המחתרת האירית מתחילה להתפרק מנשקה 741
המחתרת האירית (IRA) הודיעה אתמול (ג') כי היא מתחילה להתפרק מנשקה כדי לנסות ולהציל את תהליך השלום בצפון־אירלנד.

"המוטיבציה שלנו ברורה. זהו צעד חסר תקדים שנעשה כדי להציל את תהליך השלום ולשכנע אחרים בכוונותינו האמיתיות", נאמר בהודעת המחתרת.

המחתרת הודיעה על הצעד בעקבות בקשת נשיא "שין־פיין", ג'רי אדמס, מראשי המחתרת לקיים את הבטחותיהם לפרוק את הנשק. אדמס אמר כי הבהיר למנהיגי ה-IRA כי אם ניתן יהיה להגיע לפריצת דרך בסוגיית הנשק, הדבר עשוי להציל את תהליך השלום מקריסה.

סגן נשיא "שין־פיין", מרטין מקגינס, הבהיר כי הצעד המפתיע נעשה כדי להציל את תהליך השלום ולא בתגובה ללחץ בינלאומי בעקבות מתקפת הטרור על ארה"ב ב-‏11 בספטמבר.

דיוויד טרימבל, ראש מפלגת "היוניוניסטים של אולסטר" אמר כי ימליץ לחברי מפלגתו לשוב לתוכנית שיתוף הפעולה עם "שין־פיין" בשלטון המקומי.

ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, בירך על הודעת המחתרת האירית. לדבריו, "מדובר בצעד משמעותי, שיביא לשיפור המצב בצפון אירלנד, בבריטניה ובעולם כולו".

קישורים
Ynet
הארץ
CNN
BBC
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

נקווה בקרוב לקרוא על פירוק.... 40040
נקווה בקרוב לקרוא על פירוק השטן הפלסטינאי מנשקו.

רבין נתן, שרון לקח.

יהי שם...........מבורך!
קראנו על פירוק? 40043
האם קראת את הידיעה? הידיעה מדברת על התפרקות עצמית בהסכמה של הIRA מנשקו, מתוך תהליך של פשרה בצפון-אירלנד, ולא מתוך כפייה. התהליך בצפון אירלנד כרוך בהכרה של שני הצדדים בכך ש"השטן" בצד השני הוא כזה שאפשר להגיע איתו להסכם (למרות המחלוקת הדתית של קתולים מול פרוטסטנטים) ולאפשר קיום בצוותא תוך שכל צד נאלץ לוותר על חלק מדרישותיו מתוך הנחה שהשלם (או השלום) גדול מסכום חלקיו.
קראנו על פירוק? 40047
בסדר, בסדר הבנתי. אני לא חושב או שוגה באשליות שהשטן הפלסטינאי יתפרק לפתע מנשקו או יחליט לעבור מייד גיור מזורז...

אני רק מייחל ליום שנלחץ אותם כך, ש"יקפצו לקבר" מרצונם לני ידינו תשיג אותם. (עזה 1970, למי שזה נראה בדיוני מידי)
קראנו על פירוק? 40048
תגובה קודמת שלי בנושא:
תגובה 12894

(בעיקר החלק על אסד סיפתאווי המנוח)
קראנו על פירוק? 40053
"כאשר יענו אותו, כן ירבה וכן יפרוץ". השטחים 1967-2001.
קראנו על פירוק? 40070
שטויות, כאשר שמאלנים ושיכורים (רבין) נותנים להם לחזור לפה בכלל, ומוסיפים לזה רובים, אז יפרצו.

שרון, סותם ככל יכולתו את הסכר שפערו השמאלנים.
קראנו על פירוק? 40074
מדוע אין מחלוקת דתית בין 80 מיליון הקתולים בארה"ב ל-‏200 מיליון הפרוטסטנטים? הויכוח בצפון אירלנד נראה לי מיותר בצורה קשה. אם הייתי פרוטסטנטי בצפון אירלנד, הייתי מסכים שהשטח יסופח לאירלנד המקסימה, ואם אי פעם הייתי רוצה לעבור הפלה הייתי נוסע שעתיים באונייה לבריטניה; ואם הייתי קתולי בצפון אירלנד, הייתי מסכים שהשטח ימשיך להיות חלק מבריטניה החביבה, ואם הייתי רוצה לראות כבשים הייתי נוסע שעה באוטובוס לאירלנד.

אני לעולם לא אבין מה הבעיה שם בדיוק.
קראנו על פירוק? 40082
הבעייה היא לאומית, לא דתית. הקתולים הם אירים ובאופן טבעי רוצים להשתייך לאירלנד. הפרוטסטנטים הם צאצאי מתיישבים אנגלים ורוצים להמשיך להשתייך למולדת-האם. לכך נוסף פן כלכלי-חברתי - עמדות המפתח והמשרות המכניסות נמצאות ברובן בידי הפרוטסטנטים.
קראנו על פירוק? 40164
אני יודע את מהות הסכסוך (זה לא היה ברור מהודעתי?), אך לא ברור לי -מדוע- אם מישהו אירי אז הוא חייב לגור באירלנד (אלפי אירים מתגוררים באנגליה וויילס מרצון, דרך אגב) ומדוע אם מישהו הוא צאצא של המתיישבים האנגלים אז הוא חייב לגור בבריטניה. שתי המדינות נוצריות, בשתיהן מדברים אנגלית, שתיהן באיחוד האירופי, בשתיהן מצב כלכלי טוב יחסית ובשתיהן אוהבים את הספייס גירלז. זה לא כמו שנגיד לאיזה מתנחל שיעבור לגור תחת שלטון המדינה הפלסטינית, נכון?
קראנו על פירוק? 40169
לדעתי זה רק מראה שהציפוי הרציונלי של האדם (שכמה איילים כאן נשבעים בו) דקיק, ומתחתיו מסתתרים דברים אחרים.
קראנו על פירוק? 40216
זה לא שהוא חייב לגור באירלנד, אבל הוא רוצה שהשטח של אירלנד (השלמה) יהיה אירי, ולא תחת ''שלטון כיבוש''.
קראנו על פירוק? 40233
כן, זה מה שלא ברור לי. הרי אפילו לאירים עצמם, תושבי הרפובליקה, לא אכפת. אין תנועות מחאה רציניות באירלנד התומכות בגירוש הכובשים, אין איבה בין אירלנד לבריטניה בנושא. בנוסף, לא מדובר בכיבוש אכזרי במיוחד, נכון? אז אני לא מבין על מה הרעש.
קראנו על פירוק? 40313
א. אני מסכים עם הנאמר לעיל בנקודה אחת. "השטן" הפלס' לא יתפרק מנשקו. הוא לא יתפרק מנשקו כל עוד "השטן" הציוני יעשה כן.

ב. גם אני לא כל כך מבין את הסכסוך באירנלד. מצד שני אני לא מבין את הסכסוך בארץ. לי לא אכפת שחצי מירושלים תהיה פלסטינאית ושיחזרו המגורשים הפלס' - הרי אם אני ארצה לאכול פיתה טובה בחומוס אני תמיד אוכל לקפוץ לצד הפלס' (סליחה מראש על הגזענות) ואם אני ארצה לשמוע ערבי שירה
בערבית אוכל לעשות אותו דבר. כך שהעניין לחלוטין לא מובן לי, ולכם?
קראנו על פירוק? 40319
יצויין כי הכתב המצרי של הפיננשל טיימס טען בפני שהפלסטינים לא יודעים לעשות אוכל טוב, כך שכבר עדיף להביא לפה כמה מצרים במקום.

בוא נאמר זאת כך: לערבים אין רקורד מוצלח במיוחד של משטרים דמוקרטיים, ואין שום סיבה להניח שהם יצליחו בכך פה. אי לכך, מרגע שהמגורשים הפלסטינים וצאצאיהם יחזרו כולם לישראל (שכבר לא תהיה ישראל עוד), יש סבירות גבוהה שהמדינה תפסיק עד מהרה להיות דמוקרטיה. לי אישית זה קצת מפריע.

גם לי לא ממש מפריע שמזרח ירושלים תועבר לפלסטינים. רק מה - בתור ירושלמי (משרה חלקית) בעצמי, אני רוצה לדעת שאני אהיה בטוח מפני כל מיני פלסטינים שלא יבינו את כל הקטע הזה של דו-קיום, ויחליטו לעשות שינויים דמוגרפיים (וארכיטקטוניים) בצד הישראלי. זו מהות הסכסוך מהצד הישראלי. ראה גם כל מה שנכתב באייל בשבועות האחרונים באשר למאבק בין האיסלאם למערב.
קראנו על פירוק? 40320
האם הכתב המצרי של הפ"ט הוא מצרי?
אם לא - מה מבינים כמה חנונים בריטים בחומוס כהלכתו?
עוד תהיה קולינרית, ברוח הזמנים 40323
חומוס במקור הוא מאכל בוקר לעניים המשמש תחליף חלבון לבשר יקר יותר. בהתחשב במספר הגדל והולך של פלשתינים התלויים בסיוע ההומנטרי מן האו''ם, אולי אנו צפויים לפריצתו של מטבח עתידי על טהרת אבקת החלב והקמח. אחח, הפיוז'ן הבורגני הצפוי בדמות טלק-ברים פלורנטיניים המגישים רביכות עזתיות למכביר. נשמע לי מגעיל. הייתי הולך על המצרים. הפול ממילא על שמם.

(דובי, זה הזמן להשחיל מאמר לפני שאני משתין שטויות בעוד כמה קרנות-מאמרים. וסליחה על הפניה הפומבית)
קראנו על פירוק? 40352
ג'יימס דראמונד. אדם בעל טעם טוב, ואיש נחמד להפליא. ובריטי, כמובן.
בלפסט וירושלים 51997
מאמרו של מירון בנבנישתי מהיום ב"הארץ".

בלפסט וירושלים 52003
ולחילופין בYnet
בלפסט וירושלים 52007
מירון בנבנישתי מדבר על תהליך, לא על ארועים נקודתיים.
בלפסט וירושלים 52009
אני יודע, קראתי, ובכל זאת, המצב בירושלים, נכון לעכשיו, הוא לא נורא בהשוואה לבלפסט, מה גם שה"ארוע הנקודתי" הזה הוא לא חד פעמי. תעשה חיפוש בכל אתר חדשות (למשל Yahoo) על בלפסט ותראה, שהמצב שם לא ממש אופטימי.
מכיר, מכיר 52010
אפילו הייתי באירלנד (לא צפון אירלנד) כשהחלו המהומות על רקע ביה''ס לבנות בבלפסט.
המחתרת האירית ממשיכה להתפרק מנשק 64992
320403
ה-IRA הודיע היום כי הוא מתפרק מנשקו ומפסיק את פעילותו הצבאית. הארגון הגיע להחלטה זו לאחר דיון פנימי שנערך בעקבות קריאתו של ג'רי אדמס, נשיא מפלגת שין פיין, באפריל השנה. ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר בירך על ההחלטה ואמר כי מדובר בצעד חשוב מאין כמוהו. בהודעת הארגון נכתב כי "כל יחידות האיי-אר-אי הצטוו להניח את נשקן. לכל המתנדבים ניתנו הוראות לסייע בפיתוח של תוכניות פוליטיות ודמוקרטיות, אך ורק באמצעים של שלום. על המתנדבים נאסר לעסוק בכל פעילות אחרת".

כבר בסוף 2004 הביעה המחתרת האירית הסכמה להתפרק מנשקה לחלוטין כחלק ממהלך רחב של חידוש המינהל המשותף לקתולים ולפרוטסטנטים בצפון אירלנד, שנעשה בשיתוף הזרוע המדינית של ה-IRA, השין-פיין. ואולם בפברואר 2005 היא חזרה בה כמחאה על האצבע המאשימה שהופנתה אליה לאחר שוד בנק בבלפסט.

הארץ: http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?it...
מעריב NRG: http://www.nrg.co.il/online/1/ART/964/319.html
320412
אז לא מגיע פרס-נובל-לשלום נוסף לקלינטון?
התפרקו 332834
"גוף הפיקוח הבינ"ל הודיע כי המחתרת האירית הרפובליקאית מסרה את כל נשקה; השין פיין: מדובר בהחייאת תהליך השלום."

הארץ: http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?it...
התנקשות 334961
ג'ים גריי, אחד ממנהיגי קבוצות הגרילה הפרוטסטנטיות בצפון אירלנד נורה למוות, ככל הנראה במסגרת סיכסוך פנימי בקרב האירגון אליו השתייך.


חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים