אוקי, קונספירציות כחול-לבן 2611
כל הפרטים שאני רושם כעת מקורם במקורות גלויים - ספרים, עיתונים ורדיו. כמו שאמר פעם חיים הרצוג ז"ל "כל המידע החסוי מופיע בעיתונים"
ובכן, סיפור המעשה מתחיל עשרה ימים לפני מלחמת יום כיפור. לפי הכתוב בספרו של אלי זעירא נפגשה ראש הממשלה, הגברת גולדה מאיר עם מקור בכיר "בצד השני" בדיעבד הסתבר שהיה זה המלך חוסיין. לפי אלי זעירא, המקור גילה לגולדה מאיר שבקרוב תהיה מתקפת פתע מצד מצריים וסוריה. אולם, כפי שכותב אלי זעירא, גולדה מאיר, כמו הרבה פוליטיקאים בשעתם הגדולה ביותר, עשתה טעות. היא שכחה לשאול את המלך מתי תפרוץ המלחמה.
ננתח את האמירה הנ"ל. ראשית, ברור לנו שגולדה נפגשה עם חוסיין כדי לשמוע על המלחמה הקרבה, האם באמת שכחה לשאול מתי? וגם אם שכחה, המלך חוסיין שבא לספר לה על המלחמה גם הוא שכח שצריך לספר מתי תפרוץ המלחמה? ונגיד שקרה הבלתי יעלה על הדעת וגם המלך חוסיין שכח לספר לגולדה מתי תפרוץ המלחמה, האם שני האנשים, פוליטיקאים מיומנים, לא נזכרו בשלב כלשהו שמידע זה לא עבר בינייהם ולכן התקשרו אחד עם השני כדי להעביר את המידע ? מובן שלא! ולכן, לא יתכן שגולדה לא ידעה מתי עומדת לפרוץ המלחמה.
התמונה מתבהרת יותר בעיון בעיתוני אותו שבוע שלפיהם נסע חוסיין לסאדאת לאחר שנפגש עם גולדה. האם בקשה גולדה להעביר מסר לסאדאת מתי "נוח" לישראל לפתוח במלחמה כדי להקטין כמה שיותר את כמות ההרוגים בצד הישראלי?
נמשיך הלאה, גולדה נוסעת לברונו קרייסקי, נשיא אוסטריה, כדי לטפל בעניין סגירת מחנות המעבר לעולים באוסטריה בעקבות התקפת מחבלים עליהם. אותו מפגש ידוע בגלל האמירה "אפילו כוס מים לא נתן לה" עקב הפגישה המתוחה בין גולדה לקרייסקי. מדוע לא נוסע שר החוץ לאוסטריה אלא דווקא ראש הממשלה?

בינתיים, בארץ מקבל קמ"ן פיקוד צפון, תשעה ימים לפני פרוץ המלחמה, הוראה מלשכת סגן הרמטכ"ל להתחיל בהכנות למלחמה. שנים אחר כך הוא מספר זאת בתוכנית בגלי צה"ל בנושא מלחמת יום הכיפורים. אולם, עוד באותו ערב הוא מקבל טלפון מלשכת הרמטכ"ל, "מה אתה עושה שם מהומות?" שואלים מלשכת הרמטכ"ל. מפליא כמה כתב בגלי צה"ל יכול לפספס סקופ בצורה כזו. מישהו במטה צה"ל ידע שעומדת לפרוץ מלחמה ורצה שהיא תישא אופי אחר מהאופי שהיא נשאה בסופו של דבר. מרד במשרד סגן הרמטכ"ל?

בהמשך ישנה סוגיית דילול המוצבים בגבול לקראת יום הכיפורים. אמנם, מקובל היה לשחרר חיילים הביתה ליום הכיפורים בכל שנה אולם:
א. זה היה השיחרור המסיבי ביותר אי פעם מקו התעלה וממוצבי הגולן (האם מנסים לחסוך כמה שיותר בחיי אדם?)
ב. היו ידיעות על כך שיש ריכוזי צבא אצל המצרים (בדיוק הסתיים תרגיל רחב הייקף) וגם אצל הסורים. המקטרגים יביאו לעזרתם את פרשת התרגיל הדומה שנערך כחצי שנה לפניכן, שבעקבותיו עובו השורות במוצבים ולא קרה כלום. נגיד שזה נכון, האם אנשים שאמונים על בטחון המדינה לא חשבו אפילו לשמור על הקיים ולא לבצע שיחרור המוני וחסר תקדים כפי שהיה ביום כיפור 1973?

התיאוריה שאני מנסה להראות היא שמלחמת יום כיפור לא רק שלא היתה הפתעה אלא היתה כלי שתוכנן על ידי שני הצדדים כדי להשיג מטרה. יש פרטים נוספים התומכים ברעיון אבל מספיק בינתיים. מה המטרה? ומי ניסה להפריע להשיג אותה משני הצדדים - הישראלי והערבי? על כך בפעם אחרת. אני מודה שהניתוח הנ"ל אינו שלי אלא של אדם שלא מעוניין להיחשף (אני מקווה שבאמת "המביא דברים בשם אומרם כאילו הציל עולם מלא")

כדי להשאיר אתכם עם טעם של עוד אתחיל בסיפור נוסף. מישהו יודע היכן היה אריאל שרון בעת פתיחת מלחמת לבנון? (אחרי ההתנקשות בלונדון בשגריר שלמה ארגוב ואמירתו של מנחם בגין "אבו-נידאל אבו-שמידל - צריך לתקוף את אש"ף " כבר למחרת ההתנקשות היה ידוע שלא שליחיו של ערפאת הם שהתנקשו בשגריר אלא דווקא מתנגדיו) ובכן, אריאל שרון היה בחופשה בקרפטים (כתבו בעיתון, אני לא ממציא), למי שחלש בגיאוגרפיה אז הקרפטים הם שרשרת הרים מבודדת בגבול רומניה -בריה"מ דאז. והיכן היה אז אסד? אסד היה ברוסיה ובדיוק באותו זמן היה גם הוא בסיור בדרום מערב ברה"מ. מה אתם יודעים - ממש מול הקרפטים.
אותו אדם שאיני רוצה לחשוף כאן הגדיר זאת כך - "אם יש על הגלובוס מקום שאותו ברא אלוהים כדי ששני אנשים שאסור שיפגשו יוכלו להיפגש - אלו הקרפטים" מקום קר, מנותק מתקשורת אל החוץ (אכן לקח זמן עד שהגיעה הידיעה אל אריאל שרון, מצד שני, בעיתונים גם לא כתוב בשום מקום שאריאל שרון חזר מהקרפטים אז יתכן שהוא עדיין שם...)
למה אריאל שרון וחאפז אל-אסד צריכים להפגש - תחשבו על זה בעצמכם...
אוקי, קונספירציות כחול-לבן 2674
In 20th century military history, there are 2 good examples for war times conspiracy.
They both takes place in WW2.
The fisrt is the well known story about the German attack on Canterbury.
Churchil and his gang decided not to let the german know that they have discovered their code.
Sounds confusing ?
I'm sure it was more than that for the Brits.
The second one is a less known theory.
It claims that Rusvelt knew of the coming attack on Perl Harbour.
He wanted to get into the war, but his senat was agenst it.
Rusvelt just did not know how big the attack would be.
I am an optemistic person.
I hope that my goverment will do its best to protect my country.
Never the less, I do enjoy reading about a good conpiracy from time to time.
Do you realy think it was not the Mosad who sent Yair Klain to practice worriors in Africa?
אוקי, קונספירציות כחול-לבן 2675
אבחנות יפות. אם את/ה רוצה לדעת יותר על הבריטים במלחמת העולם השניה, וספציפית על סוגיית פיצוח הצפנים ותחילת הלוחמה האלקטרונית אני יכול להמליץ על הספר
Most Secret War (איני זוכר את שם המחבר אך אני יודע שהספר יצא גם במהדורה עברית בהוצאת משרד הביטחון - ההוצאה לאור) אבל אם כבר דיברנו על מלחמת העולם השניה זו הזדמנות להעלות על נס את צ'מברליין שניסה בכל כוחו למנוע מלחמה לעומת היטלר וצ'רצ'יל שרצו את ההפך - דוגמה נוספת לשיתוף פעולה "חוצה קווים". שוב, חשוב להסביר שאיני טוען שהיטלר וצ'רצ'יל נפגשו ותכננו ביחד מלחמה (אף שאיני פוסל זאת מראש) אלא שלשניהם היה אינטרס לגרום למלחמה שתוצאותיה יקדמו את המטרות שהם ראו לנכון כנכונות. באשר לרוזוולט - יתכן והדבר נכון, אין לי מידע על כך. בכל אופן חשוב גם להבהיר שגם ממשלת ישראל הנוכחית אינה אחידה בדעותיה - לדוגמה בעניין לבנון. שים/מי לב לקו שמוליך אהוד ברק עם אפריים סנה, פואד ויוסי שריד לעומת הקו ביילין-פרס-בן-עמי. שיהיה ברור לכולם - כמה שזה נשמע נורא, השהייה/אי-שהייה בלבנון היא כלי ולא מטרה. המטרה היא ארוכת טווח הרבה יותר ופוליטיקאים מעשיים חייבים לחשוב רחוק הרבה יותר ולהיות מוכנים להקריב קורבנות למען המטרות הללו. אני לא בחרתי להיות פוליטקאי ולכן איני נידרש לבצע החלטות שכאלו.
אוקי, קונספירציות כחול-לבן 2769
I find myself being pulled from our main issue.
Yet, I feel justice should be made with old Churchil.
Chamberlaine, like to many polaticians of his time, was afraid.
He didn't want to cause another "Big war".
He was wick.
And he fell to the hands of the 3rd Riech.
Churchil,on the other hand,
knew there can be no true agreements with the devil.
And he acted apropreatly.

And back to my favorite subject-conspiracies:
You realy think,
"Misrad habitachon" did not know about the arm deals with Iran ?
I bet they even encoreged it.
After all, what r we gonna do with old tanks and bombs ?
Add them to the on growing "Chiri'ya"?
אוקי, קונספירציות כחול-לבן 3092
נכוןת אנחנו סוטים מה"מטא-נושא" המקורי ומתעסקים קצת בנושאים קונקרטיים אבל ברצוני להבהיר כמה נקודות (וסליחה על התגובה המאוחרת יחסית)
ראשית, מה זה Devil? כאשר ברצוננו לדון בארועים הסטוריים אין מקום למושגים "טוב" ו-"רע" אני לא רוצה להכנס לוויכוח הזה (אני בטוח שיוסי גורביץ' היה רוצה) אבל האם מה שהשבטים העבריים עשו לעמלק לא היה השמדת עם (אני יודע שאני צפוי לכמה Flames על זה) ? ולכן לדיון הסטורי אמיתי יש צורך להתנתק מהמושגים הנ"ל.
כעת לעיניין, אני לא יודע אם צ'מברליין "פחד" - אני לא יכול לדבר איתו, אני לא מכיר אותו, את ילדיו או נכדיו. מה שאני יודע זה שצ'מברליין הוביל מדיניות שמטרתה לא לגרום למלחמה באירופה. לעומתו, צ'רצ'יל והיטלר הובילו מדיניות שלפיה כדאי שתהיה מלחמה באירופה. לדבר על "חשש" או "פחד" זה לא רציני כיוון שממה יש לפחד ? האם הפוליטיקאים הם אלו שנלחמים ? לא ! אלו הם החיילים. ופוליטיקאים חייבים לראות שיקולים ארוכי טווח יותר מאשר הציבור ולהבין למה לפעמים חשוב לצאת למלחמה. זיכרו - במלחמה תמיד יש לפחות צד אחד שמתחיל (או מדרדר את המצב לכזה שמלחמה מתחילה)
בקשר לעסקאות עם אירן - כבר גלוי וידוע שישראל סחרה עם אירן ולדעתי (אף שאיני יכול להוכיח זאת) עדיין סוחרת עם אירן - וכנראה שמתבצעות גם עסקאות נשק. אתם מוזמנים לעיין בארכיוני העתונים (בעיקר הארץ - עיתון לאנשים שחושבים שהם חושבים...) ולחפש כתבות הנוגעות לפרשת מנבר - עוד ספיח ליריבות הקשה בין רבין (ששילח את המוסד במנבר) לעומת פרס (שתמך בפעולותיו). פורסם למשל שפרקליטיו של מנבר ביקשו לחשוף עסקאות בין חברת "אלביט" לאירנים אבל הצנזורה/בית המשפט מנעו את הפרסום. עוד פרט מעניין הוא הקשר בין פרס לעירקים - בשנת 1985 פנתה ממשלת עירק לישראל דרך גורם שלישי וביקשה ערבויות לכך שישראל לא תפגע במסוף נפט שהתכוונה לבנות בעקבה עם הירדנים ואולי אף לפתוח מחדש את קו צינור הנפט מעירק לחיפה. בתמורה, ישראל היתה אמורה לקבל תמורה כספית (שכנראה הייתה אמורה ללכת לחשבון של מפלגת העבודה). עוד על כך - בעיתון...
הקונספירציה החביבה עלי 3108
One of two things will happen soon :
Either I'll get too angry at my computer
and break it to pieces
(and that would be a shame)
or my English would get better and better.
But until that day,
I find myself writing in English.
Trying to write as short sentences
as possible.
And after this break,
back to our subject.
I assume the "x files" is not the most
popular show
of the readers of this site.
Never the less, in that show,
there are a bunch of old men who are apparently running the world.
Somehow, knowing that there are
people out there, that don't have an
interest in this country or the other, but want to protect earth,
well-it just makes me feel better.

My dearest grandmama, said this week
that just like the "go'iem"
have a blessing for the food the're
eating every day
we should bless for the scandals
we have every day.
The human nature needs
these scandals and theories.
We need someone to blame.
We need excuses for why things go wrong with our lives.
Personal responsability has dissappered
from our dayly dictionary.
The conspiracies help us avoid the reality.
Like children, we escape to a world
of stories, of half truth.
Reading the respons for my respons,
made me understand that the truth,
like buity, is "Bei'ne hamitbonen".
Some will say WW2 was a conspiracy to do
that or the other,
some might say it was the resolts of WW1.
But that is history and past gone.
These days an unemployed from the south
will say the goverment does not attend
to the problem of unemployment because
it's bussy selling guns to Arabs,
or that foriegn workers are getting
his job, because of a secret goverment
plan, and so on and on...
This should stop.
I mean, have your own little
conspiracy theory, but don't let it
run your life.

מה שאני רוצה בעצם להגיד 3116
טוב ניקולדיאון-Person נראה שהדיון הזה הוא כרגע רק ביני לבינך. אני לא רוצה שיתקבל הרושם שאני מסתובב כל הזמן בעולם עם מחשבות על "מדוע העניינים הם לא כפי שהם נראים" אני בסך הכל מנסה להדגיש את הנקודה הבאה:
אנשים - תחשבו!
שימו לב למה שאתם קוראים בעיתון, אם אתם קוראים משהות משפשפים את העיניים ומסתכלים בכותרת ואומרים בלבכם "לא יתכן שהוא כתב את זה" או חמור מכך - ממשיכים הלאה ובעצם לא מבחינים בסתירה לכאורה בין מה שידוע לכם על הכותב לעומת מה שנכתב - אז בשביל מה אתם קונים את העיתון ? שימו לב לפוליטיקאים - אל תקשיבו לרישא של דבריהם (שנועדה ל"קהל הרחב") אלא לסיפא (שנועדה לדברים החשובים באמת) לדוגמא ציטוט מדבריו של נשיא סוריה מלפני כמה שנים בקהיר:"לא יהיה שלום עד שיושבו הזכויות הלגיטימיות של הצדדים ... והדבר החשוב ביותר זה הביטחון" - אני מבטיח לכם (ואני לא רוצה להשמע מגוחך אבל באמת) שאם יש מנהיג במזרח התיכון (חוץ מההנהגה הישראלית) שמחוייב לבטחון ישראל - זה אסד!

והכי הכי חשוב... wear sun-screen!

אני חושב שהדיון הזה הגיע לקיצו.

ערן
מה שאני רוצה בעצם להגיד 3128
אכפת לך להסביר את הטענה המוזרה הזו לגבי אסד?
אוקי, קונספירציות כחול-לבן 692283
הטענה ש"צ'רצ'יל והיטלר הובילו מדיניות שלפיה כדאי שתהיה מלחמה באירופה" היא מגוחכת.

היטלר הוביל מדיניות שהביאה, בסופו של דבר, למלחמה עליה אנחנו יודעים. צ'מברלין ניסה למנוע את המלחמה, וכפי שאנחנו יודעים - ללא הצלחה.

צ'רצ'יל טען מלכתחילה שמדיניות הפיוס כלפי היטלר היא מוטעית: שהיטלר יקבל את הויתורים שהוא דורש אבל זה לא ישמור על השלום, ושהמדיניות הנכונה שיש לנקוט כלפי היטלר היא תקיפה.

ההסטוריה קבעה שצ'רצ'יל צדק.

אי אפשר להסיק מזה שצ'רצ'יל רצה במלחמה או שלדעתו מלחמה היא 'כדאית'. גם קשה לראות, אפילו מנקודת מבטו (המשוערת) של צ'רצ'יל, איך מלחמה אמורה להיות כדאית עבור בריטניה. מה שצ'רצ'יל טען, כאמור, שמדיניות פיוס לא תמנע מלחמה.
זעירא בע''מ 132334
רק בגלל שקישרת לכאן מתגובה 132305

אאל"ט, בספר שכולל הרצאות על מלחמת יום כיפור "מבט חדש", יש פרשנות סותרת לסיפור של זעירא. מה עוד שלזעירא, שהיה ראש אמ"ן, יש אינטרס אישי בהצגת פרשנות שאיכשהו יכולה להוסיף לו נקודות חיוביות.
זעירא בע''מ 132335
אתה יכול לפרט מהי הפרשנות בספר?
זעירא בע''מ 132500
מלח' יום כיפורים, מבט חדש, 1998. הציטוטים מקוצרים פה ושם.

1. ד"ר אל"מ חנן שי - לאמ"ן היה שפע של מידע כפי שאמר ראש אמ"ן לוועדת אגרנט ולאמ"ן היה קשה להשתלט על שפע המידע. הקונספציה נועדה כדי להבי לידיעת ראש אמ"ן רק מידע שעלה בקנה אחד עם הקונספציה ההימורית. אילו סאדת ולא חוסיין היה מוסר לגולדה שהוא עומד לצאת למלחמה, אנשי אמ"ן היה דוחים אותו כי שום אסטרטג שפוי לא יוצא
למלחמה בלי מטוסים ארוכי טווח.

2. מרדכי גזית ראש לשכת רוה"מ - רצוני להפריך את הטענה שישראל הוזהרה על יד אישיות ערבית בכירה. איזו חשיבות יש לה כאשר מקובלים דבריהם של רבין, דדו, בראון (השליש של דיין) שבזכות קווי 67 אין צורך לגייס מילואים מראש. [הוא מסיק מדיונים שהוא נכח בהם ושל דיין ודדו שלא היתה התרעה. בנוסף ישנה אי בהירות בקשר למקור עמוק בתוך מצרים שמסר מידע סותר ולא ברור אם זה היה חלק מההונאה].

3. צבי זמיר, ראש המוסד - מצטט מדו"ח אגרנט "בימים שקדמו למלחמה היו בידי אמ"ן ידיעות מתריעות למכביר שהיו חייבות להביא להערכה של סבירות גבוהה לפרוץ מלחמה". ניתן להתרשם שחוסיין היה סוכן ישראלי. אלו הם דברי הבל. כל השנים חוסיין הדגיש שחוסר תזוזה יביא לעימות צבאי. הוא לא ידע מתי תהיה מלחמה. הוא לא גילה לנו שום דבר חדש. אבל גם את הסיפור הזה העבירה גולדה לדיין.

_____________

אז האם חוסיין נתן התרעה ספציפית על מלחמה? ואם כן, מה מידת החשיבות שניתנה לה במסגרת הערכה כוללת מול ידיעות אחרות, כולל אותו מקור במצרים, וכולל הקונספציה ששימשה כבסיס להערכה? (הערכה, בשונה מידיעות)
זעירא בע''מ 132503
שים לב שאני מדבר על משהו שונה לחלוטין. לפי הטענה שלי, או שחוסיין נתן התרעה ספציפית למלחמה ביום כיפור, או שגולדה ביקשה, דרך חוסיין, מסאדאת, שהמלחמה תיפתח ביום כיפור כדי שהאבדות יהיו מעטות ככל האפשר (אני יודע שמה שכתבתי עכשיו מזמין כמה הודעות בנוסח: תגובה 132414 , זה מה יש...). ההערכה הזו (הערכה? ידיעה!) לא הועברה לאמ"ן כיוון שהדבר האחרון שגולדה צריכה זה שיקלקלו לה את המהלך הכולל הזה. מי היה שותף סוד? איני יודע, מי שצריך כנראה. הפקודות הן פשוטות - לדלל מערכים לקראת יום כיפור, לא צריך את הסיבה האמיתית - מספיק לתרץ זאת בחופשה לרגל יום כיפור. באופן מסויים אני יכול לומר שהציטוטים שהבאת מחזקים דווקא, באופן מסויים, את הטיעון שלי. עצם קיום הקונספציה מאפשר למנהיגים לקבוע מתי תהיה מלחמה.

אכן, חלק נכבד מהניתוח הזה מסתמך על אותו משפט סתום אצל זעירא שמופיע בתחילת התגובה המקורית, על כך שגולדה עשתה טעות ושכחה לשאול "מתי". אבל זהו אכן משפט סתום שאינו מסתדר עם המציאות, ולכן הוא הנקודה הארכימדית ממנה מתחיל כל הניתוח.
גולדה בברואדווי, פרס בניו יורק טיימס 135555
במחזה יחיד חדש העומד לעלות בניו יורק, מדברת ראש הממשלה, לאחר הדחתה, אל הדורות הבאים. המונולוג מנסה להעביר תמונה שונה של סבתא גולדה, ולהראות שבתחתית סיר מרק העוף שהיא בישלה לחיילים, יש דם.

בעקבות המחזה, שמעון פרס כותב על גולדה במוסף התרבות והאמנות של הני"ט.

מעניין לראות שהוא מספר שרוב ימיה גולדה לא אהדה אותו משום שהיא חשבה שהוא מנהל מדיניות חוץ עצמאית (ומדובר בשנות החמישים, שישים ושיבעים, עד מלחמת יום כיפור, כשפרס לא היה שר חוץ אלא מנכ"ל משרד הבטחון ושר זוטר).

גולדה בברואדווי, פרס בניו יורק טיימס 135610
זה לא חדש. הוא כתב זאת גם בספרו האוטוביוגרפי שלא התפרסם בעברית. (כששאלתי אותו מדוע, הוא אמר לי שמטרת הספר היתה רק לייצג את ישראל בעולם. הסיבה האמיתית היא שכתב שם דברים שנויים במחלוקת כמו פרשת יחסיו עם רבין שאז היה עדיין חי ופרשת קו 300.)
אוקי, קונספירציות כחול-לבן 132414
מלחמת יום הכיפורים פרצה בכלל, משום שחייזרים השתילו תאי זרע חדשים בגופם של ישראלים נבחרים ממין זכר, שהיו אמורים לפגוש כמה נבחרות ממין נקבה וליצור איתן סוג של אדם מתקדם, בעל קיבולת מוח גבוהה פי 21 מזו של האדם הקיים.
כל אחד מאותם זכרים וכל אחת מאותן נקבות, באתרים שונים בארץ, נעו החל מרגע התחלת הפרוייקט, תוך הנדסה לא מודעת (משהו כמו היפנוזה, רק יותר מסובך) כדי לפגוש זה את זו.
רובם חוסלו על ידי חייזרים שהתנגדו לזה.
להוציא כמה בודדים אשר נפגשו, ולביון החייזרי המתנגדי לא היה מושג אם הם כבר קיימו את היחסים המצופים מהם ע"י ההנדסה הלא מודעת, ולכן הם גמרו אומר לתקוף את כל ישראל ולהשמידה.
בני אדם בסיפור הזה, הם רק משרתי החייזרים, שבדרך כלל הם לא יודעים על קיומם דבר ופועלים מתוך הנדסה לא מודעת.
החייזרים שתמכו בפרוייקט, בסיוע בקטריות חכמות, הם שהצילו את ישראל המשופעת בבסיסים שלהם שאסור היה שיישמדו.
לא נמסר מה עלה בגורלו של הפרוייקט ואם נולדו ממנו התוצאות המקוות, והיכן הן חיות.
אוקי, קונספירציות כחול-לבן 472162
במקרה הגעתי לכתבה שלך, ומכיוון ששמעתי את הרצאתו המאלפת של קמ''ן פקוד הצפון בשבוע שעבר, והדברים שונים, כדאי לך לשמוע מפיו את הדברים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים