה באייל. מאמר בחמשים חלקים."
WOW 160416
''מאמר הסכמה מרתק. ליאור ודב אנשלוביץ (שהם עדיין בין החיים בגילם התלת ספרתי) מתארים את נקודת מבטם המשותפת על הסיכסוך הישראלי פלסטינאי (שאוטוטו מסתיים, כך מבטיחים, לאחר תהליך שלום ממושך)''.
WOW 160577
"איילים לא אלמוניים - מה זה בדיוק?
קשה להאמין, אך בראשית המאה היו כאלה. והרבה אפילו.
סקירה על חייזרים מופלאים אלו, שהיו בין מייסדי האייל."
WOW 160582
''סיקור קצר (מאוד) על תרומתם של האלמונים, לדיונים באייל, במהלך מאה השנים האחרונות''.
WOW 160593
"הודעת מערכת: האייל הקורא מבוטל"
"מדיניות אי השדים, לפיה תגובות הולמות נשלחות לגלות במה שזכה לכינוי "האייל הקורא" (או גם: "הארץ הישנה") בטלה ומבוטלת. כרגיל, המדיניות החדשה אינה תופסת רטרואקטיבית ומה שנשלח לאייל הקורא, ומה שנכתב שם במקור (לרוב, לפני מהפכת האלמוניים) יישאר שם, אולם כניסה לשרת האייל הקורא, הנמצא במאדים, תהיה כרוכה בתשלום.

צוות אי השדים ימשיך להסיר תגובות שאינן בעייתיות דיין מבחינה חוקית וכד', כפי שהיה נהוג באי מראשיתו, לפי הכללים המפורטים בכללי השימוש של אי השדים.

בברכה
האייל האלמוני
עורך נצחי
WOW 160589
חמס תודעתי בסיבר קונשנס
WOW 160518
"17 בפברואר 2056", מאת ד. קננגיסר (פלוס בקשה לשלוח עוד מאמרים).
WOW 160519
אוף, עם לינק זה ייצא לולאה מושלמת:תגובה 160421
WOW 160904
''עוד לא התגלתה זהותה של ברקת''
סליחה ש*אני* נדחף, 159969
לשאלת הערך הבריאותי של הברית ישנם פנים לכאן ולכאן. דיון על כך נערך, בין השאר, תחת דיונים אלו:
דיון 612
דיון 617
סליחה ש*אני* נדחף, 160077
אגב, רק כדי להבהיר - אם אתם מקבלים דוא"ל מכתובת chiefed@haayal.co.il - אתם יכולים למחוק אותו מיד. הכתובת הזו אינה בשימוש ע"י אף אחד לדוא"ל יוצא. לאחרונה אני עצמי קיבלתי דוא"ל מהכתובת הזו לעצמה (ואז זה מגיע אלי), אז אני מניח שזה די נפוץ...
סוף לסיפור 160397
למיטב זכרוני (איני בבית עתה), מה שקרה הוא שאימייל ממך, שלא יועד לי הגיע אלי. הנחתי שאני מופיע שם בשורת הCC (אני לא זוכר איך זה בעברית). באימייל היתה הפנייה למאמר של גבי טאוב בהארץ ‏1 וטענה שהוא קשור גם למשהו שכתבתי באייל. לאחר כמה זמן קראתי את המאמר ושלחתי לך את השגותיי עליו. כתוצאה מכך התחלתי לקבל אימיילים מוזרים מן המחשב שלך. אני מתנצל שוב על הטרדת הקוראים בעניין.

כן... 159628
כן גם אני מחכה להתיחסות מוזר שלא נכתב מילה על כל השינאה והאיבה של האיש בחלק הראשון
צדק פואטי? 159054
האם מי שלחם למען יהודי ברית המועצות, חשב שזה יגמר בעליה של אוכלוסיה, שהיא בעיתית, למי שמודד יהדות בפרמטרים של לאום דתי?
סעיף קטן ז' 159055
משבר לאומי-דתי כדלהלן ניתן לתיקון מהיר ע''י הסרת עורלה או הקזת דם.
סעיף קטן ז' 159180
זאת בתנאי שיוצרי המשבר מסכימים,ראה מקרה יהודי אתיופיה.
או שניתן לפי תורת כהנא לכפות את סעיף ז' על אוכלוסיות נבחרות?
נושא לסדר היום 159056
האם יש קשר בין אהבה מופרזת לקרובים לך ובין שנאה מופרזת לזר?
אני נזכר בתאורים על צורר גדול ואהבתו לכלבתו ויחסו הרגיש והעדין לאחת ממזכירותין שאיבדה את ארוסה במלחמה שהוא גרם.
או קיסר קאליגולה ויסו לאשתו ובתו.
מצד שני, לפחות כמה מן ההומאניסטים הגדולים ניחנו בציניות גדולה כלפי כל בני האדם (ברנרד שאו, מרק טווין, היינה) וחלקם אף ביחסים מקולקלים עם קרוביהם (גנדי החרים את בנו).
זוועה. נא לעבור להודעה הבאה. 159097
לקאליגולה הייתה חיבה כפולה לאשתו, שהיתה גם אחותו. את בתו הוא אכל לפני שהספיקה להוולד, אם זכרוני אינו מטעני.
זוועה. נא לעבור להודעה הבאה. 159166
צל"ש על שהצלחת להתגבר על שגיאות הדפוס שלי.
הסיפור שאתה מספר מסתמך כנראה על "אני קלאודיוס" של רוברט גרייבס שהסתמך על כתביו של היסטוריון רומי (סווטוניוס אני חושב) אך גם נטל לעצמו לא מעט חופש ספרותי. על גילוי העריות של קאליגולה עם 3 אחיותיו אכן היו שמועות כבר בזמן אמת, והם מוזכרות ע"י ההיסטוריונים הרומיים.
כוונתי היתה דוקא לאשתו החוקית של קאליגולה (קיסוניה אם איני טועה) שהיתה מבוגרת ממנו וילדה לו בת קטנה. על רקע מעשי הטרוף והסאדיזם של הקיסר כלפי כל הכפופים לו (קרי כולם), כל המקורות מציינים את יחסו העדין ואוהב של הקיסר לאשתו וביתו.
קאליגולה נשא אישה מבוגרת ממנו
זוועה. נא לעבור להודעה הבאה. 159235
את השמועה על ה-fetuvorism שלו אינני זוכר היכן שמעתי. די בטוח שלא ב"אני קלאודיוס." אולי בשיעור היסטוריה ביסודי?
זוועה. נא לעבור להודעה הבאה. 159283
אם בזוועות עסקינן, ובקשר ל-fetuvorism, על נירון קיסר היתה שמועה שהוא הורה להרוג את אמו אגריפינה (זו אינה שמועה, זו עובדה) וצווה לבתר את הגופה כיון שרצה לראות מהיכן בא.
Kahane's love for all jews 159057
Hi Niza,

Given what you describe as Kahane's legacy, what do you have to say about several cases in which settlers shot at, hit, or otherwise used violence, against jewish peace activists.
(Cases that I recall include the "Masic Zeitim" and Avri Ran hitting an Israeli peace activist with his gun)

Kahane's love for all jews 159116
הרב כהנא התנגד לאלימות נגד יהודים (אם כי הוא לא חסך את שבט לשונו מאחדים מהם). אני זוכרת שבארוחת שבת אחת הוא הראה לנו כותרת של עיתון שאמרה בערך "כהנא : נטפל בערבים ואחר כך בשמאלנים" הוא אמר בציניות "אני רגיל שמעוותים את דברי, אבל להמציא דברים מאפס, זה קורה רק בעתונות הישראלית"
נופת צופים 159120
אם ככה אז נירגעתי. הרב כהנא תמך באלימות רק נגד גויים. פשוט צדיק הדור.
נופת צופים 159128
נו באמת.
הרב כהנא היה רק בעד אלימות היכולה להציל את בני עמו. זה הרבה יותר טוב מאלו המוכנים לראות את אחיהם נהרגים ולא לעשות כלום עם זה, כי ''זה יוציא לנו שם רע'' או יפריע את מנוחת השכנים (ומנוחתם הם....).
הרי יהודי רוסיה נאנקו שנים תחת הדיכוי הסובייטי, ומדינת ישראל הריבונית, המייצגת את העם היהודי, לא עשתה משהו אפקטיבי כדי לשחררם משם. כולם הסתפקו בדיבורים מנומסים ודיפלומטיים,ומחאות שיגרתיות ומשלוח סידורים ומצות לפסח, כדי לא לקלקל את היחסים עם רוסיה הגדולה, ושילכו היהודים לעזאזל.
נופת צופים 159135
כל הגזענים בכל הדורות היו "רק" בעד אלימות היכולה, לדעתם, להציל את עמם. זוכרת את "הכה ביהודים והצל את רוסיה"?

בואי לא נשכח שכהנא הטיף לשלילת זכויות האזרח של "גויים" אפילו אם יקבלו על עצמם שלא להיות "סכנה" ל"בני העם שלו". אמונתו שה"גויים" ראויים ליחס נחות לא היתה תלויה כלל בהתנהגותם. ה"סכסוך ביננו לבין האומה הערבית" היה לכהנא כר נוח לגיוס תומכים ברעיונותיו על עליונות הגזע, אבל גישתו הגזענית היתה בלתי תלויה בסכסוך.
נופת צופים 159137
למיטב ידיעתי, כהנא הי"ד לא צידד בשלילת "זכויות האזרח" של הלא-יהודים בישראל אלא בשלילת *אזרחותם* בלבד.
וההבדל בין השניים ברור לך, כך אני מקווה, וגדול מאד.
נופת צופים 159139
למען האמת, גודל ההבדל בין השניים לא ברור לי כלל וכלל. אנא האירי את עיני.
נופת צופים 159141
כמדומני שיש טעם לדבר על גודל ההבדל רק אם ההבדל ברור לך. האמנם כך?
נופת צופים 159143
''זכויות האזרח'' הן הזכויות המוקנות לאזרח באשר הוא אזרח. ללא אזרחות אין זכויות אזרח. שלילת האזרחות היא מאליה שלילת זכויות האזרח.

אני מניח שאת מבינה את זכויות האזרח באופן אחר אם את רואה הבדל. אנא האירי את עיני.
בין ''זכויות אזרח'' ל''אזרחות'' 159150
הנחתי שיש לך בעייה, ונראה לי שצדקתי.
ובכן, ברוב המדינות בעולם קיימים "מעמדות" שונים של בני אדם המתגוררים בתחומי המדינה. בישראל מוכרים מעמדות אלה (מן הקל לכבד): "תייר", "תושב ארעי", "תושב קבע" ו"אזרח" וחלוקה שו של ה"מעמדות" די נפוצה בעולם כולו.
כל המדינות בעולם מקנות לכל "מעמד" זכויות שונות (המכונות, בטעות לדעתי, "זכויות אזרח", משום שראוי לכנותן לדעתי "זכויות אדם"). ויש להניח, כי יש הבדלים ב"סל" הזכויות שמעניקה כל מדינה לכל "מעמד" בהתאם לחוקיה הפנימיים של כל מדינה ומדינה.
למיטב ידיעתי, הזכות לבחור ולהיבחר לפרלמנט ולשלטון המקומי והזכות לכהן כשר בממשלה או למלא תפקיד בכיר בשירות הציבורי מוגבלות ברוב המדינות ל"אזרח" בלבד.

ועתה, לאחר שההבדל בין "זכויות אזרח" ובין "אזרחות" ברור, יש לקוות, אשיב לך לעניין *גודל* ההבדל.

ובכן, גודל ההבדל בישראל בין "זכויות אזרח" ובין "אזרחות" (הרצוי, לדעתי, ונדמה לי שהוא גם המצוי) הוא כגודל ההבדל, למשל, שבין היותה של מדינת ישראל "מדינת כל אזרחיה" או מדינה דו-לאומית ובין היותה "מדינת היהודים" או בעלת צביון יהודי.
וזו אחת התשובות הבודדות למה שמכונה "הבעייה הדמוגרפית" בישראל.
אגב, יש לך תשובה טובה יותר לבעייה זו?
הטעות כאן היא דווקא שלך 159154
כל המדינות בעולם מעניקות לכל מעמד זכויות שונות, עד כאן נכון, אבל, לזכויות שניתנות לכל המעמדות קוראים ''זכויות אדם'', ''זכויות אזרח'' הן רק הזכויות שניתנות לאזרחים (כמו הזכות לבחור ולהיבחר), ומן הסתם, זכויות האזרח כוללות בתוכן את זכויות האדם.
לא נראה לי 159157
אם *לכך* כיוון רן מלוס אנג'לס כשטען בראש הפתיל, כי הרב כהנא זצ"ל ביקש לשלול מלא-יהודים את "זכויות האזרח" - אזי מדובר בסתם סמנטיקה.
(ואם לכך הוא כיוון באמת, צריך היה לצפות שהשיח בינינו לא היה מתפתח כפי שהתפתח)

רן, האם תוכל להבהיר את טענתך?
אילו זכויות בדיוק ביקש כהנא זצ"ל לשלול מהלא-יהודים בישראל?
ולי דווקא כן 159158
מקריאה נוספת של תגובה 159143 מתקבל הרושם ש:

א. רן פירש את המושג "זכויות אזרח" כמוך, אבל לא ידע מה פירוש המילה אזרחות. משמע, את צודקת ורן אוויל.

ב. רן פירש את המושג "זכויות אזרח" כמוני, ואת לא הבנת את כונתו. משמע, שניכם נבונים, ויש כאן אי הבנה סמנטית פשוטה.

אני צריך להסביר למה ב. סביר יותר?
תושב זמני, תושב קבע, אזרח 159156
ההבדל בין קיום מעמדות אלה במדינות שונות (כולל ישראל) לבין מה שאת מציעה הוא- שבמצב הקיים "תושב זמני" ו"תושב קבע" מוענקים ל/מהגרים/, שאולי יישארו במעמד זה ואולי יתקדמו משם ל"אזרח". [אגב, בישראל "תושב קבע" אמנם אינו מצביע בבחירות לכנסת, אך יכול להצביע בבחירות המקומיות].
מה שאת מציעה זה לתת מעמד של "תושב קבע" לאנשים ש/נולדו/ כאן, ולהשאיר אותם במעמד זה לכל חייהם.
אני לא מכירה פיתרון כזה בשום מקום בעולם המערבי. חוץ מבגרמניה, שבה ילדי מהגרים, גם אם נולדו בגרמניה, אינם זוכים לאזרחות. אבל גם בארץ זו אין מצב שבו אנשים שגרים באותה ארץ מדורי דורות הם רק "תושבי קבע".
תושב זמני, תושב קבע, אזרח 159160
אילו דעתי הייתה נשמעת:
בעדיפות ראשונה - להעביר את כל ערביי ישראל, כמו את ערביי יו"ש וחבל עזה, למדינה הקיימת כיום בעבר הירדן המזרחי והקרויה ירדן.
בעדיפות שנייה (באין אפשרות לראשונה) - להעניק לערביי ישראל מעמד של תושב *זמני*, הכולל סל זכויות מוגבל לכאלה, שיאפשרו להם להתקיים באופן בסיסי בלבד (במגמה לעוד אותם להגר מארצנו).
בעדיפות שלישית (באין אפשרות לראשונה ולשנייה) - להעניק להם מעמד של תושב *קבע*, שיהיה רחב (בלית ברירה) מזה של תושב ארעי אך יהיה צר מזה של תושב קבע כיום.

ולגבי ההשוואה הבלתי נמנעת למדינות אחרות בעולם (לעתים היא נעשית ע"י שמאלנים/עוכרי ישראל אל הנאצים יש"ו) - ההשוואה אינה מתאימה ואינה נכונה ברוב המקרים, משום שה"מקרה" של מדינת ישראל הינו חריג ושונה מאד.
אכן ה''מקרה'' של מדינת ישראל הינו חריג ושונה מאד, 159162
שהרי רק במדינת ישראל *אנחנו* חיים, וזאת המדינה שלנו, בעוד בשאר העולם כולו חיים *אחרים*, ואלו מדינות לא לנו.
אכן ה''מקרה'' של מדינת ישראל הינו חריג ושונה מאד, 159173
זה טעם אחד, ואפשר לחשוב על טעמים נוספים:
למשל, שאנו - היהודים - ממוקמים בלב ים ערבי, הסבור שגזלנו את מדינתו ושהיה שמח אילו היינו מתאדים.
למשל, ש- 20% מאוכלוסיית ישראל הינם ערבים, המזדהים את התפיסה הנ"ל של אחיהם במרחבי הים הערבי המקיף אותנו.
למשל, שהשונות בינינו ובין שכננו (דת, לאום, תרבות, שפה)גדולה בהרבה מאותה שונות בין מדינות אחרות בעולם.
למשל, שקיימת תופעה, הקרויה אנטישמיות, אשר מזינה שנאה עיוורת של רבים בעולם הנוצרי כלפי היהודים באשר הם.
ואפשר למנות עמים רבים נוספים, אבל עייפתי.

אתה באמת לא רואה את המיוחדות והחריגות של מדינת היהודים היחידה בעולם?
תושב זמני, תושב קבע, אזרח 159230
לגישתך יש הבדל גדול בין שלילת זכויות אזרח לשלילת זכויות אדם. למרות שלא נאמר במפורש, הפגיעה מהסוג הראשון אינה גדולה כל כך (האם אני טועה?).
אבל, מאידך, סל הזכויות המצומצם (כ"תושב זמני") אמור לאפשר להם להתקיים "באופן בסיסי בלבד".
מזל שזו לא פגיעה חמורה באמת...
תושב זמני, תושב קבע, אזרח 159281
ההבדל הגדול נובע בעיקרו מהזכות להשפיע. זה, בערך, כמו ההבדל בין זכות בעלות ובין זכות שכירות או שאילה.
ומי שסבור, כמוני, שארץ ישראל שייכת - וצריכה להיות שייכת גם בעתיד - ליהודים (ועוד לא דיברנו מיהם אותם *יהודים*), חייב לתמוך בביטול האזרחות למי שאינם יהודים (או לפחות להציע פתרון אחר).

ולא שמעתי מאף לא אחד מכם כיצד, לדעתו, יש להתמודד עם מה שקרוי "הבעייה הדמוגרפית" או, בנוסח גס לטעמי, "הרחם של האשה הערבייה".
בססמאות 159282
שני מדינות לשני עמים
בססמאות 159288
מי הן אותן שתי המדינות ומי הם אותם שני העמים?
בססמאות 159298
הסרבים והבוסנים
ידעתי שאנחנו מדברים על דברים שונים 159312
למה 159321
את מתנגדת לפתרונות הסרבים היצרתיים?
משום שאתה מתאר מציאות שגויה 159454
האמת היא, שהקמת מדינה פלשתינאית בשטחי יו"ש פירושה, למעשה:
א. שתי מדינות פלשתינאיות (ירדן, שבה 75% מהתושבים הינם פלשתינאים, ופלשתין החדשה).
ב. הפיכת ישראל, בפועל, למדינה דו-לאומית בישראל (שכ- 20% מתושביה הינם כיום פלשתינאים וצפוי - אם לא ייעשה משהו - שהם יהפכו לרוב תוך זמן לא רב יחסית).

ואסור לשכוח, שרוב הציבור בעולם הערבי בכללותו סבור, שישראל הינה גורם זר שגזל את אדמתם והיה רוצה מאד בהיכחדותה של מדינת ישראל.
לא נראה שינוי בתפיסה זו ויש לכך משמעות עצומה לעצם קיומה של ישראל.
קצת עובדות על המציאות 159530
לידיעתך ישראל היא כבר 35 שנה מדינה דו לאומית.יהודית פלסטינאית.
מ46' ירדן היא מדינה ירדנית.ששולט בית מלוכה האשמי.ותושביה הפלסטניאים הם בעלי זכויות אזרחות ככל אזרחי המדינה האחרים.

רוב הציבור הערבי לא יזיז אצבע למען הסכסוך הערבי ישראלי.
קצת עובדות על המציאות 159552
הצדק עמך, אך במידת-מה בלבד.
עדיין קשה לדבר על מדינה דו-לאומית במלוא המובן, וראיה לכך היא הסברה, שקשה להאמין כי ימונה, כיום, רמטכ"ל ערבי (ואפילו לא דרוזי) או שייבחר, כיום, ראש ממשלה ערבי (או אפילו דרוזי).
אבל, כפי שכהנא זצ"ל ורבים אחרים מתריעים מזה זמן רב - אם לא ייעשה שינוי במשטרנו, ומהר - ישראל תחדול להיות מדינת היהודים *לפי כל הגדרה ומבחן* ובמקרה *הטוב* תהפוך למדינה דו-לאומית ממש.

ומצערת מאד העובדה, שרבים מהיהודים בארץ ובעולם שכחו כל כך מהר את לקחי ההסטוריה, שאינם יורדים לסוף משמעות הדבר ולכן אינם "מתרגשים" ממציאות כזו.
קצת עובדות על המציאות 159632
למה מדינה דו לאומית,צריכה להבטיח שויון בין בני אדם.ימשיכו הגויים בה לחיות חיי ''עבדות'' כפי שהם כבר חיים בדור האחרון.
אנו כבר חיים מזמן את חזונו של כהנא.רק מה היהודים כאן, לא מספיק יהודים לפי כל הגדרה ומבחן.אבל ברוח אהבת ישראל,גם יומם יגיע.
קצת עובדות על המציאות 159641
האם הקושי להאמין כי ימונה רמטכ"ל דרוזי הוא משהו שצריך לקבלו כנתון, או חולשה חברתית?

קודם כל, בואו נעשה קצת סדר. לא דין ערבי מוסלמי כדין דרוזי.

במדינה המפלה את ערביי ישראל ואת הדרוזים ומתייחסת אליהם כאל אזרחים סוג ב', אופציית הקידום וההצלחה היחידות של הציבור הדרוזי היא דרך מוסדות היררכיים כמו צה"ל, משטרת ישראל ושב"ס, שם הם עושים עבודה מצויינת ומנסים להתגבר על הקיפוח המובנה - והפסול, לדעתי - בחברה הישראלית.

מובן שישנם דרוזים - תושבי רמת הגולן, למשל, ואחרים שהם תושבה הקו הירוק - שהמוטיבציה שלהם לשירות פוחתת בשנים האחרונות. האם באמת אפשר להאשים אותם בכך?

לסיכום - נכון, לא בטוח שהתנאים בשלים למינויו של רמטכ"ל דרוזי. ואני אומרת, עובדה זו היא תעודת עניות לצה"ל ולתפיסת העולם של החברה הישראלית.

לגבי ערבים מוסלמים תושבי ישראל, אלה אינם מגוייסים, והסיבות לכך ברורות. לאנשים אלה אין אפילו האופציה לשפר את מצבם דרך מסגרות היררכיות בטחוניות. ואיני באה אליהם בשום טענה בשל אי רצונם של רובם להתגייס. מדוע להעמיד אדם בקונפליקט מצפוני וחברתי חמור? יתר על כן, במהלך שירותי הצבאי ייצגתי מספר לקוחות מוסלמים שספגו עלבונות, איומים ואף אלימות פיסית שסיכנה את חייהם בשל התנדבותם לשירות בצה"ל. זה מצב מורכב, וצורמת לי (כמו הרבה דברים אחרים בדיון הזה) ההתייחסות הפשטנית לגיוס ולהפליית ערבים כאילו "ככה זה" ו"משמיים היא". ‏1

ואם כבר מדברים - אולי לגבי הדרוזים אפשר לדבר (הגם שבשפה רפה) על מניעה בטחונית (ועל ערבים מוסלמים בוודאי), אבל היכן השופט הערבי בבית המשפט העליון שכה דובר בו? ואולי נוכחות מוגברת של אישים דרוזים, נוצרים ומוסלמים במערכת המשפט שלנו תשים קץ להפלייתם של ערבים כנאשמים בבתי המשפט הישראלים?

1 אגב, נראה לי מאוד הרעיון לחייב את כל אזרחי ישראל ותושביה שאינם משרתים בצה"ל, מסיבות שונות, בשירות לאומי בקהילה. במיוחד בקהילה שלהם. אולי בזמנים אחרים, פחות מיליטנטיים, תהיה חובת השירות הלאומי החובה המרכזית במדינת ישראל, והצבא יהיה קטן ומקצועי.
היום אחמד. יוסי, אולי מחר גם אתה. 159289
למה תמיד כשמישהו מציע לשלול את האזרחות מהלא יהודים (וכמובן בד"כ מוסיף בדרך אגביות ש"עוד לא דיברנו מיהם אותם *יהודים*") אני מרגיש שגם אני עומד בתור לשלילת האזרחות, למרות שאני גם יהודי בעיני עצמי?
אם זה הולך כמו ברווז ונשמע כמו ברווז 159290
הסיבה שאתה מרגיש שגם אתה עומד בתור לשלילת האזרחות היא שגם אתה עומד בתור לשלילת האזרחות
כמובן. 159292
זו היתה תמימות רטורית.
היום אחמד. יוסי, אולי מחר גם אתה. 159297
אולי משום שיש לך ספק ביהדותך?
ואולי משום שיש לך ספק ברצונך להיות יהודי?
מי יודע ...
אבל, לפי תפיסתי (ראה להלן בעניין המסה הקריטית), יש להקל בהגדרת "יהודי" (כדי להגדיל ככל הפאשר את מספר היהודים בתחומי ישראל), ולכן אל לך לחשוש.
היום אחמד. יוסי, אולי מחר גם אתה. 159302
אה, אם ככה אז אני לגמרי בעד ההצעה שלך. הרי הצעתי להקלת התנאים לקבלת תואר "יהודי" לצרכי קבלת אזרחות:
1. כל מי שמחזיק באזרחות ישראלית כיום
2. כל מי שנולד בארץ לאזרח ישראלי
3. כל מי שנולד בחו"ל לאזרח ישראלי והיגר לישראל לפני שמלאו לו 18
4. כל מי שנולד בחו"ל לאזרח ישראלי בשליחות מדינת ישראל
5. כל מי שנולד בחו"ל לאזרח ישראלי ועומד בתנאים המפורטים בסעיף 8 סעיף קטן א', ג' ו-ד'
6. כל מי שנולד בארץ לתושב הארץ שלא התאזרח ובילה לפחות 10 מבין 16 שנותיו הראשונות בישראל
7. כל קטין שלפחות אחד מהוריו או אפורופסיו החוקיים התאזרח בישראל
8. כל מי שמבקש לקבל אזרחות ישראלית ויעמוד בסדרת תנאים כדלהלן:
א. אינו בעל עבר פלילי.
ב. הוא בעל השכלה ו/או ניסיון מקצועי לפי נוסחא שתקבע בתקנות.
ג. מתחייב לשמור אמונים למדינה, לקבל עליו את כל החובות של אזרח במדינה כולל שירות בצה"ל.
ד. יעמוד במבחן התאזרחות בו ידרש להפגין ידע בהיסטוריה, גיאוגרפיה ופוליטיקה של מדינת ישראל.

ובלצ"ג.

(דובי, מתעניין בתנאי ההגירה לקנדה ומושפע)
האם בתנאי ההגירה לקנדה 159309
מופיע התנאי 'כולל שירות בצבא הקנדי?'
האם בתנאי ההגירה לקנדה 159317
לא, אבל יש להם רשימת חובות. בקנדה אין גיוס חובה לצבא. חוץ מזה, התנאים שלי ממש לא הולכים אחד לאחד לפי התנאים של הקנדים.
לפרופילניקים יש כניסה למדינה שלך? 159557
לפרופילניקים יש כניסה למדינה שלך? 159574
עד כמה שידוע לי, במדינה של דובי אסורה הכניסה גם למרבית האתיופים, ליהודים קשישים, למרבית היהודים שהינם חולים כרוניים, ליהודים חסרי השכלה ועוד.
אני טועה, דובי?
מכל מקום, השקפה כזו מזכירה לי משטר שאינו חביב עליי במיוחד.
לפרופילניקים יש כניסה למדינה שלך? 159586
את לא בדיוק זו שרשאית לדון אותו...
לפרופילניקים יש כניסה למדינה שלך? 159591
וכל כך למה?
לפרופילניקים יש כניסה למדינה שלך? 159592
כי עד כמה שאני מתנגד למשטר כמו שייחסת לו, גם משטרך חשוך למדי, ואני לא מבדיל בין חושך לחושך.

שבת שלום.
לפרופילניקים יש כניסה למדינה שלך? 159659
כן, המקום הזה מזכיר מקומות חשוכים כמו קנדה וארה''ב - שניים מיעדי ההגירה הגדולים בעולם.
זאת, כמובן, לעומת ההשקפה שלך שתולה את ההגירה במאפיינים ליברליים כמו נכונות להרוג ערבים, השקפה דתית, נכונות לשלול זכויות על בסיס דתי ולאומי ושאר דברים שלקוחים הישר מהמתוקנות שבמדינות העולם....

יהודים קשישים שאינם נרדפים על ידי המשטר בו הם חיים, מקומם אינו בישראל. בניגוד לדעה הרווחת, ישראל אינה בית קברות אחד גדול, ובקושי יש לנו מקום לשכן את מתינו שלנו - לא כל שכן את מתיו של העולם היהודי כולו.
כנ''ל לגבי חולים כרוניים - אנחנו לא לשכת הסעד של העולם. אם תרצי (למרות שלא מנית אותם), גם יהודים שהואשמו בפלילים לא צריכים להכנס לכאן. אנחנו לא מקלט לפושעים.
יהודים חסרי השכלה אך עם פוטנציאל, נסיון מקצועי כלשהו ונכונות לשיפור עצמי, כמו גויים עם נתונים דומים, יכולים לקבל מעמד של תושבות קבע שיאפשר להם להתאזרח כעבור כמה שנים אם יוכיחו את יכולתם להוות גורם חיובי בכלכלה או בתרבות (כולל אקדמיה).

לכל זה צריך להוסיף, כמובן, את העדיפות במתן תושבות קבע ליהודים שנרדפו על ידי המשטר במדינת מוצאם. אני חושב שזה נכון לסייע ליהודים שכאלו גם אם אינם עומדים בקריטריונים הרגילים. אין סיבה לסייע לכל יהודי בארה''ב רק בגלל שבא לו להתפגר בארץ הקודש.
לפרופילניקים יש כניסה למדינה שלך? 159655
כן.
יהודי אחד פחות 159344
יום אחרי את ושותפייך לרעיון תיישמו את הרעיונות שלכם, דובי יתפלא לשמוע נקישות עזות על דלת ביתו בקנדה, וכשיפתח יגלה שם שוטה אחד עם מזוודות שתיים שיבוא להתארח לכמה ימים עד שימצא דירה אחרת (עד ש*דובי* ימצא כזאת, אני כבר אשאר שם).

Mispar_Yehudim--
עוד יהודי אחד פחות 159348
אל תשכח לשלוח לי כרטיס טיסה עשרוני, אחרי שאתם מסתדרים.

While (Yehoodim_normalim>=0 && Makom==Israel) Mispar_Yehudim--;

יהודי אחד פחות 159389
מישהו יכול להזכיר לי מי אמר על מי "נפולת של נמושות" ולהסביר לי באיזה הקשר נאמרו הדברים?
יהודי אחד פחות 159393
יצחק רבין (ז"ל) על ישראלים שירדו מהארץ, איפשהו בסוף שנות השבעים. הקשר מדויק? לא זוכרת.
יהודי אחד פחות 159402
אה, רגע, זו היתה שאלה צינית, נכון? תמיד אני מבינה מאוחד מדי. וזה עוד נוגע לשכ"ג. בדיוק מה שחסר לי עכשיו.

אז ברצינות - הכינוי הזה מזמן לא תופס.
יהודי אחד פחות 159412
תודה לך, ברקת אחותי התמימה משהו.
:)
ומעניין מדוע ירידה מן הארץ אינה מביישת כיום (ויש אומרים שהיא אפילו סיבה לגאווה)?
יהודי אחד פחות 159413
היא אפילו סיבה למצעד גאווה!
יהודי אחד פחות 159416
כן, גאווה. מן סימן להצלחה.
''כך'', מכל מקום, אומרות השמועות הזדוניות.
יהודי אחד פחות 159424
אולי כי פעם אזרחות וחיים במדינת ישראל היו משהו שאפשר וצריך להתגאות בו. כרגע הם על תקן עובדה מביכה שאפשר וצריך לפטור בחיוך מתנצל. אם נלך בדרך שאת מציעה, תוך כמה שנים זה כבר יהיה כתם מעיק בעברי שאנסה לכפר עליו ולהנצל עליו בפני כל מי שידע על מוצאי במילים ''זה לא תמיד היה ככה שם. פעם היינו דמוקרטיה נאורה למדי''.