בתשובה לג. שמעון, 02/11/01 0:28
גרוש ספרד ביטוי לסובלנות נוצרית? 41277
אתה טענת, להבנתי, שהאיסלאם היא ביסודה דת פחות סובלנית מהנצרות. אני סתרתי את הטיעון הזה באמצעות הדוגמה של היהודים, למרות שאני בהחלט לא חושב שהם מרכז ההיסטוריה (למעשה, הם אפילו לא עשו שום דבר מעניין מאז נפילת בית שני ועד המאה ה- 20). גם ללא קשר אליהם, לאיסלאם יש רקורד של סובלנות הרבה יותר מאשר לנצרות.

אם אתה לא מבין ביטוי שאני משתמש בו, אתה יכול פשוט לפנות למילון. הכוונה ב"בראש ובראשונה" היא שהמוסלמים היו בראש סדר העדיפות לגירוש והסיבה שהנוצרים בכלל יזמו את הגירוש הזה. הם גורשו, כמובן, במספרים גבוהים בהרבה מהיהודים. משום מה תמיד שוכחים להזכיר את העובדה הזו בישראל.
גרוש ספרד ביטוי לסובלנות נוצרית? 41285
אם אפשר להציע קריטריון, הרי שאם למשל מספר המוסלמים שגורשו ב-‏1492 גדול בכסדר גודל אחד ממספר היהודים הרי שניתן לומר בוודאות מסויימת כי הגירוש היה בראש ובראשונה כנגד המוסלמים ולא כנגד היהודים.
גרוש ספרד ביטוי לסובלנות נוצרית? 41290
ניתאי,

הדיון שלי עם בן יעקוב לא נסב על היסטוריה-פוליטית מדינית אלא על דוקטרינה תיאולוגית. תוקפנות האיסלאם נבלמה בשלב מסוים בהיסטוריה, למיטב ידיעתי, בגלל חוסר יכולת להתארגנות פוליטית-מדינית יותר מאשר בגלל עיקרי אמונה מתונה. היות שאיני מומחה לתולדות האיסלאם, ציטטתי בעניין "האיסלאם כדת לוחמנית" את חוקר האיסלאם Goldziher.
אם יש לך אילן גבוה יותר להיתלות בו בנושא, אדרבה, הבא סימוכין. אתה עצמך, כמדומני, אינך בר סמכא לענייני איסלאם.

את עניין גירוש יהודי ספרד הבאתי אני עצמי כדוגמה לחוסר סובלנות נוצרית. מה שניסיתי להסביר לך (בקוצר רוח מסוים) הוא שאין מחובתי להעיר באותה הזדמנות בהערה מרכזית או בהערת שוליים שגם מוסלמים גורשו (בוודאי שגורשו, הקתולים נלחמו בהם לשם כך במשך 700 שנה). אני דיברתי על דבר מאוד ספציפי שהדגשתי במדויק: צו ההמרה/גירוש, שכוון נגד היהודים.

אם אתה רוצה לציין שהנוצרים לא גילו חמלה גם כלפי המוסלמים פשוט אמור זאת, מיותר לייחס לבן שיחך התעלמות או שכחה וכו'.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים