בתשובה להאייל היפאני, 25/11/04 9:26
מתי כבר יהיה לנו יועץ יודע חוק ? 264227
מתי כבר יהיה לנו יועץ יודע חוק ? 264228
ולטובת היפאני שלא יכול לקרוא ynet ביפן בלי לשלם, הנה תקציר:

היועמ"ש מזוז כתב בחוות דעת ששלח לשר עזרא ולמפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי, כי הדחתו של ראש אגף החקירות במשטרה לשעבר, ניצב משה מזרחי, הייתה הכרחית. בחוות הדעת נכתב: "סבור אני כי החלטת השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, היתה מחוייבת המציאות ובלתי נמנעת נוכח הממצאים החמורים שתוארו בהחלטת היועץ המשפטי לממשלה הקודם, אליקים רובינשטיין ופסק הדין של בג"ץ בעניין זה, אשר נתן גיבוי נחרץ להחלטה ואף ציין כי ניתן היה להגיע לתוצאה חמורה יותר – הליך משמעתי".
מתי כבר יהיה לנו יועץ יודע חוק ? 264308
אתה רומז שאני קמצן?
מתי כבר יהיה לנו יועץ יודע חוק ? 264310
אני לא יודע אם הכותרת שלך צינית או רצינית.

אני בטוח שהיועץ יהיה אשר יהיה הינו תלמיד חכם היודע את החוק, אני גם בטוח כי כיועץ משפטי לממשלה הוא אינו יכול להתעלם משיקולים (ומלחצים) פוליטיים.

דווקא אתה, על פי התייחסותך לקביעות משפטיות בעבר, צריך לדעת שלא כל אמירה מכובדת ומנוסחת היטב אכן תואמת את המציאות ועושה צדק עם המעורבים.

כבר אמרתי שאינני תומך או יוצא כנגד מזרחי, אם עשה מעשים לא ראויים הרי שהוא צריך להיענש.

אבל, נצא מהנחה ששנינו יודעים רק מה שהתפרסם ואני יכול להביא לשולחן את הנסיון שלי בביצוע חקירות מסוג זה.

1. אם מזרחי אכן פעל שלא כחוק כפי שקבע היועץ ובית המשפט, מדוע לא הועמד לדין פלילי?

2. אם מזרחי אכן עשה את המעשים האמורים, היכן חלקה של הפרקליטות והמערכת המשפטית באחריות לפרשה?
הסברתי קודם לכן כיצד חקירה כזו מתנהלת ומה הם השיקולים הבסיסיים בהאזנות.
להחליט על הדחת מזרחי ותו לא זה בדיוק כמו להעמיד לדין רק את הפועל הסיני שערבב מלט במהלך בניית גשר אשר קרס.
נכון, מזרחי הוא לא 'פועל סיני' אך מערכת הביקורת והבלמים אשר מתקיימת באחריות הפרקליטות ובתי המשפט בפרשות מסוג זה היא מורכבת ודומיננטית עשרות מונים מאשר פיקוח על בניית גשר.
אז היכן כל השאר שאמורים להיות מודחים?

ודבר אחרון, היועץ ובתי המשפט גזרו גזירה שאין הציבור (המשטרה במקרה זה) יכול לעמוד בו.
אם הם מעוניינים להוציא את ההאזנות אל מחוץ לחוק יתכבדו נא ויחליטו על כך. המסר מבית המשפט במקרה זה הוא מסובך, מסורבל, חסר אחיזה במציאות ובסופו של דבר קובע כי עדיף לא לחקור כל מה שבא במגע עם פוליטיקאים.
מתי כבר יהיה לנו יועץ יודע חוק ? 264332
לפסקה האחרונה: אין כאן עניין לזכויות פוליטיקאים, אלא לזכויות הפרט. אם תקרא את פסק הדין, תוכל לראות שמזרחי עשה שלא כדין בשתי פרשות: האחת עניינה אביגדור ליברמן, והשניה עניינה האזנה לסתם אסיר מן המניין.
מתי כבר יהיה לנו יועץ יודע חוק ? 264540
הביקורת העיקרית שלי על מערכות המשפט הגבוהות, אותה הבעתי לא אחת בעבר, בדונן בעניינים שנמצאים בויכוח ציבורי, היא שההרכבים שמקבלים החלטות אינם מיצגים באופן שווה את המגזרים בציבור שבתוכן מתחולל הויכוח. טענותיי הן שהחוק אינו מין דבר כה חד משמעי, והפסיקה לפיו במקרים כאלה מתבססת מטבע הדברים על דעתו האישית של הפוסק. לכן טענתי, למשל, שבניגוד למה שכאילו ברור במחשבה ראשונה, עדיפה שיטת מינוי השופטים העליונים ע"י הפוליטיקאים כפי שמקובל בארצות הברית, כי זה גורר בצורה כזאת או אחרת בחירה של הציבור, וייצוג כל המגזרים בו, ולא השתלטות של מגזר אחד, כפי שקורה אצלנו. (גם במקרה של מזרחי תמצא את קרמניצר ארבל וביניש מצד אחד ואת מזוז רובינשטיין וכמה חריגים מבית המשפט העליון בצד השני. כולם אנשי חוק אבל גם בתוכם מתחולל אותו ויכוח שישנו בציבור.)
לכן אני נזהר מלשהשתמש במילים "כן חוקי" "לא חוקי". מי אני בכלל שאפסוק בשאלות של מה כן ומה לא חוקי ?
כיוון שאתה, באופן הויכוח שאתה מנהל בשאלה זו, לא בוחל בשימוש כזה, אמרתי (אכן בציניות) שדווקא שני היועצים המשפטיים האחרונים שהם אנשי חוק חושבים אחרת ממך.
לשאלת ההקלטות והתמלולים של מזרחי, חוקיותם, ומה העונש הראוי בגינם אין לי ברגע זה דעה, אם כי מאד מוזר בעיני שאנשי משטרה ישבו ורשמו שיחות אינטימיות בין בני משפחה של פוליטיקאים, והסברה שהועלתה לפיה ביקש מזרחי באופן כזה להחזיק בידיו כוח ע"י איסוף אמצעים שבאמצעותם ניתן לסחוט ניראית לי על פניה הגיונית, אם כי קשה להוכחה.
אגב, עבירה על החוק אינה גוררת בצורה אוטומטית ענישה. היועץ המשפטי מביא בחשבון עניינים כמו "העניין הציבורי" וכדומה. לכן, עד כמה שאני מבין ייתכן בהחלט שמזרחי יעבור על החוק ולא יועמד לדין. ישנן כל מיני אפשרויות ביניים. גם ועדות החקירה הממלכתיות לא המליצו להעמיד לדין אישים שונים אבל כן המליצו לפטרם מתפקידם וכדומה.
מתי כבר יהיה לנו יועץ יודע חוק ? 264547
הסיבה שניתנה בכלי התקשורת, לכך שמזרחי לא הועמד לדין, היא אותה סיבה שנותנים תמיד כשמעורב מישהו מהמעגל הפנימי - החשש ל''פגיעה בשלטון החוק''.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים