בתשובה לכליל החורש נאורי, 28/11/03 13:55
החוליה החסרה 182503
זה הנוסח במתי: "ולמה זה תראה את-הקיסם בעין אחיך ואל-הקורה אשר בעינך לא תביט: ואיך תאמר אל-אחיך הניחה לי ואסיר את-הקיסם מעינך והנה הקורה בעינך: החנף הסר בראשונה את-הקורה מעינך ואחרי כן ראה תראה להסיר את-הקיסם מעין אחיך".

משל יפה (מעניין ממי העתיקו אותו). אבל העיקר חסר: צריך לדעת להקשיב גם למי ש(אולי) יש לו קורה בין עיניו. בדיון הזה, מצב העיניים שלי אינו רלוונטי.

חבל שבמחלוקת הזו בין רבי טרפון ומתי, מגיבים רבים כל-כך מרגישים שמתי מייצג אותם טוב יותר.
החוליה החסרה 182522
והכי טוב: טול קורה מבין עיניך, טול קיסם מבין שיניך.

העניין הוא שיש כאן הרגשה של משחק סכום אפס. כל עוד הדתיים דורשים מאיתנו ללמוד תורה אבל מסרבים להכניס לימודי חול לבתי הספר שלהם, אנחנו מריחים משהו מסריח. מכיוון שאנחנו מכירים את החיבה שלכם להחזרה בתשובה, אנחנו רוצים ערובה כלשהי לכך שמטרת כל המהלך הזה אינה חטיפת ילדינו לעולם התורה, אלא באמת רצון כנה בהתקרבות הדדית. אם הדדית, אז הדדית: התקרבו-נא גם אתם אלינו.
החוליה החסרה 182657
אני מנצל את התגובה הזו כדי לוודא:

1. האם בבתי הספר הממלכתיים דתיים אין לימודי חול בהיקף דומה לאלה הקיימים בבתי הספר הממלכתיים?

2. האם מערכות החינוך הפרטיות (החרדיות) לא חוייבו לתוכנית ליבה "חילונית" (כוונתי - לשון, מתמטיקה, מדעים, אנגלית, וכו')? אני יודע שגם אם התשובה היא כן, היא מן הסתם רחוקה מלהספיק, אבל האם קיימת תוכנית כזו בכלל?
החוליה החסרה 182698
1. אינני מכיר את תוכנית הלימודים בבתי ספר ממלכתיים-דתיים. בשנה שעברה היו פרסומים בהם הוצגו בחינות בגרות המיועדות לאוכלוסיה הדתית, וכללו שאלות ברמה מגוחכת תחת איצטלא הלכתית, אבל אינני יודע עד כמה זה מייצג.

2. למיטב ידיעתי, תוכנית ליבה שכזו מעולם לא הופעלה, למרות שדובר בה רבות. מן הסתם, מי שרוצה תעודת בגרות ידרש לעמוד בכל הבחינות, אבל תלמידי ישיבות כלל אינם לומדים לקראת תעודת בגרות, ולכן אינם מחוייבים בלמידת התחומים הרלוונטיים.
החוליה החסרה 182700
בחינות הבגרות של בתי הספר הממלכתיים דתיים דומות מאוד לאלה של בתי הספר הממלכתיים. למיטב ידיעתי, הבדלים קיימים במקצועות הקשורים ביהדות (כאן הפער הוא לטובת הדתיים, פרט לביקורת המקרא שלא נלמדת בבתי הספר הדתיים); ספרות (היקף דומה, חלק מן היצירות שונה. כמו כן בבתי הספר הממלכתיים-דתיים יש אפשרות להמיר יחידה אחת של ספרות ביחידה של מחשבת ישראל); היסטוריה ואזרחות (נדמה לי שבבתי הספר הממלכתיים יש יותר מקום להיסטוריה של העולם, לעומת נושאי בחירה די מיותרים בבתי הספר הממלכתיים דתיים, כמו "יהדות המזרח בדורות האחרונים").

הפרסומים שאתה מדבר עליהם היו נושא בחירה בפיזיקה (חצי יחידה מתוך חמש יחידות) שהיה באמת מבייש ומיותר, לדעתי. רוב הבחינה בפיזיקה זהה לחלוטין בין בתי הספר הממלכתיים לממלכתיים-דתיים. גם הדתיים לא מוכרחים לבחור בנושא הבחירה המוזר ההוא. הבחירה די גדולה.

בנוגע לבתי הספר החרדיים, קיימת היום מערכת של "בחינות גמר", שמקבילה פחות או יותר לבגרות מבחינת רמתה בחלק מהמקצועות (מתמטיקה ברמת 3 יח"ל, אנגלית ברמה דומה, קצת היסטוריה, וכו'). הבחינות נפוצות יותר בבתי הספר לבנות (אני לא בטוחה שהן חדרו כלל לישיבות). הן מאפשרות לבנות השתלבות מסוימות במעגל העבודה והלימודים לאחר מכן.
לא קשור, אבל 182701
האם תלמיד בממלכתי דתי מקבל מהמדינה את אותו מספר שעות לימוד כמו תלמיד בממלכתי?
לא קשור, אבל 182704
(שוב, למיטב ידיעתי) רוב התלמידים בממ''ד מקבלים יותר שעות, מצד שני - רוב התלמידים בממ''ד לומדים בתיכונים פרטיים (שבהם מתקיימים לימודים עד שעות אחר הצהריים המאוחרות), או מממנים מכיסם (של ההורים) את השעות הנוספות. אני לא יודעת האם יש אחידות בתקצוב של המדינה.
החוליה החסרה 182702
אני יהודי מזרחי גאה
החוליה החסרה 182703
בלי קשר למידת הגאווה, חומר הלימוד של "יהדות המזרח בדורות אחרונים" לא מצדיק את קיומו כחצי יחידת לימוד, מבחינת היקפו. (השווה למשל לציונות+שואה שמהווה יחידת לימוד אחת).
תכנית הליבה 183633
דברייך מתיישבים גם עם הסקר הבינ"ל שהוזכר לפני כן, שבוחן הישגים לימודיים במדינות ומגזרים שונים, שהראה על הישגים מפתיעים בקרב הנוער החרדי.
בהתחשב באי יישום תכנית הליבה עד כה, זה עוד יותר מפתיע.

ידיעה בנושא המופיע היום ב"הארץ": http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/369630.html
ציטוטים:
משרד החינוך ויתר על החלת תוכנית לימודי
הליבה בבתי הספר החרדיים. בהוראת הרבנים,
מנהלי בתי הספר החרדיים סירבו לחתום על
התחייבות ללמד על פי תוכנית הליבה, ולמשרד
אין אמצעים לפקח על כך.

...
כבר בשלב הצגת
התוכנית נעשו לחרדים ויתורים,
שהמרכזי בהם הוא הקביעה שהם
יצטרכו ללמוד רק %75 משעות
הלימודים הכלליים של בתי הספר
הממלכתיים - 15 שעות במקום 20.
עוד הוסכם שיוותרו להם באופן
עקרוני על לימוד אנגלית.
...
ב"מוסדות הפטור" - בתי ספר חרדיים שאין בהם כל
פיקוח, אך הם מוכרים לשם "חוק חינוך חובה" ומתוקצבים חלקית על ידי
המדינה - נקבעה תוכנית ליבה מצומצמת יותר. בפועל, רק בתי הספר של
"מעיין החינוך התורני" המזוהה עם ש"ס, ממלאים אחרי תוכנית הליבה, אך
בתי הספר החרדיים-אשכנזיים מסרבים.

עוד עדכון רלבנטי: דוברי קהילת התינוקות פרסמו הלילה הודעה לעיתונות ובה נאמר בין השאר ש"הנשיא הוא פוליטיקאי שנשבה" (:
משרד החינוך מתחמק 183672
מה זאת אומרת אין אמצעים לפקח?
אם אני לא אשלח את הבת שלי לבי"ס מוכר ע"י המדינה, אמור להגיע מישהו, לדפוק אצלי בדלת, ולהסביר בשיטה זו או אחרת, שזה לא תקין.
אני לא חתמתי על שום התחייבות ובכל זאת יש אמצעים לפקח על תוכנית הלימודים של הבת שלי.
אמצעים= כסף לשלם לפקחים 183673
משרד החינוך מתחמק 183675
עניין של סדרי עדיפויות. אולי ללבנת אין כח לפתיחת חזית עם החרדים? אולי היא חוששת מהתגברות כוחם במרכז הליכוד? ואולי היא פשוט השתכנעה שאולי הם צודקים וזו הדרך לשמור על גרעין שישמר את דרך ישראל סבא, מבלי להתטמא בחוכמות זרות?

בעניין בחירת מוסדות הלימוד, ביה"ס המקומי של ש"ס (נדמה לי) השאיר לי הודעה מוקלטת (ע"י המנהל? כי זה לא היה קריין) במשיבון לקראת שנת הלימודים הנוכחית. הנה תחילתה, מן הזיכרון:
"שנת הלימודים מתקרבת. כולנו יודעים את רמת החינוך שמקבלים הילדים בחינוך הממלכתי. במילה אחת: על הפנים".
זה לא השתפר בהמשך.
אני מניח שמקריא ההודעה שנשמע מבוגר, רצה להדגים את ידיעת העברית והחשבון שספג בחינוך הממלכתי.
משרד החינוך מתחמק 183678
אולי זה פשוט לא אינטרס של השרה.
משרד החינוך מתחמק 183683
מה זה "אינטרס"?
משרד החינוך מתחמק 183686
אני מודה שלא הבנתי לגמרי מה זה ''אינטרס'', אבל אני יודע שזה מין דבר שחסרונו מתיר מחדלים לשר הממונה.
אינטרס 183687
דבר שחשוב או מועיל לאדם, לחברה, למדינה וכד'; שאיפה, רצון או מאוויים של אדם או של קבוצה, המכוונים למטרה מסוימת.
משרד החינוך מתחמק 183693
אולי הכוונה לזה: תגובה 142243.
החוליה החסרה? זהו, שלא. 183348
דובי, במה שאתה מציע יש כשל. אין המדובר בסימטריה שבה שתי האוכלוסיות יכולות, על סמך אמונתן, להתקרב זו לזו. אם מבחינת החילוני, ההתקרבות לאמונה היא עניין של בחירה, מבחינת הדתי, ההתקרבות לחלקים מסויימים של אורח החיים החילוני היא בעייתית. מה שמבחינתך הוא עניין של רצון או חוסר רצון, מבחינתם - בצורה שבה ה ם רואים את העולם - הוא מגבלה של ממש. אני מבינה מה אתה אומר, אבל זה לא ממש מועיל לדרוש מאנשים לפעול על פי עולם המושגים שאתה חונכת עליו.

מה הפתרון? ואללה, אין לי. סובלנות? האם זה אפשרי? אין לי מושג.
החוליה החסרה? זהו, שלא. 183450
אה, זה לא ממש מועיל לדרוש מאנשים לפעול על פי עולם המושגים שאת חונכת עליו? מצויין. תגידי את זה לחרדים, ולגילית ולקצב. הפתרון, כמובן, הוא שאנחנו לא נדרוש מהם לפעול לפי עולם המושגים שלנו, והם לא יצפו מאיתנו לפעול לפי עולם המושגים שלהם, ונחזור לימים הטובים של החלוקה לישראל ויהודה. מסתבר שכבר אז הם עלו על רעיון טוב.
החוליה החסרה 182615
אני בכלל התייחסתי לעניין הבורות במקורות הנוצריים, ולא לתוכן תת-הדיון הספציפי הזה.

אגב, לא יפתיעני אם המשל הזה הועתק מן המקור היהודי, ושונתה מסקנתו --- אאז''נ, מדובר בחלק מרשימה גדולה של אמרות מקראיות והלכתיות שישוע מעלה, ואז משנה את המסקנה מהן, על תקן ''משנה'' ולא ''ממציא.'' עוד סיבה לאיחוד תוכניות הלימוד --- גם לנוצרים זה לא יזיק.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים