בתשובה ליוני לזרסון, 10/09/01 11:07
תמיהה 34601
פגיעת הקרינה (אם היא קיימת, מה שלא הוכח – בניגוד לפגיעת העשן), קטנה ביחס הפוך לריבוע המרחק. כלומר, אדם שמצמיד את המכשיר לאוזנו (מרחק 2 ס"מ מהמוח, נניח) סופג קרינה פי 625 מאדם הנמצא במרחק 50 ס"מ בלבד מאותו המכשיר (2 בריבוע לעומת 50 בריבוע), ופי 2500 מאדם הנמצא במרחק מטר ממנו. כלומר, אם אתה נמצא במרחק מטר מבעל השיחה, כדי להפגע באותה מידה כפי שפוגעת בו דקת שיחה אחת, עליך להחשף ליותר מ- 41 שעות שיחה.

(אגב: חלק מאותם "מכשירי קסם" להקטנת הפגיעה (התיאורטית...) מהקרינה בונים על עקרון זה בדיוק. אם מדבקה עבה מרחיקה את המכשיר בס"מ אחד מהמוח, כלומר 3 ס"מ במקום 2, הרי שכמות הקרינה קטנה ביותר מחצי).

אם עשן הסיגריות היה מתפזר באופן אחיד במרחב, הרי שהמצב היה דומה. אלא שעשן סיגריות, מסיבות פיזיקליות שונות, נשאר במשך זמן לא מבוטל ב"עננים" מרוכזים, ופגיעת "ענן" כזה במי שאינו מעשן מזיקה באותה מידה, ללא קשר למרחק ממקור ה"ענן". ה"עננים" מתנדפים רק במרחק של מספר מטרים (המספר המדויק תלוי במזג האוויר, הלחות, כיוון ועוצמת הרוח וכו') מהאדם המעשן.
תמיהה 34622
ואם, למשל, אתה יושב באוטובוס בעליה לכיוון ירושלים, ובאופן מתוזמר לחלוטין 7 אנשים מתקשרים לספר איפה הם, ובדרך מתחילים לספר על הדרך, על השבוע האחרון, וכו'..?
תמיהה 34623
אפילו אם נניח שאחד מהם יושב לידך, ומצמיד את המכשיר לאוזן הקרובה אליך - נאמר, מרחק 10 ס"מ מראשך בלבד - עדיין, את זוכה לכמות קרינה נמוכה בהרבה מכל אחד מהם בנפרד. (כלומר, 4% מאותו שכן, ועוד 1% ומטה מכל אחד אחר, סה"כ פחות מ- 10%. הרבה פחות, למעשה). לעומת זאת, אם 7 אנשים היו מעשנים באוטובוס...

אגב, ההבדל העקרוני הרבה יותר הוא שכפי שחזר וטען כאן ד"ר רבינוביץ', נזק מקרינה מעולם לא הוכח. אם יתברר כי הוא אכן קיים, יהיה מקום לפנות לשכן ולומר לו, "על תדבר לידי".
תמיהה 34624
אבב אפילו שנזק מקרינה מעולם לא הוכח, יש תקנים לגבי קרינה מירבית ופשוט הטלפונים מיוצרים ככה שהם לא עוברים את התקן. אפשר לקבוע גם שמותר לעשן אבל רק סיגריות שעומדות בתקן שקיים של רמות זיהום אוויר )רק שלא יהיו כאלה סיגריות לדעתי( בדיוק אגב כמו שמותר לנהוג רק במכונית שעומדת בתקן של רמת זיהום אוויר למכוניות.
תמיהה 34625
אלא אם כן זה עושה לי מיגרנה איומה..

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים