בתשובה לגילית, 16/09/01 11:13
מסכימה איתך בהחלט 35467
מה בדבר תחיית השפה העברית?
האם השפה הזו היא לא חלק מהיהדות (כתרבת, לא דת). האין החייאת השפה העברית תרומה נכבדה של יהודים חילונים ליהדות?
נו,ואם היינו יהודים ביידיש? 35478
או צרפתית או גרמנית? אז היו לנו אותם נכסים רוחניים בשפה אחרת.
ה"עברית" שלנו,אגב, איננה עברית.
נו,ואם היינו יהודים ביידיש? 35807
התיאותי להסביר מדוע את כותבת עברית במרכאות, ומדוע איננה עברית לדעתך?
ניאותה 35813
העברית כפי שהיא מוכרת לנו כיום היא אחת מהגיות העברית הקדומה, מושפעת רבות מן הארמית ומן המצרית. בתקופת הגלות היהודים לא דיברו עברית, היא נשתמרה אך ורק בכתב. כלומר- אפילו העדויות המאוחרות שיש לנו של ''עברית'' (המקרא מן הגלות) אינן כתובות בשפה בה אנו מדברים כיום. אליעזר בן יהודה הוא יותר ''מחדש'' שפה מ''מחיה השפה העברית''. אי אפשר בשום אופן לשחזר את עגת הדיבור מהתקופה המקראית, וחלחול השפה המודרנית רק מרחיק אותנו ממנה. זה לא בהכרח ''רע'' או ''טוב'', זו פשוט עובדה.
ניאותה 35823
אבל הרי אני ואת מדברים היום במה שמכונה "הברה ספרדית", בעוד שביאליק, למשל, כתב את שיריו ב"הברה אשכנזית", ואף דיבר בהברה אשכנזית בשלבים מוקדמים של חייו. אז מה? אז אני ואת לא מדברים עברית? או שמא ביאליק לא מדבר עברית? בוודאי שהעברית של בראשית אינה העברית של מסכת גיטין, שאינה העברית של ר' יהודה הלוי, שאינה העברית של י"ל גורדון, שאינה העברית של נתן זך, שאינה העברית שלי.

אבל שימי לב שהשרשרת שהבאתי כאן אינה שרירותית – כולם כתבו בעברית, והשתמשו באותה מורפולוגיה, היינו באותם שורשים ומשקלים, ואף הסתמכו זה על זה, ומשותפות להם אלפי מלים. נכון שבתחום הפונטיקה חלו שינויים שחלקם מתועדים וחלקים ניתן רק לנחש, ושאין לי דרך לדעת עד כמה הגייתי קרובה להגייתו של דוד המלך, אם היה קיים, או להגייתו של מחבר ספר שמואל, אם לא להיתלות בדמות מפוקפקת. אז מה? ואדם הכותב בשגיאות כתיב מרובות, האם אינו כותב עברית, קלוקלת ככל שתהיה?

אני שב ושואל: מדוע העברית שלנו איננה עברית?
ניאותה 35835
''עברית'' היא שפת העברים הקדמונים. שפה זו ספחה אליה את המצרית, האכדית והאשורית והיא איננה קיימת עוד. רק משלב מאוחר יותר (אחרי הסיפוח) הועלו על הכתב הצורות המוכרות לנו כיום ומשותפות לכל הדמויות שהעלית.
ניאותה 35838
אם כך אינני מבין מה הטעם בהערה המקורית שלך, שגרסה שהעברית שלנו אינה עברית. מובן שהשפה מתפתחת ומשתנה, ושלשם הדיוק יש לציין "עברית מודרנית", "עברית ימה"ב" או "עברית מקראית". מצד שני, ההקשר מספיק בד"כ, ולכן אני ומחבר ספר שמואל בהחלט חולקים את השפה ה*עברית*.
ניאותה 35840
טעם ההערה היה לסתור עוד אחת מרצף הטענות המופרכות בסדרת "החילונים נושאי לפיד המסורת". נאמר שם משהו על זה שבלי החילונים לא היינו מדברים עברית (?). ציינתי, שגם כך אנחנו לא מדברים עברית.
ניאותה 35852
זו לא טענה עקבית, לטעמי. נדמה שאנחנו מסכימים שאנו לא מדברים עברית מקראית. כמו כן, נדמה שאנו מסכימים שאנו *כן* מדברים עברית מודרנית. אמרתי לעיל, ולא סתרת אותי, שזו גם זו זכאיות לתואר "עברית".

ידוע ומקובל (אנא אמרי לי אם לא כך הדבר) שמחוללי השפה העברית המודרנית (או "תחיית השפה") הם אליעזר בן-יהודה וחבריו לועד הלשון העברית, חילונים ברובם המכריע. ידוע אף שמרבית זרמי היהדות הדתית *התנגדו* להחזרת העברית לשימוש כשפת חול.

נטען מולך שפעולה חילונית הובילה לכך *שאני ואת* מדברים עברית [מודרנית]. איני מוצא בדברייך תימוכין לטענה שאין אנו מדברים עברית.
ניאותה 36103
תיקון טעות קלה, מצרית (אם היתה אי פעם שפה כזאת) לא היתה שפה שמית שלא כמו האכדית
מה עוד השתנה 35830
אולי זה המקום לציין שגם היהדות היא דת אחרת מדתם של שבטי ישראל מלפני אלפי שנים ואף של עם ישראל לפני מאות שנים. היא התפצלה מאז לדתות וזרמים רבים שהוסיפו וגרעו ממנה כיד הדמיון הטובה.
מעניין שאף הזרמים הנקראים כיום "יהדות", למעשה אף ביטלו את תקפותו של הספר המקודש על הדת הקדומה, ע"י המצאת תורה שבע"פ - המשנה והופכת משמעויות.

ואם זה לא המקום, אז אולי זה המקום לצטט את הבי.בי.סי. שדיווח היום על רצח אישה ממערב ע"י מחבלים תוך שילוב המילים:
"... a shooting between Palestinians and Israeli woman"
איני חובב מתנחלים, אבל בכל זאת...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים