ארבע לוחמות סיימו לראשונה קורס מפקדות טנקים 3862
ארבע חיילות הוסמכו ביום ה' שעבר למפקדות הטנקים הראשונות בצה"ל, לאחר שסיימו בהצלחה קורס מפקדות המכשיר אותן לתפקיד.

לפני כשנה אותרו בצה"ל לוחמות מתוך גדודי החי"ר המעורבים, בהם משרתים גברים ונשים, על מנת שישתתפו בפיילוט לשירות נשים במערך השריון. כ-‏15 חיילות סיימו לפני מספר חודשים הכשרה בלוחמת שריון בסיסית, וארבע מתוכן המשיכו לקורס הפיקודי, שהסתיים בשבוע שעבר. לדברי צה"ל, הקורס שהלוחמות עברו זהה כמעט לחלוטין לקורס המפקדים המקביל עבור גברים.

תת־אלוף גיא חסון, קצין שריון ראשי, אמר כי "אחרי שנה וארבעה חודשים, אנחנו יכולים להגיד באופן חד־משמעי שלוחמות טנק יכולות לבצע פעילות מבצעית בהגנת הגבולות". מנגד, לפני כשנה וחצי תקף בחריפות האלוף במילואים יפתח רון טל, מפקד זרוע היבשה לשעבר, את היוזמה להכשיר נשים כלוחמות בחיל השריון, ואמר כי ההחלטה היא "שערורייה, שתפגע בכל מה שרק ניתן להעלות על הדעת – כולל היכולת של צה"ל". רון טל הוסיף כי "מי שמוביל את הקו הזה, סליחה על הביטוי הוא פשוט מטורלל", וכן אמר: "אני חושב שיש מאחור גופים אינטרסנטיים שמשתמשים במהלך הזה, שלכאורה הוא מהלך דמוקרטי ומאוד חשוב, שמחזק ומייצר יותר לוחמים בצה"ל, על מנת להחליש את היכולת של הצבא שלנו. זה נורא ואיום, אני יודע שזה נורא ואיום, אבל אני מאוד חושש מזה".

הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, צפוי להחליט בהמשך האם וכיצד ימשיכו נשים להשתלב במערך השריון, על בסיס ממצאי הפיילוט שיועברו אליו.
קישורים
ארבע לוחמות שריון סיימו קורס מפקדות טנקים - הראשון שנערך לנשים בצה"ל - הארץ
אלה מפקדות השריון החדשות: "הכי חשוב בטנק זה הרעות בין אחת לשנייה" - ynet
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

ולתפארת מדינת הכיבוש. 700390
הפמיניזם זוכה לאהדת הקונצנזוס בישראל כשהוא מתועל לכיוון המיליטריסטי. זמן רב עוד יעבור עד שנהפוך לחברה אזרחית אמיתית.
ולתפארת מדינת הכיבוש. 700397
נשים משרתות כבר מזמן ביחידה שהיא סמל הכיבוש: מג״ב. החי״ר הקל והשריון ממלאים דווקא יותר תפקיד של הגנת הגבולות. דרישה לשוויון היא דרישה שנשים יוכלו להיות גם מתדלקות בתחנות דלק וגם נהגות אוטובוס. כל מקצוע.

התלוננת כשנטע ברזילי נבחרה לייצג את ישראל באירוויזיון? או שגם זה מיליטריסטי?
ולתפארת מדינת הכיבוש. 700399
כן אבל משום מה זה תמיד מתועל לכיוון הצבאי ולא לתידלוק או נהיגת אוטובוס.

ייצוג נשי באירוויזיון הוא לא אישיו פמינסטי. ישראל יוצגה לראשונה ע''י אילנית ולאחר מכן היו גלי עטרי, עפרה חזה, ירדנה ארזי וגם דנה אינטרנשיונל.
ולתפארת מדינת הכיבוש. 700435
פרקטית אני עוד לא שמעתי על פמיניסטית שמתלוננת שאין ייצוג הולם לנשים בתחום פינוי האשפה
הליידי מתלוננת יותר מדי? 700394
בהתחשב בזה שהרבה מהפעילות המבצעית של לוחמים כולל שריון היא פעולות שיטור בשטחים ולא קרבות שריון עתירי טנקים, אז אני לא בדיוק מבין את הטרוניה של רון טל. או אולי אני כן מבין אותה?
הזווית האריתמטית 700396
בכתבה המקושרת ב"הארץ" כתוב כי "הוכשרו לאחרונה 15 חיילות כלוחמות טנק בחיל השריון", ואז ביתר פירוט - "נבחרו 30 לוחמות לביצוע הפיילוט ... במהלך הקורס נשרו ממנו חמש חיילות מסיבות שונות." אהם.
על שילוב נשים בתפקידי לוחמה 700405
מתוך עדות של לוחמת:

בבוחן מסלול למשל שמים לבנות ספסל כדי לעבור את הקיר, אפילו לא מאתגרים אותנו שננסה לעבור בלי הספסל. בבר-אור ובבוחן מסלול מוסיפים לבנות 4-5 דקות לעומת הבנים. זה המון, בערך שליש תוספת זמן. עברתי את הבוחן מסלול בהליכה, בלי שהייתי צריכה גם לטפס על חבל. במסעות אנחנו הולכות פחות מהבנים ועדיין רוב הבנות בכלל לא יצאו למסע כומתה.

כל בסיס הכשרה רוצה להתהדר באחוזים גבוהים של חיילים שעולים לגדוד. אז מה שבתכלס עושים זה להעביר את כולם. היתה איתנו למשל מישהי שהיה ברור לכולם שהיא לא מתאימה. לא עברה בר-אור, לא עברה בוחן מסלול, לא מסוגלת לרוץ 100 מטר בלי להישבר. למרות הכל היא עלתה לגדוד. העיקר שהסטטיסטיקה תיראה יפה.

אצלנו לא היו מבחני כניסה ולא גיבושים. אפס סינון.

הכריחו את המג”ד שלנו לצרף בת לחפ”ק... נודה על האמת אף בת לא היתה מספיק טובה כדי להשתלב בחפ”ק. התערבו למג”ד בשיקול המבצעי כי תדמיתית זה לא נראה טוב שבגדוד מעורב כל החפ”ק מורכב רק מבנים.

כשאת מגיעה לפעילות מבצעית אין לך תוספת זמן ואין לך ספסלי עזר. הערבים בכפרים לא יחכו לנו. אם יש קיר – צריך לעבור אותו; אם יש עליה – צריך לטפס אותה מהר; אם עוברים בין בתים בכפר עוין – צריך לרוץ ביניהם מהר. את ב’ריל טיים’ וצריך לעמוד בקצב של הבנים. אנחנו נמצאים באזור עוין ואי אפשר להשאיר בחורה מאחור. אז מה קורה בפועל? בחורה שלא עומדת בקצב ההליכה מעכבת את הכוח. ככה מורידים את הרף גם לבנים ופוגעים בכשירות המבצעית. זה מסוכן.

לפחות לפי כתבה זו, תיאורי הלוחמת נתמכות במספרים.
על שילוב נשים בתפקידי לוחמה 700412
אם זה נכון שהצבא מכניס ליחידות לוחמות לא מתאימות אז זה חמור מאוד. האם מצאת הצלבה לטענות האלה באתרים שאינם בעלי אגנדה כל כך מובהקת נגד שירות בנות?

(הלוגו שמופיע על המחקר המצוטט בכתבה הוא של "מרכז ליב"ה - ליבה יהודים בציבוריות הישראלית". מעולם לא שמעתי עליהם לפני כן אבל אני חושד שגם להם היתה אגנדה מובהקת נגד שירות הבנות עוד לפני ביצוע המחקר)
על שילוב נשים בתפקידי לוחמה 700413
בתחומים רבים אני מתקשה למצוא מידע מהימן באתרים שאינם "ימניים". לכן אין לי דעה נחרצת בנושא זה וברבים אחרים. אשמח מאוד להיווכח בתוצאות מהימנות הסותרות נתונים אלו.

בכ"ז, לאחר חיפוש זריז באנגלית הגעתי לוושיגנטון פוסט שדיווח על מחקר שנערך בחיל הים האמריקאי, ותוצאותיו:
ללוחמות סיכוי כפול להפצע בקרב, הן מפספסות יותר בכל כלי נשק שנבדק ומתקשות לפנות פצועים. יחידות שאין בהן לוחמות השיגו מהר יותר את יעדיהן הקרביים, במיוחד כאשר לצורך כך נדרש שימוש בנשק כבד. למעשה, אפילו גברים שלא אומנו כלוחמי רגלים השיגו תוצאות טובות יותר מאשר נשים שכן.
בבדיקות של מאמץ אירובי התברר שהרבעון העליון בקרב הלוחמות הקביל לתחתון בקרב לוחמים ועוד... (1000 עמודים).

תוצאות המחקר, אם יש צורך לציין, נידחו על-ידי הדרג הפוליטי.
על שילוב נשים בתפקידי לוחמה 700416
מה? נשים לא זהות ביכולותיהן הפיזיות לגברים? לגנוז!

הפי סי אוכל כל חלקה טובה.

אני לא מבין את זה. הרי יש מספיק תכונות שבהן נשים עולות על גברים. אז למה אי אפשר לקבל שיש לגברים תכונות (רובן פחות רלבנטיות בעולם המודרני) בהן הם עולים על נשים?
על שילוב נשים בתפקידי לוחמה 700417
איך דיון מהסוג הזה עדיין מתנהל? ברור לך, אני מניח, שיש הרבה (מאד) בנות שכושרן הגופני מתעלה על רוב הבנים שמתגייסים למסלולים הללו. אנחנו לא מדברים על אליפות העולם באתלטיקה ואפילו לא על סיירת מטר"ל. מדברים על שריון ותותחנים(!).

מה פתאום לחסום את המסלול לכל הבנות רק כי בנים בממוצע קצת חזקים או מהירים יותר? זה כמו לחסום מזרחים מהפקולטה למתמטיקה.
על שילוב נשים בתפקידי לוחמה 700418
אני אמרתי לחסום?
כל הדיון כאן הוא על מניעת הורדת הסטנדרטים. לאף אחד כאן אין בעיה עם בנות שעומדות בסטנדרטים הישנים.
על שילוב נשים בתפקידי לוחמה 700422
מתוך המאמר שפתח את הדיון:
"בנות משרתות היום כטייסות, חובלות ולוחמות 669 ועוקץ

“בכל המקומות האלו יש סינון קפדני, סבבי מיונים וגיבושים קשים שעוברות הבנות לפני שבכלל מתחילות בהכשרה. אצלנו לא היו מבחני כניסה ולא גיבושים. אפס סינון. אם את בפרופיל המתאים את יכולה להיות לוחמת. מה שקורה זה שבנות לא מבינות לאן הן נכנסות ולפעמים כשהן מתעוררות זה מאוחר מדי”."

ז"א הבעיה של גברת שמעונוביץ' (גם אם ניקח אותה במילתה, ואני לא רואה סיבה לעשות את זה) היא עם המיון של יחידה ספציפית.
על שילוב נשים בתפקידי לוחמה 700425
נו?
כשהמסננת שפועלת על הבנות זהה לזו שפעלה קודם על בנים אין שום בעיה.
אבל כאשר יחידות אמורות לעמוד במכסה מסוימת של בנות ומורידות לשם כך את הסטנדרטים יש בעיה.
מה אתה מנסה לומר?
על שילוב נשים בתפקידי לוחמה 700809
אני מנסה לומר, ואני אומר, שאם שמעונוביץ' אומרת אמת, אז בכל היחידות מלבד יחידה אחת יש מסננת זהה, ולכן אני לא מבין מאיפה הסקת שיש יחידות (בלשון רבים) שמורידות את הסטנדרטים.
על שילוב נשים בתפקידי לוחמה 700434
אם כי, בוא נודה על האמת - בחי"ר רגיל (לא סיירת פלח"ן וכו') ובוודאי בשריון ותותחנים, אני אישית לא שמעתי על בנים שעפו מהמסלול כי לא הצליחו לעבור את הקיר או עשו בר אור ב 12 דקות. בכל פלוגה יש כמה בנים כאלה, והם עולים לקו בדיוק כמו כולם.
על שילוב נשים בתפקידי לוחמה 700436
היה איתי בקורס קציני חי״ר צוער שלא הצליח לעבור את בוחן ״אסון טבע״. הוא נאלץ כל יום חמישי בערב לנסוע מבה״ד 1 לווינגייט, לעשות את הבוחן שוב כל שישי בבוקר ולצאת משם הביתה או לחזור לבה״ד 1 אחר כך, וככה כל שבוע עד לסיום הקורס. הזהירו אותו שאם לא יצליח לעבור עד לסוף הקורס, לא יקבל את הדרגה, אבל בטקס הסיום הוא השתתף כמו כולם וקיבל את הסג״ם, למרות שלא הצליח לעבור את הבוחן.
על שילוב נשים בתפקידי לוחמה 700437
אתה מבין? וזה עוד קורס קצינים. כאן מדברים על טירונות שריון
על שילוב נשים בתפקידי לוחמה 700421
האנלוגיה שלך במשפט האחרון, זאת שלא ממש קשורה לנושא, מעידה עליך דברים לא כל כך טובים. אני מקווה שזאת עדות שקר.
על שילוב נשים בתפקידי לוחמה 700426
למיטב ידעתי, יש כזו הטייה. קטנה, אך קיימת. אני לא חושב שיש לה משמעות (זו הייתה הפואנטה).

אפשר מבחינתי להחליף את הפרובוקציה הקטנה הזו ב-"אי קבלת נוצרים לפקולטה לפיזיקה" (גם הההכרה שלי בהטייה הלא חשובה הזו מעידה עלי דברים לא טובים?) או לראות בה ניסוי מחשבה היפותטי, ולשקול את הטענה: אם התפלגות הכישרון המתמטי אצל אשכנזים הייתה קצת מוזחת לרעה לעומת שאר האוכלוסייה, אז היה צריך לחסום בפניהם את הקבלה לפקולטה.
על שילוב נשים בתפקידי לוחמה 700423
המאמר לא נערך בחיל הים (Navy) אלא בחיל הנחתים (Marine). המאמר בוושינגטון פוסט הוא מאמר שמתבסס על הדלפה מגמתית של ארבע עמודים מתוך המחקר. הדלפה מאוחרת יותר (ההדלפה המקורית הייתה ב-‏10 לספטמבר, ההדלפה השנייה הייתה ב23 לספטמבר) של סיכום המחקר הראתה שמדובר בהדלפה מגמתית.
איפה הלוחמות? 700550
שלוש חידות לשבת
איפה הלוחמות? 700650
(כחידה, זה קצת שקוף מדי; הגוון והגודל של יריעת ההסוואה מספיק שונים מהסביבה.)
עתירה לבג''ץ 709110
הארץ: "שתי מועמדות לגיוס עתרו לבג"ץ בדרישה לאפשר להן להתגייס כלוחמות בשריון. בעתירה טוענים עורכי דינן של הצעירות כי 'אי שילוב נשים בתפקידי לוחמות חוד מהווה פגיעה מהותית בזכותן לשוויון'. באפריל הורה כוכבי לבטל פיילוט לשילוב לוחמות בחיל, אף שהוא הוכתר כהצלחה."
Pilotis 709112
נו, כי פיילוט מתאים לחיל האויר, לא לשריון, דא!
עתירה לבג''ץ 709189
נראה לי שווה אזכור כי אחת העותרות היא תושבת התנחלות, מפני שנושאי הדגל של המלחמה בשירות הבנות הקרביות גם הם באים משם.
יתכן שהמתקפה הדו-ראשית (ליברמן-לפיד) כנגד הפונדמנטליזם הדתי בישראל היא מוצדקת מבחינה טקטית ואלקטורלית. אבל, בינינו לבין עצמנו כדאי שנכיר בכך כי הציבור הדתי בישראל (כולל הסקטור החרדי) הוא די מגוון ויש בו לא מעט חלקים שהם די פתוחים ודי ליברלים ביחס לתדמית שלהם המופצת אצל חילונים.
ובהיפוך נוסף, אני חושב שזה רק מעיד כי הריצה למלא כל גחמה של האולטרה אורתודוקסים (כמו למשל הפרדה במופעי בידור. ממתי הופעת בידור הפכה לבית כנסת?), היא יותר בעיה של השלטון החילוני מאשר של הציבור הדתי.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים