בעקבות פניות צרכנים תפסיק רשת ''קסטרו'' לשווק מוצרי פרווה 2446
בעקבות מחאת צרכנים הודיעה היום (ה') רשת האופנה "קסטרו" כי תפסיק לעצב ולשווק מוצרים העשוים מפרווה.

בהודעת הרשת נכתב: "לקוחות קסטרו היקרים, בהתאם להבטחתנו ולאור הערות שקיבלנו מחלקכם, ערכנו בדיקה בנושא השימוש בפרוות. בעקבות הבדיקה הגענו להחלטה להפסיק את עיצוב וייצור המוצרים העשויים פרווה. שיווק המוצרים יפסק לאחר מכירת המלאי. בברכת שנה טובה, הנהלת קסטרו".

המחאה נגד הרשת החלה במכתבי שרשרת באינטרנט שקראו להחרים את מוצרי החברה והאשימו אותה ב"רצח בעלי־חיים תמורת בצע כסף". לפני כשבועיים אף נערכה הפגנה מול חנות הדגל של הרשת בדיזנגוף־סנטר בתל־אביב. החברה לא נענתה מיד למחאה ובשבוע שעבר הצהירה כי השימוש בפרווה אינו שונה מהשימוש בתרנגולות "שמהן אנו אוכלים שניצלים" או שימוש בפרות ובכבשים "שמהם אנו אוכלים סטייקים והמבורגרים". אולם לאחר מספר פגישות עם נציגי ארגונים הפועלים למען זכויות בעלי־חיים החליטו בחברה, כאמור, לשנות את המדיניות.
קישורים
Ynet
מעריב NRG
הארץ
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

בפרווה של אילו בעלי-חיים הם השתמשו? 329911
בפרווה של אילו בעלי-חיים הם השתמשו? 329913
לפי הקישור למעריב NRG - ארנבים ושועלים.
בפרווה של אילו בעלי-חיים הם השתמשו? 329944
באמת תהיתי לאן נעלמו מיץ פטל ושועל.
אם כך 330019
אני באמת לא רואה את ההבדל בין זה לבין מכירת ואכילת בשר.
מדובר בחיות שגודלו בחוות לצורך כך בדיוק כמו שמגדלים פרות, כבשים ותרנגולות בשביל חלב ביצים ובשר.

להבדיל למשל לציד של חיות נדירות ובסכנת הכחדה בטבע (נמרים וכו') לצורך הפרווה שלהם - שזה דבר שאני מתנגד לו לחלוטין.
זה באמת לא שונה 330028
אתה צודק:
בדיוק כמו אכילת בשר - גם לבוש מפרווה אינו בסדר.
זה באמת לא שונה 330038
מה זה "בסדר"? אני מוצא שאכילת בשר משרתת את מטרותיי ומעשירה את חיי. עד שירד איזשהו איש מזוקן (או אישה מזוקנת) מהשמיים ויצווה עליי אחרת, או עד שחברי תנועת תנו לחיות לחיות יתחמשו ברובים, אני לא מתכוון להפסיק. או עד שתיתן לי סיבה טובה אחרת. יש לך אחת?
זה באמת לא שונה 330233
יש אפשרות נוספת על השתיים שציינת (איש מזוקן, רובים), והיא חקיקתית. אני מאמין שאם תצווה עליך הכנסת יום אחד להפסיק לאכול בשר (או, לפחות, על המגדלים להפסיק להרוג) אתה גם תפסיק. למיליטנטים מתריסים שכמוך ("...משרתת את מטרותי ומעשירה את חיי" זו דמגוגיה) יש בפי תשובה אחת בלבד, לצערי: מי יתן ויום אחד תתבעס קשות כאשר כללי המשחק ישתנו.
זה באמת לא שונה 330242
1. הממשלה אסרה בחוק על שימוש בחומרים המוגדרים על ידה כ"סמים מסוכנים".
2. למרות שחוק זה עבר הרבה טרם לידתי ולא היתי מורגל באותם "סמים מסוכנים", כאשר גיליתי שחלקם אינו מסוכן כלל, לא מנעתי עצמי מהם.
3. מ1+2 נובע שגם איסור על צריכת בשר, אליו אני מורגל ומכיר היטב את יתרונותיו (ממש טעים), לא יחזיק מעמד.

למי שחושב שהאיסור על צריכת סמים מקטין את הצריכה בפועל, אגיד רק שהמחירים של הסמים בארץ הם נמוכים משמעותית (גם תוך התחשבות בכמות החומר הפעיל) מהמחירים בארצות בהם הם חוקיים, כמו כן ידוע שבזמן האיסור על צריכת אלכוהול בארה"ב עלתה הצריכה פי כמה.
זה באמת לא שונה 330244
אפשר לראות את המחירים כגורם לקניית יותר סמים, אך אפשר גם לראות אותם כסימפטום של פחות ביקוש. האופציה השנייה נראית לי יותר סבירה. לא נראה לי שמיסוי על סמים יקטין את צריכתם באופן משמעותי.

אגב, תוכל לתת דוגמאות למדינות, בהם אותם סמים חוקיים?
זה באמת לא שונה 330262
רשימה קצרה ולא ממצה : הולנד, בלגיה, שוויץ, פורטוגל, קנדה וחלקים מאוסטרליה. כמו כן מספר מדינות בארה"ב מרשות (למעשה משלמות למגדלים) שימוש במריחואנה רפואית בניגוד לחוק הפדרלי ובית המשפט העליון של אלסקה קבע שהאיסור על אחזקת מריחואנה בבית לשימוש אישי נוגד את החוקה.
ראוי לציין שמריחואנה היא לא בהכרח חוקית במדינות המוזכרת, אלא אחזקה של כמות קטנה לצריכה אישית אינה מהווה עבירה פלילית. מעבר לכך מדינות רבות (ובכללן ישראל) מחזיקות במדיניות מוצהרת או לא מוצהרת של אי-תביעה של משתמשים (בארץ היועץ המשפטי הנחה לא להגיש כתבי אישום נגד מבוגרים שנתפסו על אחזקה בפעם הראשונה, מצד שני לא היתי ממליץ לאייל רוזנשטיין לבנות על זה).

שוק הסמים הוא שוק די משוכלל, אם היה פחות ביקוש התוצאה היתה פחות יבוא. צריכת הסמים ברוב מדינות העולם המערבי היא במגמת עליה מזה שנים רבות, מנגד אנו רואים ירידה במחירי הסמים. מתח הרווחים הוא גבוה מספיק בכדי לאפשר מכירה לא ממוסת כמעט בכל מחיר (אתה רואה סיבה מיוחדת למה קילו מריחואנה צריך לעלות פחות מקילו גרעינים בייצור ?).
זה באמת לא שונה 330296
חקיקה של המדינה היא וריאציה של הרובים שהזכרתי. אנשים שבאים וכופים עליי לחדול את צריכת הבשר. האפשרות הזאת לא מדירה שינה מעיניי.

"דמגוגיה"? אני נהנה לאכול בשר. איפה כאן הדמגוגיה? הצגתי את הסיבה שלי לאכילת בשר, וביקשתי סיבות להפסיק - הסיבות בגינן אתה ויאיר מוצאים אכילת בשר כ"לא בסדר". משהו שהוא מעבר לאיזשהו מבנה גנטי או חווית ילדות שגורמים לך להזיל דמעות אל מול חיה מתה, היות ולי אין בעיה כזאת כרגע, וכנראה לעולם לא תהיה לי. אז, יש לך משהו כזה בשבילי?
זה באמת לא שונה 331525
הסיבות להפסיק הן משהו ערטילאי שקטגוריית-הייחוס שלו היא "מוסר", ושבה אני ואתה תופסים אחרת את העולם. לך יש מבנה גנטי או חווית ילדות שגורמים לך להזיל דמעות מול איש מת? אז מה, זו סיבה למנוע רצח? ואם כן, מה ההבדל העקרוני? (ואבהיר את השאלה: לא בין אדם לחיה, אלא בין איסור על דבר כזה או אחר מכיוון שהם גורמים או אינם גורמים למאן דהוא להזיל דמעות).
החברה בוחרת לה את אותם הדברים שבהם היא חופשית, ואת אותם הדברים שהיא אוסרת (בחוק או בנוהג) מכיוון שהם פוגעים באחר על פי אמות המידה שלה. כוונתי היתה, כמובן, שעפ"י אמות מידה מסויימות שיש להן תומכים לא מעטים בציבור (אך עדיין, מיעוט) צריכת בשר היא מן אותם דברים אסורים, ודע כי אותו המיעוט ימשיך וינסה להגדיל את השפעתו על דרכי התנהלותך, בין אם בשכנוע ובין אם בחקיקה ואכיפה.
בינתיים אכול ושתה: אחריך המבול, ולעניות דעתי החילונית, גם לעולם לא תצטרך ליתן את הדין, לבד מאשר בינך לבין עצמך אם וכאשר.
זה באמת לא שונה 332393
"לך יש מבנה גנטי או חווית ילדות שגורמים לך להזיל דמעות מול איש מת? אז מה, זו סיבה למנוע רצח? ואם כן, מה ההבדל העקרוני?"

בשבילי זו תהיה, אבל אני לא אצפה שזו תהיה גם בשבילך, ולכן, בבואי לשכנע אותך שלא לרצוח, לא אשתמש בטיעונים כאלו. מה ההבדל העקרוני אתה שואל? אין.

"החברה בוחרת לה את אותם הדברים שבהם היא חופשית, ואת אותם הדברים שהיא אוסרת (בחוק או בנוהג) מכיוון שהם פוגעים באחר על פי אמות המידה שלה."

שוב אתה לא סותר אותי. אם תצליח לגייס מספיק אנשים שחושבים/מרגישים כמוך בנושא מסוים, תוכל לכפות עליי התנהגות מסויימת. שאלה מעניינת יותר היא, האם תצליח לשכנע אותי להתנהג אחרת? זו השאלה שלי, ותשובה עבורה טרם קיבלתי.

"כוונתי היתה, כמובן, שעפ"י אמות מידה מסויימות שיש להן תומכים לא מעטים בציבור (אך עדיין, מיעוט) צריכת בשר היא מן אותם דברים אסורים, ודע כי אותו המיעוט ימשיך וינסה להגדיל את השפעתו על דרכי התנהלותך, בין אם בשכנוע ובין אם בחקיקה ואכיפה."

מאחר ואני לא מאמין שאראה את היום שבו יהיה להם מספיק כוח להפריע לי לאכול בשר, הדבר היחיד שמפריע לי כאן הוא הרושם שקיבלתי שהרוב המוחץ של הצמחוניים חושבים שיש משהו "לא בסדר" באכילת בשר, ולא פשוט מודעים לכך שהם מחווטים בצורה כזאת שאכילת בשר תעורר אצלהם סלידה, ותהיה אשר תהיה הסיבה (לא הייתי מצפה מהם במקרה הזה להתנהגות שונה).
אם כך 330052
יש הבדל בין הצורך באכילת בשר (שלאנשים מסוימים זה כמעט חיוני) ובין הצורך במעיל פרווה - שאיננו חיוני לאף אחד.
והאופן שבו הורגים חיות למען הפרווה הוא אכזרי במיוחד.
אם כך 330124
זאת אומרת שבגלל שאכילת בשר זה צורך חיוני לאחוז מסויים מהאוכלוסיה זה בסדר שכולם יאכלו בשר(כולל אלו שזה לא חיוני בשבילם)? למה? ואם זה היה חיוני נניח לבן-אדם אחד בעולם? אז זה גם היה בסדר שכולם יאכלו בשר?

לא מקבל את הטיעון הזה (אני בעד אכילת בשרד, אני פשוט לא מקבל את הטיעון הזה כהבדל בין בשר לפרווה).
אם כך 330135
איך הסקת שזה בסדר שכולם יאכלו בשר?
אם כך 330145
אוקיי, אז אני אחדד את הנקודה שלי.

אני לא רואה שום הבדל בין רוב אוכלוסיית אוכלי הבשר(שאני בינהם), שמסוגלים לחיות ללא בשר (אני חושב שההגדרה הזו מקיפה את הרוב המכריע של האנושות), לבין מי שלובש פרווה של ארנבת.

את האנשים ש**חייבים** לאכול בשר מסיבות כאלו ואחרות אתה יכול להשאיר מחוץ לדיון, כי הם לא רלוונטיים ואני לא חושב שיש מחלוקת בענינם.
אם כך 330153
א. לא חידדת שום דבר.
ב. ההבדל איננו בין אוכלוסיית הקרניבורים לאוכלוסיית המתפרוונים, אלא בין רמת העינויים והסבל של החיות המשמשות לאכילה לזו של החיות המשמשות את הפרוונים.
אם כך 330159
ההתרשמות שלי היא ש''רמת העינויים והסבל'' היא דווקא די דומה, אם כי רמת המודעות בציבור כנראה שונה. הרמה אינה זהה, ובוודאי משתנה ממקום למקום, אבל ההבדלים הם שוליים ולא מהותיים. את הסבל הרב ביותר, לדעתי, גורמת תעשיית הביצים ולא הבשר או הפרווה, אם כי ישנן תופעות כגון הובלת בע''ח למרחקים ארוכים או ניסויים מסוימים בבעלי-חיים שעשויים לנצח אפילו את מועצת הלול בתחרות ''מי גורם הכי הרבה סבל לבעלי-חיים''.
אם כך 330160
ברור שאינני מתכוונת לשחיטה כשרה, שהיא איומה במיוחד.
ומה העניין עם תעשיית הביצים?
אם כך 330163
גם אני לא הזכרתי שחיטה כשרה.

תעשיית הביצים היא תעשייה שמתבססת על החזקת בעלי-חיים בתנאי שבי קשים ביותר במשך זמן ממושך מאוד תוך ניצולם היומיומי. היא כוללת פרקטיקות כגון הרג המוני של אפרוחים (כל הזכרים) מדי יום באמצעות השלכתם חיים ל"קבר אחים" בפחי אשפה גדולים, קיטום המקור של התרנגולות (ללא שימוש באמצעי אלחוש) והחזקתן בצפיפות בכלובי מתכת שרצפתן היא רשת אלכסונית ושהאוויר בהם ספוג באדי אמוניה חריפים. כשתפוקת הביצים יורדת משתמשים בתהליך שנקרא "השרה כפויה" הכולל הרעבת התרנגולות כדי לעודד את מנגנון ההטלה שלהן. תרנגולת מטילה מוחזקת בתנאים האלה כשנתיים עד שלוש, בממוצע, כל עוד היא מסוגלת להטיל ביצים, ואז הורגים אותה.

תמונות שצולמו בארץ: http://www.free.org.il/pictures%20egg.htm
אם כך 330167
נראה נורא ואיום.
למה קוטמים להן את המקור? למה הרשת האלכסונית? למה אדי האמוניה?
ו"הרעב לצורך הטלה"? נשמע מאוד מוזר. הייתי חושבת שדווקא תרנגולות שבעות מטילות יותר, לא?
אם כך 330170
קוטמים את המקור כי הצפיפות והתנאים הקשים מכניסים את התרנגולות למצב של טירוף שגורם להן, בין השאר, לנקר זו את זו. רצפת הרשת מאפשרת לפסולת ליפול אל מתחת לכלוב כדי שלא יהיה צורך לנקות אותו. היא בנויה באלכסון כדי שהביצים יחליקו הצידה ויתרכזו במתקן איסוף שנמצא מחוץ לכלוב. האמוניה מיועדת למניעת זיהומים ולשמירה על ההיגיינה. תרנגולות רבות מתעוורות כתוצאה מחשיפה אינטנסיבית לאדים הללו.

באתר אנונימוס יש חלק נרחב המוקדש כולו לתעשיית הביצים: http://www.anonymous.org.il/eggs.htm .
הכתבה הזאת, מתוך האתר, מסבירה איך עובד תהליך ההשרה הכפויה: http://www.anonymous.org.il/b-harava.htm .
אם כך 330175
טוב, עכשיו אני מברכת על זה שאני ממילא לא אוכלת ביצים. זוועה.
אם כך 330208
יש ביצי חופש (ואני מאוד מקווה שלאלון אין לינקים זוועתיים לגביהן).
אם כך 330216
נדמה לי שאת מתכוונת לאסף. יש יותר מדי א. עמית'ים באתר הזה.
אם כך 330253
כן, אוף, זה שוב קורה לי.

_______________
ברקת, כבר רואה איך שני הא. עמית מרביצים לה בהפסקה.
אם כך 330221
כן, אני יודעת, אבל הן לא מאוד נפוצ ות, נכון? ובכל מקרה - כפי שאמרתי - אינני אוכלת ביצים. (מסיבות בריאות).
אם כך 330246
למה הן לא נפוצות?

כנראה אנשים לא מוכנים לשלם יותר תמורת זה שהתרנגולות יסבלו פחות (מן הסתם ביצי חופש יעלו יותר, המגדלים לא מגדלים את התרנגולות בתנאים המתוארים מתוך סאדיזם אלא משיקולים כלכליים), אבל להפגין זה כיף...
אם כך 330282
לא הבנתי את כוונת דבריך.
אם כך 330255
הן מצויות בכל סופר גדול כמעט.
אם כך 330258
הן מצויות גם במכולת הקטנה שליד המעונות שלי, אבל יש להן את המנהג המעצבן של להיות בקופסה שחתומה על ידי מדבקה, כך שלא ניתן לפתוח ולראות אם אתה לא משלם במיטב כספך עבור כמה ביצים שבורות. כמובן שלביצים "לא חופשיות" אפשר להציץ חופשי (ויש המוני ביצים שבורות). עוד מישהו נתקל בתופעה?
שערוריה! 330266
שמת לב שפעם שהביצים מונחות על הקודקוד שלהן? כך הביצה נראית גדולה יותר כשאתה פותח את הקופסה, אך אחוז הביצים השבורות עולה. כמו כן עולה (בקצת) הסיכוי שלא תזהה ביצה שבורה (כי חלקה התחתון הוא זה שישבר).
אם כך 330419
בארבע שנים האחרונות קנינו משהו בסדר גודל של 400 ביצי חופש (כמעט כולן אורגניות - כנראה עוד כמה שקלים יותר מביצי חופש "סתם" - של "משק זר"). אפס שבורות, אחת שהיתה דבוקה לקרטון ולכן נשברה בהוצאה.
אם כך 330463
לרוע המזל, אני לא חושב שביצים שבורות זה מאפיין של המשק או החבילה, אלא של המכולת...
אם כך 330484
אני חושב שאפשר לפתור את הבעיה ע''י ניעור פשוט (של בעל המכולת).
אם כך 330451
מעולם לא נתקלתי בזה.

הסר את המדבקה! זו זכותך לפתוח ולראות!
אם כך 330277
אין בארץ תקן ל''ביצי חופש'' כך שלא ניתן להגיד לגביהן שום דבר שיהיה נכון בוודאות, אבל במקרה הטיפוסי הביצים הללו נלקחות מתרנגולות שמוחזקות בתנאים טובים יותר מכלובי הסוללה (כלובים גדולים יותר, בדרך כלל גישה לחצר, אפשרות לזוז, לפרוש כנפיים, להתפלש בחול וכו'). עם זאת, השלכת הזכרים לפחי אשפה וקיטום המקור של הנקבות הם מעשים שנעשים במדגרות אשר משרתות באותו אופן את כל הלולים בישראל, כך שקניית ''ביצי חופש'' מממנת את המנהגים האלה בדיוק כמו קניית ביצים שנלקחו מתרנגולות בכלובי סוללה.
ביצי "חופש" - טובות לתרנגולות? 331629
ביצי "חופש" - טובות לתרנגולות? 331742
יש משהו מוזר כאן. אם התרנגולות חיות בסביבה טובה יחסית ולא בתנאי צפיפות קיצוניים, למה עדיין מתבצע קיטום המקור? הרי סיפרו לנו שהוא נועד למנוע מהתרנגולות לנקר (את עצמן? תרנגולות אחרות) ושהן עושות את זה בגלל תנאי הצפיפות הקיצוניים.

הדיבור על "זן מעוות גנטית" נשמע מטריד. כיצד עיוותו גנטית את התרנגולות הללו? איך הצליחו ליצור תרנגולות שמטילות ביצים שגדולות מצינור ההטלה שלהן?

טענת המחץ היא ללא ספק שיש פסול בסיסי בכך שמונעים מהתרנגולות לממש את האינסטינקט שלהן לדגור על ביציהן - טיעון שמבטל לחלוטין את זכות קיומה של תעשיית הביצים, ולא משנה באילו תנאי לוקסוס יחיו התרנגולות ועד כמה נהיה נחמדים לזכרים. קצת (רק קצת) מזכיר לי טיעון שנאמר בדיון על חתולי רחוב כאן באייל כי אין לסרס חתולות רחוב כדי לא למנוע מהן את חווית האימהות.
סליחה על הקטנוניות. 331751
לעקר, לא לסרס. לחתולות רחוב, בניגוד לתרנגולות, אין ביצים.
סליחה על הקטנוניות. 331771
אופס. צודק. חוסר תשומת לב.
ביצי "חופש" - טובות לתרנגולות? 331759
לעניין ביצי ה"חופש", כמו שכבר כתבתי בתגובה 330277 קיטום המקור מתבצע במדגרה ולא בלול המטילות. עובדי המדגרות בדרך כלל לא יודעים אם התרנגולת שזה עתה נולדה מיועדת להישלח ללול סוללה או ללול מסוג אחר, אז כדי לפשט את העניינים קוטמים לכולן את המקור וזהו. במדגרות מתבצעת גם הסלקציה שהוזכרה קודם: את הנקבות שולחים למאסר עולם בלול ואת הזכרים משליכים לפח.
ביצי "חופש" - טובות לתרנגולות? 331762
בקיצור, מה שאתה אומר זה שאין בישראל דרך להשיג ביצים שלא נהרו בעוול?
ביצי "חופש" - טובות לתרנגולות? 331770
באותה מידה אין בישראל סטייק שאין לו דם על הידיים.
ביצי "חופש" - טובות לתרנגולות? 331800
דעתי היא שתעשיית הביצים היא רעה מיסודה משום שהיא מבוססת מן היסוד על פגיעה בבעלי-חיים. כמו לכל תעשייה פוגענית, גם לתעשייה הזאת יש צדדים אפלים יותר ואפלים פחות, אבל העוול טמון לדעתי לא בסימפטומים כגון קיטום המקור והשלכת אפרוחים לפח האשפה אלא בעצם קיום תעשייה שאינה יכולה להתקיים ללא ניצול שיטתי של בעלי-חיים.
ביצי "חופש" - טובות לתרנגולות? 331801
תקן אותי אם אני טועה, אבל האין כל תעשייה שמבוססת על שימוש במוצרים מן החי, ולא משנה כמה טוב מתייחסים לאותו חי, פסולה מיסודה בגלל טיעון זה?
ביצי "חופש" - טובות לתרנגולות? 331772
האמת, על פי הצורה שבה מוצגים חיי התרנגולות, לא כל כך ברור לי שמה שמתבצע לזכרים חמור כל כך, אם האלטרנטיבה הייתה לשלוח גם אותם לחיות חיים דומים. מה באמת היה קורה אם היו מנסים לגדל את כל הזכרים?

האם לדעתך הפשע הגדול שמתבצע כלפי בעלי החיים הוא השארתם בחיים, או המתתם?
ביצי "חופש" - טובות לתרנגולות? 331784
מעניין אם תרנגולים זכרים, שארית הפליטה, היו יכולים להפוך לחיית מחמד מקובלת (בעיר).

מצד שני, קריאות הקוקוריקו השכם בבוקר והסיכון להשתתפות בקרבות תרנגולים היו מנבאים להם תוחלת חיים לא ארוכה בהרבה יותר מאשר כיום.
ביצי "חופש" - טובות לתרנגולות? 331971
כמות התרנגולים המדוברת תמלא במהרה את כל הביקוש.

ואם תנסי לשחרר אותם לחיים בטבע תקבלי מצב שהוא יותר.

בכל מקרה, מהן האלטרנטיבות? אצות? סויה? חיטה?

ר' האזהרות האחרונות של משרד הבריאות לגבי צריכת סויה מוגזמת.
אם כך 330171
קוטמים להן את המקור כדי שלא ינקרו אחת את השניה. אדי האמוניה באים מההפרשות שלהם. ההרעבה לצורך הטלה נקראת הנשרה.
זו שיטה לנצל עוד מספר חדשי הטלה- אמנם מופחתת אך תוך חסכון בקניית מטילות חדשות שעולות הרבה כסף.
לגבי הרשת האלכסונית אינני יודע. פעם עבדתי בלול של מטילות כבדות- ביצי רביה, ושם התרנגולות מסתובבות חופשי.
אם כך 330449
קיטרוג על שחיטה כשרה מצד אוכלי בשר הוא שיא הצביעות.
בעלי החיים עוברים אושוויץ יום יום, כל החיים, מרגע לידתם ועד מותם, ואתם מתקטננים לי אם לוקח לחיה 60 שניות יותר או פחות עד שהיא מתה מוות מוחלט.
לא השחיטה היא הבעייתית, כל דרך הגידול היא הבעיה!
ומה מרגישה החסה? 330474
בטבע הן היו חופשיות וחיו עם מינים רבים. כיום החקלאים מצצופפים אותן בדוחק נוראי. ועוד לפני הבשלתן המלאה הן נקטפות. בדמי ימיהן!

(וזה עוד מבלי להזדקק לדמגוגיה גודווינית)
ומה מרגישה החסה? 330489
אם אתה לא רואה הבדל בין חי לבין צומח, אז אנחנו באמת בבעיה.
ומה מרגישה החסה? 330565
"There's nothing either good or bad but thinking makes it so"
ומה מרגישה החסה? 330634
איזו בעיה בדיוק?
ומה מרגישה החסה? 330864
כי השוואות כאלה פועלות גם לכיוון הפוך.
ומה מרגישה החסה? 331223
עדיין לא רואה בעיה.
ומה מרגישה החסה? 335770
תיקון: בטבע הן לא היו קיימות.

התרנגולות שאנחנו מגדלים היום כל-כך שונות מאבות הבר שלהן, כל-כך מנוונות מבחינת אינטיליגנציה, מהירות, אינסטיקנטים וכל מה שצריך כדי לשרוד יחסית לעופות שחיים בטבע.

אין להן שום יכולת קיום מחוץ למכלאות של בני האדם.
ומה מרגישה החסה? 335782
קודם כל, כפי שניתן ללמוד מהכותרת, ההערה שאליה הגבת עסקה בחסה, ולא בתרנגולות.

אבל בכל זאת: התרנגולות, אני מבין, התנוונו *בגלל* שבני אדם כלאו אותם. אם לא היו כולאים אותם מלכתחילה, הן כן היו חיות ומאושרות, וגם הרבה יותר מתאימות לסביבה הטבעית, לא?
אם כך 330504
הגודוויניות אכן מגעילה, בעיקר בשל העובדה שרוב בעלי החיים המיועדים למאכל אדם חיים בתנאים טובים. רוב הבקר לבשר (לא עגלי חלב) חי בשטחים פתוחים ותרנגולות ''כבדות'' (לא להטלה) חיות בד''כ בלולים מרווחים עם תזונה עשירה בחלבון ודלה בשומן ומיזוג אוויר.
אם כך 330591
איך אתה כותב באדישות את המילים "בעלי החיים המיועדים למאכל אדם" והלב שלך לא מחסיר פעימה.אם הם מיועדים לזה, למה אתה מיועד? כמו כן לא אתווכח איתך אם בעלי החיים במשק מוחזקים בתנאים טובים או בתנאים לא טובים, אבל אפרופו גודוויניות מגעילה, שווה להזכיר שתנאי האסירים בברגן-בלזן ובדכאו היו טובים יותר מהתנאים בכל דיר חזירים, לול או רפת, ולמרות שהדיירים היו מיועדים להשמדה בין כה וכה, עדיין מה שנעשה שם מדיר שינה מעיני עד היום.
אם כך 330607
למה אני צריך להחסיר פעימה מכך שמגדלים בעלי חיים למאכל אדם? מה כל כך מחריד בזה? האדם עוסק בכך כבר כמה אלפי שנים, אני גדלתי מגיל אפס במציאות שבה ראיתי פנים אל פנים בעלי חיים שמיועדים למאכל אדם וזה נתפס כנורמלי בעיני רוב רובה של האנושות, אז למה אני צריך להתרגש מזה?
למה אני מיועד? אני לא חושב שיש לי יעוד ספציפי או שמישהו מיחס לי יעוד כזה. אם יש למישהו מידע שונה, נא לשתף אותי במידע זה.
יש לי תחושה, שלא היית לא בדכאו, לא בברגן בלזן, לא בלול ולא ברפת (בדיר חזירים גם אני לא הייתי). אני הייתי גם בלול, גם ברפת וגם בשטחי המרעה בו רועות פרות שגם יומן יגיע לעלות על הצלחת. אם אלו היו התנאים בברגן-בלזן או בדכאו אז צריך להתחיל להקשיב למכחישי השואה. אולי הם צודקים בכמה פרטים.
אם כך 330609
השוואה בין בעלי חיים לבני אדם אינה ראויה, מי שמחזיק בדעה החריגה הזו לא צריך להתפלא כאשר אחרים אינם נוהגים כמוהו. אני לא מניח שהלב שלך מחמיץ פעימות כאשר אתה מועך ג'וק (ולו בטעות), נסה להבין שעבור רוב בני האדם, תרנגולות זוכות לאותו מעמד.
אם כך 330659
המינים הללו קיימים ונפוצים כיום בגלל הסתגלותם לחיים עם האדם. העכבר והעורב הסתגלו לחיים בשולי החברה האנושית. הכבש, הפרה, החזיר, החסה, הצנון והכרובית סוגלו לכך ע''י האדם.

כמובן שאם הקמפיינים הנלוזים שלכם יתפסו תאוצה חו''ח עלולה עוד להפגע תפוצתם של המינים הללו.
אם כך 330599
הייתי אומר שאתה מגזים במקצת. זה נכון שהן לא סגורות בכלובים אך מיזוג האויר מתבטא במאווררים ובמתזים בזמן חמסין קשה. הן חיות די בצפיפיות. פעם העיר לי מישהו, כשעבדתי בלול, שתרנגולת היא חיה מטומטמת. עניתי לו שאם יכניס לאולם בגודל הלול 5000 אנשים, גם הם יהיו מטומטמים. זה אינו אומר כמובן שאם נשכן תרנגולת בדירה היא תהיה חכמה והדברים נאמרו כבדיחה כמובן.
אם כך 330605
אני לא יודע באילו לולים אתה עבדת, בלולים בהם אני עבדתי היה מיזוג אוויר, ויותר מכך, במקרה של הפסקת חשמל, ללולים היתה עדיפות על פני בתי התושבים באספקת חשמל.
ודרך אגב, גידלתי תרנגולות בפינת החי של הקיבוץ, שם הן היו חופשיות לנפשן וקיבלו אספקת אוכל לא מוגבלת. הן היו די מטומטמות.
אם כך 330610
ממה הסקת שהן היו מטומטמות? הן אמרו שטויות? הן נעזרו במתקשרים? הן קראו את ההורוסקופ? מה אתה כבר יכול לתפול עליהן?
אם כך 330645
הן כתבו תגובות בעילום שם באייל הקורא.
אם כך 330652
טוב, יש אפילו אנשים שדי מטומטמים לשם כך...
אם כך 330617
ניהלתי לול רביה. ציינתי שהן די מטומטמות באופן כללי, אבל כשהייתי בתוך הלול חשבתי הרבה פעמים שאם היו מצופפים 5000 אנשים במבנה כזה, גם הם היו הופכים לטומטמים. אולי מספיק 4000 בגלל הגודל.
אם כך 330646
מצד שני, אני למדתי בתנאי צפיפות לא פשוטים וזה לא עשה אותנו (לפחות חלק מאיתנו) מטומטמים.
אם כך 330671
לא למדת בתנאי צפיפות של לול תרנגולות.
אם כך 330674
אני בכלל לא בטוח בזה. לולי התרנגולות בהם עבדתי לא היו צפופים במיוחד. בחישוב של מ''ר לנפש סביר שהלול צפוף יותר, אבל תרנגולת לא תופסת כל כך הרבה מקום כמו בן אדם.
אם כך 330684
5 תרנגולות למטר מרובע.
אם כך 330688
לא נשמע לי בכלל הגיוני, לאור הנסיון שלי.
אם כך 330690
זה המספר שמכניסים; לא המספר שמסיימים.
אם כך 330932
מעניין כמה סיימו בשנתון של איזי.
אם כך 330872
אני עבדתי בחברה שנתנה יעוץ לחקלאים, ויצא לי להקליד מסמכי הבראה ללולים.
"הכנסת 5 תרנגולות בכלוב במקום 4 תביא לחסכון של 1.5 אג' לראש".
אם כך 330962
עבדתי בלול לפני 15 שנה, אבל הנתון הזה עוד זכור לי.
הנה, בשבילך 339899
טרי מהיום.
הנה, בשבילך 342403
אני לא חושב שהתווכחתי על התנאים המזעזעים שבלולי ההטלה.
אם כך 330207
לא ראיתי שום הוכחה להבדל ברמת העינויים והסבל.

אני חושב שהסיבה היחידה שמתנגדי הפרווה מפיגנים דווקא נגד פרוות ולא בשר היא שהם יודעים שהקרב נגד בשר אבוד מראש ושלרוב המכריע של הציבור לא ממש אכפת אם ימכרו פרוות או לא ואיפה.
אם כך 330281
לשאול למה מתנגדי הפרווה מפגינים דווקא נגד פרווה זה בערך כמו לשאול למה "האגודה לריפוי מחלת פרקינסון" (נניח שיש כזו) מתעסקת דווקא במחלת פרקינסון. מה, אין מחלות אחרות בעולם? הפחדנים כנראה הבינו שהקרב נגד מחלת הסרטן אבוד מראש, אז הם הלכו על משהו פופוליסטי יותר. והאגודה למלחמה בסרטן? סתם חבורה של תבוסתנים. אם באמת אכפת להם מבני-אדם, שילכו לרפא את מיליוני חולי האיידס באפריקה ויפסיקו להציק למעשנים. אפשר להמשיך ככה עוד ועוד כשבינתיים אנשים בכל העולם ממשיכים לסבול מפרקינסון ולמות מסרטן ומאיידס.

האמת היא שכמו שיש אנשים שמפגינים נגד תעשיית הפרוות, יש גם אנשים שמפגינים נגד תעשיית הבשר ובעד צמחונות, יש כאלה שמפגינים נגד תעשיית הויוויסקציה, יש הפגנות נגד מופעים וקרקסים המתעללים בעלי-חיים, ועוד ועוד. יש אנשים וגורמים שפועלים למען זכויות בע"ח או לשיפור תנאיהם באופן כללי ורחב, יש כאלה שמרכזים את כל האנרגיה שלהם בפעילות ממוקדת נגד תעשייה או תופעה פוגענית ספציפית, ויש את אלה שלא אכפת להם מכלום והם חוזרים כל יום הביתה, רואים טלוויזיה (או מעבירים קצת זמן באינטרנט) והולכים לישון. מה שכן, בתור פעיל שעוסק ביותר מתחום אחד, אני יכול להעיד שאלה שמפגינים נגדם נוהגים לשאול לעתים קרובות למה מפגינים רק נגדם ולא עושים כלום לכל האחרים, ואלה שלא אכפת להם משום דבר טובים מאוד במציאת פגמים בסדרי העדיפויות של כל האחרים. זו כנראה דרכו של עולם ואין מה לעשות.
יחי ההבדל הקטן 330291
בעיה שלי היא עם אותם אנשים שמצד אחד אוכלים בשר ומצד שני מתנגדים לפרוות...
יחי ההבדל הקטן 330315
מותר לי לשאול האם אתה צמחוני?
יחי ההבדל הקטן 330353
לא, אבל אני גם לא מתנגד לפרווה...
אם כך 330154
מיהם האנשים ש**חייבים** לאכול בשר?
אם כך 330176
אנשים שסובלים מחיבה לבשר ולנשק חם, כמוני.
ההבדל הדק 330085
ההבדל הוא כפי שאמרו לך מידת האכזריות.
במקרה של ההתייחסות המוסרית לפרוות, להבדיל מאכילת בשר, יש תהליך פשוט ולא ארוך במיוחד, שלוקח אדם כמוך, שאין לו בעיה מוסרית ולו הקלה ביותר עם בגדי פרווה, והופך אותו למתנגד נחרץ לשימוש בפרוות. ההמרה הכמו-דתית הזו עובדת בהצלחה יתרה על לפחות 95% מהאנשים. אם אתה לא מאמין, תנסה בעצמך ונראה האם אתה ב-‏95% הללו.
כפי שהאייל האלמוני שמעלי ציין, האופן שבו מייצרים את הפרוות אכזרי במיוחד. רוב האנשים, כאשר הם מקבלים את כל המידע, לא יקנו יותר פרוות לעולם, וחלקם אפילו יהפכו להיות סוכני-מם של ההתנגדות לתעשיית הפרוות. בקיצור, ההתנגדות לשימוש בפרוות היא מם ויראלי במיוחד.

אם אתה עדיין לא מאמין, עיין בקישור שצב המעבדה הביא — http://www.strasbourgcurieux.com/fourrure
ההבדל הדק 330125
אז הבאת סרט שבוא רואים מישהו מתעלל באכזריות בבעלי חיים, שנראה כאילו צולם באיזה שוק במדינת עולם שלישי.

1.אני בכלל לא בטוח שהמצב של החיות שנמכרות לבשר באותו שוק טוב יותר.

2.אני עוד פחות בטוח עד כמה זה מייצג את כלל תעשיית הפרוות העולמית, בהתחשב בכך שאני מניח שההתעללות עצמה לא משביחה את הפרווה בצורה כלשהי.

3.סביר בעיני שבחוות גידול יעילות יותר במערב, החיות נשחטות בדיוק כמו החיות שמיועדות לאכילה, רק שלאחר מכן במקום לאכול אותן, מפשיטים אותן מהפרווה, ואני לא רואה סיבה להניח אחרת.
Oh, Bless ignorance...‎ 330149
הסרט צולם הסין. הסרט מייצג את הנעשה בחוות הגידול בסין. סין שולטת על כ-‏70% משוק הפרוות העולמי. קסטרו קונה את הפרוות בסין. אתה יכול להניח בוודאות די גבוהה שהפרווה שתקנה בקסטרו (עד גמר המלאי) הופקה בשיטות דומות.
ה"בעיה" של תעשיית הפרוות היא איך להרוג את החיות בלי לגרום נזק לעטיפה. לכו שחיטה מסורתית לא באה בחשבון כי זה מחורר את המוצר. וללקוחות קסטרו מגיע הטוב ביותר. למה בכלל להתאמץ להרוג את החיות אם זה שלב אופציונאלי בלבד בתהליך הייצור?
Oh, Bless ignorance...‎ 330178
אם הקמפיין היה בדרישה ליבא פרוות לארץ אך ורק ממדינות המקפידות על חוק צער בעלי חיים, אז היתי תומך בו. קיימות הרבה שיטות להרוג בלי ''לפגוע בעטיפה'', לדוגמה זריקות הרדמה כפי שניתנות לחתולים וכלבים.
בכלל הגישה של תקיפת רשת ספציפית לא תוכיח עצמה כיעילה, משום שהיא לא פוגעת משמעותית בביקוש (רוב האוכלוסיה לא ניחנה במודעות לנושא, בטח שלא לאורך זמן) ותמיד תקום רשת מתחרה שתשמח לספק את הסחורה. לעומת זאת דרישה בחוק ליבוא מסודר רק מארצות שמחוייבות לזכויות בעלי החיים תטיב גם עם בעלי החנויות (מחירים גבוהים יותר ולכן שולי רווח גדולים יותר, למרות עליה שולית יחסית בעלות הייצור, במיוחד במוצרים יקרים).
Oh, Blessed ignorance...‎ 330181
זריקות הרדמה גורמות לחור, קטן אולי, בעטיפה. אבל לחורים קטנים יש את התכונה המופלאה לגדול ולהפוך לחורים גדולים. לפחות במכנסיים שלי שלפני מספר שבועות נזרקו עקב האנטרופיה הגדלה של החורים.
לעצם העניין, זה דומה לדיון הסזיפי על שוק חופשי בתיאוריה ובמעשה. בתיאוריה יש שיטות "הומניות" לרוב. במציאות המצב שונה. שונה בהרבה (וראה את המציאות האמיתית בסרט).

ולעניין מודעות האוכלוסיה, לדעתי אתה טועה. לפחות 30% מהאוכלוסיה הרלוונטית [*], לא יקנו ברשת המוכרת מוצרי פרווה לאחר קמפיין אנטי-פרוות מוצלח. אל תשכח שכבר היינו בסרט דומה בשנות השמונים, ובעקבות קמפיין דומה בגדי פרוות הפכו להיות מוקצים מחמת מיאוס. עברו מאז 20 שנה, אבל אין שום סיבה שההיסטוריה לא תחזור. זאת לא פגיעה זניחה בביקוש. אם זו היתה פגיעה זניחה, קסטרו לא היתה מתקפלת כל-כך מהר.


[*] אחוז הצמחונים בארץ הוא בין 5% ל-‏10%. הצמחונים לא המתנגדים היחידים, ויש הרבה אוכלי בשר שמתנגדים לשימוש בפרוות (במדגם לא מייצג של כמה ידידות לא-צמחוניות לא נמצאה אחת שלא מתנגדת לשימוש בפרוות). מעבר לכך, המודעות לסבל בע"ח גדולה יותר בשכבות מבוססות ואצל המגדר הנשי. כלומר קהל היעד של רשתות האופנה.
Oh, Blessed ignorance...‎ 330186
אם עברו מאז 20 שנה, השאלה מה קרה בזמן הזה? אנשים חזרו לצרוך פרוות?
Oh, Blessed ignorance...‎ 330222
"מובילי דעת קהל" (=מעצבים, בעלי אינטרסים בתעשיית האופנה וקסטרו?) חושבים שהגיע הזמן שזה יהיה שוב "קול" ללבוש פרווה. תעשיית הפרוות מתאוששת לאט לאט מאז הנפילה הגדולה, ומקווה ש-‏20 שנה זה פרק זמן מספק לשנות מגמות בדעת-הקהל.
אין כאן איזה איילה אופנתית בקהל שתבאר לנו את מהלכי עולם האופנה?
Oh, Blessed ignorance...‎ 330230
האמת, קשה לי להאמין שישראל הייתה אי פעם שוק רציני לפרוות. זה בכל זאת לא מזג האוויר המתאים.
Oh, Blessed ignorance...‎ 330200
אם לא הבנת, אני מאשים אתכם הפעילים (כמה קל לאגוד אוסף לא מוגדר של אנשים ולתת להם דעה אחת) במצב הקיים. זריקות אפשר לתת במקומות שבהם מתבצעים החיתוכים (הרי צריך לחתוך את הפרווה מתישהו), אבל נסיונות להימנע מפתרונות מעשיים והמחשבה שניתן להעלים את צריכת הפרווה (נסיון שנמשך בלי הצלחה כבר עשרים שנה לפחות) מונעים כפיה של פתרונות שיקלו על סבל בעלי החיים (זו לפחות אחת המטרות, לא ?), פתרונות שיכולים להיות ממוסדים ברמה לאומית ולכן להיות תקפים לגבי כל היבוא לארץ, תוך השפעה גם על השווקים בחו"ל (הסינים יסכימו להרוג אותם בעדינות אם זו הדרך היחידה למכור לישראל).

ברמה המעשית אם הקמפיין שלכם יהיה יעיל מספיק, יקומו חנויות שמתמחות בפרווה (שכן היא לא תימכר ברשתות הרגילות), הציבור ימשיך לקבל את מבוקשו.

אחוז הצמחוניים בארץ לא מתקרב לחמישה אחוז, אם לא הצלחת למצא ידידה שתגיד לך שהיא לובשת פרווה, זה בגלל שא. בארץ לא לובשים פרוות (אלא אם כן אתה חרדי בשבת) ב. לחץ חברתי (נסה לבדוק כמה מהן לובשות נעלי עור).

מנקודת מבטי הקפיטליסטית, זה הוא הפתרון הטוב ביותר האפשרי כרגע לבעלי החיים, אבל הרבה יותר הרואי להילחם בטחנות רוח.
ההבדל בין עור לפרווה 330211
העור מופק מפרות שנשחטות לצרכי מאכל, הן יישחטו גם אם תקנה מוצרי עור וגם אם לא...(כמובן שיש יוצאי דופן כמו נעליים מעור של תנין וכו').
ההבדל בין עור לפרווה 330228
מכאן נובע שהדבר היחיד שקסטרו צריכה לעשות זה למצא כמה סינים שיסכימו לאכול את השועלים והשפנים (בשר תנינים משמש גם למאכל, מנסיון הוא לא רע בכלל).
ההבדל בין עור לפרווה 330236
וכשאותם סינים ימותו, יהיה אפשר לייצר מהם מוצרי קוסמטיקה (דיון 2444).
ההבדל בין עור לפרווה 330243
תיזהר, עוד יחשדו שאתה מנסה לשמור על דיני כשרות.
ההבדל בין עור לפרווה 330245
לא הצעתי לשחוט אותם שחיטה כשרה. להפך. הצעתי לחכות עד מותם הטבעי. ככה לא תצטרך לייבא סינים חדשים כדי לאכול חיות שאת הפרווה שלהן אתה רוצה.
Oh, Blessed ignorance...‎ 330250
נחמד שהפכתי ממזדהה לפעיל, רק באמצעות תגובות באייל. או, הקלות הבלתי נסבלת של פעילות רדיקאלית כנגד הא ודה.

יש חנויות המתמחות בפרווה. בדיוק כמו שיש חנויות שמתמחות בכל סוגי הפטישיזם האחרים. הדרישה הקיימת בשוק מאפשרת קיום של כמה חנויות כאלו, אבל אלו אינן רשתות והיקף המכירות שלהם קטן (ויוקרתי, 7000 ש"ח למעיל). אלו בדיוק 5% שבתגובותי לאייל האלמוני היכנשהו למעלה.

לגבי אחוז הצמחונים, קבל את הנתונים כאמת. זה פחות או יותר האחוז של אלו המגדירים עצמם צמחונים בצבא (כלומר מעדיפים לא לאכול בשר). בשירות המילואים האחרון שלי היינו באימון קבוצה אקראית של ב-‏70-80 איש. מתוכם בין 8 ל-‏10 צמחוניים.

לעצם עניין מטרת המאבק, אתה מנסה לחשוב במונחים של שוק אופטימלי. המאבק הוא כנגד המצב דה-פאקטו. זה שקסטרו *היתה יכולה* לייצר את הבגדים שלה מחיות שהומתו בצורה ההומנית ביותר האפשרית, אבל *בחרה* לקנות את הפרוות ממקום המייצר את הפרוות בצורה מאוד לא הומנית. אם המציאות היתה שונה, המאבק היה לובש פנים אחרות.
דרך-אגב, 85% מהפרוות בעולם מיוצרות מבע"ח שלא הומתו קודם לכן. אז אתה מוזמן להסביר לתעשיה שזה לא יפה, ולתמוך בה ע"י קניית פרוות מבע"ח שלא נשחטו קודם לכן.
Oh, Blessed ignorance...‎ 330260
מי שמגדיר את עצמו כצמחוני בצבא לא רוצה לאכול את הבשר הצבאי. מכאן ועד לצמחונות לא תמיד קצרה הדרך, ויעידו על כך כמה אנשים מהבסיס שלי לשעבר.
Oh, Blessed ignorance...‎ 330267
הטיה נוספת יכולה להיווצר אם, למשל, יש מתאם בין סרבנות לצמחונות.
Oh, Blessed ignorance...‎ 330275
הטיה קצת יותר חזקה היא 20% ערבים שלא משרתים בצהל ולא מוותרים על הכבש.
צמחונות צהל"ית‎ 371593
אכן, להצתמחנותי מוכוונת-המטרה למשך הטירונות היה חיסרון יחיד, והוא מבטי הקנאה של שכני לשולחן האוכל כשקיבלתי מנת סויה שעובדה במפעל טבעול במקום מנת השד-יודע-מה מן החי שעובדה ע''י הטבח התורן.
צמחונות צהל"ית‎ 371594
מילת המפתח: "מנת סויה *שעובדה*".
אחרי שקראתי פעם אחת את הכיתוב על אריזת "שניצל" צמחוני של טבעול, הפסקתי לקנות אותם. כבר עדיף לאכול ביסלי בפיתה. כנ"ל כל קציצות התירס, כוכבי הברוקולי ואניצי הכרובית מהז'אנר הזה - התדמית הטבעית שלהם היא טעות.
צמחונות צהל"ית‎ 371595
לתשומת לבו של אותו זוג צעיר שהוזכר קודם, בדיוק היום למדתי איך צמחונים אוכלים בשר: http://www.straightdope.com/classics/a3_104.html

בתיאבון!
צמחונות צהל"ית‎ 371596
מה שמזכיר לי, מה נגמר עם הסיפור הזה דיון 2444 ?
צמחונות צהל"ית‎ 371614
הרשה לי להגיב: פחחח.

צמחונות צהל"ית‎ 371617
הזכרת לי שמייד אחרי הלידה המילדת שאלה אותנו בהתלהבות אם אנחנו רוצים לראות את השליה. שנינו צעקנו מייד "לא!".
דייב בארי טוען שזו צריכה להיות צורת נישה רישמית - אם למשל מישהו שדד זקנות אלמנות ויתומים, השופט יכול לפסוק לו כעונש להסתכל על שלוש שליות.
צמחונות צהל"ית‎ 371618
נישה = ענישה
צמחונות צהל"ית‎ 371619
אני יודעת שאומרים את זה על הרבה דברים, אבל שיליה זה *באמת* טוב לעור הפנים.
אין לאן לברוח 371626
אךךךך, תביאו את הדוקטור, תביאו את יעקב (דווקא אמרתי לו תמול-שלשום כמה מילות געגועים), תביאו אפילו את מר רדלר... מה עם קצת שוק חפשי? למה כבר איזה שבוע לא ראיתי כאן אף "רגולציה" לרפואה?

למה כבר אין באייל צנזורהההה?!!!!!
אפרופו רגולציה 371628
חשמנית יקרה, עם מספר השיליות שאת ניפקת לעולם, אני מתערבת שהמשפחה אף פעם לא עמדה בפני מקרר ריק.
אפרופו רגולציה 371639
תמיד חשבתי לתומי שהעיקר בסיפור הזה הוא הילדים, אבל ככל שאני נחשפת כאן ליותר לינקים לענייני יולדים, יולדות, לידות, מיילדות, מיניקים ומיניקות, אני נוכחת שכנראה טעיתי. לאחרונה אני מתרשמת יותר ויותר שגם ההנקה היא לא בדיוק למען הילדים ומשרתת, למעשה, צרכים אחרים, מודעים יותר או פחות או בכלל לא.
אפרופו רגולציה 371642
לינקים ליונקים.
אפרופו רגולציה 371659
ההנקה - תפקידה לסייע בהוצאת השילייה!
אפרופו רגולציה 371661
ומה התפקיד שלה אחרי שהשילייה יצאה?
אפרופו רגולציה 371669
היא פשוט קיימת.
אין לאן לברוח 371636
אמרת מילות געגועים ליעקב?
אין לאן לברוח 371640
כן, תגובה 371375.
דרוש לנדוור דחוף 372147
מכרז, לאתר לא קהילתי גוסס דרוש/ה/ים: פרובוקטור/ית/ים.
כישורים נדרשים:
* דעות חריגות.
* עקשנות.
* סבלנות.
* יכולת ניסוח בעברית.
* התעלמות מהמציאות.
* חזרה על טענות.
* הומור עצמי.
* עור של פיל.
* 3 שנות נסיון באתרים אחרים.
* למידה עצמית מהירה.
* מועמדים בעלי בלוג ידחו על הסף.

כשורים מומלצים:
* דעות ימניות מדיניות/ ימניות כלכליות/ דתיות/ ניו אייג'יות/ אנטי מדעיות.
* יכולת לחסוך בסימני קריאה!!!

לפרטים על התפקיד, נא לבדוק אצל:
* שי כהן.
* ניצה כהנא.
* אורי רדלר.
* יעקב שץ.
* אורי פז.
* idan.
* יוסי גורביץ.
* עידו הרטזון.
* גלעד דנבום.
* אמיר שני.

מועמדים שמעוניינים בתפקיד מוזמנים לשלוח קו"ח ל gvfool@gmail.com רק מועמדים מתאימים יענו.
דרוש לנדוור דחוף 372148
הבלשים החובבים מתבקשים לא להסיק מסקנות נמהרות משרבוב כתובתי להודעה.
דרוש לנדוור דחוף 372348
עידו הרטוגזון נראה לאחרונה במגזין "חיים אחרים", בכתבה אישית (מצוינת לטעמי) שתיעדה השתתפות שלו בפסטיבל Rainbow. עכבר העיר הזה (לעדותו) כתב על החשדנות והספקנות שלו בתחילה, על היפתחות הדרגתית והתחברות למקצבי הטבע, עד השלב שבו הוא מרגיש נפלא ושלם מאי פעם - ואז נגמר הפסטיבל והוא חוזר לעיר האפורה.
דרוש לנדוור דחוף 372418
אני תמיד חשבתי שעידן ‏1 וקהלת הם הכותבים השורשיים כאן, ושהשמאלנים הם טרולים שבאו כדי להציק להם. מוזר.
-----
1 אני מוכן לקרוא לך בכל שם שתרצה, אם הוא בעברית, אדון גוץ-לי.
דרוש לנדוור דחוף 372431
זה לא עניין של שמאל וימין, קהלת ואנשלוביץ, למשל, הם לא פרובוקטורים, idan ויעקב דווקא כן.
דרוש לנדוור דחוף 372465
לאורי פז יש בלוג.
ועל סמך תקדים אורי פז יש לקבל גם בעלי בלוגים.
דרוש לנדוור דחוף 372467
את יחודיות ערומה?
דרוש לנדוור דחוף 372897
אם כן את יכולה להתלבש
דרוש לנדוור דחוף 372899
תגובה 358116.
דרוש לנדוור דחוף 373856
יש לי מספר ניקים, כמדומני כולם ידועים לציבור הקוראים, וייחודיות ערומה אינה אחד מהם.
אם תחפוץ במורות או בקוזאקים, פנה אלי.
?? 373857
קוזאקים?
דרוש לנדוור דחוף 372469
גם לגורביץ' ועוד.
ומאז שיש להם בלוג הם הפסיקו עם הפרובוקציות באייל. לכן, תנאי סף חיוני הוא חוסר בבלוג.
דרוש לנדוור דחוף 372488
אבל לאורי פז יש פתיל באורך של מיקרון..
צמחונות צהל"ית‎ 371622
מה זה "שנינו"? מה אמר הילד?
צמחונות צהל"ית‎ 371623
הוא עוד לא מדבר.
צמחונות צהל"ית‎ 371624
חוכמה גדולה. בטח שהוא עוד לא מדבר. פשוט לא שאלתם אותו!
צמחונות צהל"ית‎ 371677
הוא פשוט לא מצליח להשתלב בתנועה. נסי לשתוק פעם כשאת לידו, ותופתעי.
גלאט כושר 371627
אופססס, כאילו שלא היה כאן מספיק איכס, אז עכשיו משום מה נזכרתי בציטוט של השחקן האנגלי סטפן פריי - יהודי, הומו, איש חכם ויצרן מוכר של אמירות פרובוקטיביות:

"ברגע שנולדתי הסתכלתי אחורה, אל אמא, והמילים הראשונות שלי היו: 'that's the last time I'm going up one of those' ".

סליחה, ברקת ול.ב.פ. לא אשמות בכלום, זאת רק אני.
גלאט כושר 371667
שכחת סופר.ובמאי ומחזאי. וגאון.
גלאט כושר 479241
בדיוק סיימתי (שוב) את ''היפופוטם'' ונהניתי (שוב) מאוד.
צמחונות צהל"ית‎ 371802
הסינים נוהגים לאכול שילית פרות וזה נחשב מעדן.
(ראיתי את זה פעם)
צמחונות צהל"ית‎ 371849
"שילית פירות"?
צמחונות צהל"ית‎ 371890
פרה (כזו שעושה מו)
הרמוניה סינית‎ 371895
כמאמר הפתגם הקירגיזי העתיק:

If it flies in the air and isn't an airplane, swims in the sea and isn'ta submarine, and has legs and isn'ta chair – the Chinese will eat it.

(אם כי, למען האמת, זה מעורר בעיה טקסונומית מסויימת - לאיזו קטגוריה שייכת השיליה?)
Time flies like an arrow 371921
and fruit flies like a banana
צמחונות צהל"ית‎ 371903
וואלאק. מו... מו...
צמחונות צהל"ית‎ 371862
יקירתי,

אני מקבל את ה''פחחח'' שלך בענווה רבה, מרכין ראשי ומתנצל על שלא הייתי מודע לפרסומך בעניין זה. בהזדמנות זאת הרשי לי לשבח את הבלוג המעולה שלך שכולו דברי חוכמה וטעמו כצפיחית בדבש.

כולי תקווה שתדעי למחול לי על ההשמטה הפזיזה שלי, ואשתדל עד מאד שמקרים חמורים כאלה לא יישנו.

בברכה,

שכ''ג (שמתחיל להבין איך עמרי שרון מרגיש)
צמחונות צהל"ית‎ 371867
איך הוא מרגיש? (אני מבין שלא רק שאורי פז אח שלך - גם ברקת היא אמא שלכם)
צמחונות צהל"ית‎ 372089
גם ציאניד, להזכיר, עושים משקדים, והוא טבעי לחלוטין.
צמחונות צהל"ית‎ 372098
גם התדמית הבריאה של מוצרי טבעול היא טעות.
צמחונות צהל"ית‎ 372530
אפשר פרטים?
צמחונות צהל"ית‎ 372532
כן, גם אני רוצה פרטים. בפרט, מה זה ''התדמית הבריאה של מוצרי טבעול''.
צמחונות צהל"ית‎ 372533
"התדמית הבריאה של מוצרי טבעול" היא ששומנים מן הצומח בריאים יותר מאלה שבאים מהחי, ואם אתה אוכל שניצל סויה עם "אפס כולסטרול" אתה מועיל לכלי הדם שלך. ברקת בטח יודעת משהו על החמרים שאתה בולע כשאתה מתייסר עם טבעול (הניחוש שלי: שומנים מוּקשים?).
צמחונות צהל"ית‎ 372535
נכון. צריך רק להסתכל על רשימת המרכיבים כדי לראות שטבעי/בריא - זה לא. מדובר במזון שעובד למוות.
כנ"ל לגבי "מרגרינה על בסיס שמן זית" וכל ההטעיות הדומות. עדיף ‏1 כבר להשתמש בחמאה, ואפילו לב"פ תסכים איתי.

1 או פטנט אחר - לקרר/להקפיא צלוחית עם שמן זית בתוכה, ולהשתמש למריחה על הלחם.
צמחונות צהל"ית‎ 372602
בהחלט כן. וגם עדיף לא להשתמש בממתיקים מלאכותיים משום סוג. וכשקונים משהו "מוכן" - אפילו גלידה או לחם, כדאי לקרוא את התוית אפילו במבט מרפרף, ולבחור את הסוג שאת רשימת המרכיבים שלו יכול לבטא גם מישהו שאין לו תואר בכימיה. ובכלל, עדיף לבשל לבד. רוצה אזני המן?

ואל תהיי כזו אשכנזית. מה רע בלטבול לחם בשמן זית? למה צריך למרוח הכל? או לזלף קצת שמן זית, להוסיף תבלינים נחמדים כמו תערובת זעתר ולקלות בתנור. יאמממ.
צמחונות צהל"ית‎ 372615
קליה בתנור? השתגעת? זה מחמצן את השמן!
צמחונות צהל"ית‎ 372641
או לשתות על הבוקר כוסית של שמן זית.
צמחונות צהל"ית‎ 372653
עדיף שמן קיק.
צמחונות צהל"ית‎ 372654
איכס. אני מת על הארומה של שמן הזית. אגב, כשהייתי ילד בגן (בפולין) היו נותנים לנו לשתות כל יום כוסית של שמן לויתנים.
הרבה ילדים שנאו את זה-אני אהבתי את זה.
צמחונות צהל"ית‎ 372891
1 או למרוח את השמן ככה, כמות שהוא.
מי מחליט מה טעים? 393677
"טבעי ששואלים אותנו, את שוחרי המזון הבריא, בהבעה של מיאוס, אם האוכל הזה לא מגעיל אותנו ואיך לעזאזל אנחנו מוכנים לאכול אוכל לא טעים. זה טבעי מפני שבתרבות שבה אנחנו חיים, בזמן הזה ובמקום הזה, הרוב אוכל מזון מזיק והרוב קובע מה טעים. לפי אמות המידה של הרוב, מזון צריך להיות צבעוני, מבריק, בעל ריח עז וטעם קיצוני".

מי מחליט מה טעים? 393694
נדמה לי שנסחפת קצת. טעם יכול להיות עדין, הצבע אינו חייב להיות עז, המוסיקה אינה חייבת לפוצץ וגם הריח יכול להיות מעודן. אני מניח שטענת חלק מהאנשים היתה על מזון נטול טעם לחלוטיןובעל ריח לא מושך. בין זה ובין מה שתיארת יש עוד הרבה מרחב.
מי מחליט מה טעים? 393716
זו לא הטענה שלי אלא ציטוט מתוך הקישור (שאולי כדאי להציץ בו לפני שמגיבים).
מי מחליט מה טעים? 393865
סליחה , לא שמתי לב.
מי מחליט מה טעים? 393697
מה שאני הייתי רוצה לשאול את שוחרי המזון הבריא שקוראים את כתבותיה של רחל טל-שיר: מילא המזון, אבל למה, לכל הרוחות, הם (אתן?) מוכנים לקרוא טקסטים ארוכים וכל כך תפלים? האם האנשים האלה לא זקוקים לקצת אוויר-פסגות מעבר לענייני אוכל-גוף-ניקיון? מי העורך שנתן במה לשלושים "כתבות" שנראות כמו פמפלטים של כת לא מתוחכמת, ומדוע הוא עדיין מחזיק במשרתו?
מי מחליט מה טעים? 393705
זה עוד כלום לעומת הטורים של דורית לנדס(?) על קוסמטיקה. ויש אנשים שממש קוראים אותם.
מי מחליט מה טעים? 393712
נילי לנדסמן?
מי מחליט מה טעים? 393720
לא, יש כותבת בשם דורית לנדס שנותנת משוב על קרמים למיניהם, רובם עולים 300 שקל ל-‏50 מ"ל.
מי מחליט מה טעים? 393714
נפש בריאה בגוף בריא.

אתה מצפה ממי שמוכן לוותר על מלח בתפריט שיירתע מקצת טורים תפלים?
מי מחליט מה טעים? 393722
מאיפה האימרה "נפש בריאה בגוף בריא"? אני לא חושב שהיא נכונה, והיא נשמעת קצת נאצית.
מי מחליט מה טעים? 393728
''מנס סנה אין קורפורי סנו'' - בלטינית (אל תשאל איך אני יודעת... קוראת משהו על חברת סנו עכשיו, וזה מקור השם).
מי מחליט מה טעים? 393734
ואח''כ עוד אומרים שהשוק החופשי לא מעודד תרבות גבוהה.
מי מחליט מה טעים? 393718
דווקא בעיני היא כותבת בסדר. על הנושאים והתוכן אפשר להתווכח. העורך החליט ככל הנראה שמזון בריאות הוא נושא ''חם'', מה שדי נכון.

התהייה שלי אחרת - אם אינני טועה, עד לפני כמה חודשים טל-שיר עצמה כתבה טור על התמודדות עם גילוי מחלת הסרטן והטיפול בה. פתאום זה הפך לטור ''נבטוטים בווק'' (מן הסתם בעקבות שינוי אישי שעברה בחייה, אבל אותי מעניין השיקול המערכתי).
מי מחליט מה טעים? 393723
מלכתחילה קראתי את הפמפלטים רק בגלל שקיוויתי להמשך הדיווח על הסרטן.
מי מחליט מה טעים? 394168
היתה הפסקה של כמה חודשים בין הטורים, וגם המיקום בעיתון שונה. אפשר לנחש (היא זרקה על זה רמזים היכן שהוא) שמצבה מבחינת הסרטן טוב, ושלפחות היא קושרת את זה למהפכת המזון הבריא בחייה.

(אני עם ברקת - לדעתי היא כותבת נחמד, ואפשר לזהות אצלה את היכולת להסתכל על השגעונות האלו גם מהצד, למרות שהיא מאמינה בהם. מאידך, כאייל מדעיסט צר מוחין, לפעמים אני מורט את שערותיי ביאוש מהשטויות שהיא כותבת.)
עלה קרח 394171
הנסיון מלמד שעדיף למרוט את שערותיה.
עלה קרח 394304
לא בטוח בכלל. כימותרפיה היא לא טיפול יעיל, אלא יותר בבחינת "מה שיש, עד שנמצא טיפול של ממש". באכילת מזון בריאות יש, מבחינת החולה הזו, לפחות אפקט פלצבו, וגם זה משהו :-)
עלה קרח 394391
נדמה לי שאפקט הפלסבו נמצא לא משמעותי בענייני סרטן (לא היתה איזו ידיעה שלינקקתי אליה פעם?). כימותרפיה באמת איננה תרופת פלא, אבל עכש"י היא לא חסרת תועלת לגמרי לכמה וכמה סוגי סרטן.

מישהי יקרה ללבי נמצאת עימנו בזכות טיפול כימותרפי.
עלה קרח 394394
לא אמרתי שכימותרפיה חסרת תועלת - אמרתי שהיא לא יעילה.

שמור על יקירתך טוב-טוב.
מי מחליט מה טעים? 423660
החל מהשבוע יש לטל-שיר אלטרנטיבה טקסטואלית (ומתונה יותר על הספקטרום) - טור של אביב לביא וזוגתו:

Oh, Blessed ignorance...‎ 330268
אני לא יודע מאיפה הנתונים המספריים (זו רמיזה דקה לפרסום מקורות), אבל קמפיין בדרישה לקניית פרוות היה מעביר את קסטרו מהר מאוד לצד ה''נכון'', ככה שקוני הפרוות היו יכולים לקנות פרוות שכרוכות בפחות סבל, לעומת המצב היום בו הם פשוט ילכו לחנות אחרת. בנוסף כמו שכתבתי, זו החלטה שאפשר להעביר ברמה חקיקתית, אין לובי חזק שיתנגד ליבוא פרוות רק ממקורות הומניים (למעשה אף אחד לא אמור להתנגד). צעד כזה היה מעביר אוטומטית את כל מכירת הפרוות בארץ לצד ה''נכון''.
לעומת זאת מעשית הקמפיין לא השיג כלום, רשת חנויות אחת הפסיקה למכור פרוות, ההשפעה על סך מכירת הפרוות בארץ תהיה זניחה.
נתונים מספריים‎ 358464
יותר טוב מאוחר מאשר לעולם לא.
עוד סיבה שהתתנגדות לפרוות גדולה יותר מלבשר 330212
רוב האנשים במילא לא מעונינם בפרוות, גם אם הן היו סינטטיות לחלוטין, והרבה יותר קל להתנגד למשהו לא נחמד שאחרים אוהבים לעשות(לבישת פרוות), למשהו לא נחמד שאני אוהב לעשות(אכילת בשר)...
Oh, Blessed ignorance...‎ 330325
המקור של התנועה נגד פרוות, עד כמה שאני זוכר, לא היה בהתנגדות לאיזה צווארון קטן. ההתנגדות החלה אצל העשירות שהיו הולכות עם פרוות חרפן על הכתפיים כלומר, היית רואה את העיניים של החיה מביטות עליך כי הפרווה כללה גם את הראש.
מדוע כללה גם את הראש? מטעמי יוקרה, אחרת עוד יכלו לחשוד שזו פרווה מלאכותית. אחר כך התפשטה התנועה נגד כל סוגי הפרוות. וכאן אנו רואים בדיון גם את הבשר והביצים.
Oh, Blessed ignorance...‎ 331550
איני צמחוני כלל, אבל לפחות 2 המאבקים האחרונים של צער בע"ח (נגד ייצור כבד אווז ונגד הפרוות), נראים לי מוצדקים בתוקף היות התופעות הפרזות של המין האנושי. אפשר לאכול אווזים, אבל להתעלל בהם לאורך כל חייהם לצורך הפקת מאכל אחד ספציפי, נראה כהפרזה מיותרת.
הצרה היא שחסידים קיצוניים של צער בע"ח וצמחוניים הם בפני עצמם הפרזה של ההתנהגות האנושית. כל הטבעונות והחקלאות האורגנית למיניה מתקיימות בזכות העובדה שהן מיועדות לשברי הפרומיל העשיר של האנושות. אין ביכולתן להזין בצורה מספיקה את 6-8 מיליארד התושבים האנושיים של הכדור.
Oh, Blessed ignorance...‎ 331632
הצרה האמיתית היא שבנושאים האלה, כמו בפוליטיקה, כל אחד בטוח שהוא מומחה ומבין יותר מכולם. צא ולמד: תעשיית הבשר היא מהגורמים הבזבזנים והמזהמים ביותר בעולם. התעשייה הזאת מזיקה לבעלי חיים, מזיקה לאנשים שאוכלים את המוצרים שלה ומזיקה מאד לסביבה. הרבה יותר זול לגדל מזון צמחי מאשר לגדל חיות כדי לשחוט אותן - בכל יחידת שטח המשמשת כיום לגידול בע"ח ניתן להפיק פי 15 עד פי 20 מזון צמחי. מוצרי בשר מסוימים וגם חלב וביצים הם זולים יחסית רק מסיבה אחת - הממשלה מסבסדת אותם מכספי המיסים של כולנו בעקבות הסכמי קומבינה עם המגדלים המיוצגים בממשלה ע"י משרד החקלאות. גם כשקבעת שצמחונים הם שברי הפרומיל העשיר של האנושות כנראה שכחת שחצי מבני דת ההינדו, ובמיוחד הברהמינים, הם צמחונים (רובם טבעונים) והם ממש לא שברי פרומיל וממש לא עשירים, אז אני מבקשת לחשוב קצת לפני שמשמיצים ומפזרים עובדות לא נכונות.
Oh, Blessed ignorance...‎ 331636
תגובה 151845
Oh, Blessed ignorance...‎ 331776
אפשר להירגע. אני בטוח שאני לא מומחה או מבין יותר מכולם.
לגבי טענתך בנוגע לצמחונות ההודית יתכן שהיא נכונה. ארשה לעצמי לפרט כמה ספקות שיש לי. הצמחונים מתוך אמונה הם הבודהיסטים ולא ההינדים (וגם כמעט כל הבודהיסטים אוכלים בשר ורק מיעוט קטן, קריא הנזירים, מקפידים על טבעונות).
ההינדים אינם צמחונים בעיקרון (הצמחונות מאפיינת את הג'אייניזם שהוא פלג קטן בן כמה מיליונים בהודו), אלא נמנעים מאכילת פרות (התרנגולות הם המזון המועדף בדרום אסיה). הברהמינים אינם חצי מבני דת ההינדו אלא מיעוט. מאחר והברהמינים הם העלית ההינדית אני מנחש שהם זוכים לאכול בשר יותר מבני הקאסטות האחרות. ה''צמחונות'' ההודית היא כנראה יותר עניין של עוני מסורת והרגלים ארוכי שנים מאשר של בחירה. בכל אופן הודו אינה ממש דוגמה של אוכלוסיה מוזנת היטב.
דבר אחר שלמדתי עליו לאחרונה, הוא שדוקא המעבר לאכילת חלבון מן החי איפשר את גידולו המהיר של המוח אצל אבותינו קופי-האדם, מאחר והוא איפשר צמצום של הזמן והמאמץ שנדרש לאיסוף המזון הצמחוני. בקיצור, יתכן שאכילת בשר קשורה לאופי ולתכונות האנושיות יותר ממה שנוח לך להודות.
Oh, Blessed ignorance...‎ 331779
הסקירה ההיסטורית-אנתרופולוגית-אבולוציונית הזו נחמדה מאוד, אבל היא מתייחסת רק להערה שולית בתגובה של האלמונית. לנוחותך, הנה שוב הטענה המרכזית שלה:

"תעשיית הבשר היא מהגורמים הבזבזנים והמזהמים ביותר בעולם. התעשייה הזאת מזיקה לבעלי חיים, מזיקה לאנשים שאוכלים את המוצרים שלה ומזיקה מאד לסביבה. הרבה יותר זול לגדל מזון צמחי מאשר לגדל חיות כדי לשחוט אותן - בכל יחידת שטח המשמשת כיום לגידול בע"ח ניתן להפיק פי 15 עד פי 20 מזון צמחי. מוצרי בשר מסוימים וגם חלב וביצים הם זולים יחסית רק מסיבה אחת - הממשלה מסבסדת אותם מכספי המיסים של כולנו בעקבות הסכמי קומבינה עם המגדלים המיוצגים בממשלה ע"י משרד החקלאות."
Oh, Blessed ignorance...‎ 331802
כמו שיש צער בע"ח יש גם צער הולכי על שתיים. היה אפשר למתן את הצליל הלעגני בדבריך.
אני איני מתנגד נחרץ של הצמחונות. אני רק לא מאמין משוכנע ואומר הן לדעותיך. אין סיבה טובה שכל ויכוח יגרר מיד לאגרסיות והלעגה.
אני איני בעל סמכא בעיני לפסול את ה"טענה המרכזית". אני פשוט רוצה להביע כמה ספקות.
א. נדמה לי שהתשובה לטענה היא שמרבית שטחי המרעה כלל אינם מתאימים לחקלאות אינטנסיבית. בכל אופן מנין נלקחו הנתונים שצוטטו (פי 15 עד פי 20)? מה אומרים ברי הסמכא והכלכלנים?
ב. מה האינטרס של ממשלות מרובות בכל העולם לסבסד מגדלי בעלי חיים ולא מגדלי אורז שעועית וקישואים?
ג. עניין הבודהיזם אינו שולי בעיניי. מאחר ואני מתנגד למטלות נוספות על שלטון החוק (לאור הצלחותיו המפליגות במניעת מעשי שוד אונס ורצח), הדרך הנכונה למעבר לכלכלה צמחונית היא דרך דתית-אידיאולוגית. העובדה שמדינות בודהיסטיות (יפן, סין והודו-סין) מקיימות כלכלות בשר, למרות שהבודהיזם דוגל בצמחונות אידיאולוגית אומרת דרשני.
Oh, Blessed ignorance...‎ 331782
יתכן ואת צודקת. אבל אנשים אוהבים לאכול בשר וגם צריכים אותו. כדי שצמחים יהוו תחליף נאות להמנעות מבשר, צריך לשמור על דייטה מאד מתוכננת (B12). נעשה מחקר במסופוטמיה (אינני זוכר היכן אפשר למצוא אותו) אבל התגלה מהקברים, שהאצילים שאכלו בשר, היו גבוהים יותר מהעם הפשוט שאכל רק צמחוני.
Oh, Blessed ignorance...‎ 331783
לא *כזאת* מתוכננת - כולה שילוב של קטניות ודגנים, שיוצר חלבון מלא. פיתה עם חומוס וטחינה, אורז עם שעועית או עדשים (מג'דרה), קינואה עם עדשים, תירס עם אפונה ונוסחאות דומות. לא רואה מה "מתוכנן" פה יותר מאשר הקפדה על פולקע פעם ביום.
Oh, Blessed ignorance...‎ 331812
ומאין B12, ברזל ואומגה 3?
Oh, Blessed ignorance...‎ 331842
ברזל יש בטופו, בעדשים, בקטניות, בתרד, בכרוב, בפטרוזיליה, בנבטים, בדלעת והרשימה עוד ארוכה.
אומגה 3 הכי כדאי לצרוך מזרעי פשתן (flax בלעז) טחונים למרות שיש גם בכל מיני שקדים ואגוזים ובעוד מקומות. בריאותית זה עדיף על אכילת דגים שיחד עם האומגה 3 מכניסים לגוף גם כל מני רעלים.
B12 מייצרים לבד או משלימים ממזונות מועשרים ומטבליות. מי שהוא טבעוני מלידה או מגיל צעיר בדרך כלל לא צריך השלמת B12 כי הגוף מייצר לעצמו את הויטמין בכמות הדרושה, אבל מי שאכל בשר שנים והפסיק צריך לעתים קרובות להשלים B12. לפעמים מספיקים מזונות מועשרים (חלב סויה, דגני בוקר) ולפעמים עדיף לקחת טבלית אלף מיקרוגרם B12 שמניחים מתחת ללשון פעם בשבוע. סטטיסטית בערך שליש מהציבור סובל ממחסור ב-B12 כך שזו לא בעיה רק של צמחונים. אנשים פשוט לא יודעים שחסר להם הויטמין כי קופות החולים לא מאשרות בדיקת B12 באותה קלות שמאשרים בדיקות דם אחרות.
Oh, Blessed ignorance...‎ 331860
א. האם יש שם מספיק ברזל, והאם מספיק ממנו נספג בגוף?
ב. אילו רעלים מכניסים דגים לגוף?
ג. כיצד הגוף מייצר לעצמו B12 אצל מי שהוא טבעוני מלידה?
ד. מנין לך?
Oh, Blessed ignorance...‎ 331864
א. כן וכן.
ב. בעיקר כספית (http://www.nal.usda.gov/fsrio/topics/tpmercury.htm) אבל לא רק.
ג. B12 מיוצר, תמיד, על ידי חיידקים. גם במעי האדם יש חיידקים שמייצרים B12, אבל אכילת בשר מדכאת עם הזמן את פעילותם.
ד. ידע כללי - חמישים לירות.
Oh, Blessed ignorance...‎ 331867
ג. נכון, במעי האדם יש חיידקים שמייצרים B12, אבל עד כמה שאני יודע, הם מייצרים זאת במעיים, שם אין קליטה של B12 ע"י הגוף.
מה זה קינואה?‎ 331814
מה זה קינואה?‎ 331930
קינואה הוא ספק-דגן, אחד המזונות העתיקים של האדם, ומה שיכול להציל את ארוחת הערב של כל אייל גיק שמתקשה בבישול - שלא כמו אורז, לא צריך שום מומחיות כמו לבשל אותו, למעשה כמעט בלתי אפשרי להרוס אותו (אלא אם מתאמצים לשרוף את הסיר). מבשלים כמעט ללא מלח - טעים-טעים כשהוא מעורבב בסלט ירקות טרי (ורסיה של טבולה) ועם רוטב טחינה ליד, או מתובל בכמה טיפות סויה, ליד ירקות מוקפצים. להשיג עכשיו בכל סופר כמעט.
מה זה קינואה?‎ 331933
אה, ושכחתי - אם מבשלים קינואה עם עדשים אדומות ובצל מטוגן, מקבלים מג'דרה משודרגת.

זה כדאי!
תודה 331946
(בכל סופר? מעניין, אני אבדוק. לולא היית מציינת, אפשר היה להניח שזה נמכר רק בבתי טבע וכאלה..)
מה זה קינואה?‎ 331978
אם אני זוכר נכון, הקינואה היה סוג הדגן היחיד שהיה מוכר באמריקה לפני בוא האירופאים (הכלכלות שם היו של תפ''א ותירס). ע''פ הספר ''רובים חיידקים ופלדה'', אחת הסיבות לפיגור ההתפתחות באמריקה לעומת אירו-אסיה היא היבולים הנמוכים מאוד של הקינואה ביחס לדגנים השליטים (חיטה שעורה ושיבולת שועל). זהו פתח נוסף לויכוח על קונספירציות טבעוניות (להרעיב את העניים וכו'), אבל נשמור את זה למקום אחר.
מה זה קינואה?‎ 331996
כוונתך שהמעמדות השליטיםן היו ניזונים מבשר? (על פי הריס- במקסיקו מבשר אדם).
מה זה קינואה?‎ 332360
התירס הוא דגן
מה זה קינואה?‎ 332432
והקינואה לא (כפי שטורחים לציין בכל כתבה על הקינואה) - הוא פרי של איזה שיח.
מה זה קינואה?‎ 332180
"טעים-טעים"? בחייך. הוא מצטיין בערך גליקמי נמוך ועוד מאפיינים מבוקשים, אבל הטעם אינו הצד החזק שלו, אלא אם כן את אוהבת קלקר באופן כללי.
מה זה קינואה?‎ 332183
אכלתי לא מעט מזה בדרום אמריקה, וזה לא פחות טעים מאורז (כלומר, תלוי בעיקר מה זורקים לסיר בזמן הבישול).
מה זה קינואה?‎ 332213
אורז (לפחות מלא) יכול להיות טעים גם אם זורקים לסיר בזמן הבישול רק קמצוץ מלח.

בוא נתווכח על טעם וריח.
מה זה קינואה?‎ 332315
עזוב, אני צודק.
מה זה קינואה?‎ 332543
אורז מלא זה בריא. אתה רוצה טעים, תזמין פיצה.
מה זה קינואה?‎ 332745
או, אז אייל שני, במדור שלו במוסף הארץ שלוקח זמן להתרגל אליו, פרסם שני מתכונים, אחד לאורז מלא (עגול!) ואחד לקינואה. הם על אותו פרינציפ, והם תשובה חזקה מאוד לך ולאיזי, בהתאמה. לא הייתי חושב להכין את שני המאכלים האלה רק מטעמי בריאות, אבל זה יוצא יותר טעים מרוב מנות הפחמימות בסביבה. אם מוסיפים הכל בסוף, זה גם מספיק חגיגי למסיבה לא רשמית.

אז ככה (אני מפשט קצת ומאחד קצת): מגררים גס המון גזר - בערך בכמות האורז/קינואה היבש/ה. מטגנים כמה דקות בקצת שמן זית, בסיר כבד. מוסיפים את הדגן הנבחר (רצוי לא לשטוף), ומערבבים עוד כמה דקות עד שחם. מוסיפים מים רק עד כיסוי. מלח לא. מכסים הרמטית ומבשלים על אש כמה שיותר נמוכה, חמישים דקות (אורז) או עשרים וחמש (קינואה). מכבים, נותנים לעמוד כמה דקות, ומפלפלפים עם מזלג.

עכשיו זה כבר די טעים, אבל אם רוצים להגשים את ההבטחה מהפסקה הראשונה, מוסיפים עוד קצת שמן זית, מערבבים (הוא ממליץ בידיים. יש בזה משהו, מצד שני יש אילוצי מציאות). אז מוסיפים קצת רוטב סויה, וזרעים של עגבניה עם המיץ שסביבם. זרעים של עגבניה! בשביל דברים כאלה שווה להתרגל לאייל שני: רוצים קצת חומץ בתבשיל, אבל כל חומץ אחר, כולל מיץ לימון, יהיה תוקפני מדי. הטעמים כאן עדינים.
ועכשיו, כדי שבאמת יהיה חגיגי, מוסיפים הרבה מאוד בצל ירוק חתוך זעיר, פטרוזיליה, שמיר, פלפל ירוק חריף, ומי שלא בדיאטת הרזיה או צריך להתחלק עם פעוטות - פיסטוק או קשיו.

ואם נדמה כאן שמה החוכמה, עם כל התבלינים האלו - אז לא; כל התוספות עושות הרבה כיף בפה, אבל מתחתם יש טעם ברור וטעים של האורז או הקינואה בטהרתם.
מה זה קינואה?‎ 332917
איזה שאלה שאלתי שהמתכונים עונים עליה?
מה זה קינואה?‎ 333146
סליחה, טעות - השכ''ג. ולא שאלה, אלא טענה, בגנות הקינואה.
מה זה קינואה?‎ 332925
אם אתה קורא את אייל שני, אז אולי אתה יכול לענות לי, המאמר "חביתה פשוטה ב-‏12 שלבים"‏1 נכתב ברצינות?

מה זה קינואה?‎ 332934
אגב, הוא כותב שם "הקרישה" ו"הקרישו". לא צריך להיות "נקרשה" ו"נקרשו" בהתאמה?
מה זה קינואה?‎ 333154
נראה לי חצי ברצינות - הוא התכוון לכל מה שהוא כתב, אבל הקצין את הפירוט תוך מודעות עצמית. אבל גם כקורא אדוק אני לא בטוח לשום כיוון. בכל אופן, זה בבירור יותר קיצוני מכל כתבה אחרת שלהם שזכורה לי. נדמה לי שזה היה אחד הטורים הראשונים שלהם - השני או השלישי - מעין מבחן קבלה בהלם לקוראים.
מה זה קינואה?‎ 333160
יש שם כמה דברים שנראים לי, כמכין חביתות ותיק, די תמוהים. למה צריך לשים שמן עד שנראה כאילו יש יותר מדי? בדרך כלל אני שם שמן זית כזית וזה די והותר. מה מזיק בזה שמערבבים יותר מדי? אם אני מערבב מעט מדי זה יוצא לרוב יותר ביצה מקושקשת מחביתה. מה הקטע עם לשבור את הביצה בלי לפגום בחלמון? הוא לא יודע שרוב החביתות הן ביצי עין שלא נשברו כהלכה ולכן קושקשו למוות?
מה זה קינואה?‎ 333167
אני מנחשת שלשיטתו, צריך חלמון שלם כדי שיהיה אפשר לספר לו סיפור לפני הטיגון.
מה זה קינואה?‎ 333172
ואולי בשביל התענוג של הרגע שבו המזלג מפוצץ את החלמון.
מה זה קינואה?‎ 333255
לפחות קורא אחד לא עמד במבחן הקבלה הזה. בכל מקרה, יצא לי לקרוא עוד כתבה שלהם‏1, גם היא קיצונית בצורה שלא ברורה לי אם מדובר בטירוף או בהומור.

מה זה קינואה?‎ 333330
זה בדרך כלל קיצוני, זה על גבול המגוחך, אבל הם בהחלט מלמדים שיעור בתשומת לב זנית לפרטים קטנים.
מה זה קינואה?‎ 333653
זה כבר לא חורג בעיניי מהקו הרגיל שלהם‏1. זה לא הומור, למרות שהוא‏2 בלי ספק מודע לחריגות שלו. האם זה טירוף? אחרי שהתרגלתי, אני מכור למדור, גומע אותו בשקיקה, ומוצא בו הרבה אמיתות (לצד לא מעט דברים שגם לי נראים תמוהים). כך שבעיניי הוא שפוי (ובאמת יותר טוב מאחרים), מצד שני לא חייבים לקבל אותי כמדד לשפיות. אם כבר טירוף, הייתי הולך על ביקורות היין של דניאל רוגוב. גם אותן אני גומע, אבל יותר כמו פריק-שואו. לא שאני באמת טוען שהוא מטורף - רק המציאות הקטנה שאני מכיר יותר רחוקה ממנו.

1 ה"הם" הזה מטעה כמובן: למרות ששני בני הזוג חתומים על המדור, ואין הפרדה גרפית בין החלקים שלו לשלה, ברור שמדובר בשני כותבים שונים, רק אחד מהם הוא הקיצוני, ואילו השניה מייצגת את הנורמליות. חלק מהקסם של המדור (ויש שיאמרו, מן הסתם, חלק מהבלתי-נסבלות שלו) הוא המתח הגלוי ביניהם.
2*הוא* מ-‏1.
מה זה קינואה?‎ 334249
כולי תקווה שזו בדיחה.
מה זה קינואה?‎ 333164
הממ. אולי נעשה מקצה שיפורים קינואה בקרוב.
מה זה קינואה?‎ 333262
השמועה אומרת שגם עם קלקר אפשר להגיע לתוצאות טובות אם אתה מוכן להקדיש את חייך לפרוייקט ובמקום זרעי עגבניה להוסיף קוצים של סברס שהושרו ביין בורדו למשך שישה חודשים. הערבוב, אם יש צורך לציין עניין ברור שכזה, נעשה ברגליים (זה בשביל לקבל ארומה קלה של פטריות).
מה זה קינואה?‎ 333644
צחוק צחקתי, אבל כדאי לציין על המתכון הכפול לעיל שהוא פשוט לאין ערוך מבישול של אורז לבן.
מה זה קינואה?‎ 333658
כדי לבשל אורז לבן/מלא אני שוטף אותו (מה רע בשטיפה, באמת?) ושם בסיר עם שמן זית ואולי מוסיף טיפה מלח ואבקת מרק. איזו שיטה פלאית אתה מכיר לגירור גס של המון גזר כדי שהמתכון הכפול יהיה יותר פשוט? (לחילופין, מה המתכון *שלך* לאורז לבן?)
מה זה קינואה?‎ 333662
שטיפה מסירה את העמילן מהאורז. יש לזה פנים לכאן ולכאן. אבל בכל מקרה, הוא יותר טעים ויותר "אחד אחד" אם *מטגנים* אותו רגע בשמן זית לפני שמוסיפים מים ומתחילים לבשל (וזה אומר שמוסיפים אותו לסיר כשהוא לא שטוף).
מה זה קינואה?‎ 333666
אני יוצא מדעתי. עד היום שמעתי שצריך לשטוף את האורז לפני *כדי* שהוא לא יידבק ויהיה "אחד אחד". לטגן לפני הוספת המים אני תמיד מטגן.

מה הפנים לצד השני? אם לא שוטפים את האורז הוא פחות בריא?
מה זה קינואה?‎ 333667
למה אורז לא דביק זאת מטרה?
מה זה קינואה?‎ 333671
עניין של טעם, אני מניח. אני אוהב אורז לא דביק הרבה יותר.
מה זה קינואה?‎ 333673
אז ככה: אותו עמילן הוא מה שנותן לדגן/פסטה טעם קצת יותר mushy (מילה עברית?) ופחות "פלסטיקי". בהכנת ריזוטו למשל, בונים על העמילן שמצטבר והופך את התבשיל החורפי הזה לכמעט דייסה.
אז נכון שבאורז רגיל ההימנעות משטיפה לכאורה מנוגדת ליעד "אחד אחד". אבל כיוון שאתה ממילא מטגן את האורז בשמן קודם, כלומר משתמש בשיטה יעילה לא פחות - עדיף לטגן אורז יבש ולא רטוב (כך השמן גם מצליח לעטוף אותו יפה ולמנוע הידבקות של הגרגרים), לוותר על השטיפה ולשמר את הטעם המקורי של האורז.

אגב, פעם (אתה בטח לא זוכר) כשהקולינריה במדינת ישראל התמצתה בספרי רות סירקיס, אנשים היו נוהגים לשטוף את הפסטה במים קרים *אחרי* הבישול. עכשיו זה כמובן הוצא מחוץ לחוק, אבל בזמנו המנהג המגונה הזה היה מונע ספיגה טובה של הרוטב בפסטה, והפיק בעצם שרוכי פלסטיק חסינים בפני כל טעם שהוא.
מה זה קינואה?‎ 333676
תודה, אני אנסה בלי שטיפה בפעם הבאה.

אגב, בספר החביב "אפשר גם בלי קוויאר" נותנים בהתחלה טיפ נגד הידבקות אורז - לשטוף אותו *אחרי* הבישול. כאן הבעיה היא לא שהרוטב לא נדבק (אני אוכל אורז בלי רוטב) אלא שהתיבול שכבר היה איתו בזמן הבישול נשטף, והתוצר די חסר טעם.
פסססט, פסססט, פסטה 333683
הנוהג ההוא מקורו בימים שהפסטה הישראלית לא היתה מיוצרת מחיטת דורום, ואם היא לא נשטפה מיד לאחר הבישול, היתה מתקבלת עיסת בצק דביקה שצריך לאכול עם סכין ומזלג. לא כיף.
ידע הוא כוח 333686
אם יתברר לי שכאשר לא שוטפים את האיטריות הטעם יותר טוב, הרי שכל הזמן שכיליתי באייל על כתיבת וקריאת הודעות תשתלם.
אל גור (וברקת), תודה!!!
צדק הוא יופי 336041
לצערי, ניסוי שדה (תוצרת ויטה)הפריך את הטענה. אני די מאשש את הוצאה של נועה ו תגובה 334382.
צדק הוא יופי 336044
ויטה?

כל פסטה ראויה לשמה‏1 אינה צריכה שטיפה אחרי הבישול, אלא אם כן אתה מבשל אותה יותר מדי זמן. יש לי נסיון של ארבעים שנה בעניין הזה.
____________
1- חיטת דורום.
צדק הוא יופי 336047
כן, כתוב על זה 100% חיטת דורום (נדמה לי שזה מיובא). לא אמרתי שהספגטי *זקוק* לשטיפה רק שללא השטיפה זה יוצא דביק. אתה מוזמן לבוא אלי הביתה לכיתת אמן. אשלם לך בפסטה.
צדק הוא יופי 336052
תודה על ההזמנה.

שמא אינך שם כפית מלח בסיר המים?
צדק הוא יופי 336064
דווקא כן. תראה, זה היה ניסוי בודד. אם אתה נחרץ אני מוכן לתת לזה עוד צאנס (אני רק לא בטוח שהנוער ייתן לי עוד צאנס).
צדק הוא יופי 336070
נסה את הספגטי של ''ברילה''. אם גם הוא מכזיב, אאלץ להודות שמשהו על-טבעי מסתתר במטבח שלך.
עבדו עלי? 336069
המטרה של המלח היא לא לשנות את טמפרטורת הרתיחה של המים?
עבדו עלי? 336071
כן, עד כמה שאני יודע זאת באמת המטרה.
עבדו עלי? 336075
איך המלח משנה את הטמפרטורה של המים? (איך הוא משנה את המעלות של הספגטי, זה אני יודעת).
עבדו עלי? 336080
לא את הטמפרטורה של המים, אלא את טמפרטורת הרתיחה שלהם (שהיא עד כמה שאני זוכר הטמפרטורה בהם המים מתחילים בתהליך הרתיחה, מאה מעלות צלסיוס בלחץ מסויים). המלח עושה את זה על ידי זה שהוא מתמוסס במים, והופך אותם ממים למי-מלח, שזה מים עם יונים של נתרן וכלור. מצד שני, כנראה שבאמת עבדו עלינו http://itotd.com/articles/521/
עבדו עלי? 336228
לא. המטרה של המלח היא להמליח את הפסטה.

טמפרטורת המים היא תוצר לוואי.
עבדו עלי? 336339
זהו, כאן נפרדות דרכינו. אם עד עכשיו צידדתי במה שאת אמרת‏1, כרגע נראה לי שאת טועה. אם את רוצה להמליח את הפסטה, בזיקת כפית מלח על הפסטה המבושלת תגרום לה להיות מלוחה עד כדי בלתי אכילה. לעומת זאת השפעתה של כפית מלח במי הבישול על מליחות המוצר, זניחה עד כמעט בלתי מורגשת. אלא אם כן יש כאן קונספירציה של יצרני המלח‏2 לגרום לנו להשתמש בכמויות מוגזמות של מלח, כנראה שלא זאת הסיבה.

___
1 נכון, לא נתתי לזה פומבי, אז מה?
2 כלומר, אורזיו ומשווקיו, לא נראה לי להאשים את אלוהים גם בזה.
עבדו עלי? 336341
הסיבה להמלחת הפסטה היא כדי שהביצים הקשות לא יסדקו (תגובה 296651).
My friend has two balls 336361
הכימאי טועה. כדי שהן לא ייסדקו צריך בסך הכל לדאוג שהמים באמבטיה לא יהיו חמים מדי, ולא חשוב אם שמים מלחי אמבטיה או סתם קצף משמפו.
עבדו עלי? 336363
מה קרה לכם? כולם החוצה מהמטבח!
ממליחים את המים כדי להקטין את פער הריכוזים בין הפסטה למים, כדי שלא יחדרו יותר מדי מים לפסטה ויהפכו אותה לרכה מדי.
[אסתי, ניחוש מלומד].
עבדו עלי? 336366
מישהו פעם בדק מה קורה אם *לא* ממליחים‏1?

1 מסכנים הילדים שלי, מה שהם הולכים לאכול השבוע. איפה יצחק קדמן כשצריך אותו?
עבדו עלי? 336370
כן (ולא קורה שום דבר מיוחד). מצד שני, אם מדובר על שינוי טמפרטורת הרתיחה, אז צריך לבדוק את זה בלחצים שונים, ואם מדובר על המלחת הפסטה, אז צריך לבדוק את זה בלי רוטב (וזה שני ניסויים שלא עשיתי).
עבדו עלי? 336373
לי קרה כמה פעמים שלא המלחתי, לא לצרכי ניסוי אלא מתוך פיזור נפש. לא קרה שום דבר מיוחד והפסטה היתה אותו הדבר, רק לא מלוחה. המלחנו בצלחות (עדיף בבישול, כי טעם המלח נספג יותר טוב, אבל זה הכל - ההשפעות הכימיות המאגיות עובדות בעיקר בתיאוריה, ולא ניכר שהן מדגדגות את המציאות)
מרק אבן 336375
מישהו פעם בדק מה קורה אם לא מוסיפים פסטה?
מרק אבן 336381
מקבלים משהו שהוא almost, but not quite, entirely unlike tea.
Share and Enjoy 336382
מרק אבן 336437
אם שמת מלח - מקבלים מי מלח.
אם לא שמת מלח, אתה מקבל מה שהמוני סינים שתו במשך אלפי שנים, והרוסים קוראים קפיאטוק ‏1.

1 אם יש דוברי רוסית בקהל - הם מתבקשים לתקן. אני מסתמכת על "במעגלי הדובה הגדולה" של יצחק גנוז.
מרק אבן 336475
כן. הילדים האומללים הכינו לעצמם, בסופו של דבר, טוסטים עם גבינה צהובה.

דו"ח ניסוי: טוב כמו פסטה, רק עם הרבה פחות פוזות, גלים, רוח וצלצולים. מומלץ לפרולטריון נטול שאיפות.

מועצת הקרדינלים לא הכינה טוסטים עם גבינה צהובה מאימת הרופא. כך, מתוך קלילות הגוף הבלתי צפויה - נולדה האפשרות לבדוק מחדש ביצועים אקרובטיים נשכחים מימים עברו, ימים צעירים ונלהבים.

דו"ח ניסוי: טוב כמו פסטה, רק עם הרבה יותר פוזות, גלים, רוח וצלצולים. מומלץ לאריסטוקרטיה שירדה מנכסיה אבל לא מרימה ידיים.
אזהרה: טוסט גבנ"צ עלול לגרום לאימפוטנציה 336480
לחם צר ומים לחץ 336384
1- מילא פסטה במים לא מומלחים, אבל לתת לעוללים פסטה שבושלה בסיר לחץ? הגזמת.
לחם צר ומים לחץ 336389
פיתות וסודה?
עבדו עלי? 336433
כן.
הפסטה לא מלוחה.

ואלא אם כן ממליחים מאוד את הרוטב - היא לא טעימה.
עבדו עלי? 336444
ממליחים, בסדר, אבל *מאוד*? כמה מלח כבר נשאר בפסטה? הרוב הרי נשפך לכיור עם מי הבישול.
עבדו עלי? 336556
נכון.
זה מי מלח.
בדיוק כמו שמוסיפים מלח לאורז ‏1 ולתפוחי אדמה.
אם לא ממליחים בזמן הבישול, אתה מוצא את עצמך מוסיף יותר מלח לתבשיל עצמו‏2.

1 למרות שפעם אחת ניסיתי להכין אורז לפי מתכון שבו נטען בתוקף שיש להמליח רק בסוף. וזה עדיין יצא טוב‏3.
2 לגבי ה'יותר' - כמובן שלא תוסיף כף מלח לתבשיל. זה המון. אבל מבחינת מלח ש'נדבק' לתבשיל - תוסיף יותר.
3 אבל לא עד כדי כך שאני אכין שוב בשיטה הזו.
עבדו עלי? 336558
זהו? אחרי כל מה שהיה בינינו? ככה? בגלל כף של מלח?
מה זה קינואה?‎ 334254
פסטה שוטפים במים קרים אחרי הבישול. אחרת היא נדבקת.

כל פתרונות ה"אם שמים שמן אז לא צריך לשטוף" ‏1 הם אחיזת עיניים.

ושום קשר לרוטב.
הרוטב נתפס טוב מאוד גם עם פסטה שטופה.

פשוט פעם אנשים לא תפסו שפסטה בלי כלום זה כמו לחם בלי כלום ‏2.

1 אמא שלי. פעם היא עצמה לימדה אותי שצריך לעשות את זה, ואז היא קראה ש"אם שמים שמן אז לא צריך לשטוף".
נו, אמא. זה פעולה פשוטה וזה פעולה פשוטה. מה בדיוק חסכת בזה?
2 שוב אמא שלי. רק כשבייתי בת 12 התחלנו להכין רוטב לפסטה. לפני כן, אנחנו היינו אוכלים איטריות עם קטשופ, ואבא שלי בלי.
מה זה קינואה?‎ 334324
נדבקת למה? לצלחת? אם כבר יש סכנת הידבקות בפסטה, זה בזמן הבישול עצמו.
מה זה קינואה?‎ 334382
נדבקות אחת לשניה.
במיוחד אם לא מסיימים לאכול את כל הפסטה, ונשאר עוד, בגוש אחד גדול בגלל שמישהו התעצל לשטוף.
מה זה קינואה?‎ 334463
איזו פירמה אתם קונים? פוזילי סכנין?
מה זה קינואה?‎ 334486
מה זה איזה פירמה? ג'ון ווין.
מה זה קינואה?‎ 334538
תגובה 334487
מה זה קינואה?‎ 334522
כל פירמה.
מה הקשר לסכנין?
מה זה קינואה?‎ 334556
אולי תעדיפו פטוצ'יני אבו-גוש?
מה זה קינואה?‎ 334574
שאני אבין, זו השתמשות בשמות ישובים ערביים ככינוי למשהו זול ולא איכותי? מה הגזענות הזו לפתע?

פסטה.
כל פסטה.
מפסטה של אוסם דרך פסטה אורגנית מקמח מלא של 'אדמה' דרך התוצרים הכי יוקרתיים שמיובאים מחו"ל ועד פסטה עבודת יד שמיוצרת בבית - נדבקת.
להזכירך, פסטה עשויה מבצק. בצק עשוי מקמח ומים. מה עוד עשוי מקמח ומים?
דבק.
.paste
נורא קרוב ל-pasta.

ובכן.
פסטה שלא שוטפים אותה במים קרים לקחא הבישול נדבקת אחת לשניה. ואז נוצר גוש פסטה.
יש אנשים שזה לא מפריע להם. יש אנשים שאוהבים את זה.
יש אנשים שלא.
יש גם אנשים שתמיד מכינים פסטה בכמות מדוייקת לכמות הרוטב ומערבבים אותם זה בזה, ואז לא נוצרת להם הבעיה הזו. או שהם מעולם לא שמו לב אליה.

ויש אנשים שמזלזלים ברות סירקיס כפי שהם מזלזלים בערבים, מסיבות כאלה ואחרות.
מה זה קינואה?‎ 334682
לא יודעת. התיאוריות שלך יפות ופוליטיקלי קורקט, אבל אני לא שוטפת את הפסטה אף פעם (אדמה, אסם, ברילה...), והיא לא נדבקת. אפשר היה לומר שזו ראיה אנקדוטלית, אבל אני מעדיפה לחשוב על כך כפרכה רצינית בתזה שלך.
למניעת בעיית ההידבקות במטבח שלך, אולי תשקלי בישול קצר ומהיר במים רותחים ועמוקים. לא עוזר? הוסיפי למים טיפונת שמן. לא עוזר? החליפי סיר, כי משנה מקום משנה מזל. שנה טובה.
מה זה קינואה?‎ 334351
איטריות עם קטשופ? זה עוד טוב, בילדותי העשוקה הלעיטו אותנו באיטריות עם תערובת של סוכר וקינמון. (והיו כאלו שממש שמחו ביום של "איטריות עם קינמון")
מה זה קינואה?‎ 334381
גבינה וסוכר וקינמון.
ואז זה טעים.
סתם סוכר וקינמון???
מה זה קינואה?‎ 334489
רק סוכר וקינמון. זה פחות נורא ממה שזה נשמע, אבל לא הייתי אוכל את זה מיוזמתי.
מה זה קינואה?‎ 334502
דומה שהטבח שלכם היה בעל שורשים הונגריים. איטריות עם סוכר, קינמון וגם עם גבינה ופרג הם מטעמים אופייניים במטבח הזה.

בעקבות התיקונים הקטלניים (התירס הוא דגן והקינואה הוא גרעין לא דגני), טרחתי להציץ שוב ב"רובים חיידקים ופלדה" והטיעון שם הוא שונה ויותר מורכב מזה שהצגתי. אבל בעיקרו של דבר נטען שהשילוב של דגנים (חיטה ושעורה) וקטניות (עדשים, אפונה) האופייני לסהר הפורה ולאיזור הים התיכון, הביא לצמיחה המזורזת של החקלאות והתרבות שם, נניח ביחס לצפון אמריקה שם התבססו על 7 גידולי זרעים שמבחינת התזונאי היום הם עדיפים (עשירים בשומן וחלבון) אבל עוד ברמת זני הבר שלהם הם הרבה פחות עמידים ומניבים מן השילוב המסופוטומי. נראה לי שזה כן מרמז לכיוון שהצגתי לפיו הגידולים האורגניים והטבעוניים כנראה אינם גם עדיפים בהיבט של כמות המזון הפוטנציאלי.
מה זה קינואה?‎ 334523
למה?
ריסוס מסיבי מעלה את כמות המזון?
מה זה קינואה?‎ 334530
אמור נא, אתה יודע אם התיאוריה בספר הזה היא של דיאמונד עצמו?
מה זה קינואה?‎ 334555
אני לא יודע, אך להתרשמותי התאוריה בקוויה הכלליים (קצב ההתפתחות ההיסטורית נקבע ע"י תנאי הגאוגרפיה, האקלים והסביבה יותר מאשר ע"י הבדלים גנטיים ומנטליים בין בני אדם (שהם בחלקם, בעצמם תוצאה של הסיבות הראשוניות) היא מקורית. אבל המידע לגבי הפרטים, חקלאות, צמחיה, בע"ח וכו' הוא מסתמך על מחקרים שונים. יש חמישה עמודים של מקורות על ייצור מזון: ספרים, מאמרים ותזות דוקטורט. כולל אפילו הפרק הראשון ב"מוצא המינים" של דארוין.
מה זה קינואה?‎ 334515
בתוספת של פירורי גבינה כנענית.
מה זה קינואה?‎ 334545
אם האיטריות טובעות בחלב חם זה באמת טעים.
מה זה קינואה?‎ 334554
תודה על כל ההצעות לשיפור, אבל בילדותי העשוקה היה מדובר באיטריות דביקות (בישול יתר ללא שום ספק) ובתערובת של סוכר וקינמון. זהו.
מה זה קינואה?‎ 334557
ולעומת זאת, בילדותי העשוקה האכילו אותנו באטריות הבאות: "בעין חרוד/ טוב מאוד/ אין שם כסף כלל/ עוברות עגלות/ אתה רוצה לעלות?/ אמור רק: עמוד!".

שירו של זאב מתוך החוברת הראשונה של "המוסף לילדים" של עיתון "דבר". (שלימים תהפך ל"דבר לילדים").
הידעת 54 מתוך http://www.itamar-books.co.il/diary.asp
מה זה קינואה?‎ 335130
האם זו התחלת השיר בו נאמר: "רצונך אשכול/ענבים לאכול?/לא צריך גם לשאול!" ?
מה זה קינואה?‎ 565725
לא ענית לי, ועכשיו ראיתי שהתשובה היא "כן".
אני פגשתי בשיר הזה כשקראתי את "ארצנו", ספר ללימוד עברית לעולים חדשים דוברי אנגלית.
מה זה קינואה?‎ 333668
תודה! אני, כמו אידיוט, נהגתי לשטוף את הסיר מפעם לפעם.
מה קרה לברקת?‎ 333669
מה קרה לברקת?‎ 333675
חזרה לעצמה.
מה קרה לברקת?‎ 333693
מתאים לך לחזור לעצמך.:)
מה זה קינואה?‎ 333736
שיטה פלאית כמבוקש, אבל שיישאר בינינו:
קונים בסופר שקית של גזר מגורר, ומוסיפים את תוכנה לקינואה/אורז/סלט. את הראיה המרשיעה (קרי- השקית) לקבור עמוק בתוך הפח, ואת התבשיל להגיש לשולחן כמו מרטיר-מטבח אמיתי.
(מה שכן, לשים לב לתאריך שעל השקית ולהשתדל לקנות אחת טריה, שלא מתפוגגת מחר, כי הגזר שבה הוא מגעיל כבר היום).
מה זה קינואה?‎ 333859
העניין הוא שצריך לדייק עם כמות המים, והסיר ועוצמת האש, ואני מכיר לא מעט אנשים שלכאורה עושים כל מה שצריך ובכל זאת מתלוננים שיוצא דביק. גירוד גזר, אני לא מכחיש, הוא עבודה פיזית קשה, אבל אין איפה לטעות (לכן לא אמרתי *קל* יותר, אלא *פשוט* יותר). אגב, אם עושים בכמות גדולה אז משתלם לגרר במעבד מזון.

אורז לבן אני עושה כמו אביבה - בלי לשטוף, בעיקר בגלל הריח הטוב שיש לאורז הלא-שטוף (אם קונים את המותג הנכון), למרות שלמען האמת אחרי תוספת של טעמים כלשהם כבר לא נשאר הרבה מאותו ריח.

מאידך, התנסיתי קצת לאחרונה בשיטה הפרסית, שדווקא עובדת על המון שטיפה ועל אורז בסמטי. הרבה יותר בוג'ראס, אבל טוב לאירועים חגיגיים (מה שלא יצא לי לנסות עדיין).
מה זה קינואה?‎ 333869
ומהו המותג הנכון?
מה זה קינואה?‎ 334044
''אורז יסמין'', מתאילנד דווקא, מיובא על-ידי ''שוקחה בע''מ'' וניתן להשגה במכולות ערביות באזור ואדי ניסנאס בחיפה (אולי בעוד מקומות, לא יודע), יותר זול מ''סוגת'' (נדמה לי, אני לא זוכר טוב מחירים), הרבה יותר ריחני, ואני חושב שגם יותר אחיד (פחות שבורים וכאלה).

(מצטער על חוסר התועלת...)
מה זה קינואה?‎ 334049
איך ידעת מראש שזה חסר תועלת?
מה זה קינואה?‎ 334053
כי תוך כדי שכתבתי נזכרתי בכתבות אוכל שכתוב בהן על הסיר הנפלא או על מעדן הדגים היחודי שאפשר לרכוש באיזה מחסן ישן בסמטה כלשהי בדרום תל-אביב. מעניין, אבל חסר תועלת מעשית בשבילי.
מה זה קינואה?‎ 334057
כן, טוב, לצערי זה נכון. פעם עוד היו לי חברים בחיפה ובביקוריי אצלם היינו הולכים הרבה לוואדי ניסנס. אבל מאז נפרדו דרכינו ואני לא מזדמנת לשם...
והרי החדשות: 333659
אורז לבן, המתכון הסודי של לואי הארבעה עשר:

1. כוס אורז של Uncle Ben.
2. שתי כוסות מי ברז.
3. כף מחוקה אבקת מרק עוף.
4. 1/2 כוס בצל חתוך (קפוא, סנפרוסט).
5. קורט מלח וקמצוץ פלפל שחור.
6. כף שמן זית (אפשר להשתמש בכף מסעיף 3, מה שחוסך בשטיפה).
7. "זה מה יש".

מכניסים הכל לכלי פלסטיק ושמים במיקרו לעשר דקות. לילד אומרים את 7 מספר פעמים כנדרש, וחוזרים לקרוא את האייל.
והרי החדשות: 334251
אכן ''זה מה יש''.

אורז במיקרו סביר ביום הראשון.
אם נשאר ממנו למחרת, הוא לא כיף בכלל.

ואבקת מרק, יקירי, זה פתרון לאנשים שלא שמעו על המצאת הפלא החדישה הקרויה ''תבלינים''.
והרי החדשות: 334267
לא נפתח מתישהו קורס גמילה מהאייל?
והרי החדשות: 334285
נפתח, אבל אף אחד לא בא (היו באייל).
מה זה טֶפָּרי?‎ 348494
על הגרעינים שאינדיאנים בצפון אמריקה מגדלים ושאר מאכלים מקומיים. נולאנד ג'והנסון משמורת האינדיאנים טוהונו או'דהאם באריזונה, מגדל כ-‏7 טון גרעינים בעונה, בעיקר כזיכרון לסבתו שסבלה מסכרת (חוקרים בודקים אם יש קשר בין מזון מדברי מסורתי וסכרת).

Oh, Blessed ignorance...‎ 331836
תזונה בשרית ועתירה בחלבונים וקלוריות גורמת לילדים להתפתח מהר יותר ולגבוה יותר, (וייתכן גם למות בגיל צעיר יותר). ביפן הדור הצעיר גבוה בצורה מובחנת מהוריו שגדלו בשנות החמישים. בארה"ב הגובה הממוצע עולה כל שנה.
האם זה אומר ש*צריך* לאכול בשר? האדם הוא אוכל-כל. האדם הקדמון היה מלקט ואוכל נבלות ומכסמים קטנים. האדם המודרני יכול להסתדר טוב עם מנת בשר פעם בשבוע, וגם היא לא הכרחית למי ששומר על תזונה מאוזנת.
Oh, Blessed ignorance...‎ 331838
על בסיס מה אתה קובע שמנת בשר פעם בשבוע היא מספיקה? או שאפשר לוותר עליה לגמרי? אני חוזר על השאלה שלי לברקת: מנין B12, ברזל ואומגה 3?
Oh, Blessed ignorance...‎ 331931
אני רואה שכבר ענו לך תגובה 331842
Oh, Blessed ignorance...‎ 331944
אני לא חולק עלייך בקשר לכל מה שאת כותבת. התכוונתי שיותר פשוט (לא יותר בריא) לאכול בשר וגם ירקות ולקבל את כל הויטמינים. נדמה לי שבעלי החיים שמאריכים חיים הם צמחוניים ולא טורפים; אולי זה מראה שיותר בריא לחיות על דיאטה צמחונית.
מה שעוד כתבתי זה על המחקר שהשווה גובה של אנשים במסופוטמיה; אלו שחיו גם על בשר ואלו שחיו רק על צמחוני. גם מחקר זה הוא בעייתי בהתחשב בכך, שעובדי האדמה בחברות ההידראוליות חיו בתנאי מחיה לא בהרבה יותר טובים מבהמות.
Oh, Blessed ignorance...‎ 331991
נדמה לי שהמקורות המומלצים לאומגה3 הם סרדינים, אנצ'ובי וכו'. לא אלה מהקופסה. במיוחד בגלל שהם בתחתית שרשרת המזון ולכן הסכנה לכספית נמוכה.
Oh, Blessed ignorance...‎ 332037
סרדינים ואנשובי הם עדיין בעלי חיים שנהרגים באכזריות (שולים אותם חיים מהמים ונותנים להם למות או מחנק או מהיפותרמיה בקרח).
Oh, Blessed ignorance...‎ 332042
אוף.
אצות זה בסדר? (לפחות נאכל סושי צמחוני).
Oh, Blessed ignorance...‎ 332113
היי, מבחינתי הכל בסדר. אני אוכל גם בקר, עוף וביצים. קשה לי להאמין שאצות הן מקור טוב לאומגה 3, אבל אולי אני טועה.
Oh, Blessed ignorance...‎ 332147
התכוונתי שאצות הן האורגניזם היחיד שאפשר לאכול. בקצב הזה אני אעבור לצריכת אלמוגים בתור סוכריות ללא סוכר.
Oh, Blessed ignorance...‎ 333216
אלמוגים מסווגים בתור חי ולא צומח, יופסק הרצח שלהם לאלתר.
Oh, Blessed ignorance...‎ 333240
אגב, עד כמה שאני יודע אלמוגים משמשים כרכיב במשחות שיניים.
Oh, Blessed ignorance...‎ 333264
אני מקוה שהחבר'ה הטובים עם כלובי הדגים לא קוראים את האייל.
Oh, Blessed ignorance...‎ 333838
זה לא Coral B, זה Oral B.
Oh, Blessed ignorance...‎ 332124
בבקשה, אל תערב אותי בנרווזות ובערכים שלך. פעם אחרונה שאכלתי סרדינים הם היו מונחים מטוגנים בצלחת עם מעט לימון ושום, וכּוׁסית אוזו בצד.
האם זה לא מאוחר מדי לקסטרו? 330086
יש לי הרגשה מסויימת שההודעה של קסטרו לא תחזיר את כל הלקוחות שנטשו אותה בעקבות שיווק מוצרי הפרווה. אני מנחש שלפיאסקו הזה עלולה להיות השפעה ארוכת טווח על הדו"חות הכספיים של החברה.

מצד שני, אני לא ממש לקוח קבוע של קסטרו (אולי קניתי פעם משהו ב-Castro Men), ולכן לא הוסמכתי להעלות השערות כאלו.
האם זה לא מאוחר מדי לקסטרו? 330087
שכחתי לציין שחלק מתגובות הקוראים באתר של NRG מציינים שהם לא יחזרו לקנות בקסטרו.
כמובן, לא כל-כך ברור האם הם באמת קנו שם מלכתחילה.
אז מה היה לנו כאן בעצם? 330109
בהודעה של קסטרו נכתב כי "...שיווק המוצרים יפסק לאחר מכירת המלאי...". כלומר, קסטרו תמשיך לשווק את כל מוצרי הפרווה שכבר יוצרו. האם קסטרו עדיין מייצרת במהלך התקופה הזו מוצרי פרווה לעונת החורף או שהיא כבר סיימה לייצר אותם? ומי יודע מה יקרה בשנה הבאה? יש לי תחושה שמה שהצליחו לחלץ מקסטרו זה הבטחה להשאיר את המצב על כנו.
אז מה היה לנו כאן בעצם? 330126
אני מניח שהארגונים לא ציפו שהחברה תחזיר את הפרוות שכבר נמצאות במלאי לבעליהן החוקיים...
אז מה היה לנו כאן בעצם? 330133
לא, אבל אני ציפתי שגם לא תשווק את הסחורה הקיימת. כאמור, נראה לי שבעצם לא השיגו שום דבר.
אז מה היה לנו כאן בעצם? 330146
למה שלא תשווק את הסחורה הקיימת? איזו פגיעה נגרמת לבעלי החיים משיווק הסחורה הקיימת?
אז מה היה לנו כאן בעצם? 330151
להיפך. כאשר הגברת הבאה תרצה לקנות פרווה, מוטב שתקנה את זאת שקסטרו לא השמיד ולא את של המתחרים, שכן הללו לא יאחרו להשלים את המלאי על חשבונם של עוד כמה שועלים.
אז מה היה לנו כאן בעצם? 330152
כן, אבל גם הפעילים לא נולדו אתמול. כרגע נראה שהקמפיין נגד קסטרו יימשך כל עוד קסטרו תמשיך למכור מוצרי פרווה.
אז מה היה לנו כאן בעצם? 330297
אם אלו שנגד מכירת פרוות מתכוונים להחרים את קסטרו מעתה ועד עולם, איזו סיבה יש לחברה להפסיק את מכירת הפרוות? הנזק כבר נעשה, חושקים שיניים וממשיכים הלאה, בלי לספוג הפסדים נוספים בלתי הכרחיים דרך הפסקת מכירת הפרוות. אני לא אומר שהמתנגדים לא פועלים בחוכמה - קסטרו לא החברה היחידה בתחום, שווה להפחיד ככה את האחרות - אבל לצפות מקסטרו להפסיק את המכירה? כל ידיעה בעיתון שבה מאייתים נכון את השם שלהם היא פרסום חינם. במקומם, הייתי דואג שמישהו גם יגרור אותי לבית המשפט על זה.
אז מה היה לנו כאן בעצם? 330298
ובכל זאת הם התקפלו.
וזה אומר שיש סיכוי טוב "לקפל" עוד חברות.
ויהיה סוף למכירת הפרוות!
אז מה היה לנו כאן בעצם? 330299
מישהו מעלי ציין שההתקפלות הייתה בערבון מוגבל מאוד - את המלאי הנוכחי הם מתכוונים לסיים למכור. מה אחרי כן? יהיה קשה לארגונים נגד הפרוות להוכיח מתי "עכשיו" נגמר ו"אחרי כן" מתחיל. התחיבויות מתוקשרות של חברות ישראליות לא נחתמות בדם. לא אתפלא לראות את המלאי הנוכחי מתפקד כפך שמן מודרני.
אז מה היה לנו כאן בעצם? 330301
נחכה ונראה. אני מקווה שתתבדה.
אז מה היה לנו כאן בעצם? 336548
מסתבר שקסטרו אכן השיקה קטלוג ובו מוצרי פרווה, שלושה שבועות לאחר ההכרזה. Ynet: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3150354,00.h...

והפסקת השיווק בפועל תהיה בסוף נובמבר. Ynet: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3153415,00.h...

ברגעים אלו אמורה להערך הפגנה של פעילי זכויות בעלי חיים מול חנות החברה בדיזינגוף סנטר, בתביעה להפסיק את מכירת מוצרי הפרווה באופן מיידי.
אז מה היה לנו כאן בעצם? 337024
"בהפגנה של פעילי זכויות בעלי חיים שהתקיימה אתמול מול חנות קסטרו בתל אביב השתתפה מורה לאיפור מביה"ס של גיורא שביט. מנהל חנות קסטרו ביקש משביט לפטר אותה ומשזה סירב, הודיע מנהל חנות קסטרו כי הוא מפסיק את השת"פ עם ביה"ס לאיפור."

אז מה היה לנו כאן בעצם? 337118
עוד נגיע , אם כבר לא הגענו למצב שקיים בארה''ב ובקנדה, שם בתי הספר נכנסים להסכמים עם ספונסרים ומתחייבים לתנאים נוקשים. תאר לך שבית ספר תיכון בתל אביב יגיע להסכם כזה עם קסטרו, ובני נוער שם ישתתפו בהפגנה. בחוזה בין בית הספר לקסטרו יהיה כתוב שבית הספר ימנע מתלמידיו מלהשתתף ב''פעילות שתפגע בחברה''. דברים כאלה קרו בארה''ב.
אז מה היה לנו כאן בעצם? 351216
עדיין יש קצת פרווה בקסטרו: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3179130,00.h...
אז מה היה לנו כאן בעצם? 351554
ועכשיו סוף-סוף אין ולא תהיה? http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3180241,00.h...
מדוע היא לבשה פרווה? 331631
אנליזה ושיחזור של תמונה זנוחה מהמאה ה-‏17 "פורטרט של אישה מבוגרת עם שביס לבן," גילה יצירה של רמברנדט.

הגברת לבשה פרווה, לפני השיחזור
אחרי השיחזור
הכתבה
מתוך אנונימוס 334269
מתוך עיתון האינטרנט של אנונימוס, גליון 220 (http://www.anonymous.org.il/wm/wm220.html)

קשר אישי
פעיל עצמאי יצר ביוזמתו קשר עם מנהלת השיווק של החברה ועם המזכירה האישית של גבי רוטר, המנכ"ל. לפי דיווח שמסרה ענת רפואה, הפעיל התרשם שמנהלת השיווק מודאגת מהלחץ הציבורי ושאין לה מושג על האכזריות הכרוכה בייצור בגדי פרוות. הוא מסר לה קישור לסרטון אינטרנט על ייצור פרוות והיא חזרה אליו מזועזעת וביקשה שיכין מצגת בנושא. תוך יומיים, לקראת ישיבת הנהלת החברה, הוא מסר את המצגת, ובה מידע ותמונות קשות מתעשיית הפרוות.

החלטת ההנהלה
ביום ד', 14.9.2005, ערכה הנהלת קסטרו ישיבה מיוחדת בעניין המחאה הציבורית. בישיבה הוצגו נתוני העצומה והוצגה המצגת. לאחר הישיבה, הודיעה ההנהלה על הפסקת ייבוא הפרוות וגניזת תכניות לקידום מכירות בגדי פרווה (עלונים שכבר הוכנו, תצוגות מתוכננות וכו'). למחרת התפרסמו בידיעות אחרונות ובהארץ מודעות על פני עמוד שלם, ובהן הצהרה: "בהתאם להבטחתנו לאור הערות שקיבלנו מחלקכם ערכנו בדיקה בנושא השימוש בפרוות. בעקבות הבדיקה, הגענו להחלטה להפסיק את עיצוב וייצור המוצרים העשויים פרווה. שיווק המוצרים ייפסק לאחר מכירת המלאי." גם שולחי מכתבי המחאה קיבלו הודעה אישית דומה.
מלשין 334564
תגובה 334396
335781
''הסיבה שאנשים מפגינים נגד לבישת מעילי פרווה ולא נגד מעילי עור היא שהרבה יותר קל להציק לנשים זקנות מאשר לרוכבי אופנועים''
אהבתי יותר את: 335785
''אל תקנו פרווה, צריך לכרות עצים כדי להכין את שלטי המחאה''
לא משנה מה יכתבו עלי, העיקר שיאיתו את שמי נכון? 371429
חברת קסטרון מסכמת שנה מוצלחת מאוד. Ynet: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3223824,00.h...

אותי מעניינים במיוחד נתוני הרבעון הרביעי:
"במהלך הרבעון הרביעי של 2005 רשמה קסטרו רווח נקי של 19.1 מיליון שקלים, גידול של 29% לעומת הרווח הנקי שרשמה קטסרו ברבעון המקביל בשנת 2004. מחזור המכירות של קסטרו הסתכם ברבעון הרביעי ב-‏130 מיליון שקלים, גידול של 16.7% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. הרווח התפעולי של החברה ברבעון הרביעי הסתכם ב-‏25 מיליון שקלים, גידול של 15% לעומת הרווח התפעולי ברבעון המקביל אשתקד. מדובר ב-‏19.2% ממחזור המכירות שרשמה החברה ברבעון."

האם לדעתכם הגידול במחזור המכירות נובע מ:
א. הפסקת השימוש בפרווה?
ב. ההמולה התקשורתית סביב השימוש בפרווה?
ג. אחר (פרטו!).
לא משנה מה יכתבו עלי, העיקר שיאיתו את שמי נכון? 371430
ב., איזו שאלה, הרי זה תמיד ב.
לא משנה מה יכתבו עלי, העיקר שיאיתו את שמי נכון? 415638
ב-‏2004 הם מכרו פרווה?
נדמה לי שלא - הרי הרעש היה על זה שב-‏2005 הם מכרו פרווה.

לפי זה יתכן שהגידול הבמחזור המכירות נבע מ:
ג. אחר (השימוש בפרווה!)

-----
אני יודע שעבר קצת זמן, אבל זה לא מטריד אותי יותר מדי.
שלא יעבדו עליכם 425248
"אגודה שפועלת למען הגנה על זכויות בעלי חיים מאשימה את "מייסי'ס" במכירת פרווה אמיתית לאחר ששיווקו אותה כמזויפת". מעריב NRG: http://www.nrg.co.il/online/12/ART1/520/036.html
שלא יעבדו עליכם 425250
אכן, היפוך מוזר וסנטימנטלי: זאת הפעם הראשונה המוכרת לי, שמאשימים מישהו שמוכר מוצר מקורי במקום זיוף.
בשלב הבא יאשימו את הסינים שהם מוכרים תיקי "קיפלינג" או שעוני "רולקס" אמיתיים.
שלא יעבדו עליכם 425421
ישנה הבדיחה שאני לא יודע לספר טוב (אשמח לשיפורים), על שני היהודים שיושבים ברכבת, ואחד שואל את השני "לאן אתה נוסע?", וההוא עונה "למדז'יבוז"', והראשון מתעצבן: "אתה הרי אומר שאתה נוסע למדז'יבוז' כדי שאני אחשוב שאתה נוסע לפינסק! אבל אני יודע שאתה *באמת* נוסע למדז'יבוז'! שקרן!"

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים