יום ירושלים: באילו חלקים של הבירה אתם חוששים לבקר? 2319
לחשוש? בירושלים? 44 12%
שכונות ערביות במזרח העיר 55 15%
כל מזרח העיר 24 7%
כל השכונות הערביות (לא, אבו-גוש אינו חלק מירושלים) 27 7%
השכונות הערביות והעיר העתיקה 15 4%
כל הנ''ל 15 4%
שכונות חרדיות 26 7%
כל הנ''ל 22 6%
שכונות חילוניות 4 1%
שכונות חילוניות וערביות 1 0%
כל השכונות היהודיות 5 1%
ירושלים 44 12%
כלוב האריות בגן החיות התנ''כי 87 24%

369 הצבעות עד כה
פרסום תגובה לסקר

הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

יש לכם שאלה בשביל מי ש*גר* בירושלים? 306247
(לא, כלוב האריות בגן החיות התנ''כי זו לא אופציה)
אני מפחד להסתובב ליד פת. 306263
שנים על גבי שנים 306379
שכונות ערביות 306282
יש הבדל גדול בין שכונות ערביות מסביב לעיר העתיקה לשכונות ערביות בצפון העיר מעבר לגבעה הצרפתית.
שכונות ערביות 306289
רוב הירושלמים אינם מסווגים שכונות מעבר לגבעה הצרפתית כחלק מירושלים, גם אם בגלל תעתועי החוק הפורמלי הן נמצאות בתוך הגבול המוניציפלי.
שכונות ערביות 306290
רוב הירושלמים הם ערבים וחרדים. הוסף להם את הכיפות הסרוגות וקיבלת רוב מוחץ. הם כולם כוללים שכונות מעבר לגבעה הצרפתית בירושלים.
שכונות ערביות 306296
ראשית, אין לערבים ולחרדים רוב בירושלים. הערבים מהווים בערך שלושים אחוז מהאוכלוסיה בעיר, והחרדים מהווים כשליש מהאוכלוסיה היהודית - ביחד, בערך חצי (ראה למשל כאן: http://lib.cet.ac.il/Pages/item.asp?item=4676&id...).

שנית, איני משוכנע כלל שאתה צודק לגבי אף אחת מהאוכלוסיות שציינת. לגבי הערבים, הרי הישובים המרוחקים מהעיר לא ראו עצמם מעולם כחלק מהעיר - לפחות עד שהעיר התרחבה ובאה לבקר אותם; שועפאט לא היתה חלק מירושלים, ואני לא בטוח שתושביה סבורים שקיומה של הגבעה הצרפתית הופך אותם לחלק ממנה. כיוצא בה קלנדיה, או וולג'ה בקצה השני. אזכיר לך גם את ההתנגדות שקמה בקרב הפלשתינים כשעלתה ההצעה להכריז שאבו דיס היא חלק מירושלים ושבה יכולה התביעה להקים מדינה שבירתה ירושלים לבוא על סיפוקה.

לגבי החרדים - לחרדים אין כל ענין בשועפאט ובקלנדיה, גם לא בכפר עקב. למיטב הבנתי, אין הם מעונינים כלל ועיקר לראות אזורים אלה כחלק מירושלים. אצל חלקם הראיה מתבססת יותר על האספקט ההלכתי - וכאן באות לידי בטוי הלכות כמו המגבלות על הרחבת קדושתה של ירושלים (לא ניתן כלל להרחיב את העיר בימינו, מבחינה הלכתית) או גבולות קריאת המגילה בשושן פורים. שוב - איני סבור שפוסק כלשהו יקבע שבקלנדיה יש לקרוא מגילה בשושן פורים רק כי המדינה העבירה חוק.

הכיפות הסרוגות - כאן קשה יותר לקבוע, מאחר והאגף הימני בהם ממעט להתיחס בכלל להבחנה בין ירושלים לבין שאר השטחים. בכל אופן, דומני שגם רוב סרוגי הכיפות לא בדיוק ירגישו בבית בשועפאט, והמתונים ביניהם היו מסכימים ללא היסוס לוותר על השכונות הצפוניות לו ידעו שזה יבטיח להם שמירה על "האגן הקדוש".
חשבון 306704
שליש ועוד 30 אחוז זה די הרבה יותר מחצי (63 ושליש)
אלא אם כן יש חרדים ערבים
שליש מ*השאר* 306705
53 (עדיין רוב, אבל גבולי)
חשבון 306706
שליש ועוד 30 אחוז משני שליש
קריאה 306708
החרדים הם שליש *מהיהודים* (והחשבון שלך צריך לתת 53%).
אגב 306302
שלוש אופציות כוללות את המושג "מזרח העיר" וברור שהכוונה היא לשכונות הערביות, אבל יש גם שכונות ערביות בדרום העיר (בית צפאפה שהיא בעצם כמעט במערב העיר, וצור באחר) מאידך, (למעט, כאמור, בית צפאפה ושרפאת הצמודה לה שזה *כמעט* מערב העיר וחלק ממנה נחשב ישראלי לפני 1967) אין שכונות ערביות במערב העיר, כך שנראה לי שיש איזו כפילות באופציות ורצוי למקד אותן.
מה איבדתי בירושלים? 306306
צר לי להגיד שאני פשוט לא מסתובבת בירושלים, מאותה סיבה שאני לא מסתובבת בפתח תקוה או אשקלון. מה איבדתי שם?
יש לי חברה ירושלמית, אז הייתי נוסעת מדי פעם ביום החופשי שלי לאכול איתה צהריים בקניון מלחה איפה שהיא עובדת, ואם היה משהו מעניין במוזיאון אז הייתי נוסעת. הייתי גם פעם בשוק והיה נחמד (אני אוהבת שווקים). אבל אם אין לי מטרה קונקרטית למה לנסוע לשום מקום? אין לי אוטו וזה סתם טירטור. לטייל ולראות בתים ישנים אפשר גם בנוה צדק.
היום, כמובן, כשכל יציאה מהבית עם הגוזל למקום רחוק יותר מדיזנגוף סנטר מצריכה כמות ציוד שעולה על כמה שלקחתי לחודש באיטליה, בטח שאני לא נוסעת כל כך רחוק.
מה איבדתי בירושלים? 306313
לאיטליה נסעת לחודש? מה איבדת שם? מה יש באיטליה שאין בפתח תקוה או באשקלון?
מה איבדתי בירושלים? 306328
איזה רושם אפשר כבר לעשות באמירה ''הייתי בפתח תקוה'' או ''הייתי באשקלון''.
תודה ש''הייתי באיטליה'' זה נשמע אחרת.
מה איבדתי בירושלים? 306365
"מה יש באיטליה שאין בפתח תקוה או באשקלון?" עבודות של מיכאלאנג'לו, וזה מה שנסעתי לראות.
וברצינות, את מה שיש לראות בירושליים כתייר כבר ראיתי פעמים רבות.
מה איבדתי בירושלים? 306372
לפי אותו הגיון של "בתים ישנים אפשר לראות גם בנוה צדק" אפשר גם לומר שציורים אפשר לראות גם במוזאון המקומי של אשקלון או של פתח תקוה. היחס בין הבתים של נוה צדק לבין ירושלים הוא בערך כמו היחס בין התמונות באשקלון לבין מיכלאנג'לו.

האם ניתן "לראות את כל מה שיש לירושלים להציע"? עיר שיש בה כל כך הרבה תרבויות, שעל כל מטר בה יש סיפור - אפשר למצות אותה בביקור אחד, או בעשרה? האם, לאחר חודש באיטליה, ניתן להכריז שראיתי את מה שיש לאיטליה להציע ואין מה לחפש שם יותר?
מה איבדתי בירושלים? 306380
מה שאתה אומר נכון, אבל שמעתי שיש הבדל קטן בין ירושלים ואיטליה- אתה יודע, בשטח, למשל, או בכמות ואיכות אתרי התיירות, וגם בקטנות, כמו יחס המקומיים וביטחון.

לא שאני תומך בדעה ש''בתים ישנים אפשר לראות בנווה צדק'', אבל לירושלים יש עוד הרבה מה ללמוד כדי להשתוות לאיטליה.
מה איבדתי בירושלים? 306384
ברור שאי אפשר להשוות עיר אחת, מרשימה ומעניינת ככל שתהיה, למדינה גדולה ובעלת היסטוריה ותרבות עשירה. ברור, מצד שני, שאי אפשר להשוות את פתח תקוה ואשקלון לירושלים.

ירושלים היא עיר שאילו המצב המדיני היה קצת יותר נורמלי, היתה נמצאת בראש רשימת אתרי המורשת העולמיים של האו"ם מהרגע הראשון שהרשימה הזו קיימת. עיר שבמשך אלפי שנים, שלוש דתות מהמרכזיות בעולם נותנות לה מעמד של קדושה ויוצרות בה נכסי תרבות. עיר שההיסטוריה והארכאולוגיה שלה לבדה הן יותר משל מדינות רבות. עיר שבה חיות יחד תרבויות שונות לבלי הכר, ולכל אחת מהן מוסדותיה, טקסיה, מאכליה וכן הלאה והלאה. במרחק של קילומטר אחד מהפאבים של מגרש הרוסים, תמצא חרדים קיצונים, מוסלמים קנאים, נזירים מסוגרים ועוד ועוד. אתה יכול לבקר בטיש חסידי, בטקס "שבת האור" של הנוצרים האורתודוקסים או בשחזור מסע הצליבה בויה דולורוזה, בתפילה המונית מוסלמית, בברכת כהנים או הברכה על ארבעת המינים עם שחר בהושענא רבה בכותל או בקונצרט בכנסיה בעין כרם, בשוק מחנה יהודה או במוזאון ישראל. אתה יכול להכנס ולשמוע פייטנים בבית הכנסת "עדס" בלילות החורף, או להצטרף לסיור בעקבות ילדותו של עמוס עוז או כתביו של ש"י עגנון. אין סוף לאפשרויות - ועוד לא אמרתי נוף, לא אמרתי ארכיטקטורה וכך הלאה. אין הרבה מקומות בעולם שמציעים גיוון כזה - ואת זה להשוות לפתח תקוה?
מה איבדתי בירושלים? 306403
א. טוב לדעת שאנחנו מסכימים על משהו.
ב. אני דווקא לא הייתי מתנגד שירושלים תהפוך לשטח בינלאומי שלנו תהיה גישה אליו, אם זה מה שישפר את המצב המדיני (כשדיברת על האו''ם הזכרת לי את הצעה שעלתה בקשר לגורל העיר ירושלים).
ג. הייתי נותן גם מזרח העיר. בכל מקרה המקום מיושב בערבים ובפועל הוא שייך להם.
ד. בסה''כ ירושלים היא עיר יפה מאוד. הביקורים המעטים שלי בה השאירו בי טעם של עוד.
מה איבדתי בירושלים? 306411
ל.ב.פ. לא יכולה לבקר בטיש חסידי
מה איבדתי בירושלים? 306414
יפה אמרת. ויש להוסיף לכך כי הפולחנים הדתיים שיש מי שחולם להתהדר בהם, ביום מן הימים, כאטרקציה תיירותית - רבים מהם, בשלוש הדתות - מיועדים לגברים בלבד ומנועים מן הנשים, מה שמקטין בערך ב50% את הפוטנציאל הירושלמי כמעצמה תיירותית עתידית.
ציון היא דורש אין לה. מכלל דבעי דרישה. 306418
גם נשים מוזמנות. עם הילדים.

י וַיְצַו מֹשֶׁה, אוֹתָם לֵאמֹר: מִקֵּץ שֶׁבַע שָׁנִים, בְּמֹעֵד שְׁנַת הַשְּׁמִטָּה--בְּחַג הַסֻּכּוֹת. יא בְּבוֹא כָל-יִשְׂרָאֵל, לֵרָאוֹת אֶת-פְּנֵי ה' אלוקיך בַּמָּקוֹם, אֲשֶׁר יִבְחָר: תִּקְרָא אֶת-הַתּוֹרָה הַזֹּאת, נֶגֶד כָּל-יִשְׂרָאֵל--בְּאָזְנֵיהֶם. יב הַקְהֵל אֶת-הָעָם, הָאֲנָשִׁים וְהַנָּשִׁים וְהַטַּף, וְגֵרְךָ, אֲשֶׁר בִּשְׁעָרֶיךָ--לְמַעַן יִשְׁמְעוּ וּלְמַעַן יִלְמְדוּ, וְיָרְאוּ אֶת ה' אלוקיכם וְשָׁמְרוּ לַעֲשׂוֹת, אֶת-כָּל-דִּבְרֵי הַתּוֹרָה הַזֹּאת." (דברים לא)

ציון היא דורש אין לה. מכלל דבעי דרישה. 306420
אם הן מוזמנות אז כנראה מישהו טורח להזמין אותן בשקט-בשקט, ככה שהן לא ישמעו ולא יבואו. אני, בכל אופן, לא ראיתי אותן (אלא אם כן עזרת הנשים המופרדת, כאשר הגברים רוקדים ושמחים עם ספרי התורה, נקראת אצלך ''מוזמנות''). ראיתי את הנשים מוזמנות באופן חלקי אצל הנוצרים. אצל היהדות החרדית ואצל המוסלמים - לא.
ציון היא דורש אין לה. מכלל דבעי דרישה. 306495
טענת ''לא ראיתי'' לא מהווה הוכחה שבאמת ''אין מצב''.
ציון היא דורש אין לה. מכלל דבעי דרישה. 306500
*אתה* ראית?
כמה פעמים? כמה נשים?
''עיניים להם ולא יראו אוזניים'' 306517
לא שאני פוקד קבוע של "טישים" חסידיים, מתוקף היותי "מתנגד" לעבודת השם בשיטת המכונים משום-מה "חסידים", אך היו פעמים שבהם חזיתי במו-עיני נשים שמשתתפות בהתכנסויות המכונות "טיש אצל הרב'ה". אם אני לא טועה, וסביר להניח שזכרוני מטעני כי זה שנים רבות שלבושתי לא הזדמן באפשרותי להשתתף בטיש הגדול והמיתולוגי של חסידות "תולדות אהרן" (נטורא קרתא הירושלמים), המתקיים כל ערב בימי חול המועד סוכות – שם ישנה עזרת נשים מפוצצת בכל מיני נשים, לא רק עם שביס לבן/שחור או מטפחת לבנה אלא אפילו חילוניות/דתיות-למחצה גלויות ראש.

מה גם שלא פעם ראיתי בטיש את הרב'ה מוויזניץ' מבני ברק והרב'ה מנדבורנה מעבירים לעזרה סגורה בדלת שמאחורי כיסאותיהם פרוסות מבוצעות מהחלה הענקית שהרב'ה בירך עליה ומחלק ממנה שיריים, וקודם כל לנשים. האדמו"רים שראיתי מעבירים את השיריים שלהם, העבירו אותן לנשים באמצעות נשותיהם שלהם, שמאחוריהן ניבט המראה החטוף של התקהלות הנשים.

מה גם שבמקרים ייחודיים אלה, ייתכן בהחלט שדווקא טענת "לא ראיתי" היא ההוכחה לכך שאכן ישנן נשים ששומעות את לקחי הרב'ה ונהנות משמיעת השירה המרגשת ומרנינת הלב של "החסידים" בטיש מידי ליל שבת. שכן, בקרב כל החסידויות (להוציא את חב"ד) מקפידים מאוד על צניעות האישה ונמנעים מלהסתכל עליה. פלא שמחביאים את הנשים מאחורי הקלעים? זה אך טבעי.

גם לא ממש ברור לי שישנן נשים שמסוגלות להשתתף בטיש מטיש ומיוזע בשירה ובהתקהלות ובשיחת הרב'ה וכולי במשך 5-6 שעות רצופות, בעוד שהקינדלעך שבבית משוועות לתשומת ליבן.
''עיניים להם ולא יראו אוזניים'' 306526
סיפוריך המאוד עצובים מעידים בדיוק על מה שאמרתי - לא משתפים את הנשים.

זה שהחבאת הנשים מאחרי הקלעים נראית לך דבר "אך טבעי" - זה עצוב כפליים.

ואם כל כך מקפידים על צניעות האשה ונמנעים מלהסתכל עליה - שיעשו עזרת גברים. למה שהקורבנות ישבו בבית הסוהר במקום האנסים?
''עיניים להם ולא יראו אוזניים'' 306535
הל.פ. טענה בתגובה 306411 שאין באפשרותה לבקר פוטנציאלית בטיש. לאחר מכן באת והוספת במובלע את עניין "ההשתתפות הפעילה", בניגוד ל"השתתפות הפסיבית" של הל.פ. בדבריי התייחסתי לטענת היעדר ההשתתפות הפסיבית. עניין ההשתתפות הפעילה הינו נידון בפני עצמו, שנגעתי בו בקצה המזלג בדיון 2257.

ואין כאן כל מקום לדימוי המטאפורי הנבזי שלך בדבר "האנסים והקורבנות". שמים לב שאין לך מושג בכלל במה מדובר והשקפת השיוויון המדומה על ברכיה גודלת פרא – מעוותת את כל הווי עולמך, עד כי לא שמו לב כיצד חינכו את בני הדור שלך לזלזול גס רוח ונבזי בתרבותו של האחר/השונה בהתאם לכללי החברה של השקפת העולם שלך (שיוויון, חירות ושאר ירקות נבובים וחלולים, שאמנם כיהודי אני מאמין בהם כתורה מסיני של משה, אך לא ממש כצורתם המערבית).
ומכאן ששאלת פרימו לוי "הזהו אדם?" אודות הנאצים ומסייעיהם תקיפה ועומדת ביחס למגודלי התרבות המערבית. ומצידי תצרחו "גודווין!" עד מחר; אצרח מנגד: "מטמינים ת'ראש בחול כבת יענה!".
''עיניים להם ולא יראו אוזניים'' 306544
תגובה 104613

(משפט ראשון. וכדי להבין את ההקשר - זה היה בתגובה לתגובה 104602)
''עיניים להם ולא יראו אוזניים'' 307075
הייתי שמח לשמוע את דברי התוכחה הללו ממי שאמרם במקור, טל כהן בכבודו ובעצמו, ולצערי הרב, ממש לא מחבר מערכת האייל שכתב את תגובה 294212 וכל ניסיונותי להבהיר לחברי המערכת שמעולם לא חשבתי את שמייחס לי "בעל הסגנון למופת", אלא שאני אף חושב ועומד לפעול בדיוק ההיפך משהלה מייחס לי, ומכאן שיש למחוק את דברי הבלע המעלילים – עלו עד כה בהתעלמות מוחלטת מצידם.

------------------
ולגופה של טענתך החוזרת ונשנית, אשאל האם על ארבע בנים של הגדת פסח שמעת? וכיצד משיבים שם לטענות ומענות כל אחד מהם, גם כן שמעת? ועל ההבדלים בתשובות ובסגנונותיהם הנתת את דעתך?
''עיניים להם ולא יראו אוזניים'' 307079
ראה התנצלותי שם, שחבל שהתאחרה ואני מצר על כך. זו היתה בהחלט טעות שלי.

לענייננו - שמעתי, ואני עדיין עומד מאחורי מה שכתב טל. את שיניו אתה אולי מקהה, אבל אצלנו (אצלי לפחות) אתה מאבד כך עוד ועוד נקודות ורצון להתייחס ברצינות. אתה מוזמן לעשות את החשבון שלך.
''עיניים להם ולא יראו אוזניים'' 307104
ואתה יודע שלהגיד למישהו שהסגנון שלך הוא רע מאוד עד ש"אצלי אתה מאבד כך עוד ועוד נקודות", זה אולי נשמע יפה ואינטליגנטי והופך אותך לנביא המוכיח בשערי האייל, אבל לא ראוי ומריח רע בשעה שאינך מראה במה בדיוק הסגנון הספציפי למתדיין (מוכר לך למשל דיון שלי ברמת סגנון שכזו כלפי יונתן אורן או ניצה או יעקב או גדי או טל כהן ורבים וטובים אחרים שאינם "אלמונים חסויים" מעוררי-מיצי-קיבה-מרים?) הופך לאם כל חטאת בעיניך.
''עיניים להם ולא יראו אוזניים'' 307110
אתה הרי מכיר את ספר משלי. מי שנוהג לפי הכלל של ''ענה כסיל כאיוולתו'', בעיני, ולדעתי בעיני רבים אחרים מהקוראים, משתווה לו. לא לכל שטות צריך לענות או לקפוץ כנשוך נחש. הנטייה שלך להגן בכל מחיר ולענות לכל השמצה כנגד הציבור החרדי עולה לך באובדן מוניטין אצל הכותבים הרציניים. כאמור, אתה מוזמן לעשות את החשבון שלך - עם מי אתה שואף לדיאלוג - עם משמיצים אלמוניים או עם כותבים דעתנים. הבחירה היא שלך.

סברה אחרת היא שאתה נהנה מהתכתשות חסרת תוחלת עם אלמונים. אני מקווה שלא, כי זהו אחד מהמאפיינים של טרולי אינטרנט.
''עיניים להם ולא יראו אוזניים'' 307118
כעת הבנתי את דבריך ואני מקבל אותם. להבא אשתדל לקחת את זה בחשבון. תודה רבה.
''עיניים להם ולא יראו אוזניים'' 307136
ערן,

חבל שאתה מגן ומכבס את האמת. אתה מוזמן לעשות את החשבון ולראות שכמות ההשמצות והפרובוקציות שמר פז כתב מדהימה בכמותה בארסיותה ועולה לאין שעור על מה שמגיבים אחרים כתבו.

בברכה,
מגיב וותיק
''עיניים להם ולא יראו אוזניים'' 307146
נו, ועל כן הזמנתי אותו לחדול מכך. כולי תקווה שימתן את סגנונו. אשרי האנדרסטייטמנט ככלי לדיון. הלוואי שיותר אנשים ישתמשו בו.

בברכה,
מגיב ותיק גם כן
''עיניים להם ולא יראו אוזניים'' 307154
מה זה "טרולי אינטרנט"?
''עיניים להם ולא יראו אוזניים'' 307155
ואני במיוחד ממליץ על המסמך של טימותי קמפבל בנושא: http://members.aol.com/intwg/trolls.htm
''עיניים להם ולא יראו אוזניים'' 307160
תודה. מסמך מאיר עיניים. בהחלט הסביר לי הרבה דברים.
''עיניים להם ולא יראו אוזניים'' 307296
במחזה של בי.ג''. פריסטלי ''כשהינו נשואים'' יש טיפוס אחד, חבר המועצה קארטר (אאז''נ). עליו אומרים שבכל פעם שהוא פותח את פיו בדיוני המועצה, הוא מצליח להכניס לשם את רגלו, לכן קוראים לו מר מחלת הפה והטלפיים.
עיניים לו, והוא מתעקש שהג'ירפה היא עכברוש 306545
לעניין ההשקפה על ברכיה גודלתי - או-הו, כמה שהיית מתפלא לו היית יודע!

נו, למה כבר אפשר לצפות מעיוור וחירש אבל לגמרי לא אילם, שטוען שכל הגברים החרדים המפרנסים את הסרסורים - אינם מפרנסים אותם כלל, להוציא כמה "עשבים שוטים", חחח.

בזאת, מצידי, סיימנו. בנוסף לשאר מגרעותיי הנוראות שאותן מנית בכשרונותיך העל-טבעיים, כמגדת עתידות מומחית שבמומחיות - גם סבלנות אין לי.

אה, ועוד משהו קטן לסיום: הלואי שעניין האנסים והקורבנות בחברה החרדית היה מטאפורה בלבד.
עיניים לו, והוא מתעקש שהג'ירפה היא עכברוש 306547
"חחח"?

השתכנעתי.
עיניים לו, והוא מתעקש שהג'ירפה היא עכברוש 306550
סליחה, זה היה רפרוף לא רצוני על המקלדת. מה בדיוק שכנע אותך ובמה שוכנעת?
''עיניים להם ולא יראו אוזניים'' 307078
מעולם לא טענתי ש"כל הגברים החרדים המפרנסים את הסרסורים - אינם מפרנסים אותם כלל, להוציא כמה 'עשבים שוטים'."

טענתי הייתה ועודנה אחרת במהותה: לא *כל* הגברים החרדים מפרנסי סרסורים ושפחותיהן הנרצעות, בשתיקת מרוממי חוקי המדינה בגרונותיהם; ומספר בודד של מי שאכן פוקדים לצערינו את בתי הזנות שמדינת ישראל איפשרה להקים*, הם בוודאי שמפרנסי הסרסורים ואין חולק על כך, השאלה היא רק מהי מידת *חרדיותם* בשל התנהגויות חו[י]ל[ו]ניות אלה.

כל השאר לא שווה תגובה, ועוד לחשוב בתמימות ילדותית שמישהו השתכנע מהצחוקים העצמיים שלך...

-------------------------
"בַּמָקום שרעמו דבריו של ירמיהו עומדים עכשיו בארים ומועדוני חשפנות" - האינטלקטואל ג'ורג' שטיינר בספרו "אראטה" כחלק מהביקורת הנוקבת על מדינת ישראל.
תנין צבוע 307093
אם אני הייתי כותבת שחרדיות זה חולניות איך שהית זועק גוואלד

תגובה 307085
תנין צבוע 307097
הטיעון שלי במשפט הוא:

"ללכת לבית זונות על מנת להז***ן – זה חולני וחילוני".
זה לא תנין, זה זיקית 307365
תגיד, לא כתבת לפני שתי הודעות בדיוק ש*אכן* ישנם חרדים המפרנסים את הסרסורים? או שאולי לא הבנתי אותך נכון?

פשוט תקרא את תגובה 307078. יש לי הרגשה שה"טיעון" שלך קצת סותר את תוכן ההודעה שכתבת.
למה בדיוק ללכת למכון ליווי זה חילוני? כי יש יותר חילונים שהולכים לשם?

אגב, האם זה פחות חולני ללכת לבית זונות על מנת שלא להז***ן? כלומר, ללמוד קצת על החילונים המאוסים?
ומה לגבי להז***ן מבלי ללכת לבית זונות?
מי בדיוק קובע מה חולני ומה לא?
זה אפילו לא זיקית 307389
כתבתי, נו, ואז? למי בדיוק קל ונוח ונפוץ יותר, מצפונית/טכנית/דימוית-חברתית וכיוצ"ב, להשתתף בפועל במסיבות אורגיות לסוגיהן – לחילוני או לחרדי? ומי הם משתתפי הטקסים הבזויים הללו? אה, רבני ערי ישראל ושכונותיהן, שכחתי.

הנקודה היא לא על עצם עניין הז**ן, כמו על *עם מי ובאילו נסיבות*. והגורם הקובע לדעתי הוא המניע המצפוני המוסרי, האישי או הקיבוצי, שאין זה משנה כרגע מהו מקורו.
יש אנשים שלצערינו הם סוטי מין חולניים, שיש לטפל בהם במוסדות הראויים לכך. מלבד העובדה שכל פמיניסט/ית הייתה מרימה את קולה ברמה לנוכח השיעבוד הנבזי של גוף האישה הפרוצה כחפץ סתמי וזול שניתן להשליכו לאחר השימוש ככלי שאין בו חפץ, כמו בסרט "עיניים עצומות לרווחה" (טום קרוז, ניקול קידמן, סטיבן ספילברג).
זה אפילו לא זיקית 307390
מנין לך מה היה בסרט, מר פז?
זה אפילו לא זיקית 307392
בחייך, הוא יודע בביטחון מה קרה במדבר סיני לפני ארבעת אלפים שנה, פחות או יותר, אז מה הבעיה לברר מה קרה באיזה סרט תועבה...
זה אפילו לא זיקית 307396
יותר משזה ''סרט תועבה'' זהו סרט על חיי הנישואים של רופא בעל מעמד חברתי גבוה, שמגלה את פניו האמיתיות של המעמד שמאחורי המסכות ופולחני הזימה של עשירים משחת נוסעי הלימוזינות. יותר על ניסיונות הבגידה במסגרת חיי הנישואין בתרבות המערב החופשית ומעורבת המינים, מאשר תועבה פורנוגרפית לשמה.
נו, אז איך בכל זאת אתה יודע? 307402
אפשרויות:

1. הלכת לסרט בטעות, ומרוב זעזוע נפש לא עמד לך כוחך לצאת עד הגמר.

2. שינסת מותניך וגררת עצמך לסרט בכוח, רק כדי שתוכל להעיד מכלי ראשון ולהתריע בפני אחרים על התועבה האורבת לנשמותיהם התמימות.

3. אתה מצטט אחרים כדרכך בקודש.
נו, אז איך בכל זאת אתה יודע? 307404
למה, אתה חי לבד בעולם? תנפץ כבר את כל הסטריאוטיפים שלך לגבי.
זה אפילו לא זיקית 307403
אתה בטח יודע שהסרט מבוסס על "סיפור חלום" (או "נובלת החלומות") של ארתור שניצלר, יצירה שחוברה לפני כשמונים שנה, נכון?

(ובלי קישור אי אפשר: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%A8%D7%AA%D7%9... )

אני מקווה שאתה גם לא לומד על החיים מסרטים (למרות שעד כה הבאת לא מעט דוגמאות מסרטים, ע"ע מיליון דולר בייבי, לכן אני קצת חושש). סרטים בדרך כלל מקצינים את החיים. בכל מקרה, האם ראית את הסרט? יש לך מסקנות ממנו? איזה שיעור מהעשירים לדעתך עוסק בנסיונות בגידה? איזה שיעור מהם בוחר לנהל חיי נישואים פתוחים? איזה שיעור מהם הולך לאופרה? איזה שיעור מהם משחק טניס? מה אתה בעצם רוצה מהם?
זה אפילו לא זיקית 307391
(סטנלי קובריק, לא ספילברג)
זה אפילו לא זיקית 307394
קובריק הוא הבמאי ואילו ספילברג הוא הפרשן-המתראיין של הסרט למעלה מרבע שעה ברציפות (בכלי התקשורת דאז ובקטעי הבונוס למהדורה הביתית).
זה אפילו לא זיקית 307400
אני חושב שספילברג המשיך את בימוי הסרט לאחר שקובריק נפטר.
זה אפילו לא זיקית 308024
לא, שפילברג ביים את AI, שהיה אמור להיות סרט של קובריק, אחרי מותו. עיניים עצומות לרווחה בוים במלואו ע"י קובריק, ז"ל.
זה אפילו לא זיקית 307426
האמת היא שאף פעם לא הייתי ב"מסיבות אורגיות למיניהן", למרות שאני חילוני לגמרי.
משום מה נדמה לי שלרבים בחברה החילונית (כולל אותי) *לא* יהיה כל כך קל "מצפונית/טכנית/דימוית-חברתית" ללכת למסיבות כאלה, *למרות* שאנחנו חילונים. לפי דבריך-אתה, ישנם חרדים מסויימים המפרנסים את הסרסורים. אני מניח שלהם אין בעיות מצפוניות ללכת לאורגיות, וגם הדימוי החברתי שלהם לא ייפגע יתר על המידה, כנראה.
שאלה: אילו בעיות טכניות עומדות בפני חרדי שרוצה ללכת למכון ליווי? הכסף או הנסיון?

"הנקודה היא לא על עצם עניין הז**ן, כמו על *עם מי ובאילו נסיבות*". אוקיי, הבנתי.
אבל רגע אחד! מי קובע עם מי ובאילו נסיבות מותר, מה טוב ומוסרי ומה בזוי? השמיים עצמם או אולי מר אורי פז, כנציגם עלי אדמות?

"מלבד העובדה שכל פמיניסט/ית הייתה מרימה את קולה ברמה לנוכח השיעבוד הנבזי של גוף האישה הפרוצה כחפץ סתמי וזול".
תן לי לחדש לך משהו- פמיניסטיות רבות מעדיפות לדבר דווקא על היחס המשפיל אל האשה ביהדות.
"קול באשה ערווה", כך אומרים, לא? יופי של כבוד לאשה וליכולותיה האינטלקטואליות. גם לקרוא "פרוצה" לאשה שמקצרת את החצאית סנטימטר מעל הקרסול זו דרך מצויינת לחלוק לה כבוד.

"השיעבוד הנבזי של גוף האישה הפרוצה כחפץ סתמי וזול שניתן להשליכו לאחר השימוש ככלי שאין בו חפץ" מזכיר לי משום מה את היחס של החרדים לגרושות.
זה אפילו לא זיקית 307482
"איש רואה אישה פנויה, ובאו לידי הסכמה - עושה בה מה שעושה, משלם לה והולך". לא מוכר לך?
זה אפילו לא זיקית 307704
"בין מה שכתוב לבין מה שעושים היום בפועל – ישנו מרחק גדול במציאות". לא מוכר לך?
זה אפילו לא זיקית 307723
בהחלט מוכר לי. אני רק עניתי על השאלה:
"למי בדיוק קל ונוח ונפוץ יותר, מצפונית/טכנית/דימוית-חברתית וכיוצ"ב,"
זה אפילו לא זיקית 307516
"למי בדיוק קל ונוח ונפוץ יותר, מצפונית/טכנית/דימוית-חברתית וכיוצ"ב, להשתתף בפועל במסיבות אורגיות לסוגיהן – לחילוני או לחרדי?"

אני חייב להודות שאיבדתי אותך סופית. אני מגדיר את עצמי חילוני, אבל נראה לי שיהיה לי קשה להשתתף ב"מסיבה" כזו לפחות כמו שיהיה קשה לחרדי להשתתף בה, אז איזה מין "חילוני" אני? אולי אנחנו משתמשים באותה מילה רק בהקשרים שונים - אני כדי לתאר אדם שהמאפיין היחיד שלו בו אנו בטוחים הוא שהוא אינו מאמין באלוהים, ואתה כדי לתאר אדם שהמאפיינים שלו הם אי אמונה באלוהים ובנוסף פריצות, חוסר מוסר, חוסר שליטה עצמית וכו' וכו'?

(אגב, מה רע במסיבות אורגיות? אני סקרן לראות אם תיתן לי תשובה שבה הבעיה היא באורגיה עצמה, לא במניעים הנסתרים של המשתתפים בה)
צא ולמד למשל מ''מלח הארץ'' של הסופר אוהד אשרי 307702
"מדובר באירוע קשה מבחינתי, כי החיילים שהיו שם שייכים ליחידה מובחרת, הם מלח הארץ" (קצין הנדסה ראשי, תת אלוף שמעון דניאלי, בתגובה על מותו של לוחם לאחר מסיבה רוויית אלכוהול ביער קדימה בשרון).

יש צעירים שמותר להם להשתכר, להתמסטל ולהסתבך בכל מיני סטיות חברתיות. אף אחד לא יבוא אליהם בטענות. הם מועדים לפורענות מטבע בריאתם, מוצאם ומעמדם החברתי. לעומת זאת, יש צעירים שסטייתם מדרך הישר היא בלתי נסלחת. פעם קראו להם "בני טובים". היום קוראים להם "מלח הארץ". הם נולדו למשפחה הנכונה, צמחו במעמד הנכון והתגייסו ליחידה הנכונה. ולכן המפקד הבכיר שלהם מתקשה להבין איך העזו לחגוג סיום מסלול אימונים עם גלונים של בירה. הרי הם "מלח הארץ", לוחמים ב"יחידה מובחרת". אילו היו סתם ערסים וג'ובניקים האירוע היה הרבה יותר מובן לו וכנראה גם פחות קשה.

צא ולמד למשל מ''מלח הארץ'' של הסופר אוהד אשרי 307706
אורי, זה אתה? בכל מקרה, אני מחכה לתגובה של אורי לדברים שכתבתי. מה הקשר של ההודעה הזו אליהם אין לי מושג.
פלפל הארץ 307837
משום מה גם אני חושד שזהו מר פז. אולי בשל הסגנון המתנשא: "צא ולמד". אפילו כשהדבר היחיד שהוא כותב מעצמו זה כותרת, הוא מצליח להפגין את עליונותו שאינה מוטלת בספק.

מצד שני, הרי קראתי פעם הודעה שלו, ובה הוא קצף על מי שכותב בעילום שם- אפילו טען שאין טעם להתייחס אליהם...

אכן, שאלה קשה. האם ייתכן שהאדון החליט לגבות עצמו בתומכים בדעתו, ובראשם... הוא עצמו?

מה שכן, אפילו בציטוט הנ"ל טוען המחבר שאין בהשתייכות לכל "קבוצת איכות" שהיא תרופת-פלא לתחלואי החברה. אפילו אם אתה "מלח הארץ" (חייל ביחידה מובחרת, בן למשפחה טובה, אולי אפילו חרד?), אתה עלול לחטוא באותן העבירות בהן חוטאים כולם.
למרות זאת, הדבר מתאים היטב לנטייתו של פז להכניס מילים משלו בפי אחרים.

אולי הגיע הזמן שאורי פז יבין שלא כל החרדים טובים *בגלל* שהם חרדים, ולא כל החילונים רעים *בגלל* שהם חילונים.
פלפל הארץ 307844
חוץ מהכותרת, הסגנון שם איננו פזניקי כלל ועיקר. אם זה בכל זאת הוא, הוא הסתווה היטב הפעם.
והגיע בהחלט הזמן שיבין שלא כל החרדים טובים, וכי חרדיותם אינה ערובה למעלותיהם הטרומיות.
פלפל הארץ 307859
חוץ מהכותרת הכל ציטוט של אוהד אשרי, אז מן הסתם ברור שלא נמצא בו סגנון פזניקי.

הייתי מציע לך ולכל שאר האלמונים להופיע תחת שם או לפחות כינוי מסויים, במיוחד בתגובות שבאות בקשר למר פז. סה''כ יש משהו בכך שאדם מציין את שמו כסמל לאחריות כלפי מה שהוא אומר.
חוץ מזה, ככה נדע מתי פז עצמו מדבר ומתי זה אכן תומך שלו (אם יש כזה).

אין לך שום סיבה (עד כמה שאני מבין) להסתיר את זהותך, או לפחות לא לבחור כינוי שיזהה את דמותך עם דעותיך.
פלפל הארץ 307867
אני מתנצלת מקרב לב. ככה זה כשמאותגרים. אכן, מתקבל על הדעת שאשרי ופז לא חד הם. כמובן, כדרכי, לא חשבתי... (אני כבר לא בטוחה שאני מזהה את הפעולה הזאת. אשמח אם מישהו ירים את הכפפה ויסביר לי מה זה).
פלפל הארץ 307967
תלוי אם את מכונת טיורינג.
פלפל הארץ 307969
אתה לא יכול סתם להגיד"תלוי". שכחת שאני מאותגרת? תגיד, "אם את מכונת טיורינג, אז...", "אם אינך מכונת טיורינג, אז...".
פלפל הארץ 308124
מדובר באיילים ולא בבני אדם רגילים. המודל הוא לא מכונת טיורינג, אלא מכונת כתיבה.
פלפל הארץ 308019
אילו עוד שמות וכינויים ימציא לעצמו פז? בצילו של איזה שם בדוי יחסה הפעם? האם באמת עומד צבא שלם של תומכים מאחורי גבו של אורי פז, או שמא זהו צבא של חייל אחד?

אלה רק מעט מן השאלות שאני שואל את עצמי.

המתח בעיצומו.
האם האייל האלמוני שפרסם את הציטוט של אשרי הוא מר פז עצמו? האם החליט פז להתחבר הפעם לצדו הנשי ולהיקרא "אווילה מאותגרת"?

כפרשן לא מוסמך לענייני פז, אני מוכרח לציין שישנו דמיון מסויים בין כותבי ההודעה האחרונה לאדון הנכבד. בסגנון, למשל: השימוש הייחודי במילים (הגבוהות והמתנשאות קמעה ממקומן הגבוה): "אווילה", "מתקבל על הדעת", "מתנצלת מקרב לב".

ואיך לא, היחס לנשים: "לא חשבתי... (אני כבר לא בטוחה שאני מזהה את הפעולה הזאת. אשמח אם מישהו ירים את הכפפה ויסביר לי מה זה)". אשה, לדידו של פז היא בסך הכל "אווילה מאותגרת".

הישארו עימנו בפרק הבא, ובו תגלו: האם זהו התנין הצבוע? ואם כן, איזה צבע הוא בחר לעצמו הפעם? האם בעצם לא מדובר בתנין אלא בזיקית?
כל זאת בפרק הבא בתוכניתנו "אורי פז נגד הח(י)ל(ו)נים או: דמעות תנין".
השבח לאל... 308030
אוריפז אני לא.
והרשה לי לומר: בוחן הסגנונות שלך פגום משהו: אמנם, מר פז נוטה לקרוס תחת תפארת המליצה, וגם אני איני טומנת ידי בצלחת בכגון דא - ברם אולם, בשעה שהאורי עושה זאת ברצינות רוטטת ממש, אצלי (אני מקווה) ניכרים צחקוקים קלים גם ממחלצות לשוני.
בכל אופן, אצפה להתנצלותך. כבר ספגתי אי אילוי עלבונות בחיי, אבל לקרוא לי א"פ... הגזמת.
מתנצל מקרב לב 308329
אכן טעיתי הפעם ועל זאת אני מתנצל. העניין הוא שחיכינו לתגובה כלשהי מא"פ ולא זכינו לכזו, ועל כן חיפשתי איזה רמז להופעתו. מה גם שלא שמעתי עלייך מעולם (אולי מכיוון שאני חדש יחסית בפורום הזה).

הגזמתי, זה נכון.

אגב, מדוע את מכנה את עצמך "אווילה מאותגרת"? אולי כדאי שתיצרי לעצמך דימוי חיובי יותר? "מכונת טיורינג", למשל? :-)
מתנצל מקרב לב 308332
התנצלותך התקבלה.:)
לא שמעת עליי מעולם לא רק בשל טריותך היחסית באתר, אלא בשל נדירותו של הניק הזה מבחינתי (לרוב אני אלמונית או כותבת בניקים אחרים).
ו"אווילה מאותגרת" הוא ניק נוח במיוחד (מה גם שבימים אלה הוא נראה לי מדויק ביותר).
מתנצל מקרב לב 312605
מתנצל מקרב לב 312606
נו טוב, תצחקו עליי, ממילא אף אחד לא מתייחס...
308338
מבלי לנסות ולהכניס מילים לפיו של אורי, אני מניחה שהסיבה לכך ש''לא זכינו לתגובה'' נובעת מהעובדה שהיומיים האחרונים הם חג שהגיע אחרי שבת.
308350
וואלה, נכון.
שכחתי מזה לגמרי. חילוני שכמותי.
308351
כן, אבל אתמול בצהריים היה יום חול - ותגובה 308198 היא של אורי.
308401
אין לי כל קשר לתגובה המופנית.
פלפל הארץ 308041
דבר אחד ניתן לומר בביטחון כמעט מלא לגבי אורי פז: הוא דתי, ודתיים לא כותבים כאן ביום שישי בערב.
פלפל הארץ 308331
מאיזושהי סיבה עלומה, לא הופיע שמי בכותרת ההודעה הנ''ל.
אני כתבתי את הודעה זו ואני לוקח על עצמי את מלוא האחריות לתוכנה, ומצפה לתגובה מפי מר פז עצמו.
תגובתי לך: 308405
"בְּאָזְנֵי כְסִיל אַל תְּדַבֵּר, כִּי יָבוּז לְשֵׂכֶל מִלֶּיךָ" (משלי כג, ט).
308558
100%. רק כתבתי את דעתי, ואין לי בעייה להיקרא "כסיל" על כך.

מה שכן, טעיתי לגבי שני האלמונים שכתבו בתגובה לדבריי ואכן נוכחתי לדעת שזה לא אתה, ועל כך אני מתנצל מקרב לב.
פלפל הארץ 327007
אולי יגיע הזמן שהחילונים יבינו שלא כל החרדים רעים בגלל שהם חרדים , ולא כל החילונים טובים כי הם חילונים.
אבל כמו שנראה מהתגובות פה אין הרבה סיכוי שזה יקרה.
סובלנות? אצל כל העולם. רק לא אצלינו.
פלפל הארץ 327010
איזה סיבה אחרת יש לכך שהחילונים הם טובים וחרדים הם רעים?
איזו? התנהגותם, למשל 327101
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308050
גם לי אין שמץ של מושג מהו הקשר של ההודעה הזו לדבריך, הגם שעלי מטילים את כובד האשמה על לא עוול בכפי (שכן מתוקף שמירת השבת, אני מנוע מלכתוב במחשב בעיצומו של יום השבת, ואפילו לא לאחוז עט בידי, וגם אין זה דרכי להתנשא, וודאי לא כאחרון המתנשאים האלמונים באייל, המחפים על זהותם מחשש לפגיעותם אבל להם הלא מותר לשפוך דמם של אחרים, שהרי לא יאונה להם כל רע בהיעדר חשיפת זהותם האלמונית, כידוע לוותיקים שבינינו).

אם אתה באמת מחכה, כאחד השפוים באמת מבין המגיבים הסמויים/הגלויים שעוד נותרו במרחב הזה, לתגובה *שלי* ודעותי עוד מעניינות כאן מישהו מפי אומרם, ולא מפי כמה חמומי מוח ומבלבלי ביצים שמייחסים לי כאן דעות הזרות לי מכל בחינה שהיא (שוביניזם, פנטיזם, פונדמנטליזם ועיוורון החוש המוסרי ושאר ירקות המעידים נאמנה על מעליליהם) הרי שהיא לפניך, פעם אחת ולתמיד בסוגיא שעולה על שולחננו מזה זמן-מה והחוזרת על עצמה בהיעדר הבהרה כוללת מצידי:

שאלת השאלות "האם תיתכן בחיים הדתיים ערובה לחיים מוסריים, לעומת החיים החילוניים?", היא נגיעה בנקודה מאוד כואבת ומצערת, לדעתי.
שכן, לא תיתכן ערובה לשום דבר התלוי בחופש הבחירה של האדם. בתקופה מסוימת חשבתי שאם אין ערובה, קיימת לפחות עדיפות, הווה אומר כך ראוי שיהיה, ולמה? מכיוון שחיים על-פי התורה וההלכה מחנכים אדם לריסון החל מגיל צעיר, מבלי שיהא ממלא את כל שגיונות לבו, ומכאן צפוי שהאדם יצליח לרסן עצמו גם מפני שפיכות דמים. יתר על כן, חיים על-פי התורה מלמדים את האדם שקיימים ערכים מתמידים שקביעתם תְּקפה בכל מצב, ואין הם ניתנים לשרירות ליבו, ולכן כך ראוי היה שיהיה.
אשר לגבי המציאות בפועל, אינני יכול לומר שבחברה בה אני סובב, אנשים דתיים בהכרח זהירים יותר בנושא שפיכות דמים מאשר אנשים שאינם שומרי שבת; אין לי הסבר לכך ואני מנסה להיאבק לשינוי מצב זה.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308055
גם מה הקשר של ההודעה הזו לדברי אני לא בטוח שאני מבין. בדברי ניסיתי לשאול שתי שאלות עיקריות: האחת, האם לדעתך השימוש שאתה עושה במילה "חילוני" הוא מכליל וכורך יחד אנשים שישתתפו במיני דברים מזוהמים כאילו הם זהים לאנשים שלעולם לא יחשבו על זה בכלל, רק בשל אי האמונה של שניהם באלוהים. השנייה, מה רע במסיבות אורגיות.
מסיבת אורגיה=רצח עם 308057
כמות השפיכה לבטלה שהולכת שם זה משהו שמעבר לדמיון
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308060
אני לא יודע, כנראה שרק לי יש קליטה מהירה והבנת עיכול טוחנת קמח...

איך שלא יהיה, ההגדרות שלך ל"חילוני המצוי" הן מכלילות ולא מאפיינות זהות חילונית. שכן, לדעתי, ישנם המון חילונים מצביעי ש"ס, הייתי אומר אפילו יותר מדי.

בא ונעזוב את המונחים חילוני וחרדי ודתי, ונשתמש במקומם במאפיין זהות קל יותר להגדרה קולעת: חובשי כיפה שחורה/סרוגה או גלויי ראש.

ומכאן ש"יש יותר גלויי ראש הפוקדים בתי זנות ומפרנסי הסרסורים מאשר חובשי כיפות, גם אם נתייחס לאחוזם באוכלוסייה". לא מאמין? "לך תז***ן!" ותראה במו-עיניך.

טרם נמצא הדוקטור המטומטם שיערוך מחקר תצפיתי או מחקר משתתף על עניין שמסקנותיו נהירות לכל הולך על שתיים (אלא אם כן קוראים לך לא רוצה להגיד איך. או בעצם מדובר בעוד זונה מפאתי העיר שמעוניינת למשוך אל שעריה כמה שיותר קליינטים ואם הם דתיים שמתביישים אז שידעו להם מפיה בכלי התקשורת הרדודים שכביכול יש כאלה, "וירבו קליינטותיה - מה טוב לה").

"מה רע במסיבות אורגיות?" ומה רע ב"מצעדי הגאווה"? ועדיין, רוב רובם של המגדירים עצמם "חילונים" אינם נוטלים חלק פעיל בהשתתפות באירועי הזימה השחצנית-הראוותנית הללו, שלא לומר סולדים ממשתתפיה עד כדי גועל נפש.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308063
תגיד חובשכיפהשחורה שלא מז***ן, מ'כפת לך ממצעדים ומסיבות? לא רוצה, אל תבוא. אני חושבת שמי שלוקח חלק פעיל בנענועי גוף בחברת גברים אחרים שלש פעמים ביום במבנה מיוחד זה גם גועל נפש אבל אני לא יגיד לך את זה ולא אכפת לי אם אתה "מת**ל!" כאוות נפשך
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308066
אני סבור שזוהי זכותו הבסיסית של כל אחד ואחת לסלוד מתופעות אנוש זרות ומוזרות, שונות ומשונות, מעוררות הגועל בעיניו/ה.

מה איכפת לי את שואלת? איכפת לי, כפי שמבואר כאן למה (מס' 2):

החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308336
מתוך הקישור שהבאת:
"שני ארועים אמורים היו להתרחש בקיץ שנה זו: א. מצעד פריצות והפקרות נורא שנקרא "מצעד עולמי" בירושלים עיר הקודש. פרובוקציה מכוערת ומטורפת ומעל הכל מסוכנת מעין כמוה.
במסיבת עתונאים שקיימו הרבנים הראשיים, הפאטריאכים הנוצרים ונציג המופתי בירושלים, קראו המתכנסים לבטל את התועבה ובקושי זכו לסיקור תקשורתי בהתאם למעמדם ולמרות היחוד של הארוע שכמוהו לא היה לפניו, שנציגי היהדות הנצרות והאיסלאם יתכנסו יחדיו לקריאה שכזו".

א. מה בדיוק "מסוכן מאין כמוהו" במצעד הזה?
סכנת הנפשות היחידה שאני רואה כאן היא שמישהו ימות מדימום יתר מפי-הטבעת.
משום מה זה נראה לי מסוכן פחות מלזרוק אבנים על מכוניות שנוסעות בשבת.

ב. האם על המשתתפים במצעד לבטל את השתתפותם בו רק מכיוון שזה לא מוצא חן בעיני הרבנים? או שעליהם לשמוע בקול הפטריארכים הנוצרים והמופתי המוסלמי?
ואם מישהו יבנה בית שצורתו לא תמצא חן בעיני הרבנים- צריך להרוס אותו? או שעל כל היהודים להשמיד את כל המזון שאינו כשר למהדרין?
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308413
א. מה בדיוק "מסוכן מאין כמוהו" במצעד הזה?

אחרי שהתורה מצווה על כל איסורי העריות, כולל המכוערים שבהם שעליהם התורה גם כותבת "תועבה היא", מזהירה התורה: "ולא תקיא הארץ אתכם בטמאכם אותה". – מתוך המאמר שבחרת לצנזר, בהתאם לכללי המוסר החילוני הנעלה (שלך) על המוסר הדתי או המתיימר להשתווה לו.

=="משום מה זה נראה לי מסוכן פחות מלזרוק אבנים על מכוניות שנוסעות בשבת".

יהודי ששומר שבת מנוע מלזרוק אבן על מכונית של מחלל שבת בפרהסיה ברחוב בו מתגורר שומר השבת, משום ש*הרמת אבן* אסורה עליו על-פי ההלכה מדין מוקצה, שלא לדבר על זריקת אבן, החמורה הימנה בהרבה מדין "שפיכות דמים". כל שמותר לו מבחינת ההלכה זה למחות על חילול השבת בזעקות שבר לב "שאבעס!".
ליבי נוטע להאמין שזורקי האבנים בהפגנות השבת הם כל אותם אנשי תקשורת מושתלים ומסווים, שכמעט תמיד האנטנה של הסלולרי מבצבצת מכיסם, שלא פעם "תורמים" למפגינים השונים צמיגים, על מנת שאלה יישרפו ויהיה להם מה לצלם ולשדר אקשן.

ב. אינני יודע לגבי המופתים והקדים והפטריארכים, אבל לגבי הרבנים אני יכול להעיד שאף אחד מהם לא ממציא ושולף הלכות מהבטן, שכן אלה היו נידחות על הסף בידי קהל שומרי המצוות. ולא על "גחמות מנהיגי הדת" עסקינן, אלא באזהרת התורה מלחלל את קדושת ארץ-ישראל, פלטרין של מלך-מלכי-המלכים הקדוש-ברוך-הוא, בתועבות המגעילות כל נפש אנושית-אסתטית, כי יש למעשיהם של בני האדם תווית עם מחיר מדויק ומדוקדק המשליכות על הכלל. במקרה זה, המחיר הנורא הוא הקאה (וגירוש) מהארץ בידי אויבינו בני העוולה שדם חיילנו ואזרחינו החפים מפשע כבר ניגר בידיהם כמים.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308421
אינני יודע מה נוטה ליבך להאמין, אבל בילדותי הטרום-טלוויזיונית ראיתי לא מעט זריקות אבנים בשבתות ובימי כיפורים (שאז גם קרה שפצעו, אפילו פציעות קשות, אשה שהייתה בדרכה ללדת). שום איש תקשורת לא היה באיזור.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308425
הנה עוד אחד שמסתתר מאחורי הפרגוד של אלמוניותו ומתחזה ל''עד אמין אך מטעם''.

אילו שקרים נילוזי. לא היה ולא נברא ואפילו משל לא היה.

ואין זוהי נטיית ליבי גרידא, שכן במו עיני ראיתי בזמנו אנשי תקשורת מוסווים שמתסיסים את האווירה ל''אלימות פונדמנטליסטית'', האמורה לשרת את מניעיהם הטהורים, בהפגנות השבת בכביש בר-אילן.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308431
רק שקרן פתולוגי וחסר יושרה מסוגל לכתוב תגובה כזאת כשאין לו פירור אחד של ידיעה על הדברים. אני מדבר על תקופה שבה לא היית בארץ, וגם לא בעולם. באיזו חוצפה אתה אומר את הדברים האלה? באמת יצור נמוך מכל דשא.
מי שמדבר על חוצפה 308436
ובאיזו חוצפה *אתה* אומר את הדברים האלה: תגובה 308421 ?

למי מבין המתפללים יש בכלל זמן לצאת לרחובה של עיר ולהפגין על חילול יום הכיפורים שממילא אין ביום הזה תחבורה ברחובה של עיר על פי חוקי המדינה? שלא לדבר על המקרה של אישה הרה שבדיוק נמצאה לה במקום, אה?
מי שמדבר על חוצפה 308438
עדות חיה איננה חוצפה משום סוג.
בתור נציג של הדתיים אתה חוטא להם מאוד. הרי אתה מדגים בדיוק איך אדם דתי מסוגל לזרוק שקרים בלי הכרה ממש.
כיוון שאין ספק שלמעט השם, אתה טרול מחשב, לא אענה לך יותר.
מי שמדבר על חוצפה 308441
עדות צריכה להתקבל על הדעת ברמה מינימלית של התרחשות פוטנציאלית בשטח, מה שנעדר לחלוטין מ''העדות החיה'' שלך ומה שממילא הופך אותה לחצופה ושקרית נבזית.

ולא שאלתי את דעתך אם כנציג הדתיים אני חוטא או מועיל. אני בכלל לא מתיימר להיות נציג של מישהו כאן, אלא מייצג אך ורק את עצמי ואת דעתי האישית. וכל אייל ותיק יודע זאת. נוח לך - קבל ממי שאמרה, לא נוח לך - תזרוק לפח האשפה של ההיסטוריה האיילית.

אתה רק תעשה טובה לעצמך אם לא תענה לי יותר בדיון המביש הזה שלך כאן.
מי שמדבר על חוצפה 308627
אין שום חוק מדינה האוסר תחבורה ביום הכיפורים, בין ברחובה של עיר ובין בסמטתו של כפר.

זהו נוהג שקט, חביב, ונעים שנשמר מראשית ההתיישבות הציונית בארץ.
מי שמדבר על חוצפה 311512
שטויות במיץ ש''ס

אבא שלי היה נהג משאית שנים רבות וכל יום כיפור הוא נוהג להזכיר כי עד שנות השמונים יום כיפור היה כמו יום שבת מבחינת העבודה- סבב רגיל של חלב בקיבוצים, והובלת סחורה דחופה לשווקים עד צאת החג
מי שמדבר על חוצפה 311794
אני לא יודע מה היה בקיבוצים, אבל בחוצות הערים התנועה שבתה כמעט לגמרי גם בשנות השמונים וגם בשנים שקדמו להן.
מי שמדבר על חוצפה 312142
ובכל זאת כפי שכתבתי הסחורה הגיעה לשווקים בכל הארץ עם צאת החג, בתי הקירור והמטבחיים היו פתוחים להעמסת המשאיות גם בכיפור
היום הגבלות הכשרות שהתחזקו מונעות כל פתיחת עסקים- מפתחות השערים נשמרים אצל הרב המשגיח, ואסורה עבודה של נהגים יהודים בשבת ובחגים- כך מונעים עוד טיפה של עבודה עברית
גם גויים צריכים להתפרנס 312226
יש בארץ מעל מליון אזרחים ערבים וכמה מאות אלפי גויים לא ערבים. ממה אתה רוצה שהם יתפרנסו? מקיבוץ נדבות? מחברות במרכז הליכוד? כל הכבוד לדתיים שדואגים לתת להם פרנסה.

המשגיח נותן להם לסוע בשבת? או שאף אחד לא נוסע?
גם גויים צריכים להתפרנס 312268
ואתה רוצה שזורקי האבנים יבחינו בין ערבים/עובדים זרים/ישראלים?
גם גויים צריכים להתפרנס 312416
כמה מתקדם מצדך, לתת רק לערבים לעבוד בשבת
אתה פוסל שוויון בחופש העיסוק בהינף מקלדת
גם גויים צריכים להתפרנס 312459
חוק שעות עבודה ומנוחה קובע את ימי המנוחה על פי דתו של האדם, כך שיום המנוחה של ערבים מוסלמים הוא יום שישי ויום המנוחה של ערבים נוצרים הוא יום ראשון.

אם יש משהו להצר עליו, זוהי האכיפה הלא-שוויונית של החוק, שמפלה לרעה יהודים ולא אוכפת את החוק כלל (למיטב ידיעתי) על מוסלמים ונוצרים.
גם גויים צריכים להתפרנס 312483
תודה. אבל אני לא דיברתי על חוק, אלא על זכותי לקנות מה שאני רוצה ולא לקנות מה שאיני רוצה. ואיני רוצה לקנות תוצרת שנסעה בשבת עם נהג יהודי כי אני אוהב ערבים.
מי שמפעילה חוקים כופים זו המדינה אשר אוסרת על אדם להעדיף העסקת יהודים או ערבים. מבחינה זאת, מדינת ישראל היא מדינה אנטי יהודית שכן היא אוסרת על קיום מצווה מהתורה ‏1.
כמובן, שהיהודים מקיימים את המצווה ולא שועים לחוקי הרשע של המדינה. חבל שבמדינה יהודית יהודים צריכים לקיים את המצוות בסתר ‏2.

1 זו לא המצווה היחידה שהמדינה אוסרת. גם המצווה להעסיק יתומים אסורה על ידי המדינה.

2 הרי כל אחד מבין למה בן אדם לא נמצא מתאים לעבודה, אבל לך תוכיח ‏3.

3 מי שיוצא ניזוק מהחוק זה האנשים עצמם שצריכים להיטלטל סתם לראיון עבודה, כדי שיראו שהם לא מתאימים בעיניים ויוכלו להמציא סיבה אחרת למה הם לא מתאימים.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308456
"ליבי נוטע להאמין שזורקי האבנים בהפגנות השבת הם כל אותם אנשי תקשורת מושתלים ומסווים" - חשבתי להעיר על זה משהו, אבל אז נזכרתי בעצה הטובה של תגובה 308405 ונדמתי דום.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308560
א. אני לא מנסה להציג את המוסר (החילוני) שלי באור חיובי ובטח שאינני מתנשא על אנשים בעלי מוסר שונה משלי. אם אחד משנינו מתנשא, זה אתה.
אני חי לפי המוסר שלי, זה הכל. לעתים ישנם דברים שנראים לי לא נכונים, וגם אז אינני תוקף מיידית אלא מנסה להבין את הצד השני.

ב. תסביר לי בבקשה, מה הקשר *ההגיוני* בין קיום התנהגויות לא-מוסרית לכאורה לבין גירוש עם ישראל מארצו? רק אנא ממך, אל תפטור אותי בתשובה בנוסח "X אמר כך וכך". כאדם חילוני, אני מעדיף הוכחה הגיונית על ציות עיוור.

ג. "בתועבות המגעילות כל נפש אנושית-אסתטית". אני אנושי (אני מקווה שאתה מסכים איתי שאינני מכונת טיורינג), ועצם קיום ה"תועבות" הללו אינו מגעיל אותי (ואני לא לבד). הגורמים המונעים ממני להשתתף באירועים הללו הן סיבות אישיות-מוסריות שלי. גם משתתפי ה"תועבות" עצמם הם בני אדם, חלקם אפילו יכולים להיות אמנים וג'נטלמנים בחיי היומיום, ועל כן מתברר שה"תועבות" הנ"ל אינן מגעילות *כל* נפש אנושית-אסתטית.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308618
גם אני רחוקה מלהזדעזע ממצעדי הגאווה, ולולא רמה מסוימת של קלאוסטרופוביה סביר שהייתי משתתפת בהן, כמו רבים מחבריי (שאיש מהם איננו הומוסקסואל): אומרים שמאוד חביב שם.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308624
מתוך:http://www.phobialist.com/

Agoraphobia- Fear of open spaces or of being in crowded,
public places like markets. Fear of leaving a safe place.

Demophobia- Fear of crowds. (Agoraphobia)

Enochlophobia- Fear of crowds.

Ochlophobia- Fear of crowds or mobs.

החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308072
אוקיי, עכשיו מפריע לי שאתה מערב ביני ובין "גלויי ראש" אחרים שהדבר היחיד שמחבר אותנו הוא היותנו גלויי ראש. אין בינינו שום קשר אחר - אין לנו אותם ערכי מוסר, אין לנו אותם הרגלים מיניים, וכנראה גם שרובם לא אוהבים מתמטיקה - ועם זאת אני מרגיש שכשאתה שופט אותם, אתה שופט גם אותי. למה?

למה הכנסת את מצעדי הגאווה לעניין? הם ראויים לדיון נפרד. אני לא רוצה להשתתף באורגיה במיוחד, אבל גם לא סולד עד כדי גועל נפש באופן עקרוני מהמשתתפים בהן, אז בבקשה לענות קצת יותר לעניין (בוא נענה בכל זאת לגופו של טיעון קלוש: גם רוב רובם של המגדירים עצמם "חילונים" אינם נוטלים חלק פעיל בהשתתפות בהרצאות של המועדון המתמטי בטכניון, ולא נראה לי שיש בהן משהו רע, ואם רוב ה"חילונים" סולדים מאלו שמשתתפים באותן הרצאות, אולי זה אומר משהו רע על הסולדים).
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308078
למה? כי זוהי בעיה שלך שאתה לוקח כל דבר אישי בשעה שכלל לא התכוונו אליך ולא באו לקטלג אותך תחת קטגורית זהות כזו או אחרת. תהיה מי שאתה ואף אחד לא אמר לך להיות אחרת או השמיץ אותך, אם אכן אינך עוסק בזנות. אחרת, מה כואב לך?

אולי באמת אתה לא סולד עד כדי גועל נפש באופן עקרוני מהמשתתפים באורגיה או במצעדי הגאווה במיוחד, אבל הרוב המכריע של בני אדם המתורבתים סולדים מכך. רוצה מחקר, לינק, ספר, ציטוט, עדויות למכביר?

וכן, אני סבור שהבעיה היא לא בקרב רוב תושבי הארץ, נעדרי ההשתתפות העניינית בהרצאות של המועדון המתמטי בטכניון, אלא של מנהלי המועדון ומשתתפיו הספונים במגדלי השן של האקדמיה הדשנה והיוקרתית שלא איכפת להם מאומה מהמתרחש בקרב העם היושב בציון, למטה מהם במעמד החברתי. כמה מהם אתה מכיר כמוסרי שיעורים פרטיים בהתנדבות לילדי פריפריה שעשויים להיות אחד מהם בעתיד חרף מעמדם הכלכלי הירוד? אפס.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308123
רגע, איך אתה קובע מיהו "אדם מתורבת"? והאם אנחנו עוסקים כאן בתחרות פופולריות? שאלתי מה רע באורגיות, ואתה נותן לי טיעוני אד פופולום.

הפסקה האחרונה שלך משעשעת. כדי לא לקחת את הדיון למקומות שאליהם לא התכוונתי, לא אכנס אליה. בבקשה תנסה לענות על השאלה שלי שוב, והפעם בלי אד פופולום.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308198
אני דווקא חושבת שאורי ענה לך. זה שאתה לא מצליח להבין אותו, זה כבר בעיה שלך.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308206
אז למה שלא תנסי להסביר במקומו, במקום לדבר בגסות?
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308268
תגובה 308198 היא בטוח של אורי.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308402
תגובה 308401
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308340
"למה? כי זוהי בעיה שלך שאתה לוקח כל דבר אישי בשעה שכלל לא התכוונו אליך ולא באו לקטלג אותך תחת קטגורית זהות כזו או אחרת", אתה כותב עכשיו, אך שים לב לדבריך הקודמים:

"השאלה היא רק מהי מידת *חרדיותם* בשל התנהגויות
חו[י]ל[ו]ניות אלה"

הצגת את ההתנהגויות ה"חולניות" הללו בזיקה ישירה לחילונות.
אני חילוני, לכן היותי חילוני, בהתאם לדבריך, מובילה למסקנה הישירה שאני חוטא (או בעל סבירות גבוהה לחטוא) בהתנהגויות אלה- משמע, אם הייתי חרד, לא הייתי ב"קבוצת הסבירות הגבוהה" לחטוא.

במקרה שלי, כמו גם אצל כל החילונים שאני מכיר, זה לא נכון, והטיעון שלך פוגע בי, מה גם שלטיעון הזה אין כל בסיס מציאותי, כפי שאתה בעצמך הודית באחת מתגובותיך.

החיים הדתיים אינם ערובה לחיים מוסריים בדיוק כפי שהחיים החילוניים אינם בהכרח חולניים! החילונים, ברובם המכריע, הם אנשים מוסריים. עליך להשלים עם זה!
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308400
אני סבור שהחילוני הוא בעל סבירות גבוהה לחטוא בהתנהגות לא מוסרית, ברמה כזו או אחרת, מאשר הדתי. וזאת מן הסיבה העקרונית-המבדילה הפשוטה:

החיים על-פי התורה וההלכה מחנכים אדם לריסון החל מגיל צעיר, מבלי שיהא ממלא את כל שגיונות לבו, ומכאן צפוי שהאדם יצליח לרסן עצמו מפני התנהגויות לא-מוסריות בעליל. יתר על כן, חיים על-פי התורה מלמדים את האדם שקיימים ערכים מתמידים שקביעתם תְּקפה בכל מצב, ואין הם ניתנים לשרירות ליבו – כל זאת בניגוד גמור לחיים החילוניים, "הומניים" (דקלרטיבית) ככל שיהיו.

אם יש לך אלהים אתה מתנהג לגמרי אחרת בחיי היומיום שלך לעומת אדם שאין לו אלהים.

ובהחלט יתכן שהחיים החילוניים אינם בהכרח חולניים (ולא טענתי שהם כאלה, חרף פרשנותך את דבריי שהובהרה כוונתם מידית בתגובה שלאחר מכן, אבל למה שתתייחס אל כוונת דבריי באמת, כאשר אלה לא משרתים את "האינטרס המוסרי העליון" שלך, החילוני, יש להדגיש), אבל יש יותר חילונים שהם חולניים מאשר דתיים חולניים מבחינה מוסרית, גם אם ניקח את אחוזם באוכלוסייה הכללית.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308407
אורי, שאפנה אותך למאמר על כשלים סטטיסטיים? עם ההגיון שלך אפשר גם לומר שהשחורים הם בעלי סבירות גבוהה לפשוע בגלל שבארה"ב יש יותר אסירים שחורים מלבנים. הכשל כאן הוא כפול: ראשית, אתה מדבר על הסבירות שאדם יחטא ("סבירות גבוהה") למרות שכל הטיעונים שלך הם יחסיים ("יותר חילונים חולניים מאשר דתיים חולניים"). שנית, אתה מחלק בצורה שרירותית את כל בני האדם לשתי קבוצות - דתיים וחילוניים - ואז מנסה להסיק מנתונים סטטיסטיים לגבי אותן קבוצות (נתונים שלא ביססת, אבל ניחא) האם ה*מאפיין* של אותן קבוצות הוא הגורם לנתון הסטטיטי שאותו אתה בודק. זה לא רציני ולא בסדר.

משכל זה נאמר, אני בהחלט מסכים איתך שהחיים הדתיים מחנכים לריסון מגיל צעיר. לדעתי גם רוב החיים החילוניים כאלה (שכן, כאמור, "חילונים", אולי בניגוד לדתיים, אינם מקשה אחת), רק שייתכן שהדברים שמפניהם הם מרסנים הם שונים. גם החילונים מרסנים אנשים מלרצוח, אבל ייתכן שלא ירסנו אותם מלאונן, למשל.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308422
אדם שגודל בג'ונגל לא ירגיש בעיה מצפונית עם רצח כמו אדם שגדל במאה שערים או בהרצליה פיתוח (?).

אדם שגודל על ברכי התורה, הגניבה חמורה בעיניו כמו רצח, לעומת אדם שגדל ברמת אביב.

אדם שגדל במשפחה אלימה ומסוממת, וכאלה הרי לרוב בעיקר אצל הדתיים, יהפוך לימים להיות אלים ומסומם, אלא אם כן יקרה משהו חריג מהווי עולמו הטבעי.

ולא, אינני מחלק בצורה שרירותית את כל בני האדם לשתי קבוצות - דתיים וחילוניים. מצידי שיהיו עוד אלף סוגי תת-קבוצות באמצע. אני מתייחס להבדלים הקיימים, לדעתי, בין שתי קבוצות שהגדרתי להתמקד עליהם בהקשר הנידון. ואלה בהחלט שתי קבוצות המאפיינות בהתאם לחלוקה הוגנת עם רוב בני העולם המערבי.

רוב החיים החילוניים אינם מחנכים לריסון מיני, אלא לפורקן מיני ולחופש בין-מיני. החל מזיגמונד פרויד וכלה במרקיז דה סאד.

והמעניין הוא שמאז ש"החילונים החלו מרסנים אנשים מלרצוח", יש יותר מדי רציחות ברחובותינו. יותר מדי אלימות סתם, יותר מדי סכינאות בבתי הספר. יותר מדי גניבות ושודדים, יותר מדי אנסים וסרסורים.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308566
אני לא מבין מה הקשר של אנשים שגדלים בג'ונגל (אתה הרי לא רומז שלגדול אצל חילונים זה כמו לגדול בג'ונגל), אז אתעלם מהשורות הראשונות שלך.

"רוב החיים החילוניים אינם מחנכים לריסון מיני, אלא לפורקן מיני ולחופש בין-מיני"

רגע, רגע, אל תבלבל. חופש מיני בהחלט יש אצל החילונים, אבל האם זה דבר רע? בחלק אחר של הדיון כאן אתה מזהיר אותנו עם נבואות אפוקליפטיות שאם נזדיין בתחת נעוף מהמדינה, אבל איזה נזקים נגרמים באמת בגלל הומוסקסואליות?

נזקים אמיתיי של חינוך מיני קלוקל, למשל, הם אנשים שאונסים בלי חשבון. האם לדעתך החינוך החילוני שעליו אני מדבר (ושוב, אני לא מדבר על כל מי שאינו חובש כיפה וירא שמיים, אלא על חילונים כמוני, וכאלו יש לא מעט) לא רואה באונס דבר אסור בתכלית?

כנ"ל לגבי הרציחות. האם לדעתך הרוצחים הם אנשים שדומים לי במשהו, פרט לכך שלי ולהם אין כיפה? (נניח לצורך הדיון שלאף אחד מהם אין כיפה)
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 312669
==> "חופש מיני בהחלט יש אצל החילונים, אבל האם זה דבר רע?"

חופש תנועה בהחלט יש למיצרים במצרים, אבל האם זה באמת דבר רע?

==> "איזה נזקים נגרמים באמת בגלל הומוסקסואליות?"

איזה? מיליון ישראלים חילונים היגרו מכאן לאמריקה הגדולה. לא בכדי, הארץ מקיאה את יושביה החוטאים (בסתר או בפרהסיא).

כבר הזכרתי למעלה את אזהרת התורה מהקאת הארץ את חוטאיה בתועבות המיניות (הומוסקסואליות, לסביות, "להביא ביד" ושאר ירקות וסטיות מין חולניות), כפי שהוקיאה את העמים שישבו עליה לפנינו. להלן על "מצעד הבושה" שיתקיים מחר בחסותו של היכל הצדק בירושלים (היש שופטים בירושלים? אה, כן, יש שופכים בירושלים... רק שהם באים מחיי הלילה של תל-אביב, להתריס ולהתנגח ברקמת החיים העדינה של עיר הבירה, והכול בשם ובמסווה של "הנאורות" ו"חופש הביטוי"), מנקודת ראות אמונית:

חבישת כיפה או גילוי ראש הפכו מזמן לקיטלוגים מאפיינים של נוהגיהם בישראל. כך שאל לך להיתפל לזוטות במסווה של דיון ענייני בהיעדר היושרה האינטלקטואלית להודות על האמת המרה.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 312677
"חופש תנועה בהחלט יש למיצרים במצרים, אבל האם זה באמת דבר רע?"

אני לא רואה למה זה רע. תוכל להאיר את עיניי?

"איזה? מיליון ישראלים חילונים היגרו מכאן לאמריקה הגדולה. לא בכדי, הארץ מקיאה את יושביה החוטאים"

כמה הנחות בטיעון הזה:
1) מיליון המהגרים היגרו בגלל הומוסקסואליות (מאוד לא מבוסס, לדעתי).
2) הגירת המהגרים היא "נזק" (בהחלט לא כל אחד שעזב הוא "נזק". יש כאלו שהם בבחינת "ברוך שפטרנו").

בגלל ההנחות הללו אני לא מסוגל להתייחס ברצינות לשאר הטיעון.

עכשיו, בכל הנוגע למצעד הגאווה, אתה עלול לגלות שדעתי יותר קרובה לשלך מאשר למארגני המצעד (או שלא - דעתך בכל זאת די קיצונית, כנראה לפחות כמו שלהם). אני אישית לא אוהב מצעדים כמו מצעד הגאווה, מצעד האהבה וכיוצא באלו. לכן אני לא רוצה למקד בהם את הדיון (שהוא די מורכב, כי אחד הטיעונים המקובלים הוא שהמצעד מיועד להומוסקסואלים עצמם, ואין מטרתו "להתריס"), אלא לדבר על הומוסקסואליות באופן כללי. בוא נדבר על הומוסקסואל "סטרילי". כזה שלא משתתף במצעדי הגאווה (לצורך הדיון נניח שיש כזה - הנחה סבירה?) וכל חטאו הוא שהוא מקיים יחסי מין עם גברים. מה ה"נזק" שהוא גורם?
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313064
"מפגין דתי דקר משתתפים במצעד הגאווה בי-ם"

אני לא יודע איזה נזקים נגרמים בגלל הומוסקסואליות, אבל אני חושב שאני יודע על נזקים שנגרמים בגלל הומופוביה.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313087
"מחבל ערבי פוצץ עצמו באוטובוס הומה בחיילים ואזרחים, כולל תינוקות חפים מפשע" (האינתיפאדה האחרונה).

מסקנה:

כל הערבים מחבלים, אמר כעת גדי אלכסנדרוביץ', רק שבמילים אחרות.

---------------
איפה כתוב בתורת ישראל או בספרות השו"ת ההלכתית ובכלל, איפה בכל ארון הספרים היהודי-הדתי יש ציווי לדקור משתתפים במצעד החטאים מושכי עורלתם?

איזה רב שאל אותו "דתי" (במקרים תקשורתיים רדודים-שטחיים אחרים: "ימני קיצוני", שכן רוב אנשי התקשורת הישראלית אינם שמאלנים קיצוניים כפי שאני מכירם אישית במסגרת עבודתי, להם יש שמות ופרצופי אנוש מהלכי-שתיים וזכות להבעת דעה כלגיטימית וממש, אבל ממש, לא קיצונית, רק היטלראית במקרים מסוימים) וזה הורה לו הלכתית או השקפתית-תורנית לפגע בדקירת סכין במושכי עורלתם הנבזיים והמגעילים?

אוף, התקשורת הישראלית משטחת ומרדדת המוחות הישראליים...
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313090
מגעילים זה עניין של טעם. נבזיים?
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313093
כן, נבזיים בראוותנותם וגאוותם השחצנית הפומבית המכוערת.

כאילו מה, שגם כל הסוטים לסוגיהם יערכו מעתה מצעדי גאווה ומפגני ראווה-יוהרה עצמית?
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313102
אורי, מה דעתך על הטענה לפיה הראוותנות של המצעד באה לחזק את ביטחונם העצמי של הומוסקסואלים שמרגישים נרדפים בשל הפגנות השנאה המופנות אליהם מחלקים בציבור?
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313623
כיהודי שומר מצוות וממילא פלורליסט, אין לי כל בעיה עקרונית לקבל את גירסתם הנ"ל. מה שמקומם הוא שהם בוחרים להכעיס את הציבור השמרני, נאמן המסורת של מוסד המשפחה, בעיר הקדושה ביותר לשלוש הדתות המונותאיסטיות (היהדות, הנצרות והאיסלם) שעשו היסטוריה בהתאגדם יד אחת בבקשה יפה ובתחנונים ללא-מועיל שלא לנאץ, לא להזעים ולא להחריד, לא לעצבן ולא להרגיז, לא לקנטר ולא להקניט, לא לעקוץ ולא להרתיח למורת רוחם של שומרי מוסד המשפחה במתקונתו המסורתי והמודרני (לעומת הסוטים הפוסט-מודרנים), אלא לנהוג כדרכם שלהם (!) במקומם החולני להחריד: תל-אביב עם חיי הלילה הפרועים הידועים שלה. אמת, זו בקשה גדולה מדי ממי שמתיימרים להיות פלורליסטים כלפי האחר, השונה מאורח חייהם שלהם ותפיסת עולמם. זה ממש הרבה מדי מהמבקשים שינהגו כלפיהם בפלורליות והם מצידם יצפצפו צפצוף צורם כלפי כל האחרים המוגעלים על-ידי סטיות ההומוהים והלסביות ושאר ירקות פסיכיאטריות.

כפי שכבר עמד על כך בני ציפר, עיתונאי "הארץ" וסופר הומוסקסואל מוצהר, שאפילו הוא משכיל להבין ולהסכים כי "מכיוון שבירושלים כל אריח וכל מרצפת תפוסים כבר די והותר בנציגים של כיתות וקבוצות של סהרורים ומחפשי אמת, רדי לך, את, האמת ההומוסקסואלית, בחזרה לתל-אביב ושם המשיכי להשמיע את קולך באין מפריע":

"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313649
אבל אורי, זה די מפספס את העוקץ. הרי המטרה היא להראות גם לציבורים שאינם חיים כבר בתל אביב עיר החטאים כי זו לא בושה להיות הומוסקסואל ולא צריך להתחבא ולא מפחדים מאף אחד. הסברה של ההומוסקסואלים (שקרית לחלוטין, כמובן!) היא שיש הומוסקסואלים גם בקרב הקהילה החרדית שאינם מעזים לצאת מהארון, והמצעד מיועד בשבילם.

מי שהמצעד הזה מרגיז אותו והוא רוצה לבטלו (/להעביר אותו לת"א) בשל העדפתם המינית של המשתתפים אינו פלורליסט, גם אם הוא מעיד כך על עצמו.

אגב, מה היית עושה אם המצעד היה נקרא "מצעד האהבה" והיה בו את כל הטררם של מצעד הגאווה, אבל הוא היה על טהרת הזוגות ההטרוסקסואלים בלבד?

האם אז הייתה קמה אותה הרעשה נגד המצעד, ומישהו היה מתחיל לדקור אנשים?

אגב, איך המצעד "מנאץ", או "עוקץ"? ודומני שהסיבה שבגללה המצעד "מזעים", "מחריד", "מעצבן", "מרגיז","מקנטר", "מקניט" או "מרתיח" היא בגלל צרות המוחין של מתנגדיו. אותי המצעד דוחה פיזית, אבל הוא לא מזעים או מחריד או מעצבן או מרגיז או מקנטר או מקניט או מרתיח אותי.

אני לא סובל את בני ציפר.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313744
למה המצעד "דוחה אותך פחזית"? (לא ראיתי אותו אף פעם).
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313750
טוב, מוגזם לומר ''המצעד דוחה אותי פיזית'', ויותר מדוייק לומר ''חלק מהצועדים במצעדים שאני ראיתי דוחים אותי פיזית''. אני מוצא שדראג קווינס מגעילים אותי (גם בחורות שנראות כמו דראג קווינס, האמת), ובמצעדים שראיתי הם היו חלק אינטגרלי ממנו. כמובן שזה לא אומר שאסור להם לצעוד, או להתקיים, או לעשות מה שבא להם.

אני מקווה שאני לא צריך להצטדק על הנטייה המינית החריגה שלי שבגללה זה מגעיל אותי. בכל מקרה, לא על זה מדברים כאן, אלא על ה''פרובוקציה'' שאותה עושים הצועדים. להאשים אותם בפרובוקציה נראה לי מתקרב מאוד להאשמה של מישהו בכך שהוא מבצע פרובוקציה בזה שהוא קיים.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313756
אתה לא צריך להצטדק על שום דבר.:)
בדראג קווינס יש באמת משהו לא נעים בעיניי.
ולהאשים מישהו מהצועדים שם בפרובוקציה זה באמת קצת כמו להאשים נאנסת שהיא הביאה את האונס על עצמה.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313762
ננסה לסנגר על העמדה של טועני ה"פרובוקציה" כל עוד אורי לא הגיב כאן, אולי יתפתח כאן דיון רציני.

צריך לשאול את השאלה מה המצעד בעצם מנסה להשיג.

אף אחד לא יגיד על נאנסת שהיא הביאה את האונס על עצמה או שהיא אשמה במשהו אם היא הולכת בלבוש פרובוקטיבי באמצע הלילה ברחוב חשוך ובטח שזה לא יזכה או יקל על עונשו של האנס, ובכל זאת כדאי להמליץ לבחורות לא לעשות זאת למען טובתן האישית. על פי אותו הגיון, דומני, אי אפשר להאשים את הצועדים בפרובוקציה אבל כן צריכים להיות מוכנים לאפשרות שיהיו אנשים שהמצעד ירגיז אותם. השאלה היא מה מנסים להשיג. הרי ליצור אמפתיה בקרב החרדים למצעד זה לא יצור, אלא אנטגוניזם. לכן יש בדיוק שתי סיבות שאני רואה למצעד:
1) כדי לעודד את ההומוסקסואלים בקרב הקהילה החרדית לראות ש"לא צריך להתבייש".
2) כדי לעשות "דווקא" ולהראות שכל הומוסקסואל יכול לעשות מה שהוא רוצה איפה שהוא רוצה.

בשתי האפשרויות הללו המצעד מיועד לספק תמיכה להומוסקסואלים בלבד: בראשון, להומוסקסואלים "מבחוץ" ובשני, להומוסקסואלים "מבפנים". התוצאה של זה היא אמנם ליכוד השורות אצל ההומוסקסואלים, אבל הגדלת האנטגוניזם של הסביבה אליהם. זו הסיבה שלדעתי האישית עדיף אם המצעד לא היה מתקיים, אבל זה מעיד על הפרספקטיבה שלי (אני לא הומוסקסואל ולכן לא יודע עד כמה הלכידות שהמצעד יוצר חשובה).

לדעתי גם מטרה 1 מתפספסת: אני מנחש שהומוסקסואל חרדי שיראה את המצעד יחוש זרות ודחייה. לא בגלל שהומוסקסואליות מגעילה אותו, אלא בגלל שהסגנון של המצעד שונה ורחוק מאוד מאורח חייו - ומי אומר שאורח חיים הומוסקסואלי צריך לבוא לידי ביטוי כפי שהוא בא במצעד?

לכן נשארנו עם מטרה 2. המטרה הזו אינה "לעורר פרובוקציה", אלא פשוט לחזק את הזכות הטבעית של ההומוסקסואלים לערוך מצעד בכל מקום (כפי שלכל אחד אחר יש זכות לערוך מצעד, אם כי אני באמת תוהה עד כמה צריך לממן אותם, עד כמה צריך להתיר את חסימת הכבישים וכו', אבל אלו פרטים יותר טכניים), אבל אפשר להבין למה יש אנשים שטוענים שזו פרובוקציה. הבעיה העיקרית בטיעון שלהם הוא שזו יכולה להיות פרובוקציה רק עבור אנשים שרוצים להיעלב, ושהם צרי אופקים ואנטי פלורליסטים באמת ובתמים.

ב"המצעד" כוונתי כמובן רק לרושם החיצוני שמקבלים ממנו אנשים שלא משתתפים בו ממש. הרי אני בספק אם חרדי, אפילו הומוסקסואל, באמת ישתתף בו.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313771
''אף אחד לא יגיד על נאנסת שהיא הביאה את האונס על עצמה או שהיא אשמה במשהו אם היא הולכת בלבוש פרובוקטיבי...''
אתה באמת חי בבועה מאושרת.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313776
תיקון: "אף אחד בדיון הזה שרוצה שהדיון לא יהפוך למלחמת בוץ לא יגיד..."
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313779
כן, זה כבר יותר מדויק.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313798
2. יש את המושג "right of way" או משהו כזה. מצעדים (או נסיעות משותפות, ראה בהמשך) משמשים כדרך להבטיח את החופש לעשות דברים. בבריטניה יש תרבות של הליכה בשבילים כדי להבטיח שמישהו למשל לא סיפח אותם לעצמו (אפשר להשוות את זה לגילי סופר שעשה טיול אופניים סביב הכנרת, בעקבות חוק החופים). רוכבי אופנים ברחבי העולם וגם בארץ נוהגים לעשות מה שנקרא "מסה קריטית": להיפגש ביום שישי האחרון של כל חודש ולנסוע בכבישים תוך שהם מושכים אליהם תשומת לב במטרה להדגיש שרוכבי האופניים הם גם חלק מהתנועה בכבישים. ישנם כמובן גם המצעדים של הפרוטסטנטים בצפון אירלנד, עמוסי הסמלים הכתומים (מי אמר התנתקות?) שצועדים, יש בטח מי שיגיד בהתרסה, גם דרך שכונות קתוליות באופיין.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313818
העניין הוא שמצעדים שכאלו, שהם לכאורה הפגנה של חופש התנועה, בעצם גורמים לפגיעה לא קטנה בחופש התנועה של שאר התושבים, וזה די אבסורדי. מי שעושה טיול אופניים סביב הכנרת לא פוגע באף אחד - אבל מי שחוסם כבישים מרכזיים לכמה שעות פוגע גם פוגע.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313834
כל זמן שמדובר במצעדים שצועדים פעם-פעמיים בשנה, הפגיעה בחופש התנועה היא נסבלת. ''עונת המצעדים'' של הפרוטסטנטים בצפון אירלנד קצת מוגזמת לדעתי.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313847
אה, אבל הנה לך בעיה: אמנם, כל קבוצה יכולה לצעוד רק פעם בשנה ולטעון שזה הוגן בהחלט, אבל מה נעשה כשיתרבו הקבוצות? היום ההומוסקסואלים צועדים וה"אוהבים" צועדים (או מה ש"מצעד האהבה" לא אומר). מחר יהיה את מצעד הסאדו מזוכיסטים, מצעד הפטישיסטים, מצעד הסוציאליסטים, מצעד הקפיטליסטים, מצעד הנומרולוגים, מצעד הטולקינאים, מצעד המתמטיקאים, מצעד חובבי סרטי האחים כהן, מצעד הנשים, מצעד הגברים, מצעד השחורים, מצעד הלבנים, מצעד הרוסים, מצעד החרדים, מצעד האליטיסטים, מצעד המקופחים, מצעד מעריצות הראל סקעת, מצעד המחטטים באף בפומבי, מצעד המחטטים באף בשבת, מצעד מגדלי תפוחי האדמה, מצעד תומכי ההתנתקות, מצעד מתנגדי ההתנתקות, מצעד האלכוהוליסטים, מצעד הקלסטרופובים, מצעד איטרי יד ימין, מצעד מכונות הטיורינג בעלות הקוואליה, מצעד בוגרי הטכניון ומצעד קוראי האייל הקורא.

ואז מה?

למרבה המזל, עדיין אין אצלנו בארץ הרבה שרוצים לעשות מצעד. אבל חסם עליון כבר יש לנו: יש 52 שבועות בשנה, ונראה לי שמצעד בכל אחד מהם יהיה יותר מדי. מתי נחליט שהחגיגה נגמרת, ואם נחליט את זה, האם נגיד לכולם "לא" גורף? אם לא, מה הקריטריונים שלנו?
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313850
בניו-יורק זו אכן בעיה. פעם קראתי שבערך בשליש מימי השנה מתקיימים בה מצעדים ונסגרים רחובות.

אבל את התשובה נתת בסוף - כל זמן שאין לנו בעיה של מספר לא סביר של מצעדים, אני לא רואה סיבה לאסור מצעד אלא אם כן הוא מסכן את הציבור או פוגע באופן מהותי ביותר שנחשב לא חוקי (מצעד הנודיסטים למשל. החוק אוסר ללכת ערום ברחוב). לכשתהיה בעיה, אפשר לשקול פתרונות יצירתיים כמו למשל להגביל את מספר ימי הצעידה בשנה, ואת הימים עצמם לחלק על בסיס ''כל הקודם זוכה'', ואולי אפילו לערוך כמה מצעדים בכל יום (כאשר העדיפות בתוואי המסלול תהיה גם כן על בסיס ''כל הקודם זוכה'') וכו'.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313952
גם ירושלים נסגרת על בסיס קבוע.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313951
הפתרון הוא לקבוע יום אחד בשנה לכל המצעדים. זה יכול גם לתרום הרבה לשלום, שלווה ואיחוד העם. אני מציעה להציב את המחשבים בעלי הקוואליה כמשקיפים ומחברי ססמאות, ואת השינקינאים כמחלקי הכיבוד (סיר הבשר וכיו''ב).
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313880
את בני ציפר? למה דוקא?
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313882
אני מבטיח להביא ציטוטים מנומקים בפעם הבאה שאני אקרא (משום מה) את אחד הטורים שלו.

(במעורפל אני זוכר, ועמו הסליחה אם אני טועה, שאחת הפעמים המרגיזות שלו הייתה כשהוא הקדיש כמה שורות לדיונים על התסרוקת של לימור לבנת כדי ללעוג לה. שלום כיתה א').
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 314126
רק אזכיר שמדובר בעורך המוסף השבועי המשפיע של "הארץ": "תרבות וספרות" מזה מספר שנים. לא תמיד לטעמי, אבל סביר בהתחשב במציאות. בנוסף כותב טור שבועי על הטלוויזיה, זו שבמסגרתה התסרוקת של שרת החינוך והעניבה של שר האוצר מאפיינים תדמית חברתית ושאר ירקות הראויות לדיון בתקשורת הכתובה.

-------------
(גדי, האם באמת שמת לב שחרדי מסנגר כעת על הומוסקסואל מפורסם, שלא בהקשר חטא ההתבהמות?)
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 314134
אני בטוח שתסנגר בצורה נלהבת על כל מי שיגיד משהו שנראה לך כעולה בקנה אחד עם עמדתך, ואני חושב שברגע שהוא יגיד משהו שלא מסתדר איתה תתקוף אותו בשצף קצף. אני גם לא חושב שאתה תתקוף מישהו רק כי הוא הומוסקסואל: לדעתי אתה ליברל מספיק כדי לקצוף רק אם ההומוסקסואל מעז להפגין בפומבי את ההומוסקסואליות שלו (ע"י פעולות סטייל השתתפות במצעד הגאווה).

אף פעם לא הצלחתי לקרוא את "תרבות וספרות". כנראה שאני לא אדם חושב.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 314140
אוך, איזה לא עקבי אתה. הלא למעלה טענת שתקיפות השצף-קצף של החרדים כלפי ההומוסקסואלים נובעת מהיעדר הפלורליזם בהווי חייהם הדתי, מחוסר סובלנות כלפי השונה ושאר ירקות, ואילו כעת, אינך חושב שנתקוף מישהו רק כי הוא הומוסקסואל...

מדבריו של בני ציפר באתר של אורי:

לא כל מי שקורא את המוסף "תרבות וספרות" של הארץ הוא אדם חושב, כשם שלא כל אדם חושב קורא את המוסף הנ"ל.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 314162
אורי, זה אתה? בכל אופן, לא ברור לי מה חוסר העקביות. אני לא חושב שהחרדים ידרשו לעשות משהו להומוסקסואלים רק כי הם הומוסקסואלים (לסתום פיות, למשל), אבל הם יסרבו בתוקף לדרישות כמו קיום מצעד, נישואים וכו'.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 314127
זה שאתה לא סובל את בני ציפר, אינו אומר שהוא לא צודק במקרה דנן או בכל מקרה אחר.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 314133
נכון. זה רק אומר שאין לי כוח לקרוא אותו כדי לענות לאורי על הטיעון שהוא מנסה לטעון באמצעותו, ואני מעדיף לדבר עם אורי עצמו.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 314136
בתגובה 313623 אורי הביא מדבריו של בני ציפר, סופר ההומוסקסואלים בארץ, ראיה לדעתו שלו. היש לך ראיה טובה מזו? הנה לך הומוסקסואל שחושב כמו הטרוסקסואל לגבי מעשי ההומוסקסואלים מקוממי ההטרוסקסואלים.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 314164
ציפר זכאי לדעתו, אבל אני לא חושב שהיותו הומוסקסואל הופכת אותה לנחשבת יותר או פחות.

אני לא מכיר תואר כזה, ''סופר ההומוסקסואלים''.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 314200
ציפר הוא גם לא ממש הטעם שלי, אבל המוסף שלו לגמרי לא רע. נסה פעם.
וכל מי שסופר הומוסקסואלים ראוי להיקרא ''סופר ההומוסקסואלים''.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 323320
מי אמר שבני ציפר הומו ? הוא נשוי (לאישה) ואב לילדים.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 323335
אני לא מתמצא בחיים הפרטיים של ציפר, סמכתי על דבריו של אורי בתגובה 313623. אגב, להיות נשוי לאישה ואב לילדים לא מבטיח שאינך הומוסקסואל.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 323346
בדיוק - עשרה אחוזים כמו שעון, ושהנשואים לא ינסו להתחמק.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 323354
מה הקשר? אני מנחש שאחוז ההומוסקסואלים בין הגברים שנשואים לאישה קטן מאחוזם באוכלוסייה הכללית.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313687
"כיהודי שומר מצוות וממילא פלורליסט". חה. כיהודי לא שומר מצוות וממילא מניח תפילין כל בוקר, אני מוכרח לציין שהפלורליזם שלך בא לידי ביטוי בכל מילה שניה כמעט: נבזים, חולנים, מגעילים - ממש פתיחות מעוררת כבוד.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313752
מה זה בעצם "פלורליזם" לדעתך? אני חושב שהדיון עלה כאן פעם (גם כן בהקשר של מצעד הגאווה, למרבה ההפתעה), והרושם האולי שגוי שקיבלתי הוא שאנשים שדורשים "פלורליזם" לרוב דורשים יותר מאשר קבלת השונה - הם דורשים את *אהבת* השונה.

כלומר, אם חובבי ה-BDSM יעשו עכשיו מצעד, בשל הפלורליזם אסור יהיה לומר דברים כמו "לי הצלפות נשמעות כמו גועל נפש, אבל אם להם זה עושה טוב, מי אני שאתנגד?" אלא יהיה צריך לומר "שמע, ייתכן מאוד שיש בהצלפות משהו טוב, אני צריך לבדוק את זה מתישהו" אחרת אתה צר אופקים ואנטי פלורליסט.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313768
זה עתה הבנתי שאני צרת אופקים להחריד. איאלץ להזמין מיד את מצליפי הפרלמנט לבצע את המלאכה.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313769
אני לא יודע למה אנשים קוראים ''פלורליזם''. הפירוש האישי (והלא ליברלי) שלי הוא ''חיה ותן לחיות''. אני לא חושב שיש איזו חובה מוסרית לאהוב, ומסתפק בזה שהשנאה לא מקבלת ביטוי מעשי. אישית אני שונא הומואים, כושים, ערבים, חרדים ושניצל סויה (הרשימה פתוחה, ומי שרוצה להצטרף יכול להציע מועמדות).
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313774
גזען חשוך.
מה כבר עשה לך שניצל סויה?

____
כמו שאמר הארנב: נכון שזה איכסה?
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313777
למה לא ליברלי? חשבתי ש"חיה ותן לחיות" הוא מהות הליברליזם.

(כמובן שיש מפלגות שקוראות לעצמן "ליברליות" ובעצם הן סוציאל דמוקרטיות, אבל כבר ראינו שאין הרבה קשר בין שם של מפלגה לאידאולוגיה שלה).
אין קשר בין שם מפלגה לאידיאולוגיה שלה? 313844
למה?

ליכוד - האם אין שם לכידות למען סיר הבשר? הם כולם יושבים יחד מלוכדים למרות שנאה יוקדת כדי להנות מסיר הבשר.

עבודה - הם לא מסדרים עבודה לגנרלים בדימוס?

שינוי - הם לא רוצים לשנות את דרך חלוקת הכסף והג'ובים?

איחוד לאומי - הם לא מאוחדים? לא לאומיים?

מר"ץ יח"ד - אין להם מרץ? הם לא ביחד?

ש"ס - טוב, אין קשר בין שם למפלגה.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313893
גם אני שונא את כל מי שהזכרת, אבל הכי אני שונא גזענים חשוכים כמוך.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313969
גם לסביות?
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313857
אני לא חושב שפלורליזם דורש את ''אהבת השונה'', אבל הזרמים האופנתיים מדברים על פלורליזם כ''הכרת השונה'' - לא במובן של הכרה כהיכרות, אלא הכרה וקבלה של הזולת ''כמי שהוא''. הטענה היא שהתפיסה הפשטנית של ''חיה ותן לחיות'' משרתת רק את הקבוצות שיש להן הגמוניה בחברה, בעוד שקבוצות אחרות נדחקות לשוליים. הליברליזם מאמין בשוויון בסיסי בין בני-אדם, ולכן דחיקת קבוצות שלא שייכות להגמוניה לשוליים החברתיים אינה מאפשרת ליישם ליברליזם אמיתי.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313860
לא הבנתי מה הכוונה ב"הכרה וקבלה של הזולת כמי שהוא". איך זה בדיוק אמור להתבטא בפועל?
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313863
טוב, זה נושא שיש עליו הרבה וריאציות. אבל בעיקרון זאת תביעה מהחברה לשנות את ערכיה כך שהם "יכילו" יותר קבוצות באוכלוסיה. השינוי הזה נעשה בשם הזכות להכרה שנגזרת (לטענתם של אותם זרמים) מהזכות לשוויון. דוגמאות:

במישור הפוליטי, הכרה של המדינה בנישואי הומוסקסואלים, מתן ייצוג לקבוצות מיעוט בתרבות הכללית (למשל, הקצאה של זמן שידור גם למשדרים שיבטאו את תרבותם של קבוצות המיעוט, שילוב נציגים שלהן בשיח הכללי).
במישור האקדמי, שינוי הקאנון במדעי הרוח כך שהוא לא יכיל רק "גברים לבנים מתים", ושינוי המושגים במדעי החברה כך שהם יכילו גם זוויות פמיניסטיות ולא-מערביות.
במישור האמנותי, הרחבת הקריטריונים לאמנות טובה כך שהם יכילו גם יצירות של המיעוט.
במישור החינוכי, חינוך להכרה של תרבותם של קבוצות המיעוט [דבר שיוצר התנגשות: פעמים רבות קבוצות מיעוט מעוניינות לשמור על תרבותם מפני השפעות של תרבות הרוב שיכולות להיות הרסניות מבחינתן (חשוב על החרדים), בשעה שחינוך להכרה של הזולת מחייב אותם להיפתח].
וכולי.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313875
עם המישור הפוליטי והאקדמי, אפילו החינוכי, אני נוטה להסכים, אבל המישור האמנותי כבר עושה לי בעיות: יש בו את ההנחה (הסמויה?) שטיבה של יצירה נקבע על פי המיעוט שאליו שייך יוצרה. אני חושב שיצירה לא צריכה להישפט לפי יוצרה (ולכן, ממש לא אכפת לי אם יתברר שאת "אנה קרנינה" כתב סוחר עבדים אמריקאי ולא טולסטוי הרוסי).

מה שמשותף לכל הדרישות שלך הוא שהן מופנות כלפי החברה ככלל, ולא אל הפרטים שבה. איך צריך האדם הבודד לנהוג כדי להיות "פלורליסט"?
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313879
אני חושב שדווקא במישור האמנותי אין בעיה. הזרמים הללו הצליחו ושינו את הצורה שאנחנו מסתכלים על אמנות. חשוב למשל על מוזיקה מזרחית לפני שלושים שנה. אף אחד לא היה חולם להכנים אותה להיכל התרבות, לתת לה מקום בתוכניות העוסקות באמנות או במחקרים אקדמיים במחלקות למוזיקה (אלא רק בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה). רק בשנות השמונים התחלנו לראות זמרים מזרחיים בטלוויזיה, וההתחלה הייתה להכניס את המוזיקה הזאת בדלת האחורית - עם קריצה הומוריסטית (מריומה, האשם תמיד וכולי). אני חושב שברוב האוניברסיטאות בארץ מוזיקה מזרחית קלאסית עדיין לא מקבלת התייחסות כאל הקאנון המערבי (אתה יכול לסיים תואר במוזיקה ללא נגיעה בתחום, אבל לא לעשות זאת ללא נגיעה במוזיקה ''קלאסית''), אבל יש תהליך ברור של קבלה שלה גם לאקדמיה. אפילו בבר-אילן פתחו כבר בי''ס למוזיקה אתנית.

אני לא בטוח כיצד צריך לנהוג האדם הבודד (אני מכיר יותר את ההגות הפוליטית בתחום), אבל נדמה לי שהתביעה להכרה של הזולת ''כפי שהוא'' יכולה להיות מופנית - כתביעה מוסרית - באותה מידה לאדם הבודד. אם אנחנו חושבים שכפלורליסטים יש מאיתנו תביעה מוסרית לקבל את הזולת, היא חייבת לכלול קבלה שלו ''כפי שהוא''. זה לא אומר להשהות את השיפוט שלנו, אלא לשנות אותו - גם אם זה אומר שאנחנו צריכים להרחיב את האופקים שלנו בכל מיני צורות.
אנחנו יכולים להחליט שאנחנו לא מעוניינים בקבלה של הזולת, אלא רק ב''חיה ותן לחיות'', אבל זאת נחשבת היום השקפה שמרנית.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313881
זה בדיוק הדבר שמטריד אותי: ה"תביעה" הזו לשנות את השיפוט שלנו. זו התביעה לומר למראה מצעד חובבי ה-BDSM "שמע, ייתכן מאוד שיש בהצלפות משהו טוב, אני צריך לבדוק את זה מתישהו"', אבל אני חושש שזה עלול אפילו להסתיר מאחוריו דבר חמור יותר: "שמע, ניסיתי את ההצלפות הללו וממש היה לי רע, אבל אני אמשיך לנסות עד שיהיה לי טוב כי ככה צריך לעשות".

כך למעשה מסוגל המיעוט לכפות את דעתו על האזרח הבודד בשם היותו מיעוט, ולדרוס את זכותו של הפרט לדעתו הפרטית (כמובן, כל זה לא בכוח הזרוע אלא בנימוקים "מוסריים"). בצורה הזו, בשם "פלורליזם", אנחנו למעשה מוחקים את זכותם של אנשים שלא לאהוב דברים מסויימים. כך תתארגן, למשל, קבוצת המיעוט של המנגנים במשור, ותתבע הכרה ופלורליזם ואנשים "יאלצו" לשמוע אותם ולהגיד "אני צריך לשנות את השיפוט שלי, זה שאני לא אוהב את זה כרגע זו אשמתי", ומכאן קצרה הדרך ל"פוסט מודרניזם" במובן הקללתי של המילה.

זה אמנם תרחיש אפוקליפטי משהו, אבל אם "חיה ותן לחיות" היא השקפה שמרנית, אולי יש בתרחיש הזה אמת, ואולי ה"שמרנים" מנסים לשמר השקפה מאוזנת שלקח שנים רבות להגיע אליה.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313886
גם לדעתי ההשקפה הזאת בעייתית מאוד. גם מהטעם שציינת וגם בגלל שאני מאמין שערכים מייצגים אמת מסוימת, ושינוי שלהם מטעמים מוסריים חוץ-דיציפלינריים עשוי לפגום בחתירה לאמת האמנותית, המוסרית או המדעית.
עם זאת, בגבולות מסוימים ההשקפה נראית לי סבירה. אני לא בטוח מה הם הגבולות שלי, אבל נראה לי שלהשקפה השמרנית כשלעצמה אכן יש אלמנטים חזקים של דיכוי קבוצות מיעוט. היה לה תפקיד היסטורי חשוב מאוד, ויש לה גם היום תפקיד מרכזי בשמירה על גבולות חברתיים, אבל אנחנו תמיד יכולים לשאוף לחברה טובה יותר.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313851
התכוונתי לסוג מסוים של מושג הפלורליזם שקיים במחשבת ישראל, עליו עמד הפרופ' אביעזר רביצקי בספרו "חירות על הלוחות" (עם עובד, תש"ס; עמ' 114-139) בפרק שכותרתו "שאלת הסובלנות: בין פלורליזם לפטרנליזם", שלימים גם הובא לפרסום על דפי הרשת באתר שעניינו הוא החינוך לפלורליזם:

החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313552
מוזר. נבזיות ראוותנית וגאוותנות שחצנית פומבית ומכוערת, מזכיר לי דווקא התנהגות של אנשים אחרים.

באמת הגיע הזמן שיפסיקו את מצעדי הגאווה ומגפני היוהרה שלך באייל. כן, תתפלא, בסביבה הזאת (ובהתחשב בקהל), היחס המעוות שלך אל מיניות (ואל העולם באופן כללי) הוא דווקא זה שסוטה (מן הנורמה, מן הנורמה).

אבל אולי בעצם עדיף שיתנו לך לכתוב כאן בראש מורם את מה שאתה מאמין בו ולתת לך לנפנף את הדגלים הצבעוניים שלך (בלא מעט יוהרה וגאווה, בלשון עדינה). ככה הרבה יותר נחמד - פלורליזם.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313567
יחס מעוות? אורי הוא המגיב שהכי מרבה להזכיר אוננות, פעילות אנושית טבעית ושגרתית. מה מעוות בזה?
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 314234
גזענים הם המגיבים שהכי מרבים להזכיר כושים, סינים, יהודים, ערבים ומיעוטים, שהם בני אדם כמוני וכמוך. מה מעוות בזה?
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 314236
המממממ..... זו היתה אמורה להיות בדיחה... לאורי יש ממש אובססיה עם אוננות ואני בטוחה שהוא לא חושב שזו פעילות טבעית.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 315151
קשה,קשה לי עם עודף ההפוך על הפוך באייל :)

בכל מקרה, זו לא אובססיה. זה קתרזיס.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 315153
נו, אם קשה לך, אתה כבר יודע מה הפתרון.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 315279
:)
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 314577
היחס היהודי שלי אל המיניות מתבסס בעיקר על מאמרו של הרב הפרופ' אליעזר ברקוביץ' המנוח, "האתיקה של המין":

יחסי המפורט, מנקודת ראות יהודית כשרה וטהורה, אל ההומוסקסואלים תפורסם בקרוב באתרי. והיא כבר פורסמה חלקית באייל: תגובה 223419
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 314591
מן התגובה שהזכרת לא הצלחתי להבין את חשבון המצוות והעברות שלך. האם על העברות נענשים בגיהנום, או בגלגול הנשמה לגוף בעל מום?
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 314635
גם וגם. הגיהינום נועד לכפר על נשמת הנפטר במטרה להכשירה למצב של חיי העולם הבא (שיבוא אחרי העולם הזה, וכשמו-כן-הוא) ואילו גלגול נשמת החוטא בחזרה לעולם הזה מעידה על חומרת מעשיו, המצריכים הורדה מחודשת של הנשמה לעולם שרק במסגרתו ביכולתה לתקן את שצריך תיקון. הכול כפי המשעה שהאדם בוחר לעשות/לא-לעשות בעולם הזה. וראה על כך בהרחבה בספרו המעמיק של הרמח"ל (רבי משה חיים לוצאטו) "דעת תבונות" (מהד' פרידלנדר, הוצ' ספרי גיטלר, תל אביב), שסיכם את השקפת היהדות בטוב טעם (הנה לכם "מקובל" שהיה ל"רציונליסט" לא-פחות מהרמב"ם), בהתגברו על רוחבי יריעתה מיום היוולדה.
"חוקת": פולחן המתים 315145
אברהם בורג, בYNET:
"עיון מדוקדק יוכיח כי התורה חפה לגמרי מכל מרכיבי האמונה בהישארות הנפש, בתחיית המתים ובעולם הבא. כל אלה התפתחויות מאוחרות יותר בהיסטוריה ובקורות האמונה היהודית - מהנביאים, הכתבים, הספרים החיצוניים, יצירות הבית השני ואילך. התורה המקורית היא הנטו האמוני, ולא רק שאין בה מקום למי שמת, כי היא תורת חיים לאלה שחיים. אלא שהתורה מתייצבת במלוא עוזה נגד פולחני המתים והקברים."
חזון העצמות היבשות של אברום בורג 316671
==> "התורה חפה לגמרי מכל מרכיבי האמונה בהישארות הנפש, בתחיית המתים ובעולם הבא".

תמיד "אמרנו לכם", אנחנו, החרדים לדבר הא-ל, שאנשי המזרחי, חובשי הכיפות הסרוגות, הדתיים הלאומיים, הם רק צעד אחד לקראת הרפורמיות והקונסרבטיביות (ומי כיאיר שלג הקונסרבטיבי ורעייתו, במבי שלג החילונית בדעותיה יוכיחו זאת), כאשר כל אלה דוהרים בצעדי ענק במדרון התלול אל הסקולריזם החלול.

והנה, כעת הגיע מקומו בתור של בחיר חניכי הדתיות הלאומית, אברום בורג, הבן של המנוח ההוא מהמפד"ל שבכנסת. ולא, אין אלה הן דעות חדשות תחת השמש, ולא רק כי אין חדש תחת השמש. אלא שבורג כבר ביטא דעות מעופשות מעין אלה, שכפי שאראה בהמשך מעידים הם רק על בורותו וקלות דעתו של הטוען אותן, בספרו "אלהים חזר" (ידיעות אחרונות, 2004). ולא שלא הפקתי רבות מהספר המחכים בעיקרו, רק שלשמוע את אברום בורג מדמה את מעמד הר סיני לחיזיון אור-קולי, מזכיר לי את ניצני הרבייס הרפורמים, אברהם גייגר וחבריו לדעה המקדשת את מצב ההתבוללות ההמונית בתפוצות ישראל היום, תחת איצטלה יהודית-תרבותית.

לגופו של עניין, כבר נגעתי מעט באייל: תגובה 271060
חזון העצמות היבשות של אברום בורג 316672
"לגופו של עניין, כבר נגעתי *מעט* באייל"... נו באמת, מר פז!
חזון העצמות היבשות של אברום בורג 317453
מה?

ראו גם: תגובה 198524

לצערי, אינני מוצא תגובתי מהעבר המפרטת מקורות מקראיים אודות הישארות הנפש וכל המשתמע מכך.
חזון העצמות היבשות של אברום בורג 317455
התכוונתי לתואר ''מעט''.
חזון העצמות היבשות של אברום בורג 317459
הכוונתי במונח "מעט", לעומת מה שיש באמת בנידון. איך אמר אלברט איינשטיין: "ככל שאני למד ויודע יותר, אני יודע כמה שאני עוד לא יודע"...
חזון העצמות היבשות של אברום בורג 317464
אמרו את זה קודם, לפניו.
חזון העצמות היבשות של אברום בורג 317465
שיהיה. העיקר שהשכילו לאפיין אל נכון. אז, כבר אמר מי שאמר וכו'.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313101
היכן אמרתי שכל הדתיים הומופובים, שכל הדתיים דוקרים הומוסקסואלים, או כל דבר דומה? אני מציע שתפסיק לייחס לי אמירות שאין לי, ושתחדל מהסגנון הציורי הטרחני שבו אתה מנסה לעשות את זה.

אחזור על דבריי: אני חושב שאני יודע על נזקים שנגרמים בגלל הומופוביה. כשמפגינים שנאה כלפי מישהו בצורה שבה אתה ודומים לך מפגינים, הדבר עלול להלהיט חמומי מוח. כמובן, זה לא אומר שאתה אשם בפעולתם של אותם חמומי מוח - אבל זה כן אומר שאולי כדאי לחשוב האם השנאה המופגנת אכן מוצדקת ונדרשת, או שאפשר גם אחרת.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313106
אולי אין - "ציווי לדקור משתתפים במצעד החטאים מושכי עורלתם", אבל יש ציווי להמית הומוסקסואלים, ויקרא כ 13.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313117
מה שמעניין הוא ששמעתי היום פעמיים, בהקשרים שונים, את התעלול הידוע של חלק מהדוברים הדתיים (אני חושב שזה היה שאול יהלום בשני המקרים, ויסלח לי אם אני טועה): אם אדם דתי עשה משהו רע, הוא אינו דתי, אלא איש רע "בתחפושת".

שני ההקשרים, כמובן, הם הלינץ' אתמול והדקירה היום.

כל זה היה טוב ויפה אלמלא הרטוריקה המחבת"ית לא הייתה מייחסת מעשים רעים של חילונים לתכונה המשותפת שאני חולק איתם - אי אמונה באלוהים. כמובן שחילוני לא מסוגל לטעון שאם חילוני עשה משהו רע, זה אינו חילוני מוסרי אלא חילוני "בתחפושת", כי לא קיים מושג כזה, "חילוני מוסרי" אלא רק "חילוני". ככה זה כשמגדירים אנשים על דרך השלילה.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313119
התעלול הזה נמצא גם כאן באייל במספר מקומות, למשל בתגובה 297857. התגובה הזאת, והתעלול בכלל, אומרים, בתמצית: "אתם, החילונים, רעים פשוט משום שאתם רעים. כשקורה שאצלנו, הדתיים, יש מישהו רע - זה מפני שהוא בעצם לא אחד משלנו - הוא אחד משלכם" - מה שכמעט מייתר כאן את הדיונים האלה, שבהם, למרות הרטוריקה הדתית המקובלת על "קירוב לבבות" - אין למעשה סיכוי ממשי להתקרבות.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313281
חביבתי, את לא מעודכנת: הציווי הזה מזמן לא בתוקף, משהו כמו אלפיים שנה בערך. וגם כאשר היה בתוקף, בהתאם לתנאים המוקדמים (כמו: התראה בפני שניים והעמדה לדין-תורה וכו') פוסקי ההלכה תמיד מצאו דרך הלכתית-משפטית שלא להוציא את החוטאים להורג.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313285
רגע, רגע.

איך ציווי מהתורה יכול לאבד את תוקפו? יש לאיזשהו גוף הלכתי סמכות לקבל החלטות כאלה?
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313286
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313418
על העכנאי הזה אני יודע (ולא רק מהאייל), אבל לא על סמכות להכריז שמצווה מסויימת כבר אינה בתוקף. זה לא ממש אותו דבר.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313433
כנראה אני מפרש את עכנאי לא נכון, אבל נניח שיש רוב מוחלט של פוסקים שפוסק נגד מצווה מסויימת ואומר שהיא לא בתוקף - האם זה לא מחייב, ואפילו אם בא אלוהים ומקלל את כולם?
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313438
קול המון כקול שדי.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313688
למיטב הבנתי מוסכם ששום פוסק לא מוסמך לבטל מצווה. לכל היותר הוא יכול לתת לה פרשנות חדשה (באמת מעניין איך עניין הפרוזבול התקבל, ואודה למי שיודע אם יאיר את עיני). אשמח להתבדות כי זה יקל את דרכה של רפורמת הרשכ''ג בענייני פרו ורבו.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313332
==> "יש לאיזשהו גוף הלכתי סמכות לקבל החלטות כאלה?"

ראה:

החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313322
אורינק'ה חביבי שעוד חלב לשפתיו, תנה נא לי את מעט הקרדיט - במקרה אני מעודכנת עוד מן הזמנים שאתה התרוצצת בגן(?) ורכשת את ראשית צעדיך בשפה הרוסית, לפני בוא העברית. אכן הציווי אינו בתוקף *כלשונו*, ובשם עמישראל אני מודה לך על כך באופן אישי.

ברם - בררררם! - עובדה היא כי *קיים* ציווי כזה כחלק מטקסט דתי מכונן, ועובדה זו יש לה השפעות פסיכו-סוציולוגיות חמורות ושליליות, ואתה עצמך, בתגובותיך כאן - מדגים את ההשפעות האלה.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313335
נו, טוב. לפחות בשעה שעמים ברבריים ופאגאניים המיתו את סוטי המין, ביהדות רק כתבו.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313368
הטרגדיה של היהדות - פעם היינו יותר מוסריים מכולם, ועכשיו נשארנו מאחור וכולם יותר מוסריים מאיתנו.

(אגב, מי היו "עמים ברבריים ופאגאנים" שהמיתו את ההומוסקסואלים? היוונים, שאנחנו כל כך אוהבים להתנשא מעליהם?)
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313416
ודאי היוונים, הרי בגלל זה הם הרעילו את סוקראטס.:)
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313613
אמת, אני משתתף בצערנו על כי החילון המערבי הנאור הפך אותנו ללא-מוסריים והותירנו מאחור עד ש"כולם יותר מוסריים מאיתנו".

מה שמזכיר מדבריו של האתיקן הישראלי הדגול, הפרופ' אסא כשר, בראיון שהעניק ליוכי ברנדס (עוד יונה צחורה כחושך) במוסף הספרים האחרון של "ידיעות אחרונות":

"אם איני טועה את מאמינה ש'הכיבוש משחית'. הקלישאה הזאת מפריעה לי מפני שהיא משחררת אנשים מאחריות למעשיהם: 'זה לא אני, זה הכיבוש'. האם נקבל מנהג פרוע את הטענה, 'הנהיגה בכביש משחיתה'? חיילים שמתעמרים באזרחים חסרי-אונים במחסומים, או שמתעללים במחבלים כפותים, הם מושחתים, אבל שלא ירוצו כעבור שנים לעיתונות ויתבייכנו, שהם הידרדרו למעשיהם הנפשעים בגלל הכיבוש. הכיבוש נתן לנו הזדמנות לגלות שהם בעלי תשתית מוסרית רעועה, אבל הוא לא יצר את התשתית הזאת".

מעניין מי מחנך את חיילינו לתשתית המוסרית הרעועה אם לא מערכת החינוך הממלכתית-החילונית יד אחת עם תרבות הטמבלוויזיה לסוגיה – המחנכים לבורות ולבערות, לבינוניות ולשיוויוניות צבועה-ניכרת, תוך מתן לגיטימציה משפטית לאלימות של קטינים כלפי הוריהם ומוריהם, וזה האחרון מתוך צפצוף צורם על המסורת המוסרית העליונה של התרבות היהודית בכיבוד הורים ומורים, הנישאת כתחלופה לשמירת מצוות היהדות בגרונם הניחר של גבוהי-המצח וכסופי-השיער: שופטי ישראל הנאורים (לדברי אהרן ברק הידועים בציבור, ולאחרונה בביוגרפיה של השופט חיים כהן המנוח שנחתה על שולחני).

==> "מי היו 'עמים ברבריים ופאגאנים'?".

האם את רומן "העבד" לבשביס-זינגר קראת?
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313650
נסיון יפה, אורי, אבל אתה לא תמים כמו שאתה עושה את עצמך.

(אגב, חשבתי ש"העבד" מתרחש במאה ה-‏17, בהחלט לא בתקופה שעליה חשבתי שדיברנו).
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313852
נסיון יפה, גדי, אבל אתה לא חמקן כמו שאתה עושה את עצמך.

את בסיס המציאות שמתאר בשביס-זינגר ניתן לראות כרלוואנטית לא רק למאה ה-‏17.
"מצעד הגאווה" – איפה הבושה? 313619
לדעתי, אין ולא יכול להיות כל מצב של "השפעות פסיכו-סוציולוגיות חמורות ושליליות" בעקבות הציווי המקראי להמית את סוטי המין מדין "וביערת הרע מקירבך". שכן, אין לציווי זה כל תוקף מוסרי-הלכתי. חיפוש בספרות השו"ת העיקריים מימי-הביניים, כ-‏50 כרכים (בתקליטור של אוני' בר-אילן) לא גילה אפילו איזכור אחד של "משכב זכור". וספרות השו"ת משקפת היטב את התנהגות הקהילה היהודית, במיוחד בהתנהגות הסוטה מן הנורמה החברתית, כפי שכתב על כך ספר שלם הרב הפרופ' חיים סולובייצ'יק, "שאלות ותשובות כמקור היסטורי" (הוצאת מרכז זלמן שזר, ירושלים).
לא רק שהציווי הזה אינו בתוקף, גם כאשר היה בתוקפו המקראי, הוא בוצע הלכה-למעשה בהתאם לתנאים המוקדמים של שני עדים והתראה ופסיקת הוצאה להורג של דיינים היושבים על מדין, מה שהיה נדיר אם בכלל. חכמינו ז"ל גילו לנו ש"בית דין שהיתה מוציאה גזר דין מוות אחת לשבעים שנה – נחשבה לבית דין קטלנית" (תלמוד בבלי, מסכת סנהדרין). ולא סתם כך, שליפת סכין במצעד הבושה, כלפי אב ובתו שנקלעו למקום שלא באשמתם. לא לחינם ראש עיריית ירושלים החרדי, אורי לופוליאנסקי, גינה שלשום בתקיפות את מעשה הדקירה. בהודעה שפירסם אמר ראש העירייה, "אין דבר המצדיק מעשי אלימות, ובוודאי שלא דקירה. אני מאמין שהמשטרה תמצה את הדין עם האשם" (מתוך "הארץ" מיום שישי, עמ' א17).
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313111
יש לך לא מעט חומר קריאה שם. זה באמת מתחיל להיות מביך שתלמיד חכם כושל שוב ושוב בלוגיקה. מה יגידו עלינו בגויים? אתה מוזמן עם זאת כמובן להשתמש בכללי הלוגיקה ולהראות לנו כיצד המהלך הלוגי שלך תקף, וגדי (תגובה 313101) ואני שוגים. רמז: לא תצליח, כי הוא שגוי.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 313158
תלמיד חכם ואורי פז באותו משפט? ערן, אולי אתה צריך לשוב ולעיין בכללי הלוגיקה? (סליחה על השימוש בשמך הפרטי שנעשה למטרות רטוריות וצחוקים, לא עליך ח"ו)
לא יפה ולא נכון 313161
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 314303
"הדוקר במצעד הגאווה: פעלתי בשליחות השם
לבית המשפט המחוזי בירושלים הוגש כתב אישום על ניסיון רצח נגד ישי שליסל, חרדי בן 30 ממודיעין עילית, שדקר שלושה צועדים במצעד הגאווה בירושלים. בכתב האישום נטען ששליסל אמר לחוקריו שפעל בשליחות אלוהית
"באתי לרצוח בשליחות השם. לא תיתכן כזאת תועבה בארץ". כך אמר ישי שליסל, חרדי בן 30 ממודיעין עילית, בחקירתו במשטרה לאחר שדקר שלושה צועדים במצעד הגאווה בירושלים. היום (ג') הגישה הפרקליטות כתב אישום נגדו על ניסיון רצח. "

החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 314305
בפעם האחרונה שאני נתקלתי בה במישהו שפעל ''בשם השם'', הגשתי בקשה לבדיקה פסיכיאטרית כפויה.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 314350
אני מניח שיש הבדל בין מי ששמע את השם קורא לו לעשות מעשה, לבין מי שקם לעשות מעשה כי לפי הבנתו, פרשנותו ומשנתו, זהו רצון השם.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 314359
נכון. ולא הייתי שם לבחון איזו אופציה מהשניים נכונה.
גם האופציה השניה רחוקה מאוד מה main stream, אולי אפילו רחוקה מספיק כדי להצביע על חולי (אבל בשביל זה צריך לבדוק את האיש).
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 315150
במילים אחרות: יש הבדל בין זה שמדבר אל הקיר לבין זה שהקיר עונה לו.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 314326
מה התועבה? ההומוסקסואליות, או המצעד עצמו?

בכל אופן, דומני שהאיש מעורער בנפשו ואפשר להאשים את הממסד החרדי לכל היותר בזה שדחף אותו מעבר לסף (למרות שלא אתפלא אם האיש נפל קורבן בעיקר להטפות של מחזירים בתשובה ודומיהם).
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 323321
"להביא ביד" זו סטיה מינית ?? מעט מאוד אנשים נורמליים יש בעולם.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 324719
מעט מאוד אנשים נורמלים שירתו בגרמניה הנאצית את האידיאולגיה המעוותת של היטלר, שכחתי.

וכן, יש גם איזה מיליארד נוצרים בעולם, הסוגדים לישו בצורה כזו או אחרת. אז ש"כולנו לנצרות" כמשאלתו הכמוסה של תיאודור הרצל?!
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308551
האם אתה באמת סבור שלחינוך הדתי הבעלות הבלעדית על ערכי המוסר? האם *רק* חיים עפ"י ההלכה מחנכים לריסון ולשליטה עצמית?

אני גדלתי בבית חילוני בעליל, אבל עדיין ישנם ערכים שעליונותם ברורה לי *בכל* מצב. עליונותם של החיים, למשל, או הדאגה לקרובים. אדם לא צריך להיות רב או תלמיד ישיבה כדי להבין את חשיבותם של ערכים אלה. ובכלל, אינני סבור כי אפשר להקנות ערכי מוסר כלשהם ע"י לימוד וחינוך.

ערכי המוסר אינם נגזרים מן הדת, ולא הדת המציאה אותם.
לערכי המוסר מקור קדום ופרימיטיבי- הוייתנו החייתית. אם תתבונן בהתנהגות בע"ח (במיוחד החזקים מביניהם, המרושעים ביותר, לכאורה) תווכח לדעת שהם אינם הורגים את בני מינם, ורצח בעולם בעה"ח מתבצע רק לצורך אכילה/הגנה עצמית. לא כך הם בני האדם, העסוקים בהשמדה מתוכננת ומפותחת מבחינה טכנולוגית של בני מינם.
לרוב בעה"ח ישנן גם הגבלות אינסטינקטיביות ברורות בנושאי התנהגות מינית (ולא, הם לא לומדים תורה).

"אם יש לך אלהים אתה מתנהג לגמרי אחרת בחיי היומיום שלך לעומת אדם שאין לו אלהים". נכון, בתחומים מסויימים, אך האם ההתנהגות השונה הזו תורמת למוסר? האם לימודי דת כשלעצמם מוסריים יותר מלימודי חול או, רחמנא ליצלן, מחוסר לימוד?

אינני חושב שהתנהגות מינית אחת יכולה להיות מוסרית יותר או פחות מהתנהגות מינית אחרת. אינני פסיכיאטר מומחה, לכן קשה לי לקבוע מה חולני ומה לא. מה שאני כן יודע, זה שהתנהגות ש*רוב* האוכלוסייה דובקת בה, לא יכולה להיות חולנית.

"יש יותר חילונים שהם חולניים מאשר דתיים חולניים מבחינה מוסרית, גם אם ניקח את אחוזם באוכלוסייה הכללית". - אני מצטרף לדברי גדי אלכסנדרוביץ' לגבי כשלים סטטיסטיים למיניהם.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308554
"רצח בעולם בעה"ח מתבצע רק לצורך אכילה/הגנה עצמית" - לא נכון.
פרט, הסבר ונמק 308562
אתה לא מסכים איתי שמוסריות האדם באה מן האינסטינקטים החייתיים שבו?
אתה לא חושב שבעולם החי אפשר למצוא דוגמאות למוסר מופתי, שיכול להוות דוגמה אפילו לאדם?

אני אישית חושב שהמושג "הומני" שגוי מטבעו, מכיוון שאפשר למצוא יותר ביוטויים שלו בעולם החי מאשר בחברה האנושית, ולכן הוא אינו מאפיין מובהק של אנושיות.
פרט, הסבר ונמק 308568
אני דווקא חשבתי ש"מוסר" פירושו ריסון של הדברים שאדם עלול לרצות לעשות על פי האינסטינקטים שלו. אם אינסטנקטיבית בני אדם לא היו רוצים לרצוח, בשביל מה היה צריך כלל של "לא תרצח"? אבל בני אדם לא נמנעים אינסטנקטיבית מרצח. לא חקרתי, אבל נראה לי שכדי להירתע בצורה "טבעית" מרצח צריך אמפתיה לנרצח, וזה כבר צעד אחד מעבר לאינסטינקטים.
בעולם החי אין מוסר. 308571
ראשית, באופן כללי, אין משמעות למוסר היכן שאין תודעה המסוגלת לשקול שיקולים מוסריים - ולהבנתי, אין לבע"ח תודעה כזו.

מבחינת דוגמאות להתנהגות "לא מוסרית", לא חסרות כאלה - הוזכרו כאן אריות ההורגים את גורי המנהיג הקודם של הלהקה כדי שהלביאה תזדווג איתם מוקדם יותר, נמיות וטיגריסים הורגים גם כשאין להם צורך בכך כדי לאכול, חתול משתעשע בעכבר זמן רב לפני שהוא הורג אותו, מינים מסוימים של צפורים מטילים את ביציהם בקיניהן של צפורים אחרות - והגוזלים דוחפים החוצה את גוזליהם של "המארחים", וכן הלאה.

אמנם מעניין לציין שדוקא חז"ל הציעו את עולם הטבע כמקור או דגם להתנהגות מוסרית: קיים מדרש לפיו לולא ניתנה התורה, היינו יכולים ללמוד שורה ארוכה של מדות טובות מהתנהגויות שונות של בעלי חיים.
פרט, הסבר ונמק 308590
אני רק תיקנתי עובדה לא נכונה שהשתרבבה להודעתך. מי שעוקב אחר הגותי באייל יודע שאני בהחלט מאמין בשורשים הביו-אבולוציוניים של התנהגותנו, כולל מוסר.
פרט, הסבר ונמק 308942
עם קשר מסוים לאמונותיך: מומלץ לפנות 45 דקות, ולצפות ב- http://athome.harvard.edu/dh/evd.html . זוהי הרצאה של מרטין נווק, ביומתמטיקאי מהרוארד, שמדבר על דינמקיה אבולוציונית מנקודת מבט של תורת המשחקים (מי שמחפש את הקשר לכהנמן יכול למצוא דיון ב"משחק האולטימטום", לקראת הסוף).
פרט, הסבר ונמק 308978
תודה על הלינק. ממליץ בחום רב לבדוק גם את ההרצאה של אדוארד או. וילסון על הקשר בין המדע ומדעי הרוח: http://athome.harvard.edu/dh/wilson.html
פרט, הסבר ונמק 310267
מההרצאה הזאת דווקא התאכזבתי, אבל אולי מי שלא מכיר את הספר Consilience ירגיש אחרת.
פרט, הסבר ונמק 309374
תודה.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308567
אם איני טועה, בעולם הבע''ח מתבצעים לעתים מעשים מעוררי חלחלה. אני שמעתי שמועות שאריות שמשתלטים על להקה טורפים את כל הבנים של האריה השליט הקודם, ושאלמנה שחורה מעיפה בנשיכה את הראש של בעלה אחרי שהיא מזדווגת איתו, ועוד כהנה וכהנה. אני גם ראיתי במו עיניי את החתול שלי הורג ג'וק למרות שהוא לא אכל אותו אחר כך (יש לו מספיק אוכל אחר) והוא בהחלט לא הגן על עצמו.

אם איני טועה, רוב כללי המוסר שלנו מקורם ההיסטורי מן הדת. כמובן שזה לא אומר שכל מה שהדת אומרת הוא נכון או שצריך לקיים את כל כללי המוסר שהדת מצווה עליהם. זה בדיוק הרעיון שבהתפתחות של כללי המוסר.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 308591
הם לא טורפים אותם, הם רק הורגים אותם. מין ואריאציה על "הרצחת וגם *הורשת*".
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 315351
האלמנה השחורה הורגת את בעלה, אבל לא בעריפה; זה התחביב של זו מתגובה 231075.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 315400
נראה לי שאתה טועה: כללי המוסר שלנו אול הגיעו אלינו דרך הדת, אבל רובם היו קיימים עוד הרבה לפניה. (לפחות אם כוונתך לדת המונותיאיסטית).
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 315413
ייתכן שאתה צודק. אנא פרט מהו המקור, אם כן.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 315429
את ה*מקור* ממש אינני יודעת. אבל חוקים היו גם ביוון וברומי העתיקות, הפגאניות - וחוקים אלה נגזרו מתפיסה מוסרית מסוימת. וסביר להניח שבמזרח הרחוק הקדום היו גם כן חוקים המתבססים על מוסר. יש להניח שהיו כאלה, פחות או יותר, בהרבה תרבויות קדומות - כיוון שכללי המוסר הם יסוד חיוני לחיים בחברה.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 315441
לדעתך המוסר שקיים כיום בארץ שואב את בסיסו מחוקי המוסר של יוון רומי העתיקות, או מהמזרח הרחוק? לי נראה שעיקר ההשפעה הוא דווקא מהיהדות (האם היהדות שאבה את המוסר שלה מיוון או רומי או המזרח?)
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 315443
אין לי ספק (נראה לי שגם לחוקרים אין ספק) שהיהדות שאבה את המוסר שלה מתרבויות קדומות, כשם ש''שאבה'' מהם את רוב חגיה ודברים אחרים. משום כך אמרתי שמוסר ''שלנו'' הגיע אלינו ''דרך'' הדת.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 315469
אוקיי, קרוב לודאי שאת צודקת. אם כך, מהן אותן תרבויות קדומות?
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 315486
אני מניחה שמדובר בתרבות הכנענית, אולי האשורית והבבלית וכדו'. בקיצור, מה שהיה בסביבה באותה תקופה.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 317458
ביסוד ההיסטוריה האנושית קיים אירוע שבו האדם הראשון ונח קיבלו מערכת חוקה ומוסר מבורא העולם. מערכת זו הייתה ידועה מאז ומעולם כחוקה האוניברסלית, והיא נקראת בפי חכמינו ז"ל "שבע מצוות בני נח". מערכת מוסרית זו מהווה ברית בין האלהים וכלל האנושות. היא מחייבת כל יצור אנוש בכללים הבאים:

1. להקים בתי משפט, לשפוט בהם בהתאם לחוקה האלהית ולהבטיח את שלמותה.
2. אסור לקלל את בורא העולם. מאיסור זה משתמע החיוב לכבד את האלהים כסמכות ריבונית על ענייני אנוש.
3. אסור לעבוד עבודה זרה ולהשתתף במנהגים האכזריים המתלווים אליה.
4. אסור לרצוח. איסור זה מיוסד על ההכרה שכל אדם נברא בצלם אלהים ולכן חייו מקודשים; מותר להרוג רק לצורך הגנה עצמית ואסור לאדם להתאבד.
5. אסור לגנוב, לשדוד ולחטוף בני אדם. מאיסור זה משתמע החיוב לכבד את זכויות הפרט והכלל ואת רכושם, לעזור לחלשים ולנזקקים ולתמוך בהם.
6. אסור לקיים יחסי זימה – כל צורה שלא על-פי דרך ראויה.
7. אסור לאכול איבר שהוצא מבהמה בעודה בחיים. ומכאן נובע החיוב לרחם על כל היצורים ולהקל על סבלם. שחיטת בעלי חיים לשם אכילתם הותרה אך ורק באופן שלא יגרום להם צער.

ההיסטוריונים גילו שהשפעת שבע מצוות בני נוח משתקפת בבירור בחוק השׁוּמֵרִי, ב"חֻקֵּי חֲמוּרָבִּי" ובחוק החִתִּי. משם התפשטה לשאר החוקים וביניהם לחוק הרומאי הקדום. בכל המערכות הללו החוק נובע ממקור על-טבעי ולא מהחלטות העם.
על אף העיוות המסוים שחל בשבע מצוות בני נח, מערכות חוקה אלה כללו עקרונות, כגון: דיני משפטים והענשה, איסור חמור על קללת אלהים והפרת שבועה, עקבות של מונותאיזם (אמונה בא-ל אחד) עתיק, קדושת חיי המשפחה ואיסור רציחה, שוד וגנבה.
הצורך בחוקה אוניברסלית, מנקודת ראות יהודית, ברור מאליו. ללא מערכת "הוראות" ברורה, כיצד יֵדע המין האנושי את אמות המידה של טוב ורע? מי יקבע את קו-ההפרדה בין האינטרסים האנוכיים הטבועים באופיו של הפרט לבין אלה המניעים את זולתם?
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 317528
את צודקת. אני מתקשה להבין מספר משפטים בתגובה 317458 - למשל את המשפט הפותח: "ב*יסוד* ההיסטוריה האנושית..." {ההדגשה - שלי}, ולמשל את המשפטים: "ההיסטוריונים גילו שהשפעת שבע מצוות בני נוח משתקפת בבירור בחוק השׁוּמֵרִי, ב"חֻקֵּי חֲמוּרָבִּי" ובחוק החִתִּי. משם התפשטה לשאר החוקים וביניהם לחוק הרומאי הקדום. בכל המערכות הללו החוק נובע ממקור על-טבעי ולא מהחלטות העם."

איני מבינה למה כוונת הכותב. מכל מקום, רק ע"מ למנוע טעות העלולה לנבוע מחוסר הבהירות שבתגובתו זו: חוקי חמורבי קדמו לתורה בכארבע מאות וחמישים שנה. יש על כך ספרות היסטורית-ארכיאולוגית עניפה.

כרגע, רק על קצה המזלג ובעברית:

החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 317541
תודה, מעניין.
צריך להודות שהיהדות אלופה בניכוס הדברים שמוצאים חן בעיניה. (ואני מסכימה איתך בעניין אתר חופש, אבל צריך גם להבין אותם - כנראה מדובר באנשים שסבלו מאוד מבתיהם הדתיים...)
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 317621
המעניין הוא, שכבר מה זה היינו בסרט הזה, וממש, אבל ממש לא חלמנו חלום: תגובה 181020

וכן, זה ש*העלאה על הכתב* של חוקי חמורבי קדמה ל*העלאה על הכתב* של חוקי תורת ישראל, אם בכלל (הלא יש על כך ספרות היסטורית-ארכיאולוגית עניפה) – אינו אומר עוד שחמורבי לא ינק מחכמת המוסר של תורת ישראל, כפי שהועברה בעל-פה מדורי דורות בקרב העם המשכיל ביותר מאז ומעולם (לעומת האנאלפבתיות והברבריות הפאגאנית השלטת בקרב אומות העולם דאז).
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 317629
תודה לך, אורי, היסטוריון קשישונצ'יק, שהפנית אותי לתגובה ההיא שלפניה ואף אחריה פתיל ובו דברי טעם של מספר מגיבים.

וזה שהרפתקות המלך שלמה עם ההיא, שולמית, הועלו על הכתב כמה וכמה שנים לפני הוידאו המפורסם בו כיכבה חוקרת המיניות האנושית, האנתרופולוגית עתיקת ההשכלה וענקית הרוח והחומר פמלה אנדרסון עם בעלה, או בעלה-לשעבר, שלצערי אינני זוכרת את שמו - זה עדיין אינו אומר שהמלך החכם הנ"ל בעל ההרמון הנאה, במסגרת הכנותיו לתואר - "החכם מכל אדם" - לא ינק מחכמתה האדירה של הפומלאית האנדרסונית! ינק גם ינק!!!

ינק גם ינק!!!

מה גם שאין שום היסטוריון, בין אם בעל שיעור קומה, בעל קומה ממוצעת, בעל נחיתות קומה רגשית בדרגה בינונית או סתם גמד מתוסבך עם שחרור מהקב"ן בשלושה העתקים - שיש בכוחו להביא הוכחות נגד לטענתי זו!!

החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 320226
עד לקטע של ''שחרור מקב''ן'' קראתי אותך בהזדהות מסויימת.
החושך של החרדי, לא מאפיל על החושך של חילוניים מסויימים.
??? 321282
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 317532
שוב אני. רציתי רק להוסיף משהו קטן לגבי הלינק הראשון שנתתי, לאתר חופש: אני במקומם הייתי מסתפקת בהבאת אינפורמציה נטו, בלי ההבלחות המיותרות של טונים מתלהמים ומתווכחים כלפי הדת - והייתי סומכת על האינטליגנציה של הקוראים, שישפטו בעצמם.

שאלה של טעם, כנראה.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 317623
או במילים אחרות, האתר המטיפני והדמגוגי הנודע בשם "חופש", מזלזל כדרכו באינטליגנציה של הקוראים. הוא לא מזלזל בדת ישראל, הוא מזלזל באינטליגנציה עוד בעצם כך שמתיימר בכלל לזלזל בתורת ישראל, שלא לדבר על הסגנון המתהלם והמטיפני. מאפיין ידוע לכל, "המזלזל ביהדות – יזלזל באינטליגנציה של הציבור". וכבר אמר מי שאמר, לכל רוע אנושי בעולם ישנם הסממנים המבליטים אותו מן הטוב האנושי; סימני היכר המביאים את בני האדם המשכילים והמתורבתים שלא להישבות בקסמו המר כלענה של הרוע.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 317658
אבל אורי, למה להגיב בתור אלמוני?
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 317667
אורי, אתה התעללת בדבריי הקצרים והפכת אותם על פיהם כדי שיתאימו לצרכיך, שהמילה - "דמגוגיים" - כבר מזמן נעשתה קטנה עליהם.

אתר חופש עושה עבודה טובה וחשובה. יש שם כמה דברים שהייתי משנה, כפי שציינתי - ברמת ה*סגנון* - אבל ה*תכנים* הם ברובם טובים וחשובים.

אמנם באתר הנ"ל נוהגים - "לעזור" קצת לקורא להגיע למסקנות הנכונות (שהן נכונות גם בעיני, ובד"כ כלל מקובלות על אנשים בעלי שיקול דעת וכושר שיפוט סביר) בדבר המרחק הרב שבין טיעוני הדת למציאות ולממצאים המדעיים, "עזרה" שהיא מיותרת בעיני - אבל הם אינם מזלזלים באינטליגנציה. להיפך - הם נותנים לה מקום של כבוד, בהיותם עוסקים ב*עובדות* - אותן חיות מוזרות שאתה לא היית מזהה אותן ממרחק מטר גם אם היו פוצחות במחול טרנטלה סוער הישר אל מול עיניך, ברחובה של נתניה העיר.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 317746
ואיך, לדעתך, יתפנו העובדות לפצוח במחול טרנטלה סוער? ועוד ברחובה של נתניה, שמסומנת היום כעיר מסוכנת מדי אפילו לוולס אטי?
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 317926
אא''ט, נתניה היא עיר מגוריו של אורי, יהודי כשר וירא שמיים, ולכן כל מה שקורה בה - לטובה קורה (צדיק בסדום וכו'), גם אם בינתנו, בינת אנוש נקלית, קצרה מהשיג את הטוב שברע.
החיים הדתיים כערובה לחיים מוסריים 317934
ודאי, ודאי. והעובדה - שמר פז עדיין איתנו, יתברך שמו.
מצעדי הגאווה בוואלה 315211
תמונות מהמצעדים בירושלים וניו יורק
מצעדי בית-הבושת 317460
הייתי מביא לך כאן את התמונה של אלכס ליבק מ"מוסף הארץ" מלפני שבועיים ממצעד בית-הבושת בירושלים, בה מצולמים צועד הומו הנושא בידו האחת את השלט מטעמו ובידו השנייה הוא אוחז בידו של חסיד ברסלב הנושא שלט מטעמו שלו בגנות התועבה-הבהמית-על-שתיים, כאשר פני שניהם מחייכים בכנות זה אל זה. אבל? אבל אין כבר הקישור באתר של הארץ.
מצעדי בית-הבושת 317482
מצעדי בית-הבושת 317514
אופס, יישר כוחך!
מצעדי בית-הבושת 319206
אכן מלבב, אלא שליבק הודה שהוא מביים את התמונות מפעם לפעם. אגב, ''האגודה תדאג לתחת שלך'' נשמע כסיסמת הבחירות של ה''אגודה'' בפנייתה לתלמידי ישיבות.
''עיניים להם ולא יראו אוזניים'' 307726
לא נראה לי שישנן נשים שמשאירות ילדים בבית שמשוועות לתשומת לב. הילדים הגדולים יותר, נניח מעל גיל 3, באים לבית הכנסת או לעזרת הנשים להיות עם ההורים ואם ישנם ילדים קטנים יותר, האמא נשארת איתם בבית (כן, לפעמים האבא נשאר והאמא הולכת לראות את הרבי בטיש. אני מכיר זאת מקרוב).

ב.ד.ו. מה ש"מתקיים כל ערב בימי חול המועד של פסח" זה שמחת בית השואבה ולא טיש.
''עיניים להם ולא יראו אוזניים'' 307728
ממתי שמחת בית השואבה מתקיימת בחול המועד פסח?
''עיניים להם ולא יראו אוזניים'' 307729
טעיתי. חשבתי שאורי מתכוון לחול המועד סוכות. בחול המועד של פסח אני לא בטוח שישנו טיש בערבים.
ציון היא דורש אין לה. מכלל דבעי דרישה. 306508
ממתי "הגברים רוקדים ושמחים עם ספרי התורה" בטיש? השעון שלי עצר מלכת או מה?
ציון היא דורש אין לה. מכלל דבעי דרישה. 306511
לא בטיש. על הטיש דיבר מישהו אחר. אני הבאתי דוגמה כללית לכך שביהדות ובאיסלם לא משתפים את הנשים בפולחן הדתי, ואתה בטח יודע למה הכוונה כשמדובר על ריקודים עם ספר התורה.
ציון היא דורש אין לה. מכלל דבעי דרישה. 306519
האם יצא לך פעם להשתתף ב"הקפות שמחת תורה" (חג שבו רוקדים עם ספרי התורה) בישיבת "חברון" או "עטרת ישראל" (שתיהן) בירושלים?
ציון היא דורש אין לה. מכלל דבעי דרישה. 306525
גם נשים רוקדות עם ספר תורה.
ציון היא דורש אין לה. מכלל דבעי דרישה. 306530
רק שאינן מחויבות/מצוות בכך, מאחר ואינן מצוות על לימוד התורה.
ציון שמיון 306430
משה נותן טיש? משה הוא חסיד? מה בכלל קשור לזה ציטוט מהתורה?
מה איבדתי בירושלים? 306468
בטח שיכולה. הייתי לפני כמה שנים בטיש של קרלין.
מה איבדתי בירושלים? 307674
יוצאי דופן הם שני טישים שמכבדים קבוצות מטיילים חילוניות וגם נשים יכולות לעלות לעזרת נשים ולראות את הטיש. המדובר בטישים של חסידות קרלין (ליד רחוב יואל) ושל חסידות תולדות אברהם יצחק (בקצהו של שוק מאה שערים).

אמנם אין דומה השתתפות בטיש עצמו שאפשרי רק לגברים לטיפוס על הפרנצ'ס בעזרת נשים ולהציץ בין החרכים, אבל כך אפשר לחוות את החוויה של החסידה לעומת זו של החסיד.
מה איבדתי בירושלים? 307675
נשמע כמו סיורים אנתרופולוגיים לאיי האוקינוס השקט.
נאבדתי בירושלים 307705
וכפי שכבר נאמר כאן במילים אחרות: תגובה 306517
מה איבדתי בירושלים? 306397
לי זה מזכיר את הפרסומת שהיתה פעם: "לנסוע לניו יורק? בשביל מה, בשביל לראות בניין גבוה? אני יכול לרדת פה לרידינג".
אותה קרתנות תל אביבית.
מה איבדתי בירושלים? 306470
כירושלמית אני יכולה לומר, שלו הייתי נאלצת לפקוד בקביעות את קניון מלחה (הייתי בו פעמיים בחיי, ושתיהן היו מיותרות) - נראה לי שהייתי חושבת הרבה יותר ברצינות על ירידה לתל אביב. הקניון הזה הוא אחד המקומות הנוראים ביותר בעיר.
מה איבדתי בירושלים? 306484
עזריאלי לא הרבה יותר טוב (אולי חוץ מהתצפית, אבל לא הייתי שם).
מה איבדתי בירושלים? 306492
לשמחתי אינני נאלצת לפקוד גם את עזריאלי, ומבחוץ, לפחות, הוא לא מפריע לי בנוף כםי שעושה זאת קניון מלחה המכוער להפליא.
וגם בירושלים - ובשנים האחרונות, גם בתל אביב - יש הרבה פינות חמד לבקר בהן, כך שאפשר בהחלט לוותר על התענוגות המפוקפקים האלה.
"זה קורה בירושלים, זה אולי בא מן ההרים"‏1 306521
אני מופתעת מנימת הזלזול בתגובתך. שערי נא בנפשך, איך היו נראות ת"א וירושלים ללא אבני היסוד הנ"ל. האם את יודעת מה רבים האנשים שמצאו מזור לנפשם הדואבת במקומות אלה? דעי נא, כי עזריאלי וקניון מלחה מהווים מקומות קדושים לחולי השופינג (מכל הדתות). מצווה לעלות לרגל למקומות אלה לפחות ארבע פעמים בשנה (קולקציית אביב, קיץ, סתיו, חורף...היי, זה לא שם של סרט?), והמחמיר (= מי שמגיע גם לקניון רמת-אביב) תבוא עליו הברכה.

1 מתוך שיר שהיה בתוכנית של "פרפר נחמד" על יום ירושלים. או לפחות ככה נדמה לי (כאילו, עבר המון זמן).
"זה קורה בירושלים, זה אולי בא מן ההרים"‏1 306534
אני רואה פה שימוש יפה בשפה העברית (במכמניה הדתיים, למשל הצימוק של רבי צדוק) מכמה וכמה מגיבים אשר אינם נחשבים דתיים (לגבי עדי אני לא זוכר).

שאלה לקהל:
האם גם הילדים שלכם ידעו/יוכלו להשתמש כך בשפה? האם זה משנה לכם?
"זה קורה בירושלים, זה אולי בא מן ההרים"‏1 306810
כן (כבר עכשיו אמא מקריאה לו אלתרמן), וכן.
"זה קורה בירושלים, זה אולי בא מן ההרים"‏1 306862
צימוק?
"זה קורה בירושלים, זה אולי בא מן ההרים"‏1 306863
גרוגרת
"זה קורה בירושלים, זה אולי בא מן ההרים"‏1 306876
עפ''י מה שאני מכיר גרוגרת היא תאנה יבשה (דבלה) או מידת נפח קטנה, ולכן שאלתי.

(ההוא שהזכיר באייל את הגרוגרת של רבי צדוק מוכר לי אישית).
ממוצאי שבת ועד ערב שבת 306881
באמת הופתעתי שאתה שואל. בכל אופן אני חושב שזה נכון לדבר על דבלה כצימוק של תאנה, כמו ש''חמוצים'' יכולים להיות עשויים מעגבניות או פלפלים.
ממוצאי שבת ועד ערב שבת 306885
אתה היית צריך להיות עורך דין (חילוני).
מקור הבלבול 306882
"וַיִּתְּנוּ-לוֹ פֶלַח דְּבֵלָה וּשְׁנֵי צִמֻּקִים, וַיֹּאכַל, וַתָּשָׁב רוּחוֹ, אֵלָיו: כִּי לֹא-אָכַל לֶחֶם, וְלֹא-שָׁתָה מַיִם, שְׁלֹשָׁה יָמִים, וּשְׁלֹשָׁה לֵילוֹת. {ס}" (שמואל א' ל יב)

ואולי גם:

"העושה סוכתו בין האילנות, והאילנות דפנות--כשרה. שלוחי מצוה פטורין מן הסוכה. חולין ומשמשיהן פטורין מן הסוכה. אוכלין ושותין עראי, חוץ לסוכה. [ה] מעשה שהביאו לו לרבן יוחנן בן זכאי לטעום את התבשיל, ולרבן גמליאל שתי כותבות ודלי של מים; ואמרו, העלום לסוכה. וכשנתנו לו לרבי צדוק אוכל פחות מכביצה--נטלו במפה, ואכלו חוץ לסוכה; ולא בירך אחריו." (משנה סוכה ב ד)

מקור הבלבול 306993
איך מי שאוכל קב חרובים משבת עד שבת מגיע לאכול כביצה בבת אחת?
מידות תלמודיות 307339
ראשית, קצת תשומת לב, נתנו לו אוכל *פחות* מכביצה.
שנית, למיטב זכרוני רבי צדוק היה ניזון מהמיץ של גרוגרת, ואת מבלבלת עם רבי חנינא שהסתפק בקב חרובים.
שנית, קב = 24 ביצים. כך שמי שאוכל קב בשבוע יאכל יותר מכביצה בארוחה (הרבה יותר, כי לרוב אכלו אז פחות משלוש ארוחות ביום).

בנוסף, אני משער שהוא אכל יותר לכבוד החג (ביהדות יש עניין של סעודת מצווה שגם צדיקים שנוהגים להתענות מרבים בה באכילה).

קצת על חישובי המידות:
יש סימן -
"כאסקלב יגודו" (אין לצירוף הזה שום משמעות למיטב ידיעתי והוא אולי נוח לזכירה למי שהורגל לסימני הגמרא).
זה עובד כך:

*כ-ור = י (10) X איפה
*א-יפה = ג (3) X סאה
*ס-אה = ו (6) X קב
*ק ב = ד (4) X לתך
*ל-תך = ו (6) X ביצה
*ב-יצה
"זה קורה בירושלים, זה אולי בא מן ההרים"‏1 306546
אני תקווה שברקת לא התכוונה לפגוע, חלילה, בנימי נפשך העדינה. אני ודאי לא התכוונתי לזה בדברים שעליהם הגיבה. עליי להסביר שכאישה חטאה אינני מעזה לפקוד מקומות קדושים כה, אשר רבים כל כך נושאים אליהם עיניים. מי ייתן ובבוא היום, אם אזכה להיטהר מכל חטאיי, אוכל לבוא בצלו של מגדל עזריאלי (אינני מעזה כלל לחשוב על ה-ק''מ יבורך שמו) ואומר תפילה ראויה לאלוהי הקניונים.
מה איבדתי בירושלים? 306613
התצפית אחלה (רק קצת יקרה). אבל תלכי לשם עוד ארבע-חמש שנים עם התכשיט, קחי איתך גם משקפת שדה ובקבוק קטן של מים.
פעם פעם 306357
כשלמדתי בירושלים, היינו לפעמים מסתובבים בלילות בעיר העתיקה. היו שם כמה פיצריות נחמדות (אבו שנב, טבאסקו) ואיזשהו קסם בסמטאות החשוכות והריקות. הטיולים האלו היו מסתיימים בד''כ סביב שתיים לפנות בוקר בכותל המערבי ואז היינו מתחילים את הדרך הארוכה חזרה לגבעת רם, למעונות. באותה תקופה טיילתי עם חברתי (היום אשתי) בנקבת השילוח, רק שנינו. לפני זה כשעבדתי באבטחה הייתי בכל השכונות הערביות כולל צור בחר, עיסאוויה, שועפט וכמעט כל יום הייתי נוסע אפילו בביר נבאללה, למעשה כבר מחוץ לתחום המוניציפלי.
לא היה פחד, אבל למרות זה תמיד הייתי עם אקדח. היום אני לא חושב שהייתי עושה את זה.
306371
באיצטדיון טדי.
קניון מלחה 306462
באמת מפחיד מה שקורה שם. וגם עכשיו, בעצם, ביום ירושלים.
מסוכן בירושלים 306717
קיים מאבק עז על הבכורה המפוקפקת בתואר '' הנהגים הגרועים ביותר במגזר היהודי'' בין החיפאים לירושלמים .
אני אישית חושב שהירושלמים נוהגים יותר גרוע. סכנת נפשות
מסוכן בירושלים 306719
מנסיוני החיפאים נהגים טובים, זהירים ומנומסים. הרבה יותר מהנהגים של אזור המרכז.
מסוכן בירושלים 306732
גם אני מתרשם כך.
מסוכן בירושלים 306754
אם כבר דיברנו על איטליה, אז שם...
מסוכן בירושלים 306801
הקשר בין נהג טוב, נהג זהיר ונהג מנומס נע בין אקראי ללא קיים.
אין לי ספק שלפי הקריטריונים המקובלים (לפחות בארץ) מייקל שומאכר לא נחשב לנהג מאוד זהיר. מישהו רוצה להטיל ספק בכישורי הנהיגה שלו?
מסוכן בירושלים 307181
אבל בהקשר הפתיל, הרעיון ברור: הכוונה לנהג שנהיגתו לא מפריעה לאחרים. נכון, זה לא בדיוק טוב, לא בדיוק זהיר ולא בדיוק מנומס - איזושהי קומבינציה.
מסוכן בירושלים 306795
אבל אם היית עושה תחרות על ''הולכי הרגל הגרועים ביותר במגזר היהודי'' בני ברק היתה לוקחת.
מסוכן בירושלים 306818
על זה אמר לי פעם אדם חכם: "אבל להולכי רגל לא נותנים רישיונות".
מסוכן בירושלים 306839
ובכל זאת הם הולכים.
מסוכן בירושלים 306842
במדינה שויתרה על הלוקסוס של החזקת כוח משטרה, למה שלא ילכו?

אגב, אף אחד לא בדק כמה מבין המצויים בשלילת רשיון נוהגים למרות השלילה. בדיקה כזו היתה יכולה להביא לתוצאות מענינות מאד. הייתי מנחש שלפחות מחציתם ממשיכים לנהוג כאילו לא קרה כלום.
מסוכן בירושלים 306880
[מבט מבוהל ומופתע] מה? אסור לנהוג בשלילה??
מסוכן בירושלים 306883
טוב, בקצב של צב אולי מותר...
מסוכן בירושלים 306887
והמחצית השניה נוהגים יותר מהר כדי שהמשטרה לא תתפוס אותם.
מסוכן בירושלים 306996
לא מדויק. פשוט הסינון שלהם נעשה על פי ניסוי וטעייה.
ומה רע בכנסת כמקום מעורר חשש 307101
?
הר הצופים 309667
מעשה בג'ון גריי היל, אציל אנגלי תמים
הוא קנה לו בית על פסגת הר הצופים
כדי שיוכל להסתכל בים המלח לפעמים
ואשתו האמנית תצייר שם ציורים.
אחר כך את ביתו העניק ליהודים
כי האמין הוא באמת באופן תמים
שאת ביתו הוא מעניק לאוצרות הרוח
שיהיה להם בית אבן לנוח
על פסגת הר הצופים, מכון ליהודים
שיצא ממנו הרבה אור לגויים.
והיום יש שם מבצר אבן של דיכוי והתנשאות
שזולל המון קניין ומטפח מצוינוּת
אין כניסה לשם להמונים הפשוטים
וצריכים לשלם גם כדי להיות שומעים חופשיים
קציני הבטחון שולטים בכל הנקודות
ומכניסים לשם רק את מי שיש לו תעודות
במבצרי הבטון הכבדים האפלים
שמהם גם את ירושלים כמעט שאין רואים
"מעל פסגת הר הצופים
שלום לך ירושלים"
וזהו באופן כללי משל על הטובים
ואיך בהסכמה הם נהיים בשר איילים
משרתים הם בדבקות שלטון של רשע ועוולה
לא יודעים כי רצונם הטוב הוא רק עלה תאנה
ליחסי הציבור שבונה לה החומה
לה תורמים הם ותורמים עוד לבנה ולבנה.
המבצרים הלבנים, יבוא עוד יום והם ילכו
בדרך התאומים אשר נפלו ולא יוקמו.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה לסקר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים