בתשובה ליעל, 22/08/01 14:56
למה? 32829
כי הם מנוגדים לכל הרעיון של הפסיכומטרי. הרעיון הוא להעמיד את כולם אל מול אותו הסד, ולקבוע באופן אובייקטיבי ככל שניתן (כלומר, בלי השפעה של גורמים חיצוניים) באשר ליכולותיו של הנבחן (או למצער - באשר ליכולותיו לעבור את המבחן). המכונים מפרים את האיזון הזה. פתאום נכנסות לתמונה שאלות שאינן רלוונטיות - כמה כסף יש לנבחן, איזה מכון הוא בחר, מי היה המורה שלו. אלו דברים שאסור שישפיעו.
כיום, כדי לעמוד בנקודת זינוק שווה, הנבחן *חייב* לקחת קורס - אחרת הוא יפסיד נקודות שמגיעות לו בצדק (שהרי הניקוד הוא יחסי לשאר הנבחנים).
זה שאת (וגם אני, ראוי לציין) מוצאת בקורסים הללו עזרה רבה - זה עצם הבעיה.
למה לא. 32858
הבעיה היא לא כספית: מי שיכול לממן שכר לימוד באוניברסיטה (למעלה מ-‏10000 שקל לשנה, להזכירכם), יוכל לגרד עוד אלף-אלפיים שקל לקורס פסיכומטרי.
חוץ מזה, חיילים יכולים לעשות קורס כזה בפחות מ-‏1000 ש"ח, וכמו כן גם תלמידים בחלק מהתיכונים (כמו התיכון שבו למדתי).
למה לא. 32874
ידידה שלי התקבלה ללימודים ב"בצלאל". כששאלה לגבי האפשרות להתגורר במעונות, ענו לה שאין מעונות לאנשי בצלאל - "מי שיכול להרשות לעצמו ללמוד בבצלאל, יכול להרשות לעצמו לשכור דירה", הם אמרו.

ההגיון הזה עקום לגמרי! כל המטרה, להזכירך, היא לסייע לשכבות הנמוכות. דמי הכופר הללו שנדרשים מהם כדי שיוכלו בכלל להגיע לעמדה ממנה יוכלו לבקש מלגה - אינם הוגנים ופוגעים בשיוויון ההזדמנויות פגיעה אנושה. מי שיכול לגרד 10000 ש"ח (בשנה השניה. בשנה הראשונה יש מענק של הצבא), לאו דווקא יכול לגרד עוד 3000 ש"ח עבור הקורס לפסיכומטרי. בכל מקרה - הדרישה הזו אינה הוגנת.
למה לא. 32955
אם עלות הקורס היא כל הבעיה, ניתן לתת מלגות (מלאות או חלקיות) לאלו שלא יכולים לממן את הקורס, המדינה בכל מקרה מממנת באחוזים די גדולים את הלימודים האקדמאיים.
(וראה שוב את ההערה שלי לגבי קורס פססיכומטרי בצבא ובתיכונים)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים