בתשובה לניצה, 23/12/04 1:56
המניעה היא דמוגרפית ותועלתנית 270702
אם נספח את כל חלקי יש"ע, נהיה חייבים (אם אנחנו מדינה דמוקרטית) לתת לכל התושבים אזרחות, דבר שיהפוך את ישראל למדינה דו-לאומית באופן מיידי. לא זו היתה כוונת רוב התנועה הציונית, ולא נראה לי שיש רבים שתומכים בכך היום.
אי מתן זכויות לכל התושבים יגרור בעיות משפטיות בינלאומיות קשות, וגם לא יתקבל על ידי רוב אזרחי ישראל.
אוטונומיה ללא זכויות מלאות (כמו באימפריה האוסטרו-הונגרית) איננה אופציה היום. גם ריבונות על האדמה למתן זכויות לתושבים לבחור במדינה אחרת (איזו בדיוק ?) ניתן ליישום אם המיעוט הוא קטן, לא מיעוט של 48%.
המניעה היא דמוגרפית ותועלתנית 270810
טוב, זו בעיה שצריך לפתור, אבל ברור הוא שהבעיה אינה שהשטחים הללו אינם שלנו, כפי שנטען בתגובות קודמות. מכל מקום, תכנית ההתנתקות אינה פותרת את הבעיה הדמוגרפית יותר או פחות ממה שהיא פתורה היום. הערבים בעזה שייכים לרשות הפלשתינית. הם לא יהיו יותר, או פחות שייכים לרשות, אם גוש קטיף יעקר, או לא.
המניעה היא דמוגרפית ותועלתנית 270911
דווקא הטענה האחרונה שלך מחמיצה, לדעתי, את השינוי שתכנית ההנתקות יוצרת. גם אם אנו נשארים השלטון הצבאי וספקי החשמל-עבודה-מים של העם הפלשתיני, החזרת מתיישבי גוש קטיף אל מדינת ישראל (ובמובן מסוים, גם אל החברה הישראלית) יוצרת הפרדה ברורה יותר בין מהי מדינת ישראל ומהי הרשות הפלשתינית (ומדינת 'פלשתין' העתידית). בלא הפרדה כזו, סכנת המדינה הדו-לאומית רובצת לפתחנו באופן מוחשי מאוד.
המניעה היא דמוגרפית ותועלתנית 271053
עקירת גוש קטיף אמנם מיישרת את קו הגבול, הקיים בלאו הכי, בינינו לבין הפלשתינים, אבל חוץ מזה, אני לא רואה למה זה יהפוך את ההפרדה ביננו לברורה יותר. סכנת המדינה הדו-לאומית לא התרחקה אפילו במילימטר.
המתנחלים בגוש קטיף מצויים בתוך החברה הישראלית, הם בשר מבשרה ועצם מעצמיה. ההזרה שחלקים מהשמאל והתקשורת מנסים לעשות להם לא תצלח. בכלל, התניית קבלת המתנחלים כחלק לגיטימי מהחברה הישראלית בכך שהם ינטשו את האידיאולוגיה שלהם, היא התנשאות ודיבורים ריקים. השמאל אינו ''בעל הבית'' על החברה הישראלית, אפילו שנראה שכך נדמה לו, ולא יקבע מי חלק ממנה ומי לא.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים