אילו יצורים בטבע הכי "מדליקים" אותך? 3420
הכוונה ליצורים שמעוררים בך הזדהות, סקרנות או חשש מיוחדים
קופים 14 12%
לוויתנים ודולפינים 20 17%
חיות טרף 13 11%
יונקים אחרים (אילו?) 10 8%
חיות מים אחרות 7 6%
ציפורים 7 6%
נחשים 7 6%
פרפרים 3 2%
חרקים אחרים, זוחלים אחרים, דוחיים וכו' 8 7%
פרחים 4 3%
עצים 8 7%
צמחים אחרים 1 1%
פטריות 6 5%
מיקרואורגניזמים 8 7%
טבע לא מדליק אותי במיוחד 0
טבע זה מעצבן, שייכחד 5 4%

121 הצבעות עד כה
פרסום תגובה לסקר

הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

  מה שמדליק אותי בטבע זה החלק ה''דומם'' • easy • 5 תגובות בפתיל
  בית החיות • אריק
  ללא כותרת • אנטילופה
  ללא כותרת • אח של אייל • 2 תגובות בפתיל
פרוקי רגליים 704144
לפני כמה שנים נהייתי קצת דלוק על פרפרים, ולמדתי את הסוגים והמינים וכו'. ואז קניתי את ''מדריך החרקים'' של פיני אמיתי - שבכותרת המשנה שלו מבהיר שהוא עוסק בכלל פרוקי הרגליים - רק כדי לדעת קצת על חבריהם וקרוביהם של הפרפרים. די מהר הבנתי שבין פרוקי הרגליים, הפרפרים הם רק דוגמנים - יפים מאוד אבל שטחיים. כלומר, יש משהו מגניב בגלגול של ארבעה שלבים כל כך שונים, אבל כבר היכרנו את זה בגן עם טוואי המשי, ואין לפרפרים המון קטעים אחרים. בין שאר הפרוקים יש שפע מרתק מאוד של טריקים ושטיקים, ופיני אמיתי, שכבר קראתי מדענים רציניים שסונטים בו על אי דיוקים, יודע להתמקד במגניבים שבהם.
פרוקי רגליים 704286
השם "פיני אמיתי" הזכיר לי משהו שלגמרי שכחתי - בסביבות גיל 12 פיתחתי לתקופה מסוימת חיבה לעקרבים, ואפילו גידלתי כמה. קראתי אז את הספר שלו בשקיקה.

אם אני יודע נכון, אמיתי הוא מקרה נדיר של חוקר בעל שם עולמי, אבל בלי אף תואר אקדמי. איזה עוד כאלה יש?
פרוקי רגליים 704325
אני מנחש שבתחומים שיש בהם הרבה עבודת שטח, כמו זואולוגיה, בוטניקה, ואנתרופולוגיה, אולי גם בלשנות, הם המקום לחפש עוד כאלה. הפרפרולוג דובי בנימיני [ויקיפדיה] למד הנדסת מכונות ואוירונאוטיקה לתואר שני, אבל מחקריו החשובים הם זואולוגיה אולד-סקול. ניסים קריספיל כנראה לא מגיע למדרגת "חוקר בעל שם עולמי", אבל בכתבה של רועי צ'יקי ארד עליו צוטטו חוקרים מהאקדמיה שמעריכים מאוד את תרומתו למחקר.
פרוקי רגליים 704329
אולי הגזמתי כשכתבתי על אמיתי "חוקר בעל שם עולמי", אני לא באמת יודע.

מצאתי עכשיו כמה דוגמאות של מדענים הרבה יותר מפורסמים שהיו חסרי השכלה פורמלית, אבל מתקופות יותר ישנות: מייקל פאראדיי (שהתחיל את הקריירה המדעית שלו בתור שולייה טכנית במעבדה), ויליאם הרשל (גיליתי עכשיו שהוא היה בכלל מוזיקאי מקצועי, והתחיל להתעסק באסטרונומיה רק כשהיה בשנות השלושים שלו) גרגור מנדל, ורמנוג'אן.
פרוקי רגליים 704330
יש גם את ג'ודית ריץ' האריס (שהוזכרה בדיון 2244), אם כי הסיפור שלה שונה: היה לה תואר ראשון, והיא אפילו התחילה דוקטורט בהרווארד בשנות השישים‏1, אבל את התאוריה המהפכנית שלה היא פיתחה עשורים לאחר מכן בתור חוקרת עצמאית לחלוטין, בלי משרה אקדמית.

גיליתי עכשיו שהיא נפטרה לפני פחות מחודשיים, בגיל 80.

_______________
1. היא הודחה מתכנית הדוקטורט משום שהיא חסרה "מקוריות ועצמאות" במחקר, כפי שצוין במכתב רשמי ששלח לה ראש המחלקה לפסיכולוגיה בהרווארד, ג'ורג' א. מילר. 38 שנים לאחר מכן היא זכתה בפרס ג'ורג' א. מילר למאמר פורץ דרך בפסיכולוגיה. פרטים כאן.
פרוקי רגליים 704333
אחי עשה בתיכון ביוטופ (היה פעם דבר כזה) על עקרבים, והספר הזה היה התנ''ך שלו, בערך.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה לסקר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים