נעצר פושע המלחמה הבוסני-סרבי ראטקו מלאדיץ' 3345
ראטקו מלאדיץ', בכיר פושעי מלחמת האזרחים בבוסניה־הרצגובינה (1992-1995) שעדיין היה חופשי, נעצר שלשום בסרביה. מלאדיץ' היה מפקד הכוחות הבוסנים־סרביים במלחמה. הוא מבוקש על־ידי בית הדין הבינלאומי המיוחד בהאג בעוון פשעי מלחמה, בהם אחריות לטבח בסרברניצה, שבו נרצחו 8000 מוסלמים, והפצצת סרייבו שבה נהרגו 10,000 אזרחים.

מלאדיץ' היה מבוקש מאז 1995 על־ידי בית הדין הבינלאומי, אך במשך שנים רבות חי באופן חופשי והיה נערץ על סרבים רבים. שני המבוקשים הבכירים האחרים היו סלובודאן מילושביץ', מנהיג סרביה בזמן המלחמה, שנעצר ב-‏2001 ומת ב-‏2006 תוך כדי משפטו, וראדובן קראדז'יץ', מנהיג הבוסנים־סרביים, שנעצר לפני כשנתיים ומשפטו עדיין מתנהל. מאז 2008 הוציאו רשויות סרביה צו מעצר נגדו, וכן פרס של 5 מיליון אירו, ולאחר מכן 10 מיליון. גם ארצות־הברית הציעה פרס של 5 מיליון. יש לציין כי היותו של מלאדיץ' חופשי נחשב לאבן הנגף העיקרית בפני צירופה של סרביה לאיחוד האירופי.

כתבה של איתי אנגל, שסיקר את המלחמות ביוגוסלביה ושוחח עם חיילים בכוחותיו של מלאדיץ', חושפת רקע היסטורי לפעולותיהם של הסרבים בכלל ומלאדיץ' בפרט, ואת יחסם המעריץ של אותם חיילים למפקדם. רוב הסרבים לא ראו עצמם כצד ה"רע" במלחמה, וטענו שהמערב צבוע ביחסו אליהם. אך לדברי אנגל, בשנים האחרונות החל מפנה בחברה הסרבית, של רצון להתקרב למערב ולאירופה, ורצון זה התבטא בניכור כלפי האנשים שהובילו את הסרבים במלחמת האזרחים.
קישורים
הארץ - ידיעה על המעצר
כתבה של איתי אנגל ב"הארץ"
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

פשע מלחמה 572159
נדמה לי שלפי הקריטריונים (רצח של אלפי אזרחים) גם חוסין(על אחד השלום)ואסד אמורים להיות מאחורי סורג ובריח.

יכול להיות שמרכיב הזעם הבלתי נשלט בחברה הערבית > http://www.youtube.com/watch?v=YIhayNe6BAU

התקבל על ידי אומות העולם על כתביהם ועורכי העיתונים כנתון "שיש לחיות איתו" ולעזאזל האנושיות ?
פשע מלחמה 572165
מובארכ ישמח להסכים איתך.
קוסובו שלנו לנצח 572167
נדמה לי שאינך מבין ניאונסים של יונים מנמיכות טוס, ככל שאני מבינה היונה אומרת שלמה נטפלים דווקא למאלדיץ', ושהסרבים היו בסדר.

מצד שני, אולי אני טועה, אחרי הכל הוא יונה, יתכן שהוא אומר שאילו הוא היה סרבי, הוא היה מתנגד בכל מאודו לחזון סרביה השלמה ובשום אופן לא היה נוטל חלק במלחמה של מילושביץ.
פסוקו של יון 572192
ג'וד,

תאמיני לי (עם יד על השניצל) שליונים אין שום ניואנסים.
כתבו את זה קודם לפני תגובה 572169
פסוקו של יון 572207
האם יון הוא צוצלת?
פסוקו של יון 572208
רואים שאתה לא הבן של גידי גוב.
''פשע מלחמה'' זו רק טרמינולוגיה צבועה 572169
טרמינולוגיה פוליטית:
הרג מליונים על ידי מעצמה מנצחת = נצחון הצדק,
הרג אלפים על ידי ארץ מנוצחת = פשע מלחמה.

ה"פשע" של הסרבים הוא בזה שהם לא זיהו בזמן מיהו הצד המנצח בעקבות התמוטטות הסובייטים (ארצות הברית) ותחת זאת הצטרפו בברית לצד המפסיד בהתמוטטות (רוסיה).

התערבות ארצות הברית במלחמת סרביה נעשתה לא מנימוקי "חסד ומוסר" אלא מנימוקי "אינטרסים" (האינטרס של ארצות הברית היה למנוע מרוסיה דריסת רגל בבלקנים באמצעות סרביה).
''פשע מלחמה'' זו רק טרמינולוגיה צבועה 572171
יש הבדל רציני בין סדר גודל הפעולות של הסרבים לאלו של האלבנים. ר' War crimes in the Kosovo War [Wikipedia]. מדובר על מסע הרג ו"טיהור אתני" ולא על "סתם" אוסף של מעשי טבח ע"י חיילים חמומי מוח.
''פשע מלחמה'' זו רק טרמינולוגיה צבועה 572175
מלחמה זה עסק מלוכלך. כאשר האוייב אינו מסתלק מרצונו או ניכנע מכסחים אותו, הכיסוח משנה צורות אבל זה אותו כיסוח. הכיסוח אינו אפשרי כאשר "הצד המנצח" אינו מאפשר זאת, כי זה נוגד את האינטרסים המדיניים שלו, כאשר הוא (הצד המנצח) מתנגד הוא יקרא לכיסוח "פשע מלחמה" כי זה נימוק שנשמע יפה.

פעולות ארצות הברית ובנות בריתה במלחמת העולם השניה:
* הרס דרזדן בגרמניה (סדר גודל של 100,000 הרוגים אזרחים בהפצצת כיסוח של 48 ששעות כמדומני).
* פצצת אטום בהירושימה (סדר גודל 100,000 קורבנות)
* פצצת אטום בנגסקי (מספר דומה של קורבנות).
* טרנספר של כ- 10 מליון גרמנים מצ'כוסלובקיה לגרמניה בתום מלחמת העולם השניה.

פעולת ארצות הברית בוויטנאם:
כמליון וויטנמים (סדר גודל, לפי זכרוני).

טרנספר בקפריסין על ידי טורקיה (פילוג האי):
סדר גודל של מליון מגורשים (לפי זכרוני).

אני מניח שאם תושבי קוסובו והסביבה היו מסתלקים מרצונם לאלבניה, לא היו הורגים את רובם. תושבי קוסובו לא היו שיות תמימות מנקודת מבט סרבית, הם עירערו על שליטה בבלקנים מאז מלחמת העולם הראשונה לפחות. הסרבים ראו בהם אוייבים קשים בפוטנציה להגמוניה סרבית בבלקן. אני לא מתלהב מגירוש מליון בני קוסובו לאלבניה, אבל כפי שאמרתי מלחמות הן עסק מלוכלך (הצד המנצח מטהר את עצמו והצד המנוצח מוכפש).

כפי שאמרתי, הטעות של הסרבים היא לא במעשיהם. הטעות שלהם היא שהם חשבו שארצות הברית תניח לשיתוף פעולה ביניהם לבין רוסיה בהשתלטות על הבלקנים.
''פשע מלחמה'' זו רק טרמינולוגיה צבועה 572180
לא קראת את מה שכתבתי. הכיסוח לא היה אותו כיסוח משני הצדדים. ולא רק בגלל שצד אחד היה חזק יותר. מדובר על הכוונות.
''פשע מלחמה'' זו רק טרמינולוגיה צבועה 572276
לארצות הברית יש תמיד כוונות טובות ובאופן לגמרי מקרי היא מרוויחה משהו ממימוש הכוונות הטובות.

ככה העשירים מרוויחים, הם נותנים המון צדקה למסכנים ואלוהים גומל להם בכך שהכסף נופל להם לכיסים בלי שירגישו.

כאשר אתה מנצח אתה תמיד צודק, גם כאשר אינך צודק. כאשר אתה מפסיד כוונותיך לא צודקות משום שהמנצח קובע מה צודק ומה לא צודק.
''פשע מלחמה'' זו רק טרמינולוגיה צבועה 572277
מה שלא סותר את זה שלפעמים המנצח אשכרה צודק. יש הבדל בין מוות שנגרם כתוצאת לוואי של מלחמה, לפעולות שמטרתן השמדת-עם וגירוש.
מטרת ארצות הברית הייתה סיכול הברית סרביה-רוסיה 572278
תירוצים טובים למלחמה אפשר למצוא אם מתאמצים.

קוסובו עוררה מהומות בבלקנים סמוך למלחמת העולם הראשונה (המניע הפורמלי למלחמת העולם הראשונה , לפי זכרוני, היא התנקשות אנשי קוסובו ביורש העצר של אוסטריה-הונגריה).

היו לאנשי קוסובו סכסוכים אלימים קשים במשך דורות עם הסרבים (ואולי עם הקרואטים). המלחמה הקרה (ארצות הברית -רוסיה) הקפיאה את סיכסוכי הבלקנים הנ"ל, בגלל שיגוסלוויה חששה יותר מרוסיה הסובייטית מאשר מסכסוכים בין הקבוצות האתניות השונות של יגוסלוויה.

נפילת ברית המועצות ניתפסה על ידי סרביה כהזדמנות לעשות סדר בבלקנים ולשדרג את מעמדה. התערבות ארצות הברית בסכסוך זה הוא מקרה טיפוסי של מדיניות "הפרד ומשול", ארצות הברית לא מדינה של עשיית חסדים ללא תמורה. ארצות הברית לא הפריעה לתורכיה לפלוש לקפריסין (לפני 30-40 שנה כמדומני) למרות שפלישת תורכיה לקפריסין הייתה לא פחות חמורה ממלחמת סרביה-קוסובו. למה ארצות הברית לא התערבה בפלישה לקפריסין ? כי תורכיה הייתה בת ברית של ארצות הברית.
מטרת ארצות הברית הייתה סיכול הברית סרביה-רוסיה 572284
ר' שוב תגובה 572180.
מטרת ארצות הברית הייתה סיכול הברית סרביה-רוסיה 572285
תמיד אפשר למצוא תירוצים, אבל בעיני לא הכל רלטיבי.

בלי לשלול את האינטרסים של ארה''ב (ואין צורך לשלול) הרי שמקרים כמו טבח סרברניצה לא נכנסים בעיני לגדרי 'הפרד ושתוק', אם כי נכון שבניגוד לסיסמאות לא דובר בצד אחד צדיק וצד אחד נבל. רק מה, שגם בין הלא-צדיקים-תמימים היו נבלים ונבלים יותר.
''פשע מלחמה'' זו רק טרמינולוגיה צבועה 572174
שטויות, רוסיה כבר התפרקה, גורבצ'וב היה בשלטון או אולי עד שנה לפני כן, לא היה לרוסיה עניין בדריסת רגל בסרביה, המלחמה היתה בין העמים היוגוסלביים. כשאתה מבצע רצח בכמויות מסחריות בלב אירופה בסוף המאה ה-‏20 זה מה שצפוי לך. אבל זה לא משנה מה היו האינטרסים של מי ממדינות נאט"ו, כי אתה מחמיץ את הדבר המעניין באמת, והוא המניעים של המלחמה, למה רצו הסרבים את קוסובו ומדוע הם יצאו למלחמת הדמים הזאת.
''פשע מלחמה'' זו רק טרמינולוגיה צבועה 572177
"רוסיה כבר התפרקה וכולי" זו חוכמה בדיעבד. קורה שמנהיגים פוליטיים טועים בערכת המצב הגלובלי, זה מה שקרה למנהיגי סרביה. המרד הגדול נגד הרומאים פרץ בין השאר מכיוון שמנהיגי המרד היהודים לא הבינו שרומא היא אימפריה בקוו עליה.

מלחמות היו מאז ומעולם ויהיו תמיד. מלחמה היא המשך המדיניות באמצעים אחרים (דברי ההיסטוריון הצבאי קלוזביץ). מלחמה לא זרה כלל לטבע האנושי אלא היא חלק אינטגרלי מהטבע האנושי.

המאה העשרים היא לא משהו מיוחד בהיסטוריה. מה את מעניקה חשיבות מיוחדת למאה העשרים מבחינת היחס למלחמות ? באירופה היו מלחמות ללא סוף, אלא שלאחר שתי מלחמות עולם קצת נימאס לאירופים להלחם, עוד 100 שנה התיאבון של האירופאים להלחם יחזור. התיאבון של הרוסים למלחמות ממשיך להתקיים הם הפסידו במלחמה הקרה אבל פניהם צופות לעתיד. כרגע לרוסים אין שום מטרה ראויה להלחם בה, לכן הם לא עושים שום דבר ממשי (ובכלל, מה איכפת לרוסים שסרביה תנהל מלחמה במקום שהם עצמם ילחמו? ).

על האינטרסים של סרביה בגירוש אנשי קוסובו הגבתי בתגובתי לצפריר.

על מלחמות, כיבוש וכדומה מוצע שתקראי למשל בספר של דיימונד "רובים חיידקים ופלדה". לא זוכר שבמסגרת הדיון שלו על מלחמות וכיבוש הוא הזכיר מילים כמו "הומניזם", "משפט בין לאומי" , "מוסר". שלושת המונחים האחרונים זו קוסמטיקה שמשמשת לייפוי הפוליטיקה אבל אינה מטפלת כלל במניעים העמוקים של מלחמות וכיבוש.
''פשע מלחמה'' זו רק טרמינולוגיה צבועה 572182
אני לא מבינה מה פירוש "רוסיה כבר התפרקה זו חוכמה בדיעבד", אבל זה לא חשוב, כי קראתי את תשובתך המדהימה לצפריר. כתבת בה:

"אני מניח שאם תושבי קוסובו והסביבה היו מסתלקים מרצונם לאלבניה, לא היו הורגים את רובם. תושבי קוסובו לא היו שיות תמימות מנקודת מבט סרבית, הם עירערו על שליטה בבלקנים מאז מלחמת העולם הראשונה לפחות. הסרבים ראו בהם אוייבים קשים בפוטנציה להגמוניה סרבית בבלקן. אני לא מתלהב מגירוש מליון בני קוסובו לאלבניה, אבל כפי שאמרתי מלחמות הן עסק מלוכלך".

ברור מדוע הימין הקיצוני בארץ מגמגם בקשר לסרבים - המקרה שלנו והמקרה שלהם יותר מדי דומים, אי אפשר מצד אחד לתבוע ארץ ישראל שלמה ונקייה מערבים ומצד שני לגנות את הסרבים, אבל תפיסת עולמך היא משהו מיוחד, זו כבר לא ימניות, אתה יודו-סרבי, אילו היית סרבי בסרביה בשנות ה-‏90 היה מאמין בקוסובו ההיסטורית מאוחדת לנצח ופותח במלחמה כדי לטהר אותה, אם לא בטוב אז ברע כי מלחמות הן עסק מלוכלך, כדבריך.

ואם תיקח איתך את תפיסת עולמך לגרמניה של שנות ה-‏30 וה-‏40 אתה נאצי, מסור לפיהרר ומאמין בכל לבו שהוא בונה את הרייך בן אלף השנים.

זיג הייל. גם בתור סרבי וגם בתור גרמני, הרבה תועלת לא צמחה לך.
''פשע מלחמה'' זו רק טרמינולוגיה צבועה 572212
מגה גודווין !!

אבל צודקת בכל מילה
פ-י-ה-ו-ק 572279
''פשע מלחמה'' זו רק טרמינולוגיה צבועה 572517
כמה נכון,אמנם הדבר נאמר קודם אם כי בסגנון מעט שונה,כמדומני שהיה זה אזנהואאר.הינו שהדבר נחשב מוסרי אם נצחת,שהמוסריות נקבעת על פי הנצחון.
למשל אם האצל והלחי היו משתלטים על צהל ומנצחים את בן גוריון כל ההסתכלות הן על ההיסטוריה והן על כיבוש שטחים וגירוש העמים הערבים שהתנקזו לציון במאה שנה בחסות העתמנים והבריטים היה אחרת,ולא היה כמעט שמאלנים למחלה[פראפראזה על לרפואה] בנמצא.
פשע מלחמה 572186
על אחד השלום אמור להיות גרסא חדשה ל"עליו השלום"?
עליו השלום 572193
מה פתאום.
חוסין מלך ירדן חתם איתנו הסכם שלום.
לא מדובר בגירסה חדשה.

אסד הבר מינן (האבא של הצנון שירש אותו) לא חתם הסכם שלום.
שיחק לנו המזל.
572202
ברוך שפטרנו.

תיקון אחד: אין כזה דבר "הפצצת סרייבו". לא מדובר במשהו נוסח מלחמת העולם השניה - אלא בסדרת ההפגזות המתמשכת על סארייבו במשך כמעט ארבע שנות המצור עליה, מ-‏1992 ועד 1996.
ובינתיים בסוריה 572227
הטבח נמשך. ובין היתר, גופתו של ילד בן 13 שנעצר בהפגנה לפני חודש הוחזרה למשפחתו כשעליה סימני התעללות קשים,
מי שרוצה שיקרא פירוט פה http://blogs.aljazeera.net/liveblog/syria-may-28-201...
יש גם קישור לוידאו-זוועתי של הגופה, לבעלי קיבה חזקה (אחרי התיאור הכתוב, אני אישית ויתרתי על הוידאו).

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים