בתשובה לגדי אלכסנדרוביץ', 20/10/04 18:15
''וידוא הריגה'' 255025
אתה צודק חלקית. עם זאת, את - "אנחנו לא ערבים" - שמעתי לפני שאתה נולדת ולפני שהאוטובוסים התפוצצו. בימי ילדותי הרכה, השקטים-יחסית, היו כמה אמרות מקובלות בענייני ערבים. הנה אחת מהן, למשל - ולעיתים היא נאמרה אפילו בלי שום הקשר נראה לעין: "ערבי יחייך אליך ויתחנף אליך, ויתקע לך סכין בגב ברגע שתסתובב לאחור".

גם האמירות כי הערבים הם טפשים, שקרנים, גנבים, מסריחים ורוצחים היו מאוד מקובלות אז (וגם להם, ל"ערבים" [הגדרה כוללנית שאינה אומרת הרבה], היו וישנן אמרות פז לגבינו, כמובן).

וה"אנחנו לא ערבים" של עכשיו - במידה זו או אחרת, זהו פרי הביאושים של אז - ואולי גם הילדה המחוררת ככברה היא חלק מפרי הביאושים הזה. זאת בצירוף לאוטובוסים המתפוצצים, כמובן, על כך אין ויכוח.

אני, אגב, *מבטיחה לך* - מבלי שערכתי מחקר בנושא זה - כי לו היית שואל את התלמידים מאתמול ואת חבריהם בכל בתי הספר אם "כל הערבים" הם "רוצחים מסריחים" - היית מקבל תשובות בנוסח - "יש גם ערבים טובים" - כלומר, בצורה זו או אחרת היה משתמע מדבריהם - כי יש *כמה* - "ערבים טובים" - בהחלט לא רבים במיוחד.

אשר לאבחנה שאתה עושה בין "טרוריסטים פלסטינאים", חברי הארגונים, לבין "סתם ערבים" - אני בספק רב אם זו היתה עולה בכלל בדעתם של הילדים. הרבה יותר סביר להניח שהם רואים בדמיונם ערב-רב מעורבב כלשהו, מסריח ורצחני במהותו, מבלי להסתכל ולבדוק בצורה פרטנית - ואצל חלק מהם זה לא ישתנה, מהותית, גם לכשיגדלו.

וכן - זהו היבול שאנחנו מגדלים.
''וידוא הריגה'' 267070
והיום ב''אהבה זה כואב'' הודיעה דנה מודן למארחיה המזרחים שהם עצמם ערבים - וזאת מייד אחרי שהפילו עליה בדיוק את סדרת הסטריאוטיפים הזו.
''וידוא הריגה'' 592472
הסכין בגב זה כנראה ריאקציה מפרעות תרפ''ט.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים