בתשובה לראובן, 21/08/07 14:04
ועוד אחד, ועוד אחד... 455614
תודה על ההפנייה.

John D. Barrow ... urges us to look for miracles as proof of our creators’ existence

משעשע: לפי התפישה שלי, glitches לא מוכיחים דבר וחצי דבר - סתם אינדיקציה לכך שאנחנו ביקום לא "אלגנטי", ונראה ש*רוב* היקומים הם לא-אלגנטיים (על כל מערכת חוקים אלגנטית יש אינספור וריאנטים לא-אלגנטיים).

למעשה, על-פי אותו בסיס, יש כאן את ההיפוך לאמונה המוכרת כי "לא ניתן להוכיח את אי-קיומו של אלוהים": בעצם, לא ניתן להוכיח את *קיומו* של אלוהים – אפילו תצא בת-קול ותהלך מקצה העולם ועד קצהו ותכריז "אני אדוני אלוהיכם", זו יכולה להיות "נקודת חוסר האלגנטיות" של היקום בו אנו קיימים, ותו לא.
ועוד אחד, ועוד אחד... 455615
על-פי מאמר אחר מאת אותו מחבר, קיומו של כל יקום אפשרי הוא אבסורד כה גדול (וגורם, למשל, לאובדן משמעות ה"אני") עד כי סביר להניח שלא כל יקום אפשרי, קיים, ויש למצוא הסבר אחר לקיום היקום שלנו. http://www.nugae.com/philosophy/density.htm

מצד שני, החלטתי לנסות מדי פעם לחולל ניסים. אם היקום קיים ככורח, קיים גם יקום בו אחד הנסיונות הללו יצליח; והיות שאין לי שום מושג באיזה מהיקומים אני נמצא, שווה לנסות.
ועוד אחד, ועוד אחד... 455657
מה שגרם לי להפנות זה לא אלגנטיות היקום וכולי, אלא הנקודה שלו שאם אפשר לחיות בסימולציה והסובסטרט *לא משנה*, לא צריך *לבצע* את הסימולציה, מספיק לדעת שהאפשרות קיימת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים