בתשובה ליהונתן אורן, 05/11/01 15:05
ליבוביץ' 41871
"כל הדברים הטרנסצנדנטאליים אינם ניתנים להכרעה ראציונלית". עימנואל קאנט.

מוסר הוא עניין של הכרעה ערכית. כל אדם והכרעתו שלו. נאו-נאצי יאמר שהשמדת 6 מיליוני בני-אדם היא מוסרית ואילו הומניסט יאמר שהדאגה שלכל ילד תהיה כוס חלב כל יום היא מוסרית. אדם דתי יאמר שעבודת האל היא הערך העליון ואילו ההומניסט יאמר שהאינדבידאום האנושי הוא הערך העליון.

במילים אחרות, "ראיית המציאות" היא ה "איך", המוסר הוא ה "לשם מה". זו הדרך ואילו זה הכיוון. ממדרון ההר מתפתלת לה דרך עד לפיסגתו. שני אנשים יסכימו על כך. אך האם יש לעלות לפיסגה או לרדת למדרון?? כל אחד והכרעתו, גם אם יש הסכמה על "ראיית המציאות". אם יהיו אנשים רבים, יתכן שמספר אנשים ידבקו בכיוון מסויים, כלומר, תהיה להם אותה אידאולוגיה.
ליבוביץ' 41894
אם אתה טוען שהאידיאולוגיה הנאצית וההומניזם עומדים באותו מקום ואין משמעות להערכה איזו דרך ראויה מהשנייה זאת תפיסה פוסט מודרנית לגיטימית, שאין לי אפשרות לסתור אותה (בדיוק כמו שאני לא יכול לסתור את מי שיטען שהעולם קיים רק במחשבתי).
השיח המוסרי בנוי בד"כ על ניסיון למצוא עקרונות בכל מיני דרכים: או להניח שיש דבר כזה "מוסר" (טבוע באדם מעצם טבעו או כערכים העומדים בזכות עצמם בעולם) ואז לנסות להבין מהו, או ללכת הפוך ולנסות לנסח מה "ראוי" לאדם לעשות.
ואין זהות בין מוסר ואידיאולוגיה. אנשים יכולים להחזיק באותו מוסר ולהיות בעלי אידיאולוגיות שונות.
ליבוביץ' 41906
ההשקפה שהמוסר היא הדוגמה האדירה ביותר של הבחירה החופשית (free will) אינה קשורה כמובן לפוסט-מודרניזם והיא מהווה את שיאו של המהפך בתחום תורת המוסר שהנהיג קאנט.

"ואין זהות בין מוסר ואידיאולוגיה." - אני מתרגם את המילה הלועזית אידיאולוגיה למילה העיברית מוסר. אנא הגדר מוסר. (ואם תגדיר: morality אז פשוט נבדלנו בהגדרות המילה; אזי החלף כל פעם שמופיעה המילה "מוסר" במילה אידאולוגיה [= ערך עליון]).

כאמור, בחירה ערכית לעולם אינה ראציונלית, שאז לא היתה חופשית (אלא דטרמיניסטית). ואז, כמובן, אינה ערכית. מש"ל.
ליבוביץ' 41915
השאלה הגדולה היא אם בכלל יש בחירה חופשית...
ליבוביץ' 41916
נכון. כל הדברים (וכל הדברים שנכתבו אי פעם באייל) מבוססים על ההנחה הזו.

יש בחירה חופשית. כפי שפרופ' ליבוביץ תיאר זאת: "אני בטוח בכך יותר משאני בטוח שהוטלה הפצצה על יפן". אני מודע לבחירה החופשית א-פריורית. היא תנאי מכונן.
בחירה חופשית - עובדה או אקסיומה? 41958
לאחר שיחות רבות בנושא סבורני שקיומה או אי-קיומה של בחירה חופשית נתון להכרעה אקסיומטית, בהיעדר דרך להוכיח או להפריך את קיומה.

כיצד היית מוכיח קיומה של בחירה חופשית? גם אני מניח שהיא קיימת, אך לא אנסה להתווכח עם אדם הסבור אחרת, לכל היותר אשלול 'הוכחות' שינסה להביא.
בחירה חופשית - תנאי ראשוני ! 42050
"קיומה או אי-קיומה של בחירה חופשית נתון להכרעה אקסיומטית, בהיעדר דרך להוכיח או להפריך את קיומה" - בערך. בחירה חופשית אינה אקסיומה אלא היא חלק מהארכיטקטורה של התבונה. בדיוק כשם שאין אנו יכולים לחשוב על משולש בעל ארבע צלעות. אילו הם ה "משקפיים" של קאנט, בדיוק כמו מושג העצם (מומלץ בזאת לקרוא את "בעיית העצם בפילוסופיה מקאנט עד הגל" של נתן רוטנשטרייך) כך גם הבחירה החופשית היא יסוד מכונן. אין אנו יודעים איך הוא העולם "הוא כשלעצמו" (הנאומנון) אלא רק כפי שאנו מסוגלים לראותו (הפנומנון).

כיצד היית מוכיח ש A = A? עוד יסוד מכונן!
בחירה חופשית - תנאי ראשוני ! 42118
אה, לא הבנתי. אפשר שוב?

מה לגבי אדם שאינו מאמין בבחירה חופשית? (=דטרמיניסט)
בחירה חופשית - תנאי ראשוני ! 42131
אין לי כל-כך דרך להסביר את זה בצורה פשוטה יותר, אם תוכל לשאול יותר בספציפיות אשמח להשיב.

הדטרמיניסט יכול גם להכריז שאינו מאמין ש A = A אבל בפועל הוא חושב בצורה כזאת כי כך בנויה התבונה. הדבר דומה לגיאומטריה הרימאנית: האדם חושב אאוקלידית, בלי קשר לאיך הוא הטבע...

סכנת טעות! סכנת טעות!

בזאת לא נכריע שאפשר לומר שיש ברירה חופשית, אלא, כמו שבשביס זינגר אמר פעם במשפט עצום: "אנחנו חייבים להאמין בברירה חופשית, אין לנו שום ברירה אחרת!"
בחירה חופשית - תנאי ראשוני ! 42160
לשיטתך, אם הבנתי נכון, כל דטרמיניסט אולי טוען כי הכל קבוע מראש, אך בעצם תופס את המציאות כאילו יש לו בה בחירה חופשית. אני:

א. לא מבין מה בתפיסת המציאות פרופר (ברמה החושית אם תרצה) מערב את הנחת קיומה/אי-קיומה של בחירה חופשית.

ב. שב ונזכר באותו מוסלמי מסכן שמערבל הבטון שלו התהפך על משפחתו, והוא מפטיר 'הכל מן אללה, כך נקבע וכך קרה'. מה בתפיסתו מעיד על בחירה חופשית מודחקת?

ברשותך אקנח בהערה פטרונית. תגובתך הראשונה באייל לא כיבדה, לדעתי, את בעליה. עתה כאשר אתה מצטייר כאדם משכיל וחושב, אודה לך אם תעבור להשתמש בשם מלא, ולו שקרי.
בחירה חופשית - תנאי ראשוני ! 42165
יודע מה, תשכח מזה. בקשתי פטרונית מדי ואינך נדרש לכבדה.
בחירה חופשית - תנאי ראשוני ! 42212
אותו מוסלמי (ותפיסה זהה קיימת כמובן ביהדות ובנצרות) יכול להאמין בדטרמיניזם באמת ובתמים. הבחירה החופשית היא מעל ומעבר כל פסיכולוגיה. *היא תנאי מכונן*. אתה יכול לסרב לקבל את הקביעה שאין משולשים בעלי ארבע צלעות, אבל עדיין, לעולם, לא תוכל אפילו לדמיין משולש כזה. הדבר לא נובע מפסיכולוגיה. הוא נובע מהמבנה (ארכיטקטורה) של התבונה. ובתרגום מקאנטית לעיברית: התודעה האנושית בנויה בצורה מסוימת ורק בצורה זו אנו יכולים לחשוב. מה נמצא באמת? האם באמת אין משולשים עם ארבע צלעות? אין לנו שום דרך לדעת.

בתגובתי הראשונה (היו מעט דברים לפניה...), כבכל עניין עמד אצלי התוכן מעל הכל.איני "שם" כל-כך על הקונבנציות החברתיות הידועות בשם "נימוסין", משום שהן כה שרירותיות. אדם בעל חשיבה לוגית נוטה לא פעם לזלזל בשכאלו. שמי המלא הוא שי ליבנה. נעים מאוד. אני פשוט אוהב שמות עט :-).
לא נראה לי שיהיה זה הוגן להפלות ביני למיץ פטל.

שלך, שי.

נ.ב. למה להוסיף על הבילבול בין טל כהן לשי כהן?
הערות של לא-פילוסוף 42246
1. משולש בן ארבע צלעות הוא לא משהו שאי אפשר לדמיין, הוא משהו שלא יכול להתקיים מתוקף ההגדרה.

2. מאחר ואני לא חושב שיש רצון חופשי, אני מבין מדבריך שהמבנה של התבונה שלי שונה מהמבנה של התבונה שלך, או בניסוח הקאנטיאני שהבאת, אני אמור לא להיות מסוגל לחשוב את מה שאני חושב.

3. כל זה היה ודאי מדאיג אותי ביותר אלמלא ידעתי שקאנט טען גם שהגיאומטריה האויקלידית כפויה עלינו מתוקף מבנה התבונה שלנו, ואם איינשטיין היה לוקח אותו ברצינות לא היתה לנו תורת היחסות.

4. "רצון חופשי" הוא מושג בעל סתירה פנימית, בדיוק כמו משולש בעל ארבע צלעות. מצאתי לכך הוכחה מופלאה, אך אין לה מקום בשולי העץ הזה.
הערות של לא-פילוסוף 42282
1. ההיגד משולש בן ארבע צלעות מכיל סתירה. מדוע אתה לא יכול לדמיין סתירה? העובדה ש "זה לא יכול להיות" לא רלוונטית: בני-אדם לא יכולים לרחף אבל אתה יכול לדמיין זאת. ההבדל הוא שהתבונה האנושית לא מסוגלת לדמיין דברים מסוימים. למשל סתירות. למה? ככה. דוגמא של קאנט: אנו לא מסוגלים לדמיין דבר ללא סיבתו. החשיבה היא דבר סיבתי.

2. "לחשוב" התכוונתי באופן א-פריורי. אני גם יכול לחשוב שיש אי שם ביקום משולש בעל ארבע צלעות (ואז אני אטעה) אבל אני לא מסוגל לדמיין (או לחוש או... פשוט חסרה מילה בעיברית...) זאת. יש סיבה.

3. כנ"ל, וזו דוגמא מצוינת! גם אם אנו מסוגלים לחשוב לא אוקלידית אני (רוצה לעשות את זה מעניין, מיליון דולר שגם אתה לא! :-) ) לא מסוגל לדמיין מרחב לא אאוקלידי! יש הבדל בין 'לחשוב' ל 'לחשוב א-פריורית'. אינשטיין (או יותר נכון רימן) לא סותר את קאנט! כשאשוב הביתה אני מבטיח לתת לך ציטוט נהדר בעניין!
דרך אגב, אתה לא הראשון שנופל במכשלה הזו. גדולים ממני וממך נפלו בה. עליך נוכל לומר את המשפט: Even his mistakes were brilliant! כל הכבוד על החשיבה המעמיקה!

4. אני מקוה שלא תשאיר אותנו *כל-כך* הרבה זמן באפילה!

נ.ב: ב Twilight zone, בו צפיתי כילד, אני זוכר שהיה קטע על אדם שהגיח לתוך עולם ארבע-מימדי. אני זוכר שהתאכזבתי כשבימאי הסידרה החליט שמרחב ארבע-מימדי נראה בדיוק כמו עולם תלת-מימדי, רק מטושטש יותר...
במילים אחרות, התבונה האנושית מוגבלת לדמיין בשלושה מימדים ומטה. למה דווקא שלוש? שרירותי לחלוטין, לא? תאוריות חדישות בתחום הפיזיקה מדברות על מספר דו-סיפרתי של מימדים (זו, ראוי להזכיר, איננה אמירה אונטולוגית!).
עוד הערות של לא-פילוסוף 42292
אתה מסוגל לחשוב שיש אי שם ביקום משולש בעל ארבע צלעות? אם כך, אתה מסוגל לחשוב שאי שם בעולם 3=4, ומכאן כמובן שכל a=b.

אני מלא התפעלות מכל מי שמסוגל לחשוב כך, ומוכן להציע את נוסחת הפשרה הבאה:

אם 3=4 כי אז יש רצון חופשי. (לגבי הכוון ההפוך נישאר חלוקים בדעתנו).

סעיף 3 עליו שיבחת אותי אינו פרי מחשבתי, זה הוזכר בהרצאה ששמעתי פעם.

ובאשר לסעיף 4, אני עוד משתעשע במחשבה לכתוב על זה משהו רציני פעם, למרות שברור לי שהפילוסופים יאכלו אותי בחיים (אם יצליחו למצוא אותי). ברור שצריך להתחיל מדיון בשאלה מה פירוש "חופשי" (להבדיל מאקראי, לא פרדיקטאבילי וכו').
יש לי הרגשה שבעיני "חופשי" נופל בדיוק בתחום שאתה קורא לו "אי אפשר לדמיין אותו", כלומר אי שם ליד 3=4 (אני אומר "הרגשה" כי אני לא בטוח שאני מבין אותך).

מה שכבר מוכן אצלי זאת שורת הסיכום של המאמר הזה, שתאמר:

"Free will? No, free Willie"

עוד הערות של לא-פילוסוף 42298
נכון מאוד, זו סתירה. אני מסוגל לחשוב ש a=b (הנה כרגע חשבתי זאת, בדיוק כפי שאתה חושב שאין רצון חופשי) - אלא שאני לא מסוגל 'לחשוב א-פריורית' (הרעיון של קאנט, השם שלי) את זה. זה מזכיר לי ויכוח עם בן 13 מבריק אך מרדני, שהתווכח איתי על נושא חפיפת משולשים. הוא לא קיבל את ההוכחה המקובלת. הראתי לו את האקסיומות, והוא אמר שהצעד שלי מההנחות למסקנה לא מקובל עליו. א-פריורית, הוא כמובן קיבל את זה, אבל הוא עדיין יכול להצהיר שהוא לא מסכים להוכחה. באותה מידה שאתה כרגע אומר לי שאתה חושב שאין רצון חופשי, ספקן קיצוני יכול לומר שהוא חושב ש a=b.

'לחשוב א-פריורי' זו אינה הרגשה, אלא... פשוט אין מלה בעיברית... אז קראתי לכך כך. והנה עוד דוגמה, והפעם של ליבוביץ': אדם לא יכול שלא לדעת את אשר הוא יודע.

אגב סעיף 3, יתכן שהיה זה פרופ' אגסי?
עוד הערות של לא-פילוסוף 42335
אדם יכול, תיאורטית למדי, לרחף. אין סתירה בסיסית בין המושגים "אדם" ו"לרחף". אדם בחלל, למשל, ירחף. כל שעלי לעשות הוא לדמיין מה היה קורה לו על כדה"א היו תנאים שבחלל, או לעשות סופראימפוזיציה של אדם בחלל על תמונה של הקרקע - והרי לי אדם מרחף! אני לא יכול לעשות סופראימפוזיציה של משולש על מרובע, כך שהמשולש יסתיר את המרובע.
הדמיון האנושי, יש להודות, מוגבל למדי. הוא יכול לשלב בין דברים שהוא מכיר (אדם וציפור=מלאך, או סופרמן, אדם וסוס=קנטאור, לטאה ועטלף=דרקון וכו'), אבל קשה לו לדמיין משהו חדש לגמרי, שאינו מבוסס על שום דבר שהוא מכיר. יצורים במסע בין כוכבים, למשל, אפילו במקרים הנדירים שאינם הומנואידים, דומים בד"כ לחיות מוכרות (נחש, למשל). הכי רחוק שהם הצליחו להגיע זה יצורים שמורכבים מאנרגיה בלבד, ובד"כ נראים כמו כדור של אור. לא מבריק במיוחד. הדמיון האנושי, על כן, בנוי במדרגות - אנחנו יכולים לדמיין דברים יותר ויותר מופרכים, מכיוון שאנחנו בונים על דברים שדומיינו קודם לכן. יתקשה עלינו לקפוץ מאפס דמיון, לשיאי הדמיון של ימינו.

אגב, בתור סנילי מדופלם, אני מאוד מוצלח בלא לדעת את מה שאני יודע. אבל שוב, מדובר בסתירה במושגים. לא יכול להיות ש-X שווה ללא-X (אלא אם X הוא אפס, בעצם). זה לא בגלל שאנחנו מוגבלים, זה בגלל שככה זה. אתה פשוט לא טורח להפריד בין דברים ממשיים, לבין *מושגים* שהמציאו בני אדם. "לא" הוא מושג שהמציאו בני אדם.
עוד הערות של לא-פילוסוף 42341
לא יודע מה רצית להגיד בזה, אבל גם אם X = 0 , לא ייתכן ש X = (לא X).
עוד הערות של לא-פילוסוף 42455
הממ... נכון. אוויל שכמותי.
עוד הערות של לא-פילוסוף 42466
כמו שאמר חבר הפרלמנט האירי Sir Boyle Roche פעם, אדם אינו יכול להיות בשני מקומות באותו זמן אלא אם כן הוא ציפור.
עוד הערות של לא-פילוסוף 42474
המשפט הזה, טפשי ככל שיהיה, הוא נכון לוגית בכל עולם שבו הקביעה אדם הוא ציפור אינה נכונה.
עוד הערות של לא-פילוסוף 42395
דובי, אתה מדבר על פסיכולוגיה, אני מדבר על משהו בסיסי הרבה יותר; דברים שלא ניתן לדמיין אותם, לא משום שהמקרה לא זימן אותם לפנינו אלה משום שאין לנו כלים לדמיין אותם.

לא קראת מספיק טוב, אמרתי ש *ניתן* לדמיין אדם מרחף!

יש מגוון של דברים שאנו לא יכולים לדמיין, למשל סתירות. רוצה דוגמה אחרת של רעיון שאין לנו אפשרות לדמיינו? מרחב רימאני.
הערה של לא-פילוסוף 42409
כמדומני שעל פי הלוגיקה של וויטגנשטיין לא ניתן בכלל לחשוב או לדמיין משהו אי-לוגי כי אז אנחנו חושבים באופן לא-לוגי. זה סותר ראשית את הפנומנה שכן חשבנו על זה וגם את ההנחה שלא תתכן מחשבה שהיא תקפה מלכתחילה.

המחשבות שלנו הן רק אופן תפישתנו את העולם מסביב (אני לא אתעייף מלחזור על זה) אבל זה לא אומר שמה שאנחנו חושבים עליו קיים במציאות, דוגמת אליהו הנביא.
הערה של לא-פילוסוף 45509
נכון (רק לוויטגנשטיין המוקדם, טרקטטוס), אך גרסת קאנט רחבה מוויטגנשטיין, שהרי איננו מסוגלים לדמיין מרחב ארבע-מימדי למרות שלפי תורת היחסות כך הוא המצב בטבע (ולפי תורות חדשות יותר, אפילו מספר רב יותר של מימדים).

אנחנו יכולים לדמיין A שונה מ A, רק לא לדמיין ישום של זה. כנ"ל אדון אליהו; אין בעיה לדמיין אדם זקן אם שיער לבן, רק לא ניתן לדמיין את המערכת הסיבתית העצומה שבגללה יש סתירה במושג "אליהו הנביא קיים במציאות". אם היה ניתן לדמיין מערכת כה מורכבת, אזי היינו ניתקעים בשלב "אי יכולת לדמיין דברים החורגים מהארכיטקטורה האנושית" (כמו למשל סתירות), כפי שאיננו מסוגלים לדמיין משולשים בעלי ארבע צלעות.
הערה של לא-פילוסוף 45568
באמת איני קיים ואני לא מאחל את זה לאף אחד, גם לא לוויטגנשטיין.
עוד הערות של לא-פילוסוף 42457
מה זה אומר שאין לנו כלים לדמיין משהו, אם זה לא קשור לפסיכולוגיה (או נוירולוגיה)?

בכל מקרה, איבדתי לגמרי את מה שאתה מנסה להגיד. נכון, אנחנו לא יכולים לדמיין סתירות, כי הן סתירות. מה אתה מנסה להגיד בזה?
עוד הערות של לא-פילוסוף 45506
אני שואל אותך, בפשטות ובישירות, *מדוע* איננו מסוגלים לדמיין סתירות, *מדוע* איננו מסוגלים לדמיין מרחב ארבע-מימדי? מדוע?
עוד הערות של לא-פילוסוף 45541
כי אין מה לדמיין. אתה לא יכול לדמיין משהו שמנוגד (להבדיל מ''שונה'') למה שאתה מכיר.
עוד הערות של לא-פילוסוף 45544
איך, במחילה, תבדיל בין "מנוגד" ל "שונה"? האם היקום כפי שתורת המיתרים רואה אותו, כלומר 10 מימדי הוא מנוגד או שונה?

עדיין לא ענית בעצם, רק שינית את המילה. למה אתה לא יכול לדמיין דבר "מנוגד" למה שאתה מכיר??
חדוות המקביליות 45582
המונח "לדמיין" הינו מעורפל מטבעו.

אילו פרטי דבר צריכה תמונתו המנטלית להכיל כדי שיוכל אדם לומר כי הוא מדמיינו? הרי כמעט כל תמונת דמיון מכילה אך מזעיר ממושאה האובייקטיבי, ואף מוסיפה עליו תוספתות משונות מתהום מעיינות הנפש ומשירת עשב מדרונותיה.
מתי תהיה מוכן להסכים כי אדם A מדמיין מושא B? היידרש A המסכן להעלות את פרי רוחו על נייר?
הרי בגלל אופייה המבוזר של הנפש והמוח, דמיון הינו אוסף של מרכיבים, לאו דווקא עקבי, ונסיון להרכיבם על נייר לא יצלח על פי רוב.
כך, מי שעוסק במרחב 4D, נוצר בדמיונו, במשך הזמן, ייצוג למרחב זה המורכב מהשלכות וממאפיינים שונים הקשורים במרחב. מי שעוסק הרבה בסדרות השואפות לאינסוף בקצבים שונים, נוצר לו בראש ייצוג לאינסופים אלו.

אנו מסוגלים אף לקיים בדמיוננו סתירות שאין המציאות העניה סובלתן - למשל ריבוע עגול, ואף לחוש כאלה - למשל אהבה ושינאה בו זמנית, באיזורים שונים של המוח.

לסיכום: הדמיון הוא פרוע המציאות כבולה ומילותי אזלו.
חדוות המקביליות 45723
התוספות או השינויים אינם רלוונטיים. אני טוען שישנם דברים שלא ניתן אפילו להתחיל לדמיינם ואני שואל אותך בכנות: הצלחת לדמיין משולש עם ארבע צלעות? אם כן, יתכן שהתאוריה הקאנטית שגויה. יחד איתה נופל גם טיעון הקוגיטו של דקארט, שהרי הטיעון היחיד להפלתו הוא לטעון שכל זה טוב ויפה, אך רק למוחו שלו.
ובכן, ישב לו כל אחד מאיתנו בחדרו וינסה לדמיין מרחב 11 מימדי. באם יצליח, ישוב-נא וידווח! הלוואי!
אכן, לו לא היו גבולות לדמיון!
לדפוק את הראש 45725
הכרתי פעם מישהו שלקח בדרום אמריקה סם שמופק מקקטוס כשלהו (סן פדרו או משהו כזה). הסם הזה הביא אותו למצב תודעתי (שנמשך כמה ימים) שבו הוא היה מסוגל לכופף את התובנות המתמטיות של עצמו כך ש 1+1 שוה לכל מה שאתה רוצה שהוא יהיה שוה (ציטוט מהזכרון).
אני משער שהמרחק בין זה לבין לראות בדמיונך משולשים בני 4צלעות הוא קטן.
לדפוק את הלוגיקה 45771
אם כך, קאנט היה אומר שבאותם ימים הוא לא היה אנושי...
וכעת שאלה מעניינת: מניין לנו ש (כמו במטריX,שהסרט מהווה לדעתי שיטת ההסבר הטובה ביותר לפילוסופיה של קאנט) כולנו לא מסוממים לחשוב ש A = A בעוד שאין זה כך??
מה פירוש ''חופשי'' 42300
תגובה 42146
והרי הציטוט שהבטחתי! 42360
[אענה לתגובות הרבות לאט מאוד... אני הולך להיות עסוק מאוד בימים האחרונים...]

הציטוט לקוח מ "לעולם תהא המטאפיזיקה" של יובל שטייניץ (אני מאוד מאוד מאוד ממליץ על הספר!) והוא מתאר ויכוח דימיוני בין אייר לקאנט:

...אייר: הן עצם הפיתוח של הגיאומטריות האלה והעיסוק בהן מצביעים על כך, שהתבונה אינה מוגבלת לחשיבה האויקלידית, ומבאן נובע שהגיאומטריה אינה סינתטית-אפריורית.

קאנט: אם כוונתך לציין את כושרה המופלא של תבונתנו להמציא מערכות פורמליות ולפתחן - בכך איני מוצא רבותא, שהרי מבחינה זו נמשלת המצאתן של הגיאומטריות החדשות להמצאת משחקי השח והדמקה.

[כאן, בהרחבה שטייניץ מוסיף]

דוגמה טובה לעניין זה ניתן למצוא בחשבון המודולרי. נניח, למשל, אריתמטיקה מוזרה שכל ישיה הם השאריות המתקבלות מחלוקת המספרים הטיבעיים ב-‏5. מנקודת מבט זו קורים דברים מוזרים ביותר: מתברר, למשל, שהמספרים 8 ו-‏13 זהים... אריתמטיקה זו משמרת את כל חוקי הסימטריה של האריתמטיקה הרגילה - אם כי עולם הישים (המספרים) שלה מונה חמישה פריטים בלבד... כעת עלינו לשאול מה רבותא באריתמטיקה זו? האם מהעובדה שאריתמטיקה זו פותחה ע"י אדם, ושניתן לערוך בה חישובים - ניתן להסיק על מעמדה המטאפיסי של האריתמטיקה הרגילה? ... דומה המצב גם בקשר לגיאומטריות הלא-אוקלידיות: מעצם העובדה שניתן לפתחן ולחשבן, לא נובע עדיין שהגיאומטריה האויקלידית אינה סינתטית-אפריורית. פיתוחן של אלטרנטיבות לגיאומטריה ולאריתמטיקה (ואף ללוגיקה) יהווה טיעון אנטי-קאנטיאני אם, ורק אם, יוכח - שהתבונה מסוגלת לתפוס או לדמות תופעות כמתנהגות לפיהן...
והרי הציטוט שהבטחתי! 42427
אבל לרובינו יש שעון מחוגים, בו 3+12=3.
ואנחנו חיים עם זה טוב מאד, התבונה שלנו תופסת את המצב ללא בעיה בכלל. אנחנו יכולים ב 11 בלילה להגיד שנשארו לנו 6 שעות שינה כי עלינו לקום מחר ב5.
והרי הציטוט שהבטחתי! 45507
אינך יורדת לעומק העניין, המתימטיקה האלטרנטיבית הזו יכולה "להתחשב" (ניתן לערוך בה חישובים) אך היא אינה המתימטיקה של התבונה האנושית. אם את תספרי את כספך בצורה 3 = 12 + 3, הדבר ימיט חורבן על חשבון הבנק שלך.
הדבר ניכר כשלומדים חשבון בינארי. אז מגלים שהבסיס 10 איננו א-פריורי, אך האריתמטיקה היא א-פריורית. בסיס 10 הוא קונוונציה חברתית (לבני המאיה היה בסיס 5) אבל הלוגיקה והאריתמטיקה הם חלק מהארכיטקטורה של התבונה האנושית. הבנת של העניין לא קלה כלל, והסברתו קשה עוד יותר.
והרי הציטוט שהבטחתי! 45523
דרך אגב, מעיון חוזר בספר האדיר של ז'ורז' יפרח "ספרות ומספרים" עולה (ידעתי שזכרתי את זה מאיפה שהוא) כי המתימטיקה של האצטקים, המיסטקים והזאפוטקים היתה על בסיס עשרים!

"האימוץ, הכלל עולמי כמעט, של הבסיס 10 נובע ללא ספק מן העובדה שיש לנו עשר אצבעות, כיוון שאנשים למדו למנות קודם כל באצבעותיהם (Lucas, 1891). לו היו לנו שש אצבעות בכל יד יש להניח שהשיטה המספרית שלנו היתה מבוססת על 12". כעת, השווי למוחלטות האוניברסלית של האריתמטיקה. צרוף מקרים?
והרי הציטוט שהבטחתי! 46423
דווקא השיטה של המחוגים סופרת עד 12 ולא עד 10.

למשל חידה שפעם שמעתי.
10 +10 זה לא 20 ועוד 50 זה 11 .

איפה ההגיון פה?

פשוט לא?
והרי הציטוט שהבטחתי! 46476
1+1=1.01 ואם תוסיף 99 תקבל 2 מטר.
והרי הציטוט שהבטחתי! 46548
לא רק השעון. גם מעלות במעגל (360), חלוקת היום בכלל (24 שעות, 60 דקות) ועוד דברים שלא עולים לי כרגע בראש - הכל כפולות של 12. לא זוכר איזו תרבות זו הייתה שעשתה הכל על בסיס 12, אבל זה באשמתם.
צדאם צדאם יא מטומטם 46594
הבבלים, לא?
והרי הציטוט שהבטחתי! 46598
אנחנו סופרים בבסיס אוקטלי ולאנשי המחשבים שלנו הרבה יותר קל מלשלכם.
והרי הציטוט שהבטחתי! 46633
גם אני זוכר שסיפרו לי פעם שהייתה תרבות כזו אבל לא הייתי בטוח איזו אז לא העלתי את הנושא לכל מקרה אני לא חושב שבבלים אלא המאיה עם אני זוכר נכון את אחת התוכניות עליהם.
סַפָק ספקות 46428
אני מאד אוהב לראות את הביטוי ''ללא ספק'' הבא כדי להימנע מהצורך להוכיח משהו.
סַפָק ספקות 46526
טוב, ז'ורז' יפרח מרחיב בקשר לכך בסיפרו. אם הנושא מעניין אותך, אני ממליץ בחום לקרוא את הספר.
אתה מתכוון למי שכולנו מכירים בשם 50501
ג'ורג' פרק?
אתה מתכוון למי שכולנו מכירים בשם 50571
לא.
I Kant understand 42435
אבל זאת בדיוק הנקודה! כל זמן שהגיאומטריית של רימן ולובצ'בסקי היו רק בחזקת שעשוע אינטלקטואלי, ניתן היה להשוות אותן לחוקי משחק השח. אלא שאז הגיע איינשטיין - ולא במקרה הבאתי אותו ולא את רימן לצורך הטיעון שלי - והראה כי שהיקום פועל בהתאמה למערכת ה"סינטתית-אפריורית" הזאת. או, בניסוח אחר, לא רק שאנחנו כן מסוגלים לדמיין עולם כזה, אנחנו *אנוסים* להניח שהעולם הוא כזה. אם היית מראה לי בעולם הפיזיקלי תופעות שניתן להסביר אותן עפ"י חוקי משחק השח הייתי מופתע באמת.

חוסר היכולת ל"דמיין" גיאומטריה לא-אויקלידית או גיאומטריה של יותר משלשה מימדים מצטמצם, אם כן, למוגבלות טריביאלית של המוח שלנו ביצירת *תמונות* כאלה. זה לא מפתיע במיוחד, וגם לא נראה לי חשוב במיוחד, לא יותר מאשר חוסר יכולתנו לחשב בע"פ שורשים מעוקבים של מספרים בעלי 200 ספרות.

אגב, שמעתי פעם טענה שיש אנשים שאכן מסוגלים לדמיין עולם בעל ארבעה מימדים. ל"דמיין" במובן שכשאתה שואל איש כזה כמה צלעות יש להיפר-קוביה הוא לא מחשב את התשובה אלא עוצם את עיניו וסופר. אינני יודע אם הסיפור הזה אמיתי.
I Kant understand 43215
Explainin how the world works some times has very little to do with actually "grasping" (for lack of better word) what its like. I've studied basic quantum mechanics at the time and talked to people who studied it at a more advanced level, and they tell me it seems to work just fine as far as describing the world goes. however, I'll be damned if could ever actually grasp the idea of a particle "being" a wave function. actually it isn't - science never bothers with the so-called "essence" of things - it merely describes the connections these undefined things have with other undefined things. and so at its higher level, physics is simply sophisticated mathematics that for some reason (or maybe for no reason at all) seem to be efficient at describing phenomenons. it doesn't mean we can suddenly grasp 12 dimensions just because a mathematical theory of that nature describes something efficiently.

הרצון החופשי מבטל את אלוהים 42805
אגב, כדי שיתקיים רצון חופשי, יש לבטל לחלוטין את אפשרות קיומו של אל כל-יכול, גם אם הוא מהזן ה"לא מתערב". אם נניח שיש אל כזה, שהעניק לנו בטובו רצון חופשי, ואז צעד אחורנית והותיר אותנו לגורלנו, עדיין אין אנו חופשיים במובן מסוים. הלא יכול האל בכל רגע להינחם בו על דרכו הרעה, לשוב ולתפוס את רסן יציריו, ולשלול מאיתנו את רצוננו. משמע: לא ניתן ליישב רצון חופשי (מוחלט) עם הנחת קיום כח שרירותי עם פוטנציאל להגביל אותו.
לא ממש 42810
נכון, אבל זה רק ''אי-רצון חופשי'' מדרגה שניה, כלומר כל עוד האל הכל יכול לא החליט לשלול אותו מאיתנו הרצון החופשי יכול לחיות בכפיפה אחת עם אלוהים.

לי יש בעיה עם עצם עניין ה''חופשי'' - איך משהו יכול להיות חופשי לחלוטין, הרי בסופו של דבר הוא נקבע איכשהוא. אפילו אם מפרידים את ה''רצון'' לגמרי מהתחום הפיזיקלי, חייב להיות תהליך של קבלת ההחלטה, ואני לא מצליח להבין איך תהליך כזה יכול להיות חופשי.
הרצון החופשי מבטל את אלוהים? 42881
צר לי, אבל אני לא מוצא את ההגיון בטענתך. אסיר מאחורי סורג ובריח, אין לו רצון חופשי? יש, אלא שיש גם מה שמגביל את חופש רצונו (ואת החופש שלו בכלל). העובדה כי הרצון *ניתן להגבלה* בידי צד ג' כלשהו לא שוללת את היותו חופשי, במובן הנידון כאן: חופשי, קרי לא מוכתב ע"י חוקי הטבע ומנגנוניו, ולא ניתן לניבוי גם אם תורת הקוונטים תתברר כדטרמיניסטית בשורה התחתונה.

כדי להניח שקיים כוח שרירותי המסוגל להגביל את הרצון, יש להניח קודם שהרצון קיים. בין "ניתן להגבלה" לבין "לא קיים" אין ולא כלום, והטענה כי הרצון החופשי אינו מוחלט לא זקוקה לאל כל-יכול כדי להתקיים. גם סמים המובילים לטשטוש חושים כבד, או לחלופין אלכוהול, פרוזק וגז-צחוק, משפיעים על הדעת ולכן מגבילים את הרצון החופשי.

הכותב מכניסט המאמין מרצונו החופשי שהרצון החופשי קיים כאשלייה בלבד, ואינו מאמין בקיומו או באי-קיומו של אל (מתערב או אחר).
הערות של לא-פילוסוף 42315
2. אתה מחפש תרגום ל To Grok?
"לגרוק" עובד נהדר.
אט לך 42265
אהלן שי,

עדיין לא הבנתי. מה בתפיסת המציאות מניח בחירה חופשית?
בחירה חופשית - תנאי ראשוני ! 42294
אדם יכול להעלות בראשו דברים שמהווים סתירה, אם כי יקשה עליו הדבר ככל שהסתירה קרובה להגדרות.

אף על פי שהפרדוקס של ראסל מונע את התקיימותה של קבוצת כל הקבוצות, הרי זהו משהו שהאדם יכול לתארו לעצמו.

הייתי רוצה לשמוע נימוק רציני לכך שרצון חופשי הוא תנאי מכונן. מה מונע ממני להחליט שקיום אל יוצר הוא תנאי מקומם, שכולם באמת חושבים כך גם אם יאמינו אחרת? (רמז: זו גישה של הרבה תאיסטים - למה להלחם בבעיה כשאתה יכול לטעון שהיא לא קיימת? אין אתאיסטים, יש תאיסטים בהדחקה.)
בחירה חופשית - תנאי ראשוני ! 42324
התכוונת "קבוצת כל הקבוצות שאינן איבר של עצמן", נכון?
בחירה חופשית - תנאי ראשוני ! 42484
לא, זהו הכלי שבו משתמשים בהוכחה שקיום קבוצת כל הקבוצות מוביל לסתירה. ההגדרה שלה הרי מניחה שאתה יכול לדבר על קבוצת כל הקבוצות.
בחירה חופשית - תנאי ראשוני ! 42401
יכולת פשוט לומר A לא שווה ל A. בוודאי שאדם יכול להעלות בראשו דברים שמהווים סתירה, הוא רק לא יכול לדמיין אותה.
שוב, דוגמת המשולש בעל ארבע צלעות - הנה העליתי בראשי דבר המהווה סתירה, אך איני יכול לדמיינה... ואתה?

לא אחזור שוב על דברי מדוע רצון חופשי הוא תנאי מכונן, קרא למעלה (ראה הקוגיטו).

גם אני מסכים איתך שקיום אל יוצר הוא תנאי מקומם... :-)
בחירה חופשית - תנאי ראשוני ! 42487
ההסבר שלך מדוע רצון חופשי הוא תנאי מכונן שקול להסבר שבדרך כלל מובא על ידי תאיסטים לכך שקיום אל יוצר הוא תנאי מכונן.

בסופו של דבר, שניכם אומרים: "זה נכון, כי אם לא, אז זה לא היה נכון, וזה אבסורדי."

אגב, אתה אומר שאי אפשר לדמיין גיאומטריות לא-אוקלידיות - אבל זה בכלל לא נכון, שהרי לכל הפחות אתה יכול לדמיין עיגול, וקווים החותכים אותו - אם תתייחס לכך כאל כל המרחב שלך, הרי לך גיאומטריה היפרבולית.

ובכל מקרה, למעשה, אתה אומר שני דברים: שהאדם לא יכול לדמיין דברים שהם סתירה לוגית, ושיש דברים שהם אינם סתירה לוגית, אבל הוא עדיין אינו יכול לדמיין אותם. אז, למעשה, הטענות שלך מחזירות אותנו לתחילת הדיון, כי בהחלט ייתכן שאין בחירה חופשית, אך הדמיון האנושי אינו מסוגל באמת לדמיין זאת.
בחירה חופשית - תנאי ראשוני ! 45521
"אתה אומר שני דברים: שהאדם לא יכול לדמיין דברים שהם סתירה לוגית, ושיש דברים שהם אינם סתירה לוגית, אבל הוא עדיין אינו יכול לדמיין אותם." - נכון מאוד, אבל אבחר ניסוח יותר חד: מפאת המגבלות הארכיטקטוריות של התבונה, האדם לא מסוגל לדמיין מספר דברים, ביניהם סתירות, מעל שלשה מימדים ועוד. טיעוני היה אכן שלא כל המגבלות הללו נובעות מחוק הסתירה, אלא להיפך! חוק הסתירה נובע מהמגבלות הארכיטקטוריות של התבונה.

בקיצור נמרץ, הקוגיטו מוכיח שישנו "אני" הנפרד (ואף קודם רעיונית) לפיזי. האני הזה, בהיותו פועל (למשל חושב), אינו נגזר מהמציאות הפיזית הדטרמיניסטית שהרי הוא נפרד ממנה. בנוסף, הטיעון הקאנטיאני, שמודעות הרמת ידי כרגע ראשונית וקודמת לי לכל מדעי הטבע, בדיוק כמו הלוגיקה. כאן אפשר להוסיף עוד טיעון, הפעם של קרוי (בסיפרו "הוכחות לוגיות בדבר קיומה של הנשמה", שכמובן מתרכז כולו בנושא הזה):
סוקרטס: ...האם אתה מודע לעובדה שאתה קולט אותי ברגע זה? חשוב, אתה מסוגל להיות מודע להיותי נתפס באמצעות החושים שלך?
פרנסיסקו: עכשיו, אחרי שהסבת את תשומת ליבי, אני בהחלט מודע לכך.
סוקרטס: אם כך, המודעות שלך מסוגלת להיות מודעת לפעולותיה. זאת אומרת, אתה יכול להיות מודע לפעולות המודעות שלך.
פרנסיסקו: בסדר, אז מה?
סןקרטס: מייד תבין. האם היכולת להיות מודע למודעות, מוגבלת לפעם אחת בלבד, או שאתה יכול גם להיות מודע לעובדת מודעותך את היותי נתפס בחושיך?
פרנסיסקו: זה אפשרי. הנה ברגע זה הגעתי לדרגה שלישית של מודעות, בגלל השאלה שלך.
...[כאן כתוב קטע יפה אך ארוך המוכיח שאפשר לחזור על-כך עד לאין קץ]
...
פרנסיסקו: ...אני עתיד לבצע את ההחזר, נאמר, שלושים וחמש פעמים בלבד, הייתי מבצע אותו שלושים ושש פעמים על-ידי עצם מודעותי לחוק.
סוקרטס: במילים אחרות, אתה אומר שהידע על קיומו של חוק כזה [מגבלה על מספר החזרות] יגרום לביטולו. על פי החוק אינך רשאי, או אינך מסוגל, לבצע את ההחזר מעבר ל-X פעמים, אך עם הוצאתו לפועל אתה מודע לעובדה כי ההחזר התבצע X פעמים, ומודעות זו היא ההחזר ה x+1. מכאן, שהחוק גורר את הפרתו.
...
אתה מסכים, איפוא, כי המודעות אינה כפופה לחוקים המגבילים לפחות אחת מפעולותיה - הפעולה של היותך מודע למודעות. ומכאן שהמודעות היא עצמאית. [סוף ציטוט].
בחירה חופשית - תנאי ראשוני ! 45722
How does the "Cogito" prove anything? You constantly fail to actually prove any of your assertions, other than just reasserting them in different ways.

By the way, concerning that dialogue, I think that this is just another case of someone just saying that he can do something without actually doing it. I don't believe that this person, or any person, can really go up as many levels as he pleases. He can say that he's going up as many levels as you can imagine (and I would say that that's a finite number, as well). If not, then tell me, what insights do you extract from being aware (of being aware)^9 that you couldn't extract from being aware (of being aware)^7?
בחירה חופשית - תנאי ראשוני ! 45726
א. למה אתה טוען שלא הצלחתי להוכיח? אנא תהיה יותר ספציפי ומפורט.

ב. אנא קרא את כל הדיאלוג. הוא ארוך מדי לציטוט. הספר כולו מומלץ בחום ומכיל טיעונים רבים נגד הדטרמיניזם.
כמובן כל אחד ישתעמם בשלב מסוים, הנקודה היא עקרונית: יש פה הוכחה מתימטית מקובלת שמשמשת להוכחת אין-סופיותם של המספרים הטיבעיים. אכן כל מספר X יהפוך, בעצם המודעות לחזרה ל x+1.
בחירה חופשית - תנאי ראשוני ! 45729
B. The Principle of Mathematical Induction is an _assumption_ you must make about the natural numbers. It can't be proven from other, simpler axioms (though it is equivalent to the Well Ordering Principle).
But I digress. My point is, that the above dialogue is just a silly game of definitions, with too many implicit assumptions and not enough clear terminology to be useful. I again ask you to tell me of the startling conclusions you've come to by thinking (about thinking)^10 that were impossible to arrive at by thinking (about thinking)^7.
בחירה חופשית - תנאי ראשוני ! 45764
א. מה עם א.?
ב. עדיין לא הצלחתי להבין: אם אפשר לחשוב על חשיבתי X פעמים וחשיבתי על כך גורמת למספר הפעמים שחשבתי לעלות בכך באחד, הרי, כל עוד לא ניסחת חוק שיגביל פתאום את מספר החזרות, אין סיבה להניח שלא יהיה אין-סופי
בחירה חופשית - תנאי ראשוני ! 45780
ב. נו, יופי, אז אתה יכול לספור עד שימאס לך. תבושם. ואני חשבתי שבדיאלוג מדובר על רמות של אבסטרקציה. יתכן, שתחת השפעת GEB אני רגיל לשיח קצת יותר אינטליגנטי על אינטליגנציה.
בחירה חופשית - תנאי ראשוני ! 45536
"...שהרי לכל הפחות אתה יכול לדמיין עיגול, וקווים החותכים אותו - אם תתייחס לכך כאל כל המרחב שלך, הרי לך גיאומטריה היפרבולית." - אפקט המראה: אתה יכול לדמיין A לא שווה ל A, ולהתיחס לזה כאל הלוגיקה שלך... פירוט: העיגול שלך נמצא, לא עלינו, במרחב קרטזיאני (בכל הנוגע לדימיון, לא למתימטיקה) ואין לי אפשרות "להתיחס לכך כאל כל המרחב שלי". עקרונית, אנו יכולים לחשוב על נוסחאות ווקטוריות במרחב של 7 מימדים, אבל מגבלות התבונה האנושית מגבילות אותנו לדמיין תמונות בשלושה מימדים בלבד.
בחירה חופשית - תנאי ראשוני ! 42331
משולש הוא ביטוי שהומצא ע"י אנשים, כדי לקצר את המשפט "צורה בעלת שלושה קודקודים ושלוש צלעות". לכן, להגיד שיש משולש עם ארבע צלעות זה דבר קצת מטופש לעשות. לעומת זאת, הבחירה החופשית היא מושג שמוגדר פחות או יותר כך: "אדם שיש לו בחירה חופשית הוא אדם שיכול להחליט החלטות מבלי שאף גורם חיצוני יכפה עליו בחירה מסויימת, פרט לרוחו הוא". מכיוון שאני שולל את קיומה של הרוח (או כל דבר אחר שאינו מבוסס על חומר ו/או אנרגיה), הרי שאני שולל את הבחירה החופשית.
אז אתה תגיד לי עכשיו שלא יכול להיות שאני חושב ככה? אני כן. אני מאמין בכך באמת ובתמים.

אדם בעל חשיבה לוגית היה מודע להשפעה של הזלזול שלו בקונבנציות החברתיות על בני-שיחו, ולכן היה משתדל לשמור עליהן כמיטב יכולתו.
מיץ פטל משתמש בכינוי נטול קונוטציות פרובוקטיביות, בניגוד לכינוי שלך. כמו כן, מיץ פטל ידוע ברחבי האינטרנט בשמו הזה, ויותר מכך - איש מהגולשים שחקרתי בנידון אינו יודע את שמו האמיתי. לפיכך, מבחינתי שמו הוא מיץ פטל וזהו. אבל שמך אינו גוד איט גוד, וזה מטופש לראות את זה שם כל הזמן. אנא, בבקשה - השתמש בשמך האמיתי.
בחירה חופשית - תנאי ראשוני ! 42422
וודאי שזו סתירה. הצבעתי על כך קודם.
הבחירה החופשית מוגדרת כך: "אדם שיש לו בחירה חופשית הוא אדם שיכול להחליט החלטות מבלי שאף גורם חיצוני יכפה עליו בחירה מסויימת". שום קשר לרוחות ושדים.
ובכן, אותו אדם חושב, מרגיש, כואב ומתאהב.
מיהו אותו אדם?
חומר, תענה.
אזי,
חומר חושב,
חומר מרגיש,
חומר כואב,
וחומר מתאהב...

עם חומר חושב אין לי בעיה, רק קראת לתופעות הנפש ותופעות הגוף בשם אחד.

נכון, כינויי פרובוקטיבי ובדיוק בשל כך הוא כל-כך הולם אותי... גם אני ידוע ברחבי האינטרנט בשמי זה... וגם מיץ פטל ואנוכי לא נולדנו בכינויינו הוירטואליים. לכן מבחינתך זהו שמי.
בחירה חופשית - תנאי ראשוני ! 42441
אני פתחתי פעם דוכן באלבני ומכרתי אבנים חושבות, שכנה שלי מלכה שפותחת בקפה ובקלפים והיא גם קוראת מחשבות קראה את המחשבות שלהן ואמרה שהאבנים האלה מטומטמות כמו נעליים.
בסוף שרפו לי את הדוכן כי לא שילמתי פרוטקשן אבל זה כבר סיפור אחר.
תיקון 42442
במקום אלבני צריך להיות כתוב אלנבי.
תיקון 42448
חבל, היה לך יותר סיכוי להצליח עם זה באלבני מאשר באלנבי.
בחירה חופשית - תנאי ראשוני ! 42459
מה זה אומר חומר חושב? האם החומר הזה נתון להשפעה הבלעדית של חוקי הטבע, או שיש לו פטור מהם? אם אין לו פטור - כיצד יכול להיות שאף גורם חיצוני אינו כופה עליו בחירה מסויימת? חוקי הטבע כופים עליו בחירה מסויימת (או הסתברות מסויימת לבחירה מסויימת).
בקיצור, הטיעון שלך חסר פואנטה, ואינו מסביר דבר ממה שאתה טוען.

פרובוקטיביות זה מאוד נחמד, אבל זה גם מאוד מעצבן. זה גם גורם לאנשים להתנהג בצורה לא כל-כך יפה. אני לא אוהב שאנשים גורמים לאנשים אחרים לנהוג לא כל-כך יפה כאן באייל.
אתה ידוע כעת בשמך שי ליבנה. למה שלא תשתמש בו?
כשכתבו על מיץ בעיתון, דיברו על מיץ פטל. אם יראיינו אותך לעיתון, נראה לך שיכתבו "גוד איט גוד", או שי ליבנה? זה ההבדל בינך לבינו.
כינה לי 42809
גם לי נשמע כינויו של מר ליבנה אינפנטילי, דובי. עם זאת, קצת מקומם לראות דרישה ישירה לשינוי כינויו מצד עורך האתר. אני קורא לך להחליט החלטה ערכית, ולא אישית, כראוי לעורך: האם כינויים מותרים או אסורים באייל (תת-סעיף: היות שאי-אפשר לקבוע אם "יוחנן לויכטנטראגר" הוא כינוי או לא, יותר כל שם סביר). אם תכריע שכינויים אסורים, תאלץ לדרוש גם ממיץ פטל (מיץטער, מיץ...) ומאיילים מזוקנים, מודאגים, וכו' לשנות את כינוייהם, או להסתתר מאחורי "האייל האלמוני", שיישאר מותר. אם תכריע שכינויים מותרים, הנח למר ליבנה לשאת בכינויו הבלתי-משובב.

ד. יחיד
כינה לי 42882
אני מדבר כעת כקורא, ולא כעורך: מותר להשתמש באתר בכינויים, ורבים עושים זאת; ועם זאת מעטים הכינויים שהפריעו לי ככינויו של מר ליבנה, בשל ההצהרה הילדותית-משהו שבכינוי זה, והקושי להתייחס אליו בגוף שלישי.
כינה לי 42905
כלל לא חשוב למי זה נוח ולמי לא. אם מותרים כינויים, לא נתחיל לריב על מי נעלב ממיץ פטל (אולי יש למישהו זכרונות לא נעימים מהסיפור?) ומי לא אוהב כינויים אינפנטיליים. כאמור, דעתי על הכינוי הספציפי כדעתך, ושוב כאמור, אין דעתי ודעתך משנות כהוא זה את *העקרון*, שאני קורא להפעיל כאן.
כינה לי 42908
העקרון הוא פשוט מאד: כינויים מותרים, ומותר לקוראים להתלונן כאוות נפשם אם כינוי מסויים נראה להם לא הולם, ילדותי, מציק או מכל סיבה אחרת. בעיקר אם, כמו במקרה זה, בעל הכינוי נדמה כאדם מעניין, שיהיה מרתק להתדיין עימו, אך הכינוי עצמו מפריע ומהווה מכשול.
זה לא קשה בכלל, זה דווקא קל 42906
או "שי לבנה" או "GeG".
קצת מוזר 42957
שאנשים פה מצדדים בלגליזציה של מריחואנה, ושלא נדבר על לגליזציה של זנות - בשם חירויות הפרט, אבל לא ליברליים מספיק כדי לקבל ניק שלא מוצא חן בעיניהם.
קצת מוזר 42960
רק בגלל שאני מכיר בזכותם של אזרחים לראות פורנוגרפיה כל היום וכל הלילה, לא אומר שאני חייב לצפות בה בעצמי, אם להיות ממשיל משלים.
קצת מוזר 42961
לא, לדעתי זה לא מוזר. חירויות הפרט הן דבר אחד, וסוג מסויים (אולי קפדני מדי לדעתך) של נימוס זה דבר אחר.
כינה לי 42993
מר יחיד היקר, אבקשך להפסיק ולהשתמש בשם הבדוי "אסף ברטוב". כמו כן, יטב לכולנו אם תחדל מהשימוש בראש התיבה של שמך, ותחשוף בפני כולנו את שמך המלא והאמיתי.

חוץ מזה, אני לא עורך במשרה מלאה. כשאני כותב תגובות, אני קורא מן השורה. למעשה, אפילו לא "דרשתי" שינוי כינוי. ביקשתי (לא יפה במיוחד, אמנם, אבל בכל זאת). לא איימתי בסנקציות, או בשום דבר אחר.
כינויים מותרים, אבל גם נדרש נימוס מסויים. כשם שאני לא אחבב במיוחד מי שיבחר להתקרא כאן על דרך קבע "ה. אדולף", כן אני לא מאושר במיוחד מהכינוי שהאדון ליבנה בחר לעצמו.

אגב, גם מגוון האיילים המאוקסים אינו ממש לרוחי, אבל לפחות אין בכך בוטות מוגזמת.

בברכה,
דובי קננגיסר (שם אמיתי: דב)
לא-עורך-כרגע, האייל המתקרא בשמות אוויליים.
המביא דבר בשם אומרו 42925
כמי שמשתמש כאן בכינוי אידיוטי לחלוטין,
קצת הומור לא יזיק ,ושיחה עם אחד מגילויו של האל על בעיות גוף ונפש גם עוד לא הזיקה לאף אחד (מה גם שברור לחלוטין שהבעיה לא תיפתר במהלכו של הדיון באייל)
הזירה הציבורית הישראלית (שאני מניח שהדיון פה אינו חלק ממנה,אחרת אין לי דרך להסביר את הדיון האינטיליגנטי שמתנהל כאן ) סובלת מתרבות דיון בעלת ''פיוזים קצרים'' וחסרת פרופרורציות מינמליות.קצת מרחק שמקנה כינוי דבילי לא ממש מזיק לטעמי

דעת יחיד

עדי כסלו
קבוצת תמיכה 42933
גם אני דמות וירטואלית חסרת קיום ממשי מלבד זו שבמוחו של ההוגה שלי, שמפאת הבושה מעדיף להישאר בעילום שם.
42946
אתה כותב באייל בשם אחר?
-או יותר נכון-
אתה שם אחר של כותב באייל?
לעיתים רחוקות 42949
ולרוב אינני מזדהה בשמי האמיתי.
קבוצת תמיכה 43003
וידוי אישי (בפני קבוצת התמיכה מהכותרת): אני מאוד נהנה מההומור שלך, וחושב שלהוגה שלך אין במה להתבייש. משיחות עם חברים מתברר כי אני לא לבד.
קבוצת תמיכה 43010
אם בוידויים עסקינן: (אל י. פופק) אני מאוד מסתייג מההומור שלך, ומוצא אותו סר-טעם ולעתים מכוער. לא אכפת לי אם ההוגה שלך (אם תסלח על ההגזמה) מתבייש או לא, אבל אשמח אם ישתוק. בלי שיחות עם חברים, אני בטוח שאני לא לבד.
אני עם טל, וכמוני גם מר גרינברג 43014
אני גם עם טל, וגם עם אסף. 43032
ואומרים שאדם לא יכול לחיות עם סתירות לוגיות. הא.
קבוצת תמיכה 43042
סר טעם ומכוער זה השם האמצעי שלי.
בכל אופן, אם אתה מוצא את דברי פוגעים אני מתנצל ואתה רשאי לנזוף בי על כך אם במקרה אסף ברטוב הוא גם כן שם בדוי ובמציאות אתה בחורה גבוהה וחטובה שאוהבת מין ביזארי, את מוזמנת להעניש אותי בדרכים נוספות (אנא פני אלי בדואר אלקטרוני אם זה המצב).
קבוצת תמיכה 43028
גילוי סנסציוני: לפני כמה ימים, הפניתי לאחד מהכותבים באתר, במסגרת שיחה פרטית, את השאלה: "יעקב פופק - מציאות או דמיון?". התשובה לא איחרה לבוא: "דמיון". הייתכן כי אותו כותב, שידע כי י"פ הוא דמות בדיונית, הוא-הוא אבי הרעיון הפופקי ומולידו?
קבוצת תמיכה 43041
די בחיפוש קצר בשער האחורי של אתר הבמה המרכזית (שם נולדתי) כדי להתקל בהצהרות מרחיקות לכת לגבי אי קיומי בעולם המציאות (מה שהציל אותי מתביעת דיבה ענקית).

כמו כן מופיעים שם ציטוטים מסיפרי (איך להתחיל עם בחורות ולהישאר בחיים), פרטים ביוגרפיים, קורות החיים שלי ושאר הגיגים.

קבוצת תמיכה 43043
אתה מוכן לתת רמז למי שאין לה כוח לקרוא את כל הפנינים שם- לאיזו משבצת שם אתה מתכוון?
קבוצת תמיכה 43066
המשבצות נבחרות באופן רנדומלי מתוך מאגר אין סופי של הגיגים חסרי משמעות.

לצורך הדיון, אפשר להשתמש ב"פילטר" למטה - הקלידי שם "יעקב פופק", ותקבלי מגוון מלהגיו של הנ"ל. עוד מומלצים: החבר של שלי, חרגול, ועוד כמה שאני לא זוכר. היה פעם גם "האקס של שלי", אבל לא ראיתי יותר מאחד או שניים שלו.
קבוצת תמיכה 43067
תודה דובי,

האמת היא שלאחר ששאלתי, קיבלתי אימייל ממר י''פ, ובו הסבר איך לקרוא בדף ההוא.

אני מקווה שאני לא חוטאת לו אם אציין כאן שהאימייל היה לגמרי לא פופקי באדיבותו וברגישותו.
בחירה חופשית - תנאי ראשוני ! 45505
דובי, אני רוצה להבין.
אתה טוען שהכרת הברירה החופשית היא אשליה?
בחירה חופשית - תנאי ראשוני ! 45542
כן. בוקר טוב.
אתה אינפורמטיבי הבוקר משו משו 45546
אם לחדד, בהכרח קיימת אשליה של בחירה חופשית אצל הרבה אנשים, שהרי רבים חשים שהם יכולים לבחור לעשות כך או אחרת. השאלה היא אם בנוסף לאשליה קיימת גם יכולת מעשית לבחור בין אפשרויות שונות. מן הדיון לעיל משתמע כי שי, ערן ואנוכי סבורים כי קיימת בחירה חופשית. רון, דובי וירדן סבורים שרק האשליה קיימת. לגבי השאר - לא יודע, לא זוכר.

לדעתי הדיון עדיין רחוק ממיצוי, אך השעה לא דוחקת.
אתה אינפורמטיבי הבוקר משו משו 45613
אני טוען שאפילו האשליה אשלייתית ועל כך אי''ה במאמר
  יכיחות • אפופידס
  ואללה, זה המשפט ששכחתי להוסיף • ליאור גולגר
  ואללה, זה המשפט ששכחתי להוסיף • טל כהן
  אתה אינפורמטיבי הבוקר משו משו • אביב ישראל
  מישהו אמר מטריקס? • העלמה עפרונית
  לא מטריקס. • אביב ישראל
  בחירה חופשית - תנאי ראשוני ! • God eat God
  ליבוביץ' • דובי קננגיסר
  ליבוביץ' • God eat God
  ליבוביץ' • דובי קננגיסר
  ליבוביץ' • God eat God
  המנון לליבוביץ' • דנידין
  המנון לליבוביץ' • God eat God
  ליבוביץ' • רון בן-יעקב
  ליבוביץ' • God eat God
  תיקונים • אפופידס
  ויפה שעה אחת קודם • דנידין
  תיקונים לתיקונים. • האייל האלמוני
  תיקונים • ירון קלדרון
  תיקונים • God eat God
  תיקונים • סתם כליל נאורי
  תיקונים • זהר מיכלובסקי
  תיקונים • דובי קננגיסר
  תיקונים • God eat God
  תיקונים • דובי קננגיסר
  תיקונים • God eat God
  תיקונים • God eat God
  תיקונים • גלעד ברזילי
  תיקונים • God eat God
  תיקונים • זהר מיכלובסקי
  תיקונים • גלעד ברזילי
  תיקונים • God eat God
  אני מערבב סעיפים ומשנה כותרת • גלעד ברזילי
  אני מערבב סעיפים ומשנה כותרת • God eat God
  אני מערבב סעיפים ומשנה כותרת • גלעד ברזילי
  אני מערבב סעיפים ומשנה כותרת • God eat God
  אני מערבב סעיפים ומשנה כותרת • סתם כליל נאורי
  אני מערבב סעיפים ומשנה כותרת • God eat God
  הסעיפים אוחדו ובכותרת אין טעם • גלעד ברזילי
  רגע רגע רגע, • God eat God
  רגע רגע רגע, • אפופידס
  רגע רגע רגע, • God eat God
  אני מערבב סעיפים ומשנה כותרת • גלעד ברזילי
  אני מערבב סעיפים ומשנה כותרת • God eat God
  אני מערבב סעיפים ומשנה כותרת • האייל האלמוני
  יפה מאוד, אלמוני יקר! • God eat God
  דרך אגב... • God eat God
  תיקונים • דובי קננגיסר
  תיקונים • God eat God
  ליבוביץ' הוא דואליסט • רון בן-יעקב
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • ג. שמעון
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • יהונתן אורן
  רצון - כן, חופשי - לא? • God eat God
  רצון - כן, חופשי - לא. • גלעד ברזילי
  רצון - כן, חופשי - לא?? • God eat God
  יש הבדל בין הסבר להצהרה. • גלעד ברזילי
  חופש הבחירה הוא א-פריורי. • God eat God
  קצת הרחבה. • גלעד ברזילי
  הערה קטנה • סמילי
  הערה קטנה • גלעד ברזילי
  הערה קטנה • סמילי
  הערה קטנה • גלעד ברזילי
  לא נכון. • סמילי
  לא נכון. • גלעד ברזילי
  לא נכון. • סמילי
  לא נכון. • גלעד ברזילי
  לא נכון. • סמילי
  לא נכון. • גלעד ברזילי
  לא נכון. • סמילי
  הערה קטנה • עדי
  הערה קטנה • גלעד ברזילי
  קצת הרחבה. • God eat God
  אוי לאוזניים • אפופידס
  רצון - כן, חופשי - לא. • Gil Lederman
  רצון - כן, חופשי - לא. • דנידין
  רצון - כן, חופשי - לא. • Gil Lederman
  תודעה כרמת הפשטה. • גלעד ברזילי
  תודעה כרמת הפשטה. • Gil Lederman
  שאלת 64000 הדולר • דנידין
  כוונתך לדניאל *דנט* • אסף ברטוב
  דנט, כמובן • דנידין
  הפתרון המלא לחידת התודעה • אפופידס
  בריחה חופשית... • God eat God
  זה בדיוק מה שטענתי בתגובתי לעיל • ג. שמעון
  זה בדיוק מה שטענתי בתגובתי לעיל • God eat God
  זה בדיוק מה שטענתי בתגובתי לעיל • רון בן-יעקב
  זה בדיוק מה שטענתי בתגובתי לעיל • God eat God
  בסדר בסדר • האייל האלמוני
  בסדר בסדר • God eat God
  לא בדיוק • רון בן-יעקב
  לא בדיוק • עומר
  לא בדיוק • רון בן-יעקב
  לא בדיוק • עומר
  Solipsism • אסף ברטוב
  לא בדיוק • סתם כליל נאורי
  לא בדיוק • רון בן-יעקב
  לא בדיוק • ליאור גולגר
  לא בדיוק • רון בן-יעקב
  לא בדיוק • ליאור גולגר
  לא בדיוק • דובי קננגיסר
  מה המסה של המילה 'הערכה' • ליאור גולגר
  מה המסה של המילה 'הערכה' • דובי קננגיסר
  מה המסה של המילה 'הערכה' • ליאור גולגר
  מה המסה של המילה 'הערכה' • דובי קננגיסר
  מה המסה של המילה 'הערכה' • אסף ברטוב
  'הערכה' = 40 הרץ • רון בן-יעקב
  'הערכה' = 40 הרץ • ערן בילינסקי
  'הערכה' = 40 הרץ • רון בן-יעקב
  you can't always get what u want • ערן בילינסקי
  you can't always get what u want • רועי
  you can't always get what u want • ערן בילינסקי
  לדפוק את הראש בקיר בדרכו של יום • הקריבו המקוטב
  לדפוק את הראש בקיר בדרכו של יום • ערן בילינסקי
  לדפוק את הראש בקיר בדרכו של יום • הקריבו המקוטב
  לדפוק את הראש בקיר בדרכו של יום • ערן בילינסקי
  לדפוק את הראש בקיר בדרכו של יום • הקריבו המקוטב
  לדפוק את הראש בקיר בדרכו של יום • ערן בילינסקי
  Stand Alone Brains • רון בן-יעקב
  Stand Alone Brains • דובי קננגיסר
  לא בדיוק • רון בן-יעקב
  כוס מים קרים להמונים • ליאור גולגר
  Well? • Lior Golgher
  לא בדיוק • עומר
  fnord • אסף ברטוב
  הבלוטה האיצטרובלית • רון בן-יעקב
  fnord • אסף ברטוב
  זה בדיוק מה שטענתי בתגובתי לעיל • ירדן ניר
  זה בדיוק מה שטענתי בתגובתי לעיל • God eat God
  זה בדיוק מה שטענתי בתגובתי לעיל • ירדן ניר
  זה בדיוק מה שטענתי בתגובתי לעיל • ע'
  זה בדיוק מה שטענתי בתגובתי לעיל • God eat God
  זה בדיוק מה שטענתי בתגובתי לעיל • רון בן-יעקב
  זה בדיוק מה שטענתי בתגובתי לעיל • God eat God
  זה בדיוק מה שטענתי בתגובתי לעיל • ערן בילינסקי
  זה בדיוק מה שטענתי בתגובתי לעיל • God eat God
  זה בדיוק מה שטענתי בתגובתי לעיל • נקדן
  זה בדיוק מה שטענתי בתגובתי לעיל • ערן בילינסקי
  זה בדיוק מה שטענתי בתגובתי לעיל • God eat God
  פסק זמן • ירדן ניר
  בריחה חופשית... • דובי קננגיסר
  בריחה חופשית... • God eat God
  בריחה חופשית... • גלעד דנבום
  בריחה חופשית... • god eat god
  בריחה חופשית... • דובי קננגיסר
  להשלמת ההגדרה... • אסף ברטוב
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • דובי קננגיסר
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • ערן בילינסקי
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • רון בן-יעקב
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • ערן בילינסקי
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • רון בן-יעקב
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • ערן בילינסקי
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • רון בן-יעקב
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • מאור גרינברג
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • מאור גרינברג
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • רון בן-יעקב
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • מאור גרינברג
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • האייל המזוקן
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • מאור גרינברג
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • דובי קננגיסר
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • מאור גרינברג
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • דובי קננגיסר
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • מאור גרינברג
  רב''י - אהבתי • רון בן-יעקב
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • דובי קננגיסר
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • ערן בילינסקי
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • דובי קננגיסר
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • האייל המזוקן
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • דובי קננגיסר
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • האייל המזוקן
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • האייל האלמוני
  מה הבעיה ? • דנידין
  בחירה חופשית? אין חיה כזאת! • האייל המזוקן
  לא נעים לי לזנב בך מדיון לדיון • ליאור גולגר
  לא נעים לי לזנב בך מדיון לדיון • מאור גרינברג
  לא זאת אמרתי • ליאור גולגר
  לא זאת אמרתי • מאור גרינברג
  לא זאת אמרתי • ליאור גולגר
  לא זאת אמרתי • מאור גרינברג
  Run\Debugger • ליאור גולגר
  RunDebugger • רון בן-יעקב
  RunDebugger • רון בן-יעקב
  הציפור החושבת • רון בן-יעקב
  אם זה עורבני אני מח בצנצנת • ליאור גולגר
  אם זה עורבני אני מח בצנצנת • ירדן ניר
  מה זה החרטא הזה? • ליאור גולגר
  מה זה החרטא הזה? • ירדן ניר
  בנטם-מגידו? • אסף ברטוב
  בנטם-מגידו? • טל כהן
  בנטם-מגידו? • אסף ברטוב
  מילון אוקספורד • רון בן-יעקב
  מילון אוקספורד • ירדן ניר
  מילון אוקספורד • טל כהן
  פרן סחבק? • ערן בילינסקי
  מילון אוקספורד • רון בן-יעקב
  בנטם-מגידו? • ירדן ניר
  הציפור החושבת • מאור גרינברג
  הציפור החושבת • דובי קננגיסר
  הציפור החושבת • רון בן-יעקב
  לא יודע מה אתה רוצה • ליאור גולגר
  לא יודע מה אתה רוצה • רון בן-יעקב
  לא יודע מה אתה רוצה • ערן בילינסקי
  באתי לעשות בלאגן • מאור גרינברג
  באתי לעשות סדר • ערן בילינסקי
  באתי לעשות סדר • מאור גרינברג
  לא יודע מה אתה רוצה • רון בן-יעקב
  לא יודע מה אתה רוצה • ערן בילינסקי
  כל סתירות לייביביץ • רון בן-יעקב
  מה אנחנו, פסיכים :) • ערן בילינסקי
  מי אנחנו? • רון בן-יעקב
  מי אנחנו? • ערן בילינסקי
  מי אנחנו? • רון בן-יעקב
  וגר זאב עם כבש? • ליאור גולגר
  הציפור החושבת • אפופידס
  הציפור הנחשבת • Alces taxonomicus
  הציפור החושבת • אסתי
  הציפור החושבת • אסתי
  הציפור החושבת • רון בן-יעקב
  הציפור החושבת • רון בן-יעקב
  הציפור החושבת • אסתי
  הציפור החושבת • רון בן-יעקב
  הציפור החושבת • אסתי
  הציפור החושבת • רון בן-יעקב
  הציפור החושבת • ג'וד
  הציפור החושבת • ג'וד
  ציפורים בקיץ • ג'וד
  ציפורים בקיץ • החתולה של שכ''ג
  ציפורים בקיץ • ג'וד
  ציפורים בקיץ • ג'וד
  RunDebugger • ליאור גולגר
  exe • הקריבו המקוטב
  exe • ליאור גולגר
  exe • הקריבו המקוטב
  הבטחתם יונה • ירדן ניר
  אז הבטחנו • ליאור גולגר
  ירדן אייכה? • ליאור גולגר
  אי-שם בכרמל • ירדן ניר
  אי-שם בשרון • ליאור גולגר
  אי שם בלב • ירדן ניר
  RunDebugger • רון בן-יעקב
  RunDebugger • מאור גרינברג
  RunDebugger • מאור גרינברג
  RunDebugger • ליאור גולגר
  RunDebugger • מאור גרינברג
  זן ואומנות הניקור • ליאור גולגר
  זן ואומנות הניקור • מאור גרינברג
  RunDebugger • רון בן-יעקב
  דואליזים מינוס • הקריבו המקוטב
  דואליזים מינוס • רון בן-יעקב
  מטריאליזים פלוס • הקריבו המקוטב
  אחריות לשנתיים לא כולל מצבר • ירדן ניר
  אחריות לשנתיים לא כולל כלום • ערן בילינסקי
  אחריות לשנתיים לא כולל כלום • רון בן-יעקב
  אחריות לשנתיים לא כולל כלום • ערן בילינסקי
  אחריות לשנתיים לא כולל כלום • רון בן-יעקב
  אחריות לשנתיים לא כולל כלום • ערן בילינסקי
  אחריות לשנתיים לא כולל כלום • רון בן-יעקב
  אחריות לשנתיים לא כולל כלום • Gil Lederman
  דואליזם לשלטון! • ערן בילינסקי
  אחראי, יתום אני! • ירדן ניר
  אחראי, יתום אני! • דובי קננגיסר
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • דובי קננגיסר
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • דורון יערי
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • דובי קננגיסר
  מכונות מוסריות • ג. שמעון
  מכונות מוסריות • רון בן-יעקב
  מכונות מוסריות • ג. שמעון
  מכונות מוסריות • ערן בילינסקי
  סוכנים חכמים וסוכנים טפשים • אסף עמית
  מכונות מוסריות • ג. שמעון
  מכונות מוסריות • ערן בילינסקי
  מכונות מוסריות • ג. שמעון
  מכונות מוסריות • ערן בילינסקי
  מכונות מוסריות • ג. שמעון
  לאן הולך הזיכרון כשאנחנו מתים? • ערן בילינסקי
  מכונות מוסריות • ג. שמעון
  מכונות מוסריות • ערן בילינסקי
  מכונות מוסריות • ירדן ניר
  האם החומר רלוונטי? • רון בן-יעקב
  לפי סרל, כן. • ערן בילינסקי
  לפי האייל, אם כך • רון בן-יעקב
  לפי האייל, אם כך • ערן בילינסקי
  לפי האייל, אם כך • סתם כליל נאורי
  לפי האייל, אם כך • ערן בילינסקי
  לפי האייל, אם כך • רון בן-יעקב
  לפי האייל, אם כך • ערן בילינסקי
  לפי האייל, אם כך • סתם כליל נאורי
  לפי האייל, אם כך • רון בן-יעקב
  לפי האייל, אם כך • דורון יערי
  לפי האייל, אם כך • רון בן-יעקב
  לפי האייל, אם כך • דורון יערי
  לפי האייל, אם כך • ערן בילינסקי
  לפי האייל, אם כך • רון בן-יעקב
  לפי האייל, אם כך • דורון יערי
  לפי האייל, אם כך • רון בן-יעקב
  לפי האייל, אם כך • דובי קננגיסר
  לפי האייל, אם כך • רון בן-יעקב
  לפי האייל, אם כך • אסתי
  אולי תמצאי עניין • דנידין
  אולי תמצאי עניין • אסתי
  חקירה עצמית • דנידין
  לפי האייל, אם כך • דובי קננגיסר
  לפי האייל, אם כך • אסתי
  לפי האייל, אם כך • דובי קננגיסר
  לפי האייל, אם כך • אסתי
  לפי האייל, אם כך • דובי קננגיסר
  פיתול פתיל • הקריבו המקוטב
  למה? • דורון יערי
  למה? • הקריבו המקוטב
  לפי האייל, אם כך • נקדן
  ובעניין ה''איך''... • אסתי
  ובעניין ה''איך''... • סתם כליל נאורי
  ובעניין ה''איך''... • אסתי
  ובעניין ה''איך''... • סתם כליל נאורי
  ובעניין ה''איך''... • אסתי
  שלום, אני האל9000 • רון בן-יעקב
  שלום, אני האל9000 • אסתי
  שלום, אני האל9000 • רון בן-יעקב
  שלום, אני האל9000 • דורון יערי
  שלום, אני האל9000 • רון בן-יעקב
  לפי האייל, אם כך • אפופידס
  לפי האייל, אם כך • רון בן-יעקב
  לפי האייל, אם כך • ערן בילינסקי
  לפי האייל, אם כך • סתם כליל נאורי
  לפי האייל, אם כך • ערן בילינסקי
  לפי האייל, אם כך • סתם כליל נאורי
  לפי האייל, אם כך • מאור גרינברג
  לפי האייל, אם כך • סתם כליל נאורי
  לפי האייל, אם כך • רון בן-יעקב
  לפי האייל, אם כך • גלעד דנבום
  לפי האייל, אם כך • אסף עמית
  לפי האייל, אם כך • ליאור גולגר
  לפי האייל, אם כך • מאור גרינברג
  לפי האייל, אם כך • מאור גרינברג
  לפי האייל, אם כך • אסף עמית
  איזה BBS? • ערן בילינסקי
  איזה BBS? • אסף עמית
  רטרו BBSים עד שיתעוררו התליינים • ליאור גולגר
  רטרו BBSים עד שיתעוררו התליינים • Magnum Man
  לפי האייל, אם כך • גלעד דנבום
  לפי האייל, אם כך • דובי קננגיסר
  לפי שלום עליכם, אם כך • ערן בילינסקי
  לפי שלום עליכם, אם כך • דובי קננגיסר
  דקארט לעניים • ערן בילינסקי
  לפי סרל, כן. • ירדן ניר
  לפי סרל, כן. • ערן בילינסקי
  לפי סרל, כן. • ירדן ניר
  לפי סרל, כן. • סתם כליל נאורי
  לפי סרל, כן. • ערן בילינסקי
  לפי סרל, כן. • סתם כליל נאורי
  ''כי אמיתית היא, ולא סמל'' • ערן בילינסקי
  והתער עוד חד • ירדן ניר
  איי! • ערן בילינסקי
  שינוי שם • דנידין
  שינוי שם • אסתי
  קפיצת ראש • דנידין
  קפיצת ראש • אסתי
  קפיצת ראש • סמילי
  תודה לחייכן • דנידין
  בבקשה, • סמילי
  קפיצת ראש • אסתי
  בבקשה, אל תברחי • סמילי
  בבקשה, אל תברחי • אסתי
  בבקשה, אל תברחי • האייל האלמוני
  בבקשה, אל תברחי • סמילי
  לגלח את זקני ש''ס • דנידין
  לגלח את זקני ש''ס • אסתי
  שינוי שם • ערן בילינסקי
  שינוי שם • סמילי
  רוחו של החומר • ערן בילינסקי
  רוחו של החומר • סמילי
  רוחו של החומר • ערן בילינסקי
  רוחו של החומר • סמילי
  רוחו של החומר • ליאור גולגר
  לא התכוונתי • דנידין
  ג'ורדאנו ברונו • האייל הספרותי
  צדק צדק תרדוף • דנידין
  צדק צדק תרדוף • האייל הספרותי
  לא התכוונתי • ערן בילינסקי
  בחזרה לברווז... • סמילי
  לפי סרל, כן. • דובי קננגיסר
  דבר אל העצים והאבנים • ערן בילינסקי
  sleep with the fishes • מאור גרינברג
  ואולי לא היו הדברים מעולם • ערן בילינסקי
  ואולי לא היו הדברים מעולם • מאור גרינברג
  מלפפוניזם • מאור גרינברג
  מלפפוניזם • ערן בילינסקי
  מלפפוניזם • מאור גרינברג
  ויוסיפו עוד שנא אותו על חלומותיו • ירדן ניר
  רעננה עם... • ערן בילינסקי
  הוא ייתן לך רעננה • ירדן ניר
  רעננה עם... • דובי קננגיסר
  אני כמובן בצד שלך אבל • ליאור גולגר
  דבר אל העצים והאבנים • דובי קננגיסר
  דבר אל העצים והאבנים • ערן בילינסקי
  דבר אל העצים והאבנים • דובי קננגיסר
  דבר אל העצים והאבנים • ערן בילינסקי
  דבר אל העצים והאבנים • דובי קננגיסר
  טעות בהבנת הנקרא • ערן בילינסקי
  יציירו הציירים • ערן בילינסקי
  יציירו הציירים • סתם כליל נאורי
  אתה מכחיש? • ערן בילינסקי
  אתה מכחיש? • סתם כליל נאורי
  אתה מכחיש? • ערן בילינסקי
  יאהבו השיכורים • ירדן ניר
  עם הגב לים? • ערן בילינסקי
  עם הגב לים? • דובי קננגיסר
  סמנטיקה בגרוש • ליאור גולגר
  סמנטיקה בגרוש • דובי קננגיסר
  סמנטיקה בגרוש • אסתי
  סמנטיקה בגרוש • דובי קננגיסר
  בתור חולה נפש, • ירדן ניר
  עם הראש לשם • ערן בילינסקי
  עם הראש לשם • דובי קננגיסר
  עם הגב לים? • Just Klil Neori
  עם הגב לים? • ערן בילינסקי
  עם הגב לים? • סתם כליל נאורי מבולבל
  עם הגב לים? • ערן בילינסקי
  הודו-סין • טל כהן
  גם מכונות טועות • ערן בילינסקי
  גם מכונות טועות • טל כהן
  גם מכונות טועות • ערן בילינסקי
  גם מכונות טועות • טל כהן
  גם מכונות טועות • ירדן ניר
  גם מכונות טועות • האייל האלמוני
  גם מכונות טועות • דובי קננגיסר
  גם מכונות טועות • ערן בילינסקי
  שפת הקודש • ערן בילינסקי
  עם הגב לים? • נועם
  עם הגב לים? • ערן בילינסקי
  עם הגב לים? • ירדן ניר
  סינית זה ממש כמו סינית • פו
  מכונות מוסריות • רון בן-יעקב
  Brain in a Vat • רון בן-יעקב
  מכונות מוסריות • דובי קננגיסר
  מכונות מוסריות • רון בן-יעקב
  מכונות מוסריות • דובי קננגיסר
  מכונות מוסריות • Xslf
  מכונות מוסריות • דובי קננגיסר
  מוח בצלחת • שוטה הכפר הגלובלי
  מוח בצלחת • דורון הגלילי
  מדע ומד''ב. • God eat God
  מדע ומד''ב. • דובי קננגיסר
  מדע ומד''ב. • God eat God
  מדע ומד''ב. • מקס
  מדע ומד''ב. • God eat God
  מדע ומד''ב. • דובי קננגיסר
  מדע ומד''ב. • God eat God
  עוורון, וחסך חושי באופן כללי. • סתם כליל נאורי
  עוורון, וחסך חושי באופן כללי. • God eat God
  מדע ומד''ב. • God eat God
  מדע ומד''ב. • דובי קננגיסר
  מדע ומד''ב. • God eat God
  מדע ומד''ב. • דובי קננגיסר
  מדע ומד''ב. • God eat God
  מדע ומד''ב. • דובי קננגיסר
  סתם בעיקרון. • God eat God
  סתם בעיקרון. • רון בן-יעקב
  סתם בעיקרון. • דובי קננגיסר
  סתם בעיקרון. • God eat God
  סתם בעיקרון. • דובי קננגיסר
  ראיות? ללוגיקנים? • רון בן-יעקב
  סתם בעיקרון. • God eat God
  סתם בעיקרון. • דובי קננגיסר
  סתם בעיקרון. • God eat God
  סתם בעיקרון. • דובי קננגיסר
  סתם בעיקרון. • God eat God
  סתם בעיקרון. • האייל האלמוני
  סליחה, • סמילי
  סליחה, • God eat God
  סליחה, • סמילי
  סליחה, • God eat God
  *שיעול* קוונטים *שיעול* • סתם כליל נאורי
  *שיעול* קוונטים *שיעול* • easy
  *שיעול* קוונטים *שיעול* • God eat God
  המם... • סתם כליל נאורי
  המם... • easy
  די, די, די כבר, די!!! • האייל האלמוני
  סליחה, • סמילי
  סליחה, • God eat God
  סליחה, • סמילי
  תקלה חמורה בתקשורת. • God eat God
  תקלה חמורה בתקשורת. • אביב ישראל
  תקלה חמורה בתקשורת. • God eat God
  קודם כל תיקון עצמי קטן. • אביב ישראל
  קודם כל תיקון עצמי קטן. • God eat God
  לא דיברתי על אבולוציה ביולוגית. • אביב ישראל
  לא דיברתי על אבולוציה ביולוגית. • God eat God
  לא דיברתי על אבולוציה ביולוגית. • רון בן-יעקב
  לא דיברתי על אבולוציה ביולוגית. • God eat God
  לא דיברתה • רון בן-יעקב
  עכשיו אתה משעמם אותי <פיהוק>. • אביב ישראל
  עכשיו אתה משעמם אותי <פיהוק>. • רון בן-יעקב
  אמוציות... • אביב ישראל
  סליחה על השיעמום. • God eat God
  סליחה על השיעמום. • רון בן-יעקב
  סליחה על השיעמום. • God eat God
  אכן, תקלה. • סמילי
  אכן, תקלה. • God eat God
  אכן, תקלה. • סמילי
  אכן, תקלה. • God eat God
  אכן, תקלה. • סמילי
  תקלה חמורה סתם. • גלעד ברזילי
  תקלה חמורה סתם. • God eat God
  ''הוכחה'' ל''קיום'' • רון בן-יעקב
  ''הוכחה'' ל''קיום'' • God eat God
  תקלה חמורה סתם. • סמילי
  תקלה חמורה סתם. • God eat God
  תקלה חמורה סתם. • סמילי
  כן יש אלגברה אחת נכונה. • אביב ישראל
  לא נכון (1) • סמילי
  כן נכון. • אביב ישראל
  הבהרה. • סתם כליל נאורי
  ואם... • אביב ישראל
  ואם לסבתא היו גלגלים? • סתם כליל נאורי
  הבהרה. • Math-Moose
  שוויון יעקובי, נכון. אני מתנצל. • סתם כליל נאורי
  קובי, תביא לי • מיץ פטל
  הדברים אינם עומדים בסתירה. • סתם כליל נאורי
  כן נכון. • סמילי
  כן יש אלגברה אחת נכונה. • God eat God
  ובכן, מבחינה כלשהי.. • סתם כליל נאורי
  תקלה חמורה סתם. • God eat God
  תקלה חמורה סתם. • סמילי
  תקלה חמורה סתם. • God eat God
  עצוב • סמילי
  נזכרתי • סמילי
  נזכרתי • ערן בילינסקי
  תודה • סמילי
  נזכרתי • אשר לבשן
  נזכרתי • ערן בילינסקי
  נזכרתי • ערן בילינסקי
  לא • אשר לבשן
  נסיון 2 • ירדן ניר
  נסיון 2 • אשר לבשן
  נזכרתי • God eat God
  יפה, נמשיך אם כך • סמילי
  אני לא רוקד כשעצוב • God eat God
  ''אל תרקוד'' • סמילי
  אני לא רוקד, אני לא רוקד, כשעצוב • God eat God
  אני לא רוקד, אני לא רוקד, כשעצוב • סמילי
  תקלה חמורה סתם. • גלעד ברזילי
  תקלה חמורה סתם. • God eat God
  סליחה על ההתערבות... • אביב ישראל
  סליחה על ההתערבות... • God eat God
  עוגה עוגה בלוגיקה נחוגה. • אביב ישראל
  עוגה עוגה בלוגיקה נחוגה. • God eat God
  סליחה, • אביב ישראל
  סליחה, • God eat God
  אחלה ! • אביב ישראל
  אחלה ! • God eat God
  אחלה? לא כל כך • רון בן-יעקב
  אחלה בחלה. • God eat God
  אחלה בחלה. • רון בן-יעקב
  לוגיקה ? • אביב ישראל
  לוגיקה ? • God eat God
  סליחה, • אביב ישראל
  סליחה, • God eat God
  סליחה, • סמילי
  מדע ומד''ב. • סתם כליל נאורי
  הערה • אסף ברטוב
  הערה • רון בן-יעקב
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • טל כהן
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • ג. שמעון
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • דובי קננגיסר
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • ג. שמעון
  בחירה חופשית ואחריות מוסרית • האייל המזוקן
  תודה • ג.שמעון
  גם את זה אני לא מבין • דנידין
  ליבוביץ' • יהונתן אורן
  ליבוביץ' • God eat God
  ליבוביץ' • יהונתן אורן
  ליבוביץ' • God eat God
  ליבוביץ' • הקריבו המקוטב

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים