ובהקשר זה ממש... 509418
מדינת ישראל חדלה, באופן רשמי, להיות דמוקרטיה עם ההכרזה על אובדן חופש הביטוי:

ובהקשר זה ממש... 509420
אני קראתי שם על הפגנה בלתי חוקית, הפרעה לשוטרים במילוי תפקידם, ואלימות משטרתית.

לחופש הביטוי שלום.
ובהקשר זה ממש... 509421
"המשטרה עיכבה לחקירה 6 חשודים שהטיפו להשתמטות מצה"ל באינטרנט."
"...רגע לפני יום הזיכרון, בו מדגישים בטקסים ברחבי הארץ את חשיבות הצבא לקיום ישראל, עוכבו היום (א') לחקירה שישה חשודים, גברים ונשים שהטיפו - כך על פי החשד - להשתמטות מצה"ל. בתום החקירה הם שוחררו, אך במשטרה מציינים כי בקרוב יעוכבו לחקירה חשודים נוספים."
"...השוטרים הצליחו לגבש ראיות ולאתר את בעלי המחשבים מהם נשלחו התכנים לאתרי האינטרנט והבוקר פשטו השוטרים על בתיהם, בין השאר בירושלים וברמת השרון."
אם זה לא פגיעה בחופש הביטוי, פגיעה בחופש הביטוי מהיא?
ובהקשר זה ממש... 509425
חופש הביטוי איננו כולל את הזכות להונות את רשויות המדינה. גם הזכות להטיף ולעודד אחרים להונות את רשויות המדינה, איננה זכות חוקתית בארצנו.
ובהקשר זה ממש... 509428
אם רשויות המדינה יכולות להוכיח שמישהו הונה אותן, הן אמורות להגיש כתב אישום נגד אותו מישהו.... זה לא קרה, ולא יקרה. מה שקרה זה שרשויות המדינה מנעו מאזרחים להביע את דעותיהם, וזאת פגיעה בחופש הביטוי. כל השאר זאת מכבסת מילים.
ובהקשר זה ממש... 509449
באותה מידה היתה המשטרה צריכה לפשוט על כל משרדי יועצי המס במדינה ולעצור אותם. טל צודק ואכן זהו ביטוי בוטה של פגיעה באחת החרויות החשובות בדמוקרטיה. המשטרה גם טוענת שאין לה מספיק כוח אדם ולכן מקבלים תשובות מאד מעודדות כשמתלוננים על פריצה. הדבר מזכיר לי סיפורים מצד קרובי בפולין מהתקופה הקומוניסטית: אם ראית שפורצים לדירה של השכן וצלצלת למישטרה- לא היה סיכוי רב שמישהו יבוא; אבל אם היית מצלצל ומודיע שיש בדירה של השכן התוועדות חשודה, תוך 5 דקות היתה מגיעה המישטרה. הגענו למצב טוב.
ובהקשר זה ממש... 509471
ראוי שהמשטרה תפשוט על רשת יועצי מס הממליצה לדווח דיווחי שווא לרשויות המדינה.
ובהקשר זה ממש... 509470
ראשית, לאחרונה פורסם שרשויות המדינה האשימו צעירות שהצהירו הצהרת שווא בדבר אורח חיים דתי. זה קרה, וזה יקרה שוב.

מעבר לכך, רשויות המדינה מבררות כעת אם אזרחים התבטאו באופן שיש בו הסתה להימנעות משירות צבאי על פי חוק. זוהי עברה על החוק.
ובהקשר זה ממש... 509482
חופש הבטוי הוא החופש לבטא דעות בלתי מקובלות, מקוממות ומרגיזות. ע"מ לבטא דעות מקובלות ואהודות על השלטון אין צורך בחופש בטוי.
כל חוק האוסר התבטאויות מסוימות הוא חוק המגביל את חופש הבטוי‏1, כך שהטענה "לא מדובר על פגיעה בחופש הבטוי אלא על ציות לחוק" היא ריקה מתוכן.

___
1 כן, יש מקרים שהגבלה כזאת היא מוצדקת. הויכוח הוא היכן עובר הגבול בין הגבלה מוצדקת להגבלה שאינה מוצדקת.
ובהקשר זה ממש... 509499
המעוכבים לחקירה לא תושאלו בגלל דעות שפרסמו (למרות שכך הם מנסים להציג את הדברים). אם אפרסם כאן את כתובתך ואת הדרכים האפשריות להפיץ פשפשים, זה לא ממש פרסום דעה. זו התבטאות, שיכול להיות שיש בה משום עברה על החוק.
ובהקשר זה ממש... 509422
ואני לתומי חשבתי ששידול והסתה לביצוע עבירה מהווה עבירה על החוק.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509423
חוק העונשין סעיפים 133 ו- 136 סעיף ב'.

חופש הביטוי שריר וקיים (ועל כך יעיד לצערנו קיומו של הערוץ השני).
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509424
איפה מצאת מישהו שעונה על התנאי "להסית או לגרות את יושבי הארץ שינסו להשיג, בדרכים לא כשרות, שינויו של דבר שיסודו בדין"?
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509427
זה לא מתפקידו של יהונתן, אלא מתפקידה של המשטרה. לכן היא חקרה את המעוכבים. אם היא תמצא בדבריהם או במחשביהם הוכחות שהם הסבירו והמליצו כיצד להונות את רשויות הצבא, הרי שניאלץ לחשוד בהם. עד אז שמורה להם חזקת החפות.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509430
וככה בדיוק נראית פגיעה בחופש הביטוי.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509432
וממתי חופש הביטוי זה הדבר החשוב ביותר בדמוקרטיה או בכלל (כשהוא פוגע בתושביה?)?
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509433
איזו שאלה זאת? ממתי אתה לובש גרביונים?
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509434
אלמוני יקר,

אתה באמת מאמין שחופש הביטוי זה קודש הקודשים, דבר שאסור להפר בשום מצב?
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509435
בערך כמו שאני מאמין שאתה לובש גרביונים.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509437
טוב.

או שמאוחר מדי ואני עייף מדי,

או שאני מתכתב עם שני אלמונים שונים שנהנים להתל בי,

או שהטיעונים שלך לא מסתדרים בהגיון זה עם זה.

בכל אופן, אני ויתרתי, אני הולך לישון.

בינתיים, אם משעמם לאומת האלמונים הייתי מייעץ לקרוא מה עושים בפנינת מופת של דמוקרטיה (שוויץ) לסרבני גיוס (רמז: פה זה חיים קלים לעומת זמן הכלא שהם משרתים שם).

לילה טוב.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509439
אף אחד לא מהטל בך, שן טוב, וכשתתעורר תקרא שוב את הפתיל ובטח תבין גם את עניין הגרביונים (רמז: זה איש קש) וגם את עניין שווייץ (רמז: בשוויץ מענישים את מי שמסרב לגייס, לא את מי שקורא לשנות את חוקי הגיוס).
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509445
נובמת. החבר'ה הנחמדים האלו לא נחקרו במשטרה בגלל שהם קוראים לשנות חוק הגיוס. הם נחקרים במשטרה בגלל שהם הסיתו והפיצו מידע איך לשקר ולרמות בבקו''ם כדי להתשחרר במרמה משירות צבאי.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509446
אני הבנתי שהעבירה שבגינה נחקרו מפעילי האתר היא סיוע להשתמטות מגיוס (הנחיות ספציפיות למלש"בים מה לומר לקב"ן וכו'), שזו העבירה על סעיף 109א (שאני מוכן לפתוח את השאלה האם יש טעם לאכוף אותו, וכנראה שהתשובה שלי תהיה "לא, בערך כמו שהיה פעם עם הסעיף האוסר על משכב שכר שלא נאכף, וסעיף אי מניעת פשע והסיפור המביך בעניין של מרגלית הר-שפי"), לא הקריאה לשינוי חוקי הגיוס. הלא כן?
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509438
אולי פגיעה, בעיני ''הגבלה'' היא מונח מתאים יותר. בכל מקרה לא ''אובדן''
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509440
טוב, ברור שאת דעותיו של האח הגדול אף אחד לא יגביל.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509441
ממלכת שבדיה חדלה, באופן רשמי, להיות דמוקרטיה עם ההכרזה על אובדן חופש הביטוי:
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509443
מי מממן לי כרטיס טיסה לשבדיה למטרת הפגנה נגד דיכוי חופש הביטוי שם?
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509444
תקרא לי כשממשלת שוודיה תעצור אזרחים שוודים שמקימים אתרים שקוראים לשנות את חוקי זכויות היוצרים.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509474
האם הישראלים עוכבו לחקירה (הם לא נעצרו!) בחשד שהקימו אתר הקורא לשינוי חוק? או שמא החשד נגדם היה אחר?
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509450
עד כמהב שהבנתי אלו שנעצרו בישראל לא ניהלו עסק וגבו כספים תמורת ''הכנה לשחרור מוקדם''.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509426
חשבתי שסעיף 109 א: "מי שהסית או שידל אדם החייב בשירות בכוח מזויין שלא ישרת בו או שלא יתייצב לפעולה צבאית, דינו – מאסר חמש שנים."
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509429
יכול להיות, אני רק הלכתי לפי מה שאמרו בחדשות. גם הסעיף שלך וגם הסעיף שאני הפניתי אליו עושים את העבודה (בעיניים הלא משפטניות בעליל שלי)לגבי הסתה לסרבנות (ונגד שירות בצבא).
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509455
יש חוקים שעדיף להם שלא היו בספר החוקים. ואם עוסקים בחוקים המפרים את חופש הביטוי, הרי שהפרות אחרות לא זיכו את העבריינים במעצר, גם כאשר היועהמ"ש הורה על חקירה בעניינם: נאו-נאצי המתפרנס מקופת המדינה שרף ספרי דת בראש חוצות (http://www.hahem.co.il/friendsofgeorge/?p=203). אם זו לא עבירה על "פגיעה ברגשות דת", איני יודע מה כן. הוגשה תלונה למשטרה, והיתה הוראה ממזוז על פתיחה בחקירה (http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/737/479.html); אבל מעצרים לא היו שם.

וזאת, מבלי להזכיר את הארגונים הגדולים ביותר המשדלים ישראלים שלא לשרת בכוחות מזויינים, ארגונים עם תקציב ממשלתי, והצלחה גדולה בהרבה מזו של "פרופיל 21": קוראים להם "ישיבות" ו"מחזירים בתשובה".

החוקים הפוגעים בחופש הביטוי הם אסון (כן, כולל החוק המטופש על "פגיעה ברגשות דת"). אבל הסכנה האמיתית לדמוקרטיה היא האכיפה הסלקטיבית שלהם, על-פי ההעדפות הפוליטיות של השלטון.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509472
''יש חוקים שעדיף להם שלא היו בספר החוקים...''

בהחלט, ויש דרכים חוקיות להוציא אותם מספר החוקים. הסתה לדבר עבירה היא לא אחת מהן. עבירה על החוק יכולה להוות חלק ממאבק פוליטי במדינה דמוקרטית, אבל העובר על החוק עדיין חייב לשאת בדין.

המחזירים בתשובה והישיבות הן תופעה מאוסה בעיני שהיא תוצאה של מציאות פוליטית מעוותת, אבל זו לא עבירה על החוק מכיון שזה פטור שמעוגן בחוק. חילוני שמצהיר ''שתורתו אומנותו'' לעומת זאת על מנת להשתמט בשירות חובה עובר על החוק (מרמה), ויש פעילות אכיפה כנגד מי שעושים כן.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509475
הבעיה היא האכיפה הסלקטיבית, על-פי שיקולים פוליטיים. את הנאו-נאצי, כאמור, לא עצרו.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509480
זו היתממות. יש גבול למשאבים של רשויות האכיפה ולא ניתן לעצור כל תמהוני עם איזה בלוג באינטרנט. "פרופיל חדש" הם לא תמהוני בודד שפרסם איזה משהו פעם או פעמיים. הם קבוצה מאורגנת שפועלת בעקביות לאורך תקופה נתונה, וניתן להניח שכבר יש להם הצלחה מספרית מסויימת. להזכירך כל מספר כזה הוא אזרח ישראלי בן 18 שעבר על החוק בהשראתם ובעזרתם.

מעבר לזה אכיפה סלקטיבית סביב נושאים טעונים פוליטית היא חלק אינטגרלי מהמציאות במדינה דמוקרטית. אנחנו יכולים להיכנס לדיון הזה שהוא לדעתי לא שונה מהותית מהדיון על חציית הכביש באור אדום, אבל זה כבר דיון אחר. אבל אני לא חושב שאפשר ברצינות לטעון שזו תופעה חדשה שהתחילה עכשיו באופן פתאומי במקרה הספציפי הזה.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509481
הדיון הזה מתייחס ליחס אוכפי החוק לפעילות של אנשים שונים בשמאל. אתה יכול למצוא את זה ביחס נוקשה לפעילי/ות בשדה התעופה וגם כאן. לא מזמן נכתב משהו על פעילות "מקבילה" של הימין הדתי: רבנים לא מעטים של הציונות הדתית הלאומית מהלכים על הגבול של התרת דם. לא ראיתי פעילות דומה לפעילות הנוכחית כלפי אנשים שאמנם פועלים נגד הגיוס אך לא להתרת דם.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509496
זה אולי דבילי מצידי, אבל התגובה שלך מזכירה לי דברים שאמרה חברת Epic ביחס לטענות נגד אי-שיוויון במשחקי Unreal למיניהם: כשחצי מקהילת השחקנים טוענים בתוקף דבר אחד, והחצי השני טוען בתוקף את ההיפך הגמור - אנחנו יודעים שמצאנו את נקודת השיוויון.

משונה בעיני שאני תמיד מוצא את עצמי מתדיין גם עם אלו שמחזיקים בדעות שמשתייכות לשמאל, וגם עם אלו שמחזיקים בדעות שמשתייכות לימין. אלו וגם אלו בין השאר טוענים בתוקף שהיחס של השלטון/ממשלה/משטרה/מערכת המשפט/תקשורת/אליטה כלפי השול שלהם מהווה רדיפה פוליטית לא לגיטימית ומונחית אידאולוגיה ספציפית של מיעוט בעל כוח כזה או אחר (קח לדוגמא את הדיון שמתחיל בתגובה 508390).

כל זמן ששני השוליים מתבכיינים והמרכז שקט אני יחסית רגוע לגבי מצב הדמוקרטיה שלנו.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509527
עצוב מאד.
כל זמן ש*שני* השוליים מתבכיינים על כך שהיחס של השלטון/ממשלה/משטרה/מערכת המשפט/תקשורת/אליטה כלפי השול שלהם מהווה רדיפה פוליטית לא לגיטימית ומונחית אידאולוגיה, *והמרכז שקט*, זה אומר לא רק שחופש הבטוי נמצא במתקפה רבתי, אלא גם שאנשי ה main stream לקו בהתקרנפות קשה.
חופש הבטוי (המהותי, לא הטריוויאלי) הוא בדיוק חופש הבטוי של אנשי השוליים.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509538
ואני אתלה כאן באילנות גבוהים ממני (ואני בספק אם ניתן להאשים את האילן הספיציפי הזה בחוסר כבוד לדמוקרטיה או לשלטון החוק): דמוקרטיה אינה מתכון להתאבדות.

השוליים הם אלו שנמצאים בחיכוך עם החוק, ועל כן אתה שומע אותם. למען הסר ספק: אנשי שוליים אינם נחקרים ונתבעים על פעילות חוקית, אלא על פעילות לא חוקית. בכל נקודת חיכוך כזו באופן טבעי תהיה התמודדות בין חופש הביטוי לשלטון החוק. ועם זאת אנחנו עדיין שומעים את השוליים, הם לא מושתקים.

ברוך מרזל בילה מספר חודשים במעצר מנהלי ע"י השב"כ ללא הגשת כתב אישום. הוא נחקר, נתבע והורשע מספר פעמים על עבירות שונות. יש למישהו ספק מי זה מרזל? מי זה איתמר בן גביר? האם הם הושתקו? רק לפני כמה שבועות הם שוב יצרו כותרות בפרשת אום-אל-פחם. טלי פחימה הייתה במעצר מנהלי, הואשמה בתחילה בהאשמות חמורות והורשעה לבסוף בעבירות מופחתות וישבה בכלא במשך שנתיים. ביום שבו יצאה מהכלא היא אמרה "אני לא מתחרטת, היה שווה את המחיר". האם היא הושתקה? האם משהו מונע ממנה היום להמשיך בפעילות פוליטית חוקית או לא?

אני לא מבין מה פה הבעיה. השוליים שלנו תוססים וקולניים ואני לא רואה שום בעיה עם מידת חופש הביטוי שעומדת לרשותם.

________
הנה אנקדוטה מעניינת: הדיון הזה מעורר בי רצון לחזור לארץ. מצד שני הרבה דברים בזמן האחרון מעוררים בי רצון לחזור לארץ.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509554
ציירת יופי של סימטריה- המתמטיקה במיטבה. אין לה שום קשר למציאות. אולי מבחינת מספר המאסרים המספרים מתאזנים אבל מבחינת מספר מעשי העבריינות, האלימות וכד' אין שום השוואה בין השמאל בארץ ובין הימין הדתי-לאומני. איזה אחוז ממעשי האלימות ביהודה ושומרון הובאו לדין? אילו עונשים הוטלו? כמה מהנאשמים ברצח ישבו יותר מ-‏10 שנים? קרא על עלילות ישראל לדרמן (לא רק שפיכת כוס תה), אלן גודמן וכו'.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509559
אני לא טוען לשום סימטריה מספרית ואני לא מבין מה הקשר בין מעשי אלימות ורצח לבין חופש הביטוי. הדיון היה על חופש הביטוי בארץ, והטענה המאוד פשוטה שלי היא שגם השמאל הקיצוני וגם הימין הקיצוני בארץ נשמעים באופן חד וברור, כך שכל זמן שניתן לשמוע אותם אני לא רואה איזו בעיה קיימת עם חופש הביטוי שלהם.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509562
התכוונתי לפעולות שמכונות פעולות נגד חופש הביטוי - הפעולה האחרונה. היו כאן טענות שפעולת המישטרה היא לגיטימית. מה שטענתי הוא שפעולת המישטרה מוטה נגד השמאל וסלחנית כנגד הימין. כשהחלו האיומים בזמן ההתנתקות נגד שרות בצה''ל ואף היו שעסקו בתעמולה לשם כך, לא ראיתי פשיטות משטרתיות. אם מייחסים לפעילות של הקבוצה כפעולת הסתה, יש רבנים המסיתים באופן גלוי והם אף בעלי אוטוריטה, כך שאי אפשר לפטור את דבריהם כדברים סתם.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509569
אני מבין שהטענה שלך היא שפעולות המשטרה מוטה נגד השמאל וסלחנית נגד הימין, אבל אני לא רואה את זה כך. בכל מקרה אי אפשר לדבר על אכיפה במקרים של רצח ואלימות בלי להתייחס לאכיפה בקרב האוכלוסייה הערבית, רמת הפשיעה והאכיפה בארץ באופן כללי, הפשע המאורגן וכו' וזה כבר הופל להיות דיון אחר שאין לו שום קשר לחופש הביטוי.

ההתנתקות הייתה תהליך פוליטי-מדיני מאוד טעון ומורכב בתוך החברה הישראלית שהיה יכול לגרום לשסע מסוכן מאוד בתוכנו. האם מאסרים והגשת כתבי אישום כלפי רבנים הייתה תורמת לתהליך הזה או גורמת לתסיסה מסוכנת? אני מאמין שעד גבול מסויים ננקטה טקטיקה של "לתת להם להוציא קיטור", והשורה התחתונה היא שבסופו של דבר ביצענו את ההתנתקות מבלי להתדרדר למלחמת אחים וזה בעיני הדבר הכי חשוב.

אכיפה היא רק אחד מהאמצעים שעומדים לרשות מוסדות השלטון במאבק פוליטי. אני באופן אישי בכלל לא בטוח שהמעצרים והחקירות כלפי חברי "פרופיל חדש" יהוו השתקה או דיכוי חופש הביטוי שלהם - בדיוק להיפך, בעקבות המהלך הזה הם ודעותיהם יקבלו עכשיו במה תקשורתית מוגברת, והנושא יעבור לקדמת הדיון הציבורי.

אני מוכן גם להתנבא ולהגיד שאם הם יורשעו, העבירות יהיו מופחתות והעונשים קלים יחסית לעונשים המירבים הקבועים בחוק (ואז יגידו בימין שהשלטון סלחני כלפי השמאל). למה? כי החשיבות של המהלך היא לא האכיפה עצמה אלה מעין "call" (כמו בפוקר) - השלטון כאילו אומר "או.קיי, בואו נראה באמת כמה תמיכה ציבורית יש לכם". ישנו קשר דו-כיווני בין משפטים טעונים פוליטית לבין הדיון הציבורי.

ושוב אני מזכיר מאיפה כל הדיון הזה התחיל: "מדינת ישראל חדלה, באופן רשמי, להיות דמוקרטיה עם ההכרזה על אובדן חופש הביטוי".
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509586
ממש לא נכון. אם היו פלסטינאים מתיישבים על איזו גבעה והיה בא הצבא ומישמר הגבול להוריד אותם- אללה ירחמו. אם היו באים נערים פלסטינאים לחתוך צמיגים של רכב צבאי- הם היו מתים. אם היתה קבוצה של פלסטינאים נכנסת להתנחלות לבצע פוגרום- הם היו מתים. אם היו מאתרים פלסטינאים כורתים עיצים של יהודים- הם היו נורים בלי מחשבה שניה.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509615
אני לא רואה שום קשר בין התגובה שלך לתגובה שלי. איפה דיברתי על הפלסטינאים, ומה הקשר בכלל לחופש הביטוי.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509665
אני מניח שמספר המעצרים כל שבוע בבלעין, שלא לדבר על כליאת ראשי הקבוצה במעצר מנהלי לשנתיים, מחזק את דבריך.

אה, רגע, להד''ם.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509682
כו, באים טרוריסטים יהודים וערבים ומפגינים נגד מצוות יישוב הארץ. הם מתקיפים את שוטרי משמר הגבול, מתעללים בהם ונוסף לכך מעזים ברוב טיפשותם להכנס למסלול של כדורי הגומי ורימוני הגז ולהפריע למעופם. אבל אם אתה רוצה לדעת מה בדיוק בולך שם, פשוט גש לשם.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509688
משפטים, מעצרים מנהליים ותביעות. מספרים בבקשה.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509561
אם זה לא אישי מדי, מדוע הדיון הזה מעורר בך רצון לחזור לארץ? דווקא כשמדברים על השוליים הקיצוניים, שבעיני רוב התושבים כאן אחראים לחלק לא מבוטל מבעיותינו?
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509566
זה בדיוק העניין המשונה לגבי ההערה ההיא - אני לא יודע בדיוק למה, אבל זו התחושה, משונה ככל שזה יהיה.

אם אני מנסה בכל זאת לנתח את זה, אני חושב שזו תחושה חזקה ש"זה הבית שלי". הדיון והניתוח הרציונלי של הבעיות והמצב בארץ דומה לטיפול משפחתי באיזשהו אופן: הם אולי דפוקים, אבל זו המשפחה שלך, ומשפחה אי אפשר להחליף. אחרי בריחה וכמה שנים של חופש מתעורר בך הרצון לחזור ולהתמודד עם המצב.

אחרי עוד מעט חמש שנים בלונדון, לא תמצא אותי מגיב בשביב מרמת העניין שאני מגלה כאן לגבי שום נושא אקטואלי כאן בממלכה המאוחדת. ושלא תבין אותי לא נכון: אני אוהב את החיים כאן, את האנשים שאני מכיר, את האופי הבריטי, וההיסטוריה של האיזור מעניינת אותי - אבל זה לא הבית שלי.

דבילי משהו, אה?
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509567
"אני מרגיש פשוט נפלא, אבל זה לא ביתי"?
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509571
משונה, אף פעם לא שמתי לב למילים של השיר ועד כמה הם רלוונטיות מבחינתי (לא שזה השיר היחיד, כמובן).
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509572
*הן* רלוונטיות מבחינתי.

אוף זה קרה לי המון היום. האם העברית שלי מתחילה להישחק..?
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509593
אני מנחש שגם אלתרמן (ולא שהוא הראשון שגילה את זה): "כי על הים מתגעגעת היא לחוף, ועל החוף מתגעגעת היא הימה".
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509568
לא יודע. אני באמת לא יכול לשפוט כי לא חייתי תקופה ארוכה מחוץ לארץ. אבל זה נשמע לי אנושי. ואם אני ממשיך להרהר במטאפורת המשפחה שהעלית, זה אולי נשמע גם בוגר, במובן זה שאין בתגובה שלך התרסה כלפי סביבת הגידול שלך, אלא סוג של הכרה.

(אז בוא הביתה).
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509570
(זה יקרה בקרוב)
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509483
סליחה, אבל סגן ראש-עיר בישראל, שמארגן שריפת ספרי דת בפומבי, זה לא בדיוק "תמהוני עם בלוג באינטרנט", והעובדה שהוא לא נעצר או "עוכב לחקירה" (מה יש לחקור? הפשע התבצע ברשות הרבים ומול עדים רבים, ויש צילומים) מעידה על איפה ואיפה באכיפת החוק.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509495
כנראה שאנחנו לא מדברים על אותו הדבר... זה באמת מקרה חמור אבל אני לא מכיר את הפרטים ולכן מנוע מהלגיב.

אני עדיין לא רואה איך מקרה אחד משנה את הנקודה העקרונית שלי. אנחנו מוקפים באכיפה סלקטיבית כל הזמן. כל צעיר תל-אביבי שני הוא עבריין סמים (מעשן גראס ב"שימוש אישי"). אתה יכול לצעוד ביום שישי בערב ברחוב אלנבי בת"א ולהריח גראס ככה סתם באמצע הרחוב לפחות פעמיים. ניידות משטרה עוברות במקום כל הזמן. כמה פעמים לדעתך הם עוצרים מישהו על זה? אפשר גם לדבר על מצב האכיפה בארץ של הפרות זכויות יוצרים (מי *לא* מוריד?).

השלטון ה*נבחר* מפעיל אכיפה סלקטיבית מתוך שיקולים פוליטיים - מה חדש? זה אולי לא אידאלי אבל גם לאכיפה הסלקטיבית הזו יש גבול בסופו של דבר, ואני עדיין לא רואה איך היא מציינת את סוף חופש הביטוי. צריך הרבה יותר מזה כדי לדכא תנועה פוליטית שיש לה תמיכה אמיתית בציבור, ואף אחד לא ייעצר אם הוא לא ילמד צעירים מועמדים לשירות חובה איך לשקר בבקו"ם ויעודד אותם לעשות כן. האם אתה טוען שאין שום דרך אחרת להטיף נגד עוולות הכיבוש ולעודד סרבנות מצפונית מאשר לעודד ולהנחות צעירים לבצע עבירת מרמה?

מעבר לכך עבירה על החוק *תוך נכונות לשלם את המחיר* היא אחד מהכלים במאבק ציבורי, כאשר כל הכלים הכשרים אוזלים.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509500
מדובר במקרה שקישרתי אליו בתגובה 509455.

אכיפה סלקטיבית של חוקים שונים היא מובנת וטבעית. הבעיה היא כשמדובר באכיפה סלקטיבית של חוקים הנוגעים ישירות באחד מיסודות הדמוקרטיה - חופש הביטוי.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509501
אני לא רואה ככה את הדברים. חופש הביטוי כאן לא רלוונטי. ישנה אכיפה סלקטיבית של הסתה לדבר עבירה. אבל בכל מקרה הסתה לדבר עבירה אינה חלק מחופש הביטוי. אם כבר אז אין כאן צמצום סלקטיבי של חופש הביטוי, יש כאן הרחבה סלקטיבית של חופש הביטוי.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509502
כדאי להזכיר שלא היתה באתרים האלה ''הסתה לדבר עבירה''. לקבל שיחרור משירות צבאי מהצבא עצמו זה לא עבירה.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509503
למיטב זכרוני, הונאת הצבא למטרת השגת שחרור היא דווקא כן עברה.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509506
תגובה 509505
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509504
לקבל שיחרור משירות צבאי מהצבא עצמו זה לא עבירה, לעשות כן במרמה זו כן עבירה. ללכת לקב''ן ולספר לו סיפורים כדי לקבל שיחרור משירות צבאי זו מרמה. להסביר לאנשים איך לעשות זאת ביעילות (כלומר מה להגיד לקב''ן ואיך) ולעודד אותם לעשות כן זה הסתה לדבר עבירה (מרמה).
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509505
אם אני אפרסם באינטרנט את הנוהל לקבל קצבאות ילדים ומישהו יקבל בעזרת הידע הזה קצבת ילדים מבלי שיהיו לו ילדים הוא יעבור על החוק ולא אני. על אחת כמה וכמה אם אני אפרסם באינטרנט את הנוהל לקבל קצבאות ילדים ואף אחד לא ישתמש בו בניגוד לחוק. פרופיל חדש לא קראו לאנשים לעבור על החוק, הם הסבירו לאנשים איך החוק והמנגנון עובד. עד היום הצבא לא הרשיע אף משל''ב במרמה בעזרת המידע שהוא כביכול קיבל מפרופיל חדש. גם אם תהיה הרשעה כזאת, פרסום המידע לא יהיה לא חוקי. רק קריאה מפורשת לשימוש במידע בניגוד לחוק יכולה להיות לא חוקית, וגם אז אם אין סכנה מוחשית לשלום הציבור, חופש הביטוי צריך לקבל עדיפות (עיין ערך קול העם).
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509510
זו, אני מניח, השאלה: האם המדריך מיועד כדי לאפשר לאנשים לקבל קצבאות בלי ילדים, והאם המדינה יכולה להוכיח את זה. אתה אומר שלא, המדינה כרגע טוענת שכן.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509512
זה לא מה שהמדינה אומרת. http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?it...

"חומרת ההסתה להשתמטות, הכוללת שכנוע להשגת פטור משירות, מחייבת פתיחת חקירה פלילית... טיפול משפטי יסודי בתנועה הזאת חשוב מאוד להרתעת משתמטים ומי שמטיפים להם להשתמט... זה צעד חשוב נוסף במלחמה נגד ההשתמטות מצה"ל. מדובר ביוזמה חשובה ותקדימית של הפצ"ר, שנענתה בחיוב על ידי היועץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה. המערכה נגד ההשתמטות חייבת להיות משותפת לצה"ל, לרשויות המדינה ולחברה הישראלית בכלל" במילים אחרות, צה"ל הכריז מלחמה על ארגון פוליטי ישראלי שפועל בהתאם לחוק.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509515
מה לא ברור במילים "הסתה להשתמטות", ו"שכנוע להשגת פטור משירות"?
זה די נראה לי שהמדינה טוענת שהארגונים *אכן* קוראים לביצוע עברה, ולא שהם אומרים "הוא בהתאם לחוק, אבל מעצבן אותנו".

אם המדינה צודקת פה, זו כבר שאלה אחרת; אבל די ברור שזה מה שהיא טוענת.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509523
מה שהצבא קורא לו "השתמטות" הוא לא רק השגת פטור משירות צבאי במרמה, אלא כל השגת פטור משירות צבאי‏1. קבלת פטור משירות צבאי היא לא עבירה על החוק.

1 מאותה כתבה: "ביולי אשתקד הכריזו שר הביטחון, אהוד ברק והרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, על פתיחת מאבק של מערכת הביטחון בהשתמטות... מאז, נקט צה"ל מהלכים שונים, מעידוד "קמפיינים" בתקשורת להגברת המוטיווציה, דרך שיתוף פעולה הדוק עם בתי ספר תיכוניים ועיריות ועד החרמת אמנים שלא שירתו בצה"ל ומניעת הופעות שלהם בפני חיילים" הרי אנחנו יודעים מיהם אותם אומנים מוחרמים, ואנחנו יודעים שרובם, אם לא כולם, לא הורשעו בקבלת פטור משירות צבאי במרמה. אם הצבא היה נלחם ב"השגת פטור משירות צבאי במרמה" בלבד, לא היתה לו שום סיבה להחרים את אותם אומנים.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509667
אתה לוקח את מה שצה"ל (מערכת המשפט, נו) לא עשה *בעבר* ומסיק מזה שמה שהוא עושה *היום* לא חוקי. באותה מידה אפשר לומר שבעבר צה"ל לא נקט את האמצעים העומדים לרשותו כנגד מי שהשתמט במרמה, והיום הוא מחרים כי הוא כבר לא יכול לתבוע.

וכמובן, אפשרות נוספת היא שצה"ל מחרים את כל מי שלא שירת בו, ובכל-זאת תובע את מי ש*עבר על החוק*.‏1

1 בר רפאלי התחתנה במה שכל אדם סביר יודע שהוא נישואים פיקטיביים, אבל יהיה מאוד קשה להוכיח את זה במשפט.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509674
כמה אנשים שקיבלו פרופיל 21 "במרמה" צה"ל תובע היום? היחידים שהוא תובע זה את פרופיל חדש.

צה"ל מחרים אומנים שלא שירתו בו במסגרת המאבק בהשתמטות.

אני אפילו לא בטוח שאני יודע מי זאת בר רפאלי, אז איך אני יכול לדעת אם הנישואים שלה פיקטיביים.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509708
אני מקנא בך - אם אתה לא יודע מי זו בר רפאלי, אתה כנראה חיית בשלוש ארבע השנים האחרונות בטימבקטו או באמצע יער הגשם בברזיל...

(מצד שני, בשביל לדון על נושאי פוליטיקה ואקטואליה, הייתי מצפה מבן שיחי להכיר דברים אקטואליים, ואם נרצה או לא נרצה, בר רפאלי אי אפשר לברוח מבר רפאלי בעולם החדשותי של היום).

וזה לא ממש נכון, צה''ל בשנה האחרונה נכנס חזק למלחמה במשתמטים למיניהם (כולל מלחמה ב''מצהירות הדת'' הפיקטיביות למיניהן), פרופיל חדש הם לא היחידים (מה גם שהוא עדיין לא תבע אותם. הוא כולה עצר אותם לחקירות).
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509709
צה''ל כמובן שלא עצר איש. זו היתה המשטרה (וגם היא, רק עיכבה לחקירה).
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509712
כמובן, טעות שלי.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509716
חייתי בלונדון (מתברר שליד הלא חרדי לא עורך דין, אם כי התגובה שלי בדיוק הפוכה, סוף סוף הצלחתי לשכנע את אישתי לא לחזור גם השנה)... אבל גם שחייתי בארץ לא הצלחתי לעקוב אחרי כל הדצים והריטות (וגם פה אני לא כל כך מצליח לעקוב אחרי כל ג'ודיות). אני כן עוקב אחרי עולם החדשות, אבל רק אחרי חלק ממנו.

כמה אנשים ש"הוסטו" על ידי פרופיל חדש הורשעו מאז ומעולם? אני מהמר שהמספר הוא אפס, אבל כל זמן שהמספר קטן מאלף, אין מה לדבר על "תופעה".
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509718
''פרופיל חדש'' הוא לא ''התופעה'' אלא חלק מתופעת ההשתמטות.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509727
למירב ידיעתי, כל עניין ה'השתמטות' הוא ספין. אחוזי הגיוס בציבור היהודי לא השתנו משמעותית מזה עשורים. ועל הטוענים לקיומה של תופעה כזו מוטלת חובת ההוכחה.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509733
אפי פוקס בודק את נתוני ההשתמטות:
והניטפוק המתבקש: "הוסתו" ולא "הוסטו". (בודק את התגובה 17 פעם, מחשש לחוק וישנה)
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509739
ונטפוק מתבקש עוד יותר:
"12 חיילי דוכיפת החרדים?"
הם לא היו חרדים.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509691
למה הכוונה בהגדרה "נישואין פיקטיביים"?
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509696
הכוונה היא לנישואים למטרת הגירה למאדים, וגידול עציץ ירוק מהראש.

לחילופין, כשבחורה בת 18 'מתחתנת' עם מישהו בן 41 שחי באותו זמן עם ידועה בציבור שאיננה היא, ומיד לאחר קבלת הפטור מהצבא - 'מתגרשת', אפשר לנחש שאלו נישואים פיקטיביים.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509698
מישהי שלמדה במחזור שלי בתיכון קיבלה צו ראשון, הצהירה וחתמה שם שהיא עומדת להתחתן ואא''ט נתנה תאריך, ולא קיבלה צו נוסף. כלומר - היא קיבלה את הפטור על ההצהרה בלבד, כך שתיאורטית היא לא היתה צריכה אפילו להתחתן בפועל (עכש''י, במקרה שלה אלה היו נישואי אהבה אמיתיים עם מישהו שסיים את התיכון בשנה שאנחנו התחלנו. אם לא קרה בינתיים משהו מיוחד, הם עדיין נשואים באושר).
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509514
אין שום קשר בין מספר המלש"בים שהורשעו במרמה בעזרת המידע שקיבלו באתר פרופיל חדש, לבין השאלה האם התוכן באתר מהווה הסתה לעבירה או לא. התוכן באתר מהווה הסתה לביצוע עבירה, או שהוא לא - ללא קשר לשאלה כמה מלש"בים הוא הצליח להסית בהצלחה, אם בכלל.

בפועל קשה עד בלתי אפשר להוכיח בדיוק ממי קיבל מלש"ב X מידע ועידוד לגבי ביצוע עבירה. בכלל עבור כל מלש"ב נתון שהולך לטחון לקב"ן את השכל קשה עד בלתי אפשרי להוכיח האם הוא דובר אמת או לא, מכיוון שמצבו הנפשי הפנימי הוא עניין סובייקטיבי בעליל.

ולמרות כל אלו לא קשה בכלל לבחון האם טקסט נתון מעודד משתמטים פוטנציאלים להשתמט ומסביר להם איך לעשות זאת בהצלחה, או לא.

העיקרון כאן דומה אני מניח לעיקרון מאחורי נתינת שוחד וקבלת שוחד.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509516
אם השלטונות לא יכולים להוכיח שהתקיימה עבירה, הם צריכים להניח שלא התקיימה. קוראים לזה חזקת החפות. אם לא התקיימה העבירה, אז אין מה לדבר על קיומה של ''הסתה'' לעבירה.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509518
אתה שוב טועה. אין שום קשר בין הסתה לביצוע עבירה לבין השאלה האם מישהו אכן הוסת בהצלחה לבצע את העבירה בעקבות ההסתה. עבירת ההסתה והעבירה עצמה עומדות לחלוטין בנפרד. ניתן לבצע עבירת הסתה גם אם אף לא אדם אחד הוסת בהצלחה. ייתכן שהמדינה תחליט במקרה כזה לא לתבוע מחוסר עניין לציבור (אגב אכיפה סלקטיבית), אבל אין זה משנה את העובדה שאין שום צורך למצוא ולו מוסת אחד כדי להרשיע בהסתה.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509525
זה בדיוק המקום שבו נכנסת העליונות החוקתית של חופש הדיבור על פני סכנות שאינן מוחשיות באופן מובהק. אם אף אדם לא הוסת במשך חמש שנים שהאתר קיים, אז הסכנה שמישהו יוסת איננה מוחשית, וחופש הדיבור מקבל עדיפות מובהקת.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509530
ייתכן, ומכאן עניין ה"חוסר עניין לציבור". אבל אתה שוב מפספס את העניין העקרוני: אין צורך להוכיח שמישהו הוסת בהצלחה לפני שניתן או ראוי להאשים בהסתה. מדובר בשיקול דעת.

במקרה הספציפי הזה אני חושב שהפצ"ר והיוע"מ הפעילו שיקול דעת והחליטו שיש כאן עניין לציבור. אני חושב שהם צודקים: השתמטות היא היום תופעה ברורה וידועה בישראל שנמצאת בקדמת הדיון הציבורי. הסכנה שאתה מדבר עליה ברורה ומוחשית.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509534
חופש הדיבור וחוסר העניין לציבור הם שני דברים שונים לגמרי. העניין העקרוני הוא שחופש הדיבור הופקע מבלי שתהיה סכנה ברורה ומוחשית לשלומו של הציבור. לא מדובר בשיקול דעת, מדובר בחוקי המשחק, ובחוסר הבנה של חלקים הולכים וגדולים בחברה הישראלית מהם חוקי המשחק הראויים. אם וולטיר אמר: "אינני מסכים למילה מדברייך אך אהיה מוכן להיהרג על זכותך לומר אותם" אתה אומר: "אינני מסכים למילה מדברי השמאל הקיצוני ולא למילה מדברי הימין הקיצוני, ולכן אין לי בעיה להשתיק את שניהם, שלא יפריעו לי לקיים כאן מדינת חוק מגוייסת".
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509540
אני לא מסכים איתך שאין סכנה ברורה ומוחשית לשלומו של הציבור, לא לגבי חוסר ההבנה של חוקי המשחק הראויים, ובהחלט לא לגבי האופן המעוות שבו אתה מסכם את עמדתי בפאראפרזה על דבריו של וולטיר.

ראשית תופעת ההשתמטות היא כמו שכבר ציינתי תופעה שרירה וקיימת, ובשל כך ראוי ואף מצופה שהצבא והמדינה יפעילו את הכלים שברשותם כדי להילחם בה כל זמן שחוק הגיוס חובה בארץ קיים. בכלל זה נמצאת רדיפה משפטית של מי שמטיפים או מסייעים לעבור על החוק הנ"ל.

חוקי המשחק הם פשוטים וברורים: מי שעובר על החוק נענש. וולטיר אמר "אינני מסכים למילה מדברייך אך אהיה מוכן להיהרג על זכותך לומר אותם" הוא *לא* אמר "אתה עובר על החוק אך אהיה מוכן להיהרג על זכותך לעשות זאת מבלי להענש".

וראה גם את דברי בתגובה 509538.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509549
''תופעת ההשתמטות היא כמו שכבר ציינתי תופעה שרירה וקיימת'' כמו שציינתי, אתה מבלבל בין שתי תופעות שונות. ''ההשתמטות'' שהיא התופעה שצה''ל מחליט לשחרר הרבה אנשים בגלל שהוא חושב שהם לא יכולים להיות חיילים מספיק טובים, או בגלל שהוא חושב שהוא לא מוכן לקחת את הסיכון שבגיוסם, שהיא באמת תופעה שרירה וקיימת. לדעתי היא אפילו חיובית, אבל אם הצבא חושב שהיא שלילית, הוא מוזמן לשנות את הקריטריונים שלו. מצד שני, ''ההשתמטות'' שהיא התופעה של מועמדים שמשקרים לשלטונות בצבא במטרה להשתחרר מחובת השירות היא תופעה שאין לה שום עדויות, כאמור, ואם הצבא משוכנע שהיא קיימת אז הוא מוזמן להעמיד את אותם מועמדים לדין.

כשהחוק אוסר על מישהו להביע את דעתו, אז מי שחופש הדיבור יקר בעיניו בהחלט ילחם כנגד החוק וכנגד מימושו... את דעתך על חופש הדיבור כבר הבהרת, ולמזלנו אפילו בצפון קוריאה יש קצת יותר חופש.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509558
אני לא יודע איפה התחיל הניסיון לעיוות הסמנטי הזה לגבי "השתמטות", אבל הוא פשוט שגוי. המילה "השתמטות" לא מתארת קבלת פטור באופן לגיטימי בדיוק כמו שהמילה "התחלות" לא מתייחסת ללחלות במחלה. בכל אופן אם נוצר בלבול במהלך הדיון בגלל שדברי לא הובנו כראוי, אני ממליץ לקרוא שוב את הפתיל שוב עכשיו אחרי כשהבהרתי שבכל מקום שבו כתבתי "השתמטות" הכוונה היא אך ורק להשגת פטור או ניסיון להשגת פטור במרמה.

לגבי קיום התופעה הטענה שלך מופרכת. רק לפני כמה שנים הועמדו לדין מספר רופאים במילואים שהיו מספקים פטורים רפואיים בעבור סכומי כסף של אלפי שקלים לפטור. אני זוכר כתבות מלפני עשר שנים לערך על המעקבים שהצבא ניהל אחרי מי שהצהירו על אורח חיים דתי והיו בינהם שנתפסו מייד אחרי קבלת הפטור חוגגים בנסיעה ביום שישי בערב לפאב לשתות בירה. ומעל הכל - איזה ישראלי *לא* מכיר מישהו שזייף או ניסה לזייף בעיות נפשיות או רפואיות כדי להתחמק משירות צבאי? אני באופן אישי מכיר שלושה ובאופן לא אישי עוד לפחות חמישה. כל ניסיון לטעון שלא קיימת בארץ תופעת השתמטות ושקיימת על מישהו חובת הוכחה בעניין מופרך מיסודו.

הסיפא שלך דבריך היא עיוות מגוחך של דברי ואד הומינם מיותר, וקו הדיון שלך מתחיל להיות באופן כללי קנטרני, כך שאני מתכוון לעצור כאן.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509564
הפרשנות שלך, כבודה במקומה מונח, שונה מהפרשנות של הצבא. הצבא מתייחס למי שמקבל פטור לפי חוק כממשתמט (איזה סיבה אחרת יש לצבא להחרים את אביב גפן).

האם יש קשר בין אותם רופאים לפרופיל 21? האם יש קשר בין מי שהצהירו על ניהול אורח חיים דתי לפרופיל 21? לפי מה שהמשטרה והצבא פרסמו, אין קשר. אנשים שקיבלו פטור במרמה תמיד היו, ותמיד יהיו, זאת לא תופעה.

אני לא מכיר מישהו שזייף בעיות נפשיות על מנת להשתחרר מהצבא (אני מכיר כמה שמספרים שהם זייפו, אבל באמת יש להם בעיות נפשיות. מה שחמור יותר, אני מכיר כמה שהעלימו מהצבא בעיות נפשיות ורפואיות... עם כבר מדברים על תופעה מסוכנת שראוי להלחם בה). כל נסיון לטעון שהתופעה הזאת קיימת יותר מהשוליים, טעון הוכחה. אני ואתה לא יכולים להוכיח את זה, שנינו מכירים רק אנקדוטות, ואנחנו לא מכירים את כל העובדות באשר לאותן אנקדוטות. אבל אתה למי ממש קל יהיה להוכיח את זה? לצבא. לצבא יש את כל המספרים, ואם באמת יש תופעה כזאת, יתכבד הצבא ויפרסם כמה אחוזים מהמועמדים הורשעו בעשור האחרון על זיוף בעיות נפשיות, וכמה מהם עשו את זה בגלל שהם "הוסטו"על ידי פרופיל 21 (ז"א בכמה מהמשפטים הוכח שפרופיל 21 גרמו למועמד לשקר). אתה יודע למה מכל הפקהפקה הזה הצבא לא מפרסם את הנתון הכל כך פשוט הזה? בגלל שהצבא הצליח להרשיע פחות מאחוז מהחיילים שהוא שיחרר, והצליח להוכיח שאפס מהם הוסטו על ידי פרופיל 21. וכן, חובת ההוכחה חלה על המאשים.... אולי במדינה שבה יהיה אסור לפרסם ספרי מתח אסור חובת ההוכחה תחול על המואשם... כבר אמרתי שאני שמח שאתה לא מחוקק.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509555
מי שקורא לסרבנות בשטחים הוא עובר על החוק? האם מדובר בהסתה?
אם מדובר בהסתה, נא הראה לי כמה נעצרו על הסתה לא רק להשתמטות אלא לרצח. אולי הסתה לרצח היא עברה פחותת ערך שאינה נאכפת בגלל חוסר עניין לציבור? לי דוקא יש עניין רב בזה, אני לא ציבור?
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509560
אני לא יודע איך "להראות לך" אבל אני בהחלט יודע שנעצרו גם נעצרו. שכחת שמבחינת המתנחלים השב"כ הם סמולנים בוגדים ששולחים להם פרובוקטורים?

מכיוון שאתה מכיר את המספרים כ"כ טוב למה שלא תציג לנו אותם אתה?
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509507
ממה שקראתי באתר שלהם, זה פשוט לא המצב. הם לא מעודדים מרמה; להיפך, הם מעודדים יושר, ורבים ממי ששמעו בעצתם נמצאים בכלא צבאי. הם לא אומרים: "שקרו לקב"ן", אלא "אמרו לקב"ן (או לקציני הגיוס, וכו') את האמת".

הנה מדור "עכשיו בכלא הצבאי" באתר "פרופיל חדש": http://www.newprofile.org/?cat=5

והנה מכתב ששלחו למשנה לפרקליט המדינה: http://www.newprofile.org/?p=70

לא כך, אגב, לגבי האתר "טרגט 21", שמסביר באופן מפורט כיצד לפעול ולקבל פרופיל 21 נפשי אם אינך מעוניין לשרת בצבא, גם אם אין לך כל בעיה נפשית. גם אתר זה ראוי, לדעתי, להגנת חופש הביטוי, אם כי השאלה האם יש כאן עבירה על החוק היא פחות ברורה במקרה זה. ניתן הרי לטעון שהוא לא מעודד לעבור על החוק, אלא רק מדריך כיצד לעשות זאת, לטובת מי שמעוניין לעשות זאת בכל מקרה.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509508
ובכן אני מתקשה להאמין שיבצעו מעצרים, יחרימו מחשבים, ויגישו כתבי אישום כשאין שום תשתית ראייתית. בנוסף אם זה קורה בפועל אז זה פותח פתח לתביעה נגדית נגד המדינה.

בכל אופן אני לא רואה מחלוקת ביננו על העיקרון, אלא על העובדות במקרה הספציפי הזה. מכיון שאני לא יודע בדיוק מה היה רשום באתר, ואני מניח שכולנו נגלה זאת בקרוב עכשיו כשהסיפור הזה בכותרות, אין לי מה להוסיף.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509587
יש שיטה מישטרתית ישנה שאינה מתכוונת להביא כתבי אישום והם יודעים שישחררו את האנשים. מטרת השיטה היא להפחיד.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509588
זו השיטה גם של איום בתביעת דיבה מצד טייקונים בידיעה שלא תהיה תביעה כי המאויים יפחד ויסתום את הפה.
ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק 509616
בהחלט, זה חלק מהארסנל שעומד לרשותנו במדינת חוק דמוקרטית: איום בתביעה. כל אחד יכול לעשות זאת, גם האזרח הקטן.

מי שיוצא למאבק פוליטי ציבורי לעומת זאת צריך לצפות לכך שיאבקו בו בחזרה. זה כולל גם נסיונות הפחדה. אם יש לרעיון או תנועה מסויימים תמיכה ציבורית מספיקה, ולחברים נחישות ואמונה בעצמם, שום איום בתביעה לא יספיק כדי להשתיקם.
  ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק • איציק ש.
  ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק • לא חרדי ולא עורך-דין
  ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק • לא חרדי ולא עורך-דין
  ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק • האייל האלמוני
  ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק • לא חרדי ולא עורך-דין
  ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק • לא חרדי ולא עורך-דין
  ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק • האייל האלמוני
  ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק • לא חרדי ולא עורך-דין
  ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק • האייל האלמוני
  ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק • לא חרדי ולא עורך-דין
  ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק • טל כהן
  ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק • לא חרדי ולא עורך-דין
  ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק • העלמה עפרונית
  ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק • לא חרדי ולא עורך-דין
  ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק • ראובן
  ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק • דורון הגלילי
  על ראש הגנב... • דורון הגלילי
  כלא? אתם צריכים להודות לי! • ראובן
  כלא? אתם צריכים להודות לי! • דורון הגלילי
  כלא? אתם צריכים להודות לי! • איציק ש.
  כלא? אתם צריכים להודות לי! • דורון הגלילי
  כלא? אתם צריכים להודות לי! • איציק ש.
  כלא? אתם צריכים להודות לי! • העלמה עפרונית
  כלא? אתם צריכים להודות לי! • איציק ש.
  כלא? אתם צריכים להודות לי! • העלמה עפרונית
  כלא? אתם צריכים להודות לי! • איציק ש.
  כלא? אתם צריכים להודות לי! • העלמה עפרונית
  כלא? אתם צריכים להודות לי! • איציק ש.
  או שהם פשוט לא רוצים לשרת בצבא. • העלמה עפרונית
  או שהם פשוט לא רוצים לשרת בצבא. • איציק ש.
  או שהם פשוט לא רוצים לשרת בצבא. • העלמה עפרונית
  או שהם פשוט לא רוצים לשרת בצבא. • טווידלדי
  כלא? אתם צריכים להודות לי! • זהריקו
  כלא? אתם צריכים להודות לי! • דורון הגלילי
  כלא? אתם צריכים להודות לי! • אנטילופה
  כלא? אתם צריכים להודות לי! • כבשה קלילה עד נפוטה
  כלא? אתם צריכים להודות לי! • ארז לנדוור
  כלא? אתם צריכים להודות לי! • העלמה עפרונית
  ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק • כבשה בהחלט גם כן
  ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק • לא חרדי ולא עורך-דין
  ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק • כבשה קלילה עד נפוטה
  ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק • אלמוני אחר, עם שם
  ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק • אנטילופה
  ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק • ידידיה
  ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק • טווידלדי
  וזה בדיוק מה שאני אמרתי • יהונתן קורא
  ובהקשר זה ממש... עבירה על חוק • לא חרדי ולא עורך-דין
  ובהקשר זה ממש... • ידידיה
  ובהקשר זה ממש... • אלמונימי
  ובהקשר זה ממש... • ידידיה
  ובהקשר זה ממש... • אפופידס
  ובהקשר זה ממש... • גיל

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים