בתשובה לewilde, 22/08/01 15:32
כן ולא 32836
ישנם מספר מכונים המבצעים מיונים עבור מקומות עבודה שונים. מיונים אלו משתנים מלקוח (מעסיק) ללקוח, ובמידה פחותה ממכון למכון. החל ממיון ה C.V.'s ועד למיונים הכוללים יום שלם של מבחנים פסיכוטכניים, ראיונות, בחינת פוליגרף, וכן תחקור ממליצים ועוד ועוד.
לפחות חלק מאותם מכוני מיון, ולאו דווקא הקיקיוניים שבהם, מציעים גם קורסי הכנה למבחני השמה לעבודה.
לי אישית זה נראה כאוקסימורון, אם לא שרלטנות ואף הונאה. מצד אחד גובה המכון תשלום (לא ממש סימלי) מהמעסיק, תוך הבטחה שהוא ימצא לו את המועמד המתאים ביותר. במקביל הוא פונה למועמדים פוטנציאלים, ומבטיח להם כי אם יעברו קורס הכנה אצלו, יגברו סיכוייהם לזכות בג'וב הנכסף, וזאת, למרות שהמכון אינו מתימר לשפר את כישוריו או התאמתו של המועמד הפוטנציאלי למלא את התפקיד, אלא רק את סיכוייו לזכות בו.

לגבי ההכנה לבחינות הפסיכומטריות לצורך קבלה ללמודים אקדמאיים, באמת שאיני יודע האם קורסי הכנה אלו משפרים את הסכוי להצליח בלימודים (מה שהבחינה מתימרת לנבא), או רק את הסכוי לעבור את הבחינה, אבל הרעיון לבטל אותה (את הבחינה) הוא פשוט לא רציני. כל עוד מספר המקומות במוסדות להשכלה גבוהה (או לפחות במבוקשים שביניהם) קטן ממספר המעוניינים ללמוד בהם, הרי מוסדות אלו חייבים לנקוט בשיטת מיון כלשהיא.
בזמני, הקבלה לטכניון התבצעה ע"פ ציון משוקלל (אשר כונה "סכם") של בחינות מיון במתמטיקה ופיסיקה, וציוני הבגרות, כאשר ציון הסף לקבלה לפקולטה מסוימת במועד מסוים נקבע בדיעבד, לאחר שיקלול הציונים, כך שכמות המועמדים אשר קיבלו את ציון הסף לפחות, תתאים למספר המקומות. לאחר מכן הורידו את הבחינה בפיסיקה, והשאירו רק את הבחינה במתמטיקה. בשלב אחר שיקללו את ציון הסכם עם ציון הבחינה הפסיכומטרית, ולמיטב ידיעתי, היום מסתמכים רק על הבחינה הפסיכומטרית, אבל אני לא ממש מעודכן.
איזה שיטה יצרה מהנדסים טובים יותר? אין לי מושג, ואני גם לא בטוח שיש איזה שהיא קואורלציה, אבל כל עוד המיון נדרש, (והוא כנראה יידרש תמיד), עדיפה צורת בחינה כזאת או אחרת, הקשורה, ולו בעקיפין, לסיכויי המועמד להצליח בלימודיו וביישומם לאחר מכן, על מיון שרירותי אחר (הצעות לדוגמא: כל הקודם זוכה, כל המרבה במחיר, בנים של, וכו')

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים