בתשובה לאסתי, 10/09/01 17:30
הנכבה 34635
נארטיבה היסטורית אחרת (קצרצרה) לסכסוך הישראלי-פלסטיני עד 48 ללא מראי מקום: ‏1

הסכסוך הישראלי-פלסטיני-ערבי החל לצבור מומנטום וחשיבות בין לאומית החל מ1933 עם עלית הנאצים לשלטון בגרמניה.ההגירה היהודית מגרמניה (בשל המדיניות הנאצית) של אנשים והון החלה להגיע לארץ ישראל (בשל העובדה שהיעדים האחרים, בעיקר ארה"ב נסגרו כמעט לחלוטין) והמפעל הציוני החל לשנות באופן משמעותי את המרקם החברתי בארץ ישראל.התגובה הפלסטינית היתה במרד בשלטון הבריטי (המרד הערבי או מאורעות 39-36) שבו ראו את הגורם האחראי להתפשטות היהודית.
מרד זה שכוון כלפי הבריטים והיהודים דוכא באכזריות (ובקור רוח אופיני) ע"י הבריטים החל מסוף 38 (מלחמת העולם השניה עמדה בפתח),
כתוצאה מכך החברה הפלסטינית אבדה דור שלם של מנהיגים צבאיים ומדינים ומשאבים יקרים והגיעה לקו הסיום של 48 ללא הנהגה בולטת (אנחנו זוכרים מסיבות אחרות רק את עז אדין אל קאסם).
הישוב היהודי הוסיף להתחזק ולצמוח בתוך מלחמת העולם השניה .ארץ ישראל שנהפכה לעורף הבריטי זכתה לתנופה כלכלית ממנה בעיקר נהנה הישוב היהודי (העולם הערבי והפלסטינים בתוכם תמכו ברובם בצד הגרמני בשל האכזבה מן הבריטים לאחר מלחמת העולם הראשונה).יותר מזה הישוב היהודי הקים ומסד את ההתארגנות הצבאית שלו מתוך המסגרות של הצבא הבריטי (הפלמ"ח הבריגדה).כתוצאה מכך ב48 עמדו לרשותו מסגרות מודרניות בעלות נסיון קרבי לא מבוטל, ויכולות שלא היו בצד הערבי (שכאמור נשאר פסיבי במהלך מלחמת העולם השניה) (הפעלה מדויקת של ארטילריה,עבודת מטה,הפעלה של חיל אויר הם רק דוגמאות אקרעיות לכך)
השואה,הפעילות הציונית במחנות העקורים שלאחר מלחמת העולם השניה והשדולה היהודית בארה"ב היוו את המנוף לתמיכה הבין לאומית להחלטת החלוקה בכ"ט בנובמבר 1947.הבריטים מוכים לאחר מלחמת העולם השניה חשבו רק על נסיגה מהירה ללא אבדות.
ערב המלחמה ב48 ניצב אם כן ישוב יהודי מועט מספרית אך חדור מוטיבציה ומאורגן היטב ומגובה בתמיכה בין לאומית רחבה מחוץ למול חברה פלסטינאית מפורדת בעלת אורנטציה מסורתית ובעיקר לא מגויסת למלחמה מודרנית.
בצד הערבי לצד הפלסיטינים עמדו צבאות מצרים,סוריה,עירק,צבא ההצלה של קאוקג'י וצבא עבר הירדן,שמתוכם רק הצבא הירדני היה צבא בעל יכולות מערביות מודרניות (שלד הפיקוד בו היה בריטי והוא נבנה ואומן ע"י הבריטים) ואכן למול הירדנים התנהלו המערכות הקשות ביותר וגם המפלות הצורבות ביותר ב48.
(הישוב היהודי לא הצליח לכבוש את מרכז הארץ,יהודה ושומרון, וירושלים נשארה יהודית במחיר כבד מאוד)
את המלחמה ב48 אפשר לחלק בגסות לשני חלקים עיקריים עד ה15 במאי (תאריך יציאת הבריטים וסיום המנדט) בו התנהלה מלחמה בין הישוב היהודי לאוכלוסיה הפלסטינית ומה15 במאי בו נכנסו לתמונה מדינות ערב.והתנהלה מלחמה בין צה"ל למדינות ערב .
עד ה15 במאי 48 ההגנה האצ"ל והל"חי מוטטו את הקוים הפלסטינאים בשורה של מתקפות (כיבוש חיפה,יפו,טבריה-הלחימה על הערים המעורבות).מה15 במאי רכז בן גוריון את עיקר המאמץ הצבאי באזור ירושלים למול הצבא הירדני (הנחת היסוד היתה שללא ירושלים אין משמעות לתקומת המדינה הישראלית/יהודית)
תוך שהוא מזניח את הגזרות האחרות ומאפשר לפחות בדרום לצבא המצרי להגיע להשגים ניכרים.משיוצבה החזית באזור ירושלים (פחות או יותר עד להפוגה הראשונה) יוצא צה"ל לשורה של מתקפות בדרום ובצפון ומכריע את שאר הצבאות הפולשים.
אשר לגירוש, יותר משהיה גירוש מצאה עצמה האוכלוסיה הפלסטינית בתוך החזית, בתוך אזורי לחימה בין הכוחות הלוחמים ,בעצם בין הפטיש לסדן.הישוב העברי לקח ברוב המקומות את היוזמה ההתקפית והעביר את הקרבות לתוך השטחים הפלסטינים,האוכלוסיה הפלסטינית שלא האמינה משום מה בלב היהודי הרחום העדיפה לברוח/להתפנות/לנטוש את אזורי הלחימה.או שקבלה עידוד (נמרץ במקומות מסוימים) לעזוב מן הכוחות הישראלים.
מבט מהיר על המפה יגלה שעיקר ה"גירוש" התבצע במרכז ובדרום בחזיתות הלחימה מול הירדנים והמצרים .בצפון איפה שהאיום היה פחות יחסית נשארו על מקומם הישובים הפלסטינים.נקודה נוספת איפה שהתבצע גרוש הוא התבצע בעיקר ע"י הפלמ"ח ושלוחותיו בתוך צה"ל (רבין,אלון) כוחות שעיקר כוחם בה מתוך השמאל העברי (יש לצין גם שהם נשאו בעול הלחימה העיקרי) ויצגו את דור הבנים של התנועה הציונית,ילדי הארץ.
אשר לבעית הפליטים הפלסטינים זו נוצרה לאחר 48 ע"י המדיניות של מדינת ישראל (סגירת הגבולות,הפקעות האדמות,הקולניזציה של שטחי הספר בשנות החמישים ) וע"י מדינות ערב שסרבו לקלוט את הפליטים בתוכם.ובתוך כך מיסדו את תוצאות 48 והפכו אותם לעובדה קבועה.אבל זה כבר סיפור אחר.

1 התאור נכתב בזמן קצר וללא מקורות מול העינים כך שהוא כולל אי אלו הכללות.
הנכבה 34639
קביעת תחילת הסכסוך ב1933 מתעלמת מהמהומות ב1929.
הנכבה 34642
וגם ב1920 ו1921 אבל עד 1933 הם התרחשו בפרובינציה שכוחת אל ללא השלכות בין לאומית.
והציונות עוד לא היתה אופציה ראלית לגבי רוב העם היהודי.
הנכבה 34641
הפלמ''ח, להבדיל מהבריגדה, לא הוקם ''מתוך המסגרות של הצבא הבריטי''.
הנכבה 34646
נכון אבל,
אבל האב הרוחני החוקי או הבלתי חוקי היה וינגט, המודל הצבאי היה של הקומנדו הבריטי לדורותיו. הפעילויות הצבאיות הראשונות נעשו כחלק מכוחות בעלות הברית (כ''ג יורדי הסירה בלבנון,הפעולות בסוריה של משטר וישי)
גם האצ''ל נטל חלק במאמץ המילחמתי לצד הבריטים (מפקדו הראשון דוד רזיאל נהרג בפעולה בבצרה בעירק)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים