בתשובה לראובן, 10/04/06 13:34
ספירת ביטים 377946
Too cheap to meter - זה מה שהבטיחו פעם בקשר ל... חשמל. כן, כן, היו ימים שכורים גרעיניים נראו בעלי פוטנציאל של פך שמן.
ספירת ביטים 377967
זה יותר כמו נהג המונית שמנסה לקבוע איתך מראש, מבלי להפעיל מונה. אגב, אחת הבעיות עם תשלום פר בייט, זה חוסר השליטה בתוכנות ששולחות ומקבלות נתונים מהרשת ללא ידיעתינו.האם עלינו לשלם על סריקות ההאקרים המזדמנות? איך אפשר ללמד את הספק שלנו אילו מהנתונים שמגיעים אלינו הם באמת מעניינים אותנו? להבדיל ממערכת הטלפוניה, הפיתרון שטל מציע בעצם מטיל את התשלום על המקבל של ה"שיחה".
ספירת ביטים 377968
ביום שנצטרך לשלם תמורת הספאם שאנחנו מקבלים, התרבות המערבית תגיע לקיצה.
ספירת ביטים 377972
גם מודל של תשלום על upload בלבד יפתור את הבעיה.

* הספאמרים יעלמו מהעולם.
* כל מודל ה-file-sharing יתמוטט, משום שלא ישתלם לך להפוך קובץ מהדיסק שלך נגיש לכל העולם.

במודל של תשלום על כל כיוון של תעבורה, אם ה-ports אצלך סגורים, לא נוצר קשר, ולכן לא תשלם על סריקות ההאקרים; מצד שני, הם כן ישלמו, ולכן גם הפריצות הללו תהפוכנה לעסק פחות משתלם. אם אתה משלם רק על שיחות שאתה *מסכים* לשלם עליהן, מה הבעיה?
הבעיה 377985
ג, עני חסר פרוטה, חסך פת לחם מפיו והפיק את יצירת חייו, אחת שהוא רוצה לשלוח ממחשבו האישי לכל העולם בחינם. הוא שמע שבארצות הגויים, שם מעבר לים, סירטונים כאלו תפסו פופולאריות עצומה ואף הכניסו ליוצריהם הכנסות נכבדות. אך אבוי, בארץ הקודש ישנו מס על אילו המבקשים לשתף את יצירותיהם בחינם, ואף לתת לאחרים לשתף אינו יכול שכן אז יפול העול עליהם.

מן העבר השני עומד לו ד, שהפרוטה מצויה בכיסו. הוא נהג לדבר ארוכות עם שותפיו העסקיים מעבר לים באמצעות ועידות וידאו, אך מאז שהושתת המס החדש, העסק שלו, שאיפשר לאנשים לדבר זה עם זה באמצעות שיחות ועידה, הולך מדחי לדחי.
הבעיה 377999
ראשית, אני תוהה מדוע אתה רואה בתשלום-על-פי-שימוש "מס". כרגע, אני (עם ניצול רוחב פס קטן מ-‏5%) משלם על שירות האינטרנט שלי ממש כמו השכן ממול, שמשתתף קבצים בטירוף, והתעבורה שלו עומדת על 100% כל הזמן כמעט. כלומר כרגע אני זה שמשלם את ה"מס".

(אם אתה מתייחס למס-היוצרים, זה סיפור נפרד מתשלום-על-פי-שימוש, והשפעתו תהיה יחסית לשימוש ולכן לא גבוהה לדעתי).

ולמקרים הפרטיים: ג' יכול להשתמש בשירותים שודאי יצוצו, שמאפשרים לך להעלות את הקובץ (פעם אחת) לשרת, וכל מי שירצה יוכל להוריד אותו מהשרת – תמורת צפיה בפרסומת, למשל.

לגבי ד', לא יהיה זה המקרה הראשון בו שינויים טכנולוגיים או שינויים באופן גביית תשלום על שירות הופכים עסק לבלתי-רלוונטי. העסק שלו לא יפגע בגלל המס, הוא יפגע בגלל התשלום-על-פי-שימוש. שאל את חברות הטלפוניה הבינ"ל על השפעת סקייפ (ו-VOIP באופן כללי) על העסק שלהם.
הבעיה 378002
מס = כסף שהמדינה לוקחת. היחסים בינך, השכן וחברת האינטרנט זה עניינכם, יש ביקוש והצע, שוק חופשי וכד', וכמו שכבר נכתב, ישנן חברות המציעות התחברות על בסיס כמות המידע העוברת.
נכון להיום, גם אם אני מנצל מאה אחוז מרוחב הפס, בשביל מאה ש"ח לחודש כל הספקים המובילים ישמחו לתת לי פס רחב.

ג' קיווה שאת הכסף מפרסומות הוא יוכל לשלשל לכיסו, כעת הכסף הזה הולך לכיסוי הוצאות הפצה. כמו כן אם עלות הורדת סרט מתכסה מפרסומות, אזי היא לא באמת גבוהה (מס נמוך) ולהוריד סרט מהרשת עדיין כדאי יותר מלקחת אותו בספריית הוידאו.

חברות הטלפוניה נפגעות מהמצאה טכנולוגית, ד' נפגע ממס חדש, כאמור רוב הגולשים בארץ מעדיפים תשלום גלובלי, אם הממשלה לא תתערב המצב לא ישתנה, כמו כן תשלום עבור שימוש בלי מס יהיה מאוד סמלי ולכן לא אפקטיבי למנוע שיתוף (אבל זה גם יציל את ד').
הבעיה 378007
שוב, אתה מבלבל: התשלום-על-פי-שימוש (בלי קשר למס זכויות יוצרים) הוא משהו שלדעתי (רק לדעתי) יקרה בכל מקרה, עם כל ספקי השירות. אם תשתמש ב-‏100% תשלם יותר, אם תשתמש בפחות תשלם פחות.

(טיפ: חשוב על מהירויות upload, וכמה ישתלם לספקים לספק מהירות upload גבוהה יותר – בהחלט אפשרי טכנית – במודל של תשלום-על-פי-שימוש. התשלום ה"שטוח" הוא אחת הסיבות, כיום, לכך שמהירויות ה-upload הן כה נמוכות יחסית למהירויות ה-download).

ג' ו-ד' יפגעו שניהם ממודל התשלום הזה, שהוא (שוב, לדעתי) בלתי-נמנע בסופו של דבר. המס עבור זכויות יוצרים (אם יהיה כזה; זו כבר ספקולציה מדרגה שניה) אולי יחמיר את הפגיעה, אבל הוא לא מה שיגרום לה. יגרמו לה "כוחות השוק החופשי".
הבעיה 378012
בוא נדבר קצת במספרים : עבור חיבור של 1.5 מגהביט התשלום היום הוא באזור מאה השקלים (הערכה גסה), חישוב קצר יראה שהקצב הזה מאפשר הורדה של 486 ג'יגהבייט בחודש, קצת העלאה הוא בערך עשירית מזה.
כמה לדעתך תעלה הורדה והעלאה של ג'יגה אחד של מידע לאחר המהפכה הלא-מיוחלת ? האם זה לדעתך משהו שיכול לפגוע בשיתוף הקבצים (כבר כיום העלאה היא תנאי הכרחי להורדה ברוב הרשתות, למעשה אין צורך באף אדם שיחזיק את כל הקובץ, מספיק שהרבה אנשים ישתפו חלקים בזמן שהם ממתינים לחלק אחר).
הבעיה 378015
השאלה היא מה תהיה צריכת המידע של בית ממוצע כאשר עיתון (כולל אנימציות, על נייר אלקטרוני מהסוג שאפשר לקרוא בשירותים), רדיו, טלפון (כולל וידאו) וטלוויזיה, בין השאר, יגיעו כולם דרך הרשת. ייתכן שכמות הצריכה לא תהיה גבוהה בהרבה מהיום, אבל תצטרך קצב גבוה יותר (כדי שההורים בסלון והילדה בחדר) יוכלו לראות טלוויזיה (בהיי-דף) בו-זמנית. אז ייתכן בהחלט שהתשלום יהיה גבוה יותר לשימוש בשעות עומס, וכו'. אין לי מושג.

אבל שוב, אם התשלום הוא רק עבור ה-upload, כיום אתה משלם מחיר מאוד גבוה (100 ש"ח ל-‏50GB לחודש, בקצב שלא מאפשר טלפון-וידאו למשל).

אגב, האם 100 השקלים שלך כוללים גם תשלום לבזק וגם לספק האינטרנט? (אני באמת לא יודע מה המחירים בשוק).
הבעיה 378028
לא חייבים להוריד את הסרטים בשעות השיא, רק לצפות בהם. בעתיד הצריכה תהיה גבוהה בהרבה, מה שאומר שהמחיר של כל ג'יגה ירד, מה שיהפוך את השיתוף לכדאי בכל מודל.
גם אם ניקח את ההעלאה כמדד למהירות השיתוף, יוצא שסרט מלא יעלה בערך ארבעה שקלים (בקצב של היום), פחות ממה שנגבה היום עבור שיר בודד.

התשלום הוא לספק בלבד, את התשתית לא הכנסתי לחישוב.
Who put the bop in the bop sh-bop sh-bop? 378003
האם הספק יכול לדעת שהחבילות שהוא שולח אליך נתקלים בפורטים סגורים?
חשבתי שתוכנות שיתוף כמו ביט-טוררנט דורשות מעט מאוד UPLOAD מכל למשתמש, לא? גם היום ה UPLOAD מוגבל יחסית (זהו ה A ב ADSL).
מכת מנע 378005
חבילות נתקלות ביטים נתקלים ומשאבים מתכלים.
Bob did 378009
נדמה לי שכן, ע"י ניטור ack. לא בטוח. בכל מקרה, אם אתה משלם רק על תעבורה יוצאת, ואינך שולח acks לתעבורה לא-רצויה, לא תשלם כלום על משחקיהם של ההאקרים.
Bob did 378098
ומה עם הטענה לגבי האסימטריה?
Bob did 378104
כשתשלם על תעבורה יוצאת, האסימטריה תעלם – פוף! (אין שום מניעה טכנית לבטל אותה כבר כיום, השיקולים הם כלכליים).
Bob did 378116
אני צריך לחשוב עוד קצת על ההצעה, בינתיים אציין שלמעשה גם שיקולים טכניים הם כלכליים, לפחות בתחום הזה ( תמיד אפשר לתקוע ב DSLAM עוד רכיב).
Bob did 378127
ע"פ מה שמסר לי עובד בזק – הסיבה היחידה לא-סימטריות היא שקו upstream מהיר ב-DSL יגרום לסגירה מיידית של כל עסק ה"תשתיות המתקדמות" של בזק (frame-relay, סיפרהנט וכו').
ההובריס בבזק מפתיע. 378148
זה ידוע שה ADSL הומצא אך ורק כדי לשמור על התשתיות המיוחדות של בזק.
ההובריס בבזק מפתיע. 378155
אפילו בADSL אין בעיה לספק קצב של 1MB לשניה בכיוון למעלה, ואני לא מזכיר פה את ADSL2+, ADSL2, VDSL ואת SDSL שהוא בכלל סימטרי.
כל אחד הוא אור קטן, אך כולנו אור איתן 378161
אני לא רוצה להכנס לדיון על DSL עם מישהו שעבד בהי פוקוס. ההתיחסות שלי היתה לזה שרוב הלקוחות כיום מסתדרים היטב עם העלאה בקצבים יחסית נמוכים, ועדיין תוכנות שיתוף הקבצים משגשגות.
כל אחד הוא אור קטן, אך כולנו אור איתן 378165
כי רוב תוכנות שיתוף הקבצים אינן מסתמכות רק על תושבי ישראל. אם זה היה המצב, אז לא מהירות ההעלאה הייתה הבעיה. לישראלים אין אפילו כבוד של גנבים - ידועה התופעה של אנשים שמכבים את תוכנת השיתוף מיד כשסיימו להוריד את הקובץ הרצוי, או שמוחקים אותו מיד לאחר השימוש בו, וכך לא מספיקים לאפשר לאחרים להוריד אותו מהם ("למה שאני אבזבז רוחב פס?").
העלוקות! 378171
ממה שקראתי, התוכנות החדשות עובדות בשיטת מידה כנגד מידה.
העלוקות! 378183
לא יודע על תוכנות אחרים, אבל קליינטים של ביטטורנט אינם מחייבים אותך להעלות בחזרה אותה כמות שאתה מוריד - הם מעודדים אותך לעשות כן, אבל זה לא מחוייב המציאות. הבנתי שיש קליינטים שיודעים "להעניש" מורידים עם יחס הורדה/העלאה גרוע, אבל אין לי מושג עד כמה הם נפוצים.
כל אחד הוא אור קטן, אך כולנו אור איתן 378168
אני עדיין עובד בהיי-פוקוס.
אני רק מסתייג מהטענה שהמגבלה היא טכנולוגית.
עכשיו כבר עובדים על VDSL2 שזה בכלל משהו מטורף לחלוטין.
כל אחד הוא אור קטן, אך כולנו אור איתן 378172
כן, שמעתי על 20M ללקוח, אבל זה לא כרוך בקיצור המרחק למרכזיה?
כל אחד הוא אור קטן, אך כולנו אור איתן 378175
מדובר ב50M ללקוח במרחק של עד קילומטר מהמרכזיה או מארון הרחוב הקרוב אליו.
מבחינת הלקוח (שלנו), פריצת הדרך האמיתית בVDSL2 זו התמיכה בEFM - היכולת להעביר Ethernet ישירות מעל DSL ללא תיווך של ATM כמו בשאר התקנים של DSL.
AAL5 378179
אני אף פעם לא מצליח להתרגש מ''פריצות דרך'' בפרוטוקולים. כל משחקי התקינה הללו מביכים (א כמו שסמיילי אומר -דוחים) אותי.
AAL5 378189
עזוב פרוטוקולים, 50M לא מרגש אותך?
AAL5 378234
יותר, כן.
AAL5 378245
האמת שלא ממש. בדרך כלל, גם כאשר אני מוריד קבצים, ובוודאי כשאני סתם גולש, אינני מנצל אפילו רבע מרוחב הפס שיש לי (יש לציין שאינני משתמש בתוכנות שיתוף למיניהן). אני מניח שהדבר נובע מעומס על השרתים. אתה יכול להגדיל את רוחב הפס שלי פי אלף, ולא תשנה כמעט כלום בחווית המשתמש שלי. אם היית מספר לי שהיי פוקוס עובדים על פתרון שיגדיל פי עשרה את קצב ההעלאה של אתר ה-NBA, האייל, הייד פארק, וואלה, בנק הפועלים ועוד כמה אתרים לפי בחירתי (וכן את שדרת האינטרנט והנתבים מאתרים אלה עד אלי), כך שהם יופיעו כמעט בלחיצת כפתור - זה כבר היה סיפור אחר.
AAL5 378250
לא ממש, הפרויקט הנוכחי (Hi-FOCuS 5) מיועד לספק שירותי HDTV (בנוסף לגלישה במהירות של 5M~) מעל קווי הטלפון.
הפריסה הראשונה אמורה להתחיל בחודש הבא בגרמניה לקראת משחקי המונדיאל.
AAL5 378396
מהירות האייל כיום לא מושפעת מרוחב הפס שיש לשרת אלא מחומרת השרת (איטי מדי).
AAL5 378198
סמיילי בכלל מ**** על משחקי התקינה.
AAL5 378204
איך צריך להרגיש אדם (נגיד, אני) שהוא מוצא שהוא מבין טוב יותר מה היה אמור להיות כתוב ב***, מאשר בכל השורה השניה של תגובה 378175?
AAL5 378207
חרא?
ספירת ביטים 378004
לא אם הספאמרים יושבים על שרתים במדינות מחסה שונות, כפי שהם נוהגים לעשות. אתה הרי לא מאמין שניתן יהיה להגיע להסדר כזה עם כל מדינות העולם...

עוד בעיה עם תשלום עבור קצב ההורדה הוא שיוצא שאני משלם עבור הפרסומות שאני צופה בהן (בעיקר פרסומות כבדות כנהוג במקומותינו).
ספירת ביטים 378010
הסכמים בין-מדינתיים ימנעו תעבורה ממדינות שלא חתומות עליהם. מספיק שארה"ב והאיחוד האירופאי יעשו זאת כדי להרוג את מרבית הספאם. שלח כמה שאתה רוצה בתוך המדינות הנידחות שלך, אבל אם אין למדינה שלך (ספאמלנד) אין הסכם עם ארה"ב, לא תהיה תעבורה בין המדינות. מבחינת ארה"ב, ספאמלנד עצמה יכולה לשלם על התעבורה, בלי לגבות זאת מהמשתמשים בתוך ספאמלנד; אבל איזו מדינה תסכים לארח ספאמרים במקרים מסוג זה?

זה קצת דומה למצב שהיה עם המצאת בולי הדואר. די מהר כל מדינות העולם יישרו קו. הסכמים בין-מדינתיים כיסו העברת תשלומים על דואר ממדינה א' למדינה ב', למרות שהשולח שילם על משלוח לדואר במדינה א' אבל מי שהביא את החבילה לפתח ביתו של המקבל היה שירות הדואר של מדינה ב'. מה היה קורה אם במדינה א' שירותי הדואר היו חינם-אין-כסף? האם שירות הדואר של מדינה ב' היה מסכים להעביר מכתבים שנשלחו ממדינה זו, ללא הסדר תשלום בין המדינות?

(אני חוזר ומדגיש – אני רק מציג כאן את מה שלדעתי יקרה בסוף, זו דעתי בלבד...)
ספירת ביטים 378011
אה, לגבי תשלום על פרסומות: להיפך, אם מדברים על תשלום על תעבורה יוצאת בלבד, האתרים ישלמו על הפרסומות (כסף שימומן, סביר להניח, ע"י המפרסמים).
ספירת ביטים 378017
בכל זאת יש כמות מסויימת של תקשורת חוזרת גם כשמורידים משהו, לא?
ספירת ביטים 378029
זניחה לחלוטין.
ספירת ביטים 378097
באופן תיאורטי, עם חלון של נניח 16KB, היית מצפה ליחס של בערך חצי אחוז‏1, אבל פעם בדקתי אצלי והיה נראה לי שמדובר בכ10%.

1ACK אחד לכל חלון, כל ACK הוא (נניח) 64 בייט.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים