בתשובה לטל כהן, 20/12/04 22:48
יקומו מאות מגלגלי עינים 270135
בתקופת פינוי המאחזים ה"לא חוקיים" החזקתי בדעה דומה לשלך: נסיגה צבאית במקום פינוי. במקרה של רצועת עזה נראה שיש בכך הגיון רב יותר כיוון שהריבונות הישראלית בשטח תסתיים (אי פינוי מאחזים לא חוקיים הוא התעלמות של השולט בשטח, ישראל, מהפרת חוק).

אף על פי כן, כעת אני סבור כי צעד כזה עלול להתגלות כבעיתי לא פחות מפינוי בכוח ממספר סיבות:

1. הנשק שבידי המתנחלים. האם ניתן למנוע מהם להשתמש בו לאחר הפינוי אם יאיימו על חייהם (או על אינטרסים אחרים שלהם)? ישראל, שכבר אינה נמצאת בשטח, עלולה להתפס אחראית לפעולות אלימות אשר אין לה שליטה עליהן. איסוף הנשק הרב הוא, לדעתי, פעולה מסובכת לפחות כמו פינוי.

2. החשש מפגיעה באזרחים שישארו בשטח. במידה ויפרצו מהומות אלימות, קיימת סבירות שיחסי הכוחות בשטח יגרמו לכך שהאזרחים הישראלים בעזה יהיו בסכנת חיים מוחשית. האם מדינת ישראל תוכל לעמוד מנגד בעת שאזרחים ישראלים מותקפים בברוטליות בשטח מדינה זרה? האם ניתן יהיה לטעון שעמידה מנגד בעת שאלפי אזרחים נפגעים או גרוע מכך, חלילה, היא מעשה מוסרי?

לי לא ברור מה הצעד הסביר יותר מבחינה מוסרית במקרה זה אך אני סבור שהתשובה אינה טריוויאלית.
יקומו מאות מגלגלי עינים 270138
1. כשאדם יוצא ממדינה, לא מאפשרים לו (בדרך-כלל) לקחת עמו נשק. המתנחלים שיבחרו להשאר בשטח יבחרו, בפועל, לצאת משטחי מדינת ישראל ויהא עליהם להחזיר את הנשק.

מה אם יתנגדו (כפי שסביר שיקרה) להחזרת הנשק? לא שונה מהותית מהתנגדות לפינוי; מי שיתנגד פסיבית, ייעצר, ומי שיתנגד אקטיבית - שלא יתפלא אם יורים עליו בחזרה. למרות שאישית, קשה לי להאמין שמישהו מהמתנחלים יפתח באש על חיילי צה"ל.

2. זו אכן הבעיה האמיתית. אפשר לחשוב על כל מיני תרחישי חילוץ הרואיים (דמיין כאן קישור לתמונה של אהוד ברק בסרבל לבן) שלאחריהם אולי אף יאסר על המשוחררים לחזור למדינה העוינת ממנה חולצו, אבל עדיף לשאוף לעזיבת השטח בהסכם עם העם היושב שם, בתקווה שימנעו מצבים שכאלה. ואם לא ימנעו - הרי שמי שבחר להשאר שם עשה זאת מרצונו החופשי. לא שונה מנסיעה לטיול בפאלוג'ה.
פינוי תחת אש 270139
התסריט היותר סביר הוא שתוך כדי פינוי המתנחלים (בין אם מדובר בהתנגדות פסיבית או אקטיבית), יחטפו(גם המתפנים וגם המפנים) מרגמות וקסאמים מהשכנים.
פינוי תחת אש 270140
(כחכוח) בתסריט שאני מציע אין פינוי. איסוף נשק, לכל היותר.

אגב, אם נוקטים בגישת הויתור על השליטה ללא פינוי המתנחלים, הרי שעזה היא דווקא המקום הגרוע ביותר להתחיל בו.
פינוי תחת אש 270146
ההבדל בין מאות חיילים שעוברים מבית לבית ומחפשים נשק, לבין מאות חיילים שעוברים מבית לבית ומבקשים מאנשים לצאת הוא עניין טכני מבחינת יורי הקסאם.

בעניין עזה תחילה:תלוי מה רוצים לקבל. אם רוצים להדגים דו קיום ברחבי הרש"פ, אולי אתה צודק.
יקומו מאות מגלגלי עינים 270142
אני חושב שיש בינינו הסכמה בנושא איסוף נשק לעומת פינוי: הסיבוך הלוגיסטי הוא דומה. מה לגבי אדם שיטען שהנשק אבד או נגנב? או סתם יחביא אותו ב"סליק" שהמשטרה לא תמצא? אפילו אם הוא יכלא בתחומי מדינת ישראל, אחרים יוכלו להשתמש בנשק המוחבא. ומה לגבי נשק מוברח או מיובא (בדרכים בהן הישוב היהודי ייבא נשק בתקופת המנדט)? או נשק מאולתר בייצור עצמי? אני מאמין שהיישובים הישראלים ישאפו להתחמש בכלי נשק כבדים יותר ממה שבידיהם כעת ואני סבור שיש בידיהם היכולת לעשות זאת. האם ישראל תוכל לרחוץ בנקיון כפיה ולטעון שאינה אחראית לשימוש כזה בנשק? כל זאת מבלי להביא בחשבון רצון של המדינה לסייע "בדלת האחורית" לאזרחים בעזה על מנת לא להגיע למצב של התערבות צבאית ישירה במידה ויפרוץ עימות.

לגבי חילוץ האזרחים במצוקה: אתה מציע במקום לפנות אותם בשליטה כעת, לפנות אותם בעתיד תוך כדי לחימה בנסיבות שאיננו יכולים לחזות כעת. אני לא רואה את היתרון שבפתרון כזה.

הטיעון שהנשארים בחרו ביודעין באפשרות המסוכנת אינה מבטלת את החוב המוסרי של המדינה כלפי אזרחיה (אני מסכים שהיא מקטינה את עוצמתו). אני חושב שההקבלה ל"טיול בפאלוג'ה" חלשה משני היבטים: ראשית ההיבט של אקטיביות לעומת פאסיביות ושנית ההיבט של היכולת הפיסית של המדינה לסייע במקרי משבר בעזה לעומת פאלוג'ה.

בסופו של דבר מדובר ב"הימור": האם לפנות את האזרחים כעת ולהתמודד עם תוצאות ידועות או להשאירם במקומם ולהתמודד עם תוצאות שקשה לחזותן.
יקומו מאות מגלגלי עינים 270144
לכן אני שב ואומר שכל הצעד הזה עדיף שיתבצע בהסכמה עם השלטונות הפלשתינאים. תושב פלשתין שישתמש בנשק יאלץ לעמוד למשפט על-פי החוק הפלשתינאי, ויש להבהיר מראש שישראל לא תתערב במקרים כאלה.
יקומו מאות מגלגלי עינים 270163
לעת עתה כל זה נראה כמו חלומות באספמיה. אתה למעשה מניח שתושג הסכמה עם הפלסטינאים על כך שהצבא ייסוג אך המתנחלים יישארו ולא ייעשה להם כלום - ולמעשה, הרשות *תעמיד למשפט* את מי שיפגעו במתנחלים?

אי הסבירות של התרחיש הזה קיצונית, לטעמי.

לכן, אם אתה מציע הוצאה של הצבא תוך המנעות מפינוי אלים של המתיישבים, מוטב שלא תבחר להתעלם מההשלכות של הצעה כזו באמצעות אמירה שאתה מעדיף את התרחיש הבדיוני של הסכמה פלסטינאית.

(אם יושג הסכם כזה, אתה יותר מאשר מוזמן לקשר להודעה הזו ולתת לי לאכול את הכובע, אני אשמח).
יקומו מאות מגלגלי עינים 270212
נניח ויהיה פינוי (מלא) הכרוך בהסכם שלום (משהו בסגנון הסכם ז'נבה). האם אתה מצפה שהרשות *תעמיד למשפט* את מי שיפגע בתיירים ישראלים (שיבואו לבקר, למשל, בקבר יוסף)?
יקומו מאות מגלגלי עינים 270215
איזו רשות? כרגע קשה מאוד לראות ישות מדינית שמשליטה ריבונות בשטחים. כל עוד המצב הזה נמשך, אף אחד לא יעמיד לדין את הפוגעים בתיירים ישראלים. למעשה קשה לי להאמין שבמצב כזה יהיו נרשמים רבים לטיול בקבר יוסף.

הדיון פה הוא על מצב קונקרטי, לא על היתרונות והחסרונות העקרוניים של פינוי לעומת נסיגה.
יקומו מאות מגלגלי עינים 270217
אני אישית מאמין שהתארגנות הריבונות תהיה מהירה יחסית, כך שהדיון נותר קונקרטי.
יקומו מאות מגלגלי עינים 270235
מה יעזור שהריבונות תתארגן במהירות, אם היא תהיה לאחר נסיגה ללא הסכם? אפילו אם היא תתארגן יותר מהר מטבח המתנחלים, למה שהיא תשאף למנוע אותו?
יקומו מאות מגלגלי עינים 270271
ההתארגנות צריכה להיות *לפני* הנסיגה, והנסיגה – בהסכם (עם השלטון שהתבסס).
יקומו מאות מגלגלי עינים 270666
זה לא סותר במפורש את תוכנית ההתנתקות הנוכחית?
יקומו מאות מגלגלי עינים 270688
אני נשמע לך מעריץ גדול של התוכנית הזו?

התנתקות חד-צדדית צריכה להתבצע רק אם באמת נעשה ניסיון להגיע להסכם עם ההנהגה החדשה שתקום, ונכשל. (וגם אז, אין לפנות מתנחלים בכוח, לדעתי).
יקומו מאות מגלגלי עינים 270261
לכך אני מקווה, אבל אני לא חושב שדבר שכזה יתרחש בפועל. בכל מקרה לא ברורה לי ההשוואה.
יקומו מאות מגלגלי עינים 270305
איני רואה סיבה שישראל תיתפס כאחראית לפעולות של אזרחיה במשינה אחרת עם נשקם האישי. להיפך, קיומו של נשק בידי המתנחלים עשוי ליצור מאזן אימה שימנע גם טבח בהם.
יקומו מאות מגלגלי עינים 270318
זה רק יגרום לטבח להיות הדדי, במידת מה.
יקומו מאות מגלגלי עינים 270700
הדבר הראשון שהרשות הפלסטינית תעשה אחרי שישראל תיסוג מהשטחים ותשאיר שם מתנחלים יהיה לאסוף את הנשק מאותם מתנחלים.
ברור שהמתנחלים יתנגדו וברור שהרשות תגיב בצורה ''לגיטימית'' ותנסה לאסוף את הנשק בכוח.
וזו בעייה כי...? 270718
יקומו מאות מגלגלי עינים 270569
להשאיר את המתנחלים שלא רוצים לחזור לישראל בבתיהם ולהגיד להם שהם האחראים היחידים על ביטחונם מעכשיו - זה הגיוני ומוסרי במידה סבירה.

לגזול מהם את הנשק שלהם ובכך לדאוג שלא תהיה להם שום יכולת הגנה עצמית - זה טיהור אתני.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים