בתשובה להעלמה עפרונית, 18/07/05 0:43
317566
כאן המחלוקת שלי עם שאר העולם. לדעתי, העובדה שהפרסומת מעבירה את המסרים הללו בלי שנשים לב לכך גורמת לכך שלא ממש נפנים אותם. אני מודע לכך שיש כאלו שטוענים שזו הדרך האפקטיבית ביותר של פרסום, מה שכמובן מעלה את השאלה למה המפרסמים טורחים לציין במפורש מהו המוצר שלהם ולא סתם מנסים לעשות שואו ולדחוף את המוצר בלי שנשים לב. התשובה היא כמובן שכך נעשה כבר זמן רב ברוב הפרסומות - הפרסומות של קוקה קולה, למשל, לא קשורות למשקה אלא לאנשים שעושים חיים משוגעים, וגם פרסומות לשמפו לא קשורות לשמפו הספציפי אלא לבחורה כוסית שמנערת את השיער וגברים עטים עליה. לכן הדבר העיקרי שמוצג בפרסומת הוא אורח החיים, ועל פניו נראה כאילו הוא הדבר שאותו מנסים למכור לך ואילו המוצר עצמו מוגנב בדלת האחורית. אלא מה? אתה רואה אותו בטלוויזיה כשאתה יודע שהגיע הזמן להפסקת פרסומות, ואתה רואה אותו בקולנוע לפני שהסרט התחיל. כלומר, אתה מודע לכך שמנסים למכור לך משהו, ואז אתה רואה את סגנון החיים שמשווקות הפרסומות. התגובה שלי לזה היא "בולשיט", אבל אם יש מישהו שקונה את סגנון החיים, אני חושב שהוא עושה את זה במודע - לפחות בכל הנוגע לפרסומות של ימינו.

אני אישית הרבה יותר מודאג ממה שיש אחרי הפרסומות ואחרי שהסרט מתחיל, בכל הנוגע לדרך בה אנו מגדירים זוהרמהמם, אושר, הצלחה או כיף.
317576
אתה ידוע ש''מנסים למכור לך אורח חיים'', העניין הוא, שמנסים למכור לך אורח חיים מאד מסויים. ש''כיף'' אומר להיות עם המון אנשים בים, ש''אושר'' דורש שתהיה לך זוגיות. אז נכון, מנסים למכור לך ''אושר'' וזה ברור ומובן, אבל כנראה ששאר האנשים (שהם לא אתה, שמודע מאד לכל מה שמנסים למכור לך, כמובן) יתחילו לחשוב ש''כיף'' צריך לענות על קריטריונים מסויימים. עצם הבחירה להראות לך דווקא אורח חיים ספיציפי כ''אורח החיים שאתה אמור לשאוף אליו'' זה המסר האמיתי.
317579
אני מסכים, אבל כפי שאמרתי, לדעתי זה המסר הבוטה יותר של הפרסומות, ולכן גם הקל יותר להדיפה, וממילא אני לא חושב שאנשים מושפעים ממנו נגד רצונם. אני מסכים שכדאי להפיץ את בשורת האינדיבידואליזם בקרב בני האדם, אבל המטרה היא שהם יוכלו לראות את הפרסומות וללגלג עליהן, לא שהפרסומות יבוטלו ואנשים לא ייאלצו יותר לראות אותן (שזה בעצם טאטוא הבעיה מתחת לשטיח).
317595
אני נוטה לחשוב שאתה חי בבועה של אנשים מאוד מודעים. ומה שאותם אנשים (כולל אותך, כנראה) לא מודעים לו, הוא העובדה שרוב האנשים - הרוב המוחלט, נראה לי - לא כל כך מודע שהוא יכול ''להדוף'' את הפרסומות באופן הזה.
317659
אני לא מכחיש שהאנשים (הרוב המוחלט? מי, למשל?) לא מודעים לכך שהם מסוגלים להדוף את הפרסומות באופן הזה. אני טוען שהם *יכולים* לעשות את זה, *אם* יהיו מודעים, ולדעתי הגברת המודעות הזו היא דבר חשוב. לכן אני אומר שהם לא מושפעים "נגד רצונם", אם כי קשה להגיד שההשפעה היא בהסכמתם המלאה. הם פשוט לא נוקטים עמדה לכאן או לכאן, ולכן עדיין נתונים להשפעה.

למרבה הצער, התחושה שלי היא שלעתים קרובות הגברת המודעות מתבצעת בדרך של יצירת אנטגוניזם לכיוון ההפוך - עידוד שנאה לפרסומות ולכל מה שהן מייצגות. כך, במקום שאנשים יתחילו לחשוב עבור עצמם, הם ממשיכים לחשוב בצורה שאומרים להם - אבל בכיוון השני.
317688
אנשיפ, אכן, אינם מושפעים ''נגד רצונם'' - אלא פשוט בלי ידיעתם.
''הגברת המודעות'' היא דבר חשוב, אבל היא דרושה בכל כך הרבה תחומים, שהפרסומות ממש אינן בראש התור.
ולא נראה לי שקיים עידוד כללי להתנגדות לפרסומות (למעט, אולי, באייל - או, לחילופין - לפרסומות מאוד ספציפיות).
317761
אני מתנצלת על נטייתי להחליף "ם" ב"פ". מישהו יודע אם הטעות נובעת מהעובדה ש"פסיכולוגיה" מתחילה ב-"פ"?
לא פסיכולוגיה-ארגונומיה 317767
אל''ם אבל נדמה לי שזה בשל הקירבה על המקלדת.
לא פסיכולוגיה-ארגונומיה 317770
איזה חוסר מעוף! לדעתי זה דווקא משום ש"ם" היא סופית מדי, אלאס...
318018
איך אתה מסביר את זה שהפרסומות עובדות? כלומר שהפרסומות של כוסית שותות קוקה קולה אכן גורמת לאנשים לקנות קוקה קולה (אם הן לא היו עובדות, המפרסמים לא היו מוציאים על הפרסומות כל כך הרבה כסף או בוחרים דרך אחרת לשווק את המוצר שלהם).
318033
ראשית, כמו שכתבתי בהודעה שלי, המוצר מוכנס בדלת האחורית, ואני לא פוסל את זה שיש צדק בדבריהם של אלו שאומרים שהפרסום יותר אפקטיבי בצורה הזו. במקרה הזה זה לא משנה אם היו מראים כוסיות או את באגס באני - אבל המטרה היא למשוך את תשומת הלב ולגרום לצופה להתמקד במה שקורה על המסך, ובשביל זה צריך כוסיות.

שנית, אני חושב שהדבר העיקרי שהפרסומות עושות הוא לגרום לאנשים לבחור מותג מסויים על פני מותג אחר, ולגרום לאנשים להכיר בקיומו של מותג כלשהו - לא לגרום להם לקנות מוצר מסויים למרות שהם לא רוצים לקנות אותו. לכן אין שום דבר מפתיע בזה שהפרסומות ''עובדות''.
318090
אף אחד לא טוען שפרסומת שמראה כוסיות יכולה לשכנע אותך לקנות משהו שיש לך מראש התנגדות לקנות אותו (99 אחוזים מהמוצרים הם מוצרים "נייטרלים", אני משער שזה לא הכי גורלי עבורך אם תבחר בסופר קופרנפלקס של תלמה או של קלוגס). הטיעון הוא שאם אתה תעמוד בסופר מול שלושה סוגים של יוגורט לאחר שראית פרסומת של יופליי למשל אתה כפי הנראה תבחר ביופליי גם אם לא תוכל לנמק את אותה בחירה באופן "רציונלי".

ההשפעה של הפרסומות היא השפעה פריפריאלית לא מודעת ברובה, אתה יכול לאמר ש"המוצר מוכנס בדרך האחורית" אבל זה נראה לי אותו דבר בדיוק.
318120
''שנית, אני חושב שהדבר העיקרי שהפרסומות עושות הוא לגרום לאנשים לבחור מותג מסויים על פני מותג אחר''.

לא ברור לי אם ההודעה שלך ניסתה לחזק את שלי או להצביע על משהו שהיא פספסה.

(אגב, אני קניתי יופליי למרות שלא סבלתי את הפרסומות שלהם, כי רציתי לראות אם זה יותר טוב מהיוגורט שאכלתי עד אז. זה היה יותר טוב. לכן אני מקבל את הרושם שהמטרה של הפרסומות היא להקים רעש וצלצולים ולא בהכרח להציג סגנון חיים שיקרוץ לי).
318228
אם אתה מסכים למה שכתבתי אז זה לא ממש משנה.

( יש למישהו רעיון מה עבר בראש לקופיקרייטר ש"הגה" את הפרסומת של יופליי? יומיים לא הצלחתי להרדם מהפחד מהאנשים עם החיוכים המפחידים האלה)
הפרסומות של קוקה קולה 318096
נדמה לי שיוסף אל-דרור ציין פעם שהפרסומות של קוקה קולה בנויות כך, שכשתראה בפעם הבאה סצינה אירוטית תרצה קוקה קולה במקום לרצות לזיין.
באופן אישי, כאחד שמתעלם מפרסומות (כפתור Mute בשלט כבר מחוק לגמרי) אני חייב לציין שהפרסומות של קוקה קולה בקולנוע מאוד אפקטיביות - הן גורמות לי להיות צמא (חוץ מאלו של פנטה שעושות לי בחילה).
הפרסומות של קוקה קולה 318121
יש מישהו שיכול להעיד שצפייה בפרסומות של קוקה קולה גרמה לו לרצות קוקה קולה במקום לזיין כשהוא ראה סצינה אירוטית?
יוסף אל-דרור? 318127
יוסף אל-דרור? 318128
מהכותבים באתר, ז''א.
הפרסומות של אבקת כביסה 318152
תגובה 298540

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים