בתשובה למוישה אופניק, 15/05/01 12:57
שכבות עשירות והגיוס לצה''ל 23753
שוחחתי היום עם חה"כ יוסי פריצקי (שינוי), והוא ציין סקר שנערך ע"י מכון סמית', שהוציא תוצאות מעניינות:
ככל שאנשים חילוניים יותר, הם עושים יותר מילואים, והם יותר חושבים שהפתרון הוא בחלוקה שווה של הנטל. ככל שאנשים יותר דתיים, הם עושים פחות מילואים, והם חושבים שהפתרון הוא כספי.
נקודה למחשבה.
סטטיסטיקה להמונים 23778
"עושים יותר מילואים" - מה בדיוק נמדד? כמה סה"כ ימי מילואים עושים אנשי האוכלוסיה הנדונה, ביחס לגודל האוכלוסיה? אם כן, די ברורות התוצאות: חרדים לא עושים מילואים בכלל, והסקר הנ"ל הוא קשקושי משהו. או שמא נמדד כמה ימי מילואים עושה בממוצע *חייל מילואים* מהאוכלוסיה הנדונה? זה יותר מעניין, ואפילו מפתיע (שהרי רוב חיילי המילואים הדתיים הם דתיים לאומיים, ועפ"י ה-common wisdom הם אמורים להיות יותר מלאי מוטיבציה). האם מזמיני הסקר הם "שינוי"?
השאלה השניה גם היא מעניינת, אבל אם היא נשאלה לאחר השאלה הראשונה, ולכל הנסקרים, זה שוב קצת טיפשי: מי שאמר בשאלה הראשונה שהוא לא עושה מילואים, או עושה מעט מאוד, מן הסתם יאמר שהפתרון הוא כספי - זה ממרק לו את המצפון נפלא. שוב, שאלה יותר מעניינת (ואולי היא זאת שנשאלה?) היא מה הפתרון שמעדיפים *רק* אלו המשרתים במילואים, ואולי רק המשרתים "הכבדים".
סטטיסטיקה להמונים 23792
לא הבנתי מה ההבדל בין מספר ימי מילואים ביחס לגודל האוכלוסיה, לבין מספר הימים הממוצע של חייל מילואים אחד בקבוצה...

אני גם עושה מעט מאוד ימי מילואים, אבל אני לא חושב שהפתרון הוא כספי. זה שלך זה ברור שהם ממרקים את המצפון זה יפה. לרוב האנשים (עזוב רוב האנשים - לי) זה לא היה כל כך ברור עד כה.
סטטיסטיקה למתקדמים 23887
ההבדל שהצבעתי עליו הוא: האם, כדי לחשב את מספר הימים הממוצע (לאדם? לגבר?) אתה מחלק את מספר הימים הכולל במספר האנשים הכולל, או רק במספר חיילי המילואים? ואולי צריך לחלק במספר המשוחררים משירות סדיר (אם רצוננו לבדוק "השתמטות ממילואים")?

אתה הצבעת על שתי תשובות אפשריות ל"מה הפתרון". אחת - פתרון כספי. השנייה - השוואת הנטל. נניח, כעת, שאתה אינך משרת במילואים, מסיבה שאינה במאה אחוז לגיטימית בעיני כולם. מה תבחר?
המקרה שלך הוא גבולי. אם "יושווה הנטל", מה אתה מעריך - אתה תעשה עוד פחות מילואים? יותר?
אני יודע, זו שאלה חסרת משמעות אם חושבים על זה רק קצת ("יושווה הנטל" בין מי? כלל חיילי המילואים? כלל המשוחררים מסדיר? כל ישראל אחים? נשים, ערבים?). מה גם שאולי אתה דווקא הטיפוס החושב, שיענה בסקר בניגוד ל"אינטרס" שלו. אבל הרי רוב השאלות ברוב הסקרים הם חסרות משמעות אם חושבים עליהן רק קצת...

בקיצור, ברור שהדיון הזה כולו הוא גבוה באוויר מבלי לראות את הסקר המקורי - לא רק התוצאות, אלא מה השאלות ובאיזה סדר. זה בדיוק מה שניסיתי לטעון קודם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים