בתשובה לגדי אלכסנדרוביץ', 23/07/05 16:53
שכר מינימום כחסם 319045
יש כאן שני דברים לדעתי: ראשית, בניגוד למה שאומר רון, רבים מהאנשים שמקבלים קצבאות מהמדינה מגיעים למצב זה לאחר תקופה שבה שילמו גם הם מס הכנסה - או לחילופן, לפני תקופה שבה הם מקווים להשתכר ברמה שתחייב אותם לשלם מס הכנסה. אשר על כן, הם מרגישים שהם שותפים "מוצדקים" לערבות ההדדית הזאת. שנית, לנותני הקצבאות אין "פנים" של ממש - הרי הפקיד שמאשר אותן או זה שמעביר אותן בבנק אינם בעלי הכסף - ולכן אין כאן תחושה של נדיבות או צדקה.
(זה לא משנה את העובדה שעדיין קשה לאנשים לקבל גם קצבאות.)
שכר מינימום כחסם 319062
אני מבין את כל זה, אבל זה עדיין לא עונה לי על השאלה. יש כאן איזה דיסוננס מציק: מצד אחד אומרים כל היום כמה שצדקה וחסד זה דבר טוב וכמה שצריך לעזור לאנשים וכו' וכו'. מצד שני, חס ושלום אם אנחנו נהיה אלו שיעזרו להם, אין דבר מביש מזה, ואני לא רוצה לראות את מי שעוזר לי ולא לשמוע מיהו. זה יוצר בי את הרושם הלא נעים שיש אנשים שחושבים על צדקה כעל פטרונות - כלומר, כעל הפגנת עליונות על מקבל הצדקה. אם מישהו נותן צדקה מהסיבות הללו, זה מחליא. האם לדעתך זה המצב, וזו תפיסת העולם שיש לאנשים בראש ושבגללה לא נעים להם לקבל תרומה?
שכר מינימום כחסם 319081
תראה, נראה לי שיש כאן כמה דברים שלא בהכרח קשורים.
קודם כל, צדקה (להבדיל מחסד, שזה בעיניי דבר אחר) נשארה בתודעה הכללית כל השנים כדבר טוב. אבל לדעתי היא הייתה כזאת בעיקר בתקופות שבהן עוד לא היו מדינות, וודאי לא מדינות רווחה. וכמובן - אצל הדתיים זו מצווה, לכן מובן שאצלם, ובהשלכה גם אצל אנשים מסורתיים ואחרים - היא מתצטיירת כדבר טוב גם היום. יותר מזה, סביר שיש מעט מאוד אנשים שיאמרו בגלוי - חס ושלום שאנחנו נהיה אלה שיעזרו להם: התחושה שטוב לתת צדקה היא מאוד כללית, ומופיעה בכל הדתות ברמות שונות.
שנית, מצד ה"מקבל" הצורך בצדקה כמעט אף פעם לא "טוב". (בעצם, קשה לי לדמיין מצב שבו הוא טוב). וכידוע, למשל, אצל חז"לינו היו הרבה מאוד טענות סותרות בעניינים שונים. הרי בדיוק כשם שקיימת מצוות הצדקה, קיימות גם אמרות כמו "פשוט נבלה בשוק ואל תזדקק לבריות" - שמתארות בדיוק את מצבו העגום של הנזקק לצדקה.
ושלישית, אינני חושבת שהדחף העיקרי לתת צדקה נובע מהפגנת עליונות. אבל שוב - למי שמקבל אותה היא יכולה בהחלט להצטייר כך.
שכר מינימום כחסם 319098
ושוב - למה למי שמקבל אותה היא יכולה בהחלט להצטייר כך? אני שוב אומר שאני מרגיש כאן דיסוננס כלשהו. מצד אחד נתינת צדקה היא טובה ונעשית ממניעים טובים, מצד שני קבלת צדקה היא רעה ומי שמקבל צדקה מקבל את הרושם שנותן הצדק מפגין עליונות. האם יש מנטליות שונה לאנשים שזקוקים לצדקה ואנשים שנותנים צדקה?
שכר מינימום כחסם 319102
זו שאלה מוזרה: הרי לא צריך בשביל זה מנטליות שונה. מספיקה פרספקטיבה שונה. דבר שאתה מסתכל עליו מלמטה נראה לך שונה ממה שהוא ייראה כשתסתכל עליו מלמעלה. מישהו שיגיד לך שאתה נחמד יכול להתכוון למחמאה, אבל ייתכן גם שאתה תראה בזה שם גנאי. אם ידידך הטוב יכין לך עוגת קצפת ליומולדת, הוא יתכוון לשמח אותך - אבל אם אתה בדיוק נאבק במשקלך ונחוש לעשות דיאטה - אתה יכול לראות בזה פעולה עוינת.
שכר מינימום כחסם 319117
טוב, תשכח מהמנטליות, וכעת התהייה תהיה מדוע הפרספקטיבות השונות גורמות לקבלת הרשמים השונים. נכון, להסתכל על פיל מכיוונים שונים ייתן התרשמויות שונות, אבל למה הצדקה היא פיל ולא כדור?
שכר מינימום כחסם 319216
בחינות באוניברסיטה זה דבר חשוב, לא? האם נראה לך שהן נתפסות באותו אופן אצל הבוחן ואצל הנבחן?
האם ראיונות עבודה יוצרים את אותה תחושה אצל המרואיין ואצל המראיין?
שכר מינימום כחסם 319219
אני שואל על א' ואתה עונה לי עם ב', וזה אחרי הודעה שבה תהיתי למה א' הוא א'.
שכר מינימום כחסם 319224
אם אינך רואה מדוע הצדקה שייכת במובן זה לקטגוריית הבחינות והראיונות, ולא לקטגוריית כדורי משחק - נראה שלא אני הבן אדם המתאים להסביר לך משהו.
שכר מינימום כחסם 319230
ברור שאתה מנסה להראות שיש מישהו ב''עמדת כוח'', אבל הדמיון מסתיים בערך כאן. המטרה של בחינות וראיונות שונה מאוד מזו של צדקה, וכך גם סוג הכוח שיש לתורם.
שכר מינימום כחסם 319234
לטעמי מספיק הדמיון הטמון בכך שמדובר בסיטואציות שיש בהן אי שוויון מובנה.
שכר מינימום כחסם 319115
עפ''י סולם הרמב''ם, הצדקה הנעלה ביותר היא כשהנותן הופך את הנצרך לשותפו.
שכר מינימום כחסם 319129
מעניין אם הרמב''ם היה נוהג להפוך את עניי עירו לשותפיו.
שכר מינימום כחסם 319243
המממ, קרה משהו שאני צריך לדעת?
שכר מינימום כחסם 319254
לשותפו באיזה מובן?

חזרה לעמוד הראשי

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים