בתשובה לטל כהן, 12/02/04 21:45
תעמולת בחירות של הליכוד 197116
1. מכסים הם רעה חולה, כפי שכל ספר מבוא לכלכלה מסביר. כל הקטנה שלהם היא צעד בכיוון חיובי, שגורם ליצרנים לעבור לתחומים בהם יש לנו יתרון יחסי, ומשפר בכך את הרווחה הכלכלית של כולנו, עניים ועשירים כאחד.

2. אם כבר מטילים מכס, מוטב לא להפלות מוצר אחד על פני מישנהו באופן חד, כי זה מעוות את הצריכה. כל הטריקים של "עד טווח מחיר מסויים" מחייבים מערך פקידותי שלם שיעדכן את המחיר הקובע, ומשפיעים על הביקוש בצורה שאינה מיטיבה עם האזרח. אם אני מעדיף מקרר אחד גדול, אין הגיון לגרום לי לקנות שניים קטנים.

3. מסכים. התחבורה הציבורית היא דוגמא מצויינת לאפשרות להעניק סובסידיה לנצרך ולא למצרך, ואני באמת לא יודע למה נמנעים ממנה (זה גם היה מפחית קצת את הדוחק בכבישים ועוזר ל"עשירים" כמוני שלא היו נוסעים בתחבורה ציבורית גם אם היא היתה חינם).

"להתאים לתחזיות הכלכליות" - כאשר התחזיות מדברות על צמיחה מה שאתה אומר בעצם הוא שהצעדים יגדילו את הצמיחה. באמת עסק ביש.
תעמולת בחירות של הליכוד 197127
לסעיף 2 - גם אם נסכים לוותר על התקרה, נדמה לי שההבחנה בין מוצר בידורי למוצר שאינו כזה היא די ברורה.

ולסיום, הבעיה היא שאם יש צורך בצעדים לא מתוכננים כדי שהתחזיות תתממשנה, המסקנה היא שהתחזיות היו אופטימיות מדי מלכתחילה.
תעמולת בחירות של הליכוד 197128
1. מניין לך שהצעדים היו לא מתוכננים?
2. תחזיות, הנאמרות ע"י ישות פוליטית, הינן בד"כ לא משהו מדעי, אלא יותר הצהרת כוונות או בבחינת "נבואה המגשימה את עצמה", ולתחזיות אופטימיות "מדי" יש תפקיד חשוב ביצירת מומנטום בכיוון האופטימי.
תעמולת בחירות של הליכוד 197135
להערתך על סעיף 2: אנחנו חוזרים שוב לשאלה באיזו מידה המדינה צריכה להתערב בהוצאות האזרחים. לי, באופן אישי, חשובה יותר הטלוויזיה מאשר מקפיא או מדיח כלים, והאבחנה בין "מוצר בידורי" למוצר שמקל על החיים באופן אחר היא ענייני שלי, לא של נתניהו. אני חוזר ומזכיר שגם העניים קונים טלוויזיות.

הצעדים היו מתוכננים במובן שמראש הוצהרה הכוונה להקטין את נטל המס אם הכנסות המדינה יאפשרו זאת. מאחר ואנשי האוצר לא התייעצו בי (עם הנבואה שניתנה וכל זה), הם לא יכלו לדעת בוודאות שההכנסות אכן יגדלו, ואם היו מקטינים מסים ו*אז* היה מתברר שההכנסות אינן גדלות מספיק היה נוצר גרעון גדול שהיה מצדיק את הביקורת. נדמה לי שזה כמעט רפלקס מותנה לבקר את האוצר, בלי קשר לצעדים הננקטים על ידיו. ביחוד הצחיק אותי בייגה, שלמיטב זכרוני *עשה בדיוק אותו דבר* בשעתו.
תעמולת בחירות של הליכוד 197156
אם תשים לב, הביקורת של בייגה לא כל כך נוראה (להבדיל מזו של פרס). בסה''כ גם בייגה משתלב, כמו ביבי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים