בתשובה לאסף ברטוב, 02/12/01 2:59
בקשה 45677
''דנידין'' הפריח בלון ניסוי מטופש, וכלל בו בעיקר ניבולי פה מיותרים. התגובה הוסרה. את בלון הניסוי המטופש השני שלו אין כל סיבה להסיר, אלא אם כן אני הופך עצמי רשמית למנכש עשבים.

בדרך-כלל אני פונה במקרים כאלה אישית אל הכותב, אלא ש''דנידין'' לא טרח לציין כתובת דואל.

יש עשבים שוטים באייל (בקרב התגובות, ולצערי לעיתים גם בקרב קהל המשתתפים בדיון). אני מחזיק בדעה כי ברוב המקרים, הדרך הטובה ביותר לטפל בבעיה היא פשוט להתעלם מהם.
סליחה, 45747
אם העמדה הרשמית של מערכת ה"אייל" היא שההודעות שלי מהוות הפרעה לא רצויה, ורק חוסר רצונו של מר כהן לנכש עשבים שוטים מונע ממנו למחוק אותן, אני מקבל עלי את הדין בהכנעה ומעתה לא אשלח הודעות שאינן מכילות לפחות אחת מהמלים "אפיסטומולגיה", "אונטולוגיה" או "תורת הקוואנטים". אני בטוח שקוראים נכבדים כמו מר בן-יעקב ומר ברטוב ינשמו לרווחה, ויכירו לכם תודה על שאין אני מבזבז את זמנם בטפשותי.

אם המערכת רוצה להיות קשובה לדעתם של הקוראים בענין זה, כדאי אולי שתשאלו אותם, ולא תסתפקו באינסטינקט שלכם ובמדגם לא בהכרח מייצג של כמה קולות נרגנים. מי יודע, אולי יש עוד קורא או שניים שמוצאים מידה מסוימת של טעם בבלוני הניסוי המטופשים שלי, גם אם לא מצורפים להם footnotes. ישנה השערה פרועה שאולי מישהו מהקוראים אפילו חייך, רחמנא ליצלן, למרות שלא סיימתי את ההודעות בסיומת המכובדת "בברכה" (אני מודה שהסיכוי לכך קטן יותר מהסיכוי למצוא חיים על המאדים, אבל מחיר הניסוי קטן גם הוא).

השימוש בביטוי "עשבים שוטים" אמנם אינו בבחינת ניבול פה, אבל הקונוטאציות שהוא מעורר מאז ימי המחתרת היהודית ויגאל עמיר חמורות יותר מלקרוא למישהו "נאד נפוח" למשל (אופס, הנה אני נותן לך תירוץ נאה למחוק גם את ההודעה הזאת). כל מה שנשאר לברר זה אם אני עשב שוטה מהסוג הראשון ("בקרב התגובות") או השני ("בקרב קהל המשתתפים בדיון"), ומה, לכל הרוחות, ההבדל בין השניים.

אני לא טרחתי לציין כתובת כיוון שכמות דואר הזבל שאני מקבל כבר היום מספיקה לי בהחלט, תודה. מר קנינגיסר יודע כיצד לשלוח לי דואר אם יש בכך צורך.
סליחה, 45763
ראשית, לא התכוותי להעליב, כך שאם נפגעת - עמך הסליחה.

ולעניין: העמדה הרשמית של מערכת האייל היא: מוחקים רק מה שמהווה עבירה על החוק (הוצאת דיבה, הסתה לעבירה וכו'), או הודעות הכוללות ניבולי-פה ועלבונות אישיים, וזאת מתוך מטרה לשמור על תרבות דיון. מעבר לכך, תוכן התגובה לעולם אינו מהווה עילה למחיקה. ההודעה של קלטי שהובילה לדיון זה כללה עלבון אישי חריף שהוטח בדוב אנשלוביץ', ולכן הוסרה; התייחסתי לאי-הדיוק העובדתי שהיה בתגובה ההיא רק כבדרך אגב, וכמובן שלא זו היתה הסיבה למחיקה. (לעיתים מוחקים גם תגובות בשל סיבות טכניות: תגובות שנשמרו פעמיים, או תגובות ריקות לחלוטין מכל תוכן שמבקרים מזדמנים מפרסמים לעיתים, אולי בשביל לבדוק אם הפרסום הוא מיידי).

ההבדל בין עשבים שוטים בקרב התגובות לעשבים שוטים בקרב הכותבים: קורה כי גם הרציניים שבכותבים מפרסמים, לעיתים, שטויות (קורה גם לי - הרבה פעמים, למעשה). תגובה מקרית כזו, שלפעמים גם מובילה לדיון עקר, יכולה להחשב כעשב שוטה. "בלוני הניסוי" שלך, שהחלו את הדיון הזה, היו לדעתי מיותרים לחלוטין (מדיניות הסרת התגובות מסקרנת אותך? פנה אלינו בדואר ושאל). לעומת זאת, ישנם אנשים המשתתפים בשיחה, *וכל* התגובות שלהם אינן תורמות דבר וחצי-דבר לדיון, ואולי אף רק מפריעות. לאנשים כאלה התייחסתי כאל "עשבים שוטים", ושוב, לא בהקשר שציינת. אני חושב שההחלטה לגבי מי הם אותם שוטים שבקהל היא החלטה אישית, במקרים רבים. אתה, למיטב זכרוני, תרמת רבות לדיון במקומות אחדים; ויש כאלו שחושבים כי "יעקב פופק" הוא מהכותבים ה"מיותרים" שאינם תורמים דבר.
סליחה, 47277
מר קננגיסר (השם שלי לא מופיע מספיק פעמים באתר כדי שתלמדו לאיית אותו כבר?) הוא סנילי, ואין לו מושג על מה אתה מדבר. אם דואר זבל זה מה שמפריע לך, תמיד אתה יכול לכתוב את כתובת הדואל שלך בסגנון הבא:
dubi@haayalDELETE_THIS.co.il
קננגיסר, כמובן 47298
אין לי אלא להצטער על שיבוש שמך. אתה יכול, בתמורה, לקרוא לי דניזין או דנידים או כל עיוות אחר לפי ראות עיניך.

הכתובת שלי נמצאת אצלך אלא אם כן אתה מבטל דואר שהגיע אליך (ואשר ענית עליו) במהירות הבזק. כמו כן, הכתובת שלי בודאי נמצאת אי שם בנבכי האייל, שכן אני מקבל בדואר הודעות על תשובות לתגובות שלי.

ואחרון חביב, תתפלא לדעת שהטריק הקטן עם שינוי הכתובת לא תמיד עובד. אני לא יודע אם יש תוכנות שמסוגלות לזהות את התוספות המקובלות כמו "nospam", "delete" וכד', או שיש אנשים שעוברים על הכתובות ומסירים מהן את המיותר, אבל העובדה היא שמכתבי זבל מגיעים אלי גם לכתובות שלמיטב זכרוני מעולם לא פרסמתי ללא אמצעי טשטוש.
קננגיסר, כמובן 47947
ההשערה שלי (אותה פיתחתי כדי להסביר איך זה ש*אני* מקבל דואלזבל לכתובות שמעולם לא פרסמתי ללא אמצעי טשטוש) היא שהכתובת שלך עדיין מופיעה בהודעות שנשלחו לרשימת-תפוצה גלוייה הכוללת אותך (כך למשל אם צויינת בשדה cc: ביחד עם עוד נמען או שניים. לא מדובר על רשימות-תפוצה גדולות נסתרות). כתוצאה מתגובות, forwarding, ווירוסים זוללי-כתובות, הכתובת שלך מגיעה לתפוצה רחבה, בסופו של דבר. לא מן הנמנע הוא גם שמישהו ממכריך, ברגע של חולשה, מחליט לציין את כתובתך בשדה "שלח מאמר לחבר" או אפילו "המלץ על אתר זה לסחבק" או "תן כתובות דואל של 2 מחבריך ותזכה במדבקות פוקימון".
וזה עוד לא הכל 48009
עדות אישית של אדם שפתח חשבון בהוטמייל, לא השתמש בכתובת מעולם, ולא חילק אותה לחבריו או לאתרים שונים ומשונים, ובכל זאת קיבל SPAM.

ניחוש שלי: תוכנה הסורקת באופן אוטומטי צירופי תווים ושולחת להם מכתבים, תוך מחיקת הכתובות שמתקבל בעבורן הודעת שגיאה על כתובת לא קיימת, או שיתוף פעולה בין מייקרוסופט וחברות המייצרות רשימות הפצה לפרסומים.
וזה עוד לא הכל 48012
ברשימת התפוצה העוסקת בדואר זבל spam-l
דובר בנושא רבות.
יש עדויות רבות על תוכנות "מילון" השולחות דואר אלקטרוני לכתובות שהן מייצרות.
אין עדויות שמיקרוסופט מוכרת כתובות לחברות צד שלישי- יש אפילו פה ושם עדויות שרומזות על ההיפך.
אגב, הקבוצה הזו יודעת להכנס חזק במיקרוסופט כשצריך, כך שבמקרה זה לפחות, מיקרוסופט יוצאת נקייה למדי.

בכל מקרה, למי שרציני בלוחמה בדואר זבל, רשימת הדיון הזו היא חובה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים