בתשובה לג'וני דרור, 23/02/03 13:25
כמות יוצרת איכות, לפעמים. 131592
"כאשר לקטנים אין כסף, גם לגדולים לא יהיה כסף". למה?
אם יסגר תיאטרון קטן או שניים, סביר שחלק מהקהל שהיה הולך לראות בו הצגות ילך במקום זאת להצגות של התיאטראות ששרדו, כך שלאלו יהיה טיפה יותר כסף (לא בהשוואה למצב ללא מיתון וללא קיצוץ; רק בהשוואה למצב בו הקטנים שנסגרו לא היו נסגרים).

לשחקנים מתחילים יהיה קשה יותר להתחיל את דרכם, נכון. "קשה מאוד" - לאו דווקא. למה שהעליה בקושי תהיה יותר מ-‏11% (עד כמה שאפשר לכמת את הקושי)?

"משה איבגי הבא יחליט שהוא מעדיף ללמוד ראיית חשבון". לא יודע; אנו בסך הכל מקצצים 11% מההזדמנויות לשחקנים חדשים, ולכן סדר הגודל של שחקנים ש"יתקצצו" מראש לא צריך להיות יותר מ-‏11%. לפי אותו הגיון של הודעתי הקודמת, גם הקיצוץ הזה הוא לא אחיד בתחך האיכויות; אם משה איבגי הוא כשרון משחק באמת חד פעמי, ובולט מראש, הוא עדיין אמור למצוא מקום. נכון שנפסיד כמה כשרונות פוטנציאליים שלא היו בולטים מספיק מראש; זה כואב, אבל לא קטלני. גם במצב היום אנו כנראה מפספסים כמה איבגים, שהלכו ללמוד ראיית חשבון בגלל שתקציב התרבות היה מוגבל עוד לפני הקיצוץ.

אני מסכים איתך שכמות יוצרת איכות, לפעמים; אבל הכמות היא תמיד שרירותית. נניח שהתקציב הקודם הוא 50 מיליון (באיזשהו מטבע, כדי להיות בטוח), שיש 15 תיאטראות, ו-‏4000 אמנים מתפרנסים מהם. ונניח שלאחר הקיצוץ התקציב יהיה 44 מיליון, שני תיאטראות יסגרו, ורק 3500 אמנים יוכלו להתפרנס מתיאטרון. זה כואב; אבל מי אמר מלכתחילה שהמספרים "הנכונים" הם 50 מיליון, 15 ו-‏4000? אם מלכתחילה התקציב היה 44 מיליון, האם המשמעות היתה שכל הזמן הזה היינו בחורבן תרבותי?
כמות יוצרת איכות, לפעמים. 131656
באינדוקציה אתה יכול להמשיך כך ולהראות גם תקציב של 0 שקלים הוא מספיק.
כמות יוצרת איכות, לפעמים. 131673
רגע, אני לא טענתי ש-‏44 מיליון זה מספיק. לא טענתי שום טענה פוזיטיבית בכלל, אבל אם אתה כבר שואל, אני לא חושב שיש "מספיק" ו"לא מספיק". כמה שיותר, יותר טוב, נדמה לי, בכפוף לתחרות עם דרישות אחרות לאותו תקציב. האם יש מינימום שמתחתיו אסור לרדת? לא יודע. מדינה בלי אמנות תהיה מקום עצוב בשבילי לחיות בו, אבל גם עם אפס תקציב ממשלתי תהיה כמות מסוימת של אמנות, במימון פרטי או ללא רווח. האם כמות מספיקה? כאמור, לא יודע.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים