בתשובה לרון בן-יעקב, 03/09/01 16:05
סינון והשוואה 33987
לא ברור לי למה אתה מתכוון ב"לקלקל את הגג".
לא חלקתי על כך שצריך סוג כלשהו של סינון.
רק מה, לא ברור לי כיצד ביטול הפסיכומטרי וקבלת כל מי שיש לו תעודת בגרות, תועיל למישהו. בדיוק בגלל עניין הסינון. הרי ההיצע אינו עומד בביקוש.

כמו שציינו אנשים מעלי, ביטול הפסיכומטרי אינו נותן נקודת התחלה שווה. להיפך. לדעתי בחינות הבגרות, בגלל שהן תלויות בעבודה שהתלמיד עושה (לפעמים שנים) מראש, לפני שהוא מתכונן ללימודים מצד אחד, ובגלל שהם מתפרסים על זמן רב כל כך בעבר מצד שני, דווקא נותנים נקודת זינוק טובה פחות.

אם התלמיד לא היה בוגר מספיק להשקיע בלימודיו בהיותו בתיכון (אבל אח"כ התבגר וכן מוכן להשקיע), או אם סביבתו לא יכלה לספק לו את המשאבים הנדרשים לאורך הזמן (הארוך יחסית) של לימודי התיכון, הוא נמצא בנקודת פתיחה פחותה.

לא חשבתי על זה מאוד לעומק עדיין, אבל האינטינקט הראשוני שלי אומר שדווקא בחינה על חומר מרוכז יחסית, זמן קצר לפני תחילת הלימודים, תתן נקודת פתיחה שווה יותר (המממ... פסיכומטרי ללא בגרות?).

בנוסף, אני חושבת שהאוניברסיטה הפתוחה היא כלי חשוב ליצירת נקודת זינוק שווה, בלא להוריד את הרמה האקדמית (כל אחד יכול להתקבל, אבל צריך לעמוד בסטנדרטים האקדמיים בשביל לשרוד ולקבל תואר בסוף). הבעייה של האוניברסיטה הפתוחה היא המחיר, וממה שבדקתי, הרבה יותר קשה לקבל מילגות לאוניברסיטה הפתוחה מאשר לאוניברסיטאות אחרות (למרות ששכר הלימוד דומה למדי).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים