בתשובה לאלון עמית, 11/01/04 11:30
מקריות 189752
חיפשנו היכן נולד הקשר בין הביטוי לבין השטן. המשפט בישעיהו, "איך נפלת משמים, הילל בן-שחר" מתייחס למלך בבל, שראה את עצמו (או שהעריץ את?) כוכב השחר. בתרגום המלך ג'יימס המשפט הפך ל: "How art thou fallen from heaven, O Lucifer, son of the morning". בהערה על-יד הטקסט כתבו המתרגמים "Lucifer, or morning star" (ציטוט מהזיכרון, הטקסט לא לידי וגרסאות ה-online לא כוללות את ההערות). אני מניח כי במקור, Lucifer היה פשוט שם לכוכב השחר (lux = אור).

אח"כ ראיתי כי מה שהשלים את התמונה הוא משפט אחר בברית החדשה, "He was thrown down, that ancient serpent" (חזון יוחנן, י"ב פסוק ה') שהוביל תיאולוגים למסקנה כי השטן, הנחש מגן-עדן ולוציפר חד הם.
מקריות 189757
בטח כבר ראית גם את זה: (Merriam-Webster):

One entry found for Lucifer.

Main Entry: Lu·ci·fer
Pronunciation: 'lü-s&-f&r
Function: noun
Etymology: Middle English, the morning star, a fallen rebel archangel, the Devil, from Old English, from Latin, the morning star, from lucifer light-bearing, from luc-, lux light + -fer -ferous – more at LIGHT
Date: before 12th century
1 – used as a name of the devil
2 : the planet Venus when appearing as the morning star
3 not capitalized : a friction match having as active substances antimony sulfide and potassium chlorate
- Lu·ci·fe·ri·an /"lü-s&-'fir-E-&n/ adjective
מקריות 189762
כן. השאלה היתה מה גרם לקישור בן "הילל בן-שחר" (הביטוי העברי) לשטן. יש כאן מעגל: לוציפר - סתם מלה במשמעות "כוכב השחר"; המתרגמים בחרו במילה זו דווקא‏1; במקום אחר, קישור בין השטן לבין נפילה משמים; מסקנה: לוציפר הוא כינוי לשטן; צעד אחד אחורה: הילל בן-שחר הוא כינוי לשטן. (למעשה, התוצאה בעברית היתה עובדת בלי קשר לכינוי בו בחרו המתרגמים ל"הילל בן-שחר" – הכינוי "מצטמצם במשוואה").

-----
1 יש להניח כי המתרגמים לאנגלית לא היו הראשונים. בדקתי עכשיו, והמלה מופיעה גם ב-Vulgata בישעיה י"ד י"ב. למעשה, שם מופיעה המלה גם באיוב י"א ט"ז ("ומצהריים, יקום חלד; תעופה, כבוקר תהיה"), אם כי במלך ג'יימס זה סתם "בוקר".
מקריות 189765
תודה. מעניין. מזכיר(?) את האגדה(?) על שורשי הלידה הבתולית של ישו בטעות-תרגום של המילה "עלמה".

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים