בתשובה להאייל האלמוני, 12/01/05 17:45
הפוסל במומו 274750
גם לראש הישיבה שלי תרמו רכב בשווי של רבע מיליון שקל, נו, ואז מה?!

בתגובה 274000 כתבתי: "*בעולמה של תורה: הרבנים, כקברניטי הספינה, בתוך עמם הם יושבים, ומה שעומד לנגד עיניהם זהו טובת הכלל בלבד. רוב רובם של הרבנים החרדים חיים חיי עוני ודחקות מרצונם תוך הסתפקות במועט, ולכך מחנכים את כלל הציבור החרדי*".

מנהיג שהוא רב קהילה יהודית באשר היא, הנתמך בכספי תומכי הקהילה העשירים, עדיין בתוך עמו הוא יושב, שכן הוא יודע שרק הוא נתמך בעקבות מעמדו החשוב לבני קהילתו ואילו רוב בני קהילתו הם עמלי כפיים ביושר ובנאמנות וקשיי יום המביאים את לחמם הביתה בקושי ובדוחק. בתוך עמו הוא יושב וטובת הכלל עומדת לנגד עיניו. ולו רק מהסיבה שאילולי כן, כבר מזמן היו מחליפים אותו באחד אחר שזוהי השקפת עולמו. וכל עוד הוא יושב על מדין – סימן שזוהי השקפת עולמו.
הפוסל במומו 274810
אני יכול לכתוב לך "תגובת מראה" על הפיסקה האחרונה שמחליפה את "רב קהילה יהודית" ב"ביבי נתניהו". מה היית אומר על פיסקה שכזו?
הפוסל במומו 274862
להלן נוסחת תגובת המראה הבידיונית של דובי:

"המנהיג ביבי נתניהו, הנתמך בכספי תומכי הקהילה העשירים, עדיין בתוך עמו הוא יושב, שכן הוא יודע שרק הוא נתמך בעקבות מעמדו החשוב לבני קהילתו ואילו רוב בני קהילתו הם עמלי כפיים ביושר ובנאמנות וקשיי יום המביאים את לחמם הביתה בקושי ובדוחק. בתוך עמו הוא יושב וטובת הכלל עומדת לנגד עיניו. ולו רק מהסיבה שאילולי כן, כבר מזמן היו מחליפים אותו באחד אחר שזוהי השקפת עולמו. וכל עוד הוא יושב על מדין – סימן שזוהי השקפת עולמו".

ובכן, ככל הידוע, לאנשים כמו נתניהו ושרון ושריד ולפיד אסור ליטול פרסים ומתנות מהציבור הפוקד אותם לענייניהם בחשש לקבלת שוחד במרמה וכו'.
שמא תבוא ותטען: הפוליטיקאים חיים על חשבון הקופה הציבורית ואידך זיל גמור. אולם, אני מקווה שאתה מעודכן בנעשה בימים האחרונים במישור הפוליטי בישראל: הציבור הישראלי מת לשלח לעזאזל את ממשלת שרון לענפיה. נמאס לו מהקפיליסט האמריקאי נתניהו, מהלפיד האנטישמי (הבוער כאש המכלה כל חלקה טובה), מהספורטאית הרדודה לבנת ומהעריץ השמאלני שרון. הציבור הרחב בישראל היה מת לבחור מחדש אלטרנטיבה אחרת, רק שמה לעשות, בעלי הכיסאות המרופדים ממשיכים לתפור לעצמם חליפות ולצחצח-להבריק נעליים לעוד כמה חודשי חנינה. אולם, צוחק מי שצוחק אחרון. והציבור הרחב בישראל מאמין שעודו יצחק עליהם בסופו של יום צחוק גדול ובפה מלא.

כך שכל תגובת המראה שלך נשענת על כרעי תרנגולת, והיא לא היחידה שלך.
הפוסל במומו 274870
באמת? הציבור הישראלי מת להעיף את ממשלת שרון? על בסיס מה אתה טוען את טענותיך שכרעי תרנגולת הם כעמודי בטון לעומת מה שהטענות שלך עומדות עליו? בינתיים, אם תשאל את מצביעי הליכוד, ביבי הוא מספר אחת, והם יצביעו לו כל עוד נשמת-אפם נמצאת בגופם הדואב מרעב. את יתר העלבונות האינפנטיליים שלך אני אשאיר ללא תגובה, כראוי להם.
הפוסל במומו 274881
שאני אבין אותך נכון: "מצביעי ליכוד" הם "הציבור הרחב בישראל"? ועל מורדים בליכוד כלל לא שמעת? ואגב, מה בוער לשרון להרכיב קואליציה עם החרדים אם לפני כן הלך יד ביד וכתף בכתף עם שונאיהם משינוי? שירוץ לבחירות, מה יש לו לפחד מ"הציבור הרחב בישראל"?

הפוסל במומו 274892
מצביעי ליכוד הם ה''קהילה'' של נתניהו, והתייחסות אליהם נגעה לנקודה הזו. הנקודה השניה, שעסקה בציבור הרחב, היא אחרת, ונגעה לטענה שלך כאילו הציבור הרחב מאס בממשלת שרון. לא הבנתי מה הקשר של המורדים לעניין (הם, כידוע, הצביעו בעד התקציב, ולא הפילו את ממשלת שרון). לשרון בוער כי הוא רוצה ליישם את המדיניות שלו, ובחירות זה דבר שלוקח זמן ובלאגן מיותר, שמוטב להמנע ממנו אם אפשר.
הפוסל במומו 274812
יפה מאוד שתרמו לו מכונית פאר. גם הוא ישן על הריצפה, שותה במשורה, אוכל פת עבשה ושמח בחלקו?
הפוסל במומו 274882
באופן עקרוני, כן, גם הוא. ותרומת רכב הפאר אינה מעלה בהרגשתו, פרט לכבוד תורתו המוערכת על ידי הציבור.

זאת שיטת חיים. מה לא ידעת שהחרדים בוחרים בעוני מרצון?!
ללמד בני ישראל צביעות 274887
"העיקר שכל זה נורא לא חשוב לי, לעושר החומרי אין שום משמעות בעיני... בתוך תוכי, עמוק פנימה, אני עדיין דונאלד-דק-דקיק הקטן, הצרוד מחמת הצימאון, המסתפק בלחם צר ומים לחץ ונפשו מתעלה ומתעלה עם כל דף גמרא, והוא עולה ממדרגה רוחנית נשגבה למדרגה נשגבת הימנה, באוהלה של תורה - וכשאני אומר אוהל אני מתכוון - *אוהל*! - ממש *אוהל*! - אני לא אומר את זה בהשאלה פיוטית!!!"

-- סיפר דונאלד טראמפ ממעמקי הבריכה שבמרומי הפנטהאוז, בידו כוסית שמפניה שוות 1000$, כשהוא מציץ מבעד לדוגמאות הביקיני הססגוניות של הבלונדיניות-שחמחמות-ג'ינג'יות-בנות-כל-הגזעים הטורחות להוסיף למימיו עוד ועוד מלחי אמבטיה יקרים מפז.
זר -- לא יבין זאת 274889
הוא תמיד יתאר לעצמו את המציאות כפי שהוא מכיר מהווי עולמו שטוף החומריות המגושמת ונטול הא-ל. לא, הוא לעולם לא יבין זאת. הוא כבר שטוף בהווי של חיים אחרים. צריך לחיות שם בשביל להבין את זה. את הסרט "אושפיזין" כבר ראית?

זר -- לא יבין זאת 274890
חייתי שם.
זר -- לא יבין זאת 274891
תרשה לי לשאול: כמה ימים?
זר -- לא יבין זאת 274894
הצביעות שלך היא אפילו גרועה מזו של הרבובדיות למיניהם. לזכותם ייאמר שהם אפילו לא טוענים את מה שאתה, משום מה, טוען בשמם.
זר -- לא יבין זאת 274988
מתי בכלל שאלת לדעתם שאתה קובע במסמרות שהם לא טוענים כך או אחרת?!

ועל צביעות אתה מדבר? הו, הצביעות. כמה קל לנפנף בה כאשר כלות מילות הטיעון הענייני.
זר -- לא יבין זאת 275605
מטאפורות זה לא הצד החזק שלך, אה?
זר -- לא יבין זאת 276203
לא, אבל ראיתי קוני למל
זר -- לא יבין זאת 276214
מה יש להשוות בין הסרטים בכלל? בין "קוני למל" המציג בצורה פרימיטיבית תמימה ומצוצה מהאצבע סיפור בדיוני על סבא מיליונר המוריש כל כספו למשיג שידוך טוב כששני האחים התאומים שדרכי חייהם שונות בתכלית מתמודדים על תואר הזכאי למיליון הבדוי לבין סיפור מהחיים, "האושפיזין", המציג נאמנה את הווי העולם החרדי המקורי סביב ההקפדה המלאה על שמירת המצוות וההתמודדות המורכבת עם מצב קיומי המאפיין את רוב החרדים הלומדים ומקיימים אורח חייהם במסירות נפש עילאית שניתן רק לקנאות בה.

ככל הנראה שאכן, זר, המתיימר להציג הווי של העולם החרדי, לעולם לא יבין הווי זה, עד שיבוא החרדי המקורי ו"יראה לו מאיפה הדג משתין".
זר -- לא יבין זאת 276220
הבעיה היא איך שהאושפיזין מציג את העולם החילוני.
זר -- לא יבין זאת 276264
הוא בכלל לא מתיימר להציג את הצד החילוני. שני הנרקומנים-האסירים הם רק דמויות של שני ''מלאכים'' המעמידים את בני הזוג הראשי בניסיון של הכנסת אורחים -- שעמידתם בניסיון זה מזכה את בני הזוג העקר בזרע של קיימא והוא שמרגש את קהל יעד הצופים עד דמעות.

זאת ועוד, אינך יכול לבוא בטענה שהאסירים הם מייצגי העולם החילוני השטוף בסמי ההזייה, משום שגם גיבור הסרט, שולי רנד, הוא בעל תשובה (בחיים ובסרט) שבא מעולמם של ''שני המלאכים'', שאף מתנהג ברוגזה כלפיהם בניסיונם להוציאו מהכלים (בקבוק יין מנופץ שבו הוא מנסה לדקור, אתרוג בשווי אלף ש''ח המשמש כלימון לסלט ירקות ועוד).
זר -- לא יבין זאת 276629
מה שולי רנד היה נרקומן עבריין ואסיר משוחרר?
לא ידעתי, חשבתי שהוא היה ילד חרדי שחזר בשאלה בגיל ההתבגרות, הלך ללמוד משחק (כי בעיניים של חרדי שמאמץ את הסטראוטיפים האליטה של העולם החילוני הם אנשי הבידור), לא מצא שם את מה שהוא חיפש וחזר לעולם הישן של הישיבה.
זר -- לא יבין זאת 276702
התכוונתי לתפקידו בסרט ככזה. מדברים פה על הסרט, אם לא שמת לב, לא על החיים של השחקנים עצמם.
זר -- לא יבין זאת 276350
אתה מתכוון ל''קוני למל בקהיר'' או ''קוני למל בתל אביב''. אבל היה גם סרט ראשון, ''שני קוני למל''.
זר -- לא יבין זאת 276361
להורי ישנה קלטת של הסרט על שני קוני למלים, ה''חרדי'' מישראל וה''פויקר'' מאמריקה.
זר -- לא יבין זאת 276380
הסרט המקורי הופק בשנות השישים ובו נעשה נסיון לספר, בלווית הומור אבל לא *רק* בהומור, את סיפורה של קהילה יהודית מזרח אירופאית (ובה שני הקונילמלים). כיום לא רבים יודעים עליו משום שהוא מאוד ישן. הסרט ההוא היה רציני יותר ולא היה מגוחך כמו סרטי ההמשך (אא"ט, היו שניים) שאחד מהם מצוי אצל הוריך.
זר -- לא יבין זאת 276384
נו, ואז? תמיד ידעתם לצחוק ולרדת על החרדים המשונים מכם ועל אורח חייהם ו"מנהגיהם הפרימיטיביים" בעיניכם ה"נאורות". להבין באמת – אף פעם לא הבנתם, כי ל"זרים" החשבתם את עצמכם ונחשבתם. יש לקוות שהסרט "אושפיזין" הזיז לכם כמה שרירי הבנה בראש.
זר -- לא יבין זאת 276385
קשה להבין על מה אתה מתרגז. הסרט המקורי עליו דיברתי ניסה להציג את יהדות מזרח אירופה של סוף המאה ה19(?) באור מאוד יפה ואוהד (ומתוק מדי, אבל זה שייך לתקופה ההיא, שנות השישים, בה נעשו כך סרטים ישראליים). ומי ש"יורד" כאן כל הזמן, ולעיתים במילים ממש נוראות - זה אתה.
זר -- לא יבין זאת 276393
צר לי, אלמוני יקר, אבל לעומתך אני כן צמוד לנושא הנידון בפתיל הזה כאן:

תגובה 274889

אבקש ברשותך דוגמא אחת שלי אמיתית כ"יורד" כאן כל הזמן, ולעיתים אף במילים ממש נוראות.
זר -- לא יבין זאת 276488
באור מאוד יפה ואוהד, עם נוסטלגיה לעולם שחרב - עולם העיירה היהודית שכתב עליו שלום עליכם, ורוב מייסדי הציונות נולדו בו, בעצם.
זר -- לא יבין זאת 276500
באיזה אופן אתה מרגיש שהחילונים צוחקים ויורדים על החרדים המשונים? (שאלה כנה, בלי כוונה להתנגח).
זר -- לא יבין זאת 276545
כאמור, אני צמוד לתוכן הדיון כאן וכוונתי לתכנים שמעביר הסרט קוני למל, עליו דיברתי.
זר -- לא יבין זאת 276547
הסרט קוני למל שבו צוחקים על חרדים לא מייצג לדעתך מגמה חילונית?
זר -- לא יבין זאת 276701
לא יודע, צריך כנראה ללמוד את אמנות הקולנוע במשך שבע שנים באוניברסיטה בשביל לענות על השאלה כבדת המשקל הזאת.
זר -- לא יבין זאת 276487
לא מזמן יצא לי לראות אותו בערוץ הסרטים הישראלים של יס. יש תמיד סיכוי לתפוס אותו בשידור חוזר.
היו שם כמה שירים שהיו מאד פופולאריים ובטוח גם היום יש הרבה שמכירים אותם כמו ''הבו עז לתיש, לתיש הקטן'' ו''אומרים שאני אינני אני'' בביצועו של מייק בורשטיין וכן ''מי יהיה לי בעל'' בביצועה של עדנה גורן.
זר -- לא יבין זאת 276911
עדנה גורן? לא ז'רמיין אוניקובסקי (או משהו דומה)?
זר -- לא יבין זאת 276913
השחקנית ז'רמיין אוניקובסקי היתה הדמות הנשית הראשית והשיר ''מי יהיה לי בעל'' הושמע בקולה של הזמרת עדנה גורן.
זר -- לא יבין זאת 276914
תודה.
זר -- לא יבין זאת 276917
עדנה גורן שרה, וז'רמיין אוניקובסקי עשתה תזמורת בצורת.
זר -- לא יבין זאת 276925
גדולות וטובות ממנה כבר עשו את זה, כולל אודרי הפבורן ב"My Fair Lady."
הפוסל במומו 274898
זה עצוב מאוד (וגם מוזר מאוד) שרכב הפאר היא שגורם לכבוד התורה המוערכת על ידי הציבור (מדובר בציבור מאוד מסויים). איזו מין עדה של פרדוכסלים אתם, מצד אחד אתה מברבר על ''הסתפקות במועט'', ומצד שני הרכב המפואר הוא המביא לכבוד התורה.
הפוסל במומו 274971
יחי ההבדל המהותי שבין פנימיות לחיצוניות.
הפוסל במומו 274974
נכון, יחי יחי
.
.
.
.
.
.
.
.
הדת היא רק חצוניות ואת זה אני מבססת אמפירית. החילוניות יודעת שאין רוחניות אז היא כולה רוחנית טהורה. תחשוב על זה ארי.
הפוסלת במומה 274984
מידת האמפיריות שלך את הדת כחיצוניות -- דומה לטהורות החילוניות שלך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים