בתשובה למוישה אופניק, 03/09/01 16:46
תופעת הבור-המלומד 33984
אולי תקרא את כל הדיון לפני שאתה מעיר את הערותיך. אם תסתכל בתגובותי הקודמות תראה שציינתי שעולם צר אינו קשור למקצוע המסויים שעוסק בו האדם, ואף הזכרתי שני פיסיקאים בעלי שיעור קומה שעולמם היה רחב ביותר. ואני אישית מאמין שדווקא משום ראיית העולם הרחבה שלהם הפכו לפיסיקאים גדולים.

הבעייה האמיתית שלי היא עם ''הבור-המלומד'' כפי שכינה את הטכנוקרטים למיניהם ההיסטוריון אורטיגה אי גאסט. כלומר, אנשים בעלי השכלה בתחום צר ביותר ונבערים מדעת באשר לכל יתר תחומי המציאות. לעיתים קרובות, אותם בורים מלומדים, רוכשים לעצמם עמדה מתוקף מומחיותם באותו תחום צר, ולפתע, מתוך הביטחון שרכשו להם בתחומם, הם גם רואים עצמם כבעלי זכות להביע דעה בכל דבר ועניין. סילוון שלום, אף שיש לו תארים בהנה''ח וכלכלה (ואולי בתחום נוסף) נהיה בן לילה גם מומחה לחינוך, לסוציולוגיה, להיסטוריה ולבטחון. והוא אינו הבור-המלומד היחיד או הגרוע ביותר בשטח.
תופעת הבור-המלומד 34021
למעשה ההבדלה שאתה עושה היא בין ''המשכיל הקלאסי'', זה שידע מעט על הרבה, לבין ''המשכיל המודרני'' - זה שיודע הרבה על מעט. בכל מקרה הקצנת התהליכים היא ההבדל בין מי שלא יודע כלום על הכל, לבין מי שיודע הכל על לא כלום.
תופעת הבור-המלומד 34085
הנקודה היא שכיום, יש צורך רב במומחים לתחומים יותר ויותר "נקודתיים"; וכבר נאמר, To specialize is to be ignorant (אני מכיר את הביטוי מ-"Stand on Zanzibar" של Brunner, מעניין היכן הופיע לראשונה). בקצב גדילת הידע האנושי כיום, התופעה רק תלך ותחמיר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים