בתשובה לטל כהן, 28/11/03 11:19
אתה בטוח ש 182529
"ומתוך *בחירה* החלטתי להתמקד בהם דווקא"?

אני לגמרי לא בטוח. לדעתי (עם כל ההסתייגויות ההכרחיות), אתה בתהליך התבוללות די בלתי רצוני. ועצוב להודות שאינך היחיד בישראל.
אתה בטוח ש 182533
התבוללות רצונית לחלוטין, כבן למשפחה דתיה שמכיר את אורח החיים הדתי ואת עיקרי האמונה (מכיר מספיק כדי לדעת שאיני מעוניין להכיר יותר לעומק). היחס הדתי הזה (אתה לא מכיר, ולכן בחירתך לא רצונית; ידוע גם בכינויו "בוא תעשה שבת פעם" או בגרסת "תינוקות שנשבו") מקומם, מרגיז, שגוי, מתנשא ובעיקר מיותר.

(אמר פעם יוסי גורביץ' מעל דפי אתר זה: "אני מתייוון גאה" (דיון 94). האיש חי שנים רבות בבית דתי ומכיר את היהדות לעומקה יותר מרבים מחובשי הכיפה שאני מכיר. האם לדעתך גם הוא "בתהליך התבוללות בלתי רצוני"?).
העניין אינו פשוט 182542
וכוונתי ל*חופש הבחירה* בכלל, ולחופש הבחירה בדת/בחילוניות/בהתבוללות בפרט. ואיני מזלזל כלל וכלל בתחושותיך כלפי דת/דתיים (יהיו אשר יהיו) או בתחושתך/הכרתך, שבחירתך בהתבוללות הינה בחירה 'רצונית לחלוטין'.

האם אתה מכיר/יכול להעלות על דעתך את המצב, בו אתה צופה באדם העומד לעשות מעשה, שדי ברור לך (ולצורך העניין - לרבים נוספים) שהמעשה יזיק לו, אלא שאותו אדם אינו רואה זאת ואף אינו מוכן גם לשמוע את אזהרתך?
העניין דווקא פשוט 182546
תמיד אפשר לירות בו.
העניין אינו פשוט 182559
א-נו. אין בכוונתי להכנס לדיונים פילוסופיים על חופש הבחירה, אם זו כוונתך. טענת בתחילה שתהליך ההתרחקות שלי (ושל רבים בעם) מהדת היהודית, שאתה קורא לו "התבוללות", הוא "די בלתי רצוני". אני טוען שמדובר בהבל, וטרם שכנעת אותי – או ניסית לשכנע אותי – שאין זה כך. הבחירה היא בהחלט מודעת, לאחר התלבטות שנמשכה שנים – השנים המעצבות של חיי, אם תרצה – ומתוך היכרות לא רדודה כלל עם האפשרויות העומדות בפני. אני מתקשה לראות כיצד ניתן לקבל החלטה רציונלית באופן "רצוני" יותר מזה.

ובאשר למצב שאתה מתאר, כן, נתקלתי במצבים שכאלה, אבל אם ברצונך לטעון שזהו מצבי שלי, יהיה קשה לי להתייחס לכך ברצינות. זוהי טענה שניתן לטעון על *כל* החלטה שאדם מקבל, והיא הופכת את הדיון לעקר.
העניין אינו פשוט 182630
למען האמת, הדיון עקר ככל שמדובר בך *אישית*, משום שאיני מכיר אותך כלל.

התכוונתי, למעשה, לדבר על תופעה כללית הרווחת בארצנו ‏1 של 'התבוללות', קרי: התרחקות מהמסורת והערכים של העם היהודי (לאו דווקא מן *הדת* היהודית) ואימוץ ערכים נוצרים ביסודם.

לדעתי, רבים מאלה מגיעים להתבוללות הזו שלא מתוך בחירה (עד כמה שבכלל קיימת בחירה חופשית באמת), ולדתיים (האורתודוכסים) בישראל יש חלק לא מבוטל באשמה לתוצאה עגומה ובלתי רצויה זו.

______
1 בעיקר אצל יוצאי עדות אשכנז ו/או אלה המחזיקים בדעות שמאלניות.
פשר הקשר 182661
התרחקות מהמסורת והערכים של העם היהודי אינה בהכרח "אימוץ ערכים נוצרים". אילו ערכים נוצריים לדעתך מאמצים ה"מתבוללים" היהודים? (כדי לקצר את הדיון: תרבות המערב וערכים נוצריים הם מושגים שונים).

אם אינך מאמין בבחירה חופשית, נראה לי שאתה מפספס לחלוטין את הרעיון של דת (עד כמה שאני רשאי לומר). אם אינך אחראי למעשיך (אין בחירה חופשית) הרי שגם אין משמעות למתן שכר ועונש על המעשים הללו.
העניין אינו פשוט 182660
אם כל בחירה שאדם עושה ואינה הבחירה הרצוייה או הנכונה *בעינך* היא לא בחירה רצונית, אתה מעקר את המונח "חופש בחירה" מתוכן.
אתה בטוח ש 182659
אולי תיתן לטל ‏1 את הקרדיט שאם הוא טוען שהוא מכיר ובחר הדבר אכן כך?

אתה יכול לטעון שבאופן כללי, רוב החילוניים לא מכירים מספיק את היהדות כדי לבחור (אפשר להתווכח על הנתון הזה), אבל אם מישהו ספציפי מספר לך שהוא למד, מכיר, בא ממשפחה דתייה, וכו', ו*בחר*, איך אתה יכול לבוא ולומר שלא כך הוא?

1 איני מכיר את טל אישית.
אתה בטוח ש 182761
"נתון"? לא צריך להגזים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים