יש ורן אחר 2287
במלאת מאה שנה למותו של ז'ול ורן, מבט אל ספר פחות ידוע שלו - ''הפוך על פיו'' - החושף אצלו פנים אחרות.
כריכת הספר (בצרפתית)
ז'ול ורן, שהלך לעולמו היום לפני מאה שנה, הוא אחד הסופרים האהובים ביותר לבני הנעורים מאז ועד היום. הוא ידוע לכולם כסוכן נסיעות נלהב של מסעות אקזוטיים - מעל אפריקה בכדור פורח, ברפסודה אל לב האמזונס, ואפילו אל לב האדמה. הוא ידוע אפילו יותר כאחד ממבשרי סוגת המדע הבדיוני, בשלבו בספריו טכנולוגיות חדשניות ועתידניות. כך הוא מפורסם כאיש שחזה את הצוללת (למעשה כבר היתה לפניו), את ההליקופטר, ואת השימוש הנרחב בחשמל.

וכמובן, השילוב המוחץ של מסעות אקזוטיים וטכנולוגיה מתקדמת: המסע לירח. שניים מספריו המוקדמים של ורן, והידועים ביותר, "מהארץ לירח" (1865) ו"מסביב לירח" (1870), מספרים על המבצע של ותיקי מועדון התותחנים של בולטימור, הלא הם המפי ברביקן וסרן ניקול, שבנו תותח גדול במיוחד, ירו עצמם בפגז אל הירח, ושבו בשלום לבסיסם; ועל חברם המתמטיקאי המהולל ג'. ת. מסטוֹן, שחישוביו אפשרו את המסע.

לא רבים מכירים את הספר שכתב ורן 19 שנה מאוחר יותר, שחזר אל אותה חבורה: "הפוך על פיו" (במקור: Sans dessus dessous). שוב מדובר במבצע טכנולוגי מצית דמיון: שלושת החברים, זקנים בעשרים שנה ועדיין ששים אלי הרפתקה, יבנו הפעם תותח עוד יותר גדול, ויירו פגז עוד יותר גדול. לא אל יעד מוגדר; המטרה הפעם היא ההדף. המיקום וזווית הירי הם כאלה שיגרמו - כך הבטיח מסטון - לכדור הארץ לשנות את ציר הסיבוב שלו, כך שיהיה ניצב למישור התנועה של הארץ סביב השמש. התוצאה: האזור הארקטי ינדוד דרומה, הקרחונים שבו יימסו, ויחשפו את מצבורי הפחם שיש מתחתם, בגין היערות הקדמונים (מה לעשות, גם לנביאים מוצלחים מותר לפקשש...).

זהו האינטרס המסחרי שבשמו יצאו התותחנים למבצע, לאחר שרכשו את קרקעות אזור הקוטב. אבל החזון האמיתי גדול בהרבה: עונות השנה יתבטלו. הארצות הקרות יהיו קרות כל השנה, והחמות יהיו חמות כל השנה. כל אדם יוכל לבחור לעצמו את האקלים המועדף עליו, לא תהיה בצורת ולא סופות, ובאה רווחה לעולם.

עד כה, זהו ז'ול ורן המוכר לכולם: נביא טכנולוגיה, רומנטיקן־מעריץ של המודרנה. אבל לא בספר זה. כאן, הכל משתבש. החזון הנלהב הופך לאימת תושבי העולם כולו, כאשר מתברר שהדרך לגן העדן האקלימי כרוכה בזעזוע שיחולל רעידות אדמה, יציף ערי חוף, יעלה ערים אחרות לגבהים בלתי־נסבלים, ובקצרה - ישמיד מיליונים (ודווקא כאן נראה שוורן, בכהונתו כנביא, עלה על משהו...). אז מתפתח מירוץ נגד השעון של העולם השפוי נגד חבורת המדענים־יזמים המטורפים. את הסוף לא נגלה כאן, אבל נאמר שגם הוא ברוח מנוגדת למה שאנו רגילים לקשר לז'ול ורן.

זוהי, כמובן, נימה שמתיישבת היטב עם הלך־רוח דומיננטי בעולם בעשורים האחרונים: המדע והטכנולוגיה כאיום, במיוחד כאשר התפתחויות לא־מבוקרות שלהם משתלבות באינטרסים מסחריים, ומאיימות על שלום העולם – אפקט החממה, הנדסה גנטית, בינה מלאכותית.

כריכת מהדורה אחרת

אבל ספר זה לא שייך לז'אנר האימה והדיסטופיה, נוסח "פרנקנשטיין" או "עולם חדש ומופלא". מדובר בספר קומי. אווירת ההיסטריה בעולם, הגם שהיא מנומקת היטב מבחינה עלילתית, מתוארת באופן מצחיק יותר ממפחיד - ללא ספק בכוונה. הספר כולו גדוש במגוון בדיחות ושעשועים. לעתים הפרספקטיבה של תחילת המאה ה-‏21 רק מגדילה את האפקט הקומי. כך בפתיחת הספר:

- אם כן סבור אתה, אדון מסטון, שהנשים אינן מסוגלות לעשות דבר לקידומם של המדעים הנסיוניים והמתמטיים?

- לצערי הרב, מיסיס סקורביט, שומה עלי לאשר זאת, - השיב ג'. ת. מסטון. - אמנם גם בקרב הנשים מצויים כוחות מתמטיקאיים מצוינים, בנקודה זו מוכן אני להסכים לדעתך בלב שלם, אך ברוב המקרים הרי מבנה־המוח אצל נשים הוא כזה, שבשום פנים ואופן לא יצלח להתחרות עם מוחו של ארכימדס ומכל שכן - של ניוטון.

- אוֹה, מיסטר מסטון, ירשה־נא לי להביע בשם כל המין שלנו...

- והוא המין החלש, והרי דוקא משום כך חלש הוא, מיסיס סקורביט, על שאין הוא מסוגל לעסוק בעניינים מופשטים...

- משמע, שעלי להסיק מכאן, כי לדעתך, מיסטר מסטון, אין אף אישה אחת, אשר אילו ראתה תפוח בנפילתו, לא היתה יכולה לגלות אותו חוק מפורסם על כוח משיכת הארץ, כפי שעשה זאת המלומד האנגלי המפורסם בסוף המאה השבע־עשרה?

- אישה, כי תראה תפוח, ואפילו לא בשעת נפילתו, הרי היא מחליטה מייד, כי מוטב לה לאוכלו... וכלום לא כן נהגה בתפוח חווה, אם כל חי?

ורן מפגין בספר מינונים גבוהים של סרקאזם ומיזנתרופיה. אין בספר דמויות הרואיות; פרט לחבורת היזמים האובססיביים, רוב דמויות המשנה מגוחכות - החל ממיסיס סקורביט, האלמנה העשירה המאוהבת בסתר במתמטיקאי, דרך נציגי המדינות המשתתפות במכירה הפומבית של אזור הקוטב (שיאו הקומי של הספר), וכלה ברודן אפריקאי מושחת. רק דמות משנה אחת מפגינה קור רוח - צרפתי, במקרה...

אולם החץ השנון ביותר בספר, והמפתיע ביותר (לפחות במבט מהיום), מופנה אל תקשורת ההמונים. ורן מיטיב לתאר כיצד מובילה התקשורת את ההמונים, ומובלת על ידיהם, מניחושים בעלמא לאופוריה, ואז לפאניקה והיסטריה, בו־זמנית בכל רחבי העולם התרבותי. ההיסטריה מושווית לזו שהתחוללה לקראת שנת אלף למניינם; קורא אחד בן זמננו היטיב להשוות את ההיסטריה הבדיונית לזו האמיתית של באג 2000. מתברר כי בטרם היות הטלוויזיה, הספיקו לשם כך העיתונים.

זהו כוחו של הספר, עבור הקורא המודרני: הגילוי מה השתנה בעולמנו, ומה נשאר כשהיה (גם אם נדמה כחדש). התרגום לעברית של ש. סקוּלסקי (הוצאת עמיחי, 1966) לעתים קרובות מיושן, אבל לטעמי זה רק מוסיף לו לווית־חן; יש חן של יושן אפילו בדפוס הרשלני, עם אותיות שקופצות מהשורה ומשוואה שמודפסת הפוכה על פיה. כדאי לחפשו בחנויות יד־שניה ובספריות ציבוריות. כרגיל אצל ז'ול ורן, הוא מוגדר "סיפור לבני הנעורים" - אבל כנראה שדווקא לקוראים בוגרים יותר צפויים ממנו הנאה ושעשוע גדולים בהרבה.
קישורים
כבר היתה לפניו צוללת
Sans dessus dessous - הטקסט בפרוייקט גוטנברג
סכנות לחברה מן המדע והטכנולוגיה - מאמרו של אבי עבודי
קורא אחד בן זמננו - טל כהן
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "ספרים"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

צרפתי קר רוח 287984
קראו לו במקרה אלסיד ז'וליבה? אם כן, הא לכם משהו כמו חמישים ביטים ששוכבים לי במוח כבר יותר מעשרים שנה ללא שום תועלת ממשית, ואחר-כך מתפלאים שאני מתקשה לזכור ימי-הולדת. אם לא, זה או זיכרון שתול חזק או שאני מתבלבל עם דמות ז'ול-ורנית אחרת.

יו, כמה אהבתי את הספרים האלה... תודה, ירדן.
צרפתי קר רוח 288016
מעניין אם עוד מישהו שותף לחוויות הילדות שלי עם האדון ורן: חלק קטן של הספרים שלו אהבתי מאד, ואת השאר לא סבלתי. זכורים לטובה "ילדי רב-החובל גרנט" על ארבעת כרכיהם, ולדראון השעמומון "מסביב לעולם ב 80 יום".
צרפתי קר רוח 288019
אני זוכר שהשתעממתי ב"מיכאל סטרוגוב", וגם קצת ב"מסע לבטן כדור הארץ", אבל את השאר (בעיקר את "אי המסתורין" אבל אפילו את "הדייג המסתורי" או איך שלא קראו לזה) אהבתי מאוד. לא קראתי את ילדי רב החובל גרנט, אבל מסביב לעולם ב-‏80 יום היה הראשון שלי והיה נחמד מאוד.

ועכשיו לנטפוק (וספויילר ל"מסביב לעולם ב-‏80 יום"): בפרק השלישי מתואר כיצד בדרך מביתו אל המועדון דורך פיליאס פוג על רגלו השמאלית חמש מאות שבעים ושש פעמים. בפרק האחרון מתואר כיצד פספסרטו גורר את אדונו למרכבה מכיוון שנשארו להם עשר דקות להגיע למועדון, והמרכבה מקבלת מחיר מופקע, דורסת כלבים והופכת מרכבות אחרות בדרכה.

כעת השאלה: האם כדי *לרוץ* דרך שבהליכה לוקחת לך חמש מאות שבעים ושש צעדים ברגל ימין צריך יותר מחמש דקות? והאם לא היה עדיף לרוץ מאשר להשתלט על מרכבה ולהקים מהומה שכזו? האם יש כאן אמירה שנונה על כך שג'נטלמן בריטי כפיליאס פוג יעדיף להשתולל במרכבות ולא לרוץ במו רגליו?
צרפתי קר רוח 288020
ל"ילדי רב החובל גרנט" היו 6 כרכים (!), והוא אכן היה מצויין (אם כי מעט ארוך).
מסביב לעולם ב 80 יום הוא לדעתי הספר הטוב ביותר של ורן. בדיוק עכשיו אני קורא אותו מחדש עם בני בן ה- 9. דווקא את 20000 מיל אהבתי פחות.
ספר נוסף שמאוד אהבתי הוא "מיכאל סטרוגוב".
צרפתי קר רוח 288029
כששכ''ג היה ילד, שני הכרכים האחרונים עוד לא נכתבו.
צרפתי קר רוח 288233
וכמובן, "ספינה בלב ים".

דבר מועיל למדתי מאותו ספר: אם נתקעתם בלב ים ללא מזון ומים ואתם על סף התייבשות, אסור להיכנע לפיתוי המטעה ולשתות מי ים - בהתחלה מרגישים רוויה והקלה, אחר כך מגיע הסוף המר.
צרפתי קר רוח 288272
אה! גם אני למדתי את זה משם! (או מאיזשהו ספר של ורן, בכל מקרה).
צרפתי קר רוח 288301
הפתרון למצב מעיק זה הוא התפלת מים פיראטית, המתבצעת בעזרת יריעת ניילון, כלי קטן ומשפך/צינור. אור השמש (שיאדה את המים ויפריד אותם מן המלחים) חיוני למטרה זו - ומכאן שאם נתקעת על ספינה בלב ים באמצע חורף אפור, אתה ממש, אבל ממש, בצרות.
ועכשיו חידה 288306
ארבעה אנשים, כלב אחד ומהנדס אחד נופלים על אי בודד מתוך כדור פורח, כשרק בגדיהם ושעוניהם לגופם. כמה חודשים יידרשו להם עד שייצרו ניטרוגליצרין?
ועכשיו חידה 288312
אם אחד מהאנשים הוא מגייוור - שתי דקות, ואם מדובר ב- A-Team הרי שתוך חמש דקות יש להם אצבעות דינמיט ארוזות יפה בארגזים.
ועכשיו חידה 288314
אצל ורן זה לקח להם כמה חודשים, מה שמראה עד כמה הוא מיושן.
ועכשיו חידה? 325229
"ארבעה אנשים, כלב אחד ומהנדס אחד..." זאת אומרת שמהנדס הוא לא בנאדם?
4 יחידות "איש"+
1 יחידות "כלב"+
1 יחידות "מהנדס"=
שיעור מרתק בזואולוגיה!
ועכשיו חידה? 325231
אחרי קריאת ''אי המסתורין'' לא ניתן שלא להגיע למסקנה הבלתי נמנעת שמהנדס הוא לא בן אדם אלא השלב הבא (והמשופר) באבולוציה של המין האנושי.
צרפתי קר רוח 288641
תמיד אפשר לתפוס דג ולסחוט אותו.
צרפתי קר רוח 288947
אז איך בדיוק מבצעים את ההתפלה ????
צרפתי קר רוח 289090
לא לתפוס אותי במילה. העיקרון כזה: ממלאים כלי רחב ושטוח במי ים, מניחים בשמש כך שהמים יתאדו. פורשים מעל הכלי יריעת ניילון משופעת שתקלוט את המים שיתאדו בצורת טיפות, וממנה ינזלו הטיפות המותפלות על צינור (או על היריעה עצמה), אל כלי אחר. המלח נותר בקרקעית הכלי המקורי.
צרפתי קר רוח 289094
נחמד.

1. האם מישהו יודע מדוע מים מתאדים ללא יוני המלח ??
2. ניתן מן הסתם להשתמש ב-‏2-3 שקיות לצורך העניין, ללא כלים אחרים. אם כך, אקח איתי לכל הפלגה/טיסה מהיום שקיות מקופלות בכיס...
צרפתי קר רוח 289100
לימדו אותנו את זה בקורס השרדות, עם מימיה ובור. כשחזרנו אחרי שעה המדריך התלהב מהמימיה המלאה (שמישהו מילא).
צרפתי קר רוח 289192
מה יגרום לאדי המים להתעבות על היריעה?
צרפתי קר רוח 289194
היריעה יותר קרה כי היא באה במגע עם אוויר חיצוני? אגב, כשסיפרו לי על זה, אמרו שיש לשים אבן קטנה במרכז היריעה, כדי לגרום לצורת משפך.
צרפתי קר רוח 289198
מנסיוני העשיר בסירות טרופות וחיים על אי בודד אני יכול להעיד שיריעות ניילון בשמש אינן קרות כלל ועיקר, בטח שלא יותר מהאויר בסביבתן הקרובה. אפילו בחממות, שהן כלי סגור הרבה יותר ממה שהניצול הטיפוסי מסוגל לבנות על הדוברה הרעועה שלו, אין הצטברות של מים בשעות היום, וכל מי שנוגע בדופן החממה מסתכן בכויות מדרגה שניה. בלילה אמנם ייתכן אפקט של טל, ולפי החישוב שלי על רפסודה ממוצעת אפשר, בתנאים אופטימליים, להפיק שלוש טיפות של מים ביממה. חוששני שאת שאר חמשת הליטרים שאתה זקוק להם בלב האוקיינוס יהיה עליך להשיג ממקור אחר.

ז'ול ורן - זה לא האיש ההוא שהסביר שבדרך בין כדור הארץ לירח יש נקודה אחת בה כוחות המשיכה משני הגופים האלה מתאזנים ואתה חש שם חוסר משקל?
צרפתי קר רוח 289202
ההבנה שלי זה שהניילון עדיין יותר קר מתחתית המיכל.

ודוק, אם אכן הניילון לוהט למגע, משמע שהאוויר החיצוני הרבה יותר קר ממה שיש בתוך המתקן. מכאן אפשר להסיק שהנקודה הכי קרה במתקן היא דווקא על פני הניילון.

ועוד מוצר 289204
צרפתי קר רוח 289216
לפי ''חיי פאי'', יש בסירות ההצלה מתקנים כאלה יעילים למדי לניפוח עצמי.
צרפתי קר רוח 334832
אתה טועה. ניילון וזכוכית משמשים כדפנות של חממות דוקא משום שהם מעבירים את קרינת השמש היטב ולא בולעים אותה (וכתוצאה מכך מתחממים). לכן כלי המים מתחת ליריעה מתחמם והיריעה לא.
שיטה זהה או דומה למה שהזכירה ברקת הוצגה באחת מסדרות הריאליטי-הישרדות של ה-BBC Prime המועברות ע"י יוצאי ה-SAS הבריטי שעסקה באימוני היחידה במדבר. כעבור כרבע שעה אספה היריעה בערך חצי כוס מים.
289276
אם אני זוכרת נכון, הרעיון הוא לשים עלים בשרניים על הנילון הפרוש בבור. או משהו כזה. מצד שני, סביר להניח שאם אני אהיה תקועה על רפסודה בלב ים‏1, אני אעדיף פשוט לשתות את הדמעות שבטח יזלגו שם.

1קורה פעמיים בשנה, אני מניחה.
דמעות כמים 289341
מה זה "אני מניחה"? אפילו בגילך הזעיר את אמורה כבר לדעת מה הממוצע שלך בהיתקעות רפסודית.
צרפתי קר רוח 289046
אפשר גם עם חוקן.
(לא ניסיתי. בשעת הדחק אנסה כ''כ התפלה.)
כ"כ = כודם כל? 289371
כ"כ = כאילו כזה 289372
כ"כ = כודם כל? 289375
aha
כ"כ = כודם כל? 289468
כמעט הכל
כלי כשר
כאן כבור
כ"כ = כודם כל? 289683
אפשר לנחש שאתה טוב במציאת באגים?
כ"כ = כודם כל? 289794
זה לא ניחוש, זו אינטואיציה מושכלת.
צרפתי קר רוח 293846
לחילופין, אפשר לשלוח יונת דואר לטורקיה, ולבקש אספקת מים דחופה.
צרפתי קר רוח 656464
למעשה גוף האדם יכול לפלטר 700 סי.סי. מי ים ביממה.
כך טען והוכיח על בשרו אלאן בומבארד שחצה את האטלנטי ממרוקו לאמריקה בסירת גומי מתנפחת ב56 ימים.
כתוב בספרו "מים שמים וסירה".
צרפתי קר רוח 656465
כמות קטנה של מי ים אינה קטלנית - כך מוכיח כל ילד שבלע קצת מים בים. אבל האם אלאן בומבארד הצליח לשרוד כששתה אך ורק מי ים?
(כן, אני יודע שזה ספוילר. אבל בכל זאת)
הפצץ אלאן, הפצץ 656467
ספיילר כדי שגם אנחנו נדע.
צרפתי קר רוח 656474
מי גשם שאסף ביריעת ברזנט ונוזלים מבשר דגים שדג, הוא הפסיד כעשרים קילו ממשקלו אבל שרד.
( סכנה הראשונה באיבוד נוזלים היא קריסת הכליות, אם תספק להן חצי ליטר נוזלים ביום, תדחה את הקריסה בימים רבים, לא תמות תוך ארבע ימים כמו בהתייבשות טוטלית.)
צרפתי קר רוח 288284
6 כרכים?
אם כך עלי להבין שהמהדורה בת 2 הכרכים בהוצאת 'כתר' שקנו לי בילדותי היתה מקוצרת?
צרפתי קר רוח 288319
ייתכן שכל אחד משני הכרכים שלך היה למעשה שלושה כרכים במהדורה שאני קראתי. אני זוכר ששה כרכים די דקים. כמה עמודים היו בגרסה שלך?
צרפתי קר רוח 288474
עכשיו כשאני מסתכלת על זה - 522 עמודים.
קפיטליסטים‏1 קרי לב 288475
כל העניין הזה עם הכרכים נראה לי כמו הונאה צרופה. אדם קונה ספר, נניח "מסעיו ופגעיו של קפיטן הטראס", חוזר הביתה שמח וטוב לב רק כדי למצוא שבידו כרך 2 מתוך שלושה. גם אין לו מושג מי הגיבורים וגם אין לו מושג איך העלילה נגמרת. אני כבר לא מדבר על זה שגם כשיש לך את כל הכרכים, הם נוטים להעלם. שנים החזקתי בבית את כרך א של "גיזת הזהב" מתוך תקווה שכרך ב יימצא. כשסוף סוף הוא נמצא (ללא כריכה, ובתוך שקית המחברות שלי מתואר ראשון), איבדתי את כרך א.

1 אופס. עכשיו דובי יתלונן בבלוג שלו.
קפיטליסטים‏1 קרי לב 288503
יש לי את שני הכרכים, כרוכים היטב למרות שיצאו לאור ב-‏1959 (ועלו אז 750 פרוטות הכרך). יושאלו ע"פ דרישה.
תודה. בינתיים נתקעתי ב''סיפור פשוט'' אבל 288626
רשמתי לפני את הצעתך הנדיבה.
קפיטליסטים‏1 קרי לב 288654
מה העניין הזה עם כרך ב'? (ספוילר לגיזת הזהב) בסוף הם כולם חוזרים הביתה וזהו!
קפיטליסטים‏1 קרי לב 288657
*כולם*? אולי בגירסא המצונזרת.
קפיטליסטים‏1 קרי לב 288667
אם רק כרכים המהוים חלק מספר שלם נוטים להיעלם אצלך - אשריך. אצלי הנטייה הזו קיימת אצל כל מיני, וזה מתחיל להיות חמור ביותר. מה גם שהספר המשחק קשה להשגה הוא בדיוק זה שאתה זקוק לו במיוחד, כמובן.
קפיטליסטים‏1 קרי לב 288679
אמרתי את זה לאנשים מביקורת-מס-הכנסה. זובי האמינו לי.
קפיטליסטים‏1 קרי לב 288684
אנשי מס הכנסה הם קטני אמונה מלידתם. חוצמזה אין להם די ספרים כדי להכיר את תכונותיהם הבסיסיות (לפחות לא ספרי פיקשן, שיש להם רצון משהם).
צרפתי קר רוח 288476
המממ...
זה משאיר פחות מ 100 עמודים לכל אחד מכרכי הדקים... נשמע מעט אבל אולי אפשרי. לצערי הספרים כבר מזמן אינם ברשותי ולכן אינני יכול לבדוק.
בכל זאת, יש סיכוי שברשותך תרגום מלא (מי יקצר ספר ויגיע ל 522 עמודים?)
צרפתי קר רוח 288477
יתכן. הוצאת 'כתר' קיצרו בצורה ניכרת את ''עלובי החיים''.
צרפתי קר רוח 288506
תוכל בבקשה לפרט מה הם באמת העיפו? ההקדמה המזעזעת שלהם (שבה הם מתוודים שהם קיצצו בפרטים כדי לא "להעיק" על הקורא המסכן שלא יודע מה טוב לו) לא פירטה כמה הם הורידו מהספר, וכשנתקלתי בעותק אנגלי, של פינגווין, התברר שגם זו מהדורה מקוצצת. אני מתחיל לחשוש שאולי זה ספר שבאמת היה צריך לקצץ בו (כמו מה שמתואר במבוא של "הנסיכה הקסומה").
צרפתי קר רוח 288535
משלושה כרכים עבים הנפח ירד לכדי שני כרכים שנפחם שקול, פחות או יותר, לזה של תום סויר + האקלברי פין. הספר המקורי מלא בתאורים ארכניים ומשמימים של רחובות פאריס וסימטאותיה, מרצפת אחר מרצפת. אבל לא זאת הנקודה. אם אתה רוצה לדעת על מה הספר, הכריכה האחורית תספיק (ויש גם לא מעט גרסאות קולנועיות שמתארות בצורה די נאמנה את השתלשלות החלקים המרכזיים של העלילה). אם אתה רוצה לקרוא את "עלובי החיים" *מאת הוגו* - נו, אתה אמור כבר לדעת במה זה כרוך.
צרפתי קר רוח 288549
אני קראתי את הספר של כתר, וגם שם יש לא מעט תיאורים מפורטים ודיונים על ההיסטוריה של צרפת (לי זה דווקא היה מעניין, אבל אולי זה רק אני). האם אמורים לעשות דברים דומים ל"אבא גוריו", או אולי ל"אנה קארנינה"? אני לא מבין מה עשה "עלובי החיים" העלוב שקיצצו אותו ככה.
צרפתי קר רוח 288574
ומה עשו עלובי החיים במדינת ישראל שמקצצים להם ככה, אתה מבין? (רמז: זה יותר מה שהם לא עשו).

ככל הזכור לי, קיימת מהדורה עברית שהיא קיצוץ נדיב של אנה קארנינה.

אי-אלו קלאסיקות ספרותיות נכתבו מלכתחילה בצורה מנופחת ביחס לתוכנן. הסיבות היו בד"כ שיקולים כלכליים, כמו פירסום בהמשכים בעיתון (מי שאי פעם נשמט על בהונותיו כרך א' של "כל תגובות שכ"ג" ‏1, יודע היטב על מה אני מדבר). במקרים כאלה, צמצום היריעה לממדיה "הנכונים" אולי אינו עוול כה גדול. השאלה היא אם אתה, בתור קורא, רוצה לערוך את הכרותך עם הספר באופן בלתי אמצעי ‏2, או מוכן להסתפק באינטרפרטציות.

1 לנוכח דברי בלע מסוימים שנכתבו בבלוגו של X-צ'יף, מצהיר כותב תגובה זו כי מקום השכ"ג בצמרת רשימת האיילים הראויים בקריאה, מובטח.
2 קח בחשבון שאנחנו מלכתחילה כבר נאלצים לפשרה מסוימת בעניין אם אין ביכולתנו לותר על תיווכו של המתרגם.
בשביל זה צריך ללמוד צרפתית. 288642
צרפתי קר רוח 288046
עד כמה שזכור לי (וזה די מעט), מנעד התגובה שלי נע בין "אהבתי מאוד" לבין "יצאתי מגדרי"‏1. זה הכל היה במשך שנה, או שתיים, או שלוש, בכיתה ג' ו/או ד' ו/או ה'. הייתי קרוב לגמור את כל מה שהיה בשלושת המדפים שלו בספריית בית הספר, כשהספרנית הקפריזית התנפלה עלי פתאום שאולי אני אפסיק לקרוא רק ז'ול ורן כל הזמן. זה מאוד העציב אותי, אבל לא העזתי להמרות את פיה (וכך הגעתי לאסימוב).

היוצא מהכלל היה... "הפוך על פיו". אותו קיבלתי במתנה מאיזו דודה ליומולדת 8 או 9, ניסיתי לקרוא והתייאשתי די מהר: גם ההומור שלו וגם ההסברים הטכניים (המפורטים למדי) עברו לי רחוק מעל הראש. בגיל 16 בערך נתקלתי בו שוב, ונדלקתי.

1 נדמה לי שזה היה "טירה בקרפטים". בלי טכנולוגיה ובלי גיאוגרפיה אקזוטית במיוחד, סתם עלילה סוחפת. וגם ספר נשכח במיוחד בשם "הז'נגדה".
צרפתי קר רוח 288077
היכולת לא לסבול ספרים היתה חסרה לי בילדותי (אולי חוץ מהספרים של הרשקו ופרסקי). טעם זה משהו שמפתחים (או לא): הנה, עכשיו הילדונת שלי גמרה לאכול את ארוחת-הבוקר שהכינה לעצמה - פיתה עם יוגורט וגזר עם ריבה.

ברצינות, אני לא זוכר מתי קראתי את הספר הראשון שלא סבלתי, אבל זה היה כשכבר לא הייתי ילד (אחרי גיל 20, זאת אומרת). הייתי צריך להיחשף לדן בראון, או ללאקאן, מוקדם יותר.
צרפתי קר רוח 288040
כמעט: קראו לו אלסיד פיירדה (וזה המקום לספר שהוא היה אִשקוֹקן נועז!). ייתכן שכמה סינפסות שלך הצטלבו עם אלו שמחזיקות את השם "זול ורן"?
צרפתי קר רוח 288076
יפה: אז אני גם אהבל שזוכר פרטי טריוויה תמוהים וגם סנילי. עכשיו אבלה את שארית ימי בחיפושים אחרי דמות בדיונית בשם ז'וליבה.
צרפתי קר רוח 288420
יש את זוליקה דובסון. אולי התכוונת אליה?
צרפתי קר רוח 288643
אולי, אבל לא נראה לי. שרשה לה ז'וליבה.
צרפתי קר רוח 657123
באיחור-מה, נתקלתי בפתילון הזה ועלה בדעתי לחפש בדבר הזה המתכנה מנוע-חיפוש. והנה: אלסיד ז׳וליבה היה ונברא, אלא שתפקידו היה דווקא זה של עיתונאי ב״מיכאל סטרוגוב״. אני מבקש את כל הנקודות שאיבדתי בחזרה, פחות שלוש.
צרפתי קר רוח 657141
הריבית על הנקודות שאיבדת פלוס הצמדה לעשר שנים, מכסה בקלות על השלוש ואפילו משאירה לך עודף נאה. תהנה.
צרפתי קר רוח 657166
סלח לי על הטפשות הבאה, אבל ''הצמדה לעשר שנים'' יכולה להיות הגדרה לא רעה לסלואו ארוך במיוחד.
צרפתי קר רוח 657172
לא קוראים לזה נישואים?
צרפתי קר רוח 658163
עשר שנים אמרת. קצת ארוך בשביל נישואים.
צרפתי קר רוח 658165
למה? יש כאלה שנמשכים הרבה יותר.
צרפתי קר רוח 658187
נדמה לי שהורי שוברים שיא כלשהו, הם נשואים למעלה מ-‏70 שנה. חתונה בגיל 17-19 ואבא עדיין מאוהב מעל לראש.
צרפת כולה כמרקחה 287989
(צרפת כולה כמרקקה?)
בשבוע שעבר היתה כתבה על ורן ב"הארץ" ("חייו הכפולים של משורר המכונות" 17/03/2005 מס' כתבה - 1171727 מאת טראובמן תמרה- נדמה לי בגלריה) ובה נטען שורן החזיק בגישה ביקורתית ופסימית, כלפי המדע והמודרנה, והיה זה העורך/מו"ל של מרבית ספריו שמיתן את הסארקאזם לטובת הספרים שאנו מכירים כיום - מה לעשות HAPPY END מוכר טוב יותר.
איך צריך לכתוב ג'ול או ז'ול, וורן או ורן?
ז'ול ורן 288002
צרפת כולה כמרקחה 288150
בזכות הכתבה הזו ב"הארץ" ידעתי על היוֹמָמָוֶות. באשר לטענות שבה על ביקורתיות ופסימיזם, לא מצאתי שהנתונים שהובאו בה באמת הצדיקו את התזה הזו. בינתיים מצאתי את http://jv.gilead.org.il/forum/1996/03/0078.html , שטוען שורן עבר איזה מהפך טכנופובי ב-‏1886, ושהספרים המאוחרים יותר שלו מלאים בפסימיזם כלפי המודרנה. איך זה מסתדר עם מה שאנו יודעים על ורן? מסתדר: השנה הזו היא אמנם בלב קריירת הכתיבה שלו, והוא כתב הרבה ספרים אחריה; אבל עיון בביבליוגרפיה שלו http://www.philippebedard.com/Jules_Verne_bibliograp... מראה שכל הלהיטים המוכרים שלו נכתבו לפני כן.

"ורן" נראה לי קצת עדיף על "וורן" - נימוק ינתן על-פי דרישה. "ג'ול" בוודאי לא טוב - אין עיצור כזה בצרפתית. אבל חלק מהתרגומים לעברית גורסים בכלל "ז'יל". יש בזה הגיון: התנועה היא די בדיוק באמצע בין U ל-I. ניסיון למצוא שמות ומילים אחרים מצרפתית עם התנועה הזו, שיש להם תעתיק מקובל בעברית, העלה בינתיים רק את "קאמי" (אני די בטוח שלפני כמה ימים היתה לי דוגמה שמתועתקת דווקא ב-ו', אבל שכחתי). גם בגרמנית אותה תנועה נכתבת עם U (ושתי נקודות מעליו), ונדמה לי שהיא מתועתקת תמיד ב-י': מילר, מינכן, נירנברג - אבל זה אולי בעקבות היידיש. מה שבטוח, כילד גומע ורן פשוט תיעבתי ספרים שלו שהיה כתוב עליהם "ז'יל".
צרפת כולה כמרקחה 288209
"ורן" כמובן עדיף על "וורן" - v ולא w. ז'יל נשמע נכון יותר מז'ול, מטעמי קאמי. מאידך גיסא, תעתיקי שמות בעברית הם מאוד לא אחידים. "ויקטור הוגו", למשל, התקבע כך - על אף שהוא צריך להיות "איגו". לך תדע. (המוזר ביותר, אגב, הוא הסופר שמשה רון "תרגם" את שמו ל"ברתלמי" (כולל ניקוד ה-ת וה-ל בסגול. מכל הידוע לי, האיות המתאים להיגוי הוא משהו כמו "בוטלמי"...
סליחה על הנוקדנות הטרחנית. אני פורשת מיד.
חייו הכפולים של משורר המכונות 288223
הנה הקישור לכתבה:
יום הקפיצות העולמי 288004
ב20 ליולי 2006 בשעה 13:39:13 שעון ישראל כל העולם קופץ על מנת להזיז את כדור הארץ ממסלולו. http://www.worldjumpday.org/
(אני יודע, לא כל כך קשור, אני עדיין לא בפורמה.)
שכולם יקפצו 288010
מה הם קופצים, שיעשו מדיטציה 288024
עם פחות אנשים מזה, שיעשו מדיטציה טרנסצנדנטלית במזרח התיכון, כך לפחות אמרו פעם אנשי המ"ט, יבוא שלום.
לא עדיף?
מה הם קופצים, שיעשו מדיטציה 288030
ביוני אפשר לעשות מדיטציה, וביולי לקפוץ. אם המדיטציה לא תפיל עלינו איזה שלום, הקפיצה תשפר טת מזג האויר ואולי גם זה יעזור במשהו.
צרפתי קר רוח נוסף 288022
ושמו מישל ארדן, טס עם ברביקיין וניקול גם בטיל לירח.
הוא גם פייס ביניהם כשעמדו להרוג אחד את השני בדו קרב.
הם כלל לא היו חברים באותו מועדון, האחד היה יצרן תותחים והשני היה יצרן מגנים, שהתערב איתו שהטיל לירח לא ימריא. הצעת הפשרה של הצרפתי היתה ששלושתם יטוסו יחד.
רק בשביל הדיוק.

וכך זכה נשיא מועדון התותח, לטוס בטיל אחד עם מישל ועם ניקול.
צרפתי קר רוח נוסף 288151
באמת ניקול לא היה במועדון התותחנים? אני לא זוכר כלום מ"מהארץ לירח", אבל המקור שלי הוא "הפוך על פיו": "כי באותו פגז, שדמה לספינת-אוויר, שכנו שניים מאנשי מועדון התותחנים והם: נשיא המועדון עצמו, המפי ברביקן, והסרן ניקול; השלישי היה בן-צרפת, הרפתקן וחמום-ראש מהולל." (עמ' 61; בהמשך הפסקה מסופר מה נהיה אחר-כך עם אותו ארדן). אפילו בדקתי עכשיו בגוטנברג, ולא מדובר בטעות תרגום.
צרפתי קר רוח נוסף 288178
טוב, כנראה שז'ול ורן קצת שיכתב את עצמו בהמשך.
קורה. למה? כנראה שלא נדע.
צרפתי קר רוח נוסף 288182
לקוראי "אי המסתורין" צפוי בכלל שכתוב רציני: מכיוון שורן רצה לשלב בספר דמויות מתוך "ילדי רב החובל גרנט" ו"20,000 מייל מתחת למים", *וגם* שהטריגר לתחילת "אי המסתורין" יהיה מלחמת האזרחים האמריקאית, הוא עשה מיש מש מוחלט של התאריכים, תוך התעלמות גסה מכל התאריכים שבשני הספרים הקודמים (אם כי הוא עשה את זה באופן מודע ולמהדורה הראשונה כבר הוספו הערות שוליים שמסבירות את זה).
אל הירח: קריאה חוזרת. כולל ספויילרים 331554
יוצא לי להקריא עכשיו את "אל הירח" לילדה בת 8. מדובר בתרגום ממש ישן (אבדוק בבית של מי אם מישהו יבקש). למרות זכרונות הילדות‏1 הנעימים שיש לי מהספר, בהקראה חוזרת הספר מעניין כמו רשימת מכולת‏2. פרק שלם מוקדש לרשימת כל הבנקים ( כ20 במספר) שבהם ניתן היה לתרום כספים לפרויקט וסכומי הכסף שכל מדינה ומדינה תרמה. מספר פרקים עוסקים בחישובי נפח ותימחור של מתכות שונות ועוד פרק שמוקדש לחישובים אסטרונומיים ( שעד כמה שאני יכול לשפוט הם מגוחכים ופשטניים לגמרי כשהם בכיוון).

האקשן עם קולונל ניקול וארדן מופיע די באמצע הספר, לאחר שצולחים הרצאות של ברביקיין על מהירויות לוע והתכתבויות עם מיצפי כוכבים.

יאמר לזכות הספר שבעיני מבוגר הפרק הראשון הוא ממש מצחיק - חברי מועדון התותח מבכים את סיום המלחמה בחוסר רגישות סאטירי. ומה שיותר מוזר, בתי ממש נהנית מזה! יכול להיות שהסיטואציה ( אבא מקריא לי ספר) תורמת את חלקה, אבל גם ילד בן 11 קרא (וחזר וקרא) ונהנה.

1 לידיעת נועה ו: אל תשאלי.

2 אגב, חוויה דומה עברתי בקריאה חוזרת של 20,000 מייל (תרגום: עידית זרטל!). דיווחי מלאי משמימים על כמות הבשר המשומר וכולי.
אל הירח: קריאה חוזרת. כולל ספויילרים 331763
אסוציאציה פראית: יש ספר של יאנוש קורצ'אק על ילד שמקים עסק מסחרי למכירת מכשירי כתיבה. חצי מהפרקים עוסקים בחישוב של מלאים, אומנם בלי פירוט, ובכל זאת, מרתק. כנראה שזה מבחנו של סופר טוב (אם כי בגיל המתאים, גם אבן שושן היה יכול להחזיק אותי שעות על שעות).
אל הירח: קריאה חוזרת. כולל ספויילרים 331768
אצל ורן ב"אי המסתורין" יש המון רשימות כאלו, והן ריתקו אותי לגמרי כשהייתי צעיר. למשל, יש קטע שמתאר איך המהנדס מכין ניטרו-גליצרין וזה הולך בערך ככה: "הוא לקח חומר X וערבב עם חומר Y וקיבל חומר Z ואליו הוא הוסיף חומר W וערבב עם חומר V..." ויש גם רשימות מלאי של האוכל שלהם וכדומה. היה יותר כיף לקרוא את זה מלשחק Simcity.
אל הירח: קריאה חוזרת. כולל ספויילרים 334562
הנה נזכרתי איך קוראים לו: דז'ק הקטן. איך נהניתי ממנו.

אל הירח: קריאה חוזרת. כולל ספויילרים 332670
''חברי מועדון התותח מבכים את סיום המלחמה בחוסר רגישות סאטירי''.
לגבי מבוגרים בארץ ביום זה נראה לי לגמרי לא מצחיק. ראה האבל הגדול שחשו מפוני גוש קטיף על אקדחיהם האבודים...
אל הירח: קריאה חוזרת. כולל ספויילרים 332675
אז זה מה שהם מבכים! באמת שאלתי את עצמי מה הביג דיל, ולמה הם מתבצרים על הגגות.
אל הירח: קריאה חוזרת. כולל ספויילרים 332681
למען האפשרות הדחוקה שלא אירנת אותי, אציין שרבים מהם נשמעו בתקשורת מייבבים על החזרת אקדחיהם למשטרה.
תרגומים שונים או ספר שונה? 656566
בילדותי המוקדמת קראתי את 20,000 מיל מתחת לפני המים, בהוצאת אגור- דן-חסכן או משהו כזה. לאחר כמה וכמה שנים נתקלתי בספרים אחרים הנושאים שמות כגון "קפיטן נמו" או "הצוללת נאוטילוס" או שזה שוב היה 20,000 מיל? לא זוכר. אבל העלילה היתה שונה לחלוטין. הטעם הטוב ביותר וחוויית הקריאה החביבה ביותר הזכורה לי, היתה מהקריאה הראשונה של מהדורת אגור על שני כרכיה.
יש למישהו מושג אם מדובר בספרים שונים, או בשכתובים שונים של אותו הספר?
עוד ספר של ורן 288166
שגם הוא מספר על היסטריה המונית כתוצאה מתגלית מדעית, גם הוא בתרגומו של ש. סקולסקי וגם הוא הומוריסטי (והרבה יותר) הוא ציידי המטאורים - מטאור זהב שעומד ליפול על העולם גורם להיסטרייה המונית. אולי ספרו המיוחד ביותר של ז'ול ורן ומן הסתם גם הטוב ביותר לצד "מסביב לעולם ב80 יום".
אפשר לקנות את הספר הזה באינטרנט ? 288171
בילדותי בלעתי את ספרי ז'ול ורן (1), ואני זוכר שהספרן בספריה העירונית בתל אביב ששכנה אז נדמה לי ליד מגדל שלום שלא היה קיים אז, שבה השאלתי את הספרים, אמר לי שהוא מקנא בי שעדיין ישנם ספרים מפרי עטו של ז'ול ורן שעדיין לא קראתי.
הילדים שלי, לעומת זה, נדמה לי שהם מכירים את השם הזה רק מצפיה בטלויזיה, כי בכל זאת היו כמה סרטים מצוירים ואחרים שהוצגו גם לאחרונה.
מזמן לא ראיתי ספר של ז'ול ורן, ומעניין אם גם היום הסיפורים האלה יעוררו אצלי עניין.
את סיפור התותח הזה איני זוכר.
האם אפשר להשיג את הספר גם ע"י קניה באינטרנט ?

(1) במקום השני היו ספרי קארל מאי על המערב הפרוע, יד הנפץ וינטו . . .
אפשר לקנות את הספר הזה באינטרנט ? 288277
"האם אפשר להשיג את הספר גם ע"י קניה באינטרנט?"

שאלה טובה. אתה מדבר על התרגום לעברית? יש אתרים שעוסקים באיתור ספרים, או ביד שניה, אבל לא ניסיתי אותם אף פעם. את העותק שיש לי קנתה לי אחותי בחנות יד שניה לפני עשר שנים, ומצאה אותו בקלות.

ניסיתי עכשיו (מתוך סקרנות שלי) לבדוק מה מצב התרגום לאנגלית. ממה שהצלחתי לדלות מכמה דקות של חיפוש בגוגל, יש לספר שם אנגלי מקובל: Topsy Turvey. מעבר לזה, לא הצלחתי לראות אפילו שזה ממש יצא באנגלית, לא כל שכן ניתן להשגה. האם מתקבל על הדעת שספר של ורן לא תורגם לאנגלית?
אפשר לקנות את הספר הזה באינטרנט ? 288489
בהחלט: נתקלתי בעבר בעובדה שלא כל כתביו תורגמו לאנגלית. (שלא לדבר על אריך קסטנר, שנדמה כי דוברי האנגלית בקושי מודעים לקיומו).
אפשר לקנות את הספר הזה באינטרנט ? 288615
באתר http://www.findabook.co.il חיפוש על הספר מביא לחמש תוצאות.
אפשר לקנות את הספר הזה באינטרנט ? 656568
יד הנפץ - הספר הראשון, לטעמי הכי טוב. זה שנמכר עד היום בחנויות, בהוצאת מעריב או ידיעות אחרונות. מאותה הוצאה יש את יד הנפץ ווינטו - הספר השני בסדרה. קראתי בדפוסים ישנים ספרים אחרים בסדרה. דקים יותר ומעניינים פחות.
קחו את נאס''א בסבבה 288427
דיון 569 כבר אמרנו?
אמא רוסיה שותקת מאוד 288560
הצצתי בגוטנברג במקור של קטע הפתיחה שציטטתי במאמר. מתברר שהמתרגם השמיט משהו קטן, אולי בטעות. לפסוקית "אמנם גם בקרב הנשים מצויים כוחות מתמטיקאיים מצוינים" צריך היה להוסיף "במיוחד ברוסיה".

מצד אחד, אין כאן הפסד גדול מבחינה ספרותית או מכל בחינה אחרת. מצד שני, יש משהו כל כך ורני בתוספת הזו: הצורך לדחוף עוד פריט טריוויה, להשכיל את קוראיו בעוד איזו עובדונת לחלוטין לא נחוצה. ולכן, ההשמטה כן מצערת. ואם אנחנו כבר כאן, מישהו שמע על הכוחות המתמטיים הנשיים ברוסיה במחצית השניה של המאה הי"ט?
אמא רוסיה שותקת מאוד 288591
למעט Hypatia שחיה במאה הרביעית ו- Sophie Germain שהרשימה את גאוס בסביבות 1800, המתמטיקאית המוכרת הראשונה היא Emmy Noether, תלמידה של הילברט, יהודיה ילידת גרמניה (ברחה משם ב- 1933, ונפטרה שנתיים אחר-כך); נדמה לי גם שאם מישהו ירכיב רשימה של מאה המתמטיקאים החשובים ביותר שחיו אי-פעם, Noether תהיה האשה היחידה.
אמא רוסיה שותקת מאוד 288593
באיזה מקומות קובלבסקי וקוך?
אמא רוסיה שותקת מאוד 288622
לא יודע, אבל לא במאה הראשונים.
אמא רוסיה שותקת מאוד 288627
לנוחיות הקהל: http://www.agnesscott.edu/lriddle/women/chronol.htm

אני דווקא שמעתי שלדז'ינסקיה נחשבת בקרב קהילת ה PDE.
אמא רוסיה שותקת מאוד 308190
"היא דורגה במקום ה-‏58 ברשימת 100 הפסיכולוגים החשובים במאה ה-‏20, והיא האשה הראשונה ברשימה זו"

כדור פורח 290153
קראתי לאחרונה את סביב העולם ב-‏80 יום ביחד עם חברה, וגילינו לתדהמתנו שלמרות ששנינו זכרנו כי חלק גדול מהסיפור מתרחש בכדור פורח (וכך גם לפי הציור על העטיפה), בפועל אין זה כך. מישהו יודע איך נוצר הקישור ?
חמישה שבועות בכדור פורח 290154
כדור פורח 290191
האם לא היה גם ספר/סרט הנקרא: מסביב לעולם בכדור פורח?
כדור פורח 290421
אולי בסדרת הטלוויזיה המונפשת שהיתה משודרת כל חופש גדול (והיתה מאוד לא נאמנה למקור) היה דבר כזה?
כדור פורח 290480
חמישה שבועות בכדור פורח ואת הסדרה לא ראיתי. אני עדיין מחפש קישור חזק יותר, אבל נראה לי שיש מן האמת בשני הנ''ל. תודה.
כדור פורח 291848
לא בסדרה, אלא בסרט שנעשה על פי הספר (עם דיוויד ניבן).
כדור פורח 290642
אולי בדיוק בגלל הציור על העטיפה. הצייר בחר את הקטע האקזוטי יותר מהספר, ומשם הכל התגלגל.

מזכיר במידת מה את השיר המפורסם "עוגה עוגה"‏1 והציור הנלווה אליו.
___________
1- לפחות היה מפורסם לפני יובל שנים.
כדור פורח 290783
אקזוטי אקזוטי, אבל קטע כזה לא מופיע בכלל בספר.
כדור פורח 290827
מבט חפוז על 20 התמונות הראשונות שגוגל נותן (http://images.google.com/images?q=%22around+the+worl...) תגלה 7 כדורים פורחים (לעומת 0 רכבות, למשל).
סליחה, טעות 290835
הדף הראשון נותן 10 כדורים פורחים (http://images.google.com/images?q=+%22around+the+wor...), השני 7 (http://images.google.com/images?q=+%22around+the+wor...) השלישי 4, ברביעי מופיע סוף סוף רכבת אחת ו6 כדורים פורחים ובחמישי עוד שלוש.

בקיצור, ספרים, כבודם במקומם מונח, לא יכולים על הוליווד בכל מה שנוגע למיתוסים.
כדור פורח 290941
ואללה? אף לא קטע אחד מהמסע?
כדור פורח 290943
החיפוש על balloon לא העלה דבר‏1:
כלומר הוא העלה בדיוק משפט אחד:
Still, some means must be found to cross the Atlantic on a boat,
unless by balloon--which would have been venturesome,
besides not being capable of being put in practice.

כדור פורח 290969
הה. זה יכול להכנס לרשימת ''עשרת הדברים הלא-נכונים שכל אחד יודע'' יחד עם מאה המלים האסקימוסיות לשלג והתפוח שחוה אכלה בגן העדן.
כדור פורח 290971
אלמנטרי, ווטסון יקירי.
:-) 290984
כדור פורח 656567
בסרט של ג'קי צ'אן "מסביב לעולם ב-‏80 יום" הם יוצאים בכדור פורח.
מסע אל בטן האדמה 291738
טוב, לא באמת מסע, אבל קידוח: http://science.slashdot.org/science/05/04/10/189239....
סול בלו על ז'ול וורן 292919
לפני כשבוע נפטר אחד הסופרים הגדולים אי-פעם – האמריקאי-יהודי סול בלו (פרס נובל 1976). בספרו "כוכב הלכת של מר סאמלר" מצאתי התייחסות זאת לז'ול וורן:

"עולמות חדשים? אתחלתות חדשות? אין זה ענין פשוט כל-כך (הירהר סאמלר בינו לבין עצמו, בחפשו משהו שיסיח דעתו). מה עשה רב החובל נֶמוֹ ב'עשרים אלף רגל מתחת למים'? הוא ישב בצוללת נאוטילוס, וניגן על קרקעית האוקיאנוס את באך והנדל בעוגב. חומר טוב, אך ישן. ומה בדבר 'נוסע הזמן' של וֶאלס, כשמצא את עצמו אלפי שנים בעתיד? הוא התאהב בפשטוּת בנערה אֶלוֹי היפהפיה. לקחת עימך, בין למעמקים ובין לחלל ולזמן, משהו יקר, ולשמור עליו – זה כמדומה היה הדחף שלהם. ז'ול וֶורן צדק בהחלט, שהביא את הנדל ולא את ואגנר אל קרקעית הים, אף כי בימי וורן היה ואגנר האוואנגארד בקרב הסימבוליסטים, שמִיזגוּ מילה וצליל יחד. לפי ניטְשֶה, הגרמנים, שהיו מדוּכאים ללא-נשׂוא על-ידי העובדה שהם גרמנים, השתמשו בואגנר כבחשיש. לגבי מר סאמלר היה ואגנר מוזיקת-רקע לפוגרום. ומה צריך אדם להביא לירח, מוזיקה אלקטרונית? מר סאמלר היה מתנגד לכך. תהיה בכך השפלת-האמנוּת בפני המדע."

הציטוט הזה נמצא ברשימה שפירסמתי בבלוג שלי עם מותו של בלו, שעוסקת בעיקר בספרו זה, וגם קצת על כתיבתו באופן כללי:
ממשיכיו של ז'ול ורן 297883
נראה שהילדים כיום שוב אינם מוצאים עניין רב בז'ול ורן והוא אינו מעורר את דמיונם כפי שעשה לאבותיהם. אך למרות זאת הדמויות של ורן וגם הוא עצמו ממשיכים לעורר את דמיונם של סופרי מדע בדיוני והרפתקאות שונים שמראים שוב ושוב ביצירות מודרניות שעדיין נשאר הרבה מה לעשות עם העלילות והדמויות של ז'ול ורן.
ראו : ממשיכיו של ז'ול ורן
עוד נבואת אמת 602921
רק שבע וחצי שנים עברו, וכבר ז'ול ורן מגחך עלי מקברו.

כתבתי במאמר: "התוצאה: האזור הארקטי ינדוד דרומה, הקרחונים שבו יימסו, ויחשפו את מצבורי הפחם שיש מתחתם, בגין היערות הקדמונים (מה לעשות, גם לנביאים מוצלחים מותר לפקשש...)". הוא פקשש, כך חשבתי, כי הוא חשב שמתחת לקרח יש אדמה עם פחם, והרי ידוע היום שזה ים כל הדרך למטה.

והנה, בעיתון של היום: "בעבר התייחסו אל שדות הקרח המרוחקים של הקוטב הצפוני כאל שממה עקרה, אבל ככל שגובר קצב הפשרת הקרחונים, מאבקן של מעצמות-העל על השליטה בשטח מחריף. על כף המאזניים: מאגרי נפט, גז ומינרלים בשפע, שהודות לשינויי האקלים נעשים נגישים, ונוחים לניצול."
עוד נבואת אמת 603032
וכבר שנו חכמינו למי ניתנה הנבואה, וקל וחומר הביקורת על הנבואה‏1.

1 אין באמור כמובן בכדי לפגוע אישית בהערכתי לכותב המאמר, ולראייה אני מחזיק על מדפיי לאחר כבוד את תרגומו ל"גדל אשר באך".
עוד נבואת אמת 603092
תגובה 237287

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים