בתשובה לנגה, 15/11/02 8:06
מנבאים לא רע. 106934
סביר להניח שיש מקצועות קלים יותר (למשל: צביעת שער) וקשים יותר (הנדסת יערות). במחלקה לצביעת שער מקבלים דרך קבע סטודנטים עם פסיכומטרי באיזור ה- 300, בעוד שמהנדסי יערות הם בעלי פסיכומטרי באזור ה- 725. המרצים בחוג לצביעת שער מכירים את הסחורה, ואין להם שום כוונה לשמור על טווח ציונים נמוך מ- 40; הם מתכננים את המבחנים כמו בכל חוג אחר, והציון הממוצע בסוף שנה א' הוא (נניח) 75. באותו אופן, גם בפקולטה להנדסת יערות לא בונים מבחנים שכולם יקבלו בהם 100, אלא שומרים על ציון ממוצע קרוב ל- 75.
ציוניו של מהנדס יערות טיפוסי, לו יקלע לחוג לצביעת שער, יהיו גבוהים מאד; אלא שבדרך כלל זה פשוט לא קורה.

כעת ניגשים לערוך את המחקר. בוחרים מדגם מייצג של 20 סטודנטים מכל מחלקה, ומציירים את הגרף של ממוצע סוף שנה א' כפונקציה של הציון הפסיכומטרי.
בכל מחלקה, הגרף הוא מעין אליפסה מפוזרת, שהציר הראשי שלה מראה נטיה כלפי מעלה; הרי בתוך המחלקה, לבעלי פסיכומטרי 775 (או 350) יש בממוצע ציונים טובים יותר מאשר לבעלי הציון 675 (או 250).
אבל בגרף הכללי יש שתי אליפסות מרוחקות בציר הפסיכומטרי, שלהן בערך אותו גובה בציר ציוני שנה א'. כאשר מודדים את מקדם המתאם הכללי, הוא מראה תלות עלובה למדי בין המשתנים - בסופו של דבר, מסתבר שציון פסיכומטרי גבוה ב- 400 נקודות לא עוזר הרבה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים