בתשובה לליאור גולגר, 01/01/03 13:22
Request assistance with a 10-28 118089
אחלה תגובה. מזכירה לי משום-מה את "כתמים ירוקים" מתוך "שקיעה" של אסימוב. לעניין: אם אני מבין נכון, אתה מוותר על קיום פיסי או מטאפיסי של רצון חופשי ובמקום זאת מעדיף להגדיר רצון כסך-כל התגובות הפיסיקליות במערכת מורכבת, כאשר מידת קיום הרצון תלויה במידת המורכבות. במלים אחרות: רצון אינו קיים ממש, אלא הוא רק דרך אפשרית להסתכל על מציאות מוסכמת, או: עניין של הגדרה מילולית גרידא. אני גם לא מצליח לראות את היתרון שבהגדרתך את הרצון ככזה במקום כאוסף תגובות אוטומטיות כפי שמעדיפים להגדיר אותו העוסקים במדעי החיים ולפעמים גם החברה והרפואה. האם אני צודק? ואם אני טועה, ואתה כן טוען לקיום מטאפיסי של הרצון, אשמח אם תדגים במה שונה אותו קיום מההגדרה האפשרית לתצפיות כפי שהבנתי שאתה טוען שהוא עד כה.
Request assistance with a 10-28 118118
אני לא בטוח שהבנתי מה אתה הבנת ממה שכתבתי. הדיון נסוב על התשתית הפיזית (או הפיזיולוגית) שמאפשרת לרצון להיות חופשי. טענתי שביצורים חיים קיימת היררכיה של מערכות בקרה השולטות זו על זו, החל בתגובות הכימיות הפשוטות ביותר שהן דטרמיניסטיות לחלוטין, וכלה בניתוחים המחשבתיים המופשטים ביותר שאין להם מסה, מהירות או מטען חשמלי. טענתי שביצורים עם היררכייה מפותחת במיוחד של מערכות בקרה כאלה תיתכן יכולת לבחירה חופשית בין מספר אפשרויות שונות בהינתן אותה המציאות. כלומר, אפשרויות שונות בהינתן מצב נתון קיימות גם ככה, אך רק יצורים מפותחים מסוגלים לברור ביניהם באופן מושכל.
לגבי מהות הרצון, דומני ששנינו תופסים אותו בצורה דומה. אני רק ניסיתי לתרץ איך הוא יכול להיות חופשי כשהמוח ככל איבר כפוף לכל חוקי הפיסיקה.
Request assistance with a 10-28 118774
אה, אז נראה לי שהבנתי אותך נכון דווקא. אם אתה מסתכל על המוח כשעון מוכלל, אין רצון חופשי. אם אתה מסתכל עליו כקופסה שחורה, יש. הכל שאלה של הגדרה מילולית ולא של קיום מציאותי.

חזרה לעמוד הראשי

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים