הסיבה הנכונה לצבא מקצועי 278717
צה"ל צריך (כבר זמן מה) לעבור למודל של צבא מקצועי אך לא מהסיבה שעליה נכתב המאמר.

במדינה דמוקרטית הממשלה מיצגת את העם. ולכן הצכא כחלק מהזרוע המבצעת כפוף לממשלה גם אם הוא צבא העם וגם אם הוא צבא מקצועי. לא רצוי לערוך הצבעות דמוקרטיות לגבי התוכניות הטקטיות (כמו הבורים). ולא לקיים משאלי עם על הזמן הנכון לצאת לרגילה.

הסיבה לעבור למבנה של צבא מקצועי היא שינוי פני שדה הקרב.
מודל גיוס החובה וצבא ההמונים נולד במהפיכה הצרפתית (לפני כן היו צבאות שכירים קטנים שהיו נאמנים למי ששילם את שכרם). המודל עבד יפה בתקופה שבה הכריע מספר הכידונים וכשל במלחמת העולם הראשונה עם העליה בחשיבותה של עוצמת האש. התגובה לכך היתה ההתמכנות. ובמלחמת העולם השניה הצליח הצבא הגרמני בעל גרעין ממוכן קטן לנצח צבאות המונים עתירי כוח אש עד שצבאות בעלות הברית הקימו כוחות ממוכנים שיכלו להתמודד עמו.
צה"ל שהחל במלחמת העצמאות כצבא המונים (במימדים ישראלים) ועבר מהפיכת מיכון לאחר מבצע קדש. וכיום הוא צבא המונים ממוכן כמו הצבא הסוביטי בשעתו.
אבל בשנים האחרונות מתרחש שינוי בצורת הלחימה. מה שהאמריקאים קוראים "מהפיכה בעינינים צבאים".
כניסה מסיבית של חימוש מונחה מדויק, עלית חשיבות המידע, הפצתו בזמן אמת ומלחמת המידע מצריכים חילים מומחים שזמן הכשרתם ארוך ואימוניהם יקרים.
עלית חשיבותה של עוצמת האש, במיוחד האוירית מקטינה את הצורך בכוחות קרקעים גדולים. ואלו שכן רלבנטים לשדה הקרב צרכים להיות מאומנים ומצוידים היטב ובקיצור מומחים.
בתרגום למציאות הישראלית שבה הסבירות למלחמה קונבנציונלית כוללת הולכת וקטנה צבא היבשה שאמור להתמודד במלחמה כזו יראה כמו חיל האויר. כוח קטן המורכב ממומחים בשרות קבע ארוך.
שני האיומים הנוספים מולם ניצבת ישראל:
מלחמת טילים בטוח ארוך
מלחמה בעוצמה נמוכה כמו זו המתנהלת עכשו
במלחמה לטוח ארוך ממלא אין שימוש לצבא היבשה. ולהתמודדות מול הפלסטינאים ממלא עדיפים כוחות מג"ב (אני חושב שראש העיר של נתניה אמר פעם שהוא מעדיף שני ג'פים של מג"ב על גדוד מילואים) ויחידות מיוחדות קטנות שחלקן כבר כיום מתבססות אל שרות קבע.

צבא המילואים הישראלי הולך ומאבד את יכולתו להשתתף במלחמה קונבנציונלית מלאה. הסיבות לכך הן:
1) חוסר באימונים באופן כללי.
2)התישנות הציוד ומחסור בציוד מתקדם ביחידות המלואים

הצבא הסדיר מצויד היטב ומתאמן (כשהוא לא עסוק בלחימה בפלסטינאים) אבל ליחידות המלואים יש ציוד מיושן בחלקו ולא קיים בחלקו (אפילו ציוד למלחמה בעוצמה נמוכה כמו שכפודים ואמצעי ראית לילה) משום שלציד צבא גדול בנשק מודרני ויקר הוא מעל לכוחה של ישראל.
בנוסף לכך אין כסף לאימונים שהם ההופכים חבורת אזרחים שבקושי זוכרים משהוא מהסדיר ליחידה לוחמת. ואיכותן בהתאם (לא משהוא שחודש אימון מרוכז לא יתקן כי איכות כוח האדם היא טובה אבל כאמור אין כסף).

המסקנה היא שצה"ל כיום גדול על ישראל וחלקים ממנו הולכים ומתישנים. המאמץ לשמור על הקים פוגע בהתעצמות ובחידוש פני הצבא. לכן אין מנוס מצבא קטן יותר אך מאומן ומצויד היטב.
הסיבה הנכונה לצבא מקצועי 278723
ניתוח מעניין, וכבר נשמע כמוהו הרבה בעשור או שניים האחרונים, אבל מתברר, לפחות על פי האקטואליה, שהחמ"מ וכל האמצעים המתוחכמים אכן חשובים אבל רק בשלב *הלחימה*. מההסתכלות שלי ( כההדיוט) על מה שקורה בשטחים ובעיראק, התקופה של הלחימה האינטנסיבית ( נניח חומת ברזל או דזרט סטורם) היא מאוד קצרה, כנראה באמת הודות לתיחכום הצבאי, אבל רוב ההתשה קורית לאחר מכן בשלב ה"כיבוש". כלומר, הצבא מתחלק לשניים- אותו חלק קטן ומתוחכם שמשתמש בCCC הי- טקי שאולי ראוי לבנות אותו מיחידות קבע, וחלק גדול של בשר תותחים קלאסי - חיילים שיבצעו תפקידי שיטור, פיטרול ובאופן כללי ישמרו על הסדר. אני לא רואה בפועל איך אנו יכולים לשרוד ב"עימותים של עצימות נמוכה" ללא צבא המונים.

יש לי נימוק אחר לטובת מערך המילואים, שאמרתי יותר מפעם אחת- יש תוספת ליציבות הדמוקרטיה במדינה בה הצבא אינו מהווה מובלעת מבודדת.
הסיבה הנכונה לצבא מקצועי 278746
אם אתה רוצה ''בשר תותחים'' לתפקידי שיטור עדיף להנהיג גיוס חובה למשטרה.
ישנן הצעות לכול מני מודלים של צבא מקצועי פלוס גיוס חובה לתקופה קצרה (שנה) שבה לאחר טירונות קצרה יעסקו רק בתפקידי בט''ש. בלי הכשרה ללחימה בקנה מידה מלא.
לדעתי גם זו טעות ואת תפקידי השיטור יש לתת ליחידות מקצועיות בשטח זה. יחידות שיתמחו בכך, ויכירו את השטח בו יפעלו באופן קבוע. גדוד מילואים שבא לחודש בשנה לא מכיר את הגיזרה לא מכיר טקטיקה של לחימה בעוצמה נמוכה (את האימונים שכבר יש מקדישים ללחימה קונבנציונלית) ומצויד באופן חסר (יצא לי לדבר אם מג''ד סדיר שסיפר לי שכשיצא מקו בשטחים לקח איתו את כול הציוד האורגני של היחידה שלו וגדוד המילואים שהחליף אותו בא בלי כלום. ראה את הציוד של הסדירים והתחיל לבכות)
לכן יהיה פחות יעיל וניתן יהיה להחליף אותו ביחידת קבע קטנה של מג''ב בצרוף אמצעים טכנולוגים מתקדמים.

בקשר לדמוקרטיה, שמעתי פעם את יוסי פלד אומר שבישראל לא תהיה הפיכה צבאית כי אין מספיק חניה לטנקים מסביב בניני הטלויזיה.
אם גנרלים משתחררים ומיד הופכים לפולטיקאים ומועמדים לראשות הממשלה הצבא אינו מובלעת מבודדת ואין להם סיבה ליזום הפיכה כשבמילא השלטון יגיע לידיהם.
הסיבה הנכונה לצבא מקצועי 278749
כן, אבל אם הצבא יפסיק להיות (או ליתר דיוק, יפסיק להתיימר להיות) ''צבא העם'', גנרלים משתחררים לא יהפכו מיד לפולטיקאים ומועמדים לראשות הממשלה.
הסיבה הנכונה לצבא מקצועי 278765
מסלול קידום צבאי הוא כלי המנפה את המוכשרים מהערב רב (בתאוריה) ולכן הגנרלים כקבוצה נחשבים לאנשים בעלי יכולות הנהגה. ובמדינתנו דלת ההנהגה האזרחית פונים אלהם לעת מחסור. לא נראה לי שזה ישתנה עקב מעבר לצבא מקצועי.
(שם לב שכולם לוחמים, מפקדי אוגדות ופיקודים ולא גנרלים של אפסנאות או שלישות)
דיפוזיה של אינפורמציה בצבא עם אנסמבל גרנד קנוני 278753
זה כבר עניין טרמינולוגי אם אתה רוצה לקרוא למסות "מג"ב" או "חי"ר". בכל מקרה מדובר על גיוס רחב היקף. האם הגיוס הוא לשנה, לשלוש שנים או לחודש? לפי הלוגיסטיקה הקיימת אני לא חושב שאפשר להסתדר עם פחות משנתיים, אבל כאמור, אני לא מבין גדול.

בעניין הדמוקרטיה, לא הבהרתי את עצמי. לא התכוונתי שהמילואימניקים ימנעו הפיכה צבאית, אלא שריבוי תחלופה בקרב החיילים, והחיכוך שלהם עם האזרחים ( דרך חיילי מילואים) מזריקים מימד של "אזרחות" לחשיבה הצבאית. לא פעם אנו קוראים על ההבדל בין סדירים ומילואימניקים במחסומים למשל. והידיעה של המפקדים שהחיילים הללו ישובו להיות אזרחים תוך חודש גם יד בה מימד מרסן. יש גם את עניין השקיפות. כל מיני מעשי זוועה נחשפים יותר מהר ( לפחות כך אני רוצה לקוות) במערכת שמחליפה חיילים עם הסביבה מאשר במערכת סגורה.
דיפוזיה של אינפורמציה בצבא עם אנסמבל גרנד קנוני 278771
דיפוזית מידע קימת גם מהצבא הסדיר דרך ההורים לכרמלה מנשה.
אבל אם מאגר החום פלוס חלקיקים אינו אנסופי התאוריה של צבר גרנד קנוני קורסת כי אי אפשר לבצע פיתוח לפוטנציאל כימי בלבד ויש להתחשב בהשפעת מעבר חילים, לא רק על המערכת אלא גם על המאגר (החברה האזרחית).

בכול מקרה לא הבנתה את הנקודה. את המסה אמור להחליף כוח קטן מקצועי ומצויד בטכנולוגיה מתקדמת גם במשימות הבט''ש.
זה יהי זול מזימון המוני מלואמניקים ויעלה את הרמה המבצעית.
דיפוזיה של אינפורמציה בצבא עם אנסמבל גרנד קנוני 278778
רציתי באמת לכתוב כרמלה מנשה אבל לא רציתי למחזר את עצמי תגובה 172372. בצבא קבע יהיו פחות ילדים שהוריהם ילשינו.

אולי לא הבנתי את הנקודה, אבל אני לא רואה שאמריקאים בעירק והישראלים בג'נין מסתפקים במזל"טים וטילי שיוט. מישהו צריך לשבת במחסומים ומישהו צריך לחפות על הדי-ניין.

אולי גם יש נקודה אחרת: זה שהצבא יהיה יותר יקר ב*כסף* לא אומר שזה לא *ישתלם*. אני רוצה להזכיר (שוב ממחזר) שדמוקרטיה עולה כסף.
דיפוזיה של אינפורמציה בצבא עם אנסמבל גרנד קנוני 278797
לא הצעתי ללכת לקיצוניות של מאזן אש תמרון לבטל את צבא היבשה ולהשאר רק אם הטילים הגרעינים.
ברור שהצבא המקצועי יכלול יחידות חי"ר ובנוסף לכך יהיו הכוחות המקצועים לבט"ש. כיום רוב הפעילות בשטחים מבוצעת ע"י הכוחות הסדירים אז במקום ארבע חטיבות חי"ר סדירות יהיו ארבע חטיבות חי"ר מקצועיות ובמקום שבו מתחלפים 12 גדודי מילואים בשנה תהיה פלוגת מג"ב אחת.
בנוסף לכך יהיו כוחות מילואים כפי שקימים בצבא האמריקאי והבריטי המקצועים. כוחות שיקבלו תגמול חומרי על השרות במילואים במו שהמשמר הלאומי מממן לימודים לסטודנטים המתנדבים לשרת. כוחות שיתאמנו בלבד ולא יעסקו בבט"ש עד למצב חרום כמו חומת מגן שאז יוכלו להחליף כוחות מקצועים שירוכזו למתקפה.
נ.ב. 278802
נ.ב:
גם בצבא האמריקאי ובכול צבא מקצועי אחר יש כוחות חי"ר. לא הכול חיל אויר ומודיעין.
מהו הערך הדמוקרטי שבצבא מילואים שבו אתה רוצה להשקיע.
בתקופה בה מקצצים בתקציב ומחפשים יעילות הנחלת ערכי הדמוקרטיה אינה מתפקידו של הצבא. כמו שמורות חילות וגלי צה"ל אינם מתפקידו של הצבא.
הצבא בישראל ממלא מעורב כמעט בכול תחום כך שאין חשש שהוא יסתגר לו בבועה.
הסיבה הנכונה לצבא מקצועי 278903
המאמר מתייחס לנזקים הנגרמים ל*חינוך ולתרבות* הישראליים בהיות הצבא צבא העם.

הוא הביא אותי למחשבה:

האם אני רוצה שהצבא הוא יחנך את הילדים שלי?

אולי אין לי בעצם מספיק מה למכור להם?
הסיבה הנכונה לצבא מקצועי 278929
החינוך לא מתחיל בצבא. יש לך 18 שנים לחנך את ילדיך. הצבא רק מנסה להשלים חוסרים בגיל שבו זה כבר מאוחר מדי. ובכול מקרה זה לא תפקידו וזו סיבה נוספת לעבור לצבא מקצועי.
ההרגשה שלך היא סוביקטיוית ומובילה לחזרה בתשובה או נסעיה להודו. זו בעיה נפוצה בתרבות המערבית כיום אבל צרת רבים היא נחמת טיפשים. אני לא חושב שאת צודקת.
הסיבה הנכונה לצבא מקצועי 279079
צרת רבים היא חצי נחמת טיפשים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים