בתשובה לרון בן-יעקב, 18/10/03 2:35
אז מה בין יהדות ופוליטיקה? 176205
לא, אני לא חושב שאפשר לומר כך.

בלי קשר לאיך אתה רואה את הממסד הרבני, או כמה אתה מזלזל במנהגים כאלה או אחרים של קהילת היהדות האורתודוקסית, אי אפשר להתעלם מכך שרובם המכריע, מקטן עד גדול מקבלים את כללי המשחק הדמוקרטיים ופועלים בתוכם (ולא מנסים לעקוף או למרוד).

אין קריאה מההנהגה הדתית (למעט פלגים איזוטריים מאוד, כמותם אפשר למצוא גם בקצוות הפוליטיות החילוניות) להתחיל לשנות את סדרי השלטון ל''מלכות בית דוד'' או משהו כזה. מובן שרבים מהם היו מרוצים לו דרך התורה והאמונה היתה שולטת, אך השאיפה להשליט את דרך החיים הרצויה והנוחה אינה נחלתם הבלעדית, אלא מכנה משותף של כל החברה הישראלית.
אז מה בין יהדות ופוליטיקה? 176411
אבל האם אין רצון של פלגים חרדיים לשנות את הדמוקרטיה בכלים דמוקרטיים? נאמר שאגודת התורה היא בעלת רוב בכנסת עדיין תהייה פה דמוקרטיה ע"פ מדדים קלושים אפילו?

ואם כן האם לכך ייקרה דמוקרטיה מתגוננת..?
אז מה בין יהדות ופוליטיקה? 176453
החרדים לא יכולים להיות רוב, והם גם לא ממש מתכננים להיות רוב. לכל היותר מיעוט גדול יותר. אין לרובם עניין בשיטת שלטון אחת או אחרת, כל עוד זו הקיימת מספקת להם את צרכיהם (במסגרת המשחק הפוליטי הדמוקרטי). גם בתוך החברה החרדית יש פלגים, ואין לראות בהם קהילה הומוגנית. מעבר ליריבות בין החצרות והרבנים השונים, יש כוחות שדוחפים את הקהילה להשתלב יותר בעבודה ובמדינה שמסביבם.
באופן דומה, תוכל לטעון שהימין הקיצוני רוצה משיח או מלך, כמה סהרוריים רוצים כהן גדול ובנין בית שלישי, ומשמאל יש die hard communists שעדיין לא ויתרו על יישום החלום של המפלגה היחידה של הפועלים.
כך שניתן להגיד שאין לייחס לקבוצה זו מאוויים חריגים בהיבט זה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים