בתשובה לאפסאלון, 31/01/03 17:54
הודעה לבוחר 125971
מה הבעיה לגנוב מעטפות מתיבות הדואר של אנשים אחרים, להגיע לקלפי, להזדהות עם ת"ז והמעטפה שלך, ואז למלא את שאר המעטפות מאחורי הפרגוד בלי שישימו לב? בקלות אפשר לשלשל 2-3 מעטפות בלי שאף אחד ירגיש.
הודעה לבוחר 125987
לא חשבתי על זה.
תיקון לבעיה: לא לשלוח בודא מעטפות, אלא רק מדבקה עם פרטי הבוחר+ברקוד. את המדבקה מדביקים בועדת הקלפי הרלוונטית על מעטפה כפולה סטנדרטית.
הודעה לבוחר 125988
בגלל זה צריך בר-קוד על המעטפה. מי שאיבד את מעטפתו, יודיע לוועדת הבחירות, ואותה מעטפה נעלמת תבוטל.
הודעה לבוחר 125990
מסובך, ומצריך הרבה יותר מדי פעלתנות מצד הבוחר. אתה מצפה גם מקשישים גריאטרים או אנשים שמאופשזים בבית חולים להרים טלפון לוועדת הבחירות וליידע אותם שמנהל המוסד בו הם מאושפזים גנב להם את המעטפות?
הודעה לבוחר 125993
שייתאמצו המנאייקים :) סתם, סתם...
אוי ויי 126051
עכשיו כשאני חושב על זה, מי שיכול להשיג מעטפות בחירות מראש, יכול בקלות להצביע כמה פעמים.

* ע"י שלשול כמה מעטפות צמודות זו לזו לתיבה, אל מול עיניהם הבוחנות של חברי ועדת הקלפי (הם באמת ירגישו, ממרחק של מטר בערך, אם אני מחזיק שתי מעטפות או יותר, צמודות זו לזו?)
* כחבר ועדה עם קצת זריזות ידיים, ע"י הוספת מעטפות לערימה עם תחילת הספירה בלי שאחרים ירגישו.

בשני המקרים יתגלה כי היה זיוף (יש יותר מעטפות ממצביעים), אך לא ניתן יהיה לגלות אילו מעטפות הן הפסולות.

פתרון אפשרי: כל מעטפה, לפני שתנתן לבוחר, תוחתם ע"י לפחות 2 (או אולי לפחות 3?) חברי ועדת קלפי, אל מול עיני חברי הועדה האחרים, והמצביע.

אבל... חסרון בפתרון: הבוחר עלול לחשוש שההחתמה נועדה לאפשר לחברי ועדת הקלפי לזהות את הצבעתו (גם אם מדובר בחותמת, אולי אחד מחברי הועדה הטביע את החותמת במיקום מסויים בכוונה, או בזווית שונה, כדי לדעת מה הצבעתי?). לא טוב.
הפתרון אכן ממומש. 126054
כל המעטפות נחתמות ע"י חברי ועדת הקלפי לפני שהן ניתנות לבוחר. המעטפות לא נחתמות מול עינו של הבוחר אלא לפני זה. אכן חותמים על המעטפה שני חברי וועדה.

אם מספר המעטפות הוא גדול ממספר המצביעים הולכים ובודקים כל מעטפה לוודא שהיא חתומה כראוי.

שימו לב שניתן לממש פתרון זה גם עם מעטפות כפולות. המעטפות החיצוניות נחתמות ע"י חברי הוועדה לפני הדבקת מדבקת הברקוד עליהם. לפני מסירת המעטפות הלאה מוודאים את החתימות ואת מספר המעטפות בקלפי.

אגב, תחת שיטה זו עדיף ש*לא* יחתמו על המעטפות הפנימיות כדי למנוע זיהוי הבוחר (הצלבה של קלפי לפי החתימה+חתך דמוגרפי לפי המיון הראשוני יוכלו לזהות בוחר ספציפי)

חזרה לעמוד הראשי

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים