בתשובה לגדי ו., 14/12/03 13:24
סתם תהייה -נוספת- 184656
חשבתי שבדיקות DNA לוקחות זמן רב יחסית (כמה ימים), במידה ואני צודק (סימן שאלה גדול כמובן) איך האמריקאים הצהירו כל כך מהר שהבדיקות מראות שזה אכן צדאם?
סתם תהייה -נוספת- 184661
יותר ברמת הניחוש:

אני לא מאמינה שמרצפים את כל הגנום של סדאם. סביר יותר שמסתפקים בסמנים גנטיים ‏1. ככל שמשתמשים ביותר סמנים כאלה, הסבירות לטעות יורדת.

1 משהו כמו: משכפלים המון עותקים של חלק מסוים מהדנ"א (יש שיטות קלות ומהירות לבצע את זה, אם הקטע או לפחות קצותיו פחות או יותר מוכרים). את החלק הזה חותכים באמצעות אנזימים שיודעים לחתוך דווקא רצפים מסוימים. אם כל בני האדם היו זהים היינו מקבלים תמיד אותם חלקים. אבל במציאות יכולים להימצא הבדלים בין בני אדם שונים. אורך החלקים שהתקבל (או המטען שלהם, וכו') מאפשר סיווג מהיר של אנשים על פי מקום החיתוך. אם משתמשים במספיק סמנים כאלה, אפשר לזהות גנום מסוים בהסתברות טובה.
סתם תהייה -נוספת- 184714
ואם לעבור לניחוש מלומד של מישהו אחר: http://www.newsday.com/news/science/wire/sns-ap-sadd...
סתם תהייה -נוספת- 184793
קודם כל - תודה.

למעשה, גם הטכניקה שתוארה במאמר היא טכניקה של סמנים על פני הדנ"א ולא של ריצוף מלא, רק שהסמנים הם אורכם של רצפים חוזרים ‏1.

1
To demonstrate a match, a lab typically looks at 13 places within the genetic code of the DNA. That code consists of long sequences of chemicals along the DNA molecule, somewhat like the sequences of letters in a message. In this case, the message is written with a four-letter alphabet.

In the 13 places, the code tends to stutter with a four-letter repeat, and the number of repeats varies widely between people. The lab counts the number of repeats in each of the 13 places, and the overall pattern is a person's DNA profile. In fact, each place can yield two numbers, because people inherit DNA from both parents, and the number of repeats inherited from each parent usually differs.


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים