בתשובה להאייל האלמוני, 01/07/05 0:54
בקיצור 313148
אוי. וגם אבוי.

יש בעולם הרבה דברים לא פיזיקליים, החל מהספור של דוסטוייבסקי ועד ההוכחה שלא ניתן לחלק זוית לשלושה חלקים שוים, אבל מהיותם לא פיזיקליים הם לא משפיעים על הדברים שהם כן פיזיקליים. אני יודע שזאת גישה מהפכנית למי שמאמין שזאוס יורה ברקים בפוסידון בחורף, אבל חשבתי שזאת דיעה די מקובלת.
בקיצור 313153
*יש* בעולם הרבה דברים לא פיסיקליים? על מה אתה מדבר? הסיפור של דוסטוייבסקי הוא הרי קרני אור שמאותתות לך. ההוכחה הגיאומטרית כנ"ל, אולי בצירוף גלי הקול של המרצה. הקטילה שאתה קוטל אותי היא רק קרני האור שבאות מן הצג ופוגעות בעיניי (ובעוד כמה מקומות חסרי השפעה לחלוטין)...
בקיצור 313224
הסיפור של דוסטוייבסקי הוא לא קרני האור, וההוכחה המופלאה שד"ר ו. מצא להשערת גולדבך היא לא הנייר עליו הוא שרבט אותה (עובדה: החתול אכל את הנייר אבל ההוכחה שרירה וקיימת). מחשבות, רעיונות, סיפורים, רגשות, משפטים במתמטיקה, חוקי הפיזיקה (החוקים עצמם), תיאוריות בפסיכולוגיה וויכוחים באייל - כולם אינם ישויות פיזיקליות. הקיום שלהם כרעיון חי דורש כמובן מצע פיזיקלי, ואת השאלה אם משולשים קיימים במציאות או שהם תלויי אדם אני משאיר לירדן ויהונתן. כדי שרעיון יעבור מהמוח שלך למוח שלי אין לו ברירה אלא להתגלגל לאנרגיה שאותה אני מסוגל לחוש באחד האופנים המוכרים: ראיה, שמיעה וחבריהם.

(מצטער שאת מרגישה נקטלת. הקודמים שהאשימו אותי בקטילה היו קנים)
בקיצור 313245
לא טענתי לרגע שרעיונות לא מועברים באמצעים פיסיקליים. מה זה שייך?
אבל תסלח לי אם לא נראה לי להמשיך את השיחה אתך. הקוואליה שלך לא מוצאת חן בעיניי.
בקיצור 313248
כן, אסלח לך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים