בתשובה לאמיר קורן, 25/09/01 18:45
''הבעיה היהודית'' 36519
אנחנו לא מסכימים על כל כך הרבה נקודות, שאני בספק אם יש טעם בדיון. אבל אנסה לענות לך.

1. רוב היהודים באירופה במאה ה19 לא היו ציונים ולא היו מרקסיסטים. רובם היו אורתודוקסים (המשמרים את המסורת היהודית) או משכילים (המשתלבים בחברה הכללית). שתי קבוצות אלו, שהיוו את הרוב, התנגדו לציונות.

2. אני מסכימה שהייתה שנאה כלפי יהודים. אני טוענת שהעוינות הייתה בתהליך של דעיכה, תהליך שנתמך בכך שהיהודים (המשכילים) השתלבו בחברה הכללית.

3. כאשר יש תת-חברה, מסוגרת, שטוענת לעליונות, התוצאה הטבעית היא שנאה. זה קרה ליהודים באירופה, וזה קורה גם לחרדים בישראל.

4. אני לא טוענת כלום לגבי הבולשביקים. מה שהביא להשתלבות היהודים בחברה היתה תנועת ההשכלה.
פרט לכך, לא נכון להביא את רוסיה כדוגמא. התרבות הרוסית, עד היום, היא פחות מודרנית מהתרבות המערבית, ונגועה שאנטישמיות ושוביניזם שברוב העולם נחשבים ללא מקובלים.

5. שורש הבעיה הוא שאתה טוען שהציונות פתרה בעיה שלא היה לה פתרון אחר, ואני טוענת שהציונות לא פתרה כלום והבעיה היתה נעלמת ממילא. אז בוא נתחיל מזה שתסביר לי למה אתה חושב שבעית האנטישמיות נפתרה?

6. יהודים לא צריכים להתקיים כדי שלאחרים לא יהיו בעיות. יהדות היא דת ולאנשים יש זכות להחזיק בה. וישראליות היא לאום, ולאנשים יש זכות להיות חלק ממנו. אבל למה לערבב?

7. לא הבנת אותי בכלל. אני ישראלית. ישראל היא מדינתי. אני לא מסכימה עם חלק ניכר ממה שקורה בה, אבל גם אין לי כל כוונה לבטל את קיומה.
ישראל היא עובדה קיימת, ובתור שכזו יש להגן על קיומה ואזרחיה.
אבל מותר לומר שהתנועה שהקימה את המדינה עשתה טעויות היסטוריות קשות, ובכך המציאה עם שלא היה קיים ויצרה לנו כמות נכבדת של בעיות. אני כמובן משוכנעת שרעיונותי יעזרו לישראל להתקיים כמדינה מודרנית וליברלית, ולהפטר מהבעיות שיוצרת דת המדינה.

מקווה שהבהרתי לך מספר נושאים.
''הבעיה היהודית'' 36536
צודקת אין בינינו הרבה הסכמה וכנראה שגם לא תהיה. ובכל זאת בשל צורך עז ובלתי ניתן להסבר, אני מרגיש מחויב להחזיר לך תגובה מנומקת היטב וארוכה להחריד. למען יראו וייראו!

הנקודות שאיני מסכים עימן:
1) האנטישמיות לא היתה בדעיכה ולא דרושה יותר מאותה דוגמא שכולנו מכירים היטב במחצית המאה הקודמת כדי לבטל מיד את טענתך.
2)יהודים משכילים, בורים, חכמים, חזקים, שמנים, רזים וגם המתנצרים לא הצליחו בסופו של דבר להשתלב מספיק בחברה הכללית כדי להימלט מהאנטישמיות של המאה שעברה.
3) מדינת ישראל אינה לאום וזהו משפט כמעט מביך לאומרו. מדינת ישראל יועדה להיות והיא אכן נהייתה בית לאומי בארץ ישראל ליהודים, כלומר בית לעם, ועם יהודי. מדינת ישראל אינה יכולה להיות עם (לאום) וכדאי שכולנו נפסיק עם הויכוח המטופש הזה וכך גם יפסיק אולי הערבוב שאת חושבת שהוא קיים (דומני שאצלך הוא בדמות מדינת הגירה לכל דחפין או סתם מדינה דו לאומית שתכחיד את זהותך כישראלית).
4) אני לא מאמין שרוב יהודי אירופה התנגדו לציונות. אם היו אינספור קונגרסים עם נציגים ומשלחות מכל כך הרבה חבלי ארץ על פני אירופה, סביר להניח שהיתה היענות גדולה מאוד לרעיון הזה.

נקודות נוספות שיש לי להבהיר הן:
+) רוב היהודים אכן לא היו מהפכנים ועושי צרות למשטרים. גם לא טענתי כך, אולם זה לא מנע מהיות דלק לאנטישמיות. כמו כן יש לציין שרבים מן אותם המשכילים היהודים אכן היו חדורי רעיונות או מרקסיסטיים או ציוניים. אני לא חושב שהיה יהודי משכיל אחד שלא תמך או חש סימפטיה עם אחת מן הדיעות הללו, במציאות האירופית של המאה ה 19.
+) הציונות לא הביאה לפתרון האנטישמיות ושוב, לא טענתי זאת. טענתי שהיא הביאה לפתרון "הבעיה היהודית" באירופה, דיון בבעיה שכיום עברה מן העולם (לפחות לעת עתה)
+) חלק מהבעיות שהציונות באה לפתור ובייחוד אלו שבאו מזרמי הציונות הדתית היתה ההיעלמות וההתבוללות של היהודים באירופה של המאה ה 19. בכך זוהי נקודה שבה אני מסכים איתך כי אכן היתה סכנה שהיהודים יטמעו בתוך האוכלוסיה. אולם שוב, לא היה צריך לחכות הרבה עד שארוע כביכול חד פעמי ונורא שהיה תוצאה של לאומיות, הגיע ותמך באותו רעיון לאומי אחר שהומצא מאה שנים לפניו כדי להילחם בו. ואותו רעיון טען את הטענה הפשוטה והנכונה, שגם אם ננסה להתבולל בשקט הבעיה לא רק תדעך אלא אף תחמיר. וזה הרעיון שאת כה מתנגדת אליו כנראה, הרעיון הציוני. שקם בגלל פרעות והתעוררות בדלנית של עמים באירופה. וידע שצריך להתחיל לבנות תשתית לכל אלו שהפרעות והבדלנות יגיעו גם אליהם.

סיכום :
------
הויכוח שלי איתך לא היה על כל כך הרבה נקודות ונושאים שלמען האמת מעלים לי את הקריז בכל פעם מחדש כשמתברר לי שאני צריך לכתוב כל כך הרבה רק כדי להגיב. הויכוח שלי איתך היה על דבר אחד ואחד בלבד. על האמירה המכעיסה והטיפשית שלולא הציונות הכל היה נחמד יפה ונהדר. לולא הציונות היהודים כיום היו נעלמים מן העולם בדרך התבוללות לא מכאיבה והומנית. ואלו האולטרא דתיים והמבודדים שלא היו מתבוללים, היו חיים בהרמוניה עם הטבע הנפלא הסובב אותם
.....שטויות

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים