בתשובה לעוזי ו., 15/11/02 5:01
מנבאים לא רע. 106924
בלר מתכוונת ל"מקדם המתאם" ולא ל R^2, ז"א - R לבד, לפני העלאתו בריבוע. אם נעלה בריבוע, נגלה יכולת ניבוי נמוכה למדי.
איילון ויוגב ‏1, במאמר תגובה, מבקרים את בלר ואת המתודולוגיה שלה - כולל את השימוש המטעה ב-R לבד (וסליחה על הטעיית הקוראים). הם מגיעים לכך שציוני הפסיכומטרי מסבירים ("מנבאים") % 16-5 משונות ההישגים בסוף שנה א', ובשילוב עם ציוני הבגרות עולה יכולת הניבוי ל-‏21%.

1 "מבחנים פסיכומטריים, ציוני בגרות וחיזוי ההצלחה באוניברסיטה" - לצערי אין לי במדויק את ההפניה למגזין בו התפרסם המאמר.
מנבאים לא רע. 106934
סביר להניח שיש מקצועות קלים יותר (למשל: צביעת שער) וקשים יותר (הנדסת יערות). במחלקה לצביעת שער מקבלים דרך קבע סטודנטים עם פסיכומטרי באיזור ה- 300, בעוד שמהנדסי יערות הם בעלי פסיכומטרי באזור ה- 725. המרצים בחוג לצביעת שער מכירים את הסחורה, ואין להם שום כוונה לשמור על טווח ציונים נמוך מ- 40; הם מתכננים את המבחנים כמו בכל חוג אחר, והציון הממוצע בסוף שנה א' הוא (נניח) 75. באותו אופן, גם בפקולטה להנדסת יערות לא בונים מבחנים שכולם יקבלו בהם 100, אלא שומרים על ציון ממוצע קרוב ל- 75.
ציוניו של מהנדס יערות טיפוסי, לו יקלע לחוג לצביעת שער, יהיו גבוהים מאד; אלא שבדרך כלל זה פשוט לא קורה.

כעת ניגשים לערוך את המחקר. בוחרים מדגם מייצג של 20 סטודנטים מכל מחלקה, ומציירים את הגרף של ממוצע סוף שנה א' כפונקציה של הציון הפסיכומטרי.
בכל מחלקה, הגרף הוא מעין אליפסה מפוזרת, שהציר הראשי שלה מראה נטיה כלפי מעלה; הרי בתוך המחלקה, לבעלי פסיכומטרי 775 (או 350) יש בממוצע ציונים טובים יותר מאשר לבעלי הציון 675 (או 250).
אבל בגרף הכללי יש שתי אליפסות מרוחקות בציר הפסיכומטרי, שלהן בערך אותו גובה בציר ציוני שנה א'. כאשר מודדים את מקדם המתאם הכללי, הוא מראה תלות עלובה למדי בין המשתנים - בסופו של דבר, מסתבר שציון פסיכומטרי גבוה ב- 400 נקודות לא עוזר הרבה.
מנבאים לא רע. 106938
וכמה מנבאים ציוני הבגרות לבדם?
מנבאים לא רע. 106956
דובי - נדמה לי שלא מוזכר במאמר.
עוזי - לא כתבתי את המאמר ולא ביצעתי את המחקר, כך שאין לי עניין לפתח דיון מעמיק על המתודולוגיה בה השתמשו החוקרים. ברור שיכולת ניבוי נבדלת בין פקולטות שונות. סביר להניח שגם בין סטודנטים שונים, שנים שונות, מרצים שונים, וכו' וכו'.
פירוט על הבדלים בין פקולטות תוכל למצוא במאמרה של בלר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים