בתשובה לטל כהן, 10/04/06 16:19
הבעיה 377985
ג, עני חסר פרוטה, חסך פת לחם מפיו והפיק את יצירת חייו, אחת שהוא רוצה לשלוח ממחשבו האישי לכל העולם בחינם. הוא שמע שבארצות הגויים, שם מעבר לים, סירטונים כאלו תפסו פופולאריות עצומה ואף הכניסו ליוצריהם הכנסות נכבדות. אך אבוי, בארץ הקודש ישנו מס על אילו המבקשים לשתף את יצירותיהם בחינם, ואף לתת לאחרים לשתף אינו יכול שכן אז יפול העול עליהם.

מן העבר השני עומד לו ד, שהפרוטה מצויה בכיסו. הוא נהג לדבר ארוכות עם שותפיו העסקיים מעבר לים באמצעות ועידות וידאו, אך מאז שהושתת המס החדש, העסק שלו, שאיפשר לאנשים לדבר זה עם זה באמצעות שיחות ועידה, הולך מדחי לדחי.
הבעיה 377999
ראשית, אני תוהה מדוע אתה רואה בתשלום-על-פי-שימוש "מס". כרגע, אני (עם ניצול רוחב פס קטן מ-‏5%) משלם על שירות האינטרנט שלי ממש כמו השכן ממול, שמשתתף קבצים בטירוף, והתעבורה שלו עומדת על 100% כל הזמן כמעט. כלומר כרגע אני זה שמשלם את ה"מס".

(אם אתה מתייחס למס-היוצרים, זה סיפור נפרד מתשלום-על-פי-שימוש, והשפעתו תהיה יחסית לשימוש ולכן לא גבוהה לדעתי).

ולמקרים הפרטיים: ג' יכול להשתמש בשירותים שודאי יצוצו, שמאפשרים לך להעלות את הקובץ (פעם אחת) לשרת, וכל מי שירצה יוכל להוריד אותו מהשרת – תמורת צפיה בפרסומת, למשל.

לגבי ד', לא יהיה זה המקרה הראשון בו שינויים טכנולוגיים או שינויים באופן גביית תשלום על שירות הופכים עסק לבלתי-רלוונטי. העסק שלו לא יפגע בגלל המס, הוא יפגע בגלל התשלום-על-פי-שימוש. שאל את חברות הטלפוניה הבינ"ל על השפעת סקייפ (ו-VOIP באופן כללי) על העסק שלהם.
הבעיה 378002
מס = כסף שהמדינה לוקחת. היחסים בינך, השכן וחברת האינטרנט זה עניינכם, יש ביקוש והצע, שוק חופשי וכד', וכמו שכבר נכתב, ישנן חברות המציעות התחברות על בסיס כמות המידע העוברת.
נכון להיום, גם אם אני מנצל מאה אחוז מרוחב הפס, בשביל מאה ש"ח לחודש כל הספקים המובילים ישמחו לתת לי פס רחב.

ג' קיווה שאת הכסף מפרסומות הוא יוכל לשלשל לכיסו, כעת הכסף הזה הולך לכיסוי הוצאות הפצה. כמו כן אם עלות הורדת סרט מתכסה מפרסומות, אזי היא לא באמת גבוהה (מס נמוך) ולהוריד סרט מהרשת עדיין כדאי יותר מלקחת אותו בספריית הוידאו.

חברות הטלפוניה נפגעות מהמצאה טכנולוגית, ד' נפגע ממס חדש, כאמור רוב הגולשים בארץ מעדיפים תשלום גלובלי, אם הממשלה לא תתערב המצב לא ישתנה, כמו כן תשלום עבור שימוש בלי מס יהיה מאוד סמלי ולכן לא אפקטיבי למנוע שיתוף (אבל זה גם יציל את ד').
הבעיה 378007
שוב, אתה מבלבל: התשלום-על-פי-שימוש (בלי קשר למס זכויות יוצרים) הוא משהו שלדעתי (רק לדעתי) יקרה בכל מקרה, עם כל ספקי השירות. אם תשתמש ב-‏100% תשלם יותר, אם תשתמש בפחות תשלם פחות.

(טיפ: חשוב על מהירויות upload, וכמה ישתלם לספקים לספק מהירות upload גבוהה יותר – בהחלט אפשרי טכנית – במודל של תשלום-על-פי-שימוש. התשלום ה"שטוח" הוא אחת הסיבות, כיום, לכך שמהירויות ה-upload הן כה נמוכות יחסית למהירויות ה-download).

ג' ו-ד' יפגעו שניהם ממודל התשלום הזה, שהוא (שוב, לדעתי) בלתי-נמנע בסופו של דבר. המס עבור זכויות יוצרים (אם יהיה כזה; זו כבר ספקולציה מדרגה שניה) אולי יחמיר את הפגיעה, אבל הוא לא מה שיגרום לה. יגרמו לה "כוחות השוק החופשי".
הבעיה 378012
בוא נדבר קצת במספרים : עבור חיבור של 1.5 מגהביט התשלום היום הוא באזור מאה השקלים (הערכה גסה), חישוב קצר יראה שהקצב הזה מאפשר הורדה של 486 ג'יגהבייט בחודש, קצת העלאה הוא בערך עשירית מזה.
כמה לדעתך תעלה הורדה והעלאה של ג'יגה אחד של מידע לאחר המהפכה הלא-מיוחלת ? האם זה לדעתך משהו שיכול לפגוע בשיתוף הקבצים (כבר כיום העלאה היא תנאי הכרחי להורדה ברוב הרשתות, למעשה אין צורך באף אדם שיחזיק את כל הקובץ, מספיק שהרבה אנשים ישתפו חלקים בזמן שהם ממתינים לחלק אחר).
הבעיה 378015
השאלה היא מה תהיה צריכת המידע של בית ממוצע כאשר עיתון (כולל אנימציות, על נייר אלקטרוני מהסוג שאפשר לקרוא בשירותים), רדיו, טלפון (כולל וידאו) וטלוויזיה, בין השאר, יגיעו כולם דרך הרשת. ייתכן שכמות הצריכה לא תהיה גבוהה בהרבה מהיום, אבל תצטרך קצב גבוה יותר (כדי שההורים בסלון והילדה בחדר) יוכלו לראות טלוויזיה (בהיי-דף) בו-זמנית. אז ייתכן בהחלט שהתשלום יהיה גבוה יותר לשימוש בשעות עומס, וכו'. אין לי מושג.

אבל שוב, אם התשלום הוא רק עבור ה-upload, כיום אתה משלם מחיר מאוד גבוה (100 ש"ח ל-‏50GB לחודש, בקצב שלא מאפשר טלפון-וידאו למשל).

אגב, האם 100 השקלים שלך כוללים גם תשלום לבזק וגם לספק האינטרנט? (אני באמת לא יודע מה המחירים בשוק).
הבעיה 378028
לא חייבים להוריד את הסרטים בשעות השיא, רק לצפות בהם. בעתיד הצריכה תהיה גבוהה בהרבה, מה שאומר שהמחיר של כל ג'יגה ירד, מה שיהפוך את השיתוף לכדאי בכל מודל.
גם אם ניקח את ההעלאה כמדד למהירות השיתוף, יוצא שסרט מלא יעלה בערך ארבעה שקלים (בקצב של היום), פחות ממה שנגבה היום עבור שיר בודד.

התשלום הוא לספק בלבד, את התשתית לא הכנסתי לחישוב.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים