אילו יצורים בטבע הכי "מדליקים" אותך? 3420
הכוונה ליצורים שמעוררים בך הזדהות, סקרנות או חשש מיוחדים
קופים 14 12%
לוויתנים ודולפינים 20 17%
חיות טרף 13 11%
יונקים אחרים (אילו?) 10 8%
חיות מים אחרות 7 6%
ציפורים 7 6%
נחשים 7 6%
פרפרים 3 2%
חרקים אחרים, זוחלים אחרים, דוחיים וכו' 8 7%
פרחים 4 3%
עצים 8 7%
צמחים אחרים 1 1%
פטריות 6 5%
מיקרואורגניזמים 8 7%
טבע לא מדליק אותי במיוחד 0
טבע זה מעצבן, שייכחד 5 4%

121 הצבעות עד כה
פרסום תגובה לסקר

הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

מה שמדליק אותי בטבע זה החלק ה''דומם'' 704031
אני אוהב לטייל במקומות שהטבע ה"דומם" הוא החלק המרשים: פסגות מושלגות, נוף סחוף מים ורוח, מפלים, אגמים, קרחונים, פיורדים, קניונים צרים ועמוקים, הרי געש, חופים לבנים, מערות, והכי טוב, מקומות שאפשר לשלב מספר נופים כאלה כמו ארה"ב, צ'ילה או איסלנד. נראה לי שהתשובה הכי טובה בנסיבות האלה תהיה "אלמוגים", אז כנראה ש"חיות מים אחרות" זה הכי קרוב.
המילה "דומם" לא מוצלחת כשמדובר במפלים, בחופים, בקרחונים או בהרי געש, אבל אין לי מילה אחרת לתאר טבע שהוא לא חי או צומח.
מה שמדליק אותי בטבע זה החלק ה''דומם'' 704039
המשפט האחרון שלך מזכיר לי משחק ''ארץ-עיר'' עם בתי, שבו עבור דומם ב-י' הכרזתי 'ירח' והיא מיד טענה שהוא לא דומם - והרי הוא זז כל הזמן.
מה שמדליק אותי בטבע זה החלק ה''דומם'' 704044
אבל בשבילנו הוא דומם, כי לא שומעים אותו.
מה שמדליק אותי בטבע זה החלק ה''דומם'' 704046
ומפל? או ים?
מה שמדליק אותי בטבע זה החלק ה''דומם'' 704088
הרמב"ם תומך בבתך:
"כל הכוכבים והגלגלים כולן בעלי נפש ודעה והשכל הם והם חיים ועומדים ומכירין את מי שאמר והיה העולם כל אחד ואחד לפי גדלו ולפי מעלתו משבחים ומפארים ליוצרם כמו המלאכים"‏1

______
1 משנה תורה, הלכות יסודי התורה ג' ט'
בית החיות 704071
דולפינים הם מגניבים מאוד. פעם מזמן צללתי עם דולפינים באילת. המדריך הדגים לי משחק איתם שבו שוכבים על הקרקעית ומוציאים בועות אוויר, והדולפין בא במאונך מעליך ו''אוכל'' את הבועות. עשיתי כך והדולפין בא ונעמד במאונך אולי מטר אחד מעלי. הוא נראה ענק, עם פה ענקי מלא שיניים חדות. אז הבנתי איזו חיה אימתנית הוא במים.
חתולים הם מגניבים מאוד. חיה יפהפייה עם תנועות מלכותיות. ואינטליגנטיים- היתה לי חתולה שלמדה מתוך תצפית לפתוח דלת שנפתחת פנימה על ידי זינוק על הידית ודחיפת הקיר עם הרגל. הגורים שלה למדו מהר את הפעולה מתוך תצפית באימם.
כלבים הם די מגניבים, תלוי בסוג. כלבים גזעיים ברובם לא מגניבים.
באופן כללי- החיות הכי מגניבות הן אלה שמשחקות.

חרקים הם מרתקים. אני יכול לצפות בנמלים דקות ארוכות. יש לי בעת מעכבישים (הסוג השמן והשעיר) אבל זו עדיין חיה מרתקת.
גם תמנונים מרתקים בעיני.

עצים זקנים, שחיו אלפי שנים, הם מגניבים בעיני. מאוד אהבתי את שמורת הסקויה בקליפורניה.
704123
סימנתי כמה אפשרויות, אבל יכולתי לסמן את כולם, סנטימנט מיוחד יש לי לחמורים, היה החמור שאבי הוביל איתו מים ליסוד המעלה בימי המרד הערבי, היה החמור שאכל את ספרי החשבונות של סבא כשהיה גבאי בית הכנסת בבית חנן, וכמובן ''חמור שכולו תכלת'' של נחום גוטמן ו''פלאטרו ואני של ח.ר. חימנז.
704124
גם אני אוהב חיות.. למרבה הצער, עוצמת הרגש שמעורר עץ מדהים או קופיף חמוד לא מתקרבת למידת החלחלה שמעורר ג'וק שתופס אותך ברגע שאתה לא מוכן.
704134
שעל כן אחת התגובות ההישרדותיות העיקריות שלנו לא נקראת ''הילחם או ברח או חייך חיוך אוילי מעורר השראה''.
פרוקי רגליים 704144
לפני כמה שנים נהייתי קצת דלוק על פרפרים, ולמדתי את הסוגים והמינים וכו'. ואז קניתי את ''מדריך החרקים'' של פיני אמיתי - שבכותרת המשנה שלו מבהיר שהוא עוסק בכלל פרוקי הרגליים - רק כדי לדעת קצת על חבריהם וקרוביהם של הפרפרים. די מהר הבנתי שבין פרוקי הרגליים, הפרפרים הם רק דוגמנים - יפים מאוד אבל שטחיים. כלומר, יש משהו מגניב בגלגול של ארבעה שלבים כל כך שונים, אבל כבר היכרנו את זה בגן עם טוואי המשי, ואין לפרפרים המון קטעים אחרים. בין שאר הפרוקים יש שפע מרתק מאוד של טריקים ושטיקים, ופיני אמיתי, שכבר קראתי מדענים רציניים שסונטים בו על אי דיוקים, יודע להתמקד במגניבים שבהם.
פרוקי רגליים 704286
השם "פיני אמיתי" הזכיר לי משהו שלגמרי שכחתי - בסביבות גיל 12 פיתחתי לתקופה מסוימת חיבה לעקרבים, ואפילו גידלתי כמה. קראתי אז את הספר שלו בשקיקה.

אם אני יודע נכון, אמיתי הוא מקרה נדיר של חוקר בעל שם עולמי, אבל בלי אף תואר אקדמי. איזה עוד כאלה יש?
פרוקי רגליים 704325
אני מנחש שבתחומים שיש בהם הרבה עבודת שטח, כמו זואולוגיה, בוטניקה, ואנתרופולוגיה, אולי גם בלשנות, הם המקום לחפש עוד כאלה. הפרפרולוג דובי בנימיני [ויקיפדיה] למד הנדסת מכונות ואוירונאוטיקה לתואר שני, אבל מחקריו החשובים הם זואולוגיה אולד-סקול. ניסים קריספיל כנראה לא מגיע למדרגת "חוקר בעל שם עולמי", אבל בכתבה של רועי צ'יקי ארד עליו צוטטו חוקרים מהאקדמיה שמעריכים מאוד את תרומתו למחקר.
פרוקי רגליים 704329
אולי הגזמתי כשכתבתי על אמיתי "חוקר בעל שם עולמי", אני לא באמת יודע.

מצאתי עכשיו כמה דוגמאות של מדענים הרבה יותר מפורסמים שהיו חסרי השכלה פורמלית, אבל מתקופות יותר ישנות: מייקל פאראדיי (שהתחיל את הקריירה המדעית שלו בתור שולייה טכנית במעבדה), ויליאם הרשל (גיליתי עכשיו שהוא היה בכלל מוזיקאי מקצועי, והתחיל להתעסק באסטרונומיה רק כשהיה בשנות השלושים שלו) גרגור מנדל, ורמנוג'אן.
פרוקי רגליים 704330
יש גם את ג'ודית ריץ' האריס (שהוזכרה בדיון 2244), אם כי הסיפור שלה שונה: היה לה תואר ראשון, והיא אפילו התחילה דוקטורט בהרווארד בשנות השישים‏1, אבל את התאוריה המהפכנית שלה היא פיתחה עשורים לאחר מכן בתור חוקרת עצמאית לחלוטין, בלי משרה אקדמית.

גיליתי עכשיו שהיא נפטרה לפני פחות מחודשיים, בגיל 80.

_______________
1. היא הודחה מתכנית הדוקטורט משום שהיא חסרה "מקוריות ועצמאות" במחקר, כפי שצוין במכתב רשמי ששלח לה ראש המחלקה לפסיכולוגיה בהרווארד, ג'ורג' א. מילר. 38 שנים לאחר מכן היא זכתה בפרס ג'ורג' א. מילר למאמר פורץ דרך בפסיכולוגיה. פרטים כאן.
פרוקי רגליים 704333
אחי עשה בתיכון ביוטופ (היה פעם דבר כזה) על עקרבים, והספר הזה היה התנ''ך שלו, בערך.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה לסקר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים