בתשובה להאייל אלמוני, 25/11/03 12:00
ההולכים ראו אור גדול 182386
והאחות? מה יצא לה מהעסקה בין אחיה יוחנן ללקיש הבריון?
ודרך אגב, היה לה שם, לאחות? או שקראו לה בהתחלה אחות-של, ואחר-כך אשה-של?

ובהזדמנות זו אני רוצה להודות למי ששבה אותי מהחופש הדתי
אל השבי החילוני. הו שובים יקרים, מה הייתי עושה בלעדיכם.
ההולכים ראו אור גדול 182467
למרות שיש כמה סיפורים על נשים מיוחדות (כמו ברוריה, אשתו של ר' מאיר), כנראה שלא נהגו שם לשאול את הנשים. שמה של היוחננה ואח"כ הלקישית, עד כמה שאני זוכר, לא מופיע.
אבל היא מופיעה שוב באיזה סיפור, בהמשך הטרגי של חברותם המופלאה של יוחנן ולקיש, שאחרי שחזר בתשובה נהגו הוא וגיסו להתפלפל בהלכה, עד שבמהלך איזה פלפול רמז יוחנן רמז פוגע בקשר לעברו של ר' לקיש (הדיון היה: הסיף והסכין והפגיון והרומח ומגל היד - מאימתי מקבלין טומאה, והביטוי הפוגע היה "לסטים בלסטיותו יודע", כלומר, כבודו מכיר את הכלים מנסיון) ר' לקיש נעלב במלים אלה: "מה הועלת לי? שם קראו לי 'רבי' וכאן קוראים לי 'רבי"' (כלומר, רבי היה כינוי כבוד גם לראש כנופיה, לא רק לחכם בדת. מעניין...) פרצה מריבה שכתוצאה ממנה "חלשה דעתו של ר' יוחנן וחלה ריש לקיש" מה פירוש הביטוי "חלשה דעתו" לא ברור, אבל ברור שאם זה קורה למישהו בשעה שהוא כועס, הלך על הזה שהוא כועס עליו, ודבר זה היה ברור לאשתו של לקיש שכאן נכנסת שוב לתמונה ומתחננת בפני ר' יוחנן, לא ברור למה, אבל זה לא עוזר "ומת ר' שמעון בן לקיש".
ר' יוחנן מת בסופו של דבר מטורף מצער על אובדנו של חברו.

ותודה ל"ספר האגדה".
ההולכים ראו אור גדול 182500
''רבי'' פירושו היסודי - ''אדוני'', בדומה ל''מרי'' או ''מרן''. מתאים גם לכנופית לומדים גם לכנופית ליסטים. (אגב, אין כל רבב ב''כנופיה''. תמצאו ''כנופיות'' אצל בורלא וסופרים אחרים במשמעות אהודה).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים