בתשובה לeasy, 21/12/04 20:20
השמאל הוא טינופת, השמאל הוא סרטן 270262
אני חושב שהלגיטימציה לישיבה במקום מסוים אינה שאלה פשוטה של זמן ודורות. כמו שאני לא נלאה מלומר, אין זכות למגורים במקום מסוים דווקא, שגוברת על כל הזכויות האחרות. אפשר להכריח אותם לעבור דירה בגלל צרכי הכלל, בדיוק כמו שזה מתבצע בתחומי הקו הירוק.

בנוגע ליציאת צה''ל ללא פינוי המתנחלים. אנשי הימין חוזרים ואומרים לנו שהמתנחלים ''נשלחו על-ידי הממשלה'' - ולכן יש לממשלה גם חובה (כלפי הפלשתינאים) לפנותם. אם הם יחליטו אח''כ להסתנן עצמאית לשטחים האלה ולחיות (או למות) בקרב הפלשתינאים - בעיה שלהם.
באופן מעשי, זה לא רלוונטי כמובן. יש (א) את בעיית הילדים. (ב) את בעיית היציבות האזורית. מדינת ישראל לא תוכל לעמוד מנגד כשאזרחים שלה נשחטים קילומטרים מגבולה.
כשמישהו בוחר להיות ''שמאלני'', זה לא אומר שהוא מתנתק מהמציאות ומאילוציה לטובת ריחוף בעולם של זכויות שאסור לגעת בהן. יש זכויות, יש אילוצים וצרכים, יש הכרעות דמוקרטיות, וצריך לאזן בין כולם. אם השארת ההמתנחלים שם עשויה להוות טריגר חזק להמשך הסכסוך, יש חובה מוסרית לפנותם, שגוברת על זכותם לגור שם.
השמאל הוא טינופת, השמאל הוא סרטן 270284
עדיין לא הסבירו לי למה בעצם הפלסטינים צריכים שטח שהוא יודן-ריין. מה מפריע להם שיהיו שם מתנחלים? אם המתנחלים יעשו בעיות, אני בטוח שישראל תשמח להשאיל לפלסטינים כמה בתי מעצר עבורם.
אבל אתה לא דיברת על המתנחלים שיעשו בעיות, אלא על כך שישחטו את המתנחלים. מדוע נראה לנו כל כך הגיוני שישחטו איתם? איך אנחנו יכולים לצפות להגיע לשלום עם עם שאינו מסוגל שיהיה יהודי במדינתו מבלי לשחוט אותו? בכל מקרה, אם הפלסטינים יתחילו לשחוט מתנחלים, אני חושב שתהיה בכך הצדקה מספקת להכניס את צה"ל פנימה מחדש ולהפסיק את הפגיעה הזו בזכויות אדם. מכיוון שהפלסטינים מודעים לכך, כדאי שיעשו מאמצים גדולים מאוד למנוע פגיעה במתנחלים. אמור מעתה: יהודי-פלסטין כמוהם כערביי-ישראל.
השמאל הוא טינופת, השמאל הוא סרטן 270286
"איך אנחנו יכולים לצפות להגיע לשלום עם עם שאינו מסוגל שיהיה יהודי במדינתו מבלי לשחוט אותו?"

בדיוק, אנחנו לא. אלא שדומני שססמא אהובה על השמאל היא "שלום עושים עם אויבים", לא?

אם הפלסטינאים יתחילו לשחוט מתנחלים אתה חושב שתהיה לצה"ל לגיטימציה לחזור לשטח - כמובן שבינתיים יירצחו מתנחלים רבים, והון עתק יישפך על מאמצים לוגיסטיים. האם זה שווה את ה"לגיטימציה" הזו? ובמה ה"לגיטימציה" הזו נבדלת מהלגיטימציה שצריכה לכאורה לנבוע מהעובדה ש*גם היום* הפלסטינאים שוחטים לא רק מתנחלים אלא גם יהודים החיים מעבר לקו הירוק?
השמאל הוא טינופת, השמאל הוא סרטן 270287
יש כאן לאומים בעימות ביניהם. אתה יודע.
השמאל הוא טינופת, השמאל הוא סרטן 270291
אני חושב שיש זכות למגורים במקום בו אתה גר מספיק זמן. אפילו בתחומי הקו הירוק אנשים זוכים בבעלות על ביתם אחרי תקופה מסויימת גם אם התנחלו בו באופן לא חוקי.
מאחר והממשלה לא הכריחה אף אחד לעבור לשטחים היא לא צריכה להכריח אף אחד לצאת משם. כפי שהיא "שלחה" את המתנחלים ע"י הרשאה ועידוד היא יכולה "להחזיר" אותם ע"י הרשאה ועידוד לעבור לגור במקום אחר.
אני לא חושב שהשארות המתנחלים לאחר פינוי צה"ל יסכן את הילדים שלהם יותר ממה שכבר היום מסכנים אותם בגוש קטיף או בחברון (ולא חסרות דוגמאות) וכנ"ל לגבי היציבות האזורית, ולצערי, אין עם זה לציבור בעיה.
ואם הסכסוך יכול להפתר ע"י הפרדה לאומית מוחלטת (ערביי ישראל כלולים) אז צריך לעשות את זה ככה? לא כל פתרון אפשרי הוא גם מוסרי.
השמאל הוא טינופת, השמאל הוא סרטן 270303
טוב, נראה לי שנישאר חלוקים. אולי אני פשוט לא מבין את העניין. עברתי דירה יותר מעשר פעמים בחיי, ואני לא זוכר את המעברים כחוויה מכוננת או אפילו מיוחדת. ברור שאצל המתנחלים זה קצת אחרת, אבל קשה לי להבין את ההתמקדות בפינוי הבית כעוול גדול.
השמאל הוא טינופת, השמאל הוא סרטן 270306
גם אני כבר עברתי דירה לא פעם, אבל כי אני רציתי לעבור ואף אחת מהדירות לא היתה שלי.
כשזה בית שלך שאולי גם בנית אותו לפי רצונך וצרכיך והקמת בו משפחה זה נראה אחרת.
השמאל הוא טינופת, השמאל הוא סרטן 270747
לקחתי לי יומיים לשקול בדבר, וגם דיברתי עם אנשים (טוב, נו, ההורים שלי) שיש להם בית שלהם, והם היו מעורבים בתכנונו ובנייתו.

אני נשאר בדעתי: מדובר על לעבור דירה. ביג פאקינג דיל. בהינתן פיצויים, ובודאי במצב שהשטח מלכתחילה במחלוקת, אין כאן אף זכות מיוחדת שנפגעת.
אנחנו לא חיים בחברה אגררית-מסורתית, המתנחלים בודאי אינם כאלה (אם כי, חלקם אימצו אידיאלים רומנטיים בסגנון). כל הבכי והנהי שאנחנו שומעים על הבתים שלהם, הוא או מסווה לאידיאולוגיה מנופצת, או לניפוץ תחושת העליונות של "החלוצים בגוש קטיף".
השמאל הוא טינופת, השמאל הוא סרטן 270750
תיזהר. אם תמשיך ככה אני עוד עלול להתחיל לחבב אותך.
השמאל הוא טינופת, השמאל הוא סרטן 270778
בוא נתחיל לדאוג כשזה יהיה רלוונטי.
השמאל הוא טינופת, השמאל הוא סרטן 270757
או, כמו שהצעתי פעם, תחושת עלבון ממה שנתפס כבגידת המדינה בהם, שהקריבו כה הרבה למענה.
השמאל הוא טינופת, השמאל הוא סרטן 270779
גם זאת אפשרות מעניינת.

די מעניין, כשחושבים על זה, שבזמננו כדי לעמוד על אידיאולוגיה או הקרבה גדולה צריך להשתמש בטיעונים לטובת בורגנות.
השמאל הוא טינופת, השמאל הוא סרטן 270829
טוב, נצטרך לא להסכים על הנקודה הזאת.
אין לי ספק שחלק גדול מההתנגדות של תושבי גוש קטיף להתנתקות נובעת מאידאולוגיה. בראייתי, זה לא הופך את פינויים למוסרי יותר.
השמאל הוא טינופת, השמאל הוא סרטן 271247
מה עם מקומות עבודה? להעביר את החממות והמפעלים מגוש קטיף זה כבר לא כ"כ פשוט...
השמאל הוא טינופת, השמאל הוא סרטן 271315
אולי זה לא פשוט, אבל זה לא קשור לזכות לאדם על הבית שלו (שלדעתי היא זכות ''חלשה'').
בכל מקרה, למרות שיש באייל לא מעט אנשים שמשוכנעים שאין כזה דבר ''זכות לעבודה'', אני בטוח שהמדינה תפעל ע''מ לספק למועברים תעסוקה חליפית.
השמאל הוא טינופת, השמאל הוא סרטן 271410
מצד שני, יש באייל לא מעט אנשים שמשוכנעים שיש כזה דבר ''חובת עבודה''.
השמאל הוא טינופת, השמאל הוא סרטן 271493
מי, למשל?
השמאל הוא טינופת, השמאל הוא סרטן 271495
יש מין דבר קטן כזה שנקרא ''חופש העיסוק''

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים