אמנות רחוב 1377
גרזן שהוצג במערכה הראשונה, סופו שיקצץ במערכה השלישית: על הקיצוץ בתקציב התרבות, ועל מחאת האמנים.

אתמול (ה') הופסקו הצגות רבות בתיאטראות ברחבי הארץ, לאחר כשלושת־רבעי ממשך ההצגה בערך. אחד השחקנים פנה אז אל הקהל והקריא טקסט מחאה כנגד הקיצוץ בתקציב התרבות. עיקרו של המניפסט: כרבע מתקציב התרבות קוצץ; לפיכך, הממשלה היתה רוצה לעצור את ההצגה בשלב זה. השחקן פנה אל הקהל, וקרא לו לתמוך במאבק נגד קיצוץ תקציב התרבות.

לאחר ששככו מחיאות הכפיים, המשיכה ההצגה מהמקום בו נפסקה.שכר השחקנים בתיאטראות רבים בארץ קוצץ. מספר הצגות בוטלו, ובחלק מהמקרים פוטרו שחקנים. חנה מוניץ, מנהלת האופרה הישראלית, התריעה כבר לפני כחודש כי האופרה נמצאת בסכנת סגירה. מירי אלוני ובעלה הופיעו ברחוב תמורת תרומות. רבים מאמני ישראל הפגינו ביום ו' הקודם (14/2) מול ביתו של שר האוצר, סילבן שלום, והתעמתו עם השוטרים במקום.

מנכ"ל תיאטרון "גשר", אורי לוי, אמר בראיון "אינני יודע איך מדינת ישראל תיראה בלי תרבות. מי שמחליט על [הקיצוץ בתקציב התרבות] אינו מבין שהיעדר תרבות כמוהו כהיעדר חינוך".הקיצוץ בתקציב התרבות אינו קטן. הוא מתחלק, למעשה, לשניים: קיצוץ רטרואקטיבי בתקציב שנת 2002 (כלומר, סכומים שהממשלה התחייבה להעבירם לא יועברו), וקיצוץ בתקציב 2003 לעומת התקציב הקודם. פגיעה נוספת נובעת באופן ישיר מהמיתון במשק, המתבטא בין השאר בהקטנת "תקציב התרבות" של משקי הבית: אנשים פשוט צורכים פחות תרבות, הולכים פחות להצגות ולמופעים, קונים פחות דיסקים, וכן הלאה. גם עיריות ומועצות מקומיות מזמינות פחות מופעי תרבות, או שמשלמות פחות תמורת אותם המופעים.

באשר לחלק הראשון, הקיצוץ בתקציב 2002, אין כל ספק שמדובר בצעד פסול, שגוי, ועל־פניו גם לא חוקי; ההודעה על הקיצוץ הרטרואקטיבי הגיעה אל ראשי התיאטראות פחות משבוע לפני סוף שנת התקציב, לאחר שכבר התחייבו להוצאות שונות על סמך התקציב המובטח. נדמה כי הדיון על כך יעבור לאולמות בתי־המשפט, ודי ברור כי המדינה תאלץ להעביר את מלוא הסכום עליו התחייבה בתחילת 2002. עדיף, אם כך, לחסוך את העלויות המשפטיות, את התסכול, ואת הביזוי המיותר, ולהעביר את התקציבים כראוי.

ומה לגבי הקיצוץ בתקציב 2003? לגבי התיאטראות, למשל, מדובר בקיצוץ של 11 אחוז (לעומת תקציב 2002). פגיעה? כן. אסון? ובכן...

האמת היא שאני נכנס כאן לשדה מוקשים. כל מי שייצא בפומבי נגד מחאת האמנים, ונגד טענתם כי אין כל זכות קיום לעם ללא תרבות, מסתכן בתואר המפוקפק "אויב התרבות". אז כדי להבהיר: כן, התרבות היא חשובה. כן, התרבות היא חלק בלתי־נפרד מהחינוך, וכן, פגיעה בתרבות היא פגיעה ישירה בחינוך.

ולמרות זאת: לא, איני מסכים עם מחאת האומנים, ובוודאי שלא עם אופן המחאה.

נתחיל מאותה הפגנה שהתקיימה בשבוע שעבר מול ביתו של שר האוצר. לטענת משטרת ישראל, ההפגנה לא היתה חוקית. מי שבא להפגין למען החינוך, ולו בעקיפין, אל לו לעבור על החוק; אני בספק אם האמנים היו מתקשים לקבל אישור להפגנה, לו ניסו, ואני תוהה מדוע נדרשו להפגנה לא חוקית דווקא.

אשתו של השר, הגב' ג'ודי ניר־מוזס־שלום, העידה כי מכל ההפגנות שראתה מול ביתה מאז מונה בעלה לתפקיד מושך־האש, היתה זו ההפגנה האלימה ביותר. לא הפגנת חסרי הדיור; לא הפגנות של רעבים ללחם; לא הפגנותיהם הרבות של מפוטרים ממקום זה או אחר; הפגנתם של אלו הדורשים את כבודה של התרבות, היא היתה האלימה וחסרת התרבות מכולן. היתה זו גם ההפגנה היחידה בה נגרם נזק לרכוש - האומנים המפגינים, על־פי עדותה של אשת השר, פרצו את שער הבית, גרמו נזק לגן והשליכו שם ארון־קבורה שהביאו עימם להפגנה.

סליחה, רבותיי, אך אם זוהי התרבות שאתם מייצגים, אני מעדיף להיוותר בלעדיה.

אני כבר שומע את הטענה המתבקשת: במדינת ישראל של שנת 2003 (וגם של 2002, וגם...) - מי שרוצה להישמע חייב לצעוק. מחאה תרבותית לא היתה יוצרת הדים ולא היתה משיגה דבר. אולם מה אתם אומרים כאן, בעצם? מי שרוצה להלחם על התרבות חייב, בתור צעד ראשון, להשיל מעל עצמו את החזות התרבותית? אם כך, מאבקכם יוביל לתבוסתכם; עדיף לוותר עליו מראש, ולשמור לפחות על מראית־עין של תרבות.

אלא אם כן, כמובן, מאבקכם אינו למען התרבות כלל, אלא למען סיבות אחרות, פרוזאיות בהרבה. אם החינוך חשוב לכם, ואתם מפגינים כי לטענתכם הקיצוץ בתקציב התרבות כמוהו כקיצוץ בתקציב חינוך, מדוע בעצם לא הפגנתם מעולם כנגד הקיצוץ "בדבר האמיתי", הקיצוץ בתקציב מוסדות החינוך? קיצוץ זה הוא חמור בהרבה, לדעתי.

הסיבה היא ברורה, ולא מפתיעה: הקיצוץ בתקציב החינוך לא פגע ישירות בכיסם של האמנים, ולא הוביל לפיטורי אמנים. האמת היא כי למעשה, ההפגנות אינן נגד הפגיעה בתרבות, אלא נגד הפגיעה באומנים.

באור זה, הפגנת האמנים לא נראית שונה מהפגנתם של מפוטרי מפעל טקסטיל בדרום, מהפגנתם של עובדי המחצבות, או מכל הפגנה אחרת של מי שמטה לחמם נמצא בסכנה. אלא שקשה להבין מדוע מחאת אנשי התרבות היתה כה חסרת תרבות. גם אם היו הפגנות גרועות ואלימות מזו, ומובן שהיו, עדיין, הפגנתם של מי שרוממות התרבות והחינוך על לשונו צריכה להיות דוגמה ומופת לתרבות.

אמת היא כי קשה לאמנים לפעול באופן שיגרום לציבור לקדם את מטרותיהם. עובדי חברת החשמל, למשל, ברצונם - יורידו את השלטר, והעם, גם אם לא יתמוך בדרישותיהם, יזעק זעקה גדולה שתזרז את הטיפול בבעיה. עובדי המחצבות יכולים לחסום את כבישי הארץ במשאיות כבדות; עובדי הביטוח־הלאומי - לסרב לענות לטלפונים; וכן הלאה. מה יכולים לעשות שחקני במה או זמרים? לסרב להופיע? "נו טוב", ימלמל לעצמו העם, "החיים חייבים להמשך". החיים, ולא ההצגה. איש לא ייפגע באמת משביתת שחקנים שכזו. לכן הצורך בהפגנות מובן ואף מקובל.

ובכל זאת, הפגנתו של מי שלוחם על כבודה של התרבות, חייבת להיות תרבותית. לא במקרה אותה המלה ממש משמשת אותנו הן לתאור מקצועם של האמנים, והן לתאור אופן התנהגות מקובל ורצוי.ומה באשר לקיצוץ עצמו? כמו כל קיצוץ הפוגע באנשים העובדים לפרנסתם, הוא כואב. אינני כלכלן, אך למיטב הבנתי, לאור מצבה של ישראל, במהלך המלחמה המתמשכת ולאור המיתון המעמיק, קיצוץ כולל בתקציב המדינה היה הכרח בלתי־נמנע. כמובן שעדיף להתחיל מהשומן דווקא, ואינני חושב שהתרבות היא שומן או מותרות; אלא שחלק מהקיצוץ היה "רוחבי", ופגע בכל משרדי הממשלה באופן אחיד. למרבה הצער, גם התרבות נפגעה מקיצוץ זה. יש לקוות כי מצבה הכלכלי של המדינה ישתפר בהקדם, ותקציבה יגדל בהתאם. אין לי כל ספק שתקציב התרבות לא יקופח אם וכאשר יגדל תקציב המדינה באופן כולל.

ישנם סעיפים רבים בתקציב שטוב היה לו היו מקצצים בהם יותר; ברזים רבים שמן הראוי היה לסגור אותם. עוולות רבות נעשות במדינת ישראל, וחלק לא קטן מהן בחסותו של תקציב המדינה. אך מדוע, עולה שוב מעצמה השאלה, כה מעטה היא פעילות המחאה של האמנים שלנו נגד העוולות השונות הללו? דווקא העובדה שאמנות מחאה היא מראה כה נדיר בישראל, הופכת את מחאת האמנים כנגד הפגיעה בהם־עצמם לאמינה פחות, למרשימה הרבה פחות - וכתוצאה מכך, גם לאפקטיבית הרבה פחות.
קישורים
הופסקו הצגות רבות - מתוך "הארץ"
האופרה נמצאת בסכנת סגירה - מתוך "הארץ"
מירי אלוני הופיעה ברחוב עם בעלה - מתוך YNet
על הקיצוץ בתקציבי התאטרון - מתוך Ynet
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חברה וכלכלה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

העלמה עפרונית מדווחת מהשטח: 131137
במהלך קורס ‏1 שאני עושה עכשיו, נשלחתי להביא סיפור מכיכר דיזנגוף.
נו, קורה לטובים ביותר. בעודי תוהה איך אני מתגברת על העובדה שהכיכר כמעט ריקה ושאני מסרבת לכתוב מאמר קלישאתי על הפריקים ליד המזרקה, אני קולטת זמרת רחוב אורזת גיטרה.
טוב, רוב האנשים הרי לא מסתובבים ושרים בכיכרות, והיא אפילו לא נראתה מוזנחת. נגשתי בעדינות. "סליחה, אפשר אולי לדבר איתך כמה דקות? אני עושה עכשיו תרגיל, ומחפשת אנשים מעניינים ו.." היא דווקא נראית נחמדה, אבל מציינת ש"המפיק שלה" אחראי על הדברים האלו. פנייה חרישית ל"מפיק" שמתגלה כבעלה, נענית באגרסיביות לא מובנית. מה ההתלהבות הגדולה? כולה קבצנית, מה ז'תומרת "לא מתאים לנו פירסום כזה עכשיו"? איזה פירסום? ת-ר-ג-י-ל-! טוב, אם אנשים מפחידים שתופסים תחת אני לא מתעסקת, ולכן (מתוך חשש כן לחיי ולנשמתי התמימה) אני עוברת להציק לאנשים אחרים.
לגמרי שכחתי ממנה
בוקר למחרת, אני יושבת מול "מעריב" ורואה תמונה של קבצנית מוכרת. מתחת לתמונה אני קולטת "מירי אלוני, שרה אתמול בכיכר דיזנגוף, וקבצה נדבות".
הייתי בהלם. הייתי בשוק. הייתי המומה, והתחלתי לדפוק את הראש בקיר.
מישהו אמר פשלה קולוסאלית?!

1עדיף שלא תשאלו.

_________
העלמה עפרונית, בטוחה שעוד שנתיים זה נורא ישעשע אותה, אבל בינתיים זה מאד לא.
העלמה עפרונית מדווחת מהשטח: 131474
פרנסתה של מירי אלוני מתקפחת לא רק בגלל הקיצוצים והמצב וכל השאר, אלא בגלל סיבה אחרת, ייחודית לה ומאוד עגומה: אנשים שרוצים להזמין אותה ללמופעים (מזכירי מושבים, מתנ"סים, מזכירי ועדי עובדים, מי שלא יהיו) נמנעים מלעשות את זה פן יצטרכו, בדרך אליה, לשאת ולתת עם בעלה המופרע והמטורף.

קומון נולג'.

עפרונית, טוב שהיה לך שכל להתרחק ובפעם הבאה שאת רואה את האיש ממרחק מאה מטר - נוסי על נפשך. זהו הדבר הנכון לעשות.
131140
כתבת שאתה "בספק אם האמנים היו מתקשים לקבל אישור להפגנה". אני דווקא בספק אם היו מקבלים רישיון להפגין מול בית פרטי‏1. בטוח שאילו היה הדבר תלוי בי, לא הייתי מעניק רישיון להפגנה מול בית פרטי. עצם הבקשה לקיים הפגנה דווקא מול בית של מישהו מלמדת על כוונה להטריד, ללחוץ ואולי אף לאיים – דבר שאינו לגיטימי בעיניי.

1 מישהו מכיר תקדימים?
תקדימים? 131141
הרי זכור לדראון עולם הפגנות בריוני הימין מול ביתו של רבין, במספר מדויק של אנשים שלא יגדיר זאת כהפגנה, תוך כדי איומים על גורלם של רבין ורעייתו.

איפה הם היום? מן הסתם מחזקים את רוחם של נוער הגבעות. (הייתי אומר מתעללים בפלסטינים, אבל פשיסטים כאלה בד"כ לא משרתים בצבא.)
תקדימים? 131142
והרבה קודם, ההפגנות מול ביתו של בגין.
תקדימים? 131144
כלומר, גם הן היו בלתי-חוקיות?
תקדימים? 131147
זכור לי‏1 שכשהציעו לבגין לסלק את המפגינים שמול ביתו, הוא אמר לתת להם להפגין, ורק לבקש מהם שלא להפריע למנוחת השכנים. מכך אני מסיק שכנראה גם הן היו בלתי חוקיות.

1 הרי לך תקדים.
זה לא אותו דבר. 131145
ההפגנות ההן היו כנגד מלחמה אוילית ומיותרת שגרמה לקורבנות שנפלו לחינם ועל אחריותנו בענין הטבח בסברה ושתילה.
קראו אז לשרון ובגין (בצדק במקרה של שרון) רוצחים, אבל לא הישוו אותם למוסוליני ולא איימו עליהם במוות.
זה לא אותו דבר. 131149
למה "בצדק במקרה של שרון?" אמנם לא הייתי בארץ באותה התקופה (והייתי בן פחות משנתיים), אבל הייתי חושב שמישהו אחר ידבר על רצח בידי שרון.
זה לא אותו דבר. 131152
מי שיזם מלחמה מיותרת והיה בעל אחריות על הנעשה בסברה ושתילה, וכמו כן בעל מעשים רבים שגרמו לטבח מיותר מקיביה ועד חראם-א-שריף בהחלט ראוי לתואר רוצח.
זה לא אותו דבר. 131157
אני לא יודע מה זה חראם-א-שריף. אני מכיר הר הבית. עברי דבר עברית.
אגב, מלחמה מיותרת? זו הייתה מלחמה, מהמוצדקות שבמלחמות ישראל, מהמוצדקות שבהן, מהמוצדקות, מהמוצדקות שבהן... וברצינות, אני חושב שלפחות לאורך השנה או שתיים הראשונות, היא לא הייתה עד כדי כך גרועה, והיה נחמד לו זה היה נגמר שם, כשהשיעים עוד חשבו שאנחנו ה-דבר, ולא 20 שנה אח"כ.

אני חושב שאתה שהשימוש שלך במלה רוצח, כבפועל מציין של מי שאתה לא מסכים איתו, גורם לזילות במשמעות האמיתית של המלה. אם היו לך ראיות לכך ששרון ירה במכוון בסילבן שלום למוות, היה זה עניין אחר.

שים לב שאתה מתנגד מאד לשימוש שהיה במלה "רוצח" כלפי רבין, למרות שגם נגדו ניתן לטעון טענות דומות בחומרתן, במיוחד לגבי מדיניותו באינטיפדה (המקורית). (כמובן, הכינוי הזה לא הופנה כלפיו בגלל המדיניות הזו, אלא בגלל המדיניות של אוסלו, אבל אני בטוח שבכל מקרה השימוש ישמע לך צורם.)
זה לא אותו דבר. 131163
למה בשנה שנתיים הראשונות היא לא היתה כ"כ גרועה? לחימה מיותרת בסורים, השלטת כנופיית הפלנגות על ביירות ולחימה עם כל העדות בדרום לבנון בהחלט לא היו מטרות מוצדקות לצה"ל.
גם העילה הרשמית לכניסה למלחמה, המוצדקת כביכול, לסילוק אש"ף נעשתה תוך כדי הפרת הסכמות שהושגו ע"י פיליפ חביב ועל סמך פיגוע של אירגון טרור אחר.
זה לא אותו דבר. 131533
מי שקבע כי שרון הוא רוצח הייתה ועדת חקירה ממלכתית, שקראה להדיחו מתפקידו כשר הביטחון. אין בליבי ספק, כי לאחר שתתברר התביעה כנגדו בבלגיה (או לחילופין בבית הדין הבינלאומי), קביעה זו תקבל משנה תוקף.
לו היו קיימות ''טענות דומות בחומרתן'' וגם דומות בנכונותן, כלפי רבין, אין ספק שהתואר היה הולם גם אותו.
זה לא אותו דבר. 131540
לו קבעה הועדה ששרון רוצח, היה עליה לקרוא להעמדתו לדין פלילי.
בחיי שאני לא מבין אותך 131156
קודם כל, אתה מביע דעה פוליטית שאינה קשורה למה ששאל מיץ פטל (אלא אם הפגנות אלה היו חוקיות).
אחר כך אתה אומר שאין מה להשוות בין ההפגנות (שאתה אמנם צודק בקטע של איומי המוות והבריונות), למרות שהיו סיבות להפגנות הללו של הימין שלך אולי לא נראות טובות אבל מבחינת אנשים אחרים ובמיוחד למשפחות הקורבנות, הן סיבות טובות מאוד. ואתה יודע מה?! בגין לפחות הגיב בצורה מאוד תרבותית, דמוקרטית ומקובלת, לפי הדוגמה של דובי (אני לא בדיוק הייתי בגיל המתאים בכדי לשפוט), בעוד שרבין התעלם לחלוטין והקרין כלפיהם התנשאות וסלידה עמוקה (ואם אינני טועה התבטא בכמה מילים אומללות).

אבל עזוב.. יש פה נושא יפה. בשביל מה להכניס פוליטיקה?
בחיי שאני לא מבין אותך 131165
לא אמרתי שההפגנות עצמן לא היו לגיטימיות אלא הצורה בה הן נעשו. רבין הגיב בהתאם לאותו סוג אנשים כי ידע עם מי יש לו עסק עוד מימי עפרה וקדומים.
אין קשר לענין הטרור. ישנם נפגעי טרור שתמכו בתהליך השלום כי הבינו שרק כך, בסופו של דבר, יבוא השקט.

והנושא עצמו הוא כן פוליטי. אם היו מקצצים ולו בקצת להתנחלויות והישיבות היה מה לתת הן למטרות חינוך, רווחה ומלחמה באבטלה ובעוני והן לעניני תרבות החשובים לאוירה נורמלית של המדינה.
בחיי שאני לא מבין אותך 131168
אבל לא דובר פה על העוול שנעשה לתרבות אלא על העוול שעשו אנשי התרבות. זהו עניין חברתי ולא פוליטי למרות שהוא מתקשר כתוצאה מפעילות כלכלית שייתכן(!) ויש לה היבט פוליטי הקשור להתנחלויות ולישיבות.

דרך אגב, אם אתה רוצה לבדוק איך מוזרם הכסף לישיבות ולהתנחלויות- לך לאתר שר האוצר ותבדוק שם את הצעת התקציב.
תקרא גם את אלו שלא אמורים להיות קשורים לתיקצוב למען הישיבות והתנחלויות. ההתפלצות מובטחת (-;

הם באמת לא צריכים לקצץ בתרבות בכדי להעביר כסף להתנחלויות.
בחיי שאני לא מבין אותך 134206
"...ישנם נפגעי טרור שתמכו בתהליך השלום"

מה זה תהליך השלום? היכן התרחש התהליך ומתי הושג השלום?
מישהו אמר "טקטיקת לנדוור"? 131301
תקדימים? 131143
כלומר, כפי שחשבתי, המשטרה אינה מרשה הפגנות מול בתים פרטיים, ולכן בריוני התרבות הפגינו ללא רשיון.
חבל שלא צרו על רבין יותר 131254
האיש הזה היה צריך להיות יום וליל תחת הפגנות.
לא צרו עליו מספיק. ולא על אשתו.
מפגינים או קוברים? 133013
"סמוך לבית השר התקיים טקס סמלי, שלווה בלפידים בוערים ובנאומים כתובים מראש, ובו נקברה התרבות הישראלית בארון קבורה שחור. בשיאו של הטקס, כשהרוחות התלהטו, פרצו המפגינים את מחסומי המשטרה, תוך דחיפות וחילופי מהלומות עם השוטרים, והשליכו את ארון הקבורה לחצרו של השר." ‏1

אז עכשיו מותר להפגין עם ארון קבורה? (אני צריך לדעת לפעם הבאה שהשמאל יהיה בשלטון).

מפגינים או קוברים? 133186
האם היה כתוב על ארון הקבורה את שם השר או ראש הממשלה?

במילים אחרות, יש הבדל בין ארון שעליו כתוב שמו של מי שאתה מפגין נגדו ובין ארון שעליו כתוב מה שאתה מפגין בעדו, כאקט מחאה סימלי.
מפגינים או קוברים? 133216
האם ראית פעם הפגנה עם ארון קבורה שעליו היה כתוב שם של שר או ראש ממשלה בישראל?

האם קריאות "בדם ואש את <שם של שר או ראש ממשלה> נגרש" הן הסתה, איום או אקט מחאה סמלי?
אל תאמר הפגנה-אמור מיצג 133220
הם אמנים לא? אז ברור כשמש שאצלם ארון מתים זו רק מטאפורה.
יופי של מאמר! 131159
מסכים עם כל מילה.

ד"א- ידוע לך לאן מנווט הכסף שקוצץ?
תודה. 131176
למיטב הבנתי, הכסף לא ''מנווט'' לשום מקום - פשוט, לממשלה יש פחות כסף.
רטרואקטיבית 131282
התכוונתי לכסף שקוצץ רטרואקטיבית, הרי הוא אמור להיות קיים איפשהו.
רטרואקטיבית 131285
לא נכון. תקציב 2002 התבסס על הערכות מופרזות של הכנסות המדינה ממסים. הן היו מופרזות עוד כשהתקציב עבר, אז תחשוב כמה מופרזות הן נהיו בעקבות ההתדרדרות בשנה האחרונה.
יש גם חלוקה פנימית 131312
לפני חודש בערך קמה זעקה על כך ששר התרבות, המדע והספורט תמך במפגיע בהעברת תקציבים למדע על חשבון התרבות (ואיכשהו, בכל זאת אמני ישראל עשו לו מסיבה יפה לסיום הקדנציה).
יש גם חלוקה פנימית 131321
זה היה בדיוק להיפך, וילנאי לקח נתח גדול מהמדע והעביר אותו לתרבות ולספורט.
יש גם חלוקה פנימית 131325
אופס :-)
על סמך מה 131169
נקבע שאמנות מחאה היא דבר נדיר בישראל? דוגמאות הרי לא חסרות, מתומרקין דרך המיצגים של מוטי מזרחי, עובר בשירה של דליה רביקוביץ' מימי מלחמת לבנון ועד אמנות חוץ-ממסדית כמו המוזיקה של שרון בן-עזר.
על סמך מה 131171
ועל מה הם מחו?
על סמך מה 131172
רוב הדוגמאות האלה הן של מחאה אנטי-מלחמתית.
על סמך מה 131178
חשבתי כך. אך פה קיים גם גורם הסיכון האישי.
מה עם המצב הכלכלי, החינוך והמצב הסוציאלי?
מה עם קידום המדע? שיפור תדמית הישראלי בעולם? עזרה לזולת? שיפור תנאי מיעוטי היכולת?
יש משהו ידוע שהם עשו בנידון?

ידוע לי רק על ערבי התרמה שנעשו. לא שזה רע, זו פשוט לא מחאה.
על סמך מה 131189
אמנים הם לא חברי כנסת ולא נבחרי ציבור. אם הם מוחים, זה מן הסתם בנושא שמטריד אותם (סיכון אישי או לא). אין טעם לבוא אליהם עם רשימת נושאים למחאה. זה לא עובד כך.

בכל מקרה, הלא יש אמנים רבים שמתנדבים להופיע בערבי תרומות או לפעולות כמו בידור ילדים חולים.
על סמך מה 131191
ויש אנשים רבים שתורמים לסרטן ולשאר אירגוני התרומות.
השאלה היא עד כמה המצרך שלהם בכלכלה היום הוא מצרך הכרחי.

אף אחד לא אמר שהם לא בני אדם.
על סמך מה 131195
אמנים הם אמנם לא חברי כנסת ולא נבחרי ציבור.
על ערבי התרומה וההופעות שלא למטרות רווח ידוע כמובן.

הקטע הוא שלאמנים 'מהשורה הראשונה' יש כוח פוטנציאלי לעורר נושאים חשובים בציבור שאינם קשורים למלחמה וזאת ניתן להראות בעיקר בצורת מחאה .
אני לא אומר שאין אמנים שעושים זאת ואני לא אומר שחובתם לעשות זאת, אך זה נראה תמוה שפתאום התרבות כה חשובה לעם ושהיא הסיבה היחידה למחאה ואין שום קשר לפגיעה בכיסם. והחינוך לא חשוב לעם?! איפה הם היו אז?!
יותר מזה, בכך שהם (האמנים המוחים) מראים את 'דאגתם לעם', הם צריכים להראות זאת בכל המישורים ולהראות שגם בשאר המישורים הם מחו. למה לבוא בטענות שווא? הרי הפגיעה האמיתית היא באמנים עצמם, מבחינה כספית.
על סמך מה 131246
אני חושב שהבעיה, כפי שטל הציג אותה, היא שמצב שקול לטענות הנוכחיות של האמנים יהיה אם מפוטרות ממפעל טקסטיל יטענו שהפגיעה בענף הטקסטיל הישראלי היא פגיעה באושיות מדינת ישראל.

האמנים רוצים להפגין כי פוגעים להם בפרנסה? שיגידו את זה! בשביל מה הם מזיינים את השכל עם "פגיעה בחינוך"?
על סמך מה 131261
כנראה שהאמנים, ולא רק הם, חושבים שעדיפה מדינה בלי תעשיית טקסטיל מאשר מדינה בלי תאטרון.
על סמך מה 131305
לו הייתה נפגעת *רק* תעשיית הטקסטיל, הטיעון הזה היה סביר. בפועל, התעשייה היחידה שלא נפגעה היא תעשיית סרטי הבידוד. אני מסכים: עדיפה מדינה בלי תעשיית סרטי בידוד מאשר מדינה בלי תאטרון. אבל האם עדיפה מדינה בלי מקורות פרנסה למרבית תושביה, בלי בריאות, בלי חינוך, וכו', על מדינה בלי תאטרון?

מה גם שתעשיית הטקסטיל באמת נעלמה כמעט לחלוטין. מהתרבות קוצצו בערך 10%. אל תתנו לטענות "מדינה בלי..." לשכנע אתכם מהר מדי.
על סמך מה 131309
בוא לא ניסחף, האבטלה היא עדיין כ11% ולא מעל ה50% כך שיש לנו פרנסה למרבית התושבים, כמו כן יש מערכת בריאות (לא רעה דרך אגב) ויש לנו גם מערכת חינוך. כאשר נגיע למצב שבו לא יהיו לנו את אלה אני אסכים איתך שצריך לבטל את תקציב התרבות (בהנחה שה browser שלי יתמוך בעברית...).

לגבי עומק הקיצוץ ומשמעותו: אני מודה שכאן אני מסתמך על התאורים שלך וב ynet (שהאופרה בסכנת סגירה והתיאטראות יצטרכו להיסגר או לצמצם במידה ניכרת מאוד את מספר ההצגות). יכול להיות שהקיצוץ הוא באמת לא כל כך נורא, והאמנים סתם מגזימים, אני לא חושב שיש לי מספיק אינפורמציה לשפוט. אני לא גם חושב שהמספר הזה של 10% מספיק בשביל להחליט שזה לא קיצוץ רציני, כי זה בהחלט תלוי איך ה 10% האלה מתחלקים, האם מדובר במוסדות שכבר קוצץ מהם בעבר ואין להם הרבה שומנים או שוליים לקצץ בהם, ומה תהיה ההשפעה הכוללת על התעשייה הזו.
על סמך מה 133275
צודק, בועז
האבטלה היא רק אחד עשר אחוזים, אחד עשר אחוזים שעדיין לא מימשו את כל זכות קצבת האבטלה שלהם, אחד עשר אחוזים שהיו שכירים למעלה משנה, אחד עשר אחוזים שלא מתביישים, אחד עשר אחוזים שהם לא עצמאיים שאין להם עבודה - איפה השאר???

ואולי באמת צריך לקצץ את תקציב התרבות, בהתחשב בעובדה שהתכנים שמחזיקים את התיאטרון הלאומי, הבימה, הם שיריו של צביקה פיק בכיכובה של יעל בר זהר, אני לא רואה הרבה בעיה.
על סמך מה 133576
יעל כבר לא מופיעה. עכשיו זו מיכל אמדורסקי.
על סמך מה 133625
מה שכמובן הופך את קערת הטיעון שלו על פיה.
על סמך מה 133721
בהתחשב בעובדה שיעלי היא בלונדינית ומיכל בכלל שחרחורת (ואפילו מפרסמת ליין של צבע לשיער), אני חושב שהתשובה ברורה מאליה.
על סמך מה 133672
ההיגיון דווקא הפוך - צביקה פיק מממן את הבימה *בגלל* שתקציב התרבות אינו גדול מספיק.

תגובה 131324
על סמך מה 134157
אני לא אומר שהאבטלה לא גבוהה והמצב לא קשה, אבל בכל זאת לא צריך להיכס להיסטריה. עדיין יכול להיות (ואולי יהיה) יותר גרוע...
יש עדיין שניים-שלושה אנשים שעדיין עובדים. אני אפילו מכיר אישית כמה כאלה.

כפי שברקת אמרה, אם העובדה שהבימה נאלצים ''למסחר'' את הרפרטואר שלהם מפריעה לך, אז את צריכה דווקא לתמוך בהגדלת תקציב התרבות.
מה זו מחאה? 131257
אי אפשר למחות 'לקידום המדע' או 'לעזרה לזולת'. זאת לא מחאה, אלא פעילות חברתית (שאמנים רבים עוסקים בה, אך בנפרד ולשא דרך האומנות שלהם).
מחאה היא פעולה נגד השלטון, נגד מצב שבו מי שאחראי על הגה המדינה ועל כל הדברים האלו מועל בתפקידו. מחאה כזו התקיימה באומנות הישראלית בעיקר בכיוון האנטי-מלחמתי, אבל היה גם מי שמחה על הפגיעה בחלשים במסגרת הכלכלית (ארז ביטון בתחום השירה. מחזאים שכתבו על הפועלות במצפה רמון. ועוד דוגמאות)
מה זו מחאה? 131274
אבל אפשר למחות כנגד חוסר קידום המדע ואף מניעת קידום המדע ואפשר למחות כנגד חוסר ההתחשבות בזולת והכשלתו.
וזוהי מחאה נגד המדינה מכיוון שהיא איננה מקדמת את הנושאים. (אני לא אומר שהיא לא עושה דבר לקידום נושאים אלה.. אני גם לא אומר שהיא לא יכולה לעשות יותר. אבל זה כבר נושא אחר.)
Johny, remember me 131293
ניסיתי לשלוח אימייל, ויצא בדיוק כמו של טוקלינדר.
דרור יקרא 131331
בתור מי שמסתמן כאן כמומחה מספר 1 לענייני התמהוני הידוע בציבור בעיקר(?) כ"לוגי גרסקו"‏1, האם אתה מוכן לחוות את דעתך המקצועית גם על הגברת הזאת? http://www.haayal.co.il/search.php3?SearchStr=&S...

1 ואאל"ט אז (לכל הפחות) גם כ"מיכל מלול", "ד"ר רם/פרופ' יהושפט טוקלינדר" ו"ג'וני דרור".
מ''ש 131339
טוב, בינתיים גיליתי גם את ההודעה הזאת: תגובה 131264 .
מה סה???? 131662
Johny, remember me 131428
יש לי מייל ריק. זכותי, לא?
Johny, remember me 131663
.
זה לא בדיוק ריק. וזה מה שחשף אותך.
על סמך מה 131200
גם חוה אלברשטין נורית גל רון וסי היימין מחו בשירים כנגד המצב הפוליטי הן חד גדיה והן יורים ובוכים של היימן והן אחרנו המבול של גלרון נפסלו לשידור דאז
על סמך מה 131497
ויש את השיר החדש של דן תורן על אדוני הממון וגם תיסלם עשו פה ושם שירי מחאה ואפילו אביב גפן ליהג משהו על זה הדור הדפוק שלו קצת לפני שהפך להיות זמר הבית של מפלגת העבודה.

ואסור לשכוח את נושאי המגבעת שנתנו קרדיט באחת הקלטות שלהם ל''שמעון פרס שר החוץ'' ושרו על הראש הקטן של ראש הממשלה שנמחץ לתקרה בבהלה.

היום אבל כמעט ואין שירי מחאה אבל זה מובן כי אין תקציב לתרבות אז האמנים עושים קאמבקים כדי לכסות את האוברדראפט במקום. למשל הנטשות, צביקה פיק, מתי כספי את שלמה גרוניך. אפילו יהורם גאון שכבר נגמר לו קצת הקול מנחה שירה בציבור ביום שישי בערוץ הראשון כך שמעתי.
על סמך מה 131700
לא מחאה אבל התייחסות אקטואלית - הכי יפה זה ''המנון לשמעון'' של פונץ' (''שמעון הגיבור, אולי בפעם הבאה, אילליכה...'').
שום דבר לא חדש. 131842
לראשונה שרו עליו בשנות ה50 רביעיית מועדון התיאטרון "איך הפישפש עלה למעלה".
על סמך מה 131179
ישנם כמובן אמני מחאה, אלא שאני התייחסתי בעיקר למחאה המובעת בידי אמנים מן השורה. היא קיימת, אך לא במידה מספקת, לטעמי. ההרגשה היא שאמנים מפחדים להזדהות פוליטית, כדי לא לאבד חצי מקהלם. (היו גם אמנים שהכו על חטא זה לאחר רצח רבין).

זה לא שאני חושב שכל האמנים צריכים להזדהות פוליטית; יתרה מזו, דעתם הפוליטית של מרבית האמנים לא מעניינת אותי כלל. פשוט, בהתרשמות סובייקטיבית, מידת המחאה הפוליטית בארץ מצד האמנים נראית לי כנמוכה יחסית, בהתחשב בחלק שהשיח הפוליטי לוקח מחיי היום-יום בארץ. או במילים אחרות: מעולם לא עצרו הצגה רבע מהזמן לפני סיומה כדי להביע מחאה על הקיצוץ בתקציב ה*חינוך*, למשל (להבדיל מקיצוץ בתקציב התאטרון, שהוא כידוע "פגיעה חמורה בחינוך").
אויב התרבות 131188
אי איזו הגדרה יפה.
אני מוכן לקחת את התפקיד, לא שיש לי משהו נגד הצגות שירה ואו כל אקט תרבותי אחר (האם רק אומנים מיצרים תרבות?) אבל אם כל הכבוד לאומנים תרבות היא לא מצרך הכרחי. נכון היא מוסיפה המון, למי שאוהב אותה ואת סגנונותיה , אבל היא ממש לא מצרך חובה בשום סופר מרקט לא נימכרת אומנות או תרבות כיוון שבלי זה ימות האזרח או יסבול נוראות.
האם אפשר בלי ההצגה של יעקוב כהן לסגור את השבוע? האם אפשר לעבוק עוד יום בלי לשמוע את ריטה שרה? לתחושתי כן.

התרבות בשנים האחרונות הפכה להיות מיצרך של המעמד הבינוני ומעלה ולא של כלל העם, כאשר הצגה עולה כ100 ש"ח ויותר אז תרבות אינה לכל העם. כאשר דיסק עולה 80 ש"ח אז דיסק אינו לכל העם. במיוחד היום כאשר המצב הכלכלי על הפנים אני לא רואה איך האומנים מורידים את העלות של הדיסקים שלהם או של ההצגות והמופעים, המחירים נשארים בשמיים.
אז יאמרו ומה אתה רוצה שלא יהיה להם שכר? שיקבצו נדבות?
התשובה ממש לא. כמו שאני לא רוצה שמובטל אחר יקבץ נדבות כך אני גם לא רוצה שהאומנים יעשו זאת, אולם כשם שאני צריך ללכת כל יום לעבודה ללא קשר אם היא שאיפת חיי (והיא לא) כך גם האומן עד כמה שקשה לומר את זה צריך ללמוד מה קורה כאשר המצב הכלכלי במדינה "חרא" ואם האומן לא יודע שהמצב כרגע "חרא" (סליחה על המילה הגסה) אז הגיע הזמן שיצטרף למציאות.

כל קיצוץ שהממשלה תעשה בדברים שאינם הכרחיים דרך ה"תרבות" ועד הספורט וכדומה , ראוי שיבוצע כבר אתמול, כאשר נהיה במצב טוב יותר נממן גם אותם, היום אם כל הכבוד אין כסף למוצרי צריכה "תרבותים" שכאילו.
אויב התרבות 131203
מה לעשות, תרבות זה כן דבר שחשוב להתפתחות נורמלית ובריאה של אומה.

אויב התרבות 131213
נכון. ומי אמר שזו תרבות שחייבת להיות ממומנת ע"י הממשל? מה רע באמנים היוצרים אמנות *בנוסף* לעבודתם, ולא חיים על-סמך אמנותם בלבד? זוהי כמובן הקצנה: המדינה לא בטלה את תקציב התרבות, היא רק קיצצה אותו בכעשר אחוז. היא קיצצה גם בתקציב הבריאות והחינוך; לי אישית זה מפריע קצת יותר.

במצב הכלכלי היום, כל המשק נפגע. מה לעשות, גם התרבות. רוצים האמנים למחות? בבקשה. רק שלא יאיימו עלי שללא תרבות אין לי זכות קיום.

מוזר לי שקישרת למאמר אליו קישרת. לא דמגוגיה זולה, אלא סתם דמגוגיה גרועה של אדם שלא הצליח להביע עמדה קוהרנטית. "קיצוץ בתרבות משמעו סדק נוסף בשלטון תקין במדינת ישראל", לא פחות. "מאבק על מי שאנחנו [העם, לא האמנים] ולא רק על מה שמגיע לנו לאכול" - סליחה, אבל המאבק הוא על מה שמגיע לך לאכול, ולא על מי שאני. "אתם אשמים בחורבנה של התרבות הישראלית" - קיצוץ של עשר, ואפילו עשרים אחוז אינו חורבן של התרבות. מספיק עם נבואות הזעם. "על כך אנחנו נרדוף ונחשוף ונגלה את קלונכם לאורך כל הקריירה הפוליטית שלכם" - הקיצוץ בתרבות, מר אבוטבול, זהו באמת קלונם העיקרי של הפוליטיקאים הישראלים, לדעתך? אם כן, אתה איש טיפש. ואם לא, מדוע לא רדפתם, חשפתם וגילתם את קלונם כשמדובר היה בקלון אחר (כלשהו), גדול יותר?

שלא לדבר על דבריו בתחילת המאמר: "אני נגד קיצוץ בתרבות אבל איך אפשר להתלונן על תרבות כשישנם 'אנשים שאין להם מה לאכול, וזקנים שקיצצו להם 70 שקלים מביטוח לאומי"'. כל מלה בסלע: לאחר משפט זה, כחמישים מילים לאחר תחילת המאמר, היית צריך לעצור. איך, באמת, אפשר להתלונן על תרבות במצב שכזה - *בעיקר אם על הקיצוץ בביטוח הלאומי לזקנים לא התלוננתם*. אל להם, לאמנים, לצפות להזדהות ולתמיכה מהעם אם בשעות בהם לעם היה קשה, לא שמענו הזדהות מצידם.
אויב התרבות 131247
אולי הם היו צריכים לארגן לעצמם הסדר ''אמנותם אומנותם'', ואז לא רק שהיו מקבלים כסף חופשי, אלא גם פטור משירות צבאי...
LOL!!! גדול!! 131275
חכה כמה שנים.. זה עוד יבוא באיזשהו זרם
אויב התרבות 131259
כדאי להבהיר שלא מדובר פה על תרבות שניתן להתפרנס ממנה, כמו המערכונים של יעקב כהן ושיריה של ריטה. מדובר על מה שמכונה 'תרבות גבוהה' (תיאטרון, אופרה, שירה, מוזיקה קלאסית) שבכל העולם מתוקצבת באופן חלקי ע"י הממשלה, ועל אחת כמה וכמה בישראל, בה קהל שוחרי התרבות מסוג זה הוא קטן בגלל קוטן האוכלוסיה. התקצוב הזה ניתן מכיוון שהרווח מתרבות אינו ישיר אלא עקיף, בדיוק כמו הרווח מהצלחה במחקר תיאורטי בחקר הספרות או בענף איזוטרי של המתמטיקה: הרווח הוא לשמה הטוב של מדינת ישראל, למעמדה הבינלאומי, ליכולתה לשמר את האליטות שלה במדינה ולא בחו"ל.
כדאי להבין, שיחסית לגודל האוכלוסיה, התיאטרון הישראלי מצליח באופן יוצא דופן יחסית למוסדות דומים במערב. אבל בגלל שאנו מדינה קטנה, הרי שגם בתקצוב הנוכחי, עוד לפני הקיצוץ, התיאטרון מתקשה לשרוד. הקיצוץ הזה לא יוביל רק לשחיקה קטנה, אלא עלול להוביל לסגירת תיאטראות ומוסדות דומים. על סכנה זו מוחים האומנים.
אויב התרבות 131308
קיצוץ של כ-‏10% יוביל, סביר להניח, לביטול כמה הצגות (הערכה גסה: אחת מעשר), ואולי אף לסגירת תאטרון (למרות שאני מקווה בכל ליבי שלא נגיע לכדי כך). אחוז המפוטרים מתעשיית הבידור, עקב קיצוצים אלה, יהיה דומה לאחוז המפוטרים מהמגזר הציבורי באופן כללי.

קהל שוחרי "התרבות הגבוהה" בארץ הוא אכן קטן, אולם גם בקרב הקהל הקטן הזה, נרשמת ירידה בצריכת התרבות. הסיבה: מיתון כלכלי. אין מה לעשות: כש*כל* תושבי המדינה (כמעט) נפגעים מהמצב הכלכלי, גם אנשי התרבות הגבוהה נפגעים, עם כל הכאב והצער.

ושוב, כדי להדגיש: הקיצוץ בתקציב 2003 הוא מצער אך מתבקש. הקיצוץ הרטרואקטיבי, בתקציב 2002, הוא בלתי-נסבל ויש לבטלו לאלתר. קיצוץ זה עשוי לגרום לתאטראות לפשוט רגל, עקב סכומים שכבר התחייבו עליהם, ולכן הסיכון הגלום בו לעתיד התרבות בארץ גדול בהרבה מהסיכון הגלום בקיצוץ 2003.
קיצוץ רטרואקטיבי הוא רע - בכך אני מסכים אתך. 131430
עם זאת, גם קיצוץ עתידי עלול להיות בעייתי ולהביא לסגירת תכניות שונות ואולי אף מוסדות שלמים.
קוטן האוכלוסיה? 131354
ישראל נמצאת מבחינת גודל האוכלוסיה שלה בערך בנקודת החציון בין מדינות העולם. אותו סדר גודל של מדינות כמו פינלנד, דנמרק ושוויצריה ומעל מדינות כמו נורווגיה, אירלנד וניו זילנד.
אני לא בטוח שניתן להאשים את גודל קהל היעד בבעיה.
לא ''האשמתי'' את קהל היעד בבעיה. 131431
טענתי שתרבות גבוהה תמיד ממומנת ע"י המדינה, בכל העולם, ובפרט במדינות קטנות. מאחר שאני יודע שהתיאטרון הישראלי מביא הרבה יותר קהל יחסית לגודל האוכלוסיה מאשר במדינות רבות בעולם, תחושתי היא שהתמיכה הממשלתית לתיאטרון בישראל היא נמוכה יחסית לעולם, ולכן קיצוץ בה הוא כבר קיצוץ 'בבשר החי'.

שנית, ישראל אולי בחציון מבין מדינות העולם, אבל יחסית למדינות שאנו נוטים להשוות את עצמנו אליהם (המערב) אנחנו קטנים למדי.
[
לא ''האשמתי'' את קהל היעד בבעיה. 131452
למיטב ידיעתי, דנמרק, שוויצריה, פינלנד, ניו זילנד, אירלנד ונורווגיה נחשבות למדינות מערביות. (והיינו רוצים להשתוות אליהן)
ארה''ב היא המדינה השלישית בעולם מבחינת גודל האוכלוסיה ואני לא חושב שהיא משקיעה יותר מדי בתרבות.
נו??????????????????????????????????????????????? 132121
תקרא את התגובות.
ארה''ב מדינה ענקית. לכן אין צורך בהשקעות ב'תרבות גבוהה' כי יש מספיק קהל כדי להחזיק אותה. בדוק את ההשקעה בתרבות בדנמרק, שוויצריה, פינלנד, ניו זילנד.
חציון, אבל רוקד 131577
אם בסטטיסטיקות עסקינן, עד לפני כשנתיים (ואולי עדיין), ישראל היתה במקום הראשון בעולם בכמות מופעי המחול ביחס לגודל האוכלוסיה. מה זה אומר? תמהני.
קוטן האוכלוסיה? 131661
א) לחלק מהמדינות האלה אין שפה ייחודית רק להן, כך שלאמנים שם יש קהל יעד גדול יותר.
ב) האם מישהו יודע מהי התמיכה הציבורית בתרבות במדינות האלה (באחוזים מכלל התקציב)?
קוטן האוכלוסיה? 131739
לנורווגיה, דנמרק ופינלנד יש שפות יחודיות להן, לשוויצריה יש אוסף של שפות, חלק יחודיות והשפה הנפוצה שם היא דיאלקט של גרמנית, שלפחות סבי טען שהוא מתקשה מאוד להבינה.
לגבי הוצאה ציבורית על תרבות, אין לי מושג.
שאלה גדולה היא, 131464
אם מה שמקצצים זה דוקא את התרבות הגבוהה, ואינני בטוח שהלינקים נותנים את כל התמונה. אם תקוצץ גם אמנות קצת פחות "גבוהה", נזכה לסינון מסויים, וזה לא כל כך רע.

שחקנית, אביגיל אריאלי כמדומני, אמרה באיזה משדר שהקיצוץ "יפגע קשה" או "יקפח", או "יחסל", את פרנסתם של ארבעים אלף אמנים. מה, ארבעים אלף, תהתה זו שראיינה אותה, והאביגיל בשלה - יש בארץ ארבעים אלף אמנים שיגוועו ברעב.

ארבעים אלף? ואנחנו, נניח, שישה מליון, אז זאת אומרת שיש לנו "אמן" (ותהיה מה שתהיה, ההגדרה הגורפת הזאת) אחד על כל מאה וחמישים אזרחים?

סליחה על החוסר תרבות, אבל אולי אנחנו יכולים להסתדר עם קצת פחות?

לא עם פחות אמנות - עם פחות אמנים(!)

גם בגרמניה יש אמנות. אמנם איני בא לטעון, חו"ח, שהאופרה של שטוטגארט זו אמנות נעלה ונשגבת כמו "אני כאן בגלל אשתי", אבל זה גם כן, איכשהו, אמנות. ואצל הגרמנים לפי נתונים מלפני כמה שנים, נספר אמן אחד על כמה מאות טובות של אנשים.
לדעתי אביגיל טעתה. אין כאן הרבה אמנים. 132122
אויב התרבות 131231
לא הצלחתי להבין מהכתבה למה תרבות היא דבר חשוב להתפתחות נורמלית של מדינה.
כן הצלחתי להבין שיהיו אנשים יפוטרו אם יהיה קיצוץ, כמו בכל המשק, כן הצלחתי להבין שהוא נסע ברכב כאשר שמע על הקיצוץ.

כן קראתי את המשפט המזעזע הזה:"שאין לנו הצדקה מוסרית לחיי תרבות תקינים בימים חשוכים שכאלה".

חיי תרבות תקינים למי? מי הם האנשים שנהנים מהתרבות הזו? אילו ההולכים להצגות? שיש להם את הכסף לשלם על זה? לכמה אנשים אין כסף בשביל ללכת להצגה בהבימה? או לשמוע אופרה חדשה? או אפילו לקנות שני דיסקים?

מה הקשר למוסר וחיי תרבות תקינים? אתה רוצה חיי תרבות בבקשה ממן אותם בעצמך. לך להצגות ושלם את שכרם של האנשים שעושים בשבילך את התרבות. כך גם כאשר אתה הולך למשחק כדורגל של הקבוצה האהובה עליך בליגה ג, שלא ממש מקבלת מליונים מהמדינה, וראוי שבאותה רמה לא יקבלו גם קבוצות ספורט אחרות כסף מהמדינה, אני לא מצליח להבין למה אני צריך לעזור במימון שחקן כדורגל שמרוויח בעונה מה שאני אולי ארוויח בשלוש שנים.
למה אני צריך לממן שחקן כדורסל בצורה דומה.
אתה אוהב ספורט בבקשה ממן אותו, בריאות אתה חייב אוכל אתה חייב , ספורט ותרבות אתה רק רוצה. וכבר נאמר פעם, לרצות מותר.
אויב התרבות 132934
ועוד כתבה בנושא:
אתה צודק. תרבות היא לא מצרך הכרחי. 131219
ולראיה - האדישות המוחלטת של כל שכבות העם כשעמדו להשתיק את גלגל"צ.
נכון?
אתה צודק. תרבות היא לא מצרך הכרחי. 131229
במקרה הזה אני אישית הייתי מעדיף שכספי המיסים שלי יממנו את "תרבות" גלגלצ ולא את ההצגות שאני לא רואה (כי אין לי היום מאה ומשהו שקלים מיותרים בשביל לראות הצגה) ואו מפעלי "תרבות" אחרים.
להבדיל אני כן שמוע מוזיקה כאשר אני נוסע לעבודה.

ואגב 75 אלף איש התקשרו לגלגלצ במהלך הימים שהם ביקשו מהעם להתקשר , אני חושב שזה לא מעט אנשים.
נכון. 131313
הפגיעה בגלג"צ אכן היתה פגיעה בתרבות. אינני רוצה ליצור כאן השוואה בין תרבויות, ולטעון כי תרבות אחת נחותה יותר או חשובה יותר מתרבות אחרת: כל תרבות היא חשובה, הן מוזיקה בגלגל"צ והן הצגות ב"הבימה". לכן הפגיעה בגלגל"צ היתה חמורה ממש כמו הפגיעה בתקציב התאטראות (שהרי יש בערך 10 תחנות ארציות המשמיעות מוזיקה, כלומר, בהערכה גסה, סגירת גלגל"צ היא קיצוץ של 10%). סגירת תחנת רדיו המשדרת מוזיקה כמוה, מבחינת הפגיעה בתרבות, כסגירת תאטרון.

רק רגע. אופס. לא נעים, ניר, אבל אוייבי העם שפעלו להשתקת גלגל"צ, ומכאן לפגיעה בתרבות, היו... ארגון אמני ישראל.

נחמד, לא? כשהפגיעה בתרבות פוגעת בכיסם, אמני ישראל מוחים וטוענים שפגיעה בתרבות כמוה כפגיעה בחינוך, ואין זכות קיום למדינה ללא תרבות. כשהפגיעה בתרבות *תורמת* לכיסם, אמני ישראל *יוזמים* פגיעה שכזו.

-----

ורק כדי להדגיש: במקרה גלגל"צ, מחאתם היתה צודקת; אין לאף תחנה זכות לשדר ללא הסכם תמלוגים (למרות שההסכם עשוי להיות הסכם פטור מתשלום, לצורך העניין). המחאה הלא צודקת היא המחאה הנוכחית, לא משום שאני חושב שיש לפגוע בתקציב התרבות, אלא משום שכאשר כל המשק נפגע, יהיה זה מוזר אם דווקא תקציב התרבות יעמוד ללא פגע ("מעשה ידי עולה באש ואתם אומרים שירה?"). האופן בו האמנים לוחמים את מלחמתם ("בלעדינו אין למדינה זכות קיום", פחות-או-יותר) הוא אומלל ומיותר.
לא נכון. 131328
א. לא כל תרבות היא אותו הדבר ולא כל תרבות ראויה לתמיכה. מוזיקה פופולרית מעצם טיבה יכולה להתקיים גם ללא תמיכה ציבורית.

ב. המדידה באחוזים במקרה הזה היא ממש מעוותת. אי אפשר להשוות בין תחנה שמשדרת שירים שאותם אפשר למצוא בכל תחנה אחרת, לבין תיאטרון שמציג הצגות ייחודיות.
איפה כפתור הציניות כשצריך אותו? 131329
כמובן. סתם ניסיתי להציג את דבריו של ניר באור אירוני. הוא הביא את המחאה הציבורית על הפגיעה בגלגל''צ כראיה לכך שתרבות היא מצרך הכרחי.
נכון. 131368
מעשי ידי טובעים בים...
ניטפוקים מיותרים 131369
טובעים בים.
"מעשה ידי טובעים בים, ואתם אומרים שירה?"
(סנהדרין לט:, בקשר לקריעת ים סוף). אבל שימוש נחמד במשפט, ללא כל ספק.
ניטפוקים מיותרים 131372
כמובן. תודה על התיקון (ועל המחמאה).
סליחה? מי אמר שהשתקת גלגל"צ היא 131424
"פגיעה בתרבות"? להיפך - היא *תמיכה* בתרבות! היא מהווה הדגמה ניצחת לכך שעל אמנים לקבל *שכר* עבור פועלם! הדבר משול, אם להשתמש בדוגמה שלך, לסגירת תיאטרון המסרב לשלם כסף לשחקנים, לבמאים ולמחזאים.
וזו, מה לעשות, *תמיכה* בתרבות ושירוש העובדה שלאמנים מגיע שכר בדיוק כמו לכל בעל מקצוע אחר. מדינה בה יכולים אמנים להתפרנס בכבוד היא מדינה בה רמת התרבות, מטבע הדברים, גבוהה יותר.

שתי הבהרות:
א. איני מצדיק את ההפגנה האלימה של האמנים, ואני מעדיף פעילות במסגרת החוק, כגון המאבק של אקו"ם או מחאתם של התיאטראות.
ב. הדגמתי כאן חד וחלק כי אותו ליצן המתיימר לחיות "ללא תרבות" הנו למעשה צרכן לא קטן שלה. זו היתה, כמובן, מטרת ההודעה שלי. ואכן אני מסכים - למרות דעתי האישית על גלגל"צ, תרבות היא תרבות היא תרבות.
סליחה? מי אמר שהשתקת גלגל"צ היא 131436
ראשית, קטנוניות קלה - "היא מהווה הדגמה ניצחת לכך שעל אמנים לקבל *שכר* עבור פועלם" *לדעתם* (וגם לדעתי; אבל אותה מחאה לא "מהווה הדגמה ניצחת" לשום דבר מוחלט).

ולעניין, זוהי פגיעה בזמינות התרבות לציבור. האמנים מוחים כעת (לטענתם) לא על הפגיעה בשכרם, אלא על הפגיעה בזמינות התרבות לציבור. לו היו מציגים את טענתם כפי שאתה מציג זאת (פגיעה בשכר, ובלי קשקושים על "זכות קיום" למדינה) לא היתה לאף אחד בעיה עם מחאתם הלגיטימית.
ניצחת ורבע. 131440
אלא אם כן נתחיל כאן ויכוח ארוך ומשעמם לגבי מוחלטותו של החוק במדינת ישראל, והמוסר הגורס כי על אדם להשתכר בעבור עמלו. לא בא לי כל כך, ולכן אני מעדיף להסכים שלא להסכים.

ולעניין "פגיעה בזמינות התרבות", הערותי:
א. מצד אחד, מחרידה אותי המחשבה על ישראל מקוצצת תרבות, ואני מזדהה קלות עם אמירת "זכות הקיום".
ב. ומצד שני, כפי שאמרתי, המחאה דרך הפגנות, וביחוד אלימות, אינה לרוחי.
ג. ומצד שלישי, מה פסול תמצא במחאות שאינן אלימות, במסגרת החוק?
ניצחת ורבע. 131443
גם אם נסכים שלארץ ללא תרבות אין זכות קיום, הרי שקיצוץ של 10% אינו מכת-מוות לתרבות. הנקודה כבר עלתה כאן כמה וכמה פעמים.

אין כל פסול במחאות שאינן אלימות, במסגרת החוק, אלא שעד כה הציגו האמנים רק שלושה מופעי מחאה: אחת פרטית (של מירי אלוני), אחת לגיטימית ומכובדת (ההפסקה בהצגות ההצגות), ואחת אלימה, ברברית, לא חוקית (כנראה), ובלתי-קבילה לחלוטין בעיני. לא רקורד מרשים.
מה, רק שער? 131205
האמנים כקבוצה דואגים לעצמם. מה לעשות, בחברה סקטוריאלית כמו שלנו צריך כל אחד לדאוג לאינטרסים של עצמו, אף אחד אחר לא ירים את הלחם בשבילו.
יתרה מזאת — "הפרד ומשול" היא בעצם השיטה שמגינה על השלטון מפני סולידריות חברתית.
האם האמנים צריכים לדאוג לרווחת העם, האם האמנים בשל היותם אמנים יש להם תפקיד מוסרי שאין אותו לקבוצות מפגינים אחרות? אולי. האם מישהו צריך לדאוג שמחירי ההצגות ירדו, שהדיסקים יוזלו ובכלל, שהאמנות תהיה נגישה לא רק למי שהאמצעים בידו? בוודאי. כל זה אינו רלוונטי לנושא. יתכן שהאמנים צריכים היו להפגין בעד הוזלת מחירי הדיסקים (דבר שממילא "מתקזז" בזיופים אשר יש לזכור - פוגעים פגיעה אמיתית ביכולת של האמנים להרוויח מיצירתם), סבסוד הצגות וכד', אבל בעצם, למה דורשים מהם את מה שלא דורשים מאחרים? האמנות היא הלחם שלהם, קיצוץ בתקציבי האמנות הוא קיצוץ בלחם שלהם, וכמו בני אדם אחרים או קבוצות אחרות של בני אדם, דואגים קודם כל ללחם. לא אמרתי שזה מוסרי. אבל זאת עובדה אנושית. למרות שגם אני, אישית, חושב שלאמנים מתוקף סוג עבודתם (להם ולתקשורת גם, בעיקר הטלוויזיונית, ולתקשורת יש יותר) יש יכולת לעמוד בראש מאבקים למען סולידריות חברתית ורווחה יותר מאשר לקבוצות מקצוע אחרות, וגם אני מאוכזב שהם לא עושים זאת.
אבל זה לא מקטין מזכותם לרצות את הלחם שלהם.
וכאשר נרגעתי מן הצער על השער שהם הרסו אצל ג'ודי וסטיבה, וגם שוכנעתי שאין מה לדאוג, השניים יעמדו בתשלומים הנדרשים לשער חדש, חשבתי שאמנם נכון שההפגנה של האמנים לא היתה כל כך תרבותית, אולם לזוג המלכותי מרמת גן יש מזל שהעם שלנו הוא כזה, מופרד, צ'וחי וליכודניקי. בארצות אחרות, עם קיצוצים כמו שסטיבה של סוויט ג'ודי אחראי עליהם, הם היו אומרים תודה אילו העם היה משאיר להם שלד, ולו שרוף, של שער. ומי יודע לגבי העתיד, אם אין להם מזל שככל הנראה כרגע, שר האוצר עומד להתחלף.
"הם היו אומרים תודה"? 131209
מה אתה בעצם אומר כאן? שבגלל ששר האוצר אדם אמיד, מותר לפגוע ברכושו?

אין לי כל בעיה עם כך שהם דורשים את הלחם שלהם. זוהי זכותם, כמובן, והפגנתם חשובה לא פחות מזו של מפוטרי המחצבות. אלא שהיא גם לא חשובה יותר. בניגוד לנפגעי-תקציב אחרים, הם מנסים להציג זאת כאילו הבעיה היא בעיה *שלנו*. בהחשב בכך שבעיות אחרות שלנו לא עניינו אותם, התוצאה פשוט אינה אמינה.
"הם היו אומרים תודה"? 131214
חס וטלילה. אבל זה מה שקורה במהפכות, ומהפכות כך עפ"י האגדה לפחות (אינני היסטוריון וגם ההיסטוריונים לא בטוחים אף פעם ב100% בדבריהם) מתחילות עם מארי אנטואנטיות מסוגה של בעלת הסטיב, או בשפה יותר יבשה, מפערים ההולכים וגדלים ומבעלי ממון מתנשאים.
מסכים איתך לגבי הפער בין האגו של האמנים לבין מה שהם באמת עשו בשביל פתרון בעיות אחרות בחברה, אולם יש ממש בטענתם העקרונית לגבי חשיבותה של התרבות.
"הם היו אומרים תודה"? 131322
מהפכה חברתית לא תונהג ע''י מי שמתרומם מרבצו רק כאשר הוא-עצמו נפגע, לאחר שהפגין אדישות מתמשכת לפגיעה באחרים. במילים אחרות, אמני ישראל, עם כל הצער שבדבר, אינם ראויים להנהיג את המהפכה. (וזאת אם נקבל את טענתך שיש מקום או צורך במהפכה).

בוודאי שיש ממש בטענתם העקרונית לגבי חשיבות התרבות, אלא שאין ממש בטענתם שהקיצוץ הוא מכת-מוות לתרבות. אולי למדינה ללא תרבות אין זכות קיום, אבל מדינה שיש בה ירידה של כעשר אחוז בתקצוב התרבות בשעת משבר כלכלי קשה רחוקה מלהיות ''מדינה ללא תרבות''.

אגב, אני חושב שהביטויים המזלזלים (''מארי אנטואנטיות מסוגה של בעלת הסטיב'') קצת מיותרים.
"הם היו אומרים תודה"? 131667
לא אמרתי בשום מקום שהאמנים מובילים מהפכה חברתית. אני די מסכים עם הדברים שאמרת לגביהם.
מה שתיארתי הוא דינמיקה של מהפכה, שעל ידה ההפגנה שלהם שנחשבה פרועה, תיראה כמו דיון של לפלפים באייל (היי לא להיעלב, אני כולל גם את עצמי), ושהתנשאותם של אנשים כמו ג'ודי ("אין מצב שבעלי לא יהיה שר האוצר") ובעלה עשויה לקדם אותה ככל שיגבר מספר האנשים הרעבים, המיואשים, הזועמים שאתה לא יכול להכחיש את חלקו המסויים של שר האוצר בגרימת מצבם. (אתה יכול לנסות להגן על שר האוצר ולהסביר את כוונותיו, אבל האנשים רואים למולם את ג'ודי המתנשאת, שמשפחתה חולשת על נתח כבד באימפריית התקשורת ובכלל ההון הישראלי הנשלט על ידי מספר משפחות, שנתפסות בצדק או שלא כאחראיות במידה רבה על המצב, ושממשיכה להתנהג כאילו המדינה שייכת למשפחתה ובאמת איך תשכנע אנשים במצב זה שלא ישנאו את שר האוצר ואשתו?)
הביטויים שלי כלפיהם הם באמת מזלזלים, אבל תאמין לי שזה מה שיצא לי לאחר צינזור עצמי אכזרי ביותר.
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131220
צריך להבחין בין שני דברים:
א. האם התנהגות האמנים היא ראויה לכל שבח וממניעים אלטרואיסטיים.
ב. האם המחאה שלהם מוצדקת.

אני לא מתווכח איתך לגבי א' ואני מניח שבהחלט האמנים יכולים להתנהג בצורה תרבותית יותר.

לגבי ב' הם מתארים את הקיצוץ כמשהו שינחית ממש מכת מוות על חלק ניכר מהפעילות התרבותית בארץ, ובהחלט ייתכן שהם צודקים.
בכל מדינה יש אנשים רעבים ולמרות זאת במדינות המפותחות עדיין המדינה משקיעה כסף בתרבות, בספורט וכן במדעי הרוח, בטיסות לחלל ובמחקר מדעי אחר שלא תמיד ברור אם הוא אי פעם יעשה את בני האדם שבעים יותר או בריאים יותר.
אפשר לטעון שכל עוד יש אנשים רעבים אז לא צריך להשקיע בכלל כסף בדברים כאלה. לא הבנתי אם זאת הטענה שלך, בכל מקרה אני לא חושב כך, ולכן לדעתי גם כשמקצצים חשוב לשמור על איזושהי ליבה גם בתחומים האלה.
לי נראה שבמדינה שבה לא תהיה תרבות ולא יהיה מדע, בסופו של דבר אני לא אשאר‏1.

----------------
1 אני חושב שהרבה פעמים אנשים אומרים שהם נשארים בארץ בגלל החברים השפה והתרבות (הדבר הכי קרוב שמצאתי לזה באייל זה תגובה 121374).
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131248
לא בוטל תקציב התרבות. עדיין יש תקציב - פשוט פחות. במדינה שלנו אין סתם ''אנשים רעבים'', יש כלכלה בדרך למטה, יש קריסה של מערכות. יש הכנסות הולכות ופוחתות ממיסים והוצאות הולכות וגדלות על קצבאות. במצב כזה, הדבר היחיד שצריך לשים לב אליו הוא ייצוב המשק וצמצום הוצאות.
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131253
נדמה לי שכשדובי כתב ''תרבות'' הוא התכוון לתרבות במובנה האנתרופולוגי - דהיינו, נורמות ההתנהגות המקובלות בארץ, ולא הצגות תיאטרון וסרטים. אני גם חוששת שאם מחר ייעלם התיאטרון הישראלי כאילו לא היה מעולם, לא יקומו עשרות ויעזבו את הארץ.
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131255
למעשה התכוונתי בעיקר לספרות ולטלוויזיה (כולל הלא בדיונית) בישראל. והמוזיקה העברית. זה רוב התרבות הישראלית שאני צורך, נראה לי...
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131256
סליחה. אתנסח שוב: לרוב, כשאנשים נשארים במקום מסויים בגלל תרבות, כוונתם היא להרגלי התנהגות. כשמדובר על "שוק תרבות" אצל מהגרים, הכוונה היא להרגלי ונורמות התנהגות שונים, ולא לתיאטרון וטלוויזיה.
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131279
יש סדרת טלוויזיה בדיונית ישראלית?!
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131281
הייתה אחת מזמן שבה עשו תרגילים של צלחות מעופפות .. אני לא זוכר מי שיחק שם אני חושב שזה היה בערוץ 2.
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131295
"היעלמות" עם ליאור מילר בתחילת שנת 2000. הוא באמת נעלם מאז (וטוב שכך).
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131286
בדיונית, יעני פיקשן. יעני לא תוכניות דוקומנטריות או בידור או משהו כזה. ויש: חדר מיון, תיק סגור, החיים זה לא הכל, וזה עם הילד והמצלמה. שכחתי איך קוראים לסדרה הזו.
My First Sony 131296
עוד שעה וחצי.
האם גם "שמש" הוא בגדר סדרה בדיונית?
My First Sony 131302
אכן.
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131314
א. למעשה, לטלוויזיה המטופשת יש תפקיד בקידום האמנות - רוב השחקנים/כותבים/במאים שמשתתפים באופרות סבון בערוץ 2 עושים את זה בשביל הפרנסה, ובינתיים מנסים לקבל תפקידים טובים גם בתיאטרון.

ב. סתם אגב- לא מזמן פרסם אמ"י נתונים על מצוקה כלכלית קשה של אמנים ותיקים בישראל - בעיקר שחקנים, נדמה לי. השנה נרשם שיעור גבוה במיוחד של פניות לקבלת מענקי תמיכה מהארגון.
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131350
אם היה ארגון רתכי ישראל, או ארגון בעלי חנויות ישראל, או ארגון מנקי רחובות ישראל, או ארגון מנהלי משמרות ישראל, או ארגון עיתונאי ישראל או ארגון כל מקצוע אחר בישראל - גם הם היו רושמים שיעור גבוה במיוחד של פניות לקבלת מענקי תמיכה מהארגון. למה? כי יש מיתון ואבטלה. אבל אני די בטוח שאת יודעת את זה יותר טוב ממני.
מה שמעלה את השאלה - למה ציינת את העובדה הזו?
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131416
כדי להראות שהם אכן במצוקה. למה לא לציין את העובדה הזו?
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131418
לפחות להם יש למי לפנות...
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131260
אני גם חושב כך (או יותר נכון, יקומו לכל היותר כמה עשרות). אני גם חושב שאם יקצצו את כל ההקצבות למחקר במדעי הרוח ובמדע בסיסי לא תהיה עזיבה המונית מיידית של הארץ.
אולם, אני חושב שבטווח הארוך ישראל תהיה מקום פחות נחמד לחיות בו. גם אני, כמו דובי, צורך בעיקר טלוויזיה ספרות ומוזיקה עברית (וגם זה לא בכמויות גדולות מדי/מספיק). אבל, יש לי את התחושה שאם לא יהיה תאטרון, אז בסופו של דבר גם הטלוויזיה תהיה פחות טובה, וגם הספרות וגם המוזיקה.
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131263
ואז השאלה היא כזו - מהיכן תקצץ כך שישראל לא תהפוך למקום שפחות נחמד לחיות בו? או - אם נניח שקיצוצים תמיד יביאו לכך שישראל תהפוך למקום שפחות נחמד לחיות בו, היכן האפקט יהיה הקטן ביותר?
יש קיצוצים שיהפכו את ישראל למקום יותר נחמד לחיות בו 131265
על חוק משפחות ברוכות ילדים שמעת?
יש קיצוצים שיהפכו את ישראל למקום יותר נחמד לחיות בו 131268
כן, יופי, וגם ההתנחלויות והישיבות והקלות הארנונה של ב"ב.
אז אחרי שלפיד הגיע למין הסכם עם שרון על ביטול חוק משפחות ברוכות ילדים, ואחרי שהבנו כולנו שמההתנחלויות אף אחד לא ייקח כסף, בוא נרד מהעצים הנ"ל ונתמקד בריאלי. מאיפה תיקח?
יש קיצוצים שיהפכו את ישראל למקום יותר נחמד לחיות בו 131270
אם אנחנו מדברים על סכומים בסדר גודל של הקיצוץ תקציב התרבות, אז הם זעירים מספיק כך שנראה לי שאם אכן לפיד הגיע לסיכום לגבי משפחות ברוכות ילדים, בטח במסגרתו יחסך סכום שיגמד את הסכום שרוצים לקצץ מתקציב התרבות.

באופן כללי השאלה צריכה להיות לא רק מאיפה לקצץ בהוצאות אלא איך לדאוג להגדיל את ההכנסות. נראה לי שאחד מקורות ההכנסות הבלתי מנוצלים הגדולים ביותר הוא כוח העבודה של הגברים החרדיים.

בנוסף היה כדאי לארגן מחדש את כל מערכות הקצבאות והתמיכות למיניהם (דמי אבטלה, הבטחת הכנסה, נכות וכו') כדי לצמצם את המצב שבו להרבה ישראלים לא כדאי כספית לעבוד יותר (או לעבוד בכלל).

מעבר לכך, אם לא תהיה כל הקלה במצב המדיני, אז כדאי אולי רק להגדיל את תקציב התרבות כדי ש''לפחות הטלוויזיה תהיה טלוויזיה''...
יש קיצוצים שיהפכו את ישראל למקום יותר נחמד לחיות בו 131271
טלויזיה תהיה טלויזיה, אני שמח שמאז ימי האינטרנט העליזים ירדו כמות השעות שאני יושב מול הטלויזיה או שמו שאמר פעם משהו טמבלויזיה.

במקרה הזה באמת עדיף הצגה טובה על טלויזיה.
יש קיצוצים שיהפכו את ישראל למקום יותר נחמד לחיות בו 131294
האם אתה באמת מאמין במי מהמשפטים שרשמת כאן?
- עם אחוז האבטלה הנוכחי, האם באמת כניסת החרדים לכוח העבודה משמעה הגדלת ההכנסות?
- האם אתה ברצינות מציע להעביר כספים ממערכת הסעד למירי אלוני וחבריה?
יש קיצוצים שיהפכו את ישראל למקום יותר נחמד לחיות בו 131306
כן, אני באמת מאמין במשפטים שרשמתי. בפרט, אני אכן מאמין שכניסת החרדים לכוח העבודה (ובהזדמנות הזאת הוצאתם ממעגל הסעד) משמעה הגדלת הכנסות. זה נכון גם במידה מסויימת בטווח הקצר ובטח שבטווח הארוך. אני חושב שאני לא היחיד שמאמין בכך (ראי http://www.mof.gov.il/shviv/taasuka.htm ). בכל מקרה, אני בטוח שההגדלה הזו תהיה יותר גדולה מאשר סכום הקיצוץ בתקציב התרבות.

לא אמרתי שאני מציע להעביר כספים ממערכת הסעד. מה שאני מציע לשנות את החלוקה הפנימית בתוך המערכת הזו כך שתעודד עבודה. גם כיום, עם אחוז האבטלה הנוכחי, יש אנשים שהיו רוצים ומסוגלים לעבוד או לעבוד יותר שעות אבל זה לא משתלם להם בגלל קצבאות שונות.

כמובן שאין לי שום פתרון קסם לכלכלה הישראלית, וכנראה שגם לא יהיה פתרון כזה כל עוד לא תהיה הקלה בטחונית. מה שחשוב הוא שעד אז ננסה לארגן את החברה הישראלית מחדש בצורה בריאה יותר, כאשר יותר אנשים הם במעגל העבודה, ופחות אנשים הם במלכודת הסעד. כמו כן כדאי עד כמה שניתן לשמור על נכסים תרבותיים ‏1 ומדעיים שהושגו לאורך השנים ושעלול להיות קשה מאוד לבנות אותם מחדש.

------------------
1 אני לא מתכוון למירי אלוני...
1 למה? 131307
את ראית אותה 131311
נשאר עוד מה לשמר?
יש קיצוצים שיהפכו את ישראל למקום יותר נחמד לחיות בו 131310
אנשים מעדיפים לעבוד מאשר לחיות על קצבת הסעד, שבבירור לא מאפשרת חיים נוחים. חרדים בצד, לא שמעתי על מקרה בו אנשים עזבו את מקום עבודתם כיוון שיותר השתלם להם לחיות על חשבון המדינה.

בכ"א, כיוון שכבר דיברנו על זה המון (דיון 1275), אני ממש לא מעוניינת להתחיל לדבר על זה שוב. לא ביקשתי פתרונות לכלכלה הישראלית - הרי יכול היית להציע לקחת יותר כסף מהאמריקאים בה במידה. השאלה היא: בהנחה וחייבים לקצץ, ובהנחה ואין בידך את האפשרות כרגע לחולל רפורמה במערכת הסעד הישראלית, האם קיצוץ בתרבות לא נראה לך הגיוני?
יש קיצוצים שיהפכו את ישראל למקום יותר נחמד לחיות בו 131315
אני בטוח שאם הייתי עובר על תקציב המדינה, הייתי מוצא בו מספיק סעיפים לקצץ הרבה יותר כסף עוד לפני שהגעתי בכלל לתרבות.

כפי שכבר אמרתי, מקום אחד לקצץ הוא חוק משפחות ברוכות ילדים. מאחר ולפי העיתונים זהו חלק מהסיכום עם לפיד, אי אפשר לטעון שזה לא ריאלי. יש עוד הרבה סעיפים שאפדר לקצץ בהם (משרדים מיותרים כגון משרד הדתות, משכורות של עובדי הנמל באשדוד, אני גם משער שיש מקומות לקצץ בתקציב הביטחון).

לגבי תקציב התרבות, זה תלוי מה המשמעויות של הקיצוץ. אם זה קיצוץ שהמערכת יכולה לעמוד בו (למשל אם אני בטוח שתיאטראות לא ייסגרו כתוצאה מהקיצוץ) אז כן, הגיוני גם בעיני לקצץ שם. אם המערכת לא יכולה לעמוד בקיצוץ, אז לא, אני עדיין לא חושב שהגענו למצב שבו אנו נאלצים לסגור את התיאטראות במדינה.
סגירה היא לא האיום הגדול ביותר 131324
כבר שנים רבות שהתיאטראות הגדולים נשענים על כרטיסים מכורים מראש של ועדי עובדים ומבצעי מנויים. זה נהדר לכשעצמו, אבל גם משפיע על הרפרטואר - הפנייה לטעמו של קניין ועד העובדים הממוצע מצריכה גם קבלת החלטות אמנותיות. זה אומר, שהרפרטואר יפנה יותר לכיוון הבידורי (או להצגות "אקטואליה" פופולריות) ופחות לכיוון הניסיוני, שלא לומר הפרובוקטיבי. אתה יכול לתאר לך את "מלכת האמבטיה" של לוין, שגם בזמנו עורר סערות גדולות, מוצג בפני קהל של ועדי עובדים? הם קונים כרטיסים ל"בוסתן ספרדי" ‏1.

אז נכון, אין רע בתיאטרון קומוניקטיבי. אבל כל בוסתן ספרדי דוחק החוצה מחזה חדשני. שיקולי התקציב כאן אמורים לתמוך באמנות הגבוהה, אבל גם מנמיכים אותה.

1 הצלחה גדולה, שרצה כבר כמה שנים ומקיימת כמה וכמה אנשים שאני מכירה, בכבוד.
סגירה היא לא האיום הגדול ביותר 131327
דבריך נכונים לגבי תאטרון - וגבי כל אמנות באופן כללי. רציתי רק לציין בהערת שוליים קטנה שלמרות מה שאולי משתמע מדבריך, "בוסתן ספרדי" היא, בנוסף להיותה קומוניקטיבית, לא חדשנית, והצלחה גדולה, גם הצגה איכותית (לפחות עם הצוות המקורי; הבנתי שחלק גדול התחלף עם הזמן, ולא ראיתי את ההצגה עם הצוות הנוכחי).
סגירה היא לא האיום הגדול ביותר 131332
נכון - אין פה שאלה של איכות ירודה או של ביצועים כושלים, רק שאלה של בחירת רפרטואר לעוס או ידוע מראש. אני מניחה שכל תיאטרון בוחר להעלות, פעם בעונה או פעם בשנה, קומדיה של מולייר (איכותי!) או מחזה שעיקרו בידור קל. השאלה היא מינונם של אלה מול התיאטרון החדשני.

מכאן, אגב, נגזרת גם שאלת המחאה - אמנות שצריכה לשווק את עצמה אבל אין לה כיסים עמוקים, תתרוקן מההיבט המחאתי שבה. יכול מאוד להיות שמנהל תיאטרון גדול זה או אחר עמד בפני ההחלטה להעלות מחזה מקורי ארסי, "מחאתי" לגמרי, ופסל אותו בגלל שיקולים כספיים.

ואגב, לגבי "מקורי", תלוי למה אתה מתכוון. המחזה המקורי עלה כבר לפני 30 שנה בערך :-) וצולם לטלוויזיה. אבל את הביצוע החדש ראיתי לפני ארבע שנים בערך ‏1, והיה יפה.

1 הכרטיסים היו של אמא, מתנה מוועד העובדים של הבנק, אלא מה.
סגירה היא לא האיום הגדול ביותר 131337
ב"מקורי" אני מתכוון לתחילתה של ההרצה הנוכחית, כמובן. במחזה המקורי שאת מדברת עליו לא זכיתי לצפות; עם זאת, על צוות השחקנים שלו נמנה דודי ז"ל (שהיה חזן במקצועו, ושחקן רק לעיתים נדירות, בשביל ההנאה).
סגירה היא לא האיום הגדול ביותר 131338
ראיתי אותו רק בטלוויזיה, אבל היה נהדר.
סגירה היא לא האיום הגדול ביותר 131384
מדוע החיבור בין מחזה מקורי לבין מחזה ארסי מחאתי? אמנות טובה לא חייבת להיות מחאתית, ואף להיפך (לדעתי לפחות, ויסכימו איתי היצ'קוק, נאבוקוב, פליני ורבים וטובים). אני חושב שדווקא התיאטרון שלנו סובל מעודף מחאה לעוסה ושחוקה, במחזות כמו "מעיין הכבשים" שמרוב מחאה שוכח שיש גם עניין שנקרא רמת ההצגה, או איכות ההצגה, "במלחמה כמו במלחמה", "ליזיסטרטה 200", והיד עוד נטויה. אין לי כוח לעוד מחזה ש"ילמד" אותי איך לחיות את החיים שלי (ורובם גם רחוקים ממקוריות, הן מבחינת המחזה, והן מבחינת המחאה).
סגירה היא לא האיום הגדול ביותר 131415
קישרתי את נושא המחאה כיוון שעלה כאן קודם. מחזה טוב כמובן שאינו "צריך" להיות מחאתי.

ההבדלה שעשיתי היתה אחרת לגמרי (האם לחזור על עצמי או לבקש ממך לקרוא שוב?)
סגירה היא לא האיום הגדול ביותר 131520
הביקורת לא היתה מופנית רק אלייך...
יש קיצוצים שיהפכו את ישראל למקום יותר נחמד לחיות בו 131360
אתה מעמיד על שתי כפות המאזניים שתי סיטואציות: האחת, "אם אני בטוח שתיאטראות לא יסגרו" (קרי: שום תיאטרון לא ייסגר). השניה: "לסגור את התיאטראות במדינה" (קרי: כולם ייסגרו).

המצב הסביר בעיני הוא באמצע: תיאטרון אחד או שניים יסגרו, כאלה שכבר היום הם על גבול ההישרדות הכלכלית. האם זה קביל בעיניך?

חשוב לציין שאם נסגר תיאטרון, יש להניח שהאמנים היותר מוכשרים שעבדו בו ימצאו עבודה בתיאטרון אחר (אמנם על חשבון אמנים פחות מוכשרים מאותו תיאטרון). זה כמובן "קירוב מסדר ראשון" בלבד: הוא מתעלם מכך שלא בקלות מפטרים עובד כדי לשכור עובד חדש טוב ממנו (וטוב שכך, אני חושב); והוא מתעלם מיחודיותם של תיאטראות מסוימים, שאולי נותנים עבודה לאמנים מצוינים באותה נישה של התיאטרון שלהם, שאולי לא ימצאו את עצמם ללא הנישה. ולמרות זאת, התהליך קיים. הקיצוץ בתרבות יפגע ב"כמות התרבות", אבל פחות יפגע ב"איכות התרבות", אם מודדים את הטופ של כל תחום. ואם מדברים על חשיבות התרבות לדמותנו כמדינה, ולאטרקטיביות של המדינה לאזרחיה, זה גם חשוב.
נקודה שאני לא מבין לאורך הדיון. 131376
מה עניין ה"אטרקטיביות של המדינה לאזרחיה" והפקות שאינן מסחריות? כי הרי לאלו ממילא יגיע רק פלח מצומצם ביותר באוכלוסיה.
מדוע ש"תרבות" ללא צרכנים תזכה למימון המדינה?
נקודה שאני לא מבין לאורך הדיון. 131456
אני מניח שכוונתך המדויקת היא לא "תרבות ללא צרכנים", אלא "תרבות שלא מצליחה להתקיים רק על צרכניה". אני לא יודע; אני משאיר לבועז (או למי שירצה) לענות.
נקודה שאני לא מבין לאורך הדיון. 131589
דווקא לא.
התכוונתי לתרבות ללא (או עם מעט מאוד) צרכנים.

בואו נמדוד כמה צרכני מוזיקה פילהרמונית יש בארץ, וכמה מתקציב המדינה זורם לתחום. בואו נבדוק כמהצרכני תיאטרון יש בארץ, וכמה המדינה משקיעה בתחום. וכן הלאה.
ואחרי שנמדוד את כל אלו, האם נוכל להיישיר מבט לחרדים בעיניים, ולומר - "אתם סחטנים"?

למה על הספרים שלי אני צריך לשלם מחיר מלא? ועל סרטי הקולנוע שאני צופה בהם? ועל המוזיקה שאני צורך? אני משלם מחיר מלא ובלתי מסובסד על הדיסקים, ועל ההופעות.
אני פחות תרבותי ממישהו?

אז כן, שיקצצו להם בתיאטרון. אני לא אסבול מכך.
נקודה שאני לא מבין לאורך הדיון. 131593
התיקון שלי היה קטנוני, אבל אני עומד מאחוריו. המספר האבסולוטי של הצרכנים הוא לא המדד הקובע, כי יכול להיות שהקהל הקטן של המוזיקה התזמורתית הוא מספיק נחוש ועשיר כדי לקיים תזמורות סימפונית או שתיים גם בלי תמיכה ממשלתית. אני מניח שלא תתנגד לכך. נדמה לי שאתה פשוט תוהה על ההצדקה לתמיכה ממשלתית כלשהי, ואם כך אז הניסוח שלי יותר מדויק.

מכל מקום, תשובתי לא השתנתה...
נקודה שאני לא מבין לאורך הדיון. 131604
המספר האבסולוטי הוא המדד היחיד שיכול לקבוע.

למה לא נמציא צורת אומנות חדשה?
אני אומן יוצר. מקדיש את חיי לאומנות. זה עתה השלמתי את יצירתה של סימפוניית עיסוי. אני לוחץ על נקודות הרמוניות בגוף המטופל במקצב ובמתאם שיוצרים תחושת עונג. לא סתם מסאג', אלא עיסוי שיש מאחוריו תפישת עולם כוללת. שיש מאחוריו משמעות, ומטרה.

לרוע המזל, אני לא יכול לטפל ביותר ממטופל אחד ביום. בכל זאת, 5 שעות של עיסוי נמרץ זה לא דבר קל. וללא תמיכה ממשלתית, לא אוכל להקדיש את עצמי לאומנות שלי.
כל מטופל ומטופל שעברו תחת ידי טוענים שהתעלות שכזאת מעולם הם לא חשו. לא מדובר בפיקציה. זוהי אומנות טהורה.

אתה עדיין איתי?

האם מאחר והמספר האבסולוטי של הצרכנים לא קובע, על הממשלה לתגמל אותי על היצירה שלי, שנהנים ממנה 250-300 איש בשנה בלבד?
נקודה שאני לא מבין לאורך הדיון. 131677
בכלל לא הבנת את התיקון שלי. אני לא אמרתי שכן צריך לתת למישהו תקציב ממשלתי (וגם לא אמרתי שלא). האם צריך לדעתך לתת תקציב ממשלתי לאמנות שיש לה צרכנים? למה? אם לא - לא לתת לאף אחד - אז יוצא ששורד מי שיכול להתקיים על כספי צרכניו. זה היה התיקון שלי.
נקודה שאני לא מבין לאורך הדיון. 131610
גם הספרים, סרטי הקולנוע והמוסיקה שאתה צורך (כל עוד מדובר בהפקות מקור) נהנים מתקציב התרבות. אין סיבסוד לכרטיסי הפילהרמונית או לתיאטרון, כמו שאין סבסוד לכרטיסי הופעות של מוסיקאים פופולרים; עם זאת, המדינה נותנת מענקי מחיה לאמנים יוצרים, כמו גם משתתפת בתשלום שכרם של נגני הפילהרמונית או בתקציב השנתי של התיאטראות. כיצד זה משפיע על המחיר שאתה משלם? אין לי מושג. אבל כרטיס לפילהרמונית עדיין עולה פי 3 או פי 4 (נדמה לי - אני באמת לא מעודכנת) ממחיר כרטיס קולנוע או מחיר הופעה של להקת רוק, כך שלא ברור לי מהיכן מגיעה התלונה שלך.

"בואו נבדוק כמה צרכני תיאטרון יש בארץ" - נראה לי מדד מאוד מוטעה לתקצוב תרבות. לפי המדד הזה, הדברים היחידים שיתוקצבו יהיו מוצרי תרבות המונים.
בוא אפילו נרחיק לכת ונדבר על מחול: אפופידס ציין קודם שאנחנו מדינה בעלת אחוז גבוה של מופעי מחול ביחס לגודל האוכלוסיה, ונדמה לי שיותר אנשים הולכים לתיאטרון מאשר למופעי מחול, כך שכאן, לשיטתך, בהחלט קיים תקצוב-יתר. עם זאת, הרשה לי לאכזב - אחותי היתה רקדנית באנסמבל בת-שבע, והמשכורת החודשית שלה היתה נמוכה ממשכורת המינימום במשק, נמוכה מהקיצבה החודשית של חרדי ממוצע, והיא עבדה מעל 10 שעות ביום. או במילים אחרות - הם לא חיים כמו מלכים על חשבונך, אל תדאג. (הערת אגב - האנסמבל מחוייב מול משרד החינוך להופיע בבתי-ספר במהלך שנת הלימודים. לדעתי הם עושים עבודת קודש.)
לא אמרתי שהם חיים כמו מלכים. 131679
לא אמרתי גם שהם לא עובדים קשה. אבל הם כן חיים על חשבוני. כמו עובדי המדינה. וגם בין עובדי המדינה אני מעריך שהרוב אכן עובדים קשה.

הם חיים על חשבוני. לא זה מה שמטריד אותי. אני מוטרד מצרכני התרבות, אלו שרואים הצגות על חשבוני.
אני מוכן לשלם על ההצגות והאופרות שלהם, אם הם ישלמו על הספרים שאני קורא, ועל המוזיקה שאני שומע. בינתיים זה לא קורה.

לא, אני לא מאמין שמרבית הספרים שאני קורא, גם ''ספרות המקור'' בינהם, זכו לתגמול ממשלתי כלשהו. אני די בטוח שלא. גם המוזיקה שאני צורך, קשה לי להאמין שזכתה לעידוד. ''מוזיקה פופולרית'', הם קוראים לה. הלוואי והיא באמת היתה כזאת.
הקולנוע כן. כן מושקעים כספים ממשלתיים בסרטים, ולא בהכרח בהתאמה לאיכות התוצר הסופי.
מוזרה גישתך.. 132125
"עובדי המדינה חיים על חשבוני?" - במה אתה עוסק, אדוני המרושע? ודאי אוכל להראות לך מישהו שאתה חי על חשבונו, בהיגיון כזה. אדם שחי ממשכורת עבור עבודה קשה ודאי שאינו חי על חשבון אף אחד.

איזה ספרים אתה קורא? כי אני בטוח שאוכל למצוא ביניהם זוכי פרסים שונים שמחולקים ע"י הממשלה.
בודאי שכן. 132300
אם אני מעסיק מישהו - הוא חי על חשבוני.
מי המעסיק של עובדי המדינה?
בודאי שכן. 132301
אתה נותן לו כסף, והוא נותן לך עבודה.
באותה מידה אפשר לאמר שאתה חי על חשבונו.
למה? 132590
את הכסף אני מקבל מהבוס. בכסף אני קונה אוכל, מים, גג, מסיכת אב''ך.
למה? 136074
ואת העבודה שלך, בדרך זו או אחרת, הוא ממיר בחזרה לכסף. בכסף הוא קונה יותר אוכל, יותר מים, גג גבוהה יותר, דשא יותר ירוק ומסיכת אב"ך יותר בטיחותית מזו שאתה תקבל אי פעם.

אז מי פה חי על חשבון מי?
נדמה לי שעל כך נאמר 136155
זה נהנה וזה לא חסר.
נקודה שאני לא מבין לאורך הדיון. 131686
האם מעסיקיה של אחותך הועמדו לדין פלילי?
נקודה שאני לא מבין לאורך הדיון. 131658
אי אפשר להשוות בין הדברים:
בנושא של החרדים אתה מדבר על מיליארדים.
בנושא של תרבות אתה מדבר על עשרות מליונים.

אף אחד לא היה קורא לחרדים סחטנים אם התמיכה בהם היתה במספר "עילויים" (משהו מקביל למספר הסטודנטים לתארים מתקדמים במדעי הרוח שמרבלים מלגת קיום), גם אם לא היו הרבה צרכנים לפרשנויות ההלכה שהם מפיקים.

לפי הטיעונים שלך, אני לא מבין למה אתה מסכים בכלל שיקציבו שקל אחד לתרבות.
יכול להיות שאתה חושב שהממשלה לא צריכה בכלל לתמוך בכלל בשום דבר כגון תרבות, ספורט ומדע, ולתת לשוק החופשי ולצרכנים להחליט לאילו מהדברים האלו יש זכות קיום.

אם זה מה שאתה חושב, אז תאמר את זה. אם לא, אז כנראה שבכל זאת אתה מאמין שצריך להקציב כספי מדינה לתמוך בדברים כאלו ע"פ שיקולים איכותיים שלא בהכרח מתואמים עם מספר הצרכנים.
כמות יוצרת איכות, לפעמים. 131432
כאשר לקטנים אין כסף, גם לגדולים לא יהיה כסף, לשחקנים מתחילים יהיה קשה מאוד להתחיל את דרכם, ומשה איבגי הבא יחליט שהוא מעדיף ללמוד ראיית חשבון. האיכות תיפגע בסופו של דבר, השאלה היא כמה.
כמות יוצרת איכות, לפעמים. 131592
"כאשר לקטנים אין כסף, גם לגדולים לא יהיה כסף". למה?
אם יסגר תיאטרון קטן או שניים, סביר שחלק מהקהל שהיה הולך לראות בו הצגות ילך במקום זאת להצגות של התיאטראות ששרדו, כך שלאלו יהיה טיפה יותר כסף (לא בהשוואה למצב ללא מיתון וללא קיצוץ; רק בהשוואה למצב בו הקטנים שנסגרו לא היו נסגרים).

לשחקנים מתחילים יהיה קשה יותר להתחיל את דרכם, נכון. "קשה מאוד" - לאו דווקא. למה שהעליה בקושי תהיה יותר מ-‏11% (עד כמה שאפשר לכמת את הקושי)?

"משה איבגי הבא יחליט שהוא מעדיף ללמוד ראיית חשבון". לא יודע; אנו בסך הכל מקצצים 11% מההזדמנויות לשחקנים חדשים, ולכן סדר הגודל של שחקנים ש"יתקצצו" מראש לא צריך להיות יותר מ-‏11%. לפי אותו הגיון של הודעתי הקודמת, גם הקיצוץ הזה הוא לא אחיד בתחך האיכויות; אם משה איבגי הוא כשרון משחק באמת חד פעמי, ובולט מראש, הוא עדיין אמור למצוא מקום. נכון שנפסיד כמה כשרונות פוטנציאליים שלא היו בולטים מספיק מראש; זה כואב, אבל לא קטלני. גם במצב היום אנו כנראה מפספסים כמה איבגים, שהלכו ללמוד ראיית חשבון בגלל שתקציב התרבות היה מוגבל עוד לפני הקיצוץ.

אני מסכים איתך שכמות יוצרת איכות, לפעמים; אבל הכמות היא תמיד שרירותית. נניח שהתקציב הקודם הוא 50 מיליון (באיזשהו מטבע, כדי להיות בטוח), שיש 15 תיאטראות, ו-‏4000 אמנים מתפרנסים מהם. ונניח שלאחר הקיצוץ התקציב יהיה 44 מיליון, שני תיאטראות יסגרו, ורק 3500 אמנים יוכלו להתפרנס מתיאטרון. זה כואב; אבל מי אמר מלכתחילה שהמספרים "הנכונים" הם 50 מיליון, 15 ו-‏4000? אם מלכתחילה התקציב היה 44 מיליון, האם המשמעות היתה שכל הזמן הזה היינו בחורבן תרבותי?
כמות יוצרת איכות, לפעמים. 131656
באינדוקציה אתה יכול להמשיך כך ולהראות גם תקציב של 0 שקלים הוא מספיק.
כמות יוצרת איכות, לפעמים. 131673
רגע, אני לא טענתי ש-‏44 מיליון זה מספיק. לא טענתי שום טענה פוזיטיבית בכלל, אבל אם אתה כבר שואל, אני לא חושב שיש "מספיק" ו"לא מספיק". כמה שיותר, יותר טוב, נדמה לי, בכפוף לתחרות עם דרישות אחרות לאותו תקציב. האם יש מינימום שמתחתיו אסור לרדת? לא יודע. מדינה בלי אמנות תהיה מקום עצוב בשבילי לחיות בו, אבל גם עם אפס תקציב ממשלתי תהיה כמות מסוימת של אמנות, במימון פרטי או ללא רווח. האם כמות מספיקה? כאמור, לא יודע.
מקרים כאלה באמת יש מעט 131865
אבל מקרים של אנשים שמעדיפים להמשיך לקבל קצבאות ולא לעבוד - כאלה יש רבים וטובים. הסיבה העיקרית היא שמערכת הקצבאות בארץ היא כזו שפשוט לא שווה להפסיק לקבל הבטחת הכנסה וללכת לעבוד תמורת שכר נמוך.
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131269
סתם בשביל הסקרנות על מה בניה התחושה שלך שללא תאטרון המדינה תהיה כזו שפחות נחמד בה?
מה הקשר בין התאטרון והספרות? האם אנשי הספרות בארץ כולם או רובם שוחרי תאטרון?

למרות אהבתי מידי פעם לראות פעילות תרבות זו או אחרת אני נאלץ להקיע את כספי בצרכים אחרים.
היות וגם כך אני ממן את הפעילות הזו בחלקה מדוע לא יתנו לי בתמורה להנות ממנה או במחיר נורמלי או בחינם (נאמר הצגה חינמית בשנה) בתמורה למה שהם מקבלים ממני.
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131276
אם לא יהיה תאטרון, אז בוודאי הענפים שייפגעו קודם כל הם הקולנוע והטלוויזיה (הרבה שחקנים, במאים, כותבים עובדים גם בתאטרון וגם בטלוויזיה ובקולנוע). אני חושב שתהיה גם השפעה עקיפה על הספרות והמוסיקה, מאחר ויותר אנשים או שלא ילכו לתחום האמנות בכלל, או שיעברו לחו''ל. זאת התחושה שלי בכל אופן, אני בטוח שיש אנשים שיכולים להסביר את הקשרים האלו יותר טוב ממני.

אם נאלצים לסגור תאטראות גם עכשיו, אז כנראה שהכסף שאתה נותן לא מספיק אפילו כאשר מוכרים כרטיסים בכסף, שלא לדבר על לחלק אותם בחינם.
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131280
צר לי אבל גם היום לא עושים לי הסרטים הישראלים כל כך טוב, ישנם פה ושם מוצלחים אבל אפילו התעשיה ההודית לסרטים עושה סרטים שאני נהנה מהם יותר . (מידי חמישי שעה 3 בלילה בכבלים ).

לא הצלחתי למצוא את ההשפעה העקיפה על הספרות והמוזיקה, אם תמצא משהו שיצליח להסביר לי אני אשמח.

כלכלה מה לעשות על מנת לתת כסף ל"תרבות" צריכה שיהיה כסף , 50 מליון פה ושם זה הרבה כסף. נכון זה נראה מעט בסך התקציב אבל זה עדיין הרבה כסף. (משהו כמו 10 שקלים מכל אזרח)

אם המחירים לתאטרון היו בסביבות ה50 ש"ח להצגה הייתי הולך להצגה ויותר מאחת. אם היו פחות הייתי הולך להרבה יותר, ואז נכון היה צריך לעשות יותר הצגות ואת אותן הצגות להציג יותר פעמים, אבל אז הם היו מרוויחים יותר מאשר את 0 השקלים שהם מקבלים ממני על זה שאני לא הולך להצגה.
כנ"ל בספרות ובמוזיקה, ככל שהמחיר נמוך יותר יכולת הצריכה שלו גודלת כל עוד הוא מיצרך ניצרך. (אוי איזה משפט)
כבר יצא לי להיות במופה שבו יותר מחצי האולם היה ריק, מחיר המופה אז היה 80 ש"ח , במידה והמחיר היה 40 ככל הנראה האולם היה מתמלא יותר, והרווח היה נישאר דומה.

ושוב אין לי בעיה אם "תרבות" אני פשוט מעדיף היום כאשר חסר לכולם לקצץ במה שחסר פחות, אם היו ב50 האילא מוצאים פיתרונות ראויים לאנשי כיכר הלחם הייתי מרוצה יותר.
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131292
רק הערה על מחיר ותרבות: אני משוכנעת שגם בארץ קיימות אלטרנטיבות זולות למחירי קונצרטים. בניו-יורק (כמו גם ברבות ממדינות אירופה) המוזיאונים הם בחינם יום בשבוע, וחלקם בחינם לסטודנטים במהלך ימי השבוע. בתי-ספר למשחק ולמוסיקה מעלים הצגות וקונצרטים במחירים עממיים, פסטיבלים בלתי פוסקים (בעיקר בקיץ) מעלים על במות להקות מחול ידועות, ופעם בשנה במהלך פסטיבל הפרינג' ניתן ללכת לתיאטרון במחירים נמוכים להפליא. ועם זאת, גם בניו-יורק מוזיאונים הם כמעט אך ורק נחלתם של בני המעמד הבינוני-גבוה. בעיקר הופתעתי בקיץ לגלות את ההומוגניות המופלאה של באי הקונצרטים הפתוחים בסנטרל פארק (הפילהרמונית של ניו-יורק העלתה חמישה קונצרטים בחינם, והאופרה של ניו-יורק העלתה שלוש אופרות). ושוב, הקהל כלל בעיקר את אנשי המעמד הבינוני-גבוה.

מה ניסיתי להגיד? סוציולוגים כבר הצביעו על חוסר הקשר שבין מחיר לצריכת תרבות. קל לומר "קונצרטים הם יקרים". זכור לי שבארץ, בסביבות 97-98, היתה התזמורת הקאמרית הישראלית מעלה קונצרט בחינם, מדי יום שישי אחה"צ, בלב שדרות רוטשילד (מול בית ביאליק). נחש מי היה מגיע לקונצרטים האלו - אני, ובערך 50 פנסיונרים מהסביבה. (ואל תגרום לי להתחיל אפילו על חיילים המשרתים בת"א, וזכאים לקונצרטים בחינם כל כמה שיחפצו, ועוד בשורה הראשונה. בקונצרט ממוצע אתה רואה 2-3 חיילים, לא יותר.)

נראה לי שהוזלת המחירים לא תגרום למהפכה בצריכת התרבות בארץ.
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131345
הרבה יותר טוב, אם אין מי שצורך את התרבות הזו אולי ראוי שהיא כלל לא תהיה , ואולי היא בכלל לא התרבות.

גם אני יכול לבקש כסף מהמדינה על התרבות שאני יוצר, שהיא כתיבה באייל הקורא, נכון זה לא מול כל האנשים בארץ וכמות הצופים לא גדולה במיוחד אבל זו היא גם כן תרבות בעיני. (ואני יודע שאני יכול לבקש)

לא ידעתי על המקומות חינם הללו, ולא הייתי חייל במרכז אלא בצפון או בבסיסי אימונים בדרום שם המוזיקה היחידה ששמענו היה קולות הזבובים בבוקר.
תקציב התרבות שקוצץ כולל גם הקצבות לתחום הספרות. 131433
אני לא יודע מה לגבי מוזיקה, אבל הרבה ספרים לא היו יוצאים בארצנו לולא 'פרס שר התרבות לספר ביכורים' למשל.
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131435
אבל זה בדיוק ההפך - שחקני תיאטרון גומרים את החודש דרך הופעה בטלוויזיה, עם או בלי רצון. המקרה הקלאסי הוא כמובן אורנה בנאי.
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131521
אני לא בטוח שהמצב כזה רע. מהיכן יש לקמארי כסף לאולם חדש ומפואר? ומהיכן יש לתיאטרון בית לסין כסף לעבור למשכנו הישן של הקמארי?
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131525
כמו שכתוב ממש בגדול על המבנה החדש (או היה כתוב, שמעתי שהורידו או הקטינו או משהו) - ''בזכות הפיס''.
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131529
טוב, בשביל אנשים מסויימים פיס זה גם סוג של מס...
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131599
ועכשיו גם אפיק השקעה (''להשקיע בירוקים'' כמאמר הפירסומת).
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131849
אני אמרתי ירוקים?
להפריד בין האמנים לבין הטיעון שלהם 131320
ראשית, כפי שכבר ענו לך לפני, מי שנשאר בארץ רק בגלל התרבות לא עושה זאת בגלל התאטרון דווקא. (זוכר את "לונדון" של אלברשטיין?). מדובר באספקטים אחרים לחלוטין של המונח "תרבות" (תרבות הדיון, למשל, או תרבות הנהיגה...)

ובאשר לשאר דבריך: לא אמרתי כי "כל עוד יש אנשים רעבים אז לא צריך להשקיע בכלל כסף בדברים כאלה", אלא כי כל עוד מקצצים בכל הוצאות הממשלה, התרבות לא צריכה לצאת מן הכלל. אם הגענו למצב העגום בו מקצצים בתקציב הבריאות והחינוך, למרבה הצער גם התרבות נפגעת. עדיף לפגוע קצת (כמה קצת שרק אפשר) בכל תחום, מאשר להרוס תחום אחד לחלוטין; ובשל המצב הכלכלי, הקיצוץ הוא בלתי-נמנע.

וראה גם את הסיפא של דברי לניר בתגובה 131313 ("המחאה הלא צודקת היא" וגו', בפסקה האחרונה).
נראה שלאף אחד במילא לא אכפת מההפגנות האלה 131234
אולי חוץ מחנן נווה ואורה הרמן ביום חלש במיוחד. סקר?
נראה שלאף אחד במילא לא אכפת מההפגנות האלה 131317
סקרים משמשים כדי להעלות נושאים לדיון. הנושא כבר עלה לדיון (כאן), והתפלגות הדעות בקרב קוראי האייל באופן ''מספרי'' לא ממש מייצגת, ומכאן שגם לא ממש מעניינת.
להקשיב למעשה פוליטי 131243
"ודי ברור כי המדינה תאלץ להעביר את מלוא הסכום עליו התחייבה בתחילת 2002. עדיף, אם כך, לחסוך את העלויות המשפטיות, את התסכול, ואת הביזוי המיותר, ולהעביר את התקציבים כראוי" - מפיתום? אם אתה מקצץ 20% כשאתה יודע שמתוכם יש 10% שבכל מקרה תחזיר, זה כאילו קיצצת את ה10% המקוריים, אותם רצית לקצץ, רק שעכשיו תמיד תוכל להגיד ש"הנה, עזרתי לאמנים. ביטלתי חצי מהקיצוץ".
להקשיב למעשה פוליטי 131316
כן, גם זו דרך להתבונן בדברים. אלא שלדעתי הביזיון שתתבזה הממשלה לא יוסיף דבר, ואפקט ''ביטלתי את הקיצוץ'' לא יהיה יעיל, משום שהקיצוץ לא בוטל בשל רוחב-ליבה של הממשלה אלא בצו בית-משפט. במקום להרגיע את הרוחות, הביטול הכפוי רק יעמיד את שאר הקיצוץ באור גרוע.
להקשיב למעשה פוליטי 131319
אתה ממעיט בערך הפוליטיקאים לפני שהעניין יוגש למשפט הממשלה תחזור בה מהקיצוץ הרטרואקטיבי ‏1 ואנשי יחסי הציבור יציגו זאת באור ורוד

1 מי שמע על קיצוץ רטרואקטיבי ואיך הם בכלל העזו?
בקנה ובנה יש חבלים במבצע 131377
ואני חשבתי לתומי שרק החרדים מתעלקים על הקופה הציבורית
ופתאום מתברר שגם הסרחנים המתקראים בשם יומרני אמנים
שותים את האמא של התקציב®
אני לא נסעתי איתם ב­בי אמ וו שלהם
שלא ידחפו לכיסים שלי את הידיים המסריחות שלהם
אם מתברר שאין קהל למה שהם מציגים
סימן הדבר כי הם מוכרים סחורה קלוקלת
אז שיהיו יעילים או שיעלמו
למה אני פועל דחק מובטל חדשות לבקרים
צריך לספוג את הכשלונות שלהם

מסתבר שבזמן שהם השמיצו ציבורים אחרים
הם היו נבלות ועשו אותו דבר
קוזקים נגזלים
שיתחילו לעבוד לפרנסתם הבטלנים
ולא על חשבוני
ויפה שעה אחת קודם

ואני לתומי חשבתי שהשמאל
לא אלים ולא מתלהם
מסתבר שהמאפיה השמאלנית
קיימת ונונת גיבוי לשקר
ככה היה וכך גם ימשיך להיות
השקר תמיד מנצח
בקנה ובנה יש חבלים במבצע 131385
"שותים את האמא של התקציב"? עוד לפני הקיצוץ, עמד תקציב התרבות (כולל תמיכה בכל סוגי האמנות השונים) על 0.2% מתקציב המדינה בלבד. בניגוד למגזרים אחרים הנהנים מהתקציב, האמנים עובדים למען פרנסתם המתוקצבת. אין מקום להתלהמות מטופשת מסוג זה שאתה מציג כאן.
מחפש מלים לשיר ''בראשית'' 131614
של להקת הנח"ל(?).
אני מתנצל מראש, טל, אבל הדיון הזה נראה לי הכי מתאים. תודה.
מחפש מלים לשיר ''בראשית'' 131616
אם אתה מתכוון לשיר של "בצל ירוק"‏1 (מילים של חיים חפר), אז אתה יכול למצוא את המילים שלו באתר הזה: http://www.shiron.net

1 או לזה של גבי שושן, או לזה של גלי עטרי.
מחפש מלים לשיר ''בראשית'' 131618
אחלה. חסכתי לי נבירה בין הקסטות ותימלול. רוב תודות.
גלי עטרי? 132715
זאת לא שרון עזריה?‏1

1אלא אם יש לגבי שושן שני שירים בשם בראשית.‏2
2או לחילופין, שיותר מזמרת אחד ביצעה אותו

_____
העלמה עפרונית, סך הכל מרוצה.
גלי עטרי 132749
ביצעה את ''בראשית'' המתורגם של דון מקלין (אני אישית אוהב יותר את המקור).
יש גם ''בראשית'' של סשה ארגוב (''וביום הראשון הבדיל אלוהים...) אותו כנראה ביצעה במקור בצל ירוק.
אגב, ל''בראשית'' של גבי שושן היו במקור מלים אחרות לאותה מנגינה, בביצוע זמר אלמוני.
Hint: Executives Salaries 131762
I for the most part agree with the author and am sorry that a most necessary budget cut is / was required throughout the government offices including that of culture.

What bothers me is that while artists such as actors (for example) do not mention the high salaries of theatres executives

I recently read ‏1 that salaries of the GM of HaBima, HaKameri and the Israel museum in Tel-Aviv ‏2 to name a few, amount to tens of thousands of Shekels monthly (high five and six figures).

This is not to say that these executives do not have a responsible, demanding duty. Yet, in these hard times, I would expect some leadership from them by making self enacted cuts on their salaries (I know it is a little naive)

Although it may be a drop in the water it will send a message of solidarity and empathy.

1I can't find the exact links

2 I believe it is under the authority of the Ministry of Culture
קיצוץ בתקציב התרבות 133043
דעתי מחולקת לשתיים:
מצד אחד אני אומרת מסכנים האומנים , אין פרנסה , אין עבודה שתעסיק אותם וכתצואה לנו אין תרבות (למרות שעדיין קשה להרגיש בכך) עוד מעט פחות אומנים יפיקו דיסקים יהיו פחות הצגות פחות אופרות וכוליי.
האומנים החדשים שירצו להשמיע את קולם יסוננו במסננת דקה יותר ולא בטוח שיצליחו לעבור אותה.
בצידה השני של דעתי אני אומרת שבלאו הכי המצב של כולנו בקאנטים , רובנו ( או רוב ההורים שלנו) חוששים מפיטורים שהחשש הזה מגיע היום אפילו למקום עבודה "מסודר" כמו בנק משטרה ודומים להם.
יהי לכך ובהתאם לזאת דעתי השניה מצליפה בי על כי לרגע ריחמתי על האומנים המסכנים שהרי הם לא היחידים במצוקה הכללית , וכמו כל אחד שמוצא את עצמו מחוץ לעבודתו כרעם ביום בהיר הם צריכים להתחיל לחפש עבודה זמנית עד שהמצב הכלכלי יתאושש ( אם בכלל) .
מה שבטוח מגיע להם צל"ש על ההפגנה שעשו מול ביתו של כבוד שר האוצר לשעבר הלוא הוא סילבן שלום , הם יודעים להתארגן ולפעול למען טובתם אבל הם שווים כמו כולנו וחבל לי שרק מצוקתם מגיעה עם דגש גדול לתקשורת.
קיצוץ בתקציב התרבות 133074
מדוע מגיע להם צל"ש על הפגנה מול ביתו הפרטי של סילבן שלום? מה אשמים בני משפחת שלום, ומה אשם מר שלום - הוא עובד ציבור. ראוי היה, לדעתי, שיפגינו מול משרד האוצר בירושלים. וכמובן שהם זכאים לצל"ג (ציון לגנאי) על השלכת ארון הקבורה לתוך חצר ביתה של משפחת שלום ועל הנזק שגרמו לבית.
קיצוץ בתקציב התרבות 133100
סילבן אמנם איש ציבור אבל כשהוא מקבל כזה תפקיד הוא צריך לדעת את כל הנספחים לתפקיד , בעצם ברגע שהוא מקבל את התפקיד על עצמו הוא מסכים לנספחי התפקיד באופן אוטומטי.
ומגיע להם צל''ש על יכולת ההתארגנות שלהם ועל זה שהם פעלו לטובת עתידם ורצונותיהם.
ולא, לא מגיע שום צל''ג כמו שציינת כי סילבן כן אשם במצב שאליו הם הגיעו , הוא זה שקיצץ בתקציב התרבות הוא גורם לחלקם לרדת ברמת איכות החיים ולכן הוא ולא אחר ישא בתוצאות.

בקשר לזה שהם יכלו לעשות זאת מול משרד האוצר גם אני חושבת שזה היה יותר טוב , אבל בשביל מטרתם זה היה אפילו יותר גרוע כי עובדה שאחרי שמחאו מול ביתו כל התקשורת קפצה , אם זה היה מול משרד האוצר אנשים היו שוכחים מזה הרבה יותר מהר .
קיצוץ בתקציב התרבות 133107
אני מניח שסילבן קיצץ בתקציב משרד התרבות ומשרד התרבות קיצץ בתקציב התאטראות ולכן סילבן אינו אחראי באופן ישיר על הקיצוץ
קיצוץ בתקציב התרבות 133112
אייך אתה לא מוצא אותו לא אחראי?
ואני לא דיברתי רק על תאטראות אני דיברתי על התרבות בכללותה והוא גרם לירידה בתקציב התרבות.ישירות.
חטאי אבות על נשים ובנים? 133119
איפה בדיוק כתוב שהפגנה מול הבית שלך זה חלק מנספחי התפקיד כשר אוצר? לשר האוצר יש לשכה - שיפגינו מולה. האם שר בממשלה לא רשאי להפריד בין חייו הפרטים לחייו הציבוריים? גם אם סילבן אשם במצבם, האם אישתו וילדיו אשמים בכך? השכנים?
אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהיינה 133135
למקרה שלא שמת לב זה מה שאמרתי.
אני גם חושבת שזה היה יותר נכון מצידם (האומנים) לעשות את ההפגנה מול משרד האוצר.
אבל בשבילם זה היה פחות טוב , והרי ידוע שרוב האנשים דואגים לתחת שלהם עצמם.

וכן זה כן נספח הוא צריך לדעת שכל צעד והחלטה שיעשה תבוא לידי ביטוי בחייו האישים זאת המציאות של שר אוצר בארץ ישראל.
אמנים אכלו בוסר ושיני כולנו תקהנה 133137
אכן שמתי לב, אולם עדיין לא הבנתי את הצידוק. אשאל שוב: לא ברור לי מה הקשר בין חייו האישיים של אדם לחייו הציבוריים, והיכן בדיוק כתוב שהפגנות מול ביתו הפרטי של שר האוצר היא חלק מהדברים ששר אוצר מקבל יחד עם התפקיד? יתרה מזאת, למיטב הבנתי החוק בישראל מגביל את חופש ההפגנה ואוסר על הפגנה מול ביתו של אדם פרטי. לא ברור לי גם מדוע החלטות של שר האוצר צריכות לבוא לידי ביטוי בחייו האישיים של שר האוצר.

לענייננו, אצלי למשל, ההפגנה גרמה לתוצא ההפוך מזה שקיוו (כנראה) האמנים, והם יכלו לבחור בדרכים אחרות למחות ולקבל תשומת לב, שכן כאמנים יכלו לחשוב על לא מעט גימיקים אחרים שימשכו את עין התקשורת. דוגמאות? הפגנות הכוללות הופעות רעשניות מול משרד האוצר, או מחזות מעניינים, שיגרמו לפקידי האוצר להעדיף לצאת החוצה מאשר לעבוד.
שיני עדיין לא קהו 133160
הם עשו את כל מה שאמרת הם צרחו ועשו מחזה מעניין ( ע"ע ארון הקבורה) ובנוסף לכך עשו זאת מול ביתו של סילבן כדי לעורר גלים יותר חזקים.
מעטים הם אנשים (בלי שום יחס של זלזול) שהמעשה שהם עשו השפיע עליהם כמוך.
ולמה אני חושבת שזה צריך לבוא ליידי ביטוי בחייו האישיים? כי מה לעשות אנחנו עדיין לא מדינה עשירה ( אפילו אפשר להגיד שאנחנו מתקרבים לארגנטינה) וכל החלטה ששר אוצר עושה ( ובמדינה שלנו רוב ההחלטות הם קיצוץ ולא עלייה לצערי) פוגעת באנשים , בקבוצות מסויימות וכמו העובדה שבגלל שהילדים של האמנים יאכלו אוכל פחות טוב אם לאמא שלהם לא תהיה המוטיבציה של מירי אלוני וכמו שבדיוק ילדי ונשות/ בעלי האמנים לא אשמים בכך שסילבן החליט שיש דברים חשובים יותר כך גם ילדי ומשפחת שלום (של סילבן) לא אשמים אבל הם ישאו בתוצאות ויקבלו את האמת המרה .
נסי לשייף אותן 133164
נניח שאת, דניאל, שרת מגזיני האינטרנט, תחליטי לסגור את האייל הקורא לכל מי שגבוה מ 1.75 מטר. ואני, 1.81, אבוא להפגין מול ביתך הפרטי, ולא מול משרד מגזיני האינטרנט שבירושלים, ואשליך לך ארון מתים לחצר. זה נראה לך הגיוני? היית מקבלת את זה כחלק מתפקידך הציבורי? מה לגבי בעלך וילדייך?

אני עדיין לא מבין מה חטאם של בני משפחת שלום. השר שלום החליט לקצץ בתקציב האומנות לא כדי שיהיה לג'ודי אישתו יותר כסף לעשות פן או להנחות עוד תוכנית טלוויזיה. הוא החליט לקצץ בתקציב מתוך ראיית עולם ממלכתית כוללת כלשהי, שהוא חושב שהיא נכונה. זה יהיה לגיטימי בעיני להתווכח איתו במישור הממלכתי - מאמרים פובלציסטיים, הפגנות מול משרד האוצר, עצירת מופעים (כפי שאכן עושים האמנים), אבל כל זה במישור הממלכתי, לא הפרטי. כל אדם, גם הכי מפורסם ומשפיע, ראש ממשלה או בדרן, זכאי עדיין לחיים פרטיים.
בתהליך 133196
תשמע, ניסיתי להסביר את זה מקודם וכנראה שבאמת לא הבנת.

אז לפני שאני מסבירה את עצמי בקשר למה שכתבת ש"אם היית סוגרת את שרת האייל הקורא למי שגובהו ..." אז דבר ראשון לא היתי עושה דבר כזה אם אין לו הצדקה ההנחה הזאת מגוכחת מהתחלה אבל לא משנה.
ובאשר לפן של ג'ודילה שנינו יודעים שכסף מהצד של ג'ודי לא חסר אבל זה לא מעינייני אני מתכוונת לכסף שמגיע מהצד של סילבן למה שהוא לא יקצץ למשל במשכורת של השרים? הרי למה שיעשה כזה דבר לילדים שלו אין מה לאכול המשכורת שלו זעומה בלאו הכי והאומנים ידועים כאליטה הישראלית .

עכשיו בקשר למה שציינתי בהתחלה שלא הבנת אותי , אז כבר אמרתי בהודעה הקודמת וזאת לפניה אני לא מצדיקה את זה שהם עשו את ההפגנה מול ביתו של סילבן אני הצדקתי את יכולת התארגנותם ואת הדרך בה הם פעלו למען עצמם , בקשר לזה שהם פגעו בילדים שלו אני מוחה על כך בתוקף אני יודעת שאם אני היתי בין האומנים בחיים לא היתי עושה את זה מול הבית שלו ועל אחת כמה וכמה לא זורקת ארון קבורה אבל יש אנשים (ואני לא כועסת עליהם אני מנסה להבין את מצוקתם) שמוכנים לעשות את זה ושיהיה להם לבריאות רק שיהיה ברור
אני לא הצדקתי את זה שהם עשו לו את זה מול ביתו לאאאאא הצדקתי.
סליחה על אי ההבנה
בתהליך 133243
לרגע, לאחר שקראתי את המשפט הראשון, חששתי כי תארגני הפגנה אלימה מול ביתו של מר בילינסקי, יבדל"א, כדי שהוא סוף סוף יבין! אבל נתבדיתי.
חס וחלילה 133257
אין בי קומץ של אלימות.
שמץ 133261
לאלימות תמיד אחראי הקומץ 133274
לאלימות תמיד אחראי הקומץ 133280
ללוני תאומים:
יש אברהם לוי ויש משה דדש. אל תבלבל ביניהם.
ואת משטרו של כליל ז'ונג איל יש להפיל.
חס וחלילה 133289
אפילו לא קצת? אפילו לא טיפטיפה? בשביל היום הזה שבו הכל לא עובד בסדר, המחשב נתקע, ואז הבנק נסגר דקה לפני שהגעת, והכספומט בלע לך את הכרטיס, וחמישה אוטובוסים שטפו אותך במי גשמים? גם אז לא?
חס וחלילה 133335
עצבים אולי
אבל אלימות? לא..עדיין לא.
חס וחלילה 133336
הבנתי את הרמז.
חס וחלילה 133364
לא היה כאן שום רמז.
''עדיין''... 133504
כדברי גרושו מרקס:
"I never forget a face, but I'll make an exception in your case"
לא לא לא ניתן להפריע לשכן! 133662
לפי הכתבה הזו מהמהדורה המודפסת של "הארץ", זה שלושה שבועות שהוריהם של סרבני-גיוס מפגינים, מדי יום שישי אחה"צ, מול דירתו הפרטית של הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף מנחם פינקלשטיין.
לא כתוב אם ההפגנה חוקית.

שאלה: אמנון זכרוני שמוזכר שם, הוא-הוא עוה"ד המפורסם?
לא לא לא ניתן להפריע לשכן! 133669
תלוי כמה הם, אני חושב שקבוצת אנשים עד גודל מסויים (50?) לא נחשבת כהפגנה, לא דורשת רשיון ואם אין בה הפרעה לסדר הציבורי לא ניתן למנוע אותה.
כן, הוא אותו אמנון זכרוני. 133681
הערב יענקל'ה לאן? למשטרה! 133666
יורם חטב ויענקל'ה מנדל נחקרו במשטרה בקשר להפגנת האמנים מול בית משפחת שלום.

''ידיעות'' על מצב התרבות בארץ 144234
רע, אבל לא כל-כך נורא.
מעקב מיצפטל 149569
ב"הארץ" מדווח ש"הקיצוץ מתקציב התרבות יוחזר החודש":
על איזה מהקיצוצים מדובר שם? 2002? 2003? משהו נוסף?

חוץ מזה, במסגרת פסטיבל ישראל הוצג המופע "אלומיניום" של קבוצת דולביט. "מנהיג" הקבוצה התראיין אצל ירון לונדון (בלי קירשנבאום!) ב"לונדון את קירשנבאום"‏1 השבוע וסיפר שאת הכנת המופע החדש הוא מימן לבדו, במאות אלפי שקלים שחסך מהכנסות המופע הקודם. הורשמתי, ויש לזכור שלא מדובר במופעי סטנד-אפ קומדי אלא ב"תנועה, מחול ותאטרון חזותי".

1 שהטאג-ליין שלה הוא "אל תחמיצו - החלופות גרועות בהרבה"
מעקב מיצפטל 150393
על פי הכתבה, סכום נוסף יגיע כ"תקציב חוץ-משרדי".
האם ידוע לך מה הכוונה?
קצת על הקיצוץ בתקציב התרבות 150640
לפני מספר ימים הייתי בפסטיבל אבו-גוש למוסיקה ווקאלית. אחד המופעים שקניתי אליהם כרטיס היה של התזמורת הקאמרית תל-אביב יחד עם המקהלה הקאמרית של תל-אביב. לפני הקונצרט, אחד מנגני התזמורת פנה לקהל, וסיפר שהוא וחבריו התלבטו אם לעלות לבמה, מכיוון שהם לא קיבלו שכר מאז פסח, אבל החליטו כן להופיע כדי לא לפגוע בקהל. הסיבה לאי תשלום השכר היא בדיוק אותו קיצוץ עליו מדובר.
כדאי לציין שהקונצרט נערך בפני אולם מלא עד אפס מקום באנשים ששלמו יותר ממאה ש''ח לכרטיס, כך שלא מדובר במשהו אזוטרי. לי נראה שמדובר בהדגמה של הפגיעה בתרבות בישראל בעקבות הקיצוץ.
קצת על הקיצוץ בתקציב התרבות 150643
רגע רגע - היה אולם מלא עד אפס מקום באנשים, ששלמו יותר ממאה ש"ח לכרטיס. זה הרבה כסף. מה קרה, בדיוק, לכסף הזה? האם הוא הלך לאיבוד בין פקיד תרבות למנהלן? כמה ממנו הגיע לכיסיהם של נגני התזמורת הקאמרית?

לי נראה, שאם באמת מצבם נשאר חמור לאחר קונצרטים כאלה, מדובר בהדגמה של בגיעת הניהול וביורוקרטיה הכושלים בתרבות בישראל, ללא קשר לקיצוץ.
קצת על הקיצוץ בתקציב התרבות 150743
מאז פסח עברו כמעט חדשיים. האם קונצרט אחד (או אפילו חמישה) בכנסית קרית יערים, שמכילה להערכתי לא יותר מ300 מקומות ישיבה, אפילו נמכרו כל הכרטיסים במחיר מלא, יכול לפרנס תזמורת (ומקהלה) למשך זמן זה?
קצת על הקיצוץ בתקציב התרבות 150827
לא. אבל סדרה ארוכה של קונצרטים כאלה הייתה יכולה לטפל בבעיה. אבל למה לנסות להשיג כסף בכל דרך שהיא לא שוד הקופה הציבורית, אם לשאול את מונחיו של אבי?
קצת על הקיצוץ בתקציב התרבות 150909
סדרה ארוכה של קונצרטים כאלה היא אוקסימורון, כיוון שמדובר ב*פסטיבל*.
אם אתה רוצה לאמץ את מושגיו של אבי (ואת האידיאולוגיה העומדת מאחוריהם) - שיערב לך. אני, בחברה הפועלת ע"פ עקרונות אלו לא שש לחיות.
קצת על הקיצוץ בתקציב התרבות 150932
אז איפה תקבע את הגבול ב"כדאיות למשלם המיסים לתמוך בלהקה זו"?
בלהקה שמופיעה פעם בשנה מול איש אחד בלבד שאוהב אותה (ומוכן לשלם 200 ש"ח)?
בכזו שמופיעה פעמיים מול שני אנשים (שמוכנים לשלם 200 ש"ח)?
וכו'...
קצת על הקיצוץ בתקציב התרבות 150933
אין בעיה למשלם המיסים לתמוך בלהקה שמופיעה פעם בשנה מול איש אחד בלבד שאוהב אותה (ומוכן לשלם 200 ש"ח), או בכזו שמופיעה פעמיים מול שני אנשים (שמוכנים לשלם 200 ש"ח).
הרבה יותר קשה לו לתמוך בלהקה המופיעה 180 פעם בשנה (15 הופעות בחודש, 12 חודשים בשנה, זה לא מעט) בפני 500 איש המשלמים 70 ש"ח. בהנחת מימון "שקל מול שקל" (שזאת שיטת המימון המקובלת למוסדות תרבות, גם אם לא בהכרח ביחס של 1:1, הרי העקרון של יחס תמיכה להכנסות עצמיות נשמר), יעלו למשלם המיסים שתי הלהקות הראשונות יחד 1000 ש"ח, בעוד האחרונה למעלה מ6 מיליון.
קצת על הקיצוץ בתקציב התרבות 150995
טוב, אז אפשר להגיד שכאן יש מחלוקת ביננו.
אני שייך לאסכולה שאומרת: "אם עלויות הייצור המקומי אינן כלכליות, תייבא".
כלומר, אם יש כאן להקות עם חוג מצומצם של גרופי'ז, שמעוניינים לראותן נניח פעמיים בשנה וזהו, או כל קומבינציה אחרת שלא מצליחה לגמור את החודש, אז אולי בשביל הפעמיים בשנה האלה שווה להביא את המקביל האמריקאי/יפני/אוסטרלי שלהן, וככה הגרופי'ז יקבלו תמורה מלאה על כספם (ובלי תלונות של האומנים לפני ההופעה שהם בעצם עושים לקהל טובה כי לא משלמים להם) ובלי שזה יהיה על חשבוני.

ומה אם אני אוהב שאותה סוג להקה ישיר לי בעברית? (תגיד אולי), אז אני אשיב שוב: רק אם זה מחזיק את עצמו ללא סיוע. אם זה צריך סיוע ממני, למה שלא ישאלו אותי קודם? אולי אני מעדיף להשקיע את תרומתי, שאתה רוצה ללהקה דוברת העברית שלך, באורגינסט עכברים מקומי (סטייל מונטי פייטון)?
קצת על הקיצוץ בתקציב התרבות 150998
זה בסדר, אתה לא היחיד שחולק על הקו החברתי כלכלי שלי, אבל המחלוקת שלנו מורכבת יותר ממה שאתה מציג:
אתה מצהיר על עצמך כשייך לאסכולה שאומרת: "אם עלויות הייצור המקומי אינן כלכליות, תייבא", אסכולה המדברת במושגי מסחר, ייצור וכלכלה, ומשליך אותם לתחום התרבות. לטעמי תרבות אינה עסק (אם כי זה לא מזיק שכמה אנשים יכולים להתפרנס מפיתוחה והפצתה), אלא "הוצאה" (להבדיל מ"השקעה"), כמוה כתחומים נוספים הקשורים במושג החמקמק של איכות (להבדיל מרמת) החיים.
בנוסף, גם בתחום הטהור של מוצרים, השאלה מתי עלויות הייצור המקומי אינן כלכליות, וכדאי לייבא צריכה להבדק בזהירות. האם עדיף לייבא מוצר במחיר (לצרכן) של 9 ש"ח, במקום ליצרו בארץ, במחיר לצרכן של 10 ש"ח? לכאורה, התשובה, מנקודת מבטו של הצרכן, מובנת מאליה: חסכון של 10% אשר משאיר לו שקל פנוי נוסף, יכריע את הכף לטובת המוצר המיובא. למעשה, התשובה מורכבת הרבה יותר. גם אם נניח בצד את השיקול הציוני (במרכאות או בלעדיהן, לבחירתך), הרי אותו צרכן החוסך שקל, הוא אזרח החי ופועל במדינת ישראל. ככזה, יש לו אינטרס שרמת התעסוקה בארץ תעלה - שהרי דמי האבטלה המשולמים לאותם עובדים אשר אינם מייצרים את המוצר שהוא מעדיף לקנות את מקבילו המיובא, כמו גם המיסים הנגרעים מאוצר המדינה בשל אותו אי ייצור, מכוסים מכיסו של אותו צרכן - אם בהעלאת נטל המיסים המושתים עליו, ואם בהורדת רמת השרותים הממלכתיים המסופקים לו.
קצת על הקיצוץ בתקציב התרבות 151002
אולי לא הסברתי עצמי כראוי:
אני לא נגד תרבות. אני נגד תרבות שלא מחזיקה עצמה. הרעיון הבסיסי היה לא למנוע תרבות, אלא לא לסבסד אחת. יש מספיק תרבות כלכלית שניתן ליבא, וברמה גבוהה.
לגבי פיתוח תרבות מקומית: אם היא יכולה להרשות זאת לעצמה טוב, אם לא - אז לא חובה. למה שאומן מופע דוקים ישראלי יהיה זכאי למימון ציבורי בשם התרבות (למרות שאחותו הקטנה היא הקהל הבודד שלו) בעוד שאגודת כורי הזהב הישראלית לא תזכה לאותו מימון (כדי לכסות הפסדים על השקעות בחיפוש זהב במדינת ישראל - עוד עסק משתלם, אך מה לא נעשה בשביל הביטוי העצמי).

לגבי השקילה הזהירה שאתה מציע של כדאיות MAKE OR BUY: מובן שבמקרה הגבולי שהיצגת תיטה הכף לעיתים חזרה לייצור, אבל לא בהכרח - הרבה יותר פשוט להסיר כמעט כל רגולציה, ולתת לשוק להחליט, זה יותר פשוט וזול, כי זה חוסך מנגנונים מיותרים שבד"כ לא מצדיקים את עצמם, ומונע עיוותים. כי גם בדוגמה שלך לא מופיעים כל הגורמים להחלטה, כמובן: מוצר בעלות שתיארת הוא קומודיטי נצרך ונפוץ בכמויות גבוהות, אחרת לא שווה ליצרו, וזה אומר שההפרש בין 9 ש"ח ל -10 ש"ח יכולה להתבטא, עבור רכישה של מאות אלפים כמותו בשנה, במשכורת של הרבה מאוד ישראלים. כמו כן, הדרך היחידה למנוע מהיבואן ליבא את המתחרה ובכך לשבור את הייצור המקומי היא הטלת מכסים, ועכשיו פתחת פתח ליצרן המקומי להעלות את המחיר עד לגובה המכס כמעט (שיוצא יותר גבוה מ - 10 ש"ח), כי זה עדיין משתלם לו, המדינה מגינה עליו - אז לא לנצל זאת? וכך מר ישראלי שובמפסיד בבואו לקנות.
ואם כבר, אז למה לא להוריד את איכות המוצר קצת, הרי אין לי ממש תחרות... והופ, הגענו למצב בו היינו לפני שהגלובליזציה פתחה לנו את העיניים.
כמה קל היום להיות פטריוטים ולהיזכר בימים הטובים של טרום הפתיחות, כשאפשר לקנות LEVI'S.
קצת על הקיצוץ בתקציב התרבות 151004
הסברת את עצמך כראוי. אני בעד מימון (חלק מ) הפעילות התרבותית מכספי משלם המיסים. בכך כאמור אנחנו חלוקים.
לגבי השקילה הזהירה: אינני טוען כי צריך להעדיף את התוצרת המקומית בכל מחיר, כל מה שאמרתי הוא שהחשבון אינו טריוויאלי. (וזאת, עוד לפני שהכנסתי את העלויות לצרכן הנובעות מסילוק המתחרים. במקרה זה הורדת המחירים היא לטווח קצר ובגדר השקעה). אגב, טבעם של מכסים הוא בכך שהם הדדיים, ואינני בעד מניעה מהיבואן לייבא (ולו במחיר נמוך יותר מזה של היצרן המקומי) - אני רק טוען שהשיקול שעושה הצרכן בהעדיפו ת המוצר הזול, עלול להתברר כמקח טעות. אני לא מדבר על פטריוטיות, אלא על שיקולי תועלת.
במעין הפוך על הפוך, המצב של חוסר רגולציה מוחלט, והתורה הכלכלית חברתית המיוצגת באייל בצורתה הקיצונית ביותר ע"י אבי, והאומרת "איש איש לנפשו", מזכירה דווקא את התמוטטותן של הכלכלה (ואיתה האימפריה) הסובייטית, כמו גם של החברה והאידיאל הקיבוציים, בשתיהן שלטה (באופן מעשי, בניגוד לאידיאולוגיה) הגישה של "מה ששלי הוא שלי, ואילו מה ששל כולם הוא לא של אף אחד."
קצת על הקיצוץ בתקציב התרבות 152664
ייבאו, ייבאו הרבה. אבל מה, נגנים, מקהלות וזמרים קלאסיים כבר לא רוצים לבוא לכאן כל-כך, בערך מאותה סיבה שאין לנו כסף לתרבות מקומית.
קצת על הקיצוץ בתקציב התרבות 150991
קודם כל, אני מסכים אתך - שיטת ניהול התרבות בישראל היא בעייתית ביותר, ובפרט בעייתית העובדה שהקיצוץ, כשהוא מופעל, פוגע בקטנים ובחלשים, כלומר באמנים עצמם, ולא במנהלים. אנשי התזמורת היו יכולים לשבות, כמובן, כמו כל עובד, אבל מה לעשות שהם מרגישים מחויבות לקהל שבא לראות אותם, ולכן ממשיכים לעבוד למרות שלא קבלו שכר.

ובכל זאת, כפי שאמרתי, לפני הקיצוץ היו אותם נהלי ניהול, אבל נגני התזמורת קבלו כסף. עכשיו הם לא מקבלים. במה הם אשמים? האם אינם אטרקטיביים מספיק?

שוב אסביר, שבישראל יש בעייה של שוק קטן. אם במדינה מערבית, בממוצע, 0.1% מהאנשים היו הולכים לקונצרט כזה, הרי שבישראל יש לתזמורת קהל פוטנציאלי של 5000 איש ‏1 שמאפשר להריץ את היצירה אולי 4 פעמים. בארה"ב יש קהל פוטנציאלי של 200,000 איש, שמאפשר סדרה של 40 קונצרטים על אותה יצירה. בהתחשב בכך שכל יצירה דורשת מהתזמורת זמן ניכר של אימונים וחזרות, ואפשר להבין מדוע קשה לממן כאן תזמורת מהקהל בלבד, גם אם כל חובבי התחום בארץ אוהבים אותה יותר מכל תזמורת אחרת.

1 אני מניח אוכלוסיה של 5,000,000 בישראל, אבל הטיעון לא ישתנה בהרבה אם המספר אינו מדויק.
קצת על הקיצוץ בתקציב התרבות 151023
הובן, הופנם, יוסקו מסקנות אופרטיביות.
איך זה שעד עכשיו 171082
לא הגיעו לאייל שום עדכון ושום התייחסות למופע הליקוק שערכו האמנים לפוליטיקאים הנאצלים, מצילי האמנות עאלק?
בכל אופן, שיר כבר קיים והוא מוכן לביצועם של מיטב אמני ישראל (עם אחד שר לשר אחד?) בhttp://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...
כי חיכינו לך 171912
ואכן, זה היה ליקוק *מהסרטים*, אם יורשה לי משחק מילים קטן, הא-הא.
הממשלה מבקשת לאסור הפגנות ליד בתי אישי ציבור 433339
"ועדת השרים לחקיקה בראשות השר דניאל פרידמן החליטה לתמוך בחוק שיזם יובל שטייניץ (ליכוד), ושיאסור להפגין או לקיים עצרות מחאה ליד בתיהם הפרטיים של אישים פוליטיים, פקידי ממשלה, קצינים בצה"ל ובמשטרה, שופטים ודיפלומטים זרים, וכן ליד בתים של קרובי בעלי תפקידים; שטייניץ: "יש להגן על אישי ציבור מלחץ וטרור" "

הארץ: http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/827801.html
הממשלה מבקשת לאסור הפגנות ליד בתי אישי ציבור 433341
"קרובי בעלי תפקידים"? אה?
על הצורך והחובה של מדינה לתמוך בתרבות: 721145
"התמיכה הציבורית היא שמאפשרת תרבות רבת פנים שמזמינה קהלים שונים ליהנות מעוד סוגים של אמנות. גם לאזרחים שאינם מחסידיה של קירל יש זכות ליהנות מתרבות, ומעבר לכך: תרבות מגוונת ועשירה היא אינטרס כללי, חברתי ולאומי, ולא רק קוריוז של קבוצת מיעוט אזוטרית. זהו צורך אנושי קיומי ובסיסי, חלק בלתי נפרד מהחיים, ולכן כפי שאנחנו מצפים מהמדינה לדאוג לחוסן כלכלי, צבאי וביטחוני, אין זה אלא טבעי שנדרוש ממנה לתמוך גם בצרכים הרוחניים והתרבותיים — המגוונים — של אזרחיה. תודה, אבל ממש לא בא לנו לחיות בספרטה.

אין זה מקרה שברוב מדינות המערב אימצו את המודל של תמיכה ממשלתית בתרבות. לא רק שנכון להיום ענפי תרבות שלמים אינם יכולים להתקיים בהיעדר סיוע שכזה, אלא שכבר מזמן רווחת ההכרה כי לאמנות יש גם ערך כלכלי. תחום התרבות מהווה מנוע צמיחה לא מבוטל, ואפשר היה להיווכח בכך ביתר שאת בשבועות האחרונים בישראל, כאשר משבר הקורונה שיתק לחלוטין את תחום התרבות, הותיר 150 אלף איש — שרק מיעוטם אמנים — נטולי פרנסה והשבית אלפים רבים של מוסדות, חברות ובתי עסק. לא סתם נחלצו במשרד האוצר — שפקידיו לא ממש נוטים להרעיף תקציבים על מטרות מיותרות — והסכימו להזרים תקציבים לתחום זה.

אם המדינה אינה צריכה לתמוך בתרבות, כפי שטוען בן דוד, אז בעצם למה לה לתמוך בספורט? אפשר לזרוק כמה שקלים לכדורגל ולסגור עניין. ולמה לה לתמוך במדע? אפשר אולי להשקיע מעט בחקר הסרטן, אבל להמונים הרי לא ממש אכפת מחקירת הרגלי תזונה של עכבישים. אך תמיכה בתרבות — כמו בספורט ובמדע — היא הרבה מעבר לדבר עצמו. היא לא רק הזרמת מזומנים לקופת הפילהרמונית או התזמורת האנדלוסית. היא הכרה של המדינה בזכותו של כל אחד לחגוג את האנושיות שלו בדרכו."

נירית אנדמן במאמר דעה על תמיכה ממלכתית בתרבות.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים